Jan Boer won, toch werd Den Otter kampioen Polsstokverspringen in Noordeloos Keino liep recordtijd op Gemenebestspelen Amerikaans team gaf SVH lesje waterpolo Zoetemelk in noodweer naar overtuigende zege 7 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1966 (Van een onzer sportverslaggevers) NOORDELOOS Iedereen hield de adem in. Anton van der Bas uit Ouderkerk a. d. IJssel was de laatste man die nog een kans maakte om Jan Boer uit Stolwijk de eerste prijs bij het polsstokverspringen in Noordeloos te ontfutselen. Van der Bas, Hollandse recordhouder met 13,11 m. plantte de pols ver, zeer ver in het water. Het zat er dik in: alles of niets. Het werd een kwestie van centimeters. Van der Bas kwam tot 11.96 m. De kleine misslag bij het grijpen van de pols, waardoor hij iets uit balans raakte en net één slag minder kon klimmen, was beslissend geweest. De 25-jarige Jan Boer, de stijlvolle springer uit de Krimpenerwaard was na de tweede plaatsen in Vlist en Polsbroekerdam nu winnaar. Daarmee werd hij evenwel niet ge-eindigende v. d. Bas in de Alblasser- kroond met de kampioenstitel voor de waard- Daardoor werd Wiert den Otter, Alblasserwaard en Vijfheerenlanden die die man die vorige week in Polsbroeker tevens als inzet gold. Boer woont im- dam zo fraai won, en nu met 11.81 m als mers, evenmin als de als nummer twee j derde op de prijzenlijst eindigde, de Burgemeester M. Schakel van Noordeloos reikt de wisselbeker be horend bij het kampioenschap Alblas serwaard en Vijfherenland uit aan Wlert den Otter uit Meerkerk. nieuwe kampioen. De man uit Meerkerk onttroonde daarmee Gerrit Bikker uit Noordeloos die vorig jaar de sterkste was en toen de fraaie wisselbeker meer naar huis mocht nemen. Gerrit Bikker kwam, doordat hij wegens ziekte zijn oude vorm nog niet te pakken heeft, niet verder dan een met zijn broer Jan gedeelde vierde en vijfde plaats met een sprong van 11.58. LAGER De prestaties als geheel lagen wat lager dan de beide vorige keren. Alleen Boer kwam over de 12 m grens. Was het een gevolg van de geweldige hitte of was het alleen toe te schrijven aan het feit dat de hoogte van het springplankier t.o.v. de wallekant minder gunstig was dan in andere gevallen? Bovendien was het water minder diep en breed. Bovenal zal echter de hoge temperatuur een belangrijke rol hebben gespeeld hetgeen mede blijkt uit het feit dat slechts tien van de 36 heren-senioren in de tweede ronde een betere sprong maakten dan in de eerste ronde. Doorgaans liggen die verhoudingen juist anders om. WAGEN Niet ongezegd moet evenwel blijven dat er zoals te doen gebruikelijk in de tweede ronde veel meer werd gewaagd. Lukt zo iets, dan la het resultaat gewel dig, maar zit het even tegen dan wordt het een flop. Dat ondervond oud-kam pioen Bas Rietveld uit Lexmond toen hij kopje onderging. Ook Gerrit Bikker be taalde zijn allea-of-nlets-poging met een minder goede afloop omdat hij bij het inklimmen wat van de pols gleed. Het moet voor vele springers overigens verleidelijk zijn geweest in plaats van een plaats op de kant dit keer snel van de pols in het Verkoeling brengende water te glijden. Maar de meesten be heersten zich en werd er een kloeke duik genomen, dan was dit beslist nood gedwongen. Verheugend was het enorm grote aan tal deelnemers, hoewel de top toch door kleine groep knapen wordt gevormd. KINGSTON Het estafetteteam van Trinidad en Tobago heeft zaterdag te Kingston op de sluitingsdag van de spelen van het Gemenebest het wereld record stond sedert 27 april 1963 op naam van de Arizona University met een tijd van 3 min 4,5 sec. Voor groot enthousiasme bij de 30.000 toeschouwers zorgde ook Kipchoge Keino, eerder reeds briljant winnaar van de 3 