WEST-IRIAN, EILAND MET DE LEGE WINKELS Zal G. I. Joe Nederland ook gaan veroveren? Momentopnamen uit verpauperd gebied Slagwoord Jsterniet9 k Bij voorbaat verlies op binnenlands net Onder puinhopen geen overlevenden meer DINSDAG 21 AUGUSTUS VX6 ANP-correspondent Frank de Jong heeft minister Malik vergezeld op diens reis door West-Irian (het voormalige Nieuw-Guinea). Hij is de eerste Nederlandse journalist die in de gelegenheid werd gesteld de toe stand ter plaatse te observeren. Het vorige regime-Socbandrio had hier voor nimmer toestemming gegeven. Hieronder volgt zijn relaas. Dure lift voor Engelsen HEERLEN Twee Engelse studen ten, die liftend door Nederland trok ken, hebben voor een naar zij dach ten gratisr itje in de auto van een vriendelijke chauffeur, die hen mee nam, duur moeten betalen. De chauffeur D. uit Dordrecht bracht de studenten tot in Heerlen. Toen de Engelsen vertelden dat zij graag twin tig Engelse ponden in Nederlands geld wilden omwisselen, bood de chauffeur aan dat hij dat wel even voor hen zou doen. Hij nam het geld en vroeg de jongens zolang in de auto te wachten. Toen de chauffeur na anderhalf uur nog steeds niet was komen opdagen, kregen de Engelsen argwaan en stap ten zij naar de politie. Daar bleek dat de wagen was gehuurd en dat W. voor zijn vertrek uit Dordrecht van een col lega vierhonderd gulden had geleend. Tot nu toe ontbreekt van hem ieder spoor. Mislukte overval op pompstation UTRECHT Gisteravond omstreeks elf uur heeft een onbekende man een overval gepleegd op een benzinestation aan de Oudenoord te Utrecht. Hij had een pistool, waarschijnlijk een lucht druk- of gaspistool bij zich, waarmee hij op de 22-jarige pomp-bediende Th. de Goey schoot, die in het magazijn bezig was. Daarna verdween de met een nylonkous gemaskerde overvaller. In het pompstation werd iets vermist. Wel werden enkele laden open aange troffen. De pompbediende kon na in het ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis gaan. SOEKARNAPOERA/WEST-IRIAN In de eetzaal van hotel Irian, het voormalige KLM-hotel op het eiland Biak, hangt een verveloos schoolbord. De krqtletters op het bord kondigen aan dat de directie tot haar leedwezen geen koffie met melk en suiker meer kan serveren, omdat alle voorraden zfjn uitgeput. In plaats daar van krijgen de hotelgasten nu slappe thee. De aankondiging van de directeur de van Java afkomstige Ryono Margono, is typerend voor de algehele gang van zaken in West-Irian, dat momenteel het beste beschreven kan worden als „het eiland met de lege winkels". nesische overheid georganiseerde tocht over het eiland. Ze drinken „limonade" in een piepklein gloednieuw fabriekje, dat pas enkele dagen draait als onder deel van de volksindustrie. Dan stap pen de persmensen een ander stalletje binnen. Een bezwete man zwaar hij gend achter een vreemdsoortige machi ne staat te zwengelen. Hier wordt per dag 100 1 klapperolie geperst. Met de hand, want een vitaal onderdeel dat aan de Japanse machine ontbreekt maakt die ongeschikt voor elektrische aandrijving. Ook dit „projekt" draait pas een paar maanden. Elke druppel bakolie is goud waard, want de rest moet van buitenaf ingevoerd worden, dus „isterniet". „Isterniet" is het slagwoord gewor den sedert de kolonie van enkele dui zenden Javanen en naar ruwe schat ting tienduizend Indonesische soldaten van elders drie jaar geleden op dit zondoorstoofde eiland is neergestre- In de eetzaal zitten vijf buitenlandse journalisten kersvers geïmporteerd uit Djakarta voor een bliksembezoek van vijf dagen in het gezelschap van minister Adam Malik één voor één de luizen uit hun boterhammen te wijderen, ,,'t Zal wel weer sabotage zijn", merkt een van hen terloops op en het hotelpersoneel vindt 't geslaagde mop. Bedekt met dozijnen muggebeten stappen de journalisten za terdagochtend 13 augustus uit hun bed: de kakkerlakken stappen mee uit. De muggen hadden een goede nacht, want de