Socialisten zetten het kabinet onder druk Nederlandse hulp kwam het eerst Commentaren PAS TEVREDEN MET VOORSTELLEN VOOR GRONDPOLITIEK EN EEN BELASTING OP SPECULATIEWINST ft Eindelijk dan een gouden me daille voor de Nederlandse ploeg. Hiervoor zorgden de vier meisjes Cohy Sikkens, Gretta Kok, Ada Kok en Toos Beumer, die na een vooral door Ada Kok fantastisch gezwommen race beslag legden op het goud bij de 4 xlOO m wis selslag. Jj^ Nog koel Drie vakbonden handhaven plan van spaarloon Eerste treffen in Stichting van de Arbeid Koning Willem III Ambonezen geven brandstichting nu eindelijk toe - H Kroondomeinen aan de staat Robingeef het op Vrijdag 26 angmftm 1966 47ste Jaargang Jirtcteuri P. DIEMER Hoofdredacteur. Or. E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvatfich la ghobleven mi|i* hert Ir teghenipoet I" s umu 0e RollenUrcmef F Dordls Dagblad Haags» Couran) Abonnementsprijzen p.w. 0.93. p.m. 3.97, p.kw. f 11,90 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 r Het zou vandaag een spannende dag zijn voor het kabinet-Cals. De moeilijkheden rondom de nieuwe miljoenennota zijn niet gering. De socialisti sche Tweede-Kamerfractie heeft voor nieuwe onrust in Den Haag gezorgd. Laatste op dracht van commandant Palstra pa gina Kernmerk Voor de meeste Pa poea's is 1969, het jaar van het plebisciet, een soort mythe geworden, waar zij zich aan vast klampen. Men wil volle dige zelfbeschikking en de Nederlanders terug. Is dat de oplossing voor West-Irian, of zijn er be tere mogelijkheden? Zie hierover het relaas van een ooggetuige op pag. 5. ft Talentenjacht noodzaak pa- (RITA) (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerfractie eist van het kabinet-Cals, dat het op Prinsjes dag de spoedige invoering aankon digt van concrete maatregelen op het gebied van de grondpolitiek en de speculatiewinstbelasting. De so cialisten zullen slechts tevreden zijn als op die dag wordt meege deeld, dat de desbetreffende wets voorstellen al om advies aan de Raad van State zijn voorgelegd. Dit heeft drs. Nederhorst gistermiddag gezegd na afloop van de vergadering van zijn fractie In het tweede kamergebouw. De fractie heeft het kabinet-Cals in ken nis gesteld van haar misnoegen over het feit. dat maatregelen inzake de specula tiewinstbelasting en de grondpolitiek tot dusver zijn uitgebleven, hoewel daarover vorig jaar bij de kabinetsformatie duide lijke afspraken waren gemaakt. Onder druk Met haar verklaring heeft de PvdA- fractie het kabinet duidelijk onder druk gezet. Nog deze week is in de minis terraad breedvoerig gediscussieerd over dc twee punten waarvoor de socialis ten thans een spoedige regeling wen sen. Deze discussie zou nog niet tot volledige overeenstemming hebben ge leid. Met name minister Biesheuvel schijnt zich te verzetten tegen de PvdA-plannen. Zoals bekend hoopt het kabinet daag het begrotingsberaad af te sluiten. Lukt dat niet, dan zal ook morgen nog moeten worden vergaderd. De PvdA-frac- tie heeft gisteren niet lang gesproken over de verschillende mogelijkheden om de uitgaven in 1967 te financieren. Ons standpunt is bekend, aldus drs. Neder horst. Als de uitvoering van het rege ringsprogram door geldgebrek in gevaar komt. zijn wij voor uitstel van de verla ging der loon- en inkomstenbelasting. VANDENBERG Een proef met de lancering van een intercontinentale Atlas raket vanaf de Amerikaanse basis Van- denberg in Californië is maandag mislukt. De raket moest kort na de lancering worden vernietigd. Goud voor Nederland Niet alleen veroverden zij goud, maar tevens zwommen zij een nieuw Europees record in de tijd van 4.36.4. Voor uitgebreid verslag zie sportpagina. DE BILT Geheel West- en Noord- Europa bevindt zich in koude lucht. Tijdens opklaringen daalde de tempe ratuur in Frankrijk plaatselijk tot twee graden en in Skandinavië hier en daar tot even beneden het vries punt. In ons land werden de nachte lijke temperaturen niet zo laag, het geen moet worden toegeschreven aan de wolkenschermen, die afkomstig waren van een regengebied in Duits land. Dit regengebied was vanmorgen vroeg tot aan de Nederlands-Duitse grens gevorderd. In de algemene luchtdrukverdeling komt op het ogen blik maar weinig verandering. Boven Skandinavië handhaaft zich een krach tig hogedrukgebied. Aan de flank er van houdt de aanvoer van koele lucht aan. De kans op enige regen of een bui blijft ook het komende etmaal aan wezig. 