DR. H. COLIJN Nog tweehonderd Roemeense priesters in loodmijnen Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! Engeland herdenkt eerste slachtoffer verkeer Een woord voor vandaag METHODE VADERLIJKE LILJE DOET HET HIER NIET Ogenblik voor kerkstrijd nog niet gekomen onkunde en misverstand Kerken krijgen benzine Achttien jaar gevangen Gereformeerden missen! bezinningscentrum flti Als het er op aan komt onze mening te geven, tonen wij ons altijd zeer bescheiden. Typerend is het „dacht ik", dat wij door onze gesprekken strooien: ik weet het niet, ik denk het maar, neen ik dacht het tot op dit mament, maar ik geef mijn mening direct voor een betere. Wij vinden bij de ander altijd wel iets goeds, we zien overal wel waarheidselemen tenin zitten, kortom we zijn niet bepaald geschikt voor profeet. Want als Micha bijtend opmerkt, dat de zieners beschaamd en de waarzeggers teleurgesteld zullen worden, omdat er geen antwoord van God komt, laat hij volgen „lk daaren tegen ben vol van kracht, won de Geest des HEREN, en van recht en sterkte." (Micha 3 8). Profeten zeiden niet: het zou zo wel eens kunnen zijn, maar ik zou beslist niet durven te beweren, dat een andere visie op dit vraagstuk onjuist zou zijn. Profeten waren fanatiek eenzijdig: ik weet het, ik spreek de waarheid, ik wijs het volk de juiste weg, ik predik de enige betrouwbare belofte van God. Is dat niet resuachtig eigengereid? Dat zou het zijn, als Micha dit aan zichzelf toeschreef. Maar dat doet hij juist niet. Hij is vol van de Geest des HEREN. Wie dit beseft, is er ver vandaan zichzelf te verheffen of bouen een ander te gaan staan. Hij kan God alleen maar danken in verwondering. Wij lezen vandaag: Handelingen 19 112. WOENSDAG 17 AUGUSTUS lprf Geen protestbijeenkomst over nieuwe theologie Amsterdam „Naar mijn (stellig beperkte) inzicht is het ogenblik voor openbaar protest en kerkstrijd nog niet gekomen. Het is best moge lijk, dat het nog eens komt." Deze woorden schrijft prof. dr. G. C. van Niftrik in het blad Kerk en Theologie, waar hij zijn houding bepaalt ten opzichte van de zogenaamde nieuwe theologie (zoals die van Bult man en van Robinson („God is dood") red.). Bij ons in Nederland kunnen we geen gebruik maken van de methode van bisschop Hans Lilje van Hannover, waarover deze bij zijn bezoek aan ons land in april vertelde, meent prof. Van Niftrik. Bisschop Lilje laat De heer L. Kastelein te 's-Graven- hage schrijft ons: /''HRISTUS mijn rots. de wi- ^penspreuk van zijn familie, was ook het levensdevies van Colijn. de hoofdman van de gesmade „Mannen broeders". Nu nog steeds christenen, wellicht onbewust, met argumenten uit het leugenachtige wapenarsenaal van de vijand de grote christen-staatsman ook na zijn dood achtervolgen, ver- gunne de redactie mij hem van een andere, waarheidsgetrouwe, zijde te belichten. Meer dan een halve eeuw heb ik met de partij, welker leider hij is geweest. Intensief meegeleefd, waar onder een aantal jaren als voorzitter van een a.r. kiesvereniging in Den Haag. In die functie was ik meerma len in de gelegenheid achter de scher men te kijken. IK moge enkele markante feiten 1 voor het voetlicht halen. Het ver haal over de zg. controverse tussen Colijn en Talma kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. Trou wens ook met aijn vriendminister' Slotemaker de Bruine, die toch ook wel een sociaal gericht mens was. was de samenwerking uitstekend. De leugens en laster, In een hetze tegen Colijn gelanceerd, te ontmaskeren zou te ver voeren. De geschiedenis zal oordelen. Hij wist en voorspelde: er zal met stenen gegooid worden er zal ook nog wel modder bijkomen. Het deer de hem niet, behalve wanneer mislei de mede-christenen gingen meedoen: dat kon hem wel bitter stemmen. In het algemeen zij nog opgemerkt, dat hij veelal geroepen werd om de zaak die anderen in het honderd had den laten lopen, op te knappen. En dan was hij de enige