TV wM RADIO Russen kunnen veel van tv-programma leren Dramatisch Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! Varkensvlees duurder; rundvlees goedkoper Puzzelhoek !S»! en DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 De operaliefhebbers hebben gister- ivond met volle teugen kunnen genie ten van de presentatie van Verdi's tAïdaover Nederland 1. Vooral door de schitterende vocale prestaties en de dramatische uitbeelding van de hoofd rollen is dit 2Vz uur durend program ma een boeiende aangelegenheid ge weest. Het was jammer, dat Leo Drie- huys zijn korte inleiding wat teveel van het blad oplas. De inhoudsbespre- ]dngen van 4 akten loor de fl.C.R.V.-omroepster waren in dit verband voorbeeldig te noemen. De so praan Leyla Geneer, die aanvankelijk nog wel eens met de zuiverheid ie kampen had, bereikte in de loop van de voorstelling een buitengewoon hoog niveau in de titelrol. De mezzo Tiorenza Cossotto was een openbaring met haar doorleefde vertolking van /üda's rivale Amneris. Veldheer Rada- mes werd, zoals te verwachten viel uitstekend neergezet door de hel dente nor Carlo Bergonzi. Bij de andere zan ders vielen vooral de prachtige bas lonaldo Giarotti (Ramphis) en de fel- t bariton Anselmo Colzani (Amo- bro) op. De opvoering, die voorts (erd gekenmerkt door uitnemende oorzang en verzorgde balletten, werd itheerst door Franco Capuana ge lid. Daar de regie van Herbert Graf vrij Misch was, viel het te betreuren, dut tx bij de beeldregie niet meer van wisselend beeld gebruik gemaakt Dit viel vooral op bij enkele Hoe moet men een huis inrichten MOSKOU Een regelmatig laat op de avond terugkerend Russisch tv-programma leert de trotse bezitters van nieuwe flats hoe zij hun huizen het fraaist kun nen meubileren en inrichten. Men toont de kijkers het interieur van een van de standaard-apparte menten, waar duizenden Russen dagelijks intrekken. Men laat het voordeel zien van lichte plastic lampekappen boven de zware ver- duetten, waarbij de camera nog ge richt bleef op een zanger, die al uitge zongen was. terwijl de partner op dat moment in volle actie buiten het beeld bleef. Door de betrekkelijk geringe con trastwerking tussen decors en cos- tuums wat zou kleurentelevisie bij dergelijke operavoorstellingen een ver betering betekenen! was de beeld regie verreweg het beste bij soli en kleine ensembles, waarbij uiteraard goed van close-up techniek gebruik werd gemaakt. Het hoogtepunt was daarom ook de derde akte, hetgeen ook bleek uit de bijval van het pu bliek. dat overigens net als bij ons nogal eens de hinderlijke gewoonte had om door de naspelen heen te ap plaudisseren. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de lÖMUIItltólÜK'IILItltlK'llQl/SllK'M spaarbank en alle bankzaken Bezitsvorming is niet strijdig met Sowjet-systeem (Van onze correspondent) guide kroonluchters uit het begin van de vijftiger jaren en de zijden lampekappen met kwastjes, die sinds de dagen van Tsjechof bo ven elke Russische eettafel ge hangen hebben. Aan de hand van foto's wordt de kij kers getoond hoe een moderne, lichte stoel inplaats van het favoriete Victori aanse monster een kleine, moderne ka mer groter kan doen lijken. Of hoe een druiprek de afwas een stuk kan vereen voudigen. Het programma, waarnaar door miljoenen tv-bezitters wordt geke ken, stimuleert de bezitsvorming en ue spaarzin. De aandacht, die op deze wijze aan het persoonlijk bezit