Goede zevende plaats voor Eljo Kuiler Oude motoren opknappen en racemotoren keuren Russisch overwicht bij voorbaat al gebroken Hoe Voorschoten op aardgas overging Staatsmijn Maurits al1 1967 dicht bij laatste 8 Voorzitter van Veteraan Motoren Club Via winkelruit naar het gouden feest uieote leidse courant DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 Europese zwemkampioemchappen UTRECHT Al op de allereerste finaledag van het zwemprogramma bij de Europese kampioenschappen in Utrecht hebben Groot-Britannië en Oost-Duitsland een totale Russische hegemonie bij de heren voorkomen. Op de 100 meter vrije slag en de 400 meter wisselslag, de nummers waarop de flussen weliswaar de seizoentijden hadden gemaakt, maar niet met zo'n over dacht. dat zij buiten elke concurrentie waren geraakt, versloeg de Britse vliegende vis" Bobby McGregor de Rus Ilichev en zegevierde de Oostduitse Jou tinier Frank Wiegand in de nieuwe Europese recordtijd van 4-47.9. Bij de 100 meter vrije slag dames won de Oost-Duitse Martina Grunert na een bliksemstart in de nieuwe Europese recordtijd van 1.01,2 voor de Hongaarse Judit Turoczy. Al deze recordprestaties kwamen tot stand tijdens een gestaag neerdren- zende regen, die het in de voorgaande dagen zo fleurige aanzien van het bad versomberde tot het zwart van de paraplu's en het grijs van de regen jassen. Onder regenschermen, de telefoons gewikkeld in plastic zakken, de schrijfboekjes drijfnat op de lessenaars, volgde de internationale sportpers da wedstrijden. Via de microfoon klonk het verzoek ian de toeschouwers op de tribune aan je overkant, de paraplu's omlaag te 'doen, omdat de tv-camera's het bassin niet meer konden bestrijken. De mensen hadden een eenvoudiger oplossing: ze ichoven gewoon wat dichter op elkaar. Onder de tribunes maakten de zwem mers de spieren nog wat soepel. Toen hwam het grote moment: de finale van de 100 meter vrije slag heren, altijd een van de grote hoofdnummers bij elk eve- Cretta Kok werpt alle krach ten in de strijd om een goede klassering te bereiken tijdens de series 200 m schoolslag voor dames. jc Valse start finalisten. Ze verdwenen direct onder de klaarstaande parasols en hielden het trai ningspak zo lang mogelijk aan. Na het commando op uw plaatsen klonk onver wachts het startschot. De Rus Kulikov en de Oost-Duitser Gregor schoten direct In het water. De anderen, onder wie Bobby McGregor, aarzelden even, maar de Brit was nog niet verloren. Al bij het keerpunt lag hij op één lijn met Ilichev en op de tweede baan volgde de enorme krachtsexplosie waarom hij terecht beroemd is geworden. Met een tijd van 53,7 sec kwam hij tot op 0.8 sec van het wereldrecord van de Fransman Gottvalles. Ilichev finishte met 54,3 sec als tweede en de Oost-Duitser Udo Poser met 54,8 sec als derde. Coach Kerkhovens geheime wapen is hem op de derde dag van de Europese zwemkampioenschappen door het nood lot op wrede wijze uit handen geslagen. Klenie Bimolt, in alle stilte voorbereid op het grote evenement en volgens insi ders in schitterende vorm, kreeg aan de vooravond van de series 200 meter schoolslag te kampen met hevige buik pijn. Na de training werd zij naar het Utrechtse diaconessenhuis gebracht en daar nog geen uur later geopereerd. Haar plaats op baan 5 in de vierde serie van de schoolslag bleef onbezet. Gretta in finale