Nieuwe leidse Comramnt „Betere voorwaarden, of anders geen boringen" Geen spanningen in kabinet Hongersnood op Lombok Commentaren JAMIN Treinkaartje per telefoon Regeling vergoeding ROYAL ffl ie !UlT.Ukt §5ÈlDEhjl Vier kerken van Peking gesloten Overleg gaat nog verder, maar: Vader van elf kinderen omgekomen Koud Woensdag 24 augustus 1966 47ste jaargang m f. OIEMEI: tdêdeur- Or E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „SlanNattich la ghablaran mije hart Ir tagkanspoat I* Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11.90 - Klachtendienst bezorging 18.00-1 Dertig grote olieconcerns zijn het niet eens met de voorwaarden die minister Den Uyl Heeft gesteld bij de winning van olie en aardgas uit de Noordzee. Zij hebben in een brief aan de bewindsman hun grieven uit eengezet. Zij eisen dat de voorwaarden in ieder geval zo worden gewijzigd, dat zij niet slechter zijn dan die in andere landen rondom de Noordzee. OLIEREUZEN DREIGEN DEN UYL ONDER DRUK ECONOMIE LIJDT SCHADE WINNING OLIE-AARDGAS Minister Den Uyl •fe Russische bap tisten veroor deeld pagina Kernmerk Vandaag biedt de sport redactie u het jaarlijkse sportnummer aan. Zater dag begint de voetbal competitie. Intussen blij ven Ned. successen tij dens de Europese zwem- kampioenschappen in Utrecht uit. ■fe Proef met maxi mumsnelheid op dertien rijks- ivegen pa gina 5 (R'TA) „Mijn soep is op. Mag ik Tommy mee om palat te gaan eten?" •fc René Frank krijgt eigen show pagina Radio/TV Aardige liond GUON (Sp.) „Wat een aardige »nd riep mevrouw Mercedes San «iz (81), toen een groot dier via het am de slaapkamer binnenstapte. Ze "de het beest, en het ging voor haar M liggen slapen. Ze schrok pas toen ar gast werd weggehaald door de op- «er van een circus, waar drie tijgers gen ontsnapt. Vliegtuig omgeblazen Miami is getroffen door een ernstig noodweer. Men had er te kampen met windsnelheden van 100 km per uur en een over vloedige regenval. In dit geweld van de natuur moest een vlieg tuig het opgeven. Het werd op net vliegveld van de landings baan weggeblazen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Namens dertig grote olie- en chemieconcerns heeft het Petroleum Industry Committee de minister van economische zaken, drs. J. M. d en Uyl, meegedeeld, dat het niet akkoord kan gaan met de voorwaarden die hij ten aanzien van de winning van aardgas en olie op het Continentale Plat van de Noordzee heeft voorgesteld. De vice-voorzitt er van het Petroleum Industry Committee schreef de bewindsman, dat „onder deze voorwaarden geen opsp oringsaktiviteiten naar koolwaterstoffen dienen te worden ondernomen". „Indien de opgestelde algemene maatregel van bestuur wordt af gekondigd kan dit tot onherstel bare internationale repercussies leiden, die op hun beurt schadelijk kunnen zijn voor de Nederlandse economie." In regeringskringen wordt ver wacht dat de brief nog deze week onderwerp van bespreking zal worden in het kabinet. Concurrentie Tot de protesterende concerns beho ren de Koninklijke/Shell Groep, BP, Esso, Dow Chemical International, Gulf Oil en Standard Oil. Zij hebben de minister laten weten, dat zij wel belangstelling hebben voor olie- en gaswinning in het Nederlandse deel van de Noordzee, maar dat zij uit concurrentie-overwegingen alleen kunpen gaan winnen als de Neder landse voorwaarden niet slechter zijn dan die in andere landen rondom de Noordzee. Minister Den Uyl wil een zo groot mogelijk deel van de olie- en aardgas opbrengsten uit de Noordzee bestem men voor de schatkist, zodat de over heid de gelden kan gebruiken. Maar de olie- en chemieconcerns verzetten zich daar sterk tegen. Echter