die, zoals dr. W. Drees in een ander verband opmerk te, de moed had impopulaire maat regelen te nemen, om erger te voor komen. En... in geen enkel vergelijkbaar land was het aantal werklozen rela tief lager en nergens werden zij beter verzorgd. Door worsteling, tot diep in de nacht, met hoogstens een week va kantie per jaar. om zijn volk door de crisis heen te helpen en de zorgen bij dit alles, kwam hij bij een zenuwarts terecht, gelijk met een bevriend mi nister. die dit alles ook te veel was geworden. En hij had toch wel voor heter vuren gestaan. Toen een in zijn oog gerechtvaar digde staking door arbeiders iri een bepaalde sector van het maatschappe lijk leven wegens totale uitputting der geldmiddelen dreigde te misluk ken. ontbood hij. op eigen initiatief, enkele leiders, en zorgde mede voor de financiering van die staking, die toen gewonnen werd. Dit liep in de honderdduizenden en het waren nog de zg. harde Colljn-guldens! Van een meedogenloze kapitalist gesproken! Wars van alle gezochte populariteit en als christen de stelregel huldi gend: laat uw rechterhand niet we ten wat uw linker doet. legde hij zwijgplicht op. Ik weet echter niet voor hoeveel jaren. Tientallen jonge mensen, waaron der verscheidene a.s. predikanten, liet hij op zijn kosten studeren. Toen hem werd medegedeeld dat de dertigste persoon, aan wie hij geld had geleend, wel nooit tot terug betaling zou komen, was zijn reac tie: 't Bevreemdt mij niet: t zou de eerste zijn die iets terugbetaalde ilk citeer drs. Puchinger). Hoeveel van zijn critici van toen en nu zou den. ondanks alles, toch maar door gaan met helpen? Na een zware dag met 21 confe renties, begaf hij zich 's avonds laat naar een ziekenhuis voor een bezoek aan de vrouw van een collega-mi nister. die de volgende dag geope- Het Kamerlid Stapelkamp, een van de leiders der Christelijke vakbewe ging, verzwijgt ook zijn bezwaren niet. maar getuigt verder van de war me belangstelling van Colijn voor de christelijk-sociale beweging. In dit verband moge ik nog wijzen op de verdediging van Colijn door het diepbetreurde Kamerlid drs. Ha- zenbosch. ook een man van de christelijke vakbeweging, toen mi nister Suurhoff in de Tweede Kamer meende ook nog een duit in het zak je te moeten doen om Colijn te disqualificeren. Volkomen afdoende! Het bovengenoemde boek, de poc-j ket van drs. Puchinger over Colijn ..Momenten uit mijn leven" en het: ..Dr. H. Colijn in een rouwdienst her- dacht" van ds. Barkev Wolf. nog in de laatste oorlogswinter verschenen, j deze drie uitgaven moet men hebben gelezen, wil men zich een juist beeld van de staatsman en de mens Colijn reerd zou worden, waar hij met haar om Gods bijstand bad. Zijn kamerbewaarder op het de partement, die hem ook in het In dische leger als onderofficier had ge diend. droeg hem op de handen. Zij nerzijds was Colijn vaderlijk be zorgd over zijn gezondheid, die niet al te best was (ik citeer prof. Oud). Voor wijlen de heer Schnabel, zijn particuliere chauffeur. overigens geen geestverwant, gold in niet min dere mate hetzelfde, evenals trou wens voor zijn huispersoneel. Hoe oordelen uw ondergeschikten over u, zeer belangrijk voor de beoordeling van uw karakter! Tijdens een verkiezingscampagne kwamen een paar a.r. propagandis ten bij een Hervormd predikant in Den Haag, wijlen ds. Ferguson, aan de deur. De dominee voegde hen toe: U be hoeft hier geen tijd te verspillen; de hele familie Ferguson stemt Colijn; wij hebben hem in Indië meege maakt als christen en als vriend, en de steunpilaar voor kerk, zending en christelijk onderwijs. Wie de familie Ferguson heeft ge kend. zal aan dit oordeel waarde hechten; edeler mensen waren schier ondenkbaar. De Leger-des-Heilssoldaat, die bij hem op de hoek Sche\'eningsewes - Stadhouderslaan zijn ..Strijdkreet" verkocht, roemde de minister als zijn beste klant. Bij o.a. enigszins on gunstig weer kocht hij alles op, vaak ver