Ontslag van Nederlandse leraar geëist hoogt Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Vergeleek Zuid-Afrika met Israël Uw probleem is het onze Verolme op de bres voor Zuid-Afrika Onze kerken mogen geen fabrieken worden De mensen, tegen wie Micha zich richtte, waren niet godde loos, integendeel, zij luisterden graag naar profeten. Alleen, dat waren dan mannen met een vrolijker prediking dan Micha. „Als er maar iemand wind naliep en leugen voorspiegelde: lk profeteer u van wijn en bedwelmende drank dan zou hij de profeet van dit volk zijn," (Micha 211.) Dat zien we telkens in het Oude Testament: valse profeten, die óók optraden met „Zo spreekt de Here." Micha zegt, dat ze wind nalopen en leugen voorspiegelen, maar de valse pro feten zullen zeker Micha voor een leugenaar hebben uitge maakt. Hoe kon Israël nu kiezen? Micha'8 tegenstanders profeteerden van wijn en bedwelmende drank. Hun godsdienst was er een van louter vreugde. God is door het Verbond aan Israël verbonden, zal Zijn volk nooit verlaten en het altijd heil brengen, was hun prediking. Dat was profetie, waarnaar het volk graag luisterde. De valse profeten vroegen niets, maar beloofden alleen maar. De pre diking van Micha was bekering. De valse profeten predikten alleen maar evangelie, Micha wet en evangelie beide. Want het zou al te simpel zijn, te denken, dat terwijl de valse profeten heil prediken, Micha slechts van onheil weet. Zijn prediking is óók heilsprediking, maar door de diepte van het onheil heen, voor degenen, die zich tot God bekeren. Dat blijkt uit het slot van dit hoofdstuk. Straks zal Israël in ballingschap gedreven worden als schapen in een kooi. Dan zullen de valse profeten verstomd staan, maar Micha profe teert uitredding voor een gelouterd volk: ,JZij breken door en trekken door de poort en gaan daardoor uit: en hun koning trekt vóór hen uit pn de Here aan hun spits." Wij lezen vandaag: Handelingen 18 117. MAANDAG 15 AUGUSTUS :s i9« (Van onze kerkredactie) PRETORIA Een artikel van prof. dr. A. van Selms in het blad „Pro Veritate" heeft grote beroering gewekt in Zuid-Afrika. Voor aanstaande figuren hebben de vraag gesteld, of hij nog te hand haven is als hoogleraar aan de universiteit van Pretoria. Er is zelfs een actie ontketend onder belastingbetalers, om de universiteit onder druk te zetten door de subsidie op te schorten, totdat discipli naire maatregelen zijn genomen. keuren, wordt voor Gods wil aange zien en wat wy afkeuren, bestrijden wij onder aanroeping van Zijn Naam. W(j stellen onze zaak met de zaak van God gelijk. Wij praten van onze chris telijke beschaving. Wij beschouwen onszelf als een christen-natie. Wij heb ben het woord „christelijk-nationaal" de hele dag in de mond. Zoals de priesters in Jeremia's dagen roepen wij: „Des HEREN tempel, des HEREN tempel, des HEREN tempel is dit" Maar de profeet zegt (Jer. 7:4): „Be- driegelijke woorden." Rechtsspraak in Beieren blijft onder het kruis NEURENBERG Het kruis aan de i wand van de rechtszalen in Beieren zal j worden gehandhaafd. De eerste senaat van het Neurenbergse gerechtshof I heeft uitgesproken, dat het niet in j I strijd is met de idee van de rechtsstaat, jnoch met het beginsel van de vrijheid van rechterlijke beslissing. Prof. Van Selms: Valse gerustheid juist in Sion De zestigjarige prof. Van Selms pu bliceerde in het maandblad „Pro Veri tate" twee artikelen onder de titel „Christen wees in hierdie land", waar in hij een parallel trok tussen het Afrikaanse volk en Israël ten tijde van Jesaja door beider valse gerustheid. Prof. Van Selms schrijft onder meer: „Hoe is dit, dat wy volgens de profeet de roekelozen juist te Sion vinden? Dat komt door de gemakkelijke ver trouwdheid van de vrome met het hei lige. Hij, die regelmatig met het ker kelijk bedrijf te maken heeft, raakt er mee vertrouwd, beschouwt het als zijn bedrijf, zijn belang, zijn stok paardje. Dan wordt God Zijn God, VUUR Prof. Van Selms noemt het roeke loos, om God niet God te laten, maar Hem voor onszelf te annexeren. „Kun nen wij met vuur spelen? Kunnen wij met God spelen? Kunnen wij God ge bruiken als een instrument tot opbouw van ons persoonlijk leven, tot verster king van ons nationaal bewustzijn?" ACCRA De regering van Ghana heeft voor 12 journalisten, die op last van de vorige regering van president Nkroemah het land niet mochten binnen komen. de toegang tot Ghana openge steld. Het zijn 8 Engelse, een Amerikaan se en twee Weztduitse journalisten en een uit Togo. Brieven dlc mei ego voorzien van naam en adres kannen met In oehandeling worden genomen- Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband «taan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden Ingezlo- Vraag: Kunt u mij een recept voor witte plevers geven? Antwoord: Wij weten niet wat wit te plevers zijn. maar zijn zeer nieuwsgierig. Misschien kan u of een andere lezer ons aan een beