Duizenden voelen zich door verbod Vasolastine bedreigd Moeilijk geval voor minister KLM: winst verdubbeld PLAN VAN VVD WAS ZO GEK NOG NIET" CONCURRENTEN VOOR PARUS Italië en Spanje geven hun atelier-geheimen prijs Letter van wet strijdig met publiek belang? Wetenschap legt andere maatstaven aan Artsen: ,Ons materiaal bestaat uit mensen'' Koe gaf 100.000 liter melk SENATOR 99. tmUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 ■l ik (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK „Als dit medicqn verdwqnt, verdwqnen wq ook". Kreten als deze doen vermoeden dat er aan het verbod op het geneesmiddel vasolastine tegen hart- en vaatziekten meer aspecten zitten dan alleen wetenschappelijke. En die zqn er ook. Honderden artsen in binnen- en buitenland, dui zenden patiënten betreuren de beslissing van het Nederlandse college verpakte geneesmiddelen om vasolastine niet in te schrijven in het geneesmiddelenregister, met als gevolg dat de produktie in Nederland moet worden gestopt. De fabrikant van vasolastine, de heer G. H. van Leeuwen (57 jaar en niet-universitair gevormd), is bij de minister in beroep ge gaan. Maar het college laat zich leiden door zuiver weten schappelqke argumenten die niet aantoonbaar maken dat vasolastine resultaat heeft, anders dan door psycische oorzaken. Welke is de voorgeschiedenis? In ons land is een wet aangenomen die ten doel heeft paal en perk te stellen aan de veelheid van geneesmiddelen. Uit vloeisel van deze wet is een commissie, het college verpakte geneesmiddelen, die tot taak heeft in enkele jaren tijd 4800 geneesmiddelen te onderzoeken. De belangrijkste criteria hierbij zijn: a. dat het geneesmiddel geen schadelijke nevenwerking heeft, en b. dat het de aangeprezen werking bezit. Na een on derzoek dat maximaal een jaar ge duurd kan hebben, is vasolastine, een preparaat tegen aderverkalking, ge baseerd op enzymen, afgewezen, omdat Aft college niet bewezen acht dat het heilzaam werkt. Fabrikant Van Leeuwen, die zijn le venswerk bedreigd ziet. is in beroep gegaan bij minister Veldkamp. Hij heeft het college 44 publikaties overge legd nit binnen- en buitenland. Alle geschreven door bekende specialisten die vasolastine al vele Jaren gebruiken. Sommigen zelfs al achttien jaar. „On zin", zegt het college, „dat betekent niets. Dat zijn vaak wetenschappelijk niet te controleren praktijkervaringen. Slechts een verantwoord uitgevoerd zgn. doubie-bllnd-onderzoek is voor ons bepalend". Niet bewezen Dat is er inderdaad geweest Op ver zoek van fabrikant Van Leeuwen van Enzypharm c.v. in Soestdijk heeft dr. F. A. Nelemans van TNO in 1963 een dou- ble-blind-onderzoek uitgevoerd. Dit houdt in dat een aantal patiënten een behandeling ondergaat met het ge neesmiddel, een gelijk aantal patiënten krijgt een placebo toegediend, een prepa raat dat geen uitwerking kan hebben. De patiënten weten zelf niet wat ze krijgen. Ook de toediener is onkundig. Slechts de leider van het onderzoek is op de hoogte. 5 deed zich 1 dat evenveel t „Onmogelijk", zegt Van Leeuwen. ,,Er Met ergens een fout gemaakt zijn. Deskundigen vertellen mij dat de uitslag cooit gelijk kan zijn. Ik wil het nog een keer proberen met zo'n onderzoek". Dr. Nelemans weigert. Hij zit ook in het college verpakte geneesmiddelen en dit TNO-rapport, naar in wetenschappe lijke kring vernomen wordt, voor Neder land beslist afdoende, wordt mede ge bruikt door het college om het Nee 'e motiveren. ..Domme jongens?" Van Leeuwen: „Ik begrijp er ni< vaard, maar een arts werkt nu een maal met mensenmateriaal, waarbij andere maatstaven aangelegd worden. Maar ook „de tijd is voorbij dat een onderzoeker zich terugtrekt in z'n labo ratorium om de mensheid te dienen. Tegenwoordig wordt het echt wel meer verantwoord (lees wetenschappe lijk) opgezet. Meerdere Kamerleden zijn benaderd VEENENDAAL Bloemist om hun invloed bij de minister aan te looyen heeft in de Duitse Lotto een wenden. Het kan toch ook met de be- half miljoen Mark gewonneu_ Hij is doeling van de wet zijn geweest om er n{et van ondersteboven. Gevraagd de arts te beperken in zijn vrijheid] naar bestemming van het geld, zei een bepaald geneesmiddel voor te hij dat hij zijn zaak ging moderniseren. HIJ ZET DE BLOEMETJES MET BUITEN schrijven? En dan is nog niet eens in geding dat vasolastine alleen maar sug gestieve werking zou hebben, „want", zegt men bij Enzypharm, „het is toch niet aan te nemen dat suggestie ook bij dieren zou optreden en dierenarts W. de Haan uit Amsterdam heeft vele proeven met gunstig resultaat geno og het ogenblik eer UTRECHT De koe Koosje 5 van veehouder Th. Kasbergen uit Oudewater heeft dezer dagen haar honderdduizendste liter melk geproduceerd. Dat is een record waarop heel wat loeiende viervoeters jaloers zouden zijn, want het leven van een koe is vrijwel altijd te kort om zo'n pro duktie te halen. Koosje 5 is dan ook geen ge wone koe. want met haar zeven tien jaren is zij de gemiddelde koeieleeftijd (6 tot 7 jaar) ruim schoots gepasseerd. Per maal geeft Koosje 5 nog 16 liter melk. dus 32 liter per dag. Wat de toekomst betreft is vee houder Kasbergen heel optimis tisch. ..Zoals ze er in volle glorie bijloopt, gaat ze zeker nog vier of vijf jaar mee", zegt de vee houder niet zonder trots. tiënten, die baat hebben bij Vasolastine, dan? Specialisten, verbonden aan beken de ziekenhuizen in ons land, gebruiken het al zes jaar. Hun oordeel is uitzonder lijk gunstig. Zij noemen zelfs termijnen waarbinnen sprake is van het tot staan brengen van het ziektebeeld, ja zelfs van verbetering, ook bij chirurgische ingre pen. Binnen drie, zes, of vier weken. Wat ook verder voor oorzaken mogen zijn, verwonderlijke is dat die mensen zich beter voelden en ook werkelijk wa ren, nadat begonnen was met vasolasti ne- behandeling". „En de exportcijfers dan? Die zeggen toch ook wel iets. Achttien jaar lang wordt Vasolastine al naar het buitenland uitgevoerd. Verleden jaar 3,5 miljoen am pullen voor een waarde van ongeveer 5 miljoen gulden. In het buitenland, vooral Oost-Europa, Zuid-Amerika, Europese landen, ja zelfs in communistisch China, zijn het ook geen kleine jongens. Ik ben ervan overtuigd dat geprobeerd is vaso lastine na te maken. Octrooi kun je er niet op aanvragen. Maar ze blijven ko pen. Ze zullen toch niet zo gek zijn om een medicijn te blijven kopen als het geen resultaten afwerpt. Zwitserland en Oostenrijk, om maar twee landen te noe men, zijn echt niet zo gemakkelijk in het toelaten van medicijnen. En ik, met m'n kleine bedrijfje kan blijven concurreren tegen de grote farmaceutische in dustrieën van Duitsland en Zwitserland. Als het inderdaad verboden wordt, dan blijft mij niets anders over dan naar het buitenland te gaan. Laboratoria staan voor mij klaar. Er zijn al buitenlanders die met de geldbuidel gerammeld heb ben. ook uit Amerika. Als ik het ga verkopen, dan moet ik er 25 miljoen dollar voor hebben". Geheim „En dan nog iets, ik ben de enige die het recept kent. .Maar nu ligt het bij het college. Wie garandeert mij dat het daar veilig is? Ieder die er enige moeite voor doet, kan de samenstelling te weten ko men. Wie zijn dc specialisten die het onderzoek voor het college uitgevoerd hebben? Zijn dat Nederlanders? Waarom wil het college mij hun namen dan niet gCBij Enzypharm zeggen ze: „De universi tair gevormde wetenschappelijke wereld is natuurlijk jaloers en beschouwt Van Leeuwen, als de vreemde eend in de bijt". Arts W. M. Rosinga van het college verpakte geneesmiddelen bevestigt dat vasolastine