Vrouw en bouwer vonden elkander Piekeren is belachelijk Loslaten WERKENDE MOEDER ZONDER TRANEN I?1 LILül 1 r 51 BS r J1 dialoog dialoog dialo BLAD ZIJ ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 VERSLAG VAN STUDIEDAGEN OVER SYSTEEMROUW Mej. A. D. Mol: accent verschuift van woning nood naar woonnood „Einde woningnood spoedig in zicht." Dit bericht bracht onze krant op de voorpagina. Maar nu verschuift het ac cent van de woningnood naar de woon-nood, aldus mejuf frouw A. D. Mol tijdens een lezing die ze hield voor leden van de Vrouwen Advies Com missies (VAC's) voor de Wo ningbouw in Nederland. Meer en meer zien gemeentebestu ren en bouwverenigingen het nut in van het advies van de vrouw. Het allerbelangrijkste en kostbaarste consumenten- goed van de huisvrouw is immers de woning? Hiér leeft zij, werkt ze met huishoude lijke apparatuur, verzorgt ze zieken, krijgt er haar kinde ren, heeft er lief. Onze leef wijze verandert snel, het woonmilieu is bepalend voor de mens. De Vrouwen Advies Commissies stellen hun eisen. Op de studiedagen in Zwolle en Rotterdam vond een ge sprek plaats tussen bouwwe reld en vrouwen. De groeiprocessen die wij op het ogenblik lichamelijk, geeste lijk en materieel doormaken zijn van invloed op het wonen. Denk aan deurhoogte, afmetingen van bedden, hoogte aanrecht. Het doorbrengen van de vrije tijd speelt een grote rol: volgens de cijfers vah het CBS is de avond en weekendbesteding in ons land voor 90 pet. aan huis gebonden! Wonen is: onze eigendommen een plaats geven in huis. Menige lezer herinnert zich uit zijn jeugd nog wel het zondagse en het daagse kledingstuk: kom NET als over het weer kun je altijd en overal over werkende moeders praten. Dr. Spock en de buurvrouw trekken de handen van ons af: het is een strikte doe- het-zelf onderneming en jammer er bij hén niet over. Dit schrijft Lois Benjamin in een humoristisch verslag over haar wederwaardig heden als werkende moe der in het boek ,,So you want to be a working mo ther" (McGraw-Hill, Inc.) In Ladies' Home Journal vonden we een uittreksel er van. Negen miljoen Ameri kaanse moeders werken, en ..sommigen van ons doen dat met de moed der wanhoop." Soms hebben we het er druk mee om te ontdekken, welke moeilijkheden de moeite waard zijn om er wanhopig van te worden. Piekeren, hoe je een goede moeder en een goede vrouw kunt zijn is goed zolang je niet over drijft. Piekeren over zake lijke problemen van je ..dub bele leven" is belachelijk. Ik heb zestien minuten voor mezelf nodig om startklaar te zijn voor een werkdag; dat houdt in douchen, kle den, ontbijt klaarmaken en staande opeten, bij elkaar graaien van handschoenen, tas, uitgaande post en twee pakjes met kinderkleren, die in het lunchuur geruild moe ten worden. In de overblij vende 49 minuten worden de kinderen wakker gemaakt, gekleed, gevoed, schoon- gepoetst, van vitamine-drup pels voorzien, gejast, ge hoed en afgehouden van ze ven kattekwaadjes als het strooien met cornflakes en het stoppen van plastic blok jes tussen de radiator. De hele operatie lijkt op een oude stomme film, die de camera versneld weergeeft Deze huizen zijn van het VAM-systeem iselwerk. üe grote panelen zfjn daar nu eens om. Van onze hui zen gaat een invloed uit op de mensen, negatief of positief. Te korten in de woning kunnen lei den tot leerstoornissen en „gang"-vorming bij de jeugd, gespannen situaties tussen man en vrouw, flatneurose, agressie. De vrouwen werd gewezen op het kennen van de woonfuncties, het rapport Functionele Grondslagen van de Woning, de uitgave „Elektriciteit en Gas in de Woning", de „Nieuwe Voorschriften en Wenken", de nieuwe woningwet die 1 au gustus 1965 in werking is getre den. Huizen die we nu bouwen, zullen door onze kinderen den bewoond; willen zij niet sterk verouderen, dan zal aan- een handjevol dacht moeten worden besteed te schaal met industriële bouw. aan