Oegstgeester Rijnzichtweg krijgt een nieuw „gezicht" Weekagenda Begint men nog dit jaar met de reconstructie? fr/lFFR WERK. royal fflsar1"-' kom praten! V"& V\ A'\ -V "Kansen voor u Monumeiitencommissie bezocht Leiden Kritiek op „lawaai en tocht in Gehoorzaal tij t-err wore i de» g ile 5IELWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS A ■-> fiT r n - Voe IIPAP A russ ordl Zaterdag (27 augustus) Den Burcht, 4 tot 8 uur: inschrij ving voor uitreiking haring en witte brood op 3 oktober. DEN HAAG Sohouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten" van Shaw, première. SC HE VEN INGEN Kurhaus-pavil- joen. 8.30 uur: WimKan en Corry Vonk. Maandag Stadsgehoorzaal, 8 u.: eerstejaarsdagen met toneel, cabaret en film. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg, .15 u.: Haagsche Comedie met ..Je kunt et nooit weten" van G. B. Shaw. SCHEVEN INGEN Kurzaal, 8.^5 u.: Weense avond met Promenade Orkest 8o.l.v Benedict Silberman. WARMOND Restaurant boerderij Meerrust, 11 u. modeshow N.V. Dorefa lv. Ageeth Scherphuis. Dinsdag Stadsgehoorzaal. 9 u.: voorlichtingsdag n kader eerstejaarsdagen. Leiden 9 u.. Noordwijk 8.30. Rijnsburg 8.45 u.: vertrek dagtocht Randstad Hol- Noorzeetrip (afdeling Leiden NCRV». Breestraat 19. 7 tot 8 u.: spreekuur [Christelijke Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds 1. Gemeenten. 'OORSCHOTEN Kasteel Duiven- 10 u.: show van drie eeuwen juwelen uit de collectie Can- Cremers. RIJNSBURG Maranathakerk, 8 uur: •gelconcert Herman van Vliet. DEIN HAAG Koninklijke Schouw- mrg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten" van G. B. Shaw. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 u.: Ensemble National de la Républiaue de Dahomey (ballet). Woensdag Marekerk. 7.30 uur: herdenkingsbijeen komst gymnastiekvereniging Jahn. Voor gangers dr. Schoonheim en ds. Haver kamp. n Pieterskerk. 7.30 tot 7.50 u.: oecume nisch avondgebed. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 u.: zitting sociaal raadsman. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven voorde. 2.30 en 8.30 u.: show van drie eeuwen kleding en juwelen uit de collec tie Canter Cremers. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg. 8.15 u Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten" van G. B. Shaw. Openluchttheater Zuiderpark. 2.30 u.: Robin Hood. Poppentheater Frank Kooman, 2.30 u.: .Sophonynus. het wijze konijn" (voor de jeugd). Lutherse kerk. 8.15 u.: interpretatie concert door Gerard Akkerhuis. Bert Matter en Arie Keijzer. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8 15 u.: CI Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes !er'In,et Loek van der Gaag in Liszts Piano- oncert nr. 1 in Es en Rachmaninoffs Pianoconcert nr. 2 in c. Verder Rossini's Juverture De barbier van Sevilla en van Liszt Les Préludes. Donderdag Breestraat 19. 8u.: dhr. C. van der Schans, evangelist te Den Haag. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven voorde. 8.30 u.: show van drie eeuwen kleding en juwelen uit de collectie Can ter Cremers (toelichting in het Engels) BOSKOOP Raadhuis. 4 openbare vergadering algemeen bestuur waterlei- ïaatsl dingbedrijf De Rijnstreek. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met ..Je kunt het nooit weten" van G B. Shaw. Theater Pepijn 8.30 u.: Opus II van aul van Vliet. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 u.: 1 Concertgebouworkest o.l.v Bernard Hai- tink met als solist Wladjimir Askenazv Schumanns Pianoconcert. Verder vier delen uit Prokowjews Romeo en Julia. Vrijdag Levendaal 101. 8 u.: officiële opening gebouw Leidse Hervormde Jeugdraad. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met -Professor Bernardi" van Arthus Schnitz- ler. Waalse kerk 8 u.: orgelconcert Charles de Wolff. Zaterdag Old Dutch. 3 tot 5 uur: receptie gym nastiekvereniging Jahn. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Ik w>ek Mioussov" door Valentin Kataiev Dagelijks In Den Haag Kurhaus Piljoen. 