450 JAAR REFORMATIE TOTEMPAAL "SSK REGERING VAN DDR HEEFT EIGEN PLANNEN Oost-Duitsland bereidt zich voor op O' Jaar Melanie duw in de goede richting Gekneusde profetie Opleiding voor een verzorgend beroep ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 (Van onxe kerkredactie) De Oostduitse regering heeft haar eigen plannen voor de viering van de jubilea. Dat komt er op neer, dat men de kerken de vrije hand laat, maar er tegelijk een manifestatie van wil maken „ter versterking van de politieke en zedelijke eenheid van de DDR'7. Daartoe heeft de regering een coördinatiecommissie in het leven geroepen onder leiding van Gerald Götting, vice-voorzitter van de raad van state en voorzitter van de Oostduitse CDU. De regerings feesten beginnen met een nationale manifestatie op de Wartburg, dade lijk na Pasen, en vinden hun hoogte punt op 31 oktober in Wittenberg. Maarten Luther hoort aan het hele volk, zo werd op een persconferentie in Oost-Berlijn gezegd, waar infor matie over het werk van dit comité werd gegeven. Götting stelde, dat de Reformatie een belangrijke plaats inneemt ,,in de humanistische en revolutionaire traditie van ons volk, welke traditie in de DDR voor het eerst in de geschiedenis van Duits land politieke gestalte heeft gekre gen." De doelbewuste en creatieve politiek van vrede en sociale gerech tigheid, die door de regering van de DDR gevolgd wordt, appelleert aan de beste tradities van de Reformatie, aldus Götting. Hoe staat de Oostduitse kerk tegen over deze poging, om een kerkhisto risch feit van de eerste orde te ge bruiken voor politieke doeleinden? De leiders van het Wittenberg- en van het Wartburg-comité, de bis schoppen Janicke en Mitzenheim, hebben in de coördinatiecommissie zitting genomen, om inderdaad te coördineren ten aanzien van plaats en tijd. Maar reeds is duidelijk ge steld, dat de verantwoording voor de feesten van staatswege uitsluitend ligt bij de „wereldlijke" vertegen woordigers in dit comité, zoals de kerken alleen verantwoordelijk willen zijn voor hun eigen plechtigheden. Enige wrijving schijnt daarbij toch op te treden. Verleden week ging het hardnekkige gerucht, dat de „ge meentedag" in Leipzig door de auto riteiten zou zijn verboden. Dit bleek niet waar, maar wel heeft het stads bestuur meegedeeld, dat de hallen van de Leipziger Messe wegens „overbelasting" niet beschikbaar zijn. Dat betekent, dat de gemeente dag niet kan plaatsvinden in die om vang, die men zich had voorgesteld. Men overweegt daarom voor dit on derdeel van de herdenking nog een andere plaats te zoeken. In ieder geval is het uiterst onwaar schijnlijk, dat 450 jaar Reformatie zal leiden tot een conflict tussen kerk en staat, zoals dat in Polen zich afspeelt naar aanleiding van 1000 jaar christendom. (Van onze kerkredactie) P 31 oktober 1517 wierp Maarten Luther met zijn 95 stellingen aan de Wit- tenberger slotkapel de heersende kerk de handschoen toe tot een con frontatiewaaruit de zich alleen op de Schrift grondende Kerk der Reformatie zou ontstaan. Dat dit een gebeuren van wereldwijde oecumenische betekenis was, zullen op hun wijze de velen onderstrepen, die volgend jaar oktober naar Wittenberg zullen komen, om de herdenking mee te maken en de andere plaatsen te bezoeken, wier namen onlosmakelijk verbonden zijn met de oorsprong der Reformatie. Want 'on- dunks de politieke situatie streeft men er naar, het middelpunt van de in de ge hele wereld plaatsvindende Luther-herdenking te doen zijn in het land van Luther zelf, in Oost-Duitsland. Vanxelfsprekend zal het komen de jubileum andera worden ge vierd, dan vroeger. Van een ju- belsteming, een onkritisch en thousiasme, van historieverheer lijking kan geen sprake meer zijn. Veeleer zal dit jubileum in het teken van de bezinning staan. Een bezinning over de op dracht van de kerk der Reforma tie nu, in het licht van de oecu menische beweging en zeker ook gezien de resultaten van het tweede Vaticaanse concilie. Een besinning, die in Oost-Duitsland ook confrontatie met het huma nisme, het atheïsme en het marx isme inhoudt. Opdracht Het jubileumjaar geeft de ker ken een kans, maar ook een op dracht, voor de oplossing waar van de voorbeelden uit het verle den te enenmale ontoereikend zijn. Men denke alleen maar aan de viering van Luthers 450e ge boortedag in november 1933 ren typisch Duits volksfeest, wil men: een volkskerkfeest. De tij den zijn radikaal veranderd. Dat kan een dieper inzicht in het we zen der Reformatie ten goede ko men. Door deze gedachten heeft het jubileumcomité, dat geleid wordt door de bisschoppen Johannes Jknicke (Maagdenburg) en Gott fried Noth (Dresden), zich laten leiden bij de samenstelling van het programma. Het telt in één week vier zwaartepunten. „Gemeentedag" Een grote ..gemeentedag" leidt de plechtigheden in. Hij ral za terdag 28 en zondag 29 oktober plaatsvinden in Leipzig, de eni ge stad in de omgeving van Wit tenberg. die de duizenden ge meenteleden, die men uit heel Oost-Duitsland verwacht, plaats biedt voor samenkomsten. Deze gemeentedag wordt geen massa le demonstratie, zoals de Kerke- dag in het westen, maar zal de nadruk leggen op het gesprek, de oriëntering in kleine kringen. Maandag 30 oktober volgt dan In Wittenberg zelf de ..oecume nische dag". De vele hoge offi ciële gasten, die men verwacht uit kerken uit de gehele wereld, zullèn alleen al door hun aanwe zigheid laten zien. welke veelom vattende betekenis Luthers werk ook buiten de kring van het lu theranisme heeft gekregen en be houden. De eigenlijke dag. 31 okto ber. i£ vol feestelijkheden. In de slotkapel en in de stadskerk zul len plechtige diensten worden ge houden. waar de bisschoppen Janicke en Noth zullen voorgaan, 's Avonds wordt een kantate uit gevoerd van Johann Sebastian Bach, om de muzikale verbin dingslijn van Luther naar Bach te onderstrepen. Dat Luther ook nog hedendaagse kunstenaars inspireert, zal blijken uit de eerste uitvoering van een werk over Psalm 118, dat de Oost duitse componist Herbert Peter voor deze gelegenheid heeft geschreven. Een vierdaagse internationale studieconferentie (14 novem ber) sluit de herdenking in Wit tenberg af. Theologen zullen be richten over de nieuwste stand van het Ltrthéfbrrderzöek (dirt zich concentreert op het punt rechtvaardiging en eschatologie bij Luther) en er zullen ook actu ele problemen worden behandeld in samenhang met de reformato rische boodschap, met name het humanisme. Theologen uit de he le wereld worden verwacht. Wartburg Maar de Oostduitse kerk be leeft volgend jaar nog een be langrijk jubileum. De Wartburg, het kasteel, waar Luther ver momd ais „jOlinei- maanden vertoefde, bestaat 900 jaar. Is het in Wittenberg de Sak sische kerk. hier is de kerk van Thüringen onder leiding van bis schop Moritz Mitzenheim druk met de voorbereiding. De feestelijkheden beginnen hier op Hemelvaartsdag (4 mei) met een plechtige kerkdienst op de Wartburg. Op dezelfde dag gaat ook de film „Luther op de Wartburg" (30 minuten in kleu ren) in première. Vervolgens hou den kerkhistorici en vertegen woordigers van andere we tenschappen een tweedaags sym posium over de betekenis van Lu- thern verblijf bp idfci Wartburg. Daar zullen ook zeker germa nisten bij zijn, want Luther ver taalde er het Nieuwe Testament in het Duits, welke vertaling niet alleen overal in Duitsland de Re formatie baan deed breken, maar ook de grondslag legde voor de moderne Duitse taal. Bewaard Oost-Duitsland. dat op een stroom van bezoekers in dit Lu- ther-jaar rekent, is blij, dat de plekken, die van Luthers werk getuigen, zo goed bewaard zijn gebleven ondanks de soms ka- tastrofale gebeurtenissen in deze vier en een halve eeuw. Bezoekers gaan natuurlijk in de eerste plaats naar Wittenberg, om de bronzen deur van de slot kapel te bekijken, waaraan Lu ther zijn 95 stellingen hing, de slotkapel ook, waar de Reforma tor zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Zij gaan naar het museum van de Reformatie en vergeten de Wittenberger stads kerk niet, waar Lucas Cranach de nieuwe, maar in wezen zo oude boodschap op unieke wijze uitdrukking heeft gegeven in het Reformatie-altaar. Eisleben Natuurlijk verzuimen ze niet naar Eisleben te gaan, dat zich officieel Lutherstadmag noe men. Hier werd Martinus 10 no vember 1483 geboren, hier stierf hij ook plotseling tijdens een kort bezoek op 18 februari 1546. In de Peter-Paulkirche bracht zijn vader hern ten doop, in de Andreas-kirche preekte hij het laatst en in de oude gemeentese cretarie toont men de bezoeker Luthers sterfkamer. Vlak bij de Wartburg ligt Eise nach met het huis, dat nu Lu- thershuis heet, maar in de negen tiger jaren van de vijftiende eeuw bewoond werd door ene me vrouw Cotta, die in de kerk geschiedenis terecht is gekomen als de hospita van gymnasiast Maarten. En daar is Erfurt met het voormalige Augustijnerkloos ter, waar Luther de monnikspij aantrok en waar hij door bij belstudie de beslissende impulsen kreeg voor zijn latere arbeid. Nieuw gezicht Al deze gedenkplaatsen, of ze nu in het bezit van dé staat of van de kerk zijn, bevinden zich in opmerkelijk goede toestand. Men mag er de Oostduitse staats- monumentenzorg om eren, dat zij zo zorgvuldig de Wartburg en het Augustijnerklooster in Erfurt in de originele staat hersteld heeft na de verwoestingen van de oorlog. Thans is deze dienst in de Wittenberger universiteits- wijk bezig zoveel mogelijk oude burgerhuizen een nieuw gezicht te geven. De Oostduitse regering Is er veel aan gelegen, dat de plaat- Maar toch is dit allemaal maar de buitenkant. De kerk zelf zal dit jubileum van binnenuit kleur moeten ge ven. Dat kan zij, als zij de vraag naar de betekenis van de Reformatie voor het he den centraal stelt. De IFartburg, gezien vanaf de noordelijke zijde. HAARLEM ,/Zijn er voor meisjes, die geen uitgebreid onderwijs, hebben genoten, nog andere mogelijkheden dan fabriek, bedrijf of atelier? Zijn er voor meisjes, die bijvoor beeld wél een mulo-diploma behaalden, maar nog te jong zijn voor een beroepsopleiding, mogelijkheden om deze tussen liggende tijd nuttig te overbruggen? Zijn. er mogelijkheden om meisjes van het platteland de overgang naar de stad in een goede omgeving te laten doormaken?" In Huize Melanie bestaan deze mogelijkheden. Naar aanleiding van Jaap Har tens bundel gedichten Totem- taal, Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam (94 bL, 5,-) Jaap Harten vooral beschrijvend dichter VAN de ruim vijftig gedichten uit de bundel Totempaal van Jaap Harten houdt bijna de helft zich op de een of andere wijze met het verleden bezig. Geen ver leden dat zich in de nacht der tijden verliest: het gaat „gek genoeg", in het gelijknamige vers, het eer ste van de bundel, niet verder terug dan tot de 17e eeuw, over Graf von Pappenhekn en zijn Pappenhei mers. De achttiende eeuw is vagelijk vertegenwoor digd in het vers Gelegenheidsgedichten van vroeger. Dan verschuift de aandacht van de dichter naar pl.m. 1840 met zijn Biedermeier-treinen en herinnert hij zich, tegen het einde van de negentiende eeuw, Mar coni's uitvinding van de draadloze telegrafie. Johan Philip Ochs. zich noe mende Sousa Super Omnia USA) blaast militant de twin tigste eeuw met marsmuziek open en In 1902 verrast een halfstijf luehtsehip met ge raamte en motoren van 35 pk heel Parijs. In datzelfde jaar: de eerste bioscoop in Los An geles. De