mijl, door zaterdag de 1 mijl voor zich op te eisen. De atleet uit Kenya, die voornamelijk strijd moest leveren met de Engelsman Alan Simpson die het zilver opeiste, verbeterde het record voor de spelen. Hij zegevierde in 3 min 55.3 sec. Simpson werd in 3.57.1 tweede. Zes lopers bleven in deze race beneden de 4- minutengrens. Engeland werd de grote winnaar van de achtste spelen van het Gemenebest. De Engelsen veroverden 34 van de 81 te behalen gouden medailles. Voorts bleken ze goed voor 23 maal zilver en 24 maal brons. Australië eindigde als tweede met 23 gouden. 28 zilveren en 22 bronzen plakken en Canada (14/20/23) als derde. De voornaamste uitslagen waren: Heren: kogelstoten: 1. Dave Steen (Can) 18.79 m (nieuw record van de spelen) 2. Mills (N. Zeeland) 18.30. 3. Puce (Can) 17.14. 120 yards horden: 1. Dave Hemery (Eng) 14.1. 2. Parker (Eng) 14.2. 3. Razik (Pakistan) 14.3. 220 yards: 1. I* Zaterdag werd de jaarlijkse Sneek-week geopend op het Sneeker- meer. Er was geen wind en zelfs het groot aantal vierkante meters zeil in de 22 m2 klasse kon geen vaart aan de voortdobberende boten geven. Tournee door Nederland voor selectie Olympische Spelen j u> Olympic Airways legt werk neer ATHENE De vliegers bij de Griekse maatschappij Olympic Airways zijn gis teren voor zeven dagen in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Een staking van 200 andere personeelsleden van de maatschappij werd zaterdagavond vermeden toen de minister van arbeid hun eisen naar een arbitrage-commissie verwees. De vliegers weigerden echter arbitrage te aanvaarden- wint. Burgemeester M. Schakel Noordeloos was er getuige van alvorens hij de fraaie prijzen aan de deelnemers uitreikte. Bij de junioren ging de zege na strijd die door twaalf deelnemers werd uitgevochten in de leeftijdsklas van 12 tot 16 jaar naar Teus Eikelenboom uit Lopik met een sprong van 9.55 m. De eerste prijs bij de dames was voor Ada de Wut uit Vlist met 8.39 m- UITSLAGEN uit Stolwijk 11.03 ra; 2. An- Zo sprong Jan Boer zaterdag tijdens de wedstrijden in Noordeloos naar de eerste prüs met een sprong van 12.03 m. Pernix-SSS te Zeist ZEIST De beslissingswedstrijd tus sen Pernix en SSS om het kampioen schap van de Christelijke Korfbalbond. is vastgesteld op zatefdag 27 augustus te Zeist. De leiding van dit belangrijke duel berust bij de heer J. v. d. Brink te Zeist. Drie wereldrecords verbeterd door Austr. zwemmers KINGSTON Op de laatste dag van de Empire Games, die ln Kingston wer den gehouden, werden nog een aantal wereldrecords scherper gesteld. De Australiër Ian 0"brlen verbeterde het record over de 110 yards schoolslag met een tijd van 1.08.2. Het oude record stond op naam van Egon Hennlnger met 1.08.4 Ook de Australische estafetteploeg kwam met de tijd van 4.03.2 over de 4 x 110 yards wisselslag tot een nieuw wereldrecord. De Australische triomf werd tenslotte compleet gemaakt door Kathy Wainwright die haar eigen wereld record over de 440 yards vrije slag met 0.8 seconde scherper stelde. Het wereld record over de 220 yards rugslag dat met 2.28.5 op naam staat van ae Japanse Sa- tako Tanaka werd geëvenaard door de Engelse Linde Ludgrovc. In deze zes wedstrijddagen zijn niet minder dan vijftien wereldrecords ver beterd of geëvenaard, wel een bewijs hoe sterk de bezetting van dit tornooi was. In totaal wonnen de Australiërs tien maal goud, vijf maal zilver en vier maal brons. kampioen werd Alblasserwaard en Vijfher-.