20.30 u.: ABC-cabaret met Wim Kan cn Corry Vonk, verdere medewerkenden: Frans Halsema. René Prank en Carry Tefsen (beh. vrijdag) De Nieuwe Komedie. 20.15 u.: zo. »ug. ook 14.15 u.): „Mama. kijk zonder banden" van Hugo Claus. (Van zt aug. af tot en met wo. 31 aug.). Theater Pepijn. 20.30 uur: ..Opus II" (van do. 1 sept. af). Avond- en nachtdienst apotheken Geopend voor spoedgevallen: apotheek OEGSTGEEST Nog cl-it jaar hoopt de gemeente met de reconstructie van de Rijnzichtweg te beginnen. Zodra de rijksgoedkeuring er is, kan men het project aanbesteden. Als het werk klaar is, zal Oegstgeest een brede verbindingsweg met de kustplaatsen, en dan voornamelijk via Rynsburg. Katwijk aan Zee, bezitten. Een weg met een heel nieuw „gezicht". Ide reconstructie niet meer uit dan f600.000. De totale kosten zijn op de begroting 1966 geraamd op f 1.500.000. Foto N. van der Horst Van de Leidsebuurt (A) tot even voorbij de bocht (B) bij „Buitenlust" krijgt de Rijnzichtweg vier geasfal teerde hoofdrijbanen (twee voor de richting Rijnsburg samen 6.25 me ter breed en twee voor de rich ting Leiden eveneens 6.25 meter. van elkaar gescheiden door een met lage heesters beplante middenberm.) Er komen aan beide zijden van de weg parkeerstroken van 2.50 meter breed en rijwielpaden van 3 meter breed. Ter beveiliging van de fietsers worden tussen de parkeerstroken en de rijwielpaden enigzins verhoogde bermen (van tegels) aangebracht. Ter hoogte van de bocht is een bus halte (C) voor de richting Rijnsburg geprojecteerd; de halte (D) voor de richting Leiden komt tussen de bocht en het viaduct van rijksweg 4. Oversteken Voorlopig zijn alleen ter hoogte van de bocht (E) en onder het viaduct (F) oversteekmogelijkheden (vooh snel- en langzaam verkeer en vodr voetgangers) in het plan opgenomen. Het aanbrengen van een derde gele genheid daartussenin is nog in dis- ie. Wèl zeker is de installatie verkeerslichten bij de op- en af ritten naar en van de rijksweg. Voorbij de bocht (niet meer op de foto te zien) gaat de Rijnzichtweg in een tweebaansweg met een witte streep als midden„berm". De hoofdrijbaan wordt daar 7 meter breed, de parkeerstroken en rijwiel paden aan weerszijden worden res pectievelijk 2.50 meter en 3 meter (van elkaar gescheiden door een groenstrook van anderhalve meter). Ten slotte komt aan de noordoostzij- en voetpad van 2.50 meter breed te. Men begint het werk in het gedeel te tussen Leidsebuurt en „Buiten- lust." Er wordt een geul van onge veer een meter diep gegraven, ka bels van gas. licht en PTT worden verlegd, de geul wordt opgevuld met zand, daarop komt gebitumineerd grintzand en (over een paar jaar) asfaltbeton. De gehele weg zal (door middel van 9 meter hoge masten in de middenberm) natriumverlichting Intrede ds. Happee LEIDEN Zondagmorgen 18 septem ber om kwart over tien hoop ds. J Happee in het kerkgebouw Hooglandse Kerkgracht 28 zijn Intrede te doen als predikant der Evangelisch-Lutherse Ge meente te Leiden. Vooraf zal hij den bevestigd door ds. B. G. te Win kel. WARMOND In de komende week wordt de jaarlijkse collecte voor het Koningin-Wiïheltminafonds gehouden kankerbestrijding). Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie LEIDEN Gisteren hebben veer tien leden van de vaste adviescom missie van de Provinciale Staten van Zuid-Holland inzake de monumenten zorg en de molens een bezoek ge bracht aan Leiden. De oom missie werd ten stadhuize door B .en ontvangen en vervolgens rondgeleid over De Burcht en door de Hoogland- Op de Burcht gaf ir. Vos van meentewerken een uiteenzetting over hetgeen in Leiden gerestaureerd is en wordt. Ten aanzien van de restauratie van ruim dertig hofjes in de stad noemde de heer Vos het zeer belang rijk, dat de Studentenhuisvesting zo veel belangstelling voor deze hofjes heeft en daarmee een deel van de financiële last draagt. In de Hooglandse kerk toonde het gezelschap veel interesse in de gang an zaken bij het restauratiewerk. Hier wjrd een exposé gegeven