oorlog van 1914-18 wordt aanleiding tot het vers 1418 en tot een ander ge dicht. over het Berlijn van Marsman uit het begin van de jaren 20. Oude boksers herin neren zich, in het gelijknami ge vers, hun glorietijd van la ten we zeggen de dertiger ja- En dan komen we toe aan de jeugdjaren van Jaap Har ten. die in 1930 geboren is. Hij dicht over zijn grootvaders en tantes, zijn eerste jeugd, over een jeugddroom die hem al tijd bijgebleven is, over kin derspel overdag, over oude nachtangsten, pianostudie van een broer, vriendjes op zolder, boksles in oorlogstijd en eerste verliefdheden in de bar re winter van 1944/45. De volwassen geworden man, die zich dichter en kunstenaar weet, herdenkt een hele rij van gestorven mannelijke en (1) vrouwelijke kunstenaars: Hokusai. de reeds genoemde Sousa, Hans Lodeizen. Jaap-Nannlnga. Gerrit Achter berg en Else Mauhs. Ook zijn er verzen op J. G Bloem, zeer onlangs overleden en op de levende Lucebert. Kurt Schwitters verschijnt even eens op het appèl. Beschrijvend gesproken wordt, laten we rusten, om vast te stellen dat Jaap Harten, wanneer zijn poëzie in het heden speelt, minder bespiegelend dan wel beschrijvend te werk gaat: een proeflokaal in de Amster damse Dapperbuurt. Ber- lijn-Moabit, Montabaur, een vakantieverblijf in Nederland, een mooie dag weer. een vlek op een stuk vloeipapier, het uitgaan van een kerk en een retirade-juffrouw. Deze laatst genoemde r(j onderwerpen verscheurt de illusie, die door het begin van dit artikel mis schien is gewekt, nl. dat Har ten bij het kiezen van zijn thema's min of meer systema tisch te werk zou gaan. De verschillende soorten verzen staan door elkaar heen en dan ken hun ontstaan eenvoud ie aan een min of meer toevalli ge aandachtsconcentratie. Het gedicht Match (bi. 64'5) is het enige dat zich expliciet met de eigen toekomst bezig houdt: Waarheen leidt m{jn weg. Welke weg draagt het verblindende spotlicht van een opengesneden roos Ik sprint in een besneeuwd atletenbroekje. Noem het een vlucht: uit dit landschap naar een ander. Toekomt,* Maar ook na zo'n denkbeel dige vlucht hervindt men zich in zijn ..hier en nu" terug Wat te doen? Een zestal ver zen vraagt zich af of er actie mogelijk is en zo ja, welke. Het gedicht No question about it (bl. 9) heeft de moed op de toekomst wel zo ongeveer op gegeven. Waar blijven de profeten? ze zijn verbrokkeld in de vroege tijd. Wie neemt het woord? de woorden houden zich afzijdig als een dodenmasker. Je kunt. nijdig geworden, schieten, „het maakt weinig uit waarop je schiet" (bl. 60). Je kunt maskers verscheuren, „waarachter kerk en staat te vreden hun staart oprollen" (bi. 38). Je kunt „pijlen zetten die vice versa wijzen, terug naar de oorsprong" (bl. 74). Je kunt de Krupp-mentaliteit en het de kop weer opsteken de Duitse militarisme te lijf gaan „met woorden op de spits gedreven als kokardes aan bajonetten" (bl. 36), of, min of meer geresigneerd, in je hoofd „alleen de gretige waarheid voor eigen gebruik" distilleren (bl.40). O nl leden Men ziet het: het maatschap pelijk en politiek engagement maakt de dichter zich van zijn taalvermogen bewust. In zijn vak ligt z'jn kracht. En zo houdt een t'ental gedichten zich bezig met het eigen dich terschap en met het dich terschap in het algemeen. Ook hier moet men geen poging tot volledigheid. abstracte juistheid of systematiek ver wachten. Soms wordt het dich ten gezien als het buitenhan- gen van de vuile was der ziel (bl.73). soms als een liefdevol toespreken van de lezer (bl.10). Nu eens bestaat de dichterlijke werkzaamheid vooral in het schillen tot op het klokhuis toe (bL 31), in het uitspreken van „woorden zon der fopspeen" (bl. 12); dan weer is poëzie het melken van „de heldere waarheid van het aardse vandaag" (bl. 35). Wer kelijkheid en