niet alleen tegen deze finan ciële voorwaarden hebben zij bezwaar, ook tegen andere zijn zij gekant. Anti-Vietnamacties in VS strafbaar WASHINGTON Tegen de zin van de regering heeft een subcommissie van het huis van afgevaardigden een wets ontwerp goedgekeurd, dat anti-Vietnam- acties strafbaar stelt. Zo staat onder meer in het „Ont- werp-Algemene Maatregel van Bestuur ex artikel 12 van de Mijnwet Conti nentaal Plat", dat indien de Staat aan een projekt op de Noordzee deelneemt hij het recht van veto krijgt bij alle belangrijke beslissingen. Het Petro leum Industry Committee is van oor deel dat door deze bepaling de staat controle krijgt over alle werkzaamhe den zonder dat die controle in evenre digheid staat tot de deelneming van de staat. Voorts vinden de concerns dat in de wet een kriterium ontbreekt voor eco nomische winbare hoeveelheden, en betreuren zij het, dat geen tijdslimiet wordt genoemd waarbinnen na het ontdekken een winningsvergoeding kan worden verkregen. Verslagen kijken inwoners van, het Turkse stadje Varto naar de puinhoop van hun huis. Duizen den slachtoffers van de aardbe vingen hebben nu al vijf nach ten in de open lucht geslapen. Maar hoe moet dat straks? De winter begint vroeg in Anatolië, en al komen er met de dag meer tenten voor de getroffenen, het zal ook al gauw te koud worden om in tenten te wonen. Het is normaal dat het in de tweede helft van oktober sneeuwt in dit grens gebied van Turkije en Rusland. Verkeer is dan alleen per slee mogelijk. Meer dan achttienduizend huizen zijn verwoest. Duizenden boeren zullen wellicht een nieuw bestaan moeten vinden ver van de getroffen WINTER BEGINT VROEG wordt misschien IN OOST-TURKIJE noorden ver- v plaatst. De inwo ners willen niets liever, want zo vaak heeft hun streek onder aardbeving te lijden. Velen zeggen nu al: we willen het oude land nooit terugzien. Terwijl in Turkije alles op alles wordt gezet om de nood te lenigen, komt de internationale hulpverlening meer en meer in actie. Daarin kunt u ook delen: via giro 777 van het Rode Kruis. schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden 9aat zie pagina 3 PEKING De vier kerken van Po king, de hoofdstad van Rood-China zijn op bevel van de plaatselijke autoriteiten gesloten. In deze stad van zes miljoen mensen woonden naar schatting nog steeds 20.000 christenen. Deze maatregel maakt deel uit van de huidige zuivering die in China plaats vindt. Het is niet bekend of ook de kerken in andere ste den door de maatregel getroffen zijn. Er zijn nog altijd 20 kerken in Sjanghai China telt nog steeds ongeveer 700.000 gelovigen. Duizenden jongeren hebben gisteren weer kracht bijgezet aan de cam pagne voor een strengere commu nistische levenswijze- Zij wijzigden straat namen. Het grote „Plein voor de eeuwige vrede" werd omgedoopt in „Plein van het oosten is rood." Het Belgische prinselijke ge zin heeft de beschikking over een rustig zomerhuis aan de Italiaanse Riviera. We zien hier prins Albert van Luik en prin ses Paola met hun kinderen Philip, Laurent en Astrid. Strandweer Door hogedrukinvloed een verdere verbetering. Morgen droog en over wegend zonnig bij een afnemende koele zeewind. Overdag 18 tot 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Zonnige perioden en later weer zuid tot zuidwest krimpende 25 augustus zon op 5.39, onder 19.44; op 17.20. onder HAMPTON De maanstelliet Lunar Orbiter is er nog niet in geslaagd foto's te nemen die het mogelijk moeten ma ken landingsplaatsen voor ruimtevaar- I ders vast te stellen. Een en ander is het gevolg van een fout in de camera die j detailfoto's moet maken. Men hoopt dat de Lunar