ongevaarlijk is, maar dat we tenschappelijk is vastgesteld dat het ook geen uitwerking heeft. „Voor ons is de zaak af. Wij hielden ons aan de letter van de wet en hebben geweigerd het in te schrijven en nu is het woord aan de minister." Hij ziet overigens niet veel heil in publikaties op grote schaal. „La ten we het nu maar in de enge kring van wetenschapsmensen uitmaken". Mensen Maar dat is nu juist het knelpunt. Meer nog is het publiek belang er mee gediend. Het anti-revolutionaire Twee de-Kamerlid drs. J. Boersma vindt het verontrustend, dat deze zaak uitgevoch ten gaat worden op de ruggen van duizenden in binnen- en buitenland; patiënten voor wie verbod van Vaso lastine de dood kan betekenen. Het col lege hield zich weliswaar aan de letter van dc wet. maar hier zijn mensen in het geding voor wie Vasolastine een levensbelang is. Dit laatste werd ons ook van we tenschappelijke zijde met zoveel woor den bevestigd. Zuiver wetenschappe- 1 lijk bezien is vasolastine niet aan- de eerste resultaten lijken huisarts Brouwer uit Deventer spreekt zelfs van een aanklacht tegen degenen, die vasolastine verbieden, wegens het op zettelijk toebrengen van zwaar lichame lijk letsel dan wel moord met voorbe dachte rade. De heer E. de Jong f'* Enschede, oud-verzetsstrijder, is be: met een actie onder patiënten om vas lastine te behouden. Vijf jaar lang houdt de heer De Jong zich al op de been dank zij vasolastine. Hij voelt zich jong en strijdlustig worden als in de bezettingstijd nu het weer om zijn leven gaUit Duitsland heeft de arts Förster de bemiddeling van mr. Luns ingeroepen. „Veertien jaar lang gebruik ik vasolasti ne. Soms na enkele weken al toonden patiënten die niet meer konden lopen zijn de aderverkalking, verbetering, er die nu de bergen van de Harz kunnen beklimmen". Ziekenfonds Een nieuwe auto vindt hij niet nodig. Bovendien vindt de heer Looyen, dat h(j eerst het geld op de bank moet hebben om zich werkelijk rijk te kun nen voelen. Hij heeft al eerder prijzen gewonnen en toen ervaren dat de Lotto plompt met de winst komt. Dat zal ook nu wel gebeuren, maar de heer Looyen vindt niet dat hij de bloemetjes nu maar buiten moet gaan zetten. Nuchter stelt hij vast, dat de Lotto-winst hem voor lopig alleen maar meer klanten heeft bezorgd. Ze komen feliciteren en nemen dan en passant een bloemetje mee. Turk overleeft val van zeven meter gisteravond in Mook met zijn auto van een viaduct gevallen en gedeeltelijk op de spoorlijn Nijmegen - Venlo terechtge komen. De man maakte met zijn wagen een smak van zeven meter. Hij liep slechts lichte verwondingen op en is ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Een bij nem in de auto zittend meisje kwam met de schrik vrij. l aanstekelijk lekker! Van april tot juli (Van e onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM heeft in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar (april tot en met Juni) een winst van 33 miljoen gulden behaald: een nieuwe sprong vooruit, want vorig jaar bedroeg deze winst in dezelfde periode 14,5 min., aldus blijkt uit het driemaandelijks verslag. De vervoersinkomsten gingen omhoog van 167.3 min. naar 190,5 min. (een stijging van 14 procent), terwijl de be drijfskosten met 8 procent stegen tot 165,9 min. Dit laatste was vooral een gevolg van de grotere produktie (289,8 miljoen tonkilometer: een stijging van 14 pet). De totale inkomsten beliepen 216,3 min. tegen 188,1 min. vorig jaar. Voor •en niet onbelangrijk deel werd deze ook verkregen door meer onderhoud aan vliegtuigen van derden. In het verslag wordt voorts opgemerkt, dat de reorganisatie- en afvloei- ingskosten dermate zijn verminderd, dat ze niet langer als een afzonderlijke post behoefden te worden opgevoerd. Medewerker van