Gretta Kok. de succesvol teruggeko- len Amstelveense stijlzwemster, plaatste zich wel voor de eindstrijd. Ze zwom de eerste serie louter om te winnen. Na 100 meter lag ze nog twee meter achter op de Oostduitse Susanne Grimmer. Maar deze had een slecht keerpunt en toen Gretta op de laatste baan begon te sprin ten finishte 1 2.51,5. Waterpolo Zweden sterk tegen favoriete Hongaren UTRECHT Grote verrassingen heb ben zich op de derde dag van het water- polotornool, waarop Nederland vrij was, niet voorgedaan. Alle favorieten wonnen. Alleen de 21 zege van Italië op België was aan de krappe kant. Het opmerke lijkste resultaat, ook voor Nederland, was de kleine nederlaag die de Zweden, de laatste tegenstander van Oranje In iroep A, tegen Hongarije leed. Met slechts 31 gingen de uitstekend verdedl- tende Scandlnavlërs ln de stromende re ien ten onder. Zij presteerden het zelfs de favorieten ruim zeven minuten bezig te houden, aleer de Hongaren een numeriek over wicht in een doelpunt konden uitdruk- „De Kromme Rijn' Behalve in de ontmoeting Groot-Britan nië— Spanje, die in een 33 gelijkspel eindigde, was in alle verdere wedstrijden een ploeg veruit superieur en werd er soms naar hartelust op los gescoord. De dertien goals van Roemenië tegen Tur kije. de 80 van Rusland tegen Bulga rije en de 9—3 van Oost-Duitsland tegen Tsjechoslowakije zijn daarvan sprekende voorbeelden. Uitslagen en standen De overige uitslagen luiden: Groep B: I Zuid-SlaviëFrankrijk 61, Groep C: I RoemeniëTurkije 130. Rusland—Bul- Ëgarije 80. Groep D: Ierland—West- Duitsland 17. BelgiëItalië 12. De standen luiden: GROEP A: I 1. Hongarije 3 6 14— 5 2 Nederland 3 4 1410 3. Zweden 3 4 88 4 Gr. Brittanië 3 1 913 5 Spanje 4 1 817 GROEP I 1. Zuid-Slavië 2 Oost-Duitsland 3. Frankrijk 3 1 Tsjechoslawakije 3 GROEP C 1. Rusland -- 2 2. Roemenië 2 3. Bulgarije 2 4. Turkije 2 GROEP D 1. Italië 2. West-Duitsland 3. België 4. Ierland onbedreigd als eerste: de finale. De overige drie series gingen vooral op de eerste honderd me ter veel sneller. Men vergelijke: Gretta Kok 1.23,0. Prozumenshikova in de tweede serie 1.19,1, Pozdnyakova in de derde 1.21.3 en Jill Slattery in de vierde 1.21,4. Deze zwemsters joegen echter op de eerste twee banen de anderen zo op, dat deze niet meer aan een eindsprint toekwamen. Gretta Kok plaatste zich dus tenslotte als vierde voor de finale: 1. Prozumenshikova (2.44,6), 2. Pozdnyako- (2.47,3), 3. Slatery (2,49.8). 4. Gretta Kok (2.51,5). Op de 4 x 100 meter wisselslag heren, die het ochtendprogramma besloot, plaatste de Nederlandse ploeg zich als zevende voor de finale. Rlnus van Beek (1.04,0), Arthur van Oest (1.11,6), Jan Jiskoot (1.00,4) en Joh&n Bontekoe (55,8) kwamen uit op 4.11,5 en werden derde ln hun serie achter Rusland en Frankrijk. -*• Uitslagen DAMES: De uitslag van de finale 100 meter vrije slag luidt: 1. en eur. kamp: Martina Grunert (O-Dld) 1.01,2 (nieuw Eur Record) 2. Judit Turoczy (Honga rije) 1.02.1, 3- Pauline Sillett (G-B) 1.02,5, 4. Ann Christina Hagberg (Zwe den) 1.02.7, ,5Claude Mandonnauld (F.r) 1.02,9, 6. Rita Schumacher (O-Dld) 1.02,9, 7. Toos Beumer (Ned) 1.03,4, 8. Daniéla Beneck (Italië) 1.03,9 HEREN: Finale 100 meter vrije slag: 1. en Europees kampioen: Mac Gregor (G-B) 53,7 sec, 2. Ilichev (Rusl.) 54,3, 3. Poser (O-Dld) 54,8. 4. Kulikov (Rusl.) 54.9, 5. Gregor (O-Dld) 55,0. 