-nlindrn; Jan den Hartog (Lopik) 11.69 m; 5 en 6 Ger rit en Jan Bikker (Noordel-k») beiden 11.58 m; 7 Dick Kanselaar (Noordc'.ooi) UJ7 m. 8 Toon Eikelenboom (Lopia) 1129 m; 9 Bas Rietveld (Lexmond) 11.27 m en 19 Joop v. Grljn (Schoonhoven) 11.22 m. JUNIOREN: 1 Tens Teixelenboom (Lor rik) 9.55 m; 2 Arie Pellikaau (Goudrlaan) 36 m; 3 Gerrit v. Dijk (^exmond) 9.21 snijder (Bergambacht) GRAHAMSTOWN Het Nederlandse •dames hockeyteam, dat een tournee door Zuid-Afrika maakt, heeft zaterdag te Grahamstown met 21 verloren van Aubany. De Zuidafrikaanse formatie leid de bij de rust met 10. Benine van Lede scoorde het Nederlandse doelpunt. Scliiedamse amateurronde (Van een onzer sportverslaggevers) ROTTERDAM In het zwembad het Zwarte Plasje in Rotterdam heeft een Amerikaans waterpolo-zevental in een oefenwedstrijd tegen eerste klassers SVH een 93 overwinning behaald. Dit Amerikaanse team werd tijdens de Olympische spelen in Tokio in 1964 afgevaardigd en zij plaatste zich toen bij de eerste acht. waaronder ook Nederland. Het ver tegenwoordigende team dat momen teel nog vier van hun Olympische spe lers telt, nl. Sharles Brittick, Dave As- kleigh. Stan Cole en Ton van Dorp de tot Amerikaan genaturaliseerde Ne derlander (broer van Fred van Dorp, aanvoerder van het Nederlandse ze vental), heeft Nederland speciaal uit gekozen i.v.m. de Europese zwem- en waterpolokampioenschappen. Deze worden zoals bekend van 20 tot en met 27 augustus in Utrecht ge houden. Uit de tijdens deze in zwembad „Den Hommel" en „Kromme Rijn" tussen de verschillende Europese zeventallen te spelen wedstrijden, nopen de Amerikaan se coachen M. Nitztrowski en Bob Hom. alsmede de elf beschikbare spelers veel ervaring op te doen. teneinde zich voor te bereiden op de Olympische spelen 1968 te Mexico. Na hun debuut in Nederland tegen SVH in het Zwarte Plasje ligt het voorts in de bedoeling enige wedstrijden tegen sterke hoofdklasse-teams te spelen. Bo vendien zullen de Amerikanen dan nog uitkomen in de week dat de Europese kamoioenscnappen worden gehouden te gen andere nationale teams. SVH. dat door haar vele internationale contacten reeds vele malen gastheer was van sterke delegaties uit den vreemde, was tot nu toe echter nog nooit tegen een Amerikaanse waterpoloploeg uitgekomen. SVH dat in deze wedstrijd door gastspe- ler Kees van de Tooren van GZC uit Gouda was versterkt, heeft zeker veel van de vooral snelle Amerikanen kunnen Klasse beter De Amerikanen waren gedurende de gehele wedstrijd duidelijk een klasse beter. In de eerste speiperiode die vijf minuten duurde konden de Nederlanders die zeer goed partij gaven, onverwacht door Joop Hooft de leiding nemen. De bijzonder goed op dreef zijnde Amerika nen zetten echter vrij snel deze achter stand in een 31 voorsprong om. In het verdere verloop van de wedstrijd bleven i'j door hun vele aanvallen de wedstrijd beheersen. Via Joop Hooft werd in de tweede speiperiode de stand nog tot 32 terug gebracht. Maar in de derde en vierde speelhelft konden de Nederlanders de vele aanvallen van de Amerikanen niet meer bolwerken, waardoor het 92 werd. Gastspeler Kees van de Toren tenslotte bepaalde de eindstand met een onhoudbaar schot op 93. Windstilte en storm tijdens Sneekweek SNEEK Het was zaterdag vrfjwel windstil toen de bijna 709 zeilschepen, deelnemend aan de Sneekweek, van start gingen. Erg veel ran zeilen kwam er dan ook niet terecht. Het is aan een serie onweersbuien te danken geweest dat de boten voor zonsondergang ge finisht waren. De allerkleinste schepen (OK-jollen) waren vijf uur en een kwar tier onderweg geweest. Voor de grote schepen werd de route ingekort. Wegens de weinig hoopvolle voorspel lingen van de meteorologische dienst te Leeuwarden werden de wedstrijden vastgesteld voor zondag, afgelast. De uitslagen van de zaterdag gezeilde wedstrijden: Finnjollen: 1. De Ruyter; 2. Woortman. Valkenklas: 1. A. Wester: 2. Gebr. Huges. Pampusklas: 1. De Haan; 2. Donker. 