Belgische serie eert wetenschap Wm fn Kleurige reeks van 7 zegels HAMBURG HEEFT „SPREKERSHOEIv 4 m a as ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 Wetenschappelijk patrimonium, zó noemt de Belgische post de kleurige reeks van zeven zegels die het pas uitgaf. Het is interessant genoeg ze via de postzegels na te lopen en vergelijkingen te trekken met soortgelijke Nederlandse wetenschapplijke in stellingen. Op afb. 1 wordt met het skelet van de Lugano- dons, een van de mooiste voorbeelden van de fossiele fauna, het Koninklijk Belgisch instituut voor natuurwetenschappen geëerd, in 1846 op gericht onder de naam: Koninklijk Natuurhisto risch museum. Afb 3, herinnert aan het Ko ninklijk Museum voor Centraal Afrika, voorheen het Museum van Belgisch Congo, ontstaan uit de wereldtentoonstelling van 1897 In Brussel. Op de afbeelding een voorvaderlijke Luluwa uit Kasai. De spiraal ervoor is zinne beeld van herwonnen le venskracht. Afb 2 met zijn ijsbloemen is symbool voor het Koninklijk meteorologisch insti tuut van Ukkel, afb 4: de Konink lijke Sterrewaeht van België. Op de zegel de komeet van Arend-Roland. genoemd naar de beide Belgische sterrenkundigen, die haar in 1956 ontdekten. Deze komeet beschrijft een reusachtig ellipsvormig traject en zal uas •ver millioenen jaren weer zicht baar zijn. Afb 5, verschijnt ter ere van het Belgisch instituut voor ruim te aeronomie, dat pas in 1965 tot stand kwam. In het huidige ruim tevaarttijdperk is de aeronomie een experimentele wetenschap ge worden; de afbeelding vertoont een twèetal satellieten. Afb 6, is gewijd aan het Algemeen Rijksarchief, met als voorstelling de gouden bul van Keizer Karei V. Tot slot afb 7: de Koninklijke Bibliotheek van België, waarin naast boeken en tijdschriften, ook handschriften, kaarten, pren ten, munten en gedenkpenningen bewaard worden en ter beschik king staan voor studiedoeleinden. Eigenlijk een combinatie van on ze Kon. Bibliotheek en het Pen ningkabinet. Op de zegel een monnik in zijn cel bezig aan een kleurig miniatuur, als beginkapi taal van een middeleeuws handschrift Leer zaa ui Een bijzonder gevarieerde en leerzame serie in redelijke uit voering die veel gegadigden zal trekken, ook al om de verschil- Japan presteert het ieder jaar opnieuw op de dag van de pos'- zegel de uitgaven van het vorige jaar in schoonheid te overtreffen. Op groot formaat in prachtig te re tinten wordt een beroemd kunstwerk gereproduceerd. Dit jaar op afb 8: een schilderij van Takeji Fujishima: ..Vrouw met vlinders". Portugal herdacht hoe 800 jaar geleden de stad Evora van de Moren werd bevrijd, dank zij de struikrover Giraldo, die door zijn heldenmoed prompt tot rid der werd geslagen. Op afb 9 zien we de vervaar lijke Don Giraldo met een even vervaarlijk zwaard te paard op de Moren losstormen. Zwitserland We besluiten met een sober Zwitsers zegel, ter ere van het Vijfde Zwitserland". Zo op het eerste gezicht een wonderlijke term, voor de gezamenlijke in het buitenland wonende en wer kende Zwitsers, die onder die naam verenigd zijn. Het geheel wordt duidelijker en begrijpe lijker als men bedenkt dat Zwitserland vier stammen" of volksaarden zo u wilt, kent. evenals vier talen: Duits, Frans. Italiaans (deze 3 talen ziet u ook op het onderschrift!) en als 4e het Rhetro-Romaans. De buiten landse Zwitsers vormen dus de Se ,jtam", het 5e Zwitserland. De eenvoudige symboliek on derstreept dat ook: de Zwitserse vlag over de globe gespreid. abcdefgh Zoek de lokzet voor wit aan Dc stad Hamburg heeft nu eni ge tijd zijn eigen „sprekershoek" en is daarmee dc