van de werkzaamheden sinds 1956 tot he den door architect P. van der Ster- uit Leiderdorp. Met behulp van een aantal kleurendia's kreeg men een vaak indringend beeld van deze imposante restauratie, die aanvanke lijk werd begroot op 6 miljoen gul den en waarvan thans ongeveer de helft ver we riet is. De heer Van dér Sterre noemde de Hooglandse kerk een „mooi" gebouw tot in de finesses: van het funda ment tot de pinakeltjes boven in de geveLs; ook het metselwerk in de gewelven getuigt van deze schoon heid. Deze kerk is een groot juweel en om dit technisch en goed te res taureren, wordt de grootste zorg ge- eist van architect, aannemer en me dewerkers. Nog elke dag staan de werkers aan drt monument verbaasd over wat eeuwen geleden tot stand werd gebracht. De architect zei de langzame voor uitgang in de werkzaamheden te be treuren. Men is nu al aan de tweede temporisering toe, die, afgezien van de kostenstijgingen, de financiële of fers groter maakt. Voordat de commissieleden naar Delft gingen voor een oriënterend be zoek gebruikten zij in restaurant Van der Heyden de lunch, aangebo den door het gemeentebestuur. Dankbijeenkomst Jahn in de Marekerk LEIDEN - - Woensdag a.s. zal 's-avonds om 7.30 uur in de Marekerk een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Christelijke Gym nastiekvereniging „Jahn". Leden en ge nodigden zijn uiteaard al uitgenodigd, maar ook oudleden en andere belang stellenden zijn hartelijk welkom. Voorgangers in deze bijeenkomst zul len zijn dr. P. L. Schoonheim, predikant der Hervormde Gemeente te Leiden: en ds. E. Haverkamp. Gereformeerd jeugdpredikant. Het gereformeerd kerkkoor onder leiding van Arie de Ru zal enkele liederen zingen. De sa menzang wordt begeleid door orgel en trompet. LISSE Dinsdagavond om half acht hoopt ds. J. Pannekoek uit Terneuzen te spreken in gebouw Salvatori voor de Geref. Gemeente in Nederland Leidsche Kunstkring hoeft zorgen Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 43. tel. 21060. Op zaterdag 27 augustus is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur. bovendien geopend: apotheek D. C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breekt Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. De Oegstgeestse Apotheek en Apothee* Voorschoten zijn geopend Dit weekeinde hebben dienst dokter Ligtenberg, Witte Singel 33. tel. 22630; dokter Jansen. Rijnsburgerweg 298. teL 53024: dokter Van Alphen. Noordeins- plein 2a. tel. 22268; dokter Meel. Thor- beckestraat 5. tel. 22522: dokter VaD Gent. Plantage 14. tel. 22538: b.g.g dok terstelefoon 22222 Films Camera (2.30. 7 cn 9.15 uur): Cape fear (18 iaar) Lido <2.30 en 8 uur): The great race (alle leeftijden) Luxor (2.30. 7 en 9 15 uur): Reeper- bahn bij nacht (18 jaar) dex (2.30. 7.15 en 9 15): Kingkong, het achtste wereldwonder (14 jaar» Studio (2.30. 7 en 9 15 uur): Moord voor het voetlicht '18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9 15 uur): Agent 007, operatie Tanger (18 iaar). Tentoonstellingen Museum VuiKetiKunae gmie zomerten toonstelling ..De mens van toen' (tot einc september open vaD 10 tot 5 uur zondags van 1 tot 5 uur) De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabnël Metsu. tot 5 september 106 u. zondags 15 uur Galerie Walenkamp: zomertentoonstel img Leidse kunstenaars '66. tot 8 septem Hortus: zaterdag 27 aug. 129 uur en zondag 28 aug. van 105 uur fuchsia- expositie. Katwijk Voorstraat 44: fototentoon stelling Genootschap Oud-Katwijk dage lijks (behalve op zondag) '9-middags van 3 tot 5 ur en 's avonds van hall acht tot 10 uur (tot en met 27 augustus). LEIDEN Het gegroefde ge zicht van K. en O.