wordt geschonken, heeft de vraag doen rijzen of die niet strijdig is met het communistische sys teem. De Izwestia heeft zijn lezers echter opnieuw de verzekering gegeven, dat er niets kwaads schuilt in het verwerven van persoonlijk eigendom, maar dat dit een onderdeel van het „normale, natuur lijke en juiste streven van de mensheid naar een grotere welvaart" vormt. Bouwprogramma Men ls in Moskou thans bezig met de uitvoering van een groots bouwprogram ma. Bij een wandeling door een voorma lige arbeidersbuurt van de Russische hoofdstad ziet men hoe grote witte blok ken geprefabriceerde flats tussen de ou de houten gebouwen verrijzen. Vele van deze flats zijn particulier bezit. In 1964 was van de 1.182 miljoen vier kante meter woonruimte in de Sowjet- unie, 423 miljoen vierkante meter, oftewel ruim een derde, particulier eigendom. Volgens het nieuwe vijfjarenplan zal nog eens 80 miljoen vierkante meter woon ruimte in de grote steden gevestigd wor den. terwijl men op het platteland twee miljoen particuliere huizen zal bouwen. Niet iedereen echter heeft een nieuwe flat. Een dicht woud van televisiemasten op de daken van bouwvallige huizen wijst op een toenemende overbevolking. Maar er blijkt ook uit, dat de meeste zich thans een tv-toestel kun- aanschaffen en zich graag met derge lijke persoonlijke eigendommen willen verrijken, hoewel er dikwijls ruimschoots jl gelegenheid is onder hetzelfde dak naar j een ander toestel te kijken. Voor de meeste Russen vormt de auto echter nog een onbereikbare luxe. maar camera's. horloges en de transis torradio beginnen gemeengoed te nor- Deze voor Sowjet-begrippen nieuwe overvloed heeft twijfel in het land doen rijzen. „Beginnen we slaven van de mate rie te worden?", aldus een schrijver van een ingezonden stuk. Een ander vroeg zich af hoe die nieuwe tendens te rijmen valt met de afkeuring, die Lenin heeft uitgesproken over de zucht naar klein bezit. De regeringsbladen hebben thans uit eengezet. dat er verschil bestaat tussen particulier eigendom en persoonlijk ei gendom. Particulier eigendom, zo zeggen zij. schept de mogelijkheid tot het leven van een inkomen, dat men niet verdiend heeft, terwijl persoonliik eigendom de beloning voor eerlijke arbeid is. „Wie zijn onze hedendaagse „bezit ters"? Wie zijn de mensen, die eigenaars zijn van de huizen, waarin zij wonen?"! vraagt de Izwestia en het blad geeft ook het antwoord. Het zijn arbeiders, em ployés, intellectuelen en gepensi oneer- j den. van wie er velen helden van de communistische arbeid zijn. Het blad vindt, dat de tijd gekomen is om een eind te maken aan de verwijten, dat deze mensen oncommunistisch zou den zijn. Het streven om mensen ivm recht op bezit te ontzeggen, is volgens de Izwestia nergens op gebaseerd en valt niet te rijmen met het wetenschappelijke communisme. Het blad voegt er aan toe. dat dit streven niet beantwoordt aan de belangen van de arbeiders, die zeer te recht de grotere voorziening in „hun wet telijke materiële en geestelijke behoef ten" verbinden aan het succes van het communistische systeem. Degenen, die dit standpunt niet delen, vormen een kleine minderheid in de Sowjetunie. ERICA Bij een verkeers-ingeval in de omgeving van het dorpje Wachtum (provincie Drentel is gisteren de 58-jari- ge bromfietser J. Naber uit Sleen om het leven gekomen. De man stak zonder op het verkeer te letten de autoweg Hooge- veen-Nieuw Amsterdam over en werd