de verbetering van de kwali- De aanwezigen vroegen zich af, herstelling^ teit. In talrijke nieuwe woningen of de bouw-techniek dienstbaar Laten over de vochtigheid van beton. Naar te grote vochtigheid stelt Ratio-bouw een onderzoek in. Wanneer betonbouw goed snel wordt toegepast, dat wil zeggen oordeelkundig met juiste isolatie, dan is er geen verschil in vochtig heid met traditioneel gebouwde gro. woningen. Wij wagen het ge zien de praktijk deze veron- twijfel te trekken, als huisvrouw de klach- komt thans b.v. een eethoek in moet worden gemaakt aan het ten ter bestemder plaatse doen keuken of woonkamer voor, dan wonen. Dit is veelal een finan- komen zodat SfSr^de^ klacnten tweede woonkamer. Wat cieel-economisch aspect. Tot nu werkelijk onderzocht kunnen zoal aan meer mogelijkheden toe blijkt de industriële bouw worden! Klachten over geluidhin sinds 1 januari van dit jaar zijn 10-20 pet. duurder dan de traditi- deden we u op Bladzij van 29 onele door de zeer hoge afschrij januari uitvoerig uit de doe- vingen op ken. Systeembouw beidsbesparend. Voor de systeem- Uitrusting der zijn b.v. dikwijls terug te brengen tot het verkeerd inge- appa'ratüur. werkt zijn van leidingen of slech te toepassing van isolatie. Ook hier ligt een taak voor de leden bouw is het gunstig wanneer er va" de VAC's. voorschriften zijn geworden, hou- paraties: deze kunnen in de Grindbeton is niet spijkerbaar. den zij een taak ten aanzien van woonfabriek gemaakt worden, middelzwaarbet^n^s^ spijker baar praktische indeling van de Het bouwen van een vrouw en bouw-wereld elkander aangehoord hebben. Gezien de grote belangstelling voor deze studiedagen mogen wij hopen dat de samenwerking tussen bou wer en bewoner, producent en consument steeds beter zal wor den. Hoe meer het technisch in zicht van de vrouw wordt ver diept, des te minder bestaat de kans dat zij de man tegen de kuif instrijkt; daar wordt hij maar balsturig van en daarmee is samenwerking niet gediend. Verslag van de studieda gen SYSTEEMBOUW gehou den voor leden van Vrouwen adviescommissie voor Wo ningbouw in Nederland te Rotterdam Zwolle oktober '65 (Uitgave: Ned. Huishoud- raad, Anna Paulownaplein 7. Den Haag (giro 22 89 50) 50 blz., prijs 2.50.) spijkervast, licht beton is wel ruimten en de best mogelijke uit- 500 woningen is goedkoper dan spijkerbaar maar niet spijker- rusting. „Laat iedere VAC trach- tien series van vijftig, ten reeds bij de schetsplattegron- den in de beoordeling betrokken «Natte ruimte Hoogbouw is tegenwoordig ge lukkig niet denkbaar zonder cen trale verwarming. Onder meer Mama doet wonde ren. Ze kan er on eindig veel maken met dat ene patroon. «r r; 16! 5 1 17! 6* 6 |46j 40 1 40 J "löcc e kantoren verkrijgbaar: Supplement 7 is uit: een vfjfbladig patronenset maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder kijken f "•o0 mapje met uitleg en patronen, rokken pantalons, avondkleding z,~5 supplement elk 35 modellen nrs. 2, 3, 4, 6. en 7 per stuk 1.45 kinderpatroon met uitlee: leeftijd van uw kind Is maat 4.— Geef bü bestelling de maat op: Ontvangst na storting op giro 39639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op het strookje: afd Service dan wel na betaling bü bet biir. v. d. blad rïïiïnëiïsrz rK "sr£hxh^mir..'" Hellendoorn, die zitting wej mogelijk de natte ruimten te heeft in de Voorlopige Raad voor scheiden: het kost alleen iets de Volkshuisvesting aan. „Een an- meer want er zijn meer leidingen dere weg om als vrouw-mee te nodig. Mcn is aan hot experi- spreken bij het ontwerpen van menteren met een sanitair blok. woningen, is in het bestuur van kant en kiaar uit de fabriek. bouwverenigingen. De Wanneer de keuken ,,n het £p- ^ieTme"„™ de' vTc's zen over het van ventila- zwaar van de huizen is dat er onvoldoende geventileerd wordt. Een enkele ventilator in het raam verwijdert verwerkte lucht, maar voert geen verse aan. Dit is