Nieuwe leidse Courant Soekarno - gezinden in botsing met soldaten i JAMIN Moeilijkheden met maan-fotograaf ROTTERDAM HEEFT VAARGEUL NODIG Commentaren Alarmtoestand dreigt Neder-Oostenrijk Noodweer in toeristen Goedkopere wasautomaat op komst Vrijdag 19 augustus 1966 47ste jaargang Oiractaun P. DIEMER Hoofdradactaun Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la ghablavan mljr» hart Ir tagKanipoa» I* Kantoren leiden - Steenstras! 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97. p.kw. f 11.90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 s •fe Lente in Finland - pag. Kernmerk Wie heeft in communis tisch China de touwtjes in handen Naast de grote leider Mao is een nieuwe ster verrezen. Maarschalk Lin, minister van defensie, wordt nu beschouwd als bijna even machtig in Pe king. Daarmee streefde hij Lioe voorbij. Hoe en waar om Zie pag. 5. Nieuiv Hollands visitekaartje - pagina 7 UITSLUITEND TABAK Onrust in Bandoeng Aftreden geëist ISLAMIETEN EN STUDENTEN WEIGEREN SOEKARNO NOG LANGER ALS STAATSHOOFD TE ERKENNEN BANDOENG Een woedende groep volgelingen van president Soekarno is vandaag in botsing gekomen met gewapende solda ten. De 2000 demonstranten r cheerden door de straten van Bandoeng naar het hoofdkwartier van KAMI, het tegen Soekarno gerichte actiefront van studenten. Gisteren hebben vijf mohamme daanse massa-organisaties gewei gerd Soekarno nog langer als staatshoofd te erkennen. Zij gaven in Bandoeng een verklaring uit, waarin zij Soekarno's rede van woensdag van de hand wijzen. Hun eis is duidelijk: Soekarno moet van alle officiële functies ontheven worden. Deste belangrijker is deze verklaring als men beseft dat de vijf protesteren de organisaties aangesloten zijn bij de machtige Nahdatoel Oelama-partij, die (met de nationalisten van de PNI) Soekarno altijd de hand boven het hoofd gehouden heeft. Voor het eerst hebben de Soe- karno-gezinden het niet geslikt. Tweeduizend, meest oudere man nen (maar ook enkele studenten), rukten op naar het KAMI-hoofd- kwartier. Velen waren gewapend met bamboesperen, messen, fiets- kettingen en ijzeren staven. Soldaten in gepantserde voertui gen volgden de demonstranten door de stad. Verschillende malen scho ten soldaten met pistolen over de hoofden van de mensen heen, ken nelijk om ze tot doorlopen te ma- Bij het KAMI-hoofdkwartier wer den de betogers door de soldaten verdreven. Een schietpartij kwam niet voor. Voor vervolg zie pag. 7. J DROGEHAM Dc politie in Buiten post heeft gisteren een 23-jarige boeren zoon M. P. aangehouden die heeft be kend eerder op de dag in Drogeham (Friesland) de boerderij van zijn vader in brand te hebben gestoken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In nauwelijks twee jaar tijds zal de Rotterdam se havenmond tien tot twaalf kilo meter in zee moeten worden ge bracht wil Rotterdam een plaats blijven innemen in de voorste ge lederen van de grote havensteden. In het andere geval bestaat een gtote kans, dat Rotterdam tot een tweederangs haven wordt. In deze geest heeft burgemeester Tho massen gisteravond gesproken in de Rotterdamse gemeenteraad. Hij verdedigde het voorstel om voor een bedrag van vier miljoen gulden een geul te graven in de Noordzee, voor Hoek van Holland en in het verlengde van de Nieuwe van twee kilometer lengte mislukt, dan hebben we vier miljoen gulden in zee gegooid. Maar wanneer het lukt, dan staan we voor een werk, dat grote eco nomische perspectieven opent". Deze drie schonen zullen straks een week lang over het West- land „regeren". Zij hebben zich gisteren in hun speciale kleding voor de Westlandse Oogstfeesten aan de pers gepresenteerd. Van links naar rechts (in wandel- kledipg): bloemenfee Fine, drui- venprinses Marijke en oogstfee Agnes. Kotter gezonken: vermist Eén procent SCHEVENINGEN Om negen uur gisteravond is de Belgische kot ter Zeebrugge 561 op drie mijl ten noorden van het lichtschip Goeree ge kapseisd en