Onverwacht beraad over Milj oenennota JAMIN Commentaren BELASTING KNELPUNT K 4NS CRISIS KLEIN ,GEEN CRISIS IN DUITSE LEGER' Dure redding alpinisten Sow jetraket naar maan jacht ducht voort Roberts rukte zich nog los Twijfel over heengaan van Thant Nï rita) FUSIE IN CONFECTIE Donderdag 25 augustus 1966 47ste jaargang tam P. OIEMER Hoofdredacteur: Or. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw, f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 i Diergaarde Blijdorp, die een goede naam heeft ten aanzien van het fok ken van tijgers in Blijdorp geboren tijgers bevinden zich in tal van dierentuinen in West-Europa is verblijd met de geboorte van Siberi sche tijgers. Zolang ze klein zijn kunnen de aardige katjes nog zonder handschoenen worden aangepakt Regering-Erhard beweert: BONN De regering van Er- hard ziet in het opzienbarende ontslag van de drie vooraanstaan de generaals geen tekenen van een crisis in de Bundeswehr. Dit zei gisteren een woordvoerder an de regering. Het was de eerste stellingname van het kabinet nadat generaal Panitszki was ge- schorst en de generaals Trettnez en Pape hun ontslag nadden ingediend. Volgende week woensdag zal ministe van defensie Von Hassel verslag uitbren- an de militaire werkgroep van de I dagfracties van CDU/CSU, die dan in speciale zitting bijeenkomt. Een dag later zal de defensiecommissie uit de Bondsdag zich over de kwestie beraden. Oud-minister van defensie Strauss schrijft in Bayern Kurier, het partijor gaan van de CSU (zusterpartij van de CDU), dat het ontslag van de generaals geen vertrouwenscrisis heeft gescha pen. De uitbarsting is van een crisis die reeds lang bestond, zo schrift Strauss in het blad. Bayern Kurier weet te melden dat in z::„ igAen rSroverri°het° .SffAStS 1 "'"h ie inspecteurs van land- en zeemacht. repen melk en puur niet duur mrei heerlijk DE BILT Een kleine storing is in de afgelopen nacht van Denemarken langs onze kust naar het zuidwesten ge trokken Ze veroorzaakte vooral boven zee flinke buien, maar ook in Zeeland is 15 tot 25 mm regen gevallen. Tegelijkertijd is boven Scandinavië de luchtdruk verder gestegen Een krachtig hogedrukgeoied strekt zich uit van En geland naar Scandinavië en verhindert net doorkomen van nieuwe oceaande pressies. Wel zal het komende etmaal aan de flank van het hogedrukgebied met noordoostelijke winden nog steeds koele en enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving worden aangevoerd De kans op enkele verspreide buien olijft daarom aanwezig, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk regen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Koel weer. Strandweer Het hogedrukgebied krijgt eindelijk .1 meer invloed. Morgen droog en zon- 0(1 n'? met een matige oostenwind. In de m,ddag 18 tot 20 graden, zeewater 18 graden Vooruitzichten: Zonnig, met een ver- oere stijging van temperatuur. resp. De Maizière en Zenker Het blad neemt het verder op voor de luchmacht- bevelhebber Panitszki. die 12 augustus zijn ontslag aanbood en maandag door Von Hassel werd geschorst. Bayern Ku rier dringt er bij Von Hassel op aan, nu toch eindelijk handelend op te treden in CHAMONIX De spannende red ding van twee Duitse alpinisten, die in moeilijkheden waren geraakt, heeft naar schatting 23.300 gulden gekost. Gary Hemming, de jonge Amerikaan, die de reddingsexoeditie leidde, kostte niets, maar de heli copters, de salarissen en de mond voorraad van de soldaten en berg gidsen, die meezochten des te meer. De twee Duitsers zullen de rekening wel gepresenteerd krijgen. Meestal zijn leden van een bergbeklimmers- club automatisch voor dergelijke kosten verzekerd. Bohne's laatste kans verkeken BUENOS AIRES Het Argentijnse I hooggerechtshof heeft een laatste beroep van Gerhard Bohne tegen uitlevering aan West-Duitsland verworpen. Hij zal i voor een Westduitse rechtbank