Orbiter in november hierin I wel zal slagen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet- Cals is gisteravond, na twee da gen begrotingsraad, uiteengegaan zonder beslissing over de maat regelen waarmee een deel van de Rijksuitgaven moet worden ge financierd. Het overleg wordt vrijdag voortgezet, wellicht ook zaterdag en nog enkele dagen van de volgende week. Gistermiddag zei de minister-presi dent, mr. Cals, ons dat er niet de minste aanleiding is, alarmerende con clusies te verbinden aan de lange duur van het overleg. Wij zijn bezig met de behandeling in een aantal voorstellen, die de afge- pen weken ambtelijk zijn voorbereid, e bestudering daarvan kost tijd, aar dat is normaal. Wij zijn beslist et aan de late kant. Ik heb het nog rns nagegaan: er is nog nooit een kabi* ;t geweest, dat al voor september de iljoenennota kant en klaar had", al dus de premier. Ten overvloede bevestigde hij dat het kabinet enkele belastingverzwarin gen zal voorstellen. Het is procedureel niet noodzakelijk de daarop betrekking hebbende wetsontwerpen tegelijk met de miljoenennota bij de Tweede Kamer in te dienen. Dat kan ook later nog. De maatregelen hoeven immers pas 1 janu ari van kracht te worden. Enkele provo's, die de premier een exemplaar van het blad Provo 11 trachtten te verkopen, kregen nul op het rekest. „Nee, we moeten bezuini gen", reageerde mr. Cals. Ook mi nister Vondeling bleek niet geïnteres seerd. Voor vervolg zie pag 2 WASHINGTON Tientallen jonge ne gers, onder wie veel meisjes, hebben gisteren stenen en flessen gegooid naar passerende auto's en de brandweer in een wijk van Washington. Het was het tweede Incident van dit soort in Washing ton in zeven dagen. Een automobilist werd gewond tijdens de ordeverstorin gen, die drie uur duurden. Volwassen negerleiders, die opgeroepen waren door de politie, slaagden er in de jeugd te verspreiden. SAIGON Helikopters van het Ame rikaanse leger hebben in de afgelopen zes maanden in Vietnam ruim zesdui zend vijandelijke militairen gedood. Bo vendien zijn 7700 vijandelijke bouw werken beschadigd. Langdurige droogte DJAKARTA Onder de ongeveer ).000 bewoners van het eiland Lombok heerst hongersnood als gevolg van lang durige droogte. Het hoofd van de ge zondheidsdienst op Lombok, dr. Moham med Joesof heeft een beroep op de rege- jJNj in njak-Tta gedran mei hulp te verlenen willen niet honderdduizenden eilandbewoners het slachtoffer worden va ondervoeding. De vier miljoen bewoners van Lombok, overwegend vissers, hebben dit jaar ook al een pokken- en malaria epidemie te verwerken gekregen. AMERSFOORT In het ziekenhuis De Lichtenberg is gisteren de veertig jarige heer C. Bos uit Woudenberg, va der van elf kinderen, overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem maandag overkwam. De heer Bos was toen. vermoedelijk zonder voldoen de op het verkeer te letten, de Willem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats over gestoken en daarbij door een personen auto gegrepen. FAJT is de Amerikaanse alpinist Garry Hemming, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt b\j de redding van twee Duitse bergbeklimmers. Deze Duitsers hebben tien nachten moeten doorbrengen tegen de wand van de Dru in de Franse Alpen. Hier op het vliegveld Les Praz vertelt Garry Hemming zyn verhaal aan journalisten. Zekerheden qX>EN Nederland Nieuw-Guinea onder druk van de wereldopinie waaronder Amerika aan Indo nesië had moeten afstaan, gonsde het in Indonesië spoedig van de verwijten over de staat waarin men het land had aangetroffen. WU. die het hadden moeten loslaten, wisten beter. Thans heeft de nieuwe Indo nesische