gezonken. Van de drie opvarenden is er één vanmorgen vroeg aan boord van de kustvaarder Alme uit Meppel genomen. De man, Chailman Lahast, had de gehele nacht op een plank in zee rondgedre ven. De Alme is daarna direct gaan zoeken naar de twee andere opvaren den. Ook is een Neptune van de Ma rineluchtvaartdienst van het vlieg veld Valkenburg opgestegen. Enkele schepen die zich in de buurt van de gezonken kotter bevinden, zijn even eens gewaarschuwd. Het Oude Jachthuys van Koning Willem III speciaal ingericht voor PARTY'S Witte salon oude diner kamer of gewelven Ook hemelbed-trouwkamer Inlichtingen: „Het Oude Koningshuys" Sassenheim (02532—8240) Wilhelminalaan 12. In de Oosttiroolse hoofdstad Lienz is door het noodweer een chaotische situatie ontstaan. Vele tientalllen toeristen zijn geïsoleerd; ze moesten zelfs de nacht in hun auto doorbrengen. Met man en macht wordt het aangevoerde puin en slib weggeruimd. WIENEN In de watersnood- gebieden van Oostenrijk is de toe stand gisteren nog aanmerkelijk verslechterd. Het zwaarst getrof fen z(jn Karinthië. Oost-Tirol en het gebied van Salzburg. Buiten landers die voornemens waren met vacantie naar deze streken te gaan wordt aangeraden hun va- cantieplannen op te geven. De spoorweg over de Brenner zal hopelijk zaterdag weer te ge bruiken zijn. Gisteren reden de treinen echter tot Brixen en Bol zano, waar de reizigers overstap ten op bussen. Thans is ook dit busverkeer gestaakt. Het Tauern- traject is sinds donderdagmorgen al gestremd. In de noodgebieden Voorlopig zal deze geul niet verder dan twee kilometer in zee gegraven worden. Het gaat hier om een proefob ject, waarmee aangetoond moet wor den of het verantwoord is later door te graven tot tien of twaalf kilometer uit de kust. Hoewel de Rotterdamse ge meenteraad tamelijk beducht was voor dit spectaculaire werk, gaf hij niette min goedkeuring om ermee te begin nen. Met het graven van deze geul in zee wil Rotterdam de mogelijkheid open houden, dat mammoet-tankers van en om en nabij tweehonderdduizend ton de haven kunnen binnenlopen. Aan de hand van gegevens van de BP, een van de grote olieraffinaderijen in Euro poort, verzekerde de heer Thomassen, dat nog voor het begin van 1969 de eerste tanker van dit formaat voor Hoek van Holland verwacht kan wor den. Deze oliemaatschappij heeft aange kondigd de doorvoer van ruwe olie via Europoort te willen vergroten, waar voor andere faciliteiten nodig zijn dan tot nu toe. Met grote stelligheid verze kerde de Rotterdamse burgemeester, dat deze ontwikkeling zich ook bij an dere maatschappijen zal voordoen. „De grote oliemaatschappijen mikken op schepen van ongeveer tweehonderd duizend ton en wij hebben daar reke-1 ning mee te houden", aldus de heer Thomassen. Ofschoon er zeventig mil joen gulden mee gemoeid is, was hij niet bevreesd, dat het graven van de geul een onrendabele investering zou zijn. Hij zei: „Als de proef met de geull bljjft de regen, die al dagenlang valt nog steeds aanhouden. Ook in Stiermarken zijn nu talrijke rivieren buiten dc oevers getreden. Het water van de Mur, ten noorden van Graz, stijgt snel. Mocht over enkele dagen in Neder-Oostenrijk ook het wa ter van de Donau een hoge stand berei ken, dan zal hier de alarmtoestand wor den afgekondigjd. De Weense meteorolo gische dienst heeft ook voor de komen de drie dagen regen en onweer voorspeld. Tot dusver zijn in Oostenrijk tenge volge van het noodweer elf mensen om het leven gekomen. Het zijn een 44-jarige man in Bischofshofen, die pro beerde hout uit de rivier de Salzach te bergen, negen mensen, waaronder gezin van zes personen uit Berlijn, die bij de instorting van een huis in de stad Assling omkwamen, en een lid van de reddingsploeg in Zettersfeld. Twee andere mannen van een reddings ploeg werden zwaar gewond, toen zij door water- en steenmassa's werden meegesleurd. Vanuit Oostenrijk was Italië gisteren nog slechts langs drie wegen te berei