boven de prijs, met de goede raad: ga maar naar huls en deel ze gratis uit! Is het wonder dat zijn volgelingen niet het minst de jongeren. namelijk de jonge predikanten, die de nieuwe theologie zijn toegedaan bij zich komen om hen te zeggen, dat hun bisschop niet zou kunnen ster ven op hetgeen zij verkondigen. Daar wel Voor Duitsland noemt de Amsterdamse hoogleraar dit wel aardig en effec tief. maar wij kunnen het in ons vaderland niet overnemen. Letterlijk schrijft hij: „Ik zie Van Ginkel of Sperna Weiland of een onbekende jonge predikant al tegenover dr. Em- men of ds. Landsman zitten om te vernemen, dat hun prediking onvol doende is voor de stervensrust van Emmen of Landsman!" (Ter verduide lijking bij deze vergelijking dienst te worden opgemerkt, dat ds. Barthold van Ginkei en prnf. dr. J. Sperna Weiland een vertegenwoordiger van de nieuwe theologie als Bultmann b.v. niet direct afwijzen. Dat hier dr. E. Emmen en ds. F. H. Landsman worden genoemd is omdat de schrij ver ervan uitgaat, dat wanneer wij in ons land hervormde bisschoppen zouden kennen, deze twee zeker bis schop zouden zijn - red.). Prof Van Niftrik meent ook dat van protestmeetings tegen de jongste vrij zinnigheid niets te venvachten valt: ..Het enige goede resultaat van zulk een meeting zou kunnen zijn. dat het kerkvolk zich ervan bewust wordt, dat er iets belangrijks aan de hand is. Maar de nadelen zijn veel groter". Nadelen Als nadelen ziet hij: „Sprekers op zul ke massasamenkomsten moeten om verstaanbaar te zijn noodzakelijker wijs vereenvoudigen en kunnen niet werkelijk ingaan op hetgeen de te genpartij beweegt. Elke spreker op zulk een grote samenkomst moet be wust of onbewust demagogisch wor den. De tegenpartij moet verpletterd worden, maar wordt niet werkelijk serieus genomen. De mensen komen om het eens goed te horen zeggen". Vsn een actie als in Dortmund, waar twintig duizend mensen deelnamen aan een protestmeeting tegen de pre diking in de geest van Bultmann en Robinson, verwacht hij niet veel: „Er komt alleen verbitering van. Allerlei mensen, die nauwelijks weten waaro ver het gaat, oordelen en veroorde- „Moet er dan niets gebeuren? Moeten1 wij alles maar over onze kant laten gaan? Ik word ook van tijd tot tijd benaderd door verontruste mensen, thelologen en leken, die mij oproepen de strijdvaan te ontplooien. Dat reso neert bij mij wel. Vroeger meer dan ik nu deze verzoeking weerstaan", thans, maar het resoneert Tocht zal thans, maar het resoneert. Toch zal Prof. Van Niftrik eindigt dan: „Ik slui/ niet bij voorbaat de moge lijkheid om nog eens op een soort gelijke bijeenkomst als in Dortmund het woord te voeren, uit. Maar zo ver is het op het ogenblik in ons land zeker niet en men moet hopen en ook bidden, dat het zover nooit zal komen". JOHANNESBURG Dc Neder duitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika is de kerk en dc zending in Rhodcsië te hulp gekomen met benzi- Gelijk wij onlangs berichtten, lijdt het kerkewerk in Rhodesië schade door de strenge rantsoenering van de benzi ne als gevolg van de boycot van het land. Er zijn predikanten, wier ressort meer dan honderd mijl groot is. Zij krijgen dan nog extra toewijzing, maar ouderlingen en diakenen, die een be langrijk deel van het huisbezoek voor hun rekening nemen, krijgen dat niet. De Nederduitse Gereformeerde Kerk heeft nu 26 vaten benzine gestuurd met de belofte, dat meer volgt. Lages mag niet uit ziekenhuis PSP verontwaardigd over doodvonnis 'TENSLOTTE: Colijn was een kind 1 van zijn tijd, met fouten en gebre ken als ieder ander. Men moge het met zijn beleid niet eens zijn. zouden alle socialisten achter het beleid van minister Vondeling staan? Doch men blijve van zijn karakter, van zijn gezindheid des harten, van zijn christen-zijn af. Ieder christen moge met zijn geweten te rade gaan en wel bedenken: wie Gods kinderen aanrandt, randt Gods oogappel aan. AMSTERDAM Namens het