27 augustus zon op 5.43, onder 19.39; maai op 18.51, onder 1.07. De Franse gendarme Gaydon heeft het kindje veilig in zijn armen en drukt het tegen zich aan. Zojuist heeft hij het van de autoweg ge sleurd net voor een aanstormende zware vrachtauto. Het kind was in een bocht uit de rijdende auto van zijn moeder gevallen. Gaydon zag het gebeuren. Hij dacht er geen ogen blik over na, rende de weg op en bracht; het jongetje in veiligheid. Gered door oom agent (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties hebben vanmorgen het bestuur van de Stichting van de Arbeid vrij vruchteloos gediscussieerd over het spaarloon- plan van de vakbeweging, dat zoals bekend eind vorige week door de industriële werkgeversbonden is afgewezen. Dit eerste treffen in verband met het volgend jaar te voeren loon- beleid bleef zonder positief resultaat, terwijl ook van uitzicht op overeenstemming niet kan worden gesproken. De vakcen trales deelden mee, dat zij bun plan voorshands onverkort zul len handhaven, omdat van werkgeverszijde geen enkel discu tabel alternatief ter tafel is gebracht. Spannend Het spaarloonplan zal nu op 15 sep tember aan de orde komen in d€ SER-commissie (de commissie-van der Grinten), die tot taak heeft een advies aan de regering voor te bereiden over een nieuw loonpolitiek systeem. De vakcentrales hopen nu de meerderheid van de SER achter hun ideeën te krij gen en vervolgens, dat de regering zich eveneens achter de bedoelingen van het spaarloonplan zal scharen. Wat dit betreft is de vakbeweging niet geheel zonder hoop, want enkele ministers Het Oude Jachthuys van speciaal ingericht voor PARTY'S Witte salon oude diner kamer of gewelven Ook hemelbed-trouwkamer Inlichtingen: „Het Oude Koningshuys" Sassenheim (02532—8240) Wilhelminalaan 12. hebben zich er in de afgelopen n den vrij positief over uitgelaten. De nationale financieel-economische moeilijkheden zouden echter een spaak •n het (werknemers) wiel kunnen, steken, al meent de vakbeweging dat verwezen lijking van het spaarloonplan zal kunnen bijdragen tot ontspanning van de kapi taalmarkt (en dus tot verlaging van d< rentevoet), een verwachting, die door de werkgevers niet werd onderschreven. De ondernemersorganisaties weze het gevaar, dat de overheid, gezien haar grote financieringsbehoeften, juist een beroep op de geblokkeerde midde l-Jou doen, zodat zij dan niet tenvolle door vermindering van haar eigen beste dingen de van haar verlangde bijdrage tot het evenwichtsherstel zal leveren. Ook hechten de werkgevers niet veel waarde aan het argument van de vakbe weging dat invoering van spaarloon de bestedingen der werknemers afdoende zal afremmen, omdat men door het uit zicht op het vrijkomen van geblokkeerde loonbestanddelen wellicht reeds thans aantal vrijwillige doelbesparingen achterwege zou kunnen laten, met het gevolg dus. dat blokkering van loon juist tot een vermindering van de spaarquote zal kunnen leiden. In de discussie van vanmorgen hebben de vakcentrales hun grote teleurstelling uitgesproken over de afwijzing van hun plan. Het antwoord van de werkgeversor ganisaties bevat „geen enkel alternatief geen enkele constructieve bijdrage aan de oplossing van de loonpolitieke problemen, zodat het stuk geen basis DEN HAAG Als eer ste land heeft Nederland deze week de goederen af geleverd bestemd voor de slachtoffers van de aard beving in Oost-Turkije. Dit vertelde gisteren trots kapitein Hofmijster, die dinsdagmorgen met de Fokker Friendship C-10 van de Koninklijke Lucht macht met aan boord een zending van 20.000 kilo gram babyvoeding, was