ken. Hefschroefvliegtuigen, die geïso leerde dorpen van de noodzakelijkste levensbehoeften probeerden te voor zien, werden ernstig gehinderd door de gestaag neerstromende regen. Villach, de op een na grootste badplaats van Karinthië, staat voor een groot deel onder water. (Zie ook pagina 7) nië geaccrediteerd geweest. Kans op onweer DE BLIT De zone van hogedruk, die ons deze week zonnig weer heeft bezorgd is de laatste dagen langzaam afgenomen. Hij blijft echter nog steeds van belang voor het weer in ons land. De invloed van de onweerstoring bo ven Noord-Italië breidde zich naar het noorden uit. Tot in de omgeving van Frankfort en Luxemburg kwamen plaatselijke onweersbuien voor. De onweersactiviteit in Noord-Italië is daarentegen afgenomen. In ons land is de stabiliteit van de atmosfeer ver minderd, zodat de kans op een Iqkale onweersbui wat groter wordt, voor namelijk in het zuiden en oosten van het land. Overigens komt er in de weerstoestand in ons land niet veel verandering. Zwakke storingen die langs een front over Ierland en Schot land naar het noordoosten trekken, zullen geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. DE BILT Warm en tamelijk zon nig weer met kans op een lokale on weersbui, voornamelijk in het oosten en zuiden van het land. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. Strandweer Het hogedrukgebied houdt onvermin derd stand. Een kleine onweerstoring boven Duitsland is nog van weinig bete kenis. Ook morgen zomers en zonnig met een oostenwind en een middagtem- peratuur van ongeveer 23 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig zomers, wel licht ook tijdens het weekeinde. 20 augustus zon op 531. onder 19.55; maan op 10.46. onder 21.45. BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft de derde secretaris van de Zuidslavische ambassade in Buenos Ai res, Ronald Strelec, tot persona non gra ta verklaard en hem het land uitgewe zen. Hij zou volgens de Argentijnse rege ring communistische propaganda bedre- hebben. Hij is sedert 1963 in Argenti- PASADENA (VS) De Ame rikaanse maansateliet Lunar Or- hiter is vanmorgen in grote moei lijkheden geraakt b(j de tweede en derde foto die hij heeft genomen van een vlak stuk van het maan oppervlak aan de uiterste rechter zijde van het zichtbare deel van de maan. Twee van de eerste drie reek- UTRECHT De wasmachinefabriekjsen foto's blijken zeer onscherp te Bico uil Utrecht wil de concurrentie y De fotQ.s Vfln de and van enkele grote levensmiddelencon-1 ccrns, zoals Albert Heijn, te lijf gaan|ree^^ waren uitstekend en toon- door het op de markt brengen van eenjden kraters en hoge bergruggen volautomatische wasmachine, die 498 in scherpe details, gulden gaat kosten. Dat is 200 gulden Het ruimtevaartuig nam twintig minder dan de wasautomaat van Albert reeksen van twee foto's tijdens zijn Heijn, waardoor een actie wordt ge-126ste omloop om de maan vanmorgen vroeg. Vijf uur later begon de LOR IJET zijn met name de jongeren onder ons, van welke politieke kleur ook, die aandringen op daad werkelijker belangstelling voor de in ontwikkeling alsnog achtergebleven landen. Dat is even begrijpelijk als verheugend. Zij toch zijn bewust van hun verant woordelijkheid voor de eerstkomen de periode in de geschiedenis van de wereld. Zij beseffen hoe het pro bleem van de ontwikkelingslanden een wereldprobleem wordt, waarme de de rijkere landen niet minder van doen hebben, ja aan de oplossing waarvan juist de rijkere landen een wezenlijk aandeel moeten hebben. Wij behoren de betrokken minister dankbaar te zijn voor de doorwroch te nota, die hij thans bij de volksver tegenwoordiging, en daarom in feite ook bij ons allen, op tafel heeft ge legd. Die nota was te noodzakelijker om dat met de ontwikkelingshulp niet die voortgang wordt gemaakt die noodzakelijk moet heten. Integen deel, in plaats dat men erin slaagt de in ontwikkeling achtergebleven landen op te trekken naar een met de rijke landen meer vergelijkbaar niveau, dreigt de afstand tussen bei de groepen van landen al groter te worden. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het op zichzelf verheugende tempo waar mee die rijkere landen hun welvaart plegen op te voeren. Ook de achter gebleven landen gaan vooruit, maar lang zo snel niet als dc rijke landen nóg rijker worden. Nu behoort er een extra stimulans in te liggen, dat deze gang van zaken niemand, ook de achterblijvende lan den zelf niet, kan ontgaan. We leven toch in een wereld, waarin wij van allerlei behoorlijk weet heb ben. Krant, radio en televisie houden ons op de hoogte van wat er zowel dichtbij als veraf gebeurt. De situa tie in arme landen kan ons niet on bekend zijn. Maar omgekeerd weet men binnen de arme landen ook van onze rijkdom. Het is dus een gemeenschappelijke wetenschap en van die wetenschap gaat een extra beroep op de gewe tens In de rijkere landen uit. Er ligt hier een onontkoombare verantwoor delijkheid en laten we blij xijn om de mogelijkheden, dat we ook vanuit onze christelijke overtuiging onze naastenliefde tot In wereldverband kunnen betonen. Dat hier nationale plichten zijn, is wel duidelijk. De volken, ook zoals zij in staatsverbanden leven, vormen een grote volkerenfamilie, iets waar aan de spanningen waarin men soms met elkaar leeft niet afdoet. Daarom moet ook vanuit het nationale het nodige in het internationale worden gedaan. De gedachten van de regering nu gaan blijkbaar in de richting van één procent van het nationale inkomen. Dat wordt een streefgetal genoemd, omdat het die kant wel uitmoet, maar het zeker in onze huidige fi nanciële problematiek op korte ter mijn moeilijk haalbaar is. Dat laat ste achten wij overigens te betreu ren. Want wat is tenslotte, gelet op de omvang van de nood en in aan merking genomen onze verantwoor delijkheid, één procent? Het zou ons niet verwonderen, in dien met name de jongeren onder ons en mét hen allen die jong van hart zijn zich nu toch weer gaan roeren. We zouden er niet om treu- lolly's den geloofden dat dit wellicht een I kwestie was van de omzetting van de I signalen van de satelliet in gewone televisiesignalen. Van een behandeling in het laboratorium zouden de foto's wel opknappen, dachten zij. Overigens boekten de Amerikanen toch een groot succes: het waren de eerste foto's die ooit van een zo dicht om de maan cirkelend ruimtevaartuik zijn ontvangen. niet duur wet heerlijk Met volle teugen genieten paard en schapen van de rust in de schaduw van een knotwilg op een van de schaarsewarme dagen van deze augustusmaand. Deze foto werd genomen in de omgeving van Heusden (NB). i „Premie oerd onder de maandclub". De wasmachines van Bico. geconstru eerd door de bekende Italiaanse Sala- mini-groep, is wat de prestaties be treft gelijk aan de automaat die thans in de handel is voor 900 gulden. Zij is geschikt voor vijf kilo was en heeft acht wasprogramma's. De centrifuge maakt ruim 400 toeren per minuut. De Bico-directie wil op deze manier een schokeffect teweeg brengen op de Nederlandse markt. Dat is destijds ook gebeurd me de koelkasten, wat tot ge volg had dat de prijzen langzaam maar zeker gedaald zijn. Een volautomati sche wasmachine wordt nog slechts in vijftien procent van de gezinnen ge bruikt. de eerste drie reeksen in omgekeerde volgorde terug te seinen. De eerste twee zendingen waren gevlekt en vaag. „Blijft dat zo, dan zouden we de hele vlucht over moeten doen", zei Clifford Nelson, de leider van het I LOR-project. „We hebben nu eenmaal scherpe foto's nodig van de plaatsen waar mogelijk ruimtevaarders zullen landen." Gisteren en vandaag fotografeerde de LOR de „rand" van de maan op 205 hoogte. Foto's van de Mare Smy- thii werden direct naar de aarde doorgezonden en kwamen op de Ame rikaanse televisie. De kwaliteit was ook gisteren niet best, maar de geleer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1