6. Kremer (W-Dld) 55,2, 7. Lundin (Zweden) 55,3, 8. Klein (W-Dld) 56.2. Series 4 x 100 meter wisselslag heren: lste serie: 1. Sowjetunie 4.08.7, 2. Frank rijk 4.10.5, 3. Nederland (Van Beek, Van Oest. Jiskoot. Bontekoe) 4 11,5, 2de serie: 1. Oost-Duitsland 4.05,8, 2. Hongarije 4 09.3. 3. Italië 4.12,4, 3de en laatste serie: 1. West-Duitsland 4 08,9. 2. Groot-Britan- nië 4.11.0. 3. Oostenrijk 4.17.3. Voor de dinsdagavond te houden finale plaatsten zich: Oost-Duitsland (4.05,8). Sowjetunie (Cf"" (4.08.9), Finale 400 meter wisselslag: 1- en Eur kamp: Wiegand (O-Dld) 447.9 (nieuw Eur record) 2. Dunaev (Rusl.) 4.48.7 (nieuw Russisch record) 3. Katzur (O-Dld) 4.55.7, 4. Schiller (W-Dld) 4.58.1, 5. Fotin «Rusl.) 5.01.4. 6. Krammel ■W-Dld) 5.02.0. 7. Kimber (G-B) 5.05,5. 8. Salpa 'Finland) 5.05.6 (gediskwalifi- 2 4 11—2 2 4 17— 6 2 2 12- 7 2 2 9— 51 2 0 4—15 Schoonspringen VOORSCHOTEN B. en W. geven de Voorschotense raadsleden een over zicht van de technische omschakeling in stads- op aardgas. Omstreeks half mei 1965 werd met inschakeling van de plaatselijke instal lateurs een toonkamer ingericht van aardgastoestellen. Alle verbruikers zijn daarna in de gelegenheid geweest deze toonkamer te bezoeken en tegen gun stige voorwaarden nieuwe apparaten aan te schaffen. Ongeveer 90 pet van de verbruikers heeft de toonkamer be zocht. Het aantal in de toonkamer ver kochte apparaten bedroeg ongeveer 3125, te specificeren als volgt: ca. 1000 fornuizen: ca. 1000 komforen; ca. 900 geisers en ca. 225 overige apparten. Begin januari 1966 werd begonnen met het keuren van de binnenleidingen het verwisselen van de daarvoor in aanmerking komende gasmeters. Bij deze werkzaamheden, die ongeveer vijf maanden hebben geduurd, werden ook de plaatselijke installateurs ingescha keld. Begin mei werd een aanvang ge maakt met het onderzoek en het herstel van de hoofd- en dienstgeleidingen. De bij het keuren van de leidingen ontdek te lekken waren zowel in aantal als in omvang minimaal. Voor de feitelijke ombouw van de gastoestellen werd de N.V. Gascon in geschakeld. Met de ombouw is begon nen op 31 mei 1966 en deze werkzaam heden hebben geduurd tot 5 augustus. Daarna werden nog 14 dagen aan do nazorg besteed. Weldra Slochterengas De gemeente werd voor de ombouw ingedeeld in 8 sectoren met een totaal aantal aansluitingen van 3927. In totaal werden 6800 apparten omgebouwd, hetgeen neerkomt op gemiddeld 1,8 per aansluiting. Het totaal aantal nieuw geleverde apparaten bedroeg: 1024 for nuizen, 1032 komforen, 1010 geisers en 250 overige apparaten. Het aantal gratis verstrekte 1- en 2-vlams komforen be droeg 400. De verbruikers zyn allen tijdig voorgelicht over de te volgen procedure. Aan alle verbruikers is een schrijven gezonden, waarin wordt verzocht ken baar te maken voor welk tarief zij in aanmerking wensen te komen. Nage noeg alle verbruikers hebben hierop gereageerd. Het thans door de Gasunie geleverde aardgas is het z.g. Westers- gas met een calorische waarde van 9700 K.cal. Dit gas wordt in eigen bedrijf HEERLEN Hoewel daar officieel nog niets over "ezegd wordt is het vol gens ingewijden zeker dat de staatsmijn Maurits. sluitingsjaar 1970. reeds eind 1967 definitief dicht kar. Dit vanwege het hoge tempo waarin werknemers van deze mijn elders werk kunnen vinden. De kwestie is, dat