-directeur A. J. van der Pompe (59) straalt een typische mengeling van zorgelijk heid en geestdrift uit. Dat tekent hem ook wel, vind ik. Het brengt veel zorgen en inspanning met zich als je als directeur van een nieuw opgerichte instelling van die instelling een begrip moet maken, een levend begrip voor zo'n 13.000 leden. Natuurlijk weet de heer Van der Pompe zich geruggesteund door een actief bestuur en tal van deskundige sectiehoofden. Maar als Guus O ster, om zomaar eens een voorbeeldl te noemen, de Leid se volksuniversiteit K. en O. belt, dan vraagt hij niet naar profes sor zus of meneer zo maar naar meneer Van der Pompe. Daarom wordt van die meneer Van der Pompe bij voortduren een enthou siasme en inventiviteit gevraagd, die hij wel kan opbrengen, heel goed kan opbrengen zelfs, maar die hem toch wel eens moe maakt. IET uit materieel gewin, is hij directeur van de veelzijdige iV' Leidse volksuniversiteit gewor den, vertelde hij me. Aanvanke lijk opgeleid voor accountant hij was al assistent-accountant en had dus een min of meer gouden horizon voor zich ging hij uit een soort roeping bij het onder wijs. Hij deed al aan jeugdwerk en wistdat hij boeiend kon ver tellen en goed met de kinderen kon opschieten. Aan de chr. ulo school aan het Noordeinde ging hij Frans en Engels onderwijzen. Door zijn deels illegale) activi teiten voor de jeugd werd hij in de laa-tste oorlogswinter betrok ken bij de besprekingen voor het (van Londen uit geleide) Neder landse Volksherstel, dat in eerste instantie de materiële nood be- oogde te gaan lenigen. Maar er was ook veel geestelijke nood en dat wist onderwijzer Van der Pompe maar al te goed. Hij kreeg na de oorlog een jaar onbetaald verlof teneinde zich geheel aan dat werk te wijden. JNM1DDELS was het comité Kunst en Ontspanning op gericht. In juli 1945 werd de eerste DR Aanstaande donderdag (1 september) is de heer A. J. Pompe precies twintig jaar directeur van een instelling, die een begrip is geworden in Leiden en omgeving en die in zekere zin een landelijk unicum is: de Leidse Volksuniversiteit K. en O., Dat vierde directeurslustrum was niet de aanleiding voor mijn ge sprek met de heer Van der Pompe. Hel kwam er toevallig uit en ik kreeg de indruk, dat de K. en O.-directeur dal niet eens zo prettig vond. Niemand wist het nog, zei hjj. volkszangavond gehouden onder leiding van Herman Stenz. De heer Van der Pompe wordt nóg enthousiast als hij daaraan terug denkt. Een kwartje entree en twee herhalingen. Daarmee barstte de hele af faire los", vertelde hij. Er wer den winlervoorstellingen gegeven van „Vrij volk" en we kwamen tot de conclusie, dat er in Leiden een massa te doen was op cul tureel gebied. De stichting Kunst en Ontspanning werd opgericht en ook de stichting Leidse Volksuni versiteit. We hadden geweldig de tijd mee. In 1947 kwamen we tót een fusie en toen kreeg de „O" dus een dubbele betekenis: ont wikkeling en ontspanning. Per 1 september 1946 was ik tot direc teur benoemd en het bleek, dat er midden in de roos was geschoten door iemand in vaste dienst te neme 11. Niet omdat ik dat was maar omdat er van dat ogenblik af een centrale figuur was, die voortdurend paraat kon zijn om het werk te coördineren. We werden een volksuniversi teit in moderne vorm, een vorm die nu algemeen als de beste ixtrm wordt erkend. Ontwikkeling en wetenschap gingen hand in hand met ontspanning en cultuur. Na tuurlijk heeft de kunstafdeling uitermate bevruchtend gewerkt en ons maandblad werd een be langrijk middel voor de integratie. Bij one ben je lid en allerlei mo gelijkheden voor ontwikkeling en ontspanning staan voor je open. Het is daarbij zeer uniek, dat het bedrijfsleven mee betaalt en dat we het onderscheid tussen hou ders van groene en gele kaarten hebben". )RUK gesticulerend deed de heer Van der Pompe me uit de doeken, dat er altijd een wel bewuste samenwerking van alle confessies en overtuigingen is na gestreefd. Dat ging eerst soms stroef, nu loopt het op rolletjes. Er werden deskundigen aange trokken voor het concretiseren van nieuwe activiteiten en voor het beluisteren en zien van or kesten en toneelgroepen. En wat doet de heer Van der Pompe on dertussen? „Tja. een moeilijke vraag. Wat doe ik zo allemaal? Om te begin nen is het een dag- en avondtaak. Vermoeiend soms maar ook boei end. Je moet