fout. Een mechanische ven tilatie wordt toegepast bij hoog moeten echter zélf moei- te doen in deze besturen te ko- fawaai- men, want men zal haar daartoe men wil- niet uitnodigen! Mocht men ooit liseren, dan betekent dit dat bad antwoorden dat de statuten toe- kamer en toilet naast de keuken c treding van de vrouw onmogelijk worden geprojecteerd Naast de J3lflGnwcrKing maken, wendt u dan tot de Natio- badkamer komt dan de ou- nale Woningraad in Amsterdam, der-slaapkamer, de plattegrond Daar zijn adviezen en goede con- hiermede nagenoeg bepaald. eept-statuten verkrijgbaar. Wij Overigens zijn juist keuken en moeten geen afwachtende hou- badcel om hun geluidverwekken- ding aannemen." de apparaten en ruimten één van de moeilijkste punten in het wo- Twee fasen nlngoniwurp. Er kwamen klachten binnen miteit in de bouw, het stedebouw- kundige aspect, esthetica, beho ren allemaal tot het thema: Wij Willen Wonen. Niet alles kon aan geroerd worden, maar het is een verheugend verschijnsel dat Deze hal is er een uit het groot- elementen-bouwsysteem. De hele wand en de vloer worden in de fabriek vervaardigd, de ramen zijn meegestort. zelfs het glas komt in gezet op de bouwplaats aan. fSysteem Dura-Coignet.) Ir. N. Wertenbroek van de sec tie Ratiobouw informeerde uit voerig over de ontwikkeling in de woningbouw na de Tweede Wereldoorlog. Deze verliep in twee fasen: van klein naar groot, van ambachtelijke traditionele bouw naar industriële elementen- bouw. Vele onderdelen van de woning zijn tegenwoordig gepre fabriceerd. In de fabriek kunnen ie hele wand en de hele vloer van een kamer worden vervaardigd; op de bouwplaats is niet meer nodig dan het aanbrengen van een paar bouten en wat stelspe- cie. Door de industriële bouw is de fabrikant gebonden aan be paalde vloerbreedten en wand- lengten. Het is te begrijpen dat de fabrikant, die geweldige in vesteringen in fabriek en machi nes moet doen, alleen op grote schaal kan bouwen. Het is ook te begrijpen dat hij bij de bouw van het grote paneel als de mallen klaar zijn niet graag iets verandert. Echte traditionele bouw komt praktisch niet meer voor in Nederland: semi-traditio- nele bouw geeft met moderne ar- beidstechnieken een ar beidsbesparing van zo'n veertig procent. Wil de vrouw die ad viseert een kamer dertig cm gro ter hebben en zegt de ontwerper dat dat niet mogelijk is, dan hoopt ir. Wertenbroek door zijn gesimplificeerde uiteenzetting dat zij beter in staat is om te beoordelen of de woning-ontwer per gelijk heeft met zijn uitspraak. Als de fabrikant werkt met paneelbouw en eenhe den van twintig tot dertig centi meter. dan is het gemakkelijker om in de plattegrond iets dertig centimeter groter te maken, dan bii paneelbouw met elementen van negentig centimeter iets 55 cm groter te maken. Kastenwanden Bij Ratiobouw (Bouwcentrum Rotterdam) zijn overigens 750 ontwerpen bekeken op bouw-teehnische keur. Er blijkt onder de aannemers die tot svs- teem-bouw willen overgaan, veel kaf onder het koren: er zijn er per jaar nooit meer dan 12 15 in produktie. In ons land bouwt „Over dit onderwerp wil ik graag proberen mijn eigen ervaring onder woor den te brengen", opent mevr. G M. te N. deze week de reeks brieven. „Ik geloof dat het loslaten van de kleuter die naar school gaat, voor de meeste moe ders als meer vanzelfspre kend wordt beschouwd. Er is dan ook een telkens thuiskomen van het kind en het kind is nog sterk aan thuis gebonden en afhankelijk. Moeilijker wordt het als het kind op eigen benen wil gaan staan. Ik ben gezegend met een dochter die van kind af zwer- versbloed in de aderen had cn ondernemingsgeest; daarbij een sterke wil om haar doel te be reiken. Ik beb dit altijd aan vaard als door God in haar gelegd en aan mij was de taak haar persoonlijkheid tot ont plooiing te brengen en in goede banen te leiden. Tüj onderwerp „Loslaten" ook niet los. ik moet aan net