de bezettingsgraad van de mijn zo klein dreigt te gaan worden dat daar het bedrijf niet meer op zal kunnen blijven functioneren. De Maurits is overigens een uitzonde ringsgeval. want elders in Limburg gaat het met de afvloeiing van mijnpersoneel veel rustiger. Wèl mag gezegd worden, dat het hele proces van omschakeling zich overal vrij soepel voltrekt: er heerst in het gehele gebied volmaakte ar- beidsrust. Hoe rustig het allemaal toegaat, moge onder meer blijken uit het opvallend lage bezoekcijfer aan de permanente ex- UTRECHT De uitslag van dc finale positie over beroepsvoorlichting, die in van het schoonspringen van de driemeter I Meerssen is ondergebracht, plank voor dames luidt: 1 en Europees kampioene: Vara Bakla- novs (Rusl.) 682.95 pnt. 2. Delia Rein- hardt (O-Dld) 679.25. 3. Tamara Fedoso- ADEN Dr regering van de Zuidara- va (Rus666.15. 4. Monika Delitzsch (O bische federatie heeft besloten de grens Dld» 633 45 5 Janet Dickens (GB) 602 70, met Jemen te Muiten en alle handel met inge Pert ma ver 'Oost» 600.90. 7 Eljo dat lar.d met ir«;ang van vandaar te Kn'ler (Ned) 598 80 8 Elizabeth Wier- verbieden. 'Pol» "89 05. P Anse'ika Fi'b< rt (W. 587,90 10 Kathy Rowlatt (GB), aW.öó. Raadsvergadering in Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeenteraad komt vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt: onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden: beëdiging van d< heer A. Eveleens als secretaris der ge meente Voorschoten; vaststelling van de „Verordening subsidiëring godsdienston derwijs; inventarisatie en prognose van de aantallen schoollokalen ten behoe ve van het onderwijs; overdracht aan bewoners van woningwetwoningen; kre diet ad. f 98.739,46 voor het treffen var voorzieningen aan de woningen var complex III (Nieuw-Voordorpstraat) krediet ad. f 1120 voor de voorbereiding van de bouw van 12 bejaardenwoningen en 4 garages in complex „Boschgeest"; aankoop van een gedeelte garage-voor terreinen op de hoek Verdilaan-Diepen- brocklaan van enige eigenaren en verkoop van een perceel bouwterrein Shell Nederland N.V. voor de stichting van een quick-servicestation met twee bovenwoningen naast het wijk-winkel- complex aan de Van Beethovenlaan in het complex „Adegeest"; vaststelling van een voorbereidingsbesluit tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Noord-Holland"; transacties met Albert Heyn N.V. ten behoeve van de stichting van een supermarkt en een flatgebouw aan de Leidse weg-hoekRaadhuislaan; vaststelling van de ontwerp-bestemmings- plannen „Centrum" en .Voorstraat" c tot beslissing aangaande de tegen de: ontwerp-plannen ingebrachte bezwaren: intrekking van het raadsbesluit van maart 1966 tot de bouw v~n een gi nastieklokaal in de wijk „Adegeest" het beschikbaar stellen van een krediet van f 24.000 voor de huur van een gym nastieklokaal aan de Richard Wagner Bejaardenwoningen in Boschgeest VOORSCHOTEN - De mogelijkheid doet zich voor in het bestemmingsplan Boschgeest te komen tot de bouw van 12 bejaardenwoningen met 4 garages. Voor de voorbereiding vragen B cn W een krediet van f 1.120. dc openbare ulo-school Looft deiHeer bijna 35 jaar omgevormd tot gas van Slochteren- kwaliteit, hetwelk een calorische waar de heeft van 7980 K.cal. Het stadsgas had een calorische waarde van slechts 4250 K.cal. Het ligt in de