inventief zijn, nieu we ideeën hebbenof die nu van mij komen of van het bestuur. De zaak moet in beweging blijven. Allereerst heb ik de zakelijke en de organisatorische leiding. Mijn taak is ook contacten te leggen en besprekingen te voeren. De laat ste tijd is het contact met de uni versiteit en de studentenwereld steeds intensiever aan 't worden. Dat gaat niet vanzelf. Het is tijd rovend maar belangrijk werk. Vroeger dacht ik wel eens, dat ik het werk niet meer aan kon. dat het teveel voor me werd. Maar mijn vriend Dirk van der Kwuak zei eens: „Roei jij maar tegen de stroom op, daar word ie sterk van". Inderdaad, je moet blijven roei en. Wij moeten op niveau blij ven. Een keer een acht halen is niet. moeilijk maar een acht hou den, dat is de kunst. We zijn er nog lang niet. Denk eens aan on ze huisvesting. Onze activiteiten spelen zich thans in dertig lokali teiten en gebouwen af LEIDEN De Leidsche kunstkring „Voor allen" reeds ruim veertig jaar gaat enigszins gebukt onder zorgen voor de toekomst. Op de le denvergadering. geleid door dr. J. de Nobel en bezocht door een vijftal leden, kwam deze zorg gisteravond nog eens nadrukkelijk naar voren. Het ledental vertoont een jaarlijkse teruggang van 10 pet.; in het afgelo pen seizoen stonden er nog 739 te boek. De vooruitzichten zijn, dat we derom een verlies zal optreden. Daar tegenover staat, een verhoging van de uitgaven, maar meer door het stijgen van de honoraria. Ook is men be vreesd, dat er aan de gemeentelijke garantie van f 2000 per jaar zal wor den getornd. Voor het komend boekjaar wijst de begroting een tekort van f2.617 aan. Alles bijeen redenen te over om tot verhoging van de contributie over te gaan. Stilzwijgend ging de vergade ring daarom ook akkoord met een verhoging tot f 12,50 voor volwasse nen en f 7,50 voor studenten en jon geren; de leerlingen van kweek scholen kunnen zich thans ook tot de categorie studenten en jongelui reke nen, ook zij betalen in het vervolg f 7,50. Secretaris. J. H. Th. van Beest, gaf een verklaring voor de late datum van vergaderen dit jaar. Dit was te wijten aan moeilijkheden rond het sa menstellen van het nieuwe program ma. Solist Robert Majek kon plotse ling niet komen en voor hem werd de pianist André Tchaikowsky genë- gageerd. Het jaarverslag vermeldde de te genslagen van het afgelopen seizoen: verschillende handicaps en wijzigin gen in de programma's deden de Kunstkring geen goed. Een samengaan met de Mij. voor Toonkunst kon het bestuur od verschillende gronden niet accepteren. De aftredende bestuursleden, dr. J. de Nobel, L. Gerverdinck en A. van Kapel, werden herkozen. Penning meester L. Gerverdinck werd déchar ge verleend voor zijn beheer van de Tijdens de rondvraag werden ern stige woorden gesproken over de te voeren propaganda. Vooral in de buitengemeenten (ook Den Haag) zal hierop moeten worden toegezien. De vergaderende leden waren over het algemeen weinig te spreken over het lawaai en de tocht tijdens de concerten in dc Stadsgehoorzaal. Ge laakt werden het ritselend papier van de programma's (dr. De Nobel: „er is ritscivrij papier"), de „hoest ka- nonades", dc rinkelende kopjes in de foyers en de dichtklappende deuren. Daarbij komt dan vaak nog de tocht, die door de suppoosten van de ge hoorzaal wordt betiteld met „een luchtstroom, geen tocht". Gesuggereerd werd, eventueel in samenwerking met Toonkunst en Re sidentie-Orkest, het Leids gemeente bestuur te polsen, of er geen dubbele deuren en/of gordijnen kunnen ko men. De onontbeerlijke geluidsisola tie is er meer gediend. De lawaaihinder hierop moest de voorzitter toch wel even wijzen schijnt overigens niet door t« drin gen tot de concerterenden op het po dium. Deze lieden zijn doorgaans zeer verrukt over de grote aandacht waar mee men in de zaal de muziek be luistert. Niettemin blijft het buiten gewoon hinderlijk, dat lawaai en die tocht, vonden het Kunstkringbestuur en de aanwezige leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3