terecht moeten staan op beschuldiging van het doden van 15.000 geesteszieken en inva- II liden in het concentratiekamp Grafeneck I tijdens de oorlog. De 63-jarige Bohne werd in februari (Van onze parlementsredactie) £)EN HAAG In tegenstelling tot eerder gedane medelingen, volgens welke het kabinet-Cals eerst morgen het (dinsdagavond geschorste) begrotingsberaad zou voortzetten, is de ministerraad gisteren onverwachts toch weer enkele uren bijeengeweest. ..Om de overvolle agenda van vrijdag enigszins te ontlasten", legde mi nisterpresident Cals uit. De ver gadering duurde van vier tot zeven uur. Op de heer De Jong (defensie) na waren alle ministers present. Mr. Cals deelde mee, dat het kabinet ir ieder geval deze week de Miljoenen nota „rond" wil hebben. Vrijdag, eventueel zaterdag, moet dus de eindbeslissing over het zg. dekkings plan vallen. Komt het kabinet er niet uit, dan is een crisis onafwendbaar. Politieke waarnemers achten die moge lijkheid echter nog steeds bijzonder klein. Belastingverlaging hebben de ministers de rschillende dekkingsmogelijkheden nog eens besproken met hun politie ke achterban. Het is wel duidelijk geworden, dat met. name in de Tweede Kamerfractie van de KVP bijzonder weinig gevoeld wordt voor uitstel van de invoering van be lastingverlaging met een half jaar, zoals de PvdA en de meerderheid van het kabinet willen. De KVP acht het electoraal onverkoopbaar om 1 januari 1967 als ingangsdatum van de verlaging te laten vallen. Zij staat in overgrote meerderheid achter het standpunt van staatssecretaris Hoef nagels. een standpunt overigens dat door de meeste KVP-ministers niet wordt gedeeld. Als de belastingverlaging niet zou wor den uitgesteld, moet het kabinet eer nog forsere verhoging van indirekte belastingen voorstellen dan bij uitstel het geval zou zijn geweest. Daartegen nu heeft de PvdA weer grote bezwaren. Een compromis zou wellicht kunnen worden bereikt als beide partijen akkoord gaan met uitstel van de belastingverlaging met drie in plaats van met zes maanden. Studenten dringen het Indonesische parlement binnen DJAKARTA Enkele duizenden In- I donesische studenten zijn vanmorgen de parlementsgebouwen in Djakarta bin- nengedrongen. De studenten, die deel uit- maken van het anti-communistische front Kami, eisten een onmiddellijk debat over I de door president Soekarno uitgesproken rede ter gelegenheid van het onafhanke- lijkheidsfeest en een verhoor van de president door het Congres. Zij verlieten de gebouwen pas nadat hun was toege zegd. dat hun eisen zouden worden over wogen. Het mohammedaanse blad Karya Bhakti heeft president Soekarno er open lijk van beschuldigd ..een moordenaar van het volk" te zijn. Het blad schreef dit naar aanleiding van de dood Taptoe Delft 1966, waaraan zes tien militaire korpsen deelne men, beleefde gisteravond haar generale repetitie, die evenals andere jaren grote belangstelling trok. De show werd gestolen door het Fanfarekorps van de Genie, dat het voormalige mu ziekkorps van het regiment wiel rijders deed herleven, maar daarnaast was er even grote be wondering voor het optreden van de Marinierskapel van de Koninklijke marine. MOSKOU Rusland heeft gisteren de Loena-II, een onbemande satelliet met aan boord aan automatisch sta- tion. raar de maan gelanceerd. Wat men precies met de Loen.a-11 wil bereiken, is niet onthuld. Het is dus niet bekend of het maanschip even als de Loena-9 een zachte landing op de maan moet maken. Oe Loena-9 maakte op 3 februari een zachte lan ding op de maan en zond beelden van het maanoppervlak naar de aar de: de Loena-10 draait nog steeds om de maan. LONDEN Harry Roberts, de laatste nog voortvluchtige verdachte van de moord op drie Engelse inspecteurs van politie in Londen, is gisteravond op het nippertje aan een arrestatie ont komen. Een politieman, die de moor denaar van vroeger herkende, had hem reeds gepakt. Maar Roberts wist zich Tos te rukken en verdween in de dichtbevolk te Londense wijk Soho. Er volg de een klopjacht, die Londen in geen jaren heeft gekend. 