schrijven. Of het iets wordt voor de krant is punt twee" schrijft mevr. D te Z. „Toen onze oudste naar de kleu terschool ging. huilde ik wel Opgeruimd een beetje, ik dacht: het is nu 6 zo leeg in huis, er moest eigen lijk weer een kindje in de wieg liggen. Als er meer kinderen zijn gaat het loslaten wel ge makkelijker (is dat zo?) door dat je dan volop werk hebt. Over een week gaat onze iongste naar dc grote school, dit is de laatste en dan gaat er (bij alle blijdschap dat ze ge- wat moeten loslaten, o.a. de jon gens die in dienst moesten, b.v. een zoon voor bijna drie jaar naar Indonesië en de ander, die Mevr. U. tc II heeft een spastisch dochtertje van acht jaar en een dochtertje van vijf jaar. „Dit jaar konden wij door verhuizing en door ernstige ziekte van onze oudste niet met vakantie. Mijn broer vroeg toen of onze jongste met hen mee kon gaan kamperen voor - H een weekje uit logeren en ik dacht toen: zo langzamerhand zie je het aankomen, ze gaan groter worden, op eigen benen staan, we moeten leren losla- Het is geen gemakkelijke, l€n' naar wel een heerlijke taak i het kind dat je lief is. met Terugblik dankbaar kind dat geniet van alles om haar heen en ons soms beschaamt door haar dankbaar heid. Zij wou dolgraag mee. maar wat was het die week stil bij ons! Ons oudste kindje is erg lief, maar ze kan niet pra ten, zitten of lopen En al was het maar voor een weekje, het element loslaten was al aanwe- dachten wij zo...). Toen de laatste getrouwd was, zei ze 's avonds tegen haar man: „De deur kan op slot, er komt nie mand meer thuis." Dan is het voorgoed loslaten „Al lijkt loslaten .bij het hu welijk het laatste offer van de ouders, écht loslaten doen we hen toeh nooit, altijd zijn onze gedachten bij dc kinderen", vindt mevr. D. te B. Mijn eigen moeder had voor het huwelijk van elk van haar (vier) kinde ren enige ontzettend moeilijke weken, omdat ze zoals ze zei „niet kon loslaten." Zo erg was het dat ik 't gevoel had eigenlijk niet to mogen trouwen, als ik al dat verdriet zag. Toen mijn kinderen groter werden, dacht ik altijd: „Ik hoop* dat zij het niet moeilijk krijgen door mij, als ze trou wen". Want, al is het bijna vijf endertig jaar geleden, ik ver geet het nooit. En ik kan het nog erg vinden als ik aan moe der denk. die ik nu ai ruim tien jaar moet missen. Nu zijn er kinderen van me getrouwd, en het is mij ook niet zo zwaar gevallen Zou dat komen door deze tijd, nu alle kinderen zo vroeg volwassen en zo zelfstan dig zijn? Hulp den. Dan is het al loslaten en terugtreden. Eigen lijk is het geen loslaten, want de band met God is in feite de sterkste band die ons samen bindt. De taak wordt anders: want als oceanen ons scheiden en de gedachten vermenigvuldi gen wordt'het gebed des te inni ger en dringender." ..Wekelijks lees ik Dialoog •net veel Bij veel lezeressen deed ons nieuwe onderwerp even een te rugblik werpen op het voor bije. zo ook bij mevr. T. V- te S. „Het nieuwe onderwerp deed me denken aan ons gezin, daar om wil ik hierop ingaan. Losla ten kunnen we pas dan als we de kinderen overgeven aan de Hemelse Vader en dan zelf ver trouwen in zijn leiding met de kinderen. Wij zijn beiden ie Hoe zo vragen wij ons ai ervaren ouders het loslaten van een gehandicapt kind? Ui zo kunnen wij het ook stel len hoe ervaart het gchandi eapte kind het loslaten van at ouders? Onze kolommen sUnn Mevr. H. te dH kon nooit .