bedoeling van begin oktober af rechtstreeks van uit Slochteren afkomstig aardgas te leveren. Aan de inrichting van het aardgasontvangststation wordt thans nog hard gewerkt. Verwacht wordt, dat dit station begin oktober gereed zal zijn. Eur. zwemtitels Waterpoloteam UTRECHT Nederland heeft het ge haald. Gesteund door 1500 toeschouwer* vocht de Oranjeploeg zich vanochtend ln het bad Kromme RUn naar een 21 zege op Zweden, wat betekende dat dc man nen van coach Ger Jansen en trainer Rudi van Feggelen zich b(j de laatste acht van het waterpolotoernooi hadden geplaatst. Nederland nam de leiding toen Fred m Dorp mee naar voren ging. Uit zijn pass kon Van der Voet de stand op 10 brengen. Door dit doelpunt veranderde direct het karakter van de strijd. De Ne derlanders die al aan een gelijkspel ge noeg hadden om bij de laatste acht te komen, vertraagden het spel en hielden tot halverwege de derde periode de Zweden in bedwang. Toen beging Van Ommen een eenstige fout en werd door de Belgische scheids rechter Bauwens uit het water gezonden. Runar Svensson kon nu met een houd baar schot de nummerieke meeerdrheid uitbuiten. Nog was er voor Oranje geen vuiltje aan de lucht, want nog altija moesten de Zweden blijven aanvallen n te winnen. Het werd de Scandinaviërs noodlottig Want 15 sec. voor het verstrijken var. de derde periode overtrad Ekman do regels en werd naar de kant verwezen. Rustig begonnen de Nederlanders aan de laatste periode. Zij hadden geen haast en rekten nog ruim 3 minuten voordat Gerard van de rKolk de beslissende tref fer inschoot. Twee Nederlandse zwemsters kwamen vanmorgen in actie. Op de 400 m. vrije slag maakte Ada Kok een tijd van 4.57.3 min., wat goed was voor een plaAts in de finale, al was zij daarmee slechts de zesde tijd. Bep Weeteling kwam met 5.03.0 niet Bij de s maakte e ies 200 m. rugslag h»ren i Osch uitgeschakeld, tijd van 2.21.2 mm. Sfeer te 1 f«te f 9» JHmw» L«6W er te# WASSENAAR Met een trotse blik in de ogen koppelt de man zorgvuldig het aanhangivagentje achter de auto. Op het wagentje een motorfiets, Niet zo maar een motorfiets, Neeeen NSU 200 cc. Bouwjaar 1929 en topsnelheid 65 km per uur. Het antieke pronkstuk ziet er prachtig uiten kan rijden ook! Aangekomen in de plaats waar de toer tocht wordt gehoudenwordt de motorfiets met enkele trappen aangeslagenen luid ronkend rijdt het gevaarte iveg. Bestuurder: de heer J. P. van Wisselinghdie als be roep heeft akoesticus bij de TNO te Delft. Dat betekent dat hij zich ook bezighoudt met het opmeten der geluids sterkte van uitlaten van motoren en bromfietsen De fraaie NSU is het resultaat van een jaar lang ingespannen werken aan een verzameling oud roest, want zo kwam de motor bij de vorige eigenaar vandaan. Tevens is het be zit van deze motor noodzakelijk om I lid te worden van de illustere Vete- DE KAAG Dc christelijke gemengde zangvereniging Looft den Heer hervai woensdagavond de repetities. Men gaat belangrijke periode tegemoet: het koor wil Die Schöpfung instuderen ter herdenking van het 35-jarig bestaan op 17 december. Nieuwe leden zyn welkom RIJISSBURG Jc iveet maar niet wat er van komt als je in Leiden eens aan de kuier gaat. dachten we toen we gisteravond op bezoek wa ren bij het gouden bruidspaar Noort- Kuiven hoven,wonende Burchtstraat no. 6. Ruim 50 jaar terug kruiste de blik van de heer