Honderd Leidse wereldkampioenen Wat een KUNST en wat een GENOEGEN! K en G brengt Leiden roem; wat staat daar tegenover? Verwend Kerkrade bejubelt K en G in gloeiend stadion Coifiip^ntaar Kaïnpioen Liefde zal van verschillende kanten moeten gaan komen (Van onze speciale verslaggevers) KERKRADE In de snik hete voetbalkuip van het gemeentelijk sportpark kondigt de man bij de ver sterkingsinstallatie aan Het tamboer- en pijper korps Kunst en Genoegen9 gaat niet alleen met het Ne derlands kampioenschap terug naar Leiden maar ook met het we De rest kan net zo goed nooit uitgesproken zijnwant niemand heeft het gehoord. Honderd zwaar transpire rendedoodzenuwachtige K. en G.'ers springen el kaar op de nek. brullen het uitkeilen baretten tiental len meters omhoogdansen van uitzinnige vreugde en... huilen tranen met grote tuiten. De tribunes laten een geweldig applaus op de blauwe baretten neerrollen. De ongeveer honderd- vijftig trouwe Leidse supporters, springen de sintelbaan op. En in Burgemeester zong mee met hand in hancl hameraden..." bij aankomst K en G-trein pioenrode, beduusd grinnikende Bernardus van der Puijm (36), in structeurs van respectievelijk hoornblazers en pijpers, op de een mum van tijd gaan achtereen- schouders. volgens een wat bleekjes lachende Hermanus Freijsen (37) en de piJ^RSI^STRUCTEU^ en *- algeheel muzikaal leider Hermanus Freijsen (36) ser geant- solo'ist bij de Mariniers- kapel, wonend te Zwijndrecht. (Eigen foto) De lachende omroeper ziet weer 'n kans, en vervolgt: „Het wereldkam pioenschap muzikale afdeling mars wedstrijden met 112'A punten en lof van de jury". Het wie is maximaal ONTROEREND De tonelen, die het breken van een maandenlang opgeschroefde spanning demonstreren, zijn ontroerend. Dit magnifieke stel „jongens", van wie ruim de helft zelf al kinderen heeft, hebben het hoogste bereikt wat een amateurkorps kan bereiken .Dit is een geweldig ogenblik. Vijf minuten daarvoor, even voor tweeën, was de omroeper met het aflezen van de resultaten begonnen. Op voorgaande zaterdagen was „Advendo" uit Sneek de beste van 24 korpsen gebleken met 101 punten. Maar deze laatste zaterdag bracht resultaten van 105 (Excelsior uit Gemert), en lOS'i met lof voor de gevreesde Euroband uit Rotterdam en zelfs 110 met lof voor het zeer knap showende korps Sint Hubertus uit Kerkrade. Kon het nog hoger, vroegen de Leidenaars zich af. Hitte en spanning werden ondraaglijk, tot de machtig schallende luidsprekers de onver- SCHREEUWEND van vreugde zetten de Leidse wereldkam pioenen hun instrumenten o.p de sintelbaan, bestormen hun mu zikaal leider H. Freijsen en ne men hem op de schouders. Het stadion was een heksenketel. (Eigen foto GEEN van de 24 deelnemende verenigingen in de afdeling marswedstrijden zaterdag (zon dag waren de show-orkesten in competitie) kreeg zoveel enthou siast applaus van het verwende publiek in Kerkrade. De massa liteit van het Leidse korps wekte al golven van bewondering op. Hier marcheert K. en G met het loopnummer ,J>ays of Glory" langs de hoofdtribune. (Eigen fotoJ (AFSCHOON een voetbalkampioen- schap wel met heel wat meer tam-tam gepaard gaat, zal de trots van Leiden op K. en G.. dat in Kerk rade zo'n eclatant succes oogstte, niet minder mogen zijn. Naar dit muzi kale kampioenschap heeft K. en G, uiteraard zonder erop te rekenen, de laatste jaren duidelijk gestreefd. Het succes op het vorige wereldconcours