scheuren in de vuile moltondekens laten genoeg gelegenheid voor een geschikte landingsplaats. „Projekt" De Indonesische en buitenlandse jour nalisten gaan dan op een door de Indo- ZELF THE TIMES KOPEN OP LEICESTER SQUARE Een korte vakantie in Londen - een herinnering om lang van te genieten. Uitgaan in de stad die "alles voor allen" biedt, winkelen in Oxford Street. Een musical, een toneelstuk, een pint in een pub of zo maar naar de Theems kijken. En zelf the Times kopen op Leicester Square Per dagboot begint uw vakantie al aan boord. En als u liever reist terwijl u slaapt, neem dan de nachtboot. Vraag het Zeeland Vakantiereizenboekje. 5- of meerdaagse reizen per dagboot en treirt naar Londen reeds vanaf f153,- Alle in dit boekje vermelde prijzen gelden vanaf elk willekeurig spoorwegstation in Nederland. Hoek van Holland-Harwich KLM pessimistisch We vangen een nieuwtje op: in de Baliemvallei zijnenige weken gele den twee stammen met elkaar slaags geraakt. Resultaat plm. 180 doden aan beide kanten. De strijd ging vrijwel geruisloos. De eerste nacht werd er aan de ene zijde iemand vermoord door de an dere stam. De nacht daarop neemt de stam van de dode wraak door twee tegenstanders „dood te pij len", zo dat heet en de dag daarop wordt de stand vereffend met vier slachtoffers aan de andere kant. Dat blijft zo wekenlang doorgaan tot de autoriteiten troepen naar het binnen land sturen om grondige schoonmaak te houden. In de nacht van zaterdag op zondag klettert de regen op het zinken dak van het hotel tijdens een zwaar onweer met oorverdovende donderslagen. Water „isterniet", dus de persploeg schiet zwetend en wel in de kleren op saaie zondagochtend van 14 au gustus. Goeverneur Kaisiepo is niet te vinden. Hij belooft vaag een persconfe rentie te zullen geven, maar heeft 't nu echt te druk. Bovendien heeft hij hoofdpijn, zo laat hij weten. Ze gaan maar weer op pad, al is dat niet de bedoeling. Er passeert hen een Papoea op een elf jaar oude motorfiets. Even verderop springt de band van het vehikel en de 26-jarige jongeman kan het vehikel kennelijk niet alleen ver der duwen. Het zweet parelt van zijn voorhoofd, als ik hem een handje help. 't Eerste dat hij me zegt is „we haten de Indonesiërs. Ik heb net een jaar detentie achter de rug als opstandeling. Er zijn vorig jaar juli wel 200 Papoeas in Biak gearresteerd". Zondagavond kwart voor acht: De Fokker „Friendship" van de olie maatschappij „Permina" landt op vlieg veld Mokmer met Malik en zijn gevolg. Er zijn bijzonder veel zwaar bewapen de militairenopde been. Kaisiepo zit 15 minuten naast minister Malik zon der zijn mond open te doen. Maandag 15 augustus: Het vliegveld .Jefman" op het eilandje buiten de kust van Sorong is volkomen afgegren deld met machinepistolen dragende sol daten als de „Rombongan" (het reis gezelschap) van minister Malik daar negen uur in de ochtend aankomt. Tientallen militairen van praktisch al le onderdelen van de gewapende macht, zelfs van de West-Javaanse „Siliwangi" divisie, staan aangetre den, als de „Friendship" neerstrijkt. Dan komt ook langzamerhand de aap uit de mouw over de fluisterpartijen op het vliegveld de avond tevoren. De Indonesiërs met inbegrip van bepaal de militairen op de been. Kaisiepo zit de buitenlandse correspondenten ma teriaal verzamelden, dat niet bepaald gunstig was voor de centrale regering in Djakarta. De informanten kregen tot hun grote schrik te horen: „Laat ze dat maar doen, want de feiten die ze verza melen zijn in grote trekken juist. Geef de journalisten gerust de vrijheid zich onder de bevolking te bewegen". Facade Dinsdag 16 augustus laat minister Malik in Manokwari voor het eerst dui delijk merken, dat hij dwars door de facade heen ziet, die de Javaanse offi- oor hem hebben opgebouwd. Dit is de stad, waar vorig jaar de korte rebel lie heeft gewoed en de bevolking is er feller dan waar ook elders. De winkels zijn ook hier zo goed als