eerste stad in de Bondsrepubliek, waar men staande op een zeepkist mag zeg gen wat men wil, zij het alleen op zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur en dan nog op een speciaal daarvoor gereserveerde plaats te genover het station Dammtor. Bij de eerste „happening" waren er meer dan twintig sprekers en 300 luisteraars en toeschouwers. Er vloog voortdurend een politie-heli- kopter over het plein, van waaruit men er op toezag, dat het verkeer niet ^in moeilijkheden werd ge- Een van de vrouwci.j^e spre kers. een dame van hoge leeftijd lanceerde een felle aanval op de justitie in Hamburg vanwege de gewp'ddad'ee dood van een man, die in de gevangenis in voorarrest was opgesloten Een jongeman nam het op voor de hoqden. waar van de on ,)e trot- ver wond wer-ten. naar hii bc-ecrde. Een motorrijder toonde zijn niet geringe talenten als spreker in een tirade over de onrechtvaardighe den van de verkeerswetten, waar door volgens de wet van het gemiddelde elke Duitser in de komende 20 jaar een veroordeling zou krijgen. De wereldpolitiek bleek geen po pulair onderwerp. Een spreker stel de voor, dat Konrad Adenauer op een missie naar China zou vertrek ken, daar de Chinezen werkelijk de enige vrienden waren, die de Duitsers ooit gehad hadden. Het forum was georganiseerd door de senator voor binnenlandse aangelegenheden van Hamburg. Ruhnau. die vond. dat dergelijke manifestaties geheel in de geest van „onze liberale opvattingen" HAV b c d e f g h l.Tdl-al! om na 1. 2. Dc4t Zwart gaf het op. want zijn dame kan niet op de diagonaal a2-g8 uitwij- opnieuw heeft de iauw gebrachte dame op de diago- lale levensader geen veilige zet. Daar- im gaf wit het op. 3. Garcla-Luckis. Hier een nieuwe ariant: Met de lokzet 1. Lc4-b5! won vit op grappige wijze een stuk, om- lat op 1. Lxb5 natuurlijk 2. Dhflt ou volgen Zwart had dit zien aanko- 2JJxh8tü (Nog een lokzet) 2. Kxh8 3.Tf8 mat. Zwart wachtte dit echter niet af, maar gaf het na 1 Td8t op. BWe gaan weer eens een babbeltje met el kaar maken. Hoe is het met jullie allemaal? Is het naar schoolgaan wel meegevallen? We moeten nu allemaal weer héél goed ons best ■■■I doen. Kregen we een aardige juf, meester of leraar? Prachtig dat de meesten van jullie na schooltijd nog een duik kunnen nemen. Fijn hoor! Zijn we het vorige week-eind bruin ge worden? Wat was het heerlijk weer! We heb ben er fijn van kunnen genieten. Jammer dat het allemaal gauw voorbij was. Tante Jos verwacht van jullie ook weer een „heleboel" brieven. Je weet, dat ze graag lange en gezellige brieven ontvangt. Doe je best hoor! Ja, en nu nog iets voor de nieuwelingen. Schrijven jullie duidelijk je naam en adres onderaan dc brief en aan de achterkant van de envelop? Niet vergeten hoor! Ook wil tan te Jos graag weten wanneer jullie jarig zijn en hoe oud je bent. Goed erom denken hoor! Als je nog een gedichtje of versje hebt, schrijf het dan maar gerust in de brief. Als er plaats is en het is geschikt voor ons hoekje komt het in de krant. iDniiiiniiiiiii Kruiswoord - puzzel HoriionUal: 1. kloostervoogd. 3 soort sleutel. 7. bijl, 10. lidwoord (Fr i, 11. telwoord, 12. bundel. 14. deel van de mast, 15. kruipend dier, 18. metaalsoort, 20. arbeidseenheld. 21. tijdrekeping. 23. voorzetsel. 24. gebod. 25. godsdienstig lied. 27 tussenzetsel. 29. zoutziederij. 31. vogel. 33. bijwoord. 34. voegwoord (Fr.). 35. voornaamw., 36. dat is (afk. Lat). 37. vlek. 39. graafschap in Engeland. 41. zan^tem. 43. zijtak Donau, 45. familielid 47. godin van de dageraad. 49 steensoort. 50. schraal. 51. eetgerei 53. stad in Italië. 55. bekende afkorting, 56. deel van het gelaat. 58. bosgod. 59. pers. voornaamw., 60. boom. 61. grote deur, 62. plaats in Duitsland. Vertikaal: 1. voegwoord. 2 verhindering, 3. laag schoven op de dorsvloer, 4. voorvoegsel. 5. afnemend getij. 6. kledingstuk. 8. eiland van Griekenland. 9. iemand die treitert, 11. nauw. 13. optelling, 16. rijstbrandewijn 17. spoedig. 19. bontjas. 21. Europeaan 22. bergweide. 24. drukte (Ind.), 25. jongensnaam. 26. plaats in N.-Brab.. 28.'stad in Italië. 30. water in Utrecht. 32 telwoord. 37. kurk. 38. achting. 39. steen 40. klank 42 stad in Engeland. 44. eerste boek van Mozes (afk.), 46. vrucht, 48. zware zoete wijn, 50. boom. 51. water in Z.H.. 52. deel van dc mond. 53. opening. 54. bijl. 57 ontkenning (Eng.) 58 pastoor (afk.). pater, 8 sla. 9 eend. 10. les, 11 en, 12. ergens. 16. armada. 19 neer. 2! muiter. 23. Oss, 24. sa bel. 25 keper. 26 ree. 28 nog, 29. non. 32. rendier, 34. rondeel, 36 leder. 37 Regen. 38. geluk. 39 Tielt. 40. dol, 41. lak. 43. i OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. kregel. 6 sop. 8. selenc. 13 legaat. 14 alleen. 15. ra. 17 nes. 18 ant. 20 ana. mg. 22. pro. 24. Sneek. 26. rue, 27 Ernst. 28 naderen. 30. rein. 31 ra*. 32. rob. 33 por. 35. ets. 36 leger. 38 genot. 40 Daten. 42. lever 44. nier». 47 Adda. 48. gal. 49. Aden. 50 lakei. 52. Genua. 54. Elden. 56. reden. 58. kreet. 60 alm, 62 rob. 64. til. 65 aca. 67 stek. 68 serapis 71 aren. 72. ben. 74. Davos. 78 alt. 77. en. 78. mot. 80 Del. 81 eel. 83. s o. 84 made ra. 85 Ecmnes 87 tolker. 88 ton 89 «toren bed. 53. artis. 55. engels. 57. 59. eis. 60. asbest. 61. men. 63. gave. 65. ara, 66. Antoon. 69. ra bat. 70 Polen. 73. bode. 75. Lent, 78. mak. 79 ter. 81 Ems. 82. Leo 84. m.l.. 86. Sr. INZENDINGEN inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de Imker- oovennoek vermelden: „Puzzel- oplossing." Er zijn drie prijzen: een van 15- en twee van i 2.50 Voor tante Jos is net nu wel erg moeilijk om precies de op lossing van de puzzel te schrij ven. Ik zal het proberen hoor! Het bootje moet eerst een klein eindje naar beneden en dan he lemaal naar rechts varen, weer een klein eindje naar beneden dan naar links en tenslotte moet het omhoog -.n dan weer naar rechts om bij de vissen tc komen. De troostprijzen krijgen thuis gestuurd. Peter Binnendijk Naaldwijk en Ietje Donk Nieuw- land. Hiep. hiep. hoera!!!! Hans Benard. Karei van Dui- venbooden. Wlm Fontein»*, Sarv van Vliet. Willy de Vos. Joke v d. Wal en Bartje Wolvers van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en We gaan nu de brieven beant- Allemensen, wat is jouw broertje verwend mei zoveel moois. Joop Alblas Kijsoord. Grappig die kakelende kippen en loeiende koeien. Dat was woensdag een gewichtige dag. Ging het allemaal goed? Hoe gaat het met Berne? Waarom scheef Leo niet? Schrijf jij voortaan air je let ter aan de beurt is. Nclleke v. d. Berg Waddinxveen? Niet ver geten hoor! Ik verwacht dan echt een lange brief van jou? Was het dinsdag groot feest Hilda Bergacker Werkendam? Had jij mooie slingers ge maakt? Hoe vond ze de pop? Wat wordt Ada al groot! Jam mer dat Gert geen tijd meer heeft. Krijgt hij zoveel huis werk? Fijn dat ik weer een brief van jou kreeg. Waarom heb je nu niet eeschreven Mieke Boender Poortugaal? Je gaat tante Jos toch niet vergeten? Als je de oplossing van de puzzel opstuurt als je letter aar. de beurt is komt je naam in de krant. Je kan dan ook in aan merking voor een prijs. Als je niet op je beurt schrijft kar. dat niet hoor! Heeft jouw zusje het fijn gehad? Heb jij genoten in Driebergen? Volgpnde keer verwacht ik weer een lange brief van jou hoor! Jij boft maar dat je zo \oor- aan zit in de klas, Jannic van Boudestein Nieuw Lekkerland. Ben jij nog aan het pannekoek bakken geweest? Nee. dat boek heb ik niet gelezen hoor! Tante Jos is in juni in Zelhem ge weest. Wat is het daar prach tig! Bedankt voor je verhaaltje. Als het straks een beetje win ter gaat worden is er weieens een plaatsje voor hoor! Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag CJcrrit van Bou destein Nieuw Lekkerland. Je bent een echte boffert hoor! Na tuurlijk mag jij een neefje worden. Ik kan jouw vorige brief niet meer herinneren. Har telijk welkom bij de nichten neven hoor! Hoe is het met de vlinder? Geweldig dat jij zo'n mooi tie ner-popje hebt gekregen. Jopie Breedcrland. Heb je er al iets moois voor gemaakt? Alle mensen wat is Lenie al groot dat ze naar de „grote" school is gegaan. Over een poosje kan ze ook al schrijven. Ik heb van Klarie een mooie foto van Me- tha gekregen. Leuk! Doe je haar de hartelijke groeten? Hoe is het nu met jou Martien van Dam Gouderak? Ben je al weer een klein beetje beter? Jam mer dat je nu precies in de va kantie bent ziek geworden. Prachtig dat de prijs nu zo goed van pas komt Van harte be terschap gewenst. Martien! Wat prachtig die poppenkast, Chris Domburg Bodegraven. Heb je hem zelf gemaakt0 Er zijn veel bezoekers geweest hoor! Kre gen ze het geld van hun moeder? Prachtig dat jij door de Maastun nel bent geweest. Ben jij hele maal niet met vakantie ge- Geweldig. wat ben jij ver schrikkelijk verwend op je ver jaardag letje Donk Nietiwiand. Heb je veel pret gemaakt met zoveel vriendinnen? Jij boft maar dat je op een boerderij woont hoor! Leuk. zo'n ponny met wagen. Fijn dat je ook wel- eens een eindje mag rijden. Hoe vindt Tonny het op de „grote" school0 Fijn dat ik weer een briefje van jou kreeg Coble Donker Nieuwland. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos een beetje aan het vergeten was. Jij bent ook al zo verschrikkelijk verwend op je verjaardag. Krijg je nu blokfluit- les? Heb je de nieuwe baby's al Jij bent ook al zo'n boffert dat je op je verjaardag zo bent ver wend, Ria Driesprong Wil lemstad. Zijn je vriendinnen nog geweest? Tante Jos wil natuur lijk ook graag in jouw poëzie-al- bum schrijven hoor! Fijn dat jij bij oma aan het logeren bent geweest. Wat was ze wel blij! Is Kees z'n hoofd weer beter? Die laatste 7 is de volgende keer toch wel een acht? Je zult eens zien dat je dan een veel mooier rap port hebt. Wat is het vandaag groot feest, Karei van Duivenboden, Vlaar- dingen. Zijn al je wensen in ver vulling gegaan? Komen je vrien den nog? Allemensen wat heb jij een „heleboel" konijnen gezien. Leuk die herten. Waarom schreef je de vorige keer niet? Volgende keer niet vergeten hoor! Jammer dat jij niets schreef Anna van Dijke Rotterdam? Vol gende keer schrijf je een lange Heelsüm. Hebben julL, nassi gesmuld? Oef. wat was dat een groot feest. Jij ging verschrikkelijk laat naar bed hoor! Heb je al iets lekkers mo gen koken? Leuk dat jij een baantje hebt. Moet je er de „he le" zaterdag blijven? Waar ga je voor sparen? Jij hebt niet goed gekeken in de krant Hans Benard Poeldijk. Er stond zwart-omlijnd dat tante I Jos ziek was. Jouw verjaardag ben ik niet vergeten. Ik wist jouw geboortedatum niet hoor! Tante Jos heeft het nu genoteerd. Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie tas. Hoe gaat het rolschaatsen? Lukt het allemaal wel een beetje? Prachtig dat jij zo bruin bent geworden. Terschelling is erg mooi Peter Binnendijk Naaldwijk. Heb je ge dwaald in de duinen? Heb je het stadhuis nog bezichtigd? Wat zijn daar een grote meeuwen! Jammer dat het geen strandweer was. Oef, jij boft maar dat je naar de taptoe in Delft mag. Het •s erg mooi hoor! gens nat heeft dal kereltje tan de ihotoludeiiap gesnoept. Hij mocht mamma etentjes een klein beetje helpen. Maar jullie zien ivel dat het helpen is ran de ual in de sloot. Met z'n prachtige bakkers, muts op roeit hij zich natuurlijk geueldig. Hebben jullie ook nog zo'n rsje gaan? Als ik na tante Jos ook nas dat gaat echt niet. Heerlijk dat jij zo bruin bent geworden. Wat maakte jij de brief mooi. Jullie kunnen de brieven toch wel in één envelop doen, Gerda Bracht, Woubruggc? Dat is veel goedkoper. Fijn dat jij oolj; al zo bruin bent geworden. Hoe is het dinsdag gegaan? Viel het alle maal wel mee? Mocht je al iets Hier komt een versje vat da Bracht. VAN ZEVEN KLEINE ELFJES Meisjes en jon gens. hier is weer eens een gezellige kruiswoordpuzzel Jullie zien wel dat alle voorwer- genummerd Regenavond. De hele middag heeft de re- jen Gedruppeld op de trieste we- En bleef soms in de goten Han- lekkers koken? Bedankt voor je ü'Tiiri'', j versje. Gerda! j KlJkt het Schrijf jij voortaan als je iet- de beurt is. Marianne Zeven witte knoppen Drijven op het meer. Van de hoge hemel ntje neer. Het De straat werd nat nen plassen Die zijn heel zoetjes aange- allemaal erg ge makkelijk. We gaan de namen uan de voonver- pen van links naar rechts invul len. De letters in het middelste rij tje vormen van boven naar be neden een woord. Welk woord? Zoeken jullie het maar uit. De oplossing moet worden ingezon den voor dinsdag 30 augustus. Toen gingen de lantaarns Bij de eik Bekomen Cosman, Den Haag? Ik verwacht, an "e raT,u l'on t meer, dan echt een lange brief van jou J Zetten de kabouters hoor! Zo moeilijk is het toch Elk hun lichtje neer. Geweldig dat jullie kanalen hr^fer komt n°8 een nase' hebt gegraven Johan Christiaan- Wa we.ee „me.e j ,£»- £>^^2 E mone Amoureus. Rotterdam. Zijn i® wensen in vervulling ge- ;aan? Jij bent wel verwend hoor! Wat is het voor een vo gel? Heb je al iets moois ge maakt voor Barbie? Tante Jos is nog niet me! vakantie geweest hoor! Gaat het goed op school? Wanneer moet jij weer school? Is Kees jouw vriend' Leuk dat ji' zo'n aardige meester hebt gekregen Nlcolet hristiaanse. Wassenaar. Natuur- Schrijf jij voortaan als je let- i lijk moet hij ook streng zijn. ter aan de beurt is ElsjeHeerlijk dat jij zo dichtbij de Boersma Voorburg? Wil jij een zee woont en er heerlijk van kan nichtje worden? Schrijf je dat de genieten. Jullie boffen maar volgende keer? Heb jij nog meer! hoor! Maak jij weieens een zusjes en broertjes? In welke duinwandeling" Hoe gaat het Ue voor een volle?" De letters klas zit 'ij° Wa' heb jij mooimet oma-geit? Bedankt voor je »/m K zijn aan de beurt. Daaag, postpapier. raadsel. Nicolet! tot de volgende keer. Schrijf jij voortaan als ie let-1 Waarom heb jij zolang ge- ter aan de beurt is Hansje Bos wacht met schrijven Jan van Voorburg. Ik verwacht dan echt Dam. Monster? Jij was tante Jos een lange brief van jou hoor' echt al aan het vergeten. Ho< Prachtig dat jij weer zo graag komt dat? Heerlijk dat jij z< naar school gaat Ria Bracht Wou-, dichtbij het strand hebt gclo- brugge. Oef. wat zal het deftig geerd. Wat wil jij later worden bij jullie worden. Tante Jos zou I Fijn dat jouw broer toch dik- Rraag komen, maar ik kan toch wijls naar huis kan komen, niet naar alle nichtjes en neefjes' Waarom schreef jij niets Dine- Ovx te.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16