vertrokken naar het ramp gebied in Turkije. Via Istanboel en Ankara was gezagvoerder Hofmij ster naar Erzurum gevlo gen, een militair vliegveld op de grens van het ramp gebied. In goed anderhalf ren was vrijwel niet te uur werden hier de goede- verstaan. Op het vliegveld ren uitgeladen en overge- van Erzurum is het zo dragen aan leden van het druk met binnenkomende Turkse Rode Kruis. en vertrekkende toestellen, Leven in Turkije gaat gewoon door Vrijwel niemand sprak dat niemand meer precies Engels, zodat de leden van weet wat te doen. de bemanning van de Als je geland bent", zo Friendship praktisch niets vertelde kapitein Hofmij- over de toestand in Turkije ster, „zoek je zelf voor je gewaar kon worden. Zelfs kist maar een parkeer de man in de verkeersto- plekje, in de hoop niet in gebouwd te worden. Bij het vertrekken wacht je op instructies van de to ren, die niets van zich laat horen, maar ach, dan ver trek je zonder instructies." In Ankara, ongeveer 700 kilometer van het ramp gebied, waar de Neder landers overnacht hebben, was volgens de bemanning niets te merken van de ramp. In het hotel wist men wel dat de aardbe vingsramp ongeveer 4000 slachtoffers had gemaakt, maar de dansgelegenheid van het hotel bleef de hele nacht open. Het leven gaat hier gewoon door, zo ver telde Hofmijster. Strandti-eer Een sterk hogedrukgebied boven Zuid- Scandinavië krijgt geleidelijk meer in vloed. Morgen minder bewolking en droog weer. Zwakke tot matige noord oosten wind. In de middag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Drogere lucht met meer zon tijdens het weekeinde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een langdurig en moeizaam onderzoek zijn twaalf Ambonese jongeren, behorend tot een meer extreme groep, in be waring gesteld na te hebben be kend op 27 juli de brand in de Indonesische ambassade te hebben gesticht. Onder hen zijn twee jongeren, die ook reeds in april (na de executie van dr. Soumokil) getracht hebben de am bassade in brand te steken. Deze po ging, waaraan een veel grotere groep dan in juli deelnam, mislukte door de aanwezigheid van de Haagse politie. drecht. Na negentien aanhoudingen en ettelijke verhoren is gisteren de zaak rondgeko men. Het hoofd van de justitiële politie, commissaris H. van Harskamp, heeft jrgen de twaalf namen békend ge maakt. Het zijn: een 17-jarige zonder be roep, een 17-jarige los-werkman, twee 15-jarige scholleren, de 18 J. D. F., de 19-jarigê W.S. zonder de 18-jarige timmer- )-jarige W.S. zonde beroep, de 18-jarige F. M. zonderberoej de 19-jarige O.A.P., zonder beroep, 19-jarige J. J. S. zonderberoep, de 20- jarige leerling tekenaar M. L. S., de 25- jarige fabrieksarbeider J. M. cn de 19- jarige bankwerker M. T. Zie ook elders in dit blad. NEW YORK Engeland heeft giste ren in de Veiligheidsraad het voorstel van Nieuw-Zeeland aanvaard een VN-com- missie naar de Zuidarabische federatie te sturen om de juistheid van de Britse klacht te onderzoeken dat straaljagers uit Jemen daar een stad hebben bescho ten. De raad zal woensdag over het voor stel beslissen. De Sowjet-Unie, die de Britse klacht „bedriegelijk en ongegrond" heeft genoemd, kan het voorstel torpe deren door van haar vetorecht gebruik te Reclasseringsvereniging (PCRV) zal den gehouden op 21 oktober in het RAI-gebouw in Amsterdam. Aanvang om De inleiders op deze vergadering zul len zijn: de zenuwartsen G. B. Masten broek uit Den Haag en N. W. de Smit uit Amsterdam. Het onderwerp zal zijn: De huwelijksproblematiek bij gedetineerden, coördinatie en coöperatie in de hulpverle- Op het Molenwater in Middelburg namen gisteren 105 ringriiders deel aan een grote wedstrijd. In Zeeuws kostuum streden zij om enkele koninklijke bekers, die be schikbaar zijn gesteld door Konin gin Juliana en Koningin Wilhel- mina. Op de foto: Een van de cracks, Sam Minderhoud uit West- kapelle, jaagt zijn paard door de zandbaan. PASTOE MODERNE MEUBELEN VAN KLASSE 3-ZITS BANK 2 FAUTEUILS EETKAMER-TAFEL 6 STOELEN 1975,- Voor