22 m2-klas: 1. Goedemond; 2. mc. Linthorst Horr.an; 30 m2 klas: 1. Ade- jma; 2. II. Geveke; Schakelklas: 1. Akker- |man: 2. Schurink; Flying juniorklas: 1. Sipman van den Berg; 2. Ravensteijn. OK- jollen: 1. R. Wea:er: 2. Marlens; Stern- klas: 1. Bartels; 2. Olij. Vaurienklas: 1. Swart; 2. De Groot. Zoetemelk werd zaterdag winnaar (Van een onzer verslaygevcri) i SCHIEDAM Zwaar noodweer bete kende zaterdag letterlijk en figuurlijk een zwarte schaduw over de ronde van Schiedam voor amateurs over een af stand van 80 kilometer. Het water kwam halfkoers met bakken uit de hemel vallen, felle bliksemschichten en zware rukwinden zorgden ervoor dat niet alleen het publiek uitdunde maar ook het rennersveld dat bij de start uit 85 man bestond. Om het voor de renners toch een beetje tragelijk te maken, besloten de organisatoren de coutse met tien ronden te verkortn. Twee renners hebben profijt gtrokken van het zware weer, want Joop Zoete melk en Wim Huysmans ondernamen toen de beslissende vluent, hoewel zij daarbij uitermate gesteund werden door een valpartij in de kopgroep die aanvan kelijk bestond uit Van de Burg, Koster Van de Valk. Zoons en Huysmans. Door de gladde straten maakte etn de. renners een slipper en een valpartij volgde. Alleen Huysmans kon zich handhaven en kreeg later gezelschap van Zoetemelk die van de gelegenheid gebruik wist te maken en uit het peloton 'vegsfurtte. In de beginfase waren er enkele kleine ontsnappingen maar de onbarmharig schijnende '.on zorgde ervoor dat alle pogingen in de klem werden gesmoord. Wim Huysmans was reeds in de eerste ronden aotief maar ook Cock v.d. Hulst zorde voor leven in de brouwerij met het oog op het behalen vn de leiders- prijs. Hij nam een kielde voorsprong. Later gaf ook deze renner er de brui (Voorschoten). 4 R. Cornebsse (Amster- da). 5 J. Aldershof (Haarlem), 6 S. Koevermans (Viaardingen) 7 L. Althuy- zen (Den Haag) 8 II. Brlnuman (Rotter dam) 9 A. v.d. Ende (Rotterdam) 10 A. Kooyman ft Zand). Allotey (Ghana) 20.7 (nieuw record van de spelen) 2. Roberts (Trinidad) 20.9. 3. Ejoke (Nigeria) 21.0. 440 yards; 1. Mott- ley (Trinidad) 45.2 (nieuw record van de spelen van het Gemenebest), 2. Ber nard (Trinidad) 46.1. 3. Rudisha (Kenia) 46.4. Hinkstapsprong: 1. Igun (Nigeria) 16.40 m (nieuw record van de spelen van het Gemenebest). 2. Ogan (Nigeria) 16.08. 3. Alsop (Eng) 15.96. Dames: speer werpen: 1. Parker (Austr.) 51.38 m. 2. Boscon (Austr.) 47.80. 3. Dahlgren (Can) 47.68. 220 yards: 1. Diane Burge (Austr) 23.8. 2. Jennifer Lamy (Austr.) 23,8. 3. Irene Piotrovski (Can) 23,9. Drenth hoekte nieuw drie km zwemreeord BLOK ZEIL In het Randkanaal te Blokzijl is zaterdagmiddag een zwem wedstrijd over drie kilometer gehouden. 41.51.6 tevens een nieuw wed strijdrecord vestigde. Bij de dames was C. óoudemond van ZGV de snelste. De uitslag van deze wedstrijd, die meetelt voor de competitie om de zwem- kroniek-bekcr, luidt: dames: 1. C. Goudemond (ZGV) 45.36.7; 2. Th. Knecht (Robben) 47.08.-; 3. W. Speld (Zwemlust Utrecht) 47.54.-; 4. I. Reymerink (ZGV) 50.52.-; 5. M. van der Veem (NZC) 53.40.-; heren: 1. Eljo Drenth (Merwede) 41.51.6; 2. Harm Drenth (Merwede) 41.52.2; 3. J. van Schjjndel (SNA) 42.35.7; De 21-jarige Limburger Harry Stee- vens heeft een prof-contract getekent bij Caballero. De verbintenis gaat in op 1 januari 1967. Harry Stevens is een van onze meest succesvolle amateurs. HU behaalde dit seizoen twintig overwinnin gen. Daarbij waren een etappezege !n de tour de l'avenir. die hij ook in de groene trui beëindigde, de winst in de ronde van Limburg en de grote prijs van Soli tude in Duitsland. Ook won Steevens de ronde van België, waarin hij drie etap pes op zijn naam bracht. Zoals l :<end maakt Harry Steevens ook deel uit van de geselecteerde ploeg voor het wereld kampioenschap der amateurs op de weg. Bart Zoet de dit seizoen zo bijzonder succesvolle coureur in de criteria, gaat zich binnenkort in Waarde vestigen. Bart kreeg in het Zeeuwse plaatsje, dicht bij Kruiningen een ratio-woning. Schouten beste schaker in Eminen EMMEN De uitslagen van de partij en uit de zesde ronde van het tornooi om het open kampioenschap van Nederland, dat in Emmen wordt gespeeld, luiden: Schendenstok -. Van der Weide 1—0; Schouten - Hoogendoorn 10; Crabben- dam - Van Baarle 01: Sanders - Bakker ViV4; Stegeman - Van Eybergen 10; Dries - Epman 1—0. De uitslagen van de zevende en laatste ronde wan het open schaakkampioen schap van Nederland, is zaterdag in Emmen gespeeld, luiden: Van Baarle - Schouten 0—1; Van der Weide Bakker 0—1; Hoogendoorn - Schendstok 1—0; Van Eybergen - Dries 10; Stegeman -Crabbendam 10; Ep man - Sanders 10; De, eindstand luit: 1. en open kam pioen van Nederland: Schouten 5V4 pnt., 2/3/4. Schendstok, Bakker en Van der Weide, allen 4',3 pnt. Na 22 ronden ontstond dan de kop groep van vijf man, die aanvankelijk slechts 100 -neter voorsprong had. Het peloton reageerde niet op ne „rebellie" en liet de koplopers rustig gaan. De valpartij bleek voor vier van de vijf renners funest te zijn want Huysmans en later dus ook Zoetemelk begonnen In j Uit het tot 24 man gezonken peloton probeerden S- Pieters uit Maassluis en S. I Koevermans uit Vlaarding-:»! nog weg te lopen maar dit lukte niet. De twee koplopers, die eendrachtig samenwerkten, hadden inmiddels een i voorsprong van 45 seconden op het j peloton waaruit Van de Vilk uit Voor- 1 schoten nog -vas ontsnapt. Hij kon Zoete- 1 melk en Huysmans niet meer bereiken. Wim Huysmans had het meeste werk I gedaan tijdens dc demarrage en moest j hiervoor een dure tol i-ctalen. Joop Zoetemelk 'let het namii.ik niet op een sprint aankomen en reed Hjysmans vlak voor de finish los. Met wee lengten voorsprong kwam hij tens.otte zegevie rend over (!e eindstreep gevolgd door I uitgebluste Huysmans. vorig Jaar nat. kampioen bij de nieuwelingen. De verdere uitslag t is: F. 1 de Valk Koninkrijkssportliga 1967 in Nederland PARAMARIBO Zaterdag zijn tc Paramaribo de eerste spelen van de Koninkrijksportliga feestelijk gesloten. De spelen, waarin ploegen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland uitkomen, zullen in 1967 in Nederland worden gehouden. Aan de wedstrijden voetbal, atletiek, zwemmen, tennis en judo staan op het programma kunnen sportlieden deelnemen, die op 1 januari yan volgend Jaar niet ouder zijn dan 19 Schouten uit Nijkerk is tijdens de open-Nederlandse schaakkampioen schappen in Emmen met 5 te punt op de eerste plaats geëindigd. Daar voor werd heel wat denkwerk vereist. Russische studenten wonnen schaaktitel OEREBROE In het tornooi wereldtitel schaken voor studenten in OEREBROE gehouden, is Rusland win naar geworden. De Russen behaalden in totaal 33(4 punt. Dc Nederlanders die in dit sterk bezette tornooi niet verder kwamen dan de elfde en voorlaatste plaats vergaarden slechts löpunten. De Nederlanders verloren wén Engeland en Tsjechslowakije beide keren met 3-1. Francaise vestigde Europ. zwemreeord BORDEAUX De Fran^aise Claude Mandonnaud heeft zaterdagavond in Bor deaux het Europese record op de 200 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 2 min 15.5 sec. Het oude record, op de dag af een jaar tevoren gevestigd, stond op naam van dc Engelse Elizabeth Long, die in Blackpool tot 2 min 16.1 sec kwam. Het wereldre- «rcLisJn bozit van de Amerikaanse Martha Randall met een tijd yan 2 min

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7