in Kerkrade gaf het korps daartoe alle aanleiding. Als men in de waar dering van de zeer kritische inter nationale jury al zo hoog is gestegen, waarom dan niet proberen de hoog ste top te bereiken. En dat is nu dus gebeurd. Wij wensen K. en G. hiermee oprecht geluk, temeer omdat het korps dit eervolle resultaat alles behalve goed koop heeft verkregen. In muzikaal opzicht niet, maar ook materieel niet. K. en G. moet er heel hard aan trek ken om zichzelf op peil te houden. Voor zijn instrumenten en uniformen bijv. heeft het zelf grote offers ge bracht. Dankbaar is het voor de ma teriële steun die het tot dusver van vele zijden mocht ontvangen. Het succes in Kerkrade maakt de po sitie van dit korps echter kwetsbaar der. De pogingen om het hoge peil te handhaven zullen ongetwijfeld ook in materieel en financieel opzichte consequenties hebben. Consequenties die het korps zelf, ondanks vergro ting van de eigen inspanning, wel licht niet alle zal kunnen dragen. Naar onze mening zal dit kampioenschap ook een krachtiger aanspraak op steun van buiten kunnen betekenen. En dan denken wij zowel aan de over heid als aan het bedrijfsleven en par ticulieren. Het moet de stad wat waard zijn dat K. en G., zonder al te veel geldelijke zorgen, poogt zijn po sitie te beschermen. Als K. en G. deze week zijn feest- mars door de stad gaat maken, kan Leiden tonen daartoe bereid te zijn. Voor meer wetenswaardig heden over K. en G. zie pagina 4 Etiket „Wereldkampioen gaat geld kosten In het aardedonker tijdens het noodweer stond burgemeester Van der Willigen zaterdagavond op de stationstrap toe te Iwis- Eigen foto) TWEE VAANDELS Toen was het gebeurd; dat wds het einde. Twee van de twaalf ere- vaandels (nationaal en internatio naal kampioen) en een verguld zilveren eremedaille voor de eerste prijs waren bezit van het Leidse christelijke tamboer- en pijperkorps. De temperatuur van 34 graden Celsius betekende niets meer, on danks de doorweekte, zware uni formen. Jubelend, zingend, trompet terend gingen de vijf bussen uitge laten Leidenaars naar het station van Heerlen. En vandaag, met haastig in elkaar geflanste spandoeken voor de ramen, in de speciale non-stop-K. en G.- trein (huurprijs ongeveer 3500 gul den) naar huis. HAND-IN-HAND In Eindhoven loste de trein zeven tien lege bier- en limonadeflesjes en kwam een frisse (hoewel lauwe) vooraad aan boord. Een van de vele supporters had tevoren de mensen van de restauratie opgedragen iedereen een rondje te geven, waarvoor hij lachend f 160 betaalde. De enkele minuten oponthoud in het Rotterdamse Centraal Station waren grandioos. Een hoornblazer deed de melodie van Feijenoord over de perrons schallen en een dikke Honderd kelen zongen oorverdovend: „Hand in hand, kameraden; hand in Hand voor Ka en GéDe NS- mensen. de reizigers naar en van elders, ze stonden verbaas-lachend toe te kijken. MEEZINGEN En in Leiden, waar een hevige onweersbui met ratelende donder slagen en in nevels uiteenspattende stortregens de ontvangst een zwaar accent verleenden, stond een massa volk. waarbij de door PTT-directeur Bongers vanuit Kerkrade telefonisch drilmeester Van der Vier jaar geleden werd K. en G. twee de van de Nederlandse korpsen (ach ter de Trommelaeren van Roozen- daal) en vierde internationaal. deden nu niet LEIDEN Stormenderhand heeft K. en C. zaterdag hei ongeveer 5000 man tellende publiek en de driekoppige internationale