-ia oen voor alle kinderen thuiswa- ren «en met haar vele moeders Wat denkt u ervan? Zou bet ook niet schelen, dat er nu voorlichting gegeven wordt over het huwelijk, zodat moe der en dochter daar „gewoon" over kunnen praten? Geeft dat niet een geruststelling voor alle bei? Of heeft het Iets met „mo derne" tijd te maken. Enfin, schrijft u maar eens, het laat ons én u niet los. dat begrepen wij wel uit de brieven. Niet alleen met het huwelijk laten we los. ook als de kindrrn naar een ziekenhuis, sanatorium of naar een inrichting gaan. Schrijf ook daar eens uw erva ring over. Het kan vele andere moeder» tot hulp zijn.... voor een komiek effect. Al leen niemand lacht. Wat gebeurt er als het kinder meisje of de oppas niet arri veert Noodzaak is de moeder van de uitvinding, zegt Lois. In Cambridge verzwikte de tienjari ge zoon van een werkende moe der op school zijn enkel. Moeder had een uur nodig eer ze hem kon bereiken. Wat te doen? Ze belde kalm de studentenwerkver schaffing en huurde een hoog- ste-klas student met een auto om de jongen van school te halen, thuis te brengen en een spelletje met hem te doen tot zij zou komen. Soms valt plotseling het hele keurige schema in dui gen (want werkende moeders werken efficiënter dan moe- ders-die-thuis-zijn). Dolgraag Er kondigt zich een baby aan, of een nieuwe baan, of wisseling van baby-sit en poef!, daar ge beurt het! We moeten maar niet zo zwaar tillen aan wat stof bo ven op de boeken; trouwens, Amerikaanse dienstmeisjes wer ken dolgraag voor werkende moe ders. In onze huizen zijn ze een hele dag alleen, ze hebben de vrije hand en een minimum aan orders. Onze kinderen zijn mak kelijker te hanteren, want als Mathilde zegt „nee" dan is er geen moeder thuis, die dat ver bod teniet kan doen. En we beta len de hulp meer dan we ons kunnen permitteren, want we kunnen niet speculeren met het welzijn van onze kinderen. Geweten Haar geweten klaagt de wer kende moeder altijd aan: „Bobby heeft 39 koorts: wat zit ik hier memo's te typen?" Hoe meer je van je werk houdt, hoe harder dat geweten knaagt. Verwonder lijk is, dat moeders zonder baan zo'n schuldgevoel niet ontwikke len als ze taartjes eten met haar vriendinnen, winkelen, of een koffieklets houden, bridgen dan wel UWster zijn. Als onze kinde ren ons werkelijk nodig hebben, zijn we toch ook thuis? We zul len een nieuw soort intuïtie moe ten ontwikkelen, adviseert Lois. De beslissing thuis blijven - naar je werk gaan, moet niet altijd op schuld gebaseerd zijn. We moe ten een paar levenreddende zin nen van thuismoeders leren, die haar dagelijks makkelijk van de lippen rollen: „nu niet", „niet in de rede vallen", „het is bedtijd!", en speciaal: „ik zei: nee!" We moeten niet zo'n soort su per-moeder willen zijn. die op de tong bijten om niet toe te geven dat we moe zijn. Vooral moeten we niet, in ruil voor „verloren tijd", toegeven aan iedere vraag, of ondeugden ongestraft laten. Kinderen, waar hun moeders dan ook zijn tussen ontbijt en avonde ten, dienen te weten hoevèr ze kunnen gaan. Handel geen kletstelefoontjes af als je pas thuis bent niets dat kinderen meer irriteert. Stop ze dan ook niet onmiddellijk in bed of zet ze niet voor de tv om ze zoet te houden. ET regeiu. w Hooggeroemde verlangens naar de natuur xijn gestild. Het werk is hervat. De medemens, zijn lief en leed. de beproefde omgang met hem. boeit ons meer dan ooit en zeker niet minder omdat wij de natuur zijn ingegaan. KUK. het is zo. Je wilt na maanden hard werken en bin nenzitten en gekakel en gesprek graag stilte en zon en afwezigheid van mensen. En soms bereik Je dat. Dan lukt het je in een zwij: gen dat kraakt van de hitte en bij een uitzicht beneveld van zon even te denken: hier was voor mij geen mens. Ik ben hier de enige, zoniet de eerste. Die gedaente geeft een gevoel van verzwolgen te zijn door dc natuur, erin op te gaan, een gevoel van grenze loosheid, en gek. maar daarvan knap je op. Even later, bij het wat aandachtiger om je heen zien, valt het oog dan op bijvoorbeeld een pad, of een muurtje, en weet je weer dat een mens die weg moet hebben gebaand, dat een mens met oden steen op stee onwillekeurig zeg L_ groots is de mens als hij de natuur naar zijn hand zet. En als je. zoals ik op een middag, denkt in een schier onbetreden gebied te zijn en daar is tegen een grauwe steen ineens een plaat: „hier werden op 12 Augustus 1943 