hoofd- Naar mijn vaste overtuiging heeft bestuur van de PSP is gisteravond eer voor deze christen-staatsman gegol-telegram aan de Griekse ambassadeur ir den het woord uit de Bergrede: Zalig Den Haag gezonden, waarin diepe veront zijt gij. wanneer men u smaadt en waardiging wordt uitgesproken over d« vervol et en lieeende allerlei kwaad ,cr dood veroordeling van de Griekse Jehovagetuige Christos Kazanis. Het par- van u spreek, om mijnentwil Ver-tijbest7ur *u spoedige invoering van bindt en verheugt u, want uw loon is j een wet gewetensbezwaren militaire groot in de hemelen, want alzo heb- dienst in de Griekse wetgeving en in ben zij ook de profeten vóór u ver- afwachting daarvan uitstel van rechtsver- volgd. volging van Kazanis le venslange gevangenisstraf in Breda om gezondheidsredenen werd onderbroken. I is te zwak om binnen afzienbare tijd uit het ziekenhuis te worden ontslagen. Deze mededeling werd gisteravond van West- iuitse zijde gedaan. Lages ligt thans in een ziekenhuis in Braunlage in de Harz. Reeds tweemaal is hij aan zijn darmen geopereerd. Een der de operatie is tot nog toe opgehouden, omdat de patiënt te zwak is. De onder breking van -de levenslange gevangenis- straf voor drie maanden loopt op 9 sep tember af. c> c (Van onze kerkredactie) Zwervend Het Europese Baptistcnzendings- nootschap gaat zijn werk uitbreiden Tot nu toe werd alleen gewerkt in Kame- oea. waar nu 26 zendingsarbeiders zijn In september zal een DuiU echtpaar wor- den uitgezonden naar Sierra Leone. In dit zendingsgenootschap werken bap- 'ster samen uit tien landen in Midden- rn Zuid-Eurnpa. waaronder uit Neder- lan4 Kerk in Orthodoxe. Op 1 december 1948 werd een dekreet uitgevaardigd, waarin verklaard werd. dat de Geüni eerde Kerk had opgehouden te bestaan. Al haar eigendommen waren in beslag genomen door de staat, die de kerkge bouwen schonk aan de Orthodoxe Kerk. Meer dan zeshonderd priesters, die zich tegen deze gedwongen vereniging iircvrcxT i j verzetten, werden gearresteerd, waaron- olgens goed in- alje zes 5isschoppen en 75 prelaten. ___js gelichte kringen in Wenen ver- zij werden veroordeeld wegens tegen De Wilde het uitdrukte, als 't blijven nog steeds tweehonderd dc staat gerichte activiteiten of ook «are voor hem dam het vuur cin- Roemeense priesters in de lood- «"1 f°nder enige veroordeling berooid gen? En dat zii trots op hem waren. o c u„* van hun ambt en vrijheid. Een van de die ook internationaal zo'n naam had HHjnen van Baia isprie 111 "et bisschoppen (Iuliu Hossu) is nog in le- gemaakt? noorden van Transsylvanië, waar Ven. maar blijft onder permanente be- Onvergetelijk blijft de bijeen- zij gedwongen worden dwangar- waking. De andere vijf zijn in gevan- komst in kleine kring in bezet- beid te verrichten, of in con- genschap gestorven. iSEFt-TSZ chntratiekampon in Dobroedha. lijke organisaties. Zijn gebed aan het Radna, Dej en Gherla. De slot. waarin hij o.m. tot uitdrukking meesten van hen worden al Illegaal trachten sommige priesters bracht de mogelijkheid, dat we el- achttien jaar gevangen gehou- nog steeds te voorzien in de geestelijke kaar in dit leven wel eens niet meerbehoeften van hun gelovigen, hoewel zouden zien. blijft mij altijd bij. Niet aen- bij dekreet van 20 augustus 1949 een re lang daarna stond een der toen behoren tot de Geünieerde Kerk. gevangenisstraf van acht jaar werd be- aanweztgen. een veelbelovend junst, dle«als gepn ander, kerk ln Roemenië paald voor het bieden van onderdak voor het vuurptfoton heelt geleden onder het communisme, aan „zwervende priesters IN een in 1M7 verschenen boek Meer dln reshonderd priesters werden Tegen de Rooms-Katholieke Kerk ..Een groot vaderlander gaven 1Mg toen df,, kerk door de reee. üjn nooit zulke strenge maatregelen ze.tien prominente figuren van dt-ontbonden werd verklaard, gear- genomen, hoewel ook hier alle bisschop- •erse richting en levensmilieu. hun Stocht» weinigen, die