jury (eerste luite nant .4. Posthumus van de KMK, de Belg .los. Moerenhout en de Engels man Frank Wright) veroverd met een magnifieke muzikale shoto: 1121/z van de 120 beschikbare en nooit toe te kennen punten. Het korps heeft Leiden roem gebracht. Maar wat gaat Leiden daar tegenover stellen? Willigen. Deze nam zyn kenmerkende pijp Ult mond om het nu met veel lawaaiig koper en trommelwerk ge- n- t i - steunde onder de overkapping wetr- D" -Trommelaeren' galmende „Hand in"" hand...' enthousiast en bescheiden mee te zingen. Het tumult was compleet, maar toch met zo groot, dat de eigen serenade op de stationstrappen even later niet^ klankrijk Icon wordon Het Spréékt voor zichzelf dat het be halen van het predikaat wereldkam pioen de verenigingen zeer aantrek kelijke contracten zal opleveren, vooral in het buitenland. Maar dat moet men nog afwachten. Dan kan het gebeuren, dat er duizend gulden of meer wordt verdiend, mits de vereniging niet op zondagen speelt. Zou zij dat wel doen, dan wa ren de financiële perspectieven veel rooskleuriger, door de enorme uit breiding van het aantal mogelijkhe den. De superieure kwaliteit is nu officieel. Over enkele jaren moeten de unifor men (4 jaar oud) worden vervan gen, waarvoor men nu rekent op on geveer 20 a 25.000 gulden. Uitbrei- ding of aanpassing van het iiutru- TamboerSVeiloof (Ie mentarium kost ook duizenden. Waar komt dat vandaan1 rieus over een eigen gebouw. En dat gaat goud kosten. De donaties moeten ook omhoog. De Leidenaars steken bij het optreden van K. en G. hnn bewondering, hun gepaste trots, niet onder stoelen of banken. Men is er zelfs aan gewend met een voortreffelijk korps te doen te hebben. Maar komt men om fi nanciële steun, dan is het afgelopen met de liefde. En dat kan ook niet zo blijven. Wil Leiden in het bezit blijven van een nu internationaal vermaarde muziekvereniging, dan moet er wat gebeuren. En snel, want de ver plichtingen, die de vereniging aan haar nieuwe status gaat ontlenen, gaan handen vol geld kosten. En dat geld kan van donateurs, van grote bedrijven en van de gemeente komen. Het hangt ervan af wat het beste is. roem oogstende uitgevoerd. De zoveel eer marsen „Days of Glory" en ^March dwongen oefenen of the Highlands" namen het met e d-L te£en. bet noodweer. K. en G. daarentegen is een jeugdver eniging en het stelt elke beschikbare man op, zonder enige selectie Dat kan de zege in gevaar brengen, maar Het natuurlijke klankbord maakte de marsen tot ver in de omtrek hoorbaar. Een hevige windstoot betekende net einde van een lange mast met vlag. die net nog legen een uitladende bus aanviel. Toen ging het langzaam over, het noodweer en die andere ontlading van enorme spanning. En succes sievelijk begonnen in honderden woningen de douches hun verkwik kende werk te doen. Zo begonnen de blauwe duivels" pas goed te be seffen. wat zij voor K. en G. en voor de stad Leiden eigenlijk wel had den gepresteerd. moet achterblijven dat is heel bijzonder, want de overi- T pL'L nyi „^„1 "k-! geus voortreffelijke Roozendaalse Voor dit unieke korps, een voor- IIV vJIlilC V dl JJ1 I I treffelijk visitekaartje van Leiden. 