gegrepen door een juist pawerende perso nenauto. NI J KERK Gisteren is de 55-jarige J. Bralts met zijn bromfiets op het rij wielpad nabij de Slichtenhorsteroverweg te Nijkerk verongelukt. Dit is Sadi. de xylofonist van het Belgische orkest van Henri Segers. tijdens opnamen van een zeer wonder lijk programma dat wil breken met alle bestaande opvattingen over muzikale show. Het orkest treedt op de gekste plaatsen op, zoals bouwsteigers en auto racebanen. Sadi speelt in de show een belangrijke rol. Vanavond is hij te zien op Nederland 2. VANAVOND TE ZIEN NED 1 AVRO/NTS Europese zwemkampioenschappen Koloratuurzangeres Roberta Peters Dr. BenCasey (de moeilijkheden met Char- NED. 2 KRO Export neemt nog toe VANAVOND TE HOREN 8.05 uur Zesde internationale songfestival te Sopot 11.15 uur Europese zwemkampioenschappen 11.30 uur Ensemble Violetta HILVERSUM 2 NCRV 8.00 uur Donderdagavondmozaiek met Hootenan- ny-show 10.00 uur Bussumse koorvereniging Pro Musica 10.45 uur Haarlemse orgelmaand 11.15 uur Weerwoord, kroniek van kunst en stijl van (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De prijzen voor varkensvlees tonen thans een duidelijke neiging tot stijgen; het rundvlees daarentegen is de laatste weken goedkoper gewor den. Voor de komende maanden zal deze ontwikkeling naar ver wacht wordt doorzetten. i 2 r 9 I I4 5 I 6 1" 7 8 ■s 1 1 22 23 I2 t' 29 I 26- 130 31 J3 r i" --Ï 39 <2 H 1 i 1' 1° Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. onheil, groot ongeluk, 4. kameraad, 9. vreemde munt, 10. Europe aan. 11. hogepriester te Silo, 12. oudger- maanse licht- en zomergod. 14. iedere. 15. deel van het gelaat. 16. eind, 17. voeg woord, 19. lid van de voormalige Raad van Indië, 22. deel van een auto, 24. niet dicht opeen staande. 25. kledingstuk. 27. plaats in Limb.. 30. voornaamw.. 32. oude lap, 33. wolvlokje. 35. gebogen. 37. lieden van adel. 39. gesloten. 40. flauw. 41. vaar wel. 42. hetzelfde. 43. verlegenheid <fig.> vogel. 3. 'iel. 6. deel van een i benedenhuis, 7. ieder. 8- gordel, 10. soort van hert, 13. aanw. voornaamw., 14. een zekere. 16. rampzalige toestand. 18. keu rig, 20. biersoort. 21. vis. 23. dessert vrucht. 26. honden verblijf. 28. kleefmid- del. 29. bijb. figuur. 31. bedrijf van een I toneelstuk, 34. ontwerp, 36. stok. *7. ach ting. 38. plaats in Gelderl.. 40. voor naamw. (Inlossing vorige pniwl Vertikaal: 1. Alteveer, 2. Leiden, 3. ti tel. 4. eden. 5. vel, 6, en. 7. Rosmalen, 12. I ss. 11. dem, 10. gala 9. dadel. 8. selene. De aanvoer van slachtvar- kens is krap vergeleken bij de grote vraag naar varkensvlees, die overal in Europa, bestaat. De vraag naar rundvlees is ge matigd bjj betrekkelijk lage prijzen. Wanneer in de komende aerfstmaan- den de jaarlijkse uitstoot van rundvee zal plaatsvinden met dus grotere aanvoe ren dan nu. kan voor het publiek een verdere daling van de rundveeprijzen verwacht worden. Voor de varkensproducenten heeft de varkensprijs een nieuwe top bereikt van ƒ3 bij de groothandel. Het aantal wekelijkse slachtingen blijft zich bewe gen rond de 120.000 stuks, terwijl over al in Europa de vraag groter is dan de produktie. De vraag voor export zal nog toenemen, omdat de varkenspro- duktie in het najaar op grond van de dekkingscijfers eerder af dan toe- neemt. Ook de afgelopen maanden nebben de dekkingscijfers zich nog op een normaal niveau bewogen. De hoge biggenprijzen van dit moment doen echter wel