twintig mannen van ons dorp door nazi's ver moord" dan vraag je je weer af: wat is de mens toch voor een schepsel. Het dorp Hst "oor mijn nieuwsgierige ogen als ik een bocht van de weg voorbij ben, in een gulden middagvrede. Hebben daar twintig mannen voor iets gestaan dat zij hoger achtten dan alles wat zij liefhadden: vrouw, kind, arbeid? Of was het een misverstand, of domheid, of een voudig een slot van een reeks spanningen? En hun moordenaars? Wat konden zij niet dulden dat hen tot een zo wreed einde deed besluiten? Of was het ook een misverstand? Domheid? Het niet meer kunnen dragen van spannin gen? AyfIDDEN in de natuur rea- •1*1 liseer ik mij zo welk een vreemd wezen de mens is. Wat op 12 augustus 1943 waar cn terecht leek. voor beide partijen, dat lijkt op 12 augustus 1966 een afschuwe lijk onduldbaar gebeuren. Waar de heistruiken zuchten in de bries en een beek ritselt langs stenen, daar lijkt de mens een duivel. Ga weg. zou je willen zeggen, je hoort hier niet. En dan, net als de natuur wat uit de proportie lijkt te vallen, en de mens wordt teruggewezen naar dat land van haat. nijd. problema tiek dat hij altijd produceert als hij optreedt, dan slaat de natuur toe. Dan lezen we de krant aller eerst. en ontvangen brieven, horen radio en luisteren naar verhalen. De zee en de bergen hebben mensen overvallen, de bliksem heeft mensengedood. Storm en re gen hebben de mens in de verdedi ging gedwongen, de aarde heeft mensen opgeslokt. Er zijn mensen in nood geweest door die lieve natuur, er is onvoorstelbaar ver driet in gezinnen waarvan een kind of een oudere is verdronken. De zomer, die zegen van zon cn bloeien en rust, heeft mensen tot W1 kleinste berichtje al: de verbeten strijd van een reisbureau, het gaan liggen op de rails van een jong stelletje dat niet trouwen mocht, me weer in aandacht brengt bij de mens. bij zijn moeite, zijn strijd, zijn geloof. Dan is als het ware de kring rond, de vakantie voorbij. Dan hemel ik de natuur niet meer op en stoot ik de mens niet neer maar zie ik beide in een machtige samenhang. En ik open de post bij thuiskomst en lees met hernieuw de en toch altijd de oude, zelfde belangstelling dat wat van mensen is: strijd, moed, leed. TE zullen elkaar weer niet uit de raadsels helpen. Die samen hang. hoe machtig ook. is per slot de worsteling van leven tegen dood. Maar ons samen praten zal tot een ietsje meer duidelijkheid leiden, en duidelijkheid tot begrip, en begrip tot de openheid dit alles wat leven heet nog eens te probe ren. Altijd maar weer de last vro lijk op je te nemen. Zelfs door het proberen en het vertrouwen in het proberen wordt de last niet een boodschapje naar de kruidenier; in tegendeel. het bliift een adembene mende geloofszaak. En zo ooit, dan geldt hier weer van geloof dat het een vertrouwen zon«ü?r weerga is. Niet het constante vertrouwen, L„ dat je eigenlijk zo bang bent te verliezen. Maar een vertrouwen buiten alle verstand om. In alle drie brieven die ik hier. wat on wennig nog, poog te beantwoorden in één sluitstuk, zit angst voor wat mensen zullen zeggen van iemands persoonlijke relatie tot God: die is n.l. niet zo mooi en glad als men graag wil doen voorkomen. Ora welke reden ook. Om een crisis of juist om nooit een crisis. Alleg er tussen in. Wel, wat wij willen zijn naar buiten is natuurlijk een bij komstigheid. Onszelf ontdekken is oneindig belangrijker. Bij die tocht slaat af en toe de schrik ons om het hart: inderdaad, de wereld in ons is soms vreeslijker dan de wereld buiten ons. En pas over de schrik heen en hiervoor mijn brief aan je ga je zien dat ook die wereld geborgen is bij God. Juist die wereld. Dat het om be vrijding van juist dat kwaad gaat En als je dat ziet. dan moet je 'en dat kun je ook) in die bevrijding gaan... geloven. Dan pas betekent bet echt: boven alle verstand uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15