500 politiemannen grendelden de wijk af. Maar Roberts bleef on vindbaar. ber vorig jaar werd zijn uitlevering ge- ikarno die hij op 17 augustus (onafhanke- last. In april van dit jaar wees een fede- lijkheidsdagi hield een voorbeeld van rale rechtbank een beroep van Bohne vertekening van de geschiedenis. Deze tegen dit besluit af. Na de uitspraak van toespraak zal nieuwe communistische het hooggerechtshof staat niets zijn uit- (Staatsgrepen tot gevolg hebben, aldus het Canada maakt geen „kernapparaten" GENèVE Canada heeft gisteren verklaard, dat het geen apparaten voor kernexplosies voor vreedzame doclein- NEW YORK der. zal vervaardigen, boewei het land Secretaris-gc- daartoc in staat is. neraal Oe Thant de ontwapeningsconferentie in van (jc beeft besloten zich niet Genève ondersteunde de Canadeze ge neraal Burns het Amerikaanse stand punt. dat landen, die geen kernwapens bezitten, ook niet voor vreedzame doel einden, zoals het graven van kanalen en de bouw van dammen, kernmateri aal moeten gebruiken. Patriarch Alexis dreigt met zwaardere straf pagina Kernmerk -fe Russen kun nen van t.v. veel leren pagina Radio TV -fe Personeel Raden van Arbeid verkeert in onzekerheid pagina 9 eigener beweging beschikbaar tc stellen voor her verkiezing, althans dit is gisteren van doorgaans be trouwbare zijde in New York meege deeld. Thant zal 1 november, na zijn terugkeer uit Latijns-Amerika, de leden van de VN per brief in kennis stellen van zijn besluit. Een woordvoerder van de VN zei dat de officiële bekendmaking van Thants besluit ongeveer twee uur nadat de de-1 legaties de brief hebben ontvangen, zal1 geschieden. Van andere zijde werd echter meege deeld. dat de Veiligheidsraad waarschijn lijk binnen 24 uur na ontvangst van Thants brief bijeen zal komen en dat de landen-leden van de VN er over het algemeen zeker van zijn dat men Thant zal kunnen overreden nog tenminste voor drie jaar aan te blijven. Thants huidige termijn van vijf jaar loop af op 3 novem ber. De politie-operatie, die vlak voor het spitsuur begon, veroor zaakte grote verkeersopstoppin gen. Maar de Londenaren had den begrip voor de situatie, De politieman, die Roberts aanvan kelijk wist te grijpen, had hem in een bus herkend. De agent volgde de bus in een taxi. Toen Roberts bij het Sadlers Wells- theater uit de bus sprong, zette sergeant Harding te voet de achtervolging in. Hij greep de moordenaar, die zich echter na een kort gevecht wist te bevrij den. De man verdween in de steegjes. Het laat zich evenwel aan zien, dat zij vrijheid niet lang meer zal duren. Politie en pu bliek zijn verbeten. Dertien da gen reeds jaagt men op de mis dadiger. Hel bureau, dat de jacht organiseert, heeft reeds 3600 meldingen ontvangen van mensen, die Roberts menen te hebben gezien. Soms gaat men tot een operatie over. Dit zijn de opzienbarende akties van gisteren: Een grote klopiacht in de Londense w(jk Soho. 200 politiemannen achtervolg den in de streek van Berk shire en Whiteshire een man. die zich mei geweerschoten verdedigde. Hij was Roberts met. In Edingburgh werd een trein uitgekamd. In Bristol onderzocht de poli tie een leeg huis. In Campbeltown arresteerde men een eenzame kanovaar der. De man was een Duitse HENGELO Nog een fusie in de tex tielsector: Ten Hoopen en Zoon te Haaks bergen treedt tot de Kon. Ned. Texticl- Unie toe. De fabrieken van Ten Hoopen en Jordaan-Ter Weeme IKNTU» liggen naast elkaar. Het personeel van 155 man ondervindt geen nadeeL In verdiepen DIJ DE aanvaarding van de Wet Arbeidsongeschiktheid is be sloten de uitvoering ervan op te dragen aan de bedrijfsverenigingen. Dit was, evenals uiteraard de aan vaarding