ver wachten. dat het aantal dekkingen de komende tijd zal gaan toenemen, met als gevolg meer varkens volgend jaar. In het bestuur van het produktschap voor vee en vlees gingen gisteren reeds stemmen op. de varkensprijs niet verder te laten oplopen en het publiek te advise ren om te zwaaien van het dure var kensvlees naar het voordeliger rund- De rundveeprijzen voor de producent zijn gedaald tot gemiddeld ƒ2,18ƒ2,21 per kg bij een EEG-oriëntatieprijs van ƒ2,22. Voor de invoer uit derde landen geldt thans de volle importheffing. Ook West-Duitsland, Italië en België hebben invoerheffingen ingesteld. De Neder landse kalverprijs is aanzienlijk hoger. Deze ligt op het niveau van ƒ3.10 tot 3.32 voor de producenten. Hier geldt geen heffing bij invoer. Er heeft zelfs een zeer ruime uitvoer plaats. Geen aftrek voor bejaarden bij fondsverzekering DEN HAAG Minister Veldkamp zal niet ingaan op het verzoek van het Tweede-Kamerlid Maenen (kvp) om bij de bepaling van de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden een af trek wegens buitengewone lasten toe te staan. De bewindsman had het oordeel gevraagd \'an de ziekenfondsraad, die concludeerde, dat aftrek van buitengewo ne lasten moeilijk uitvoerbaar is. Landgoed aangekocht Grote schenkingen ran Philips EINDHOVEN De NV Philips heeft toegezegd 1 miljoen te zullen storten in een fonds, waaruit de bouw van een kunstijsbaan moet worden gefinancieerd, en een bedrag van een half miljoen be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van de Eindhovense Muziekschool. Deze schenkingen worden gedaan ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Een beleggingsmaatschappij van Phi lips, de NV Maatschappij De Nieuwe Erven, heeft voor 1.2 miljoen het land goed Vreedenhoff te Loenen aangekocht. Het landgoed, dat slechts ten vijfentwin tig kilometer van Amsterdam verwijderd ligt, zal vermoedelijk worden ingericht als conferentie-oord voor de Philips- bedrijven. Het verluidt, dat De Nieuwe Erven tot de aankoop is overgegaan om het uit handen van buitenlandse gega digden te houden. JUFFROUW JONES «Hf BRIGHTSTEAO JAN H. «KHOVT 59 Wat deed u in de andere kamers, die van notaris Brooks, van Jenkins? Niets, meneer Huil. Waarom ging u er dan in? Harper zweeg. Zijn onrust hernieuwde zich. Huil zei: Zal ik u zeggen waarom? Neen, ik zal zeggen, wie u bént en wanneer ik er naast grijp, moogt en moet u me in de rede vallen. Dat spreken we af. Meneer Harper, u bent geenszins wat men heet: een moedig man. U bent nooit moedig geweest en u zult het nimmer zijn. Ik zou u dit manco echter niet graag willen verwijten, want ik heb in mijn leven een handvol mensenkennis vergaard. In uw jeugd reeds voelde u zich bestendig op de achtergrond gedrongen en zulks terwijl u hunkerde naar enig helden dom. Doch u kon geen held worden, er zat u niets ertoe mee, psychisch noch fysisch. Het klinkt hard, het klinkt onbarm hartig en toch zeg ik het om... uwentwille. Huil zweeg een poos, ging dan voort U hebt u zelf gezien zoals u was en bent. maar u vermocht het niet, met u zelf als zodanig genoegen te nemen. Dat is uw levensfout, mijn waarde! U wilde niet roeien met de riemen die u had, begeerde boven u zelf uit te stijgen en zo iets kan niemand. U leed aan „heroitis," de zucht, held te zijn. Ieder ander bijna was voor u een held. U keek tegen hen op als tegen giganten en u bleef, vergeef het me, dat ik me zo rauw uitdruk, u bleef: de dwerg. U vocht tegen dat dwergschap van u, wou het overwinnen. Krachtens uw uiterlijke en innerlijke constitutie was u dit onmogelijk. Toen werd u een komediant, minder ten opzichte van de wereld dan wel van u zelf. U werd agent van de Londense en promoveerde u zelf tot inspecteur. Hiermee verwekte u een dubbele schijn, namelijk de schijn naar binnen en naar buiten. Door het effect van uw zelf-promotie op de buiten wereld bereikte u tenminste nog een praktisch resultaat: uw cliënten hadden niet zo maar een agent voor zich, doch een inspecteur, een hogere. Ik neem voor vaststaand aan, dat de door u verassureerden eenvoudige leiden waren. Goed, u bedroog die mensen en u bedroog u zelf. Het laatste voldeed u, denk ik. het meest. U stond dus op een imaginair voetstuk. Vaak zult u in uw kwaliteit van inspecteur der Londense Levensverzekeringmaatschappij geloofd hebben. Zijn wie u niet waart, was voor u een dodelijk-ernstig speL Had u het maar bij dat inspecteurschap gelaten, Harper! Maar u kwam in dit pension en het geschiedde uit de moed een veeg soort moed, mijn waarde uwer verbeelding. Deze moed heeft weinig wezenlijks, gaat u maar na. U wist, dat dit pension een „deftig" pension was en het zou mij niet verwonderen, wanneer u vooraf geïnformeerd zoudt hebben naar wie juffrouw Jones' vaste gasten waren. En u zult in het begin uw uiterste best gedaan hebben om hen naar de geest gelijkwaardig te zijn. een moeite, een opschroeving, bij voorbaat tot stranden gedoemd. U zult zich hier hebben willen laten gelden en wist dit helaas niet anders te berei ken dan door tegenspraak, want hun conversatie lag u of te hoog of in een sfeer, welke u vreemd gebleven is. U moet zich menig keer bar onbehaaglijk hebben gevoeld. Op uw manier echter streed u door. wanneer men het althans strijden noemen mag. U bedierf het voor de volle honderd procent, sloop de kamers van uw medegasten binnen en achtte dit dwazelljk: moed. Alles in uw leven draaide bij u om moed, die u niet bezit. U hebt het op dit stuk nimmer verder gestuurd dan tot een ergerlijke brutaliteit. Het pietsje sympathie, door een der anderen wellicht nog jegens u opgebracht, verspeelde u. daar u het ongeluk had, herhaaldelijk door juffrouw Jones op heterdaad betrapt te worden. Het is thans weer het geval geweest. Juffrouw Jones heeft argusogen. Huil zweeg, glimlachte vaag. Harper staarde en dacht met gefronst voorhoofd. Nu Huil door middel van zijn woorden het innerlijk portret van de man ontworpen had, dacht hij eensklaps milder over Har per. Hij liet met zijn duim het slot van de aktentas zinloos klikken in de stilte, keek weer van déze werkzaamheid op. Hij zag hoe het onbestemde uit Harpers ogen verzwonden was. Kalm keek Harper hem aan en zei: Alles is zoals u het gezegd hebt. Huil sprak Harpers woorden in zich na: Alles is zoals u het gezegd hebt. Huil hervatte: Meneer Harper, toen ik daarstraks beneden aan de trap stond, hoorde ik tegen mijn wil juffrouw Jones tot u zeggen, dat u ook haar „bespioneerd" hebt. En even later zei u op aantijgende toon: U bent... Hèbt u haar bespioneerd en wat wilde u verder zeggen toen u zich dat „U bent..." liet ontglippen...? Harper bewoog de dunne lippen, sprak: Het is enige tijd geleden. Ik dacht... ik dacht, dat zij er niet was, ik bedoel, dat zij zich niet in haar huiskamer bevond... Ik... Wordt vervolgd) FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11