leeg. In 'n bakkerij worden sneden brood voor een roepiah per stuk verkocht. In een andere toko staat eenzaam een mandje uien. Voor minister Malik en zijn gevolg voorbij rijden, wordt nog even geoefend in het wuiven met rood-witte vlaggetjes door kindertjes van de lagere scholen, die luid „Merde- ka" (vrijheid) roepen. Als de stoet v bij rijdt roepen de ouderen achter hun hand mee: „Honger lijden". Ze zeggen dat er in de stad, waar alle zaagmolens wegens onvervangbare kapotte onder delen stilliggen, ongeveer duizend sol daten zijn. De hele stad telt maar 12.000 inwoners. „Wanneer komt het plebisciet", vragen ze de buitenlanders. Iedereen moet hier in het bezit van een uitgaansvergunning zijn, wil hij na donker nog over straat kunnen gaan. „Corruptors" De corruptors moeten worden dood geschoten, zegt Herman Wajoi, de voor zitter van het Westirianese „Nationale Front" woensdagochtend 17 augustus op een onafhankelijkheidsviering op een sportveld aan de rand van Soekar- nopoera. De plaatselijke correspondent van het persbureau „Antara" neemt net niet snel genoeg een foto van de buiten landse correspondenten om niet opge merkt te worden. De buitenlanders luchten hun verontwaardiging over de sluikse benadering van de Javaan, waarschijnlijk bedoeld om later ter il lustratie te dienen voor een aan-de-kaak-stellend artikel over bui tenlandse onruststokers op het eiland, die zo veel mogelijk geweerd dienen te worden. Ook hier houdt Malik weer een rede, e zonder meer in de smaak van de bevolking valt. De Papoea's juichen, klappen en roffelen op de trommel als Malik aankondigt dat het nieuwe regi me niet verlegen zit om ambtenaren, die zich alleen maar verrijken ten koste van de regionale bevolking. Op de tribune staan de gezichten van de autoriteiten strakker dan ooit onder dc petten met goudgalon. Ze worden nog strakker als Malik verhaalt van de vele gevallen van ge goochel met voor West-Irian bestemde artikelen, die uiteindelijk hun kopers vonden op de „pasar baroe" in Djakar ta. Als het regionale parlementslid Frits Kirihio wordt aangekondigd, krijgt de ze meer gejuich en handgeklap van de West-Irianezen dan goeverneur Kasie- die in een ongeï nspireerde toespraak had verklaard dat er weinig vooruitgang in materiële zin viel te bespeuren. Maar er valt een stilte als Kirihio dio door sommigen als de toekomstige goeverneur wordt gezien verklaart dat West-Irian's bevolking niet op een plebisciet zal aandringen. Een Indonesische cineast vraagt Ma- lik zich tussen de bevolking te bege ven. Malik doet dat en vraagt een pa- poea zijn naam en wat hij voor de kost doet. „Ik ben werkloos", antwoordt de West-Irianees op 't vliegveld. Er is eni ge consternatie onder de Indonesische - - - autoriteiten, maar de minister van bui- geldheden van vorig jaar gevangen zit* tenlandse zaken weet ondertussen wel ten. Hun misdrijf: gewelddadigheden enigszins wat hem in deze provincie te i en moord, zegt hij en voegt eraan toe wachten staat. dat er hooguit honderddertig arres.a- ties zijn verricht. Zeventig arrestanten Er breekt een waar tumult los als zijn na een grondige hersenspoeling Malik zegt: „Wat doen we als de 'weer vrijgelaten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zal G.I. Joe ook Nederland gaan veroveren In Amerika heeft hij in korte tijd furore gemaakt, in Enge land is er geen dorp zo klein of men ziet hem in de etalage van de soms enige speelgoed winkel, maar zal hij ook de sprong naar het continent kun nen maken? De meningen daar over zijn verdeeld. Het conti nent is over het algemeen niet zo op soldaatjes als speelgoed gesteld, met uitzondering dun van Frankrijk dat in zijn hoofd stad een winkel herbergt, waar de mooiste tinnen soldaatjes van de gehele wereld te koop wor den aangeboden. Massale inentingen in Oost-Turkije VARTO Het is niet waar schijnlijk dat zich onder de puin hopen van de vrijwel geheel ver woeste stad Varto nog over levenden