te ziek pen op één na in gevangenschap ge- i.l. d. etaat.mon GnUm i warfn om gtv>IIg(.nls ,p „orVe„ zijn. verblijven, zijn sindsdien vrijgelaten In de kringen in Wenen, waar het De grote meerderheid van de Roe- j bericht van het nog in leven zijn van meense bevolking behoort tot de Ortho-1 tweehonderd priesters circuleert, ver- doxe Kerk. Zoals in andere landen had I luidt, dat zij als gevolg van de doorsta- zich echter ook in Roemenië (omstreeks ne behandeling en het gebrek aan me- het jaar 1700) een groep afgescheiden, dlsche verzorging niet lang meer in die zich met behoud van eigen ritus, leven zouden kunnen blijven. kerktaal en andere gebruiken met Ro- J me herenigde. Zo stond deze Geünieer de Kerk (officieel de Katholieke Kerk NED. HERV. KERK van de Byzantijnse ritus geheten) Beroepen te Zundert: kand. A. M. van naast de Orthodoxe Kerk. maar ook als Zweeden te Goes, aparte organisatie naast de Rooms-Ka-1 GEREF. KERKEN thniioUA if.rl,- Beroepbaar: kand. L. van Zuidnm, tnoiieKe iverx. Corn. v. d. Lijnstraat 94. 's-Gravenhage. Na 1945 waren de verhoudingen zo, GEREF. KERKEN (vrUgem. dat Roemenië 13 miljoen orthodoxen Bedankt voor Winnipeg (Canada»: S. telde. 1.5 miljoen geuniëerden. 1,2 mil- Braaksma te Souburg, joen rooms-katholieken en 1.2 pro- testanten. Ook in VS rente steeds hoger WASHINGTON Voor de vierde maal in minder dan een jaar tijds heb- ben de Amerikaanse banken de rente voet verhoogd. Er moet nu 6 procent rente worden betaald, dat is evenveel als in de jaren dertig. BNG-lening van reven procent DEN HAAG De Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten is van plan honderd miljoen gulden te lenen tegen zeven procent tot een koers van 99 procent. Als de obligatielening over- tegend wordt behoudt de bank het recht voor het bedrag tot ten hoogste 200 miljoen te verhogen. De lening wordt afgelost in 15 jaarlijkse termij nen, afwisselend 7, 6 en 7 procent. De eerste aflossing is op 15 september 1977. Datum van inschrijving is 30 augustus en datum van storting 26 september. Spaaroverschot bij boeren leenbanken UTRECHT Bij de Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken. aangesloten bij de 1 Coöperatieve centrale boerenleenbank te te Eindhoven en de Coöperatieve Centra- j le Raiffeisen-Bank te Utrecht werd in de j maand juli ƒ114.3 min. meer gestort dan terugbetaald. De stortingen bedroegen 1/485.5 min. en de terugbetalingen ƒ371,2 min. Het spaaroverschot was gelijk aan dat van juli 1965 .Het totale spaartegoed bij de Boerenleenbanken en Raiffeisen- I banken bedroeg op 31 juli 1966 ƒ8.239.8 min. I AMSTEERDAM Het tarief voor daggeld (call money) is ingaande 17 augustus met een half procent ver laagd tot 4t£ procent. Dit in verband met de iets ruimere geldmarkt. Op 19 juli werd genoemd tarief met een half procent verhoogd tot vijf pro cent (een hoogterecord). •f* Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50 - per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaker Mogelijkheden in Kampen (Van onze kerkredactie) 1 KAMPEN „Wij hebben in onze Gereformeerde Kerken dringend behoefte aan een be zinningscentrum op hoog niveau. Wij mogen onze predikanten, ook onze ouderlingen, ook onze vertegenwoordigers in bestuur lijke organen, niet in de kou laten staan, wanneer ze in de praktijk van hun werk in aan raking komen met vraagstuk ken, die veel te moeilijk zijn, dan dat ze die alleen kunnen op lossen." drastische wijze aangepakt. In Door: tgg5 staat een schitterend modern gebow S' ..Hyde-park", schrijft dr. Rinzema. K s" Informatie visie op de staatsman Colijn. Onze nobele oud-minlster-presi- dent dr. W. Drees, die hem overigens, evenals de anderen. zijn«kritiek niet spaart, spreekt met eerbied over hem. als de ..stoere, daadkrachtige Nederlander" te wiens huize hij met nog enkele groten samenkwam ten einde houding en verzet te bepalen, en ro mogelijk te coördineren. Wijlen oud-minister