L. Noort die van mej. N. Kuivenhoven via een etalage ruit in de Breestraat en wat ze zagen beviel beiden. Enkele jaren later was die blik van verstandhouding uitgegroeid tot een huwelijk, een huwelijk dat gekroond werd met negen kinderen: allemaal jongens! Onze vreugde ..De kinderen" zo zegt mevrouw Noort. „zijn altijd onze vreugde ge weest". En dat zijn ze nog. Want er komen foto's op tafel van de „jon- Moeten nieuweVoorschotenaren zelf gasombouwkosten betalen VOORSCHOTEN De Gezamenlij ke Gasbedrijven van Zuid-IIolland (G.G.Z.II.) heeft de gemeentebesturen verzocht te bevorderen, dat bij verhui zing de kosten van Icentoestcllcn en het ombouwen van niet voor aardgas geschikte apparaten, voor rekening van het gemeentelijk gasbedrijf wor den genomen, waar de verbruiker zich vestigt. Dit advies werd gegeven in de veronderstelling, dat de aantallen ver trekkende en zich vestigende verbrui kers elkaar niet veel zouden ontlopen- Gebleken is, dat dit voor Voorschoten, waar vele mensen zich vestigen in nieu we koopwoningen (zonder da', derhalve woningruil plaats vindt) niet het geval is. Het komt B en W voor, dat het de kopers van de nieuwbouwwoningen geen beletsel behoeft te zijn zelf zorg 'c dragen voor het ombouwen van de mee gebrachte gastoestellen. Het gemeentelijK gasbedrijf echter steeds bereid be middeling te verlenen. Dc kosten van ombouw komen dan evenwel voor reke ning van d verbruikers. B cn W geven de raad in overweging hieraan haar goedkeuring te hechten an te besluiten, dat de kosten van ombouw en het verlenen van een inruilvergoeding bij aanschaffing van nieuwe toestellen, met ingang van 1 oktober 1966. niet meer door het gemeentelijk gasbedrijf nieuwe ingezetenen zullen worden goed. gens", van wie de oudste (David) vol gend jaar al wordt gepensioneerd van wege zijn vele (dubbele) Indische dienstjaren. Inmiddels is de familie Noort uitgebreid met negen schoon dochters en 25 kleinkinderen. Op 23 augustus 1916 midden in de eerste wereldoorlog trouwden (le heer en mevrouw Noort. De heer Noort heeft bovendien zelfstandig als schipper gewerkt en als agrariër. Ondanks zijn 78 jaar is hij nog bij zonder beweeglijk en gezond. Tegen woordig heeft hij wel een bril no dig om te lezen. Mevrouw Noort. 74 jaar, heeft vaak met haar gezondheid gesukkeld, is al zes maal geopereerd en was vijf weken terug zeer ernstig ziek. Van die ziekte is ze nog niet geheel hersteld. „God wilde me nog niet hebben", zo zegt De eerste jaren woonde het echtpaar Noort op de Langwaart, en nu al 45 jaar in de huidige woning. „We waren de eersten die naar dit complex van 35 gemeentewoningen verhuisden" zegt de heer Noort. De eerste tijd konden er maar drie huizen worden verhuurd. Nu worden de woningen grondig opge knapt, maar dat gaat niet vlug ge- nieg naar de zin van het bruidspaar. Opvoeding „Nee, bijzondere belevenissen heb ben we niet gehad", is het antwoord op onze desbetreffende vraag. We heb ben echter meer de indruk dat hun le- *en aaneenschakeling was van bij zondere gebeurtenissen: twee wereld oorlogen. een zware crisis, negen jon gens elk met hun problemen. „Ja, we hebben wel eens een hartig woordje gewisseld over dc opvoeding" bedenkt mevrouw Noort. „Maar nooit ging de zon onder over onze toorn" zo zegt de gouden bruidegom daaraan toe. Het gouden huwelijk wordt vandaag verband