bevinden. Reddings ploegen horen geen hulpgeroep meer van mensen die vrijdag of zaterdag plotseling werden ge- president geen toestemming geeft om weer tot de Verenigde Naties terug te keren?" uit de ene hoek klinkt: „Oefen druk op hem uit". Achteraan roepen er een paar „Ganjang". Letter lijk vertaald: „Verpletter hem". Grimmige soldaten houden dreigend hun geweer in de aanslag, maar de enthousiaste inwoners van Merauke blijven Malik toejuichen en hebben glad maling aan de lange Indone sische gezichten om zich heen. Vrijdagochtend 19 augustus, als ieder een in Biak al bijna met een been in het vliegtuig staat, komt de (militaire) procureur-generaal van West-Irian dc verslaggevers vertellen, dat er in dit gebied niemand voor politieke misdrij ven in de gevangenis zit. Hij wordt bijgesprongen door hoofdcommissaris drs. Soehadi, die dan zegt dat er min der dan 40 papoea's wegens de ongere- SCHIPHOL Voor een van de KLM-directeuren, de heer J. Luy- mes, staat het vrijwel vast dat het binnenlandse luchtnet zeker in de beginperiode met een stevig ver lies zal werken. „Wanneer op iede re vlucht 80 pet. van de stoelen bezet zou zijn begint het verlies al om de hoek te kijken." De heer Luymes deed deze enigszins pessi mistische uitlating op het vliegveld Eelde tijdens een introductievlucht met notabelen uit het zuiden van het land. luchtverkeer vraagt. Hij prees de outilla ge van de luchthaven, maar verweet de KLM. dat deze Eelde negeert als uitwijk- haven bij slecht weer op Schiphol. Ook burgemeester Berger geloofde, dat het luchtnet verlies zal opleveren. Engeland meent: Noordvietnamese troepen in Laos LONDEN In een rapport van de| De KLM rekent echter op de stille, niet concreet uit te drukken, winst van, doorgaande passagiers «dat zijn reizigers, j internationale controlecommissie die anders uit Groningen naar Hamburg! Laos wordt het bewijs geleverd dat of Bremen reden om daar een internatio-1 Noordvietnamese troepen vorig jaar nale vliegreis te beginnen i. Hetzelfde hebben deelgenomen aan militaire ope- kan gelden voor de Limburgers, die nu rat;es jn Laos, zo zegt het Britse mi- de Limburgers, die anderhalf uur naar Schiphol kunnen vliegen en die vroeger wellicht de ge woonte hadden naar het dichtbij gelegen Keulen te rijden. nisterie van buitenlandse zaken. Alles wijst er volgens het ministerie op dat er zich nog altijd troepen uit Noord-Vietnqm in Laos bevinden. Het bewuste rapport is opgesteld door de Indiase en Canadese leden van de com missie op basis van bekentenissen neming van de KLM het binnenlandse negGn Noordvietnamese krijgsgevange- luchtnet met twee gehuurde F 2i DnA,„ ,,OT, Friendships gaat uitvoeren, een verlies gaat lUden staat vast. De Friendships bieden plaats passagiers. Een bezettingsgraad nen. Het Poolse lid van de commissie heeft niet willen deelnemen aan het 36 i onderzoek en het rapport ook niet on- 80 dertekend. Het rapport is toegezonden Hij is van dat joviale type, dat siga renkisten openklapt als de bezoekers nog koud de drempel over zijn en rijen flessen mét sierkurken klaar heeft staan, zodat nooit een gast be hoeft af te weren: „Voor mij geen nieuwe aanbreken". Zijn vrouw weet. dat hij op elk uur van He dag en ook wel van de nacht met vrienden aan kan komen zetten en heeft dan ook regimenten blikjes bij de hand. Kort- hun hut bekende het paar elkaar, dat zijn snode plan doorzien werd. het toch niet dat was- Ze hadden het gevoel alleen maar portemonnaie zijn. De gezellige rompslomp van inhouden, dat op Iedere vlucht I aan Engeland en de Sowjetunie als niet meer dan zeven stoelen leeg mogenvoorzitters van de Geneefse conferentie olijven. rrn van 1962. De Russische regering heeft Burjfmrerter J. A. A-».n Oro-, gewcigerd het samen met de Britse re es, op. dat de industriële ontwlkkellns «rir,g ter kennis te brengen van de, la dit noordelijke deel van ons land om andere deelnemers aan de conferentie. I menigeen zich