van de wet zelf, een in grijpend besluit, want het houdt o.m. in dat aan de Raden van Ar beid een belangrijke en zeer om vangrijke taak zal ontvallen, nl. de uitvoering van de ongevallenwet. Ongeveer de helft van het personeel der raden zal een andere werkkring moeten aanvaarden of worden ont slagen. Daarbij ligt het in de be doeling om zoveel mogelijk aan deze mensen een gelijkwaardige functie in de nieuwe opzet aan te bieden. Het blijkt nu evenwel, dat een groot deel van het personeel van de Raden van Arbeid nog steeds in het ongewisse verkeert over de nieuwe mogelijkheden, die hun al of niet zullen kunnen worden geboden. Als de invoering van de wet niet zou worden uitgesteld dan zouden ze zelfs eind volgende maand al kun nen worden ontslagen, uiteraard per 1 januari. Nu zal dat misschien zo'n vaart niet lopen, maar het is toch wel vreemd dat de besturen van de raden hun personeel nog altijd niet concreet kunnen voorlichten over wat te wachten staat. De ongerustheid hierover richt zich niet op de materiële kant van de zaak, want er is een goede af vloeiingsregeling opgezet (een voor beeld overigens voor het particuliere bedrijfsleven!), maar op de mense lijke zijde van deze structurele ver schuiving. Een artikel in onze krant van vandaag maakt dat duidelijk. Het wil ons voorkomen dat minister Veldkamp, die de Raden van Arbeid van huisuit kent, zich hierin op korte termijn toch wel even mag verdiepen, opdat niet te licht over de menselijke kant van de over heveling van taken wordt heen gestapt. Wat meer klaarheid zou er al komen, indien met de bekendmaking van de definitieve invoeringsdatum van de WAO niet tot Prinsjesdag zou behoeven te worden gewacht. Niet dood QPN1EUW zijn Russische gelovigen veroordeeld. De officiële be schuldiging luidt: „a-sociale activi teiten". Wij kunnen niets voor hen doen. We weten zelfs hun namen niet. We kunnen slechts voor hen als voor naamlozen bidden. En toch bevat dit bericht verblijdende elementen. Hoewel er in Rusland enkele „show- kerken" zijn, waaruit de westerse bezoeker moet kunnen opmaken dat de gelovigen in beperkte mate vrij zijn, is bekend dat vele gelovigen zich in „de catacomben" hebben te ruggetrokken om in alle stilte ge lovig te lijden. Deze zes baptistcnlciders echter zijn gestraft, omdat zij het geloof op straat hebben gebracht, omdat zij in het openbaar in de rivier de Don veertig jongemensen hebben ge doopt. Zoiets was enkele jaren ge leden nog ondenkbaar. Nog heel onlangs schreven twee Russisch-orthodoxe priesters een open brief. Ook dat was enkele jaren geleden ondenkbaar. Welis waar zijn zij geschorst, maar het feit al dat zij de brief konden publi ceren bewijst dat het geloof niet dood is. maar bovendien in het open baar beleden wil worden. De atheïsten hebben het geloof wil len begraven. Nu breekt liet met moeite en pijn weer door de aardkorst heen. l„ij ---.„.„utuiiji ncuoen kV- Ctrl- een f!Usle in de c°nfectle-in- dustrle tussen J. van Kollem's heren- en kinderconfectiebedrijf N.V. in Amster- rffn» iGn w- tN;V>,fa,bri*k V*1 herenkle ding L. Wust in Culemborg. Directies en commissarissen hebben gisteren meege deeld. dat overeenstemming is bereikt tot overneming van het gehele aandelen kapitaal van dc N.V. Wüst door Van Kollem. Het totale aantal werknemers; van Van Kollem is hiermee ruim 700 geworden. Van Kollem neemt de atelier? over van Wust. Na overleg met de erken de vakbonden en de arbeidsbureaus werd volledige overeenstemming bereikt over de handhaving van de huidige personeelssterkte van Wust. Gisteravond is Ada Kok op het nummer 400 meter vrije slap dames tweede aeworden achter de Fran^aise Claude Mandonnaud. De tijd van Ada was 4.48 7 (nieuw Nederlands rekord). Foto: Ada kust haar zilveren medaille, de eerste die Nederland tot nu toe heeft gewonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1