met de gezondheidstoe stand van mevrouw Noort in intieme kring gevierd ten huize van het bruids- raan Motoren Club. De heer Van Wisselingh is sinds drie jaar voor zitter van de 180 leden tellende Club Ruim tien jaar geleden nam Han Harmse van het blad „Motor" het initiatief tot oprichting van een club voor liefhebbers van oude motoren. Al snel werd als kriterium gesteld r een lidmaatschap: het bezitten van een motorfiets gebouwd vóór 3J, december 1930. Een dergelijk ver voermiddel wordt dan als een hoop oud roest opgekocht en door het lid keurig gereviseerd. Dat zoiets een groot karwei is, blijkt uit het aantal uren dat de leden aan het opknap pen besteden. Alleen het moffelwerk de vernikkeling wordt aan vak- ovei'gelaten. De rest is voor de motor-enthousiast. Zo heeft de heer Van Wisselingh veel moeite gehad om „hielbanden" ijn NSU te krijgen. Deze banden worden niet meer gemaakt. „En draad banden horen er niet op" zegt hij. Dat is heel belangrijk voor hem. Iets op hoort. Dus geen chroom, maar nikkel en geen plasticleidingen maar koper. En geen verlichting, want die werd er in 1929 als zéér luxe-ac cessoire bijgeleverd. Toch heeft de heer Van Wisselingh een vergunning om op de motor te rijden, zij het alleen over dag. „Dat kan alleen in Nederland, want in andere landen moet er ver lichting op de motor zitten, met don ker rijden of niet". TWINTIG MOTOREN Op gezette tijden organiseert de VMC rally's in Nederland en de laatste ja- ook in het buitenland. Want er zijn ook leden uit Engeland. Zwitser land, Duitsland. Frankrijk. En ook die organiseren rally's, waarvan die om de .Zilveren Molen het bekendst zijn. Op die rally s U het, dat het genoegen dc gezichten van de leden is af te lezen. ..Mijn man ziet niets meer om zich heen als nij op de motorfiets zit", zegt mevrouw Van Wisselingh lachend. De heer Van Wisselingh kan de torsport niet meei uit z in leven weg denken. Waarom hij zich er zo sterk voor interesseert? Misschien wel om dat de oude motoren hem al op 15- Jarige leeftijd bezighielden Voor f 7.50 kocht de, nu 50-jarige, akoesticus zijn eerste motor. Daarna heeft hij er al zeker twintig gehad. En iedere keer maar weer dat geduld met het op knappen. Nu stoat er een Ardie in de garage. Totaal verroest. „Ziet er nog best uit" zegt de heer Van Wisselingh enthousiast. Alles zit er nog bij, en dat is belangrijk. Over een jaar hoopt hij zijn Ardie zover te hebben, dat met die motor toerritjes kunnen worden ge maakt. En meer dan met dc NSU. want op dc Duitse motor zitten nor male draadbanden. Die mogen slijten, want er zijn weer nieuwe te krijgen. De hielbanden worden soms als er vol doende belangstelling is door een Engelse bandenfabriek per klein aantal gemaakt. En dan rijd je er natuurlijk min mogelijk op! Wat peinzend bekijkt motoren- enthousiast Van Wisselingh de twee oude motoren. Links de roes tige Ardie en rechts de blinkende NSU op de trailer. De laatste zon der licht, maar mèt een bordje, waarop de naam van de Veteranen Motoren Club is vermeld! OUDSTE LID Het oudste lid van de VMC is de 76-jarige Fransman Robert Sexé. Hij komt ieder jaar voor de rally in Rockanje meer dan duizend kilometer ver uit Mid den-Frankrijk op zijn (even eens) veteraan-motorfiets. Robert Sexé was ook de man die een tocht om de wereld heeft gemaakt op een motorfiets. Naar deze