hartelijk laat ont- Maar zoals alle nijvere mensen, ge niet ook hij het recht van een va kantie. Omdat hij een beste baan heeft, is dat een hele maand. En die langs, maand werd het probleem van het jaar. Toen de kinderen klein waren, was het zo moeilijk nog niet. In plaats van het beheer van hun eigen tweetal hielden ze toezicht op een schare kroost van anderen, zijnde de vriend jes van dat jaar. die royaal meege vraagd werden. Maar ach in een kwa de zomer kwam het hoge woord Het was we eruit: de jongens wilden liever op maar de zoor eigen houtje kamperen, dan met pa den, hield de hotel. De ouders droe- - eigen vakantieh flat werd het in een paddestoeldorp aan de Spaanse kust. Echt officieel gasten vragen, dat deden «r Maar hier en daar. of eigenlijk bij Ollandese... ieder die het maar horen wilde, ver telden ze het: eigen flat, fantastisch, altijd welkom hoor. Je komt maar J niet met gen de klap manmoedig. Gaven dc gaan, ondanks zesknaaps tent mm ft voor hem bestemd n een der zo geno- wij-d open. Zou hij troffen door een allesvernietigende aardbeving. Nog steeds is de aardkorst in dit gebied niet tot rust gekomen. Dagelijks doen zich nog lichte trillingen voor, die de inwoners van de dorpjes in Oost-Turkije angstige uren bezorgen. Velen durven niet naar bed te gaan, terwijl anderen dag en nacht in touw zijn om te zoeken naar al dan niet nog levende familieleden. Het is duidelijk dat zich hier on beschrijfelijke taferelen voordoen. Daar komt nog bij dat de artsen alles in het werk stellen om epidemieën te voorkomen. Op grote schaal wordt de bevolking ingeënt, want vooral zij die de doden moeten wegdragen, staan aan grote gevaren bloot. Demirel Premier Demirel van Turkije heeft in een radiotoespraak beloofd dat alle daklozen nog voor de winter zullen worden geholpen. Dat betekent dat voor 58.000 gezinnen onderdak moet worden gevonden. De premier deed een beroep op alle inwoners van Turkije om dc beproefde landgenoten in het oosten van het land te helpen. Het Turkse vakverbond heeft zijn 700.000 leden gevraagd een dagloon af te staan aan de slachtoffers. Verschei dene gouverneurs van provincies heb ben toegezegd de kinderen die bij de aardbevingen hun ouders hebben verlo ren te verzorgen en onderwijs te ge- Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een telegram aan de Turkse minister van buiten landse zaken de hulp van de wereldor ganisatie voor de slachtoffers van de aardbevingen aangeboden. De secreta ris-generaal heeft de beschikking over fondsen voor hulp aan landen die van natuurrampen hebben te lijden. Hanoi verwerpt vredesvoorstel HONGKONG Hanoi heeft gisteren formeel een vredesvoorstel verworpen, dat was gedaan door Maleisië, de Phi- lippijnen en Thailand. In een verklaring van het Noordviet namese ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat de drie landen. Idie lid zijn van het Zuidoost-Aziatisch li immers «m*ieu wei Verbond (ASA), niet in de positie ver- de vreemdeling woonde. keren om vredesvoorstellen te doen. njaarden lachten en we- aangezien zij het Amerikaanse stand punt inzake Vietnam zijn toegedaan en actieve steun verlenen aan de „agres-1 sie"-oorlog van de Amerikanen. De op roep van de ASA om een conferentie te beleggen van Aziatische landen tenein de naar een oplossing van vraagstuk Vietnam te zoeken is een poging „de Amerikaanse meesters" te helpen, aldus de verklaring. Vier Noordvietnamese vliegtuigen van het type Mig-17 hebben maandag dertig kilometer ten noorden van Ha noi Amerikaanse toestellen van het ty pe Thunderchief F-105 aangevallen. Èr is geen melding gemaakt van verliezen. Maar tien dagen later was hij mét vriend in het dorp, aan de boulevard. Een eindeloos lange boulevard van hoge flatgebouwen en vele. zeer vele nieuw palmbomen. Er achter plekte een •aag dorpje. Ze doken de plaatselijke Maar de Spanjaarden zen op de flatgebouwen: „Ollandese.... niks anders., ben. hoeveel achterdocht onderv