11 wordt het bepaald onvoordelig lan- \A7"f1'l'*Pklrlr>dlir*nill*C ger 650 gulden gemeentelijke subsi- LlULUllLUUI S die te krijpen, uoo men elders met KERKRADE Van de ongeveer twee concerten veel meer kan ver- 250 Leidenaars, die raterdagmorgen baf'\Ote sub- mrt ec„ ,p„ialr huurlr.ii, naar Kerk- moe' da" we< dnMtiech worden rade kwamen, moest er één In de ft?!' m'jnstad blijven Het was de 25-jaHg. verloofde van tamboer Andries Gij band wordt financieel gesteund doo; grote bedrijven. Men past een stren ge selectie toe (60 var. de 200 leden treden maar op) en handhaaft een ijzeren discipline (bijzonder veel ge- geen vakanties dat riskeert K. en G. Bovendien heeft het Leidse korps (3 augustus was de vakantie over) slechts enkele repetities gehouden. Bij dit zeer goede korps is de noodversnelling voor een topprestatie mogelijk dank zij de voorbeeldige sfeer en de vol ledige inzet, waartoe men gaarne be reid is. 220 leden OVERGELUKKIGE voorzit ter J. H. IJzerman (29, links beneden) schudt voor de speciale K. en G.-trein handen van een aantal leden. Voor het coupé raam de haastig gefabriekte spandoeken e.d. (Eigen foto) zenij (28), mej. Henny Eikelboom uit Utrecht. Vlak voor het belangrijke optreden van K. en G. kwam zij tc vallen op de sintelbaan. In een plaatselijk zieken huis moest uit de linkerknie een vrij grote hoeveelheid sintels en gruis wor den weggesneden. De behandelende geneesheer verklaarde vervoer bin nen vijf dagen niet verantwoord. Nog voor de trein Limburg verlaten had, hadden de K. en G.'ers een fors be drag voor bloemen en fruit ingeza- Compliment ,es voor bestuur LEIDEN Als ooit Iemand een complimentje en een stevig verdient, dan is dat het bestuur van Kunst en Ge noegen wel. Apart noemen wij daarbij voorzitter J. H. IJzer man (29). secretaris A. Alden- kamp (31), penningmeester W. Boudrij (27) en tambour- maitre P. van Oosterhoud (31). De geest van dit bestuur is zeker 15 of meer punten waard gebleken. En daarmee is niets teveel gezegd. Ook komt lof toe aan majoor B. Schwed- ler van de Marinierskapel, die eerst j.l. februari de algehele leiding van het korps over droeg aan de heer Freijsen. Het bestuur, zo vernamen wij van morgen, is dit weekeinde van enonh veel kanten gecompli menteerd. Want men moet niet vergeten, dat de ze vereniging zo'n 220 jongens en jongemannen (tegen f2,50 en f3.00 contributie per maand) op zaterda gen van één tot half zes en doorde weeks op repetitieavonden gezellige, boeiende en ontwikkelende afleiding en ontspanning biedt. Daar komt nogal wat voor kijken. Be halve de instructeurs Freijsenser- geant-fluitist bij de Marinierskapel, en Van der Pluijm. sergeant I bij de landmacht en instructeur van het tamboerkorps van het Regiment Van Heutz. heeft het korps de heer J. de Jong in dienst, majoor-tamboer bij de Marinierskapel. Deze deskundigen kosten de gehele contributie-op brengst. Dertig mille Een uniform en een istrument per lid komen op ruim 400 gulden. Reisgeld moet doorgaans met een gulden wor den betaald per lid, en in het geval Kerkrade met f 13 (normale prijs f22). En dan zijn er de andere kos ten. Jaarlijks schrijft de vereniging zo'n dertigduizend gulden bij en af. De oefenruimte (Plantsoenschool muziek - Doelenkazerne exercitie) is ook maar behelpen. Daar staat een gemeentelijke sub sidie tegenover van f650 per jaar. waarvoor het uitvoeren van twee concerten verschuldigd is. Tevens heeft men inkomsten van donaties (ruim 500 stuks). Gastoptredens- worden soms gehonoreerd. Het is vaak met hangen en wurgen dat de financiën rond komen. RIEUWE I.F.inSE COURANT S MAANDAG 15 AUGUSTUS 196«

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3