prestatie is toen het model „Gilette Tour du Monde" ge noemd. tijd van de heer Van Wisselingh op. Ook nieuwe, en in het bijzonder race motoren. Hij is namelijk ook voorzitter de technische commissie van de KNMV Da*, .houdt in. -dat de renners» hem met andere officials en tijdwaar- aemers" niet sa erg graag zien komen. Want de mensen die de motoren keu- kunnen heel lastig zijn. In de eer ste plaats dient de keuring voor de veiligheid van renners en toeschouwers. Zo wordt de breedte van de stroom lij nkap gecontroleerd. „Als u weet, dat 'n uitgestoken voet 't toerental op volle snelheid doet teruglopen van 15.000 tot 13.000. dan Is het logisch dat de fa brieken en de privé-rijders dc stroom- lijnkap zo smal mogelijk trachten te maken", ver -1 f del ijkt hij de situatie bij de 50 cc motoren. „Ook met de vrije ruimte tussen stuur en kap wordt wel gesmokkeld. Soms loopt 't stuur zelfs aan. En er moet minstens 5 cm ruimte zijn". Het is haast niet te ge loven. maar aan de start van de TT-races te Assen verschijnen soms renners met motoren met ondeugdelij ke remmen! Ook de helmen worden gekeurd. Op deze manier zit de heer Van Wisselingh heel wat dagen per jaar bij de mannen van Assen" „(de organisatoren van de races) en op Zandvoort. Alle motoren worden ge keurd en moeten voldoen aan de voor schriften van de F.I.M. Reeds twaalf jaar is de heer Van Wisselingh lid van de technische com missie van de KNMV. Dat betekent twaalf jaar verblijven temidden van gierende racemotoren. Is hij niet op de baan, dan zit hij thuis en knutselt aan een oude motor. En last but not least: de heer Van Wisselingh heeft vroeger actief aan de rensport meege daan En dat voor iemand die ln het dagelijks leven alle kennis gebruikt om manieren te vinden, het geluid van motoruitlaten zo draaglijk mogelijk te maken... Kerkelijke hulpactie NA EEN JAAR Voor personen die ook oude motoren willen gaan opknappen: de kosten zijn f 150 voor de aan schaf van de hoop roest (als u geluk hebt). Met alle revisies en reparaties mee omt de mo torfiets na behandeling van een jaar u op ruim f 800 te staan. voor Turkije DEN HAAG Dc Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht heeft zich gisteren op ver zoek van de Wereldraad van Kerken in Genéve, tot de Protestantse Kerken in Nederland gericht om fondsen beschik baar t« stollen in verband met de aard bevingsramp in Turkije, zo deelt het persbureau van de Nederlandse Her vormde Kerk mee. Dc eerste Nederlandse Kerk, die op eigen initiatief aan de Stichting Oecu menische Hulp geld aanbood was de Doopsgezinde Broederschap, die vanoch tend f 2,500 toezegde. De Stichting Oecumenische Hulp, die dc kerkelijke hulpverlening bundelt, heeft ook haar eigen gironummer (5261) opengesteld voor bijdragen. De Wereldraad van Kerken in Genéve .raagt van alle aangesloten Kerken in dc wereld gelden voor de hulpverlening. Als voorlopig streefbedrag is 100.000 dol lar genoemd. Inmiddels is de functionaris van de wereldraad in Turkije vanuit Instanboel naar het rampgebied vertrokken. Deze functionaris, de heer Bazalgette, hoopt binnen enkele dagen aan dc wereldraad een rapport te kunnen zenden voor her bouwde projecten in het rampgebied, die door de Wereldraad van Kerken met gelden uit de aangesloten Kerken kunnen worden gefinancierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9