den. hoeveel bellen ingedrukt en hoe veel snauwen gehad. Ze wisten het niet. toen ze elk gebouw waarvoor een palmboom stond, bewerkt had- Nou alle andere deuren ook nog? Mismoedig zaten ze op een bankje voor het enige gebouw, dat vrijwel palmloos ws. Nou ja er stond oen miezertje in een kuipje, nog geen me- Toen ging achter het miezertje een zijn wijd en zijd, dat vertelden die niet meer dan droog brood, slapen Geen meetinstrumentje zou kunnen eens zo met onder de blote hemel en zwemmen in zeggen wie er verheugder was. het i zeereis gingen zijn tweetjes ken. Het is waar. hun sherrytafel had altijd vele bijzitters, die met vreugde de uit: Aan de boulevard en de glaasjes leegden en de bonnetjes een palmboom «««-. de vrije zee inhield? Voorzichtig infor meerde hij: „Waar is die flat dan?" De joviale noemde het dorp en duid- :eggen wie er verheugdi •entpaar dat eindelijk de weer kon beoefenen of de lcnapen die luilekkerland zagen opengaan. Over die palmboom hebben ze maar niks gezegd. Tachtig kilometer ten zuiden van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon zijn gisteren honderden Amerikaanse mari niers aan land gegaan om een operatie voort te zetten die tot doel heeft secto ren ten noorden van de weg Sai- gon-Voeng Tau te zuiveren van Viet- cong-eenheden. Tot nu toe heeft men nauwelijks verzet ontmoet. G. I. Joe is nl. als speelgoed ontworpen. Hij is de Amerikaan se soldaat in het klein, een tik keltje een tegenhanger van Bar bie, die het in Nederland best „doet". Hij is, rechtop staand, 35 centimeter hoog, en hij kan, daartoe door scharniertjes in staat gesteld, allerlei houdingen en standen aannemen. H\j kan liggen, salueren, zitten, in de ge vechtshouding staan en het ge weer presenteren. Want G. I. Joe, de action sol dier, zoals de Engelsen hem noemen, heeft een volledige (ge- vechtsjuitrusting. Daartoe be horen onder meer een geweer, kunstig miniatuur, handgrana ten, een mitrailleur, een helm compleet met camouflagenet en kleine takjes groen. Én hij heeft tal van uniformen. Men kan hem kleden in het uniform van Men kan hem de rang geven van soldaat eerste klasse cn van korporaal. Werkelijkheid Met G. 1. Joe kan men de werkelijkheid benaderen. Men kan hem gewond laten raken en dan verbinden, men kan hem een been spalken of een arm, men kan G. 1. Joe zelfs met een kruk laten lopen. Vindt men dat te realistisch dan kan men een kikvorsman van hem maken, men kan hem laten dobberen in een rubber bootje, met een zwemvest om en züurstofflessen op de rug. In Amerika werd G. I. Joc de lieveling van de meisjes wier verloofde in militaire dienst is. Immers, G. I. Joe is maar een pop en spelen met een pop ligt meisjes beter dan jongens. Het geen niet wil zeggen, dat niet duizenden Amerikaanse jongens een G. I. Joe op hun kamer heb- Set Men koopt G. I. Joe alleen gekleed in uniform met leren bruinen rijglaarzen en een Ame rikaans petje. Het uniform, ge maakt door meisjes in Hong kong, heeft borstzakken en kno pen, precies als op een echt. Voor andere uitrustingsstukken dient men afzonderlijke sets te kopen en daardoor wordt een volledig uitgeruste G. I. Joc een dure klant. Zelf is hij niet zo bijzonder goedkoop en de sets bi; elkaar zijn ook aan de prijzige kant. Maar ja, wie eenmaal G. I. Joe heeft gezien cn hem wil be zitten, kijkt niet in de eerste plaats op geld. Wie Wie zullen met G. I. Joe gaan spelen? Hij is ontworpen voor kinderen, maar is hij voor ben niet te duur? G. I. Joe ziet er beminnelijk uit en er zullen maar weinig jongens zijn, die de handen niet begerig naar hem uitstrekken. Doch, wat doen ze met G. I. Joe? Ligt hij na veer tien dagen door de ruwe aanpak verkreukeld in ren kast? Jam mer van het geld. Het zal wel zo gaan. Vader zwicht voor het gezeur van zijn zoon om een G. I. Joe. Hij koopt hem, en speelt er zelf mee. als de zoon naar bed is. Net als met de treintjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5