fantasie moeten zijn als twee even lange be nen (bl. 41). De dichter weet (alles) van niets (bl. 53/4). Voor lyriek is geen tijd: wat Jaap Harten schrijft „is eerder gekneusde profetie, muziek voor een harp vol spij kers" (bl.59). In het laatste vers van de bundel: Ars poëti ca (bl. 91 '2) ziet Harten als het noodzakelijke in de dicht kunst de anatomie, de kunst van het ontleden. Anatomie is noodzakelijk voor wie aan een naakttekening van de taal niet genoeg heeft. Naakte taal Moet men dit zó verstaan: Poëzie is (resp. behoort te zijn) een hogere vorm *van maatschappij- en :evensana- lyse, verricht met naakte taal. taal als een lancet in de hand van een chirurg? Herman Gor ter begon indertijd "en ge dicht met de volgende woor den: „Laat ik nu denken hot- het alles was". In mijn 'iterai- re jeugd was dichten opsom men; later werd dichten afle ren; is het nu ontleden? Geen echte dichter, d'e zich theoretisch of praktisch, zal willen vastleggen op één func tie van de poëzie. Ook Jeap Harten doet dit niet. Voor exacte definities van wezen en taak der poëzie moet men bil dubieuze handboeken zijn. niet bij dichters, nok al schrij ven ze een Ars Poëtica. DR. C. RIJNSDORP Aldus luidt de folder van Huize Melanie, het meis jesinternaat van de Christen Jonge Vrouwen Federatie. Onze lezerskring heeft de laatste jaren wel gehoord van het werk van de CJVF, dat op de studiedagen wordt verricht; op een geheel ander vlak ligt echter het werk in Huize Melanie. Sedert jaren heeft de CJVF- (YWCA) in Haarlem voor meisjes van vijftien jaar af (tot ongeveer acht tien jaar) van alle gezindten een internaat, waar een vooropleiding wordt gegeven voor eenvoudige sociale beroepen. Vaak zijn dit meisjes, die nog niet vreten welke kant ze uit wil len, geen mulo-diploma hebben en nog te jong zijn voor een be paalde opleiding. Ook zijn het meisjes uit de agrarische sector en schippersdochters. die het le ven aan de wal en in de stad willen leren kennen vanuit een vertrouwde omgeving. Voor hen kan één jaar in Melanie een ste vige duw zijn voor het verdere 'even en daarvan mede de koers bepalen. -ot nu toe vonden vriiwel alle meisjes, daartoe geholpen door de staf van Melanie. een plaats in de verzorgende beroepen: re den waarom zowel de Hervorm de Kerk als de Gereformeerde Kerken zich daadwerkelijk voor Melanie interesseren en het werk financieel steunen. In gezinnen Een aantal huisvrouwen in Haarlem is ingeschakeld om de meisjes een paar uur per dag in hun gezin in te wijden in de ge heimen van een goede huishou ding. Heeft het meisje een poosje in een gezin gewerkt, dan gaat ze naar een of andere inrichting Meer en Bosch, een ziekenhuis, bejaardentehuis of als hulp bij kinderen. Zo leert ze allerlei werk van zeer nabij kennen en kan ze la ter een keus maken. Om dat nog meer verantwoord te kunnen doen. maken de meisjes met de staf excursies naar verschillende instellingen en kriieen ze ook „thuis" van bevoegde mensen hierover voorlichting. Een paar avonden per week hebben ze „cursus" AVO of IVIO. die beide een diploma geven. Catechisatie volgen zc bii de predikant van hun eigen kerk. Toezicht Het huiswerk voor de cursua. wordt gemaakt onder töb-'eht en «•ventueel met hehuln van de vor- min<*sleidster. Deze is ook verder met hen bezig in allerlei vor mingswerk. zoals creatief werk doen. muziek leren beluisteren,., •er opuit trekken enz. Doorgaans telt het internaat on- geveer dertig meisjes. Voor de nieuwe cursus, die heoin sent em ber start. ziin nop enkele nlantsen nnen Nadere informa ties ziin in fe nnen bij het internaat zelf: Huize Melanie, ^nruit"uhavntrnnt 17. Haarlem, rel. 02500 - 14625 »n bii het se cretariaat nan de C.7VF: F C. Oovdorr—aat 23, Utrecht. Telef. 030 - 715525.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14