regering zelf de wereld opinie in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van de staat waar in het land zich nü bevindt. Een moedige daad, want de situatie is een erbarmelijke gebleken. Hierop komt het neer: een leeggeroofd land lijdt honger. Ons standpunt van toen achten wij ook vandaag nog het juiste: Nieuw- Guinea/West-Irian is noch Neder lands noch Indonesisch. Maar onder Nederlands bewind werd, zij het in een onvermijdelijk langzaam tem po, het land tot zelfstandigheid op gevoed. Deze taak, die men rustig een roeping mocht noemen, is on tijdig afgebroken moeten worden. Nü is het land, toch al achtergeble ven in ontwikkeling, nog verder achterop geraakt. Het nieuwe Indonesische bewind zal hard moeten werken om vóór 1969, het moment van de volksstem ming dus, nog enige sympathie te winnen. Het zal hebben begrepen, dat het bij de huidige stand van zaken geen kans maakte. Het wil thans alsnog ook Nederlands geld. Het zal echter de billijkheid inzien, dat, na de verdrietige erva ringen, van Nederlandse kant nu ook zekerheden worden verlangd. Onder dat beding achten wij Neder land zeker alsnog bereid. Olie J£R MAG dan in de wereld van de oliemaatschappijen onderling de nodige concurrentie zijn en mo gelijk méér dan dat ditmaal heo- ben ze zich toch in één front opge steld tegenover de minister van economische zaken. De door de bewindsman uitgedachte regeling van hetgeen straks uit de olie-opbrengst aan de staat zal toe vallen wordt door de maatschap pijen niet maar onaantrekkelijk, doch zelfs onaanvaardbaar geacht. Nu klinkt in het maatschappelijk le ven hei woord onaanvaardbaar als regel wat minder dreigend dan in het politieke leven. Maar het klinkt niettemin ernstig genoeg. Er zijn dan ook aanwijzingen dat het tus sen de regering en de maatschap pijen tamelijk hard tegen hard zal gaan. Met op de achtergrond de weten schap dat intussen de tijd voortgaat en dat de Engelsen, die nu al een voorsprong hebben, dus nog wat meer zullen uitlopen. Ongeacht waar de schuld ligt, is het wel jammer dat het zo loopt. Mensen kunnen het elkaar moeilijk maken, ook in het maatschappelijk bestel. Nu zijn die schatten in de bodem van de zee gevonden en nu rijzen er weer kwesties over de op brengst ervan. Wie als machteloze toeschouwer het spel volgt, zal, hoe moeilijk ook zelf tot oordeelvorming in staat, enige wrevel nauwelijks kunnen on derdrukken. DE BILT Een langgerekt hoge- drukgebied strekt zich uit van Scan dinavië naar de Britse eilanden. In Engeland daalde de temperatuur plaat selijk tot twee graden Celsius, terwijl een station in het noorden van Scan dinavië vier graden vorst meldde. Aan de flank van het hogedrukge- bied stroomt met noordwestelijke win den koele en enigszins onstabiele lucht naar Nederand. In deze situatie komt het komende etmaal maar weinig ver andering. Naast opklaringen, die een koude nacht tot gevolg zullen hebben, kun nen er ook enkele verspreide buien voorkomen. Bij overwegend noordwes telijke wind houdt het koele weer aan. eis ijs heerlijk veel en niet duur UTRECHT In enkele Wcstduitse steden worden op het ogenblik proe ven genomen met het bestellen van treinkaartjes per telefoon. Als de reiziger zich dan voor het loket meldt kan hij direct zijn bestelde kaartje In ontvangst nemen. Men kan thans alleen nog maar voor speciale uren kaartjes kopen, maar in dringende gevallen Is het mogelijk ook op andere tijdstippen treinkaartjes te bestellen. Als de proeven bij het reizigerspubliek in de smaak vallen zullen de Duitse spoorwegen deze nieuwe wijze van kaart verkoop permanent invoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1