een stijlvol advies: KLASSIEK of MODERN: INTERIEURKUNST BULTHUIS TN DE politiek beleven we weer spannende dagen, al verkeert men over de mate van de spanning nog in onzekerheid. Onvermijdelijk zal ze óf heviger moeten worden en tot een botsing leiden óf moeten af nemen en zelfs verdwijnen. Het hangt uiteraard hiermede samen, dat we de dagen meemaken vóór Troonrede en Miljardennota, die beide immers over luttele weken het regeerprogram voor een nieuw par lementair jaar gaan aankondigen. Dan spreekt het vanzelf, dat dc partijen die de regering steunen erop toezien, dat van haar denk beelden het nodige in het regerings beleid wordt ingedragen. Met name is dit de laatste dagen van socialistische kant gebleken. De PvdA-Kamerfractie heeft voor zich zelf reden gezien, juist in deze dagen bijeen te komen niet alleen, maar bovendien na afloop van de bijeen komst bij monde van de voorzitter duidelijke mededelingen te doen. Het klonk als een waarschuwing aan het kabinet en sommigen onzer zul len geneigd zijn te menen dat voor een nieuwe fakkeldragersdag de fakkels al zijn gereedgelegd. We moeten afwachten hoe zich dit ontwikkelt. Het is niet ongebruike lijk dat van een kabinet de homo geniteit, de eensgezindheid, spoedig in twijfel wordt getrokken. Ook ten aanzien van dit kabinet is dit al het geval geweest. Maar van ver deeldheid binnen het kabinet is tot dusver naar buiten niets kunnen blijken. Weet men overigens bin nen de socialistische fractie méér? Dat het kabinet, verdeeld of niet verdeeld, moeilijke dagen heeft, is duidelijk. Die moeilijkheden zijn er door de fractievergadering der socialisten niet minder op geworden. Bij de moeizaamheid die er toch al was om tot resultaten te komen heeft zich nu nog deze druk van buiten gevoegd. Daarom ook is deze fractievergade ring der socialisten wellicht mede te verklaren vanuit de problematiek waarin de PvdA zelf zich bevindt. Dan ontstaat het beeld, dat deze partij zich opmaakt het kabinet on der druk te zetten na zelf in het geheel van de politieke toestand in het nauw te zijn geraakt. Men mag temeer benieuwd zijn, welke inhoud straks Troonrede en Miljardennota zullen hebben. P.S. Onlangs schreven we in een commentaar, het te betreuren dat door een te lang uitblijven van een beslissing van de minister van verkeer en waterstaat over de jongste tariefsverhoging van trein- briefzegels de Nederlandse Spoor wegen ertoe moesten overgaan, naast het bestaande zegel van een kwartje tijdelijk twee extra zegels van vijf cent in te voeren in plaats van één nieuwe zegel. De indruk zou daar bij gewekt kunnen zijn, dat ook de NS de minister een te late beslis sing verwijten. De NS verzoeken ons mee te delen dat dit niet het geval is. DEN HAAG Er worden be sprekingen tussen het hof en de Staat (directie der Domeinen) ge voerd om landgoederen, die be horen tot de kroondomeinen over te nemen door de staat en deze te bestemmen voor recreatie. Het gaat hier om 11.000 hectare bos grond, o.m. rond het Loo in Apel doorn en om De Horsten onder Wassenaar. Levert het overleg resultaat op, dan komen deze gebieden onder Staatsbosbe heer, dat in staat is de gebieden rede lijker te exploiteren dan het hof. Dit heeft met de exploitatie grote moeite. Op de terreinen aanwezige houtvesterijen zouden dan kunnen worden gemoder niseerd. Onder ogen wordt gezien of de eventu ele overdracht aan dc Staat als schen king zal geschieden dan wel tegen beta- Het op de kroondomeinen werkzame personeel zou voorts over kunnen gaan in overheidsdienst. 99 99 LONDEN De moeder van de enige nog voortvluchtige ver moedelijke moordenaar van de drie Londense rechercheurs heeft haar zoon gisteren via radio en televisie c^gcroepen zich over te geven. Met ontroerde stem zei mevrouw Roberts: „Robin kom te voorschijn. Ik ben bereid samen met jou naar dc politie te gaan. Ik ga ten onder aan de zaak. Doe alsjeblieft zoals ik je zeg voor het tot nog meer bloedvergieten komt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1