dr. ir. J. A. Ringers beschrijft de onberekenbaar grote invloed die Colijn heeft gehad op de drooglegging van de Zuiderzee. Toen omstreeks 1930 het kabinet-De Geer in verband met de catastrofale daling van de prijzen der agrarische produkten op de wereldmarkt en de toestand van 's lands financiën de zaak wilde stopzetten, was het Colijn die na een magistrale redevoering in de Tweede Kamer door een met alge- stemmen aangenomen motie. de regering tot voortzetting bracht, dadige inlijving CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te s-Gravenzande: M. C. Tanis te Barendrecht. Een van de eerste daden van het GERFF. GEMEENTEN communistische regime was de geweld- Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk. D de Geünieerde Hakkenberg te Dordrecht. Zeventig jaar geleden (Van onze kerkredactie) UPPER NORWOOD Vandaag is het zeventig jaar geleden, dat zich in Engeland voor het eerst een auto-ongeluk voordeed met dodelijke afloop. Ter gelegenheid hiervan is vandaag in Upper Norwood een herdenkingsdienst gehouden. In deze stad werd op 17 augustus 1896 de 44-jarige voetgangster Bridget Driscoll gegrepen door een auto, die niet sneller reed dan zeven kilometer. In de herdenkingsdienst werden de driehonderdduizend mensen herdacht, die in deze zeventig jaar in Engeland om het leven zijn gekomen bij verkeers ongevallen. Alleen in het vorig jaar vonden 7.952 mensen op deze wijze de dood. Vertegenwoordigers van het Britse ministerie van verkeer en van auto mobilistenorganisaties namen aan de herdenking deel. Ds. J. T. Hoskins. zelf een automobilist met jarenlange ervaring, wees in zijn preek op de noodzaak van snelheidsbeperking. Dat dit nodig is, maakt dr. Rinzel duidelijk. Zelf studeerde hij af in 19a dus tien jaar geleden. „En in die tic jaren hebben zich onvoorstelb» verschuivingen voorgedaan op het te *P rein van de theologie. Toen ik studet was. was Karl Barth de grote man li 0 de theologieMet alle eerbied vod cbi wat Karl Barth gepresteerd heeft, moe [P' ten wij zeggen, dat hij duidelijk op G retour is. Er is momenteel een soor n§ modernisme in opkomst, waarvan wij er Zo pleit dc Leeuwardense predikant in onze studententijd nauwelijks ge- K dr. J. Rinzema in het kwartaalblad vanjdroomd hadden, dat dit mogelijk zou el] de Theologische Hogeschool der Gere- zijn." Hij wijst op figuren als Tillich jk< formeerde Kerken voor de instelling Van Buren, Dorothee Sölle en ook Hoe- to van een gereformeerd bezinnlngscen- kendijk en daarbij op de verschuivin-t trum. Hij wijst op instituten als De I gen in de ethiek. n Horst en Kerk en Wereld, waar een n, groot stuk denkwerk wordt verricht, dat in grote mate betrokken is op het praktische beleid van de Nederlandse ur Hervormde Kerk. Gedegen nota's stel- „Wanneer het CNV moeilijk zit me' V •ertegenwoordigers in bestuurlijke het vraagstuk van de zondagsarbeid ai dan moet het mogelijk zijn op zulk een V 1 centrum een gesprek te laten plaatsvin- u den tussen vertegenwoordigers van dfsn vakbeweging en mensen uit de keritu waarbij een ..staf' voor goede informa- i Ue zorgt.. Bij enig nadenken zijn wij allemaal wel over eens, dat nie'-^ alleen predikanten, maar ook anderen die onze kerken op belangrijke posten in de samenleving vertegenwoordigen dringend behoefte hebben aan een cen trum, waar zij informaties kunnen ver krijgen en waar zij in alle rust over actuele vraagstukken kunnen spreker, en studeren." Dr. Rinzema stelt voor zulk trum te koppelen aan de Theologisch* Hogeschool. Kampen als „School der Kerken is dan niet alleen opleidingsin stituut, maar dienstencentrum voor ge heel het kerkelijk leven. Op deze wijze zal het geld, dat jaarlijks besteed wordt een groter rendement verkrij gen. Bovendien beschikken de Gerefor meerde Kerken er al over een goed-gf- outilleerd centrum (gebouwen, biblif theek, theologische deskundiern).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2