Vondeling: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een van minis ter Vondeling's ambtelijke mede werkers, drs. W. J. van Braband, verkondigt in het laatste nummer van „Economisch-statistische be richten" de mening, dat de WD- fractie in de Tweede Kamer met haar bezuinigingsplan-Joekes „in de goede goede richting" heeft ge werkt. Het plan moet nog maar eens bekeken worden, concludeert hij. ,.Nu momenteel de wenselijkheid van een verdere bezuiniging op de rijksuitga ven meer dan ooit wordt gevoeld, zou het te betreuren zijn wanneer men be paalde. voor de hand liggende mogelijk heden zou verwerpen, uitsluitend en al leen omdat ze in het verleden door de WD naar voren zijn gebracht. Er is wel degelijk aanleiding om van een aantal van de gedane voorstellen nog eens op nieuw na te gaan in hoeverre zij al of niet gewijzigd ten uitvoer kunnen worden gebracht", aldus drs. Van Bra band, die sedert een half jaar verbonden is aan de dienst der rijksbegroting van het ministerie van financiën. De verant woordelijkheid voor de inhoud van het ESB-artikel komt geheel voor rekening van de schrijver. Het plan-Joekes was volgens de heer Van Braband zeker geen conservatief plan, al bevatte het een aantal liberale onderwijs") onaangetast en in feite vrij wel het gehele regeringsbeleid. Het richt te zich in het algemeen meer tegen aller lei bestaande activiteiten dan dat het nieuwe tegenhield. Uit het feit, dat de regering tot 70 miljoen bezuinigde en op 9 van dc 17 door de WD genoemde posten uitgavenverlaglngen aanbracht, bleek wel, dat de WD bij het zoeken naar bezuinigingsmogelijkheden in de richting had gewerkt. goede r Onderdelen indieners onvoldoende, resp. ongelukkig verdedigd. Zo bijv. het zeer wel uitvoer bare voorstel tot versnelde afbraak van het consumentensubsidie op brood. Dit voorstel en dat betreffende de beëindi ging van de cmlgraticsubsidic alsmede het voorstel tot verhoging van enkele PTT-tarieven acht de heer Van Braband een hernieuwde overweging meer dan is in ieder geval aanzienlijk moeilijker dan de beoordelng van een wetsontwerp of een subsidieregeling. Nog moeilijker is het om voor uitgavenverlagingen met een volledig gefundeerd voorstel te ko men. Daarbij is het in het algemeen iets gemakkelijker te pleiten voor afschaf fing van een bepaalde uitgave in haar geheel dan om het bedrag van een uitga ve omlaag te brengen. Het Kamerlid dat een dergelijk voorstel doet, is geüouden tot het leveren van bewijs". Er zou volgens de heer Van Braband iets voor te zeggen zijn deze bewijslast om te keren. ..Zodra de regering een begroting indient waarbij bepaalde uitga ven aanmerkelijk hoger zijn dan in d» vorige begroting, zou het voor een Ka merlid voldoende moeten zijn om een tegenvoorstel te doen, waarbij het dan aan de regering is te bewijzen dat de voorgestelde verlaging (niet goed moge lijk is". Sportvisser is nu ook ontslagen ZAANDAM De sportvisser Nelis Steunenbrink, die door het bestuur van de hengelaarsvereniging Zaan streek is geschorst omdat hij zijn kam pioenstitel zou hebben gewonnen door vis te kopen in Enkhuizen in plaats van die te vangen, is nu door zijn werkgever ontslagen, zoals deze reeds had aange kondigd. Deze werkgever, de heer J. van de Brink, eigenaar van een groot waren- i van het plan zijn buis, is zelf een enthousiast sportvisser, de schrijver door de Hij is daarom extra beledigd. de detailhandel. Of de behandeling duur wordt, is echter aft J - ring die de arts zijn 2 ampullen pei le weken, waarna geleidelijk minder fre quent. De Ziekenfondsraad heeft het middel in 1953 afgevoerd, niet omdat het te duur zou zijn, maar omdat na onder zoek men niet in staat bleek verschil lende bestanddelen te beoordelen. Daar om is het wel enigszins merkwaardig dat professor Muntendam voor de televisie zich onder meer baseerde op dat bewuste rapport. Auto-didact Van Leeuwen kan door gaan met de produktie van vasolasti- gen kanker, heb ik al teruggetrokken. Ik wil niet de kans lopen dat dat ook verbo den wordt en mijn naam als enzymenspe cialist schaadt. In Duitse ziekenhuizen worden er nog proeven mee genomen" Discussie Minister Veldkamp moet zich uitspre ken. Het ministerie deelde mee dat de zaak met de uiterste zorgvuldigheid wordt bekeken en het besluit nog wel even op zich zal laten wachten. Hoe langer het duurt, hoe langer duizenden patiënten in onzekerheid verkeren, wat schadelijk kan zijn. Verder wordt de relatie arts-patiënt hoe de uitslag ook luidt wel zwaar op de proef gesteld. Anderzijds staat het onomstotelijk vast dat de vooruitgang van de we tenschap vaak geremd wordt door ein deloze discussies over de vraag of dit nu het middel is of dat alleen sprake van suggestie. Om echter een achttien jaar oud middel en duizenden patiën ten als inzet voor deze discussie te ge bruiken, is niet gewenst en ook niet de bedoeling van de wet. BET WEER IN EEROPA Kopenhagen onbew. Londen mist Amsterdam onbew. Brussel licht bew. Luxemburg rw. bew. (Van onze moderedactrice) Toch blijft Parijs nummer zon en blauwe luchten. Ze maken één op de markt en dus kan vo?f de ,wlntar mouwloze iele Japon- De grote mode mag dan het zich permitteren de bei- ETdÊ uit Parijs komen, Italië wordt de „concurrenten rustig niet meer de strakke lijn van het elk seizoen actiever op dit voor te laten gaan en hen vorig seizoen hebben door de soepe- gebied en tracht mede mode- een goede week, voordat Pa- dle ev<?n van het Ucbaam f.. UA U J 1 U t J aï staan. Soms is er op heup- lqnen te bepalen. De haute rqs de modellen toont, de hoogte een zweempje van een cein- couture is nu eenmaal een ateliergeheimen te laten prijs- tuur of zijn er lage zakjes opgezet, internationale zaak en daar- geven. °°k de mantels zijn recht. Hier door een bron van nationaal Daarom vandaag de schotsen uit inkomen. Spanje is daar ook Italië en Spanje. Voorproefje van de acc^nt door Jukstukken Het meest achter gekomen en tracht nu foto's, die zaterdag den volke ge- opmerkeHjk van de Ualiaanse cS- weer Italië naar de kroon te steken. De Italianen houden de rok kort. zeer kort en propageren, omdat de tegenstelling tegenwoordig in de mo de opgang maakt, er kniehoge laar zen bij. Spanje is iets conventioneler in de ontwerpen. Er is duidelijk een zeke re terughoudendheid in de fantasie te bespeuren. Voorzichtig wordt voortgedacht in de lijnen van de huidige mode. Geen revolutie maar evolutie. Een langzaam opkruipende zoomlijn, waarbij de mantel dan liefst even korter Is dan de japon. De lijnen zijn Iets forser dan bij de frivole Italianen. Afgestikte naden, iets bredere schouders en lange mou- Veel warme wollen materialen als crêpe, rattiné en velours. Vooral groen in vele tinten wórdt gebruikt. Van Elio Berhanyer een ensemble in de tuniekstijl met 9/10 mantel. Ook hier een lichte schouderver breding door de raglanmouwen. De mantel is van reversible wollen materiaal: één zijde appelgroen, één zijde wit. De japon, waarvan Schetsen van de drie groten, die de Italiaanse mode be palen: simple mouwloze japon netjes van De Barentzen en Antonelli. De laatste ontwierp ook de mantel in viooltjes- blauw met een brede fel oranje band enkele centimeters boven de zoom. Van Barocco een jaquardmantel met verhoogde taille en schouderstuk. donkergroen wollen satijn. Herrera y Ollero creëerde een tailleur met vrij lang jasje en dubbel een centimetertje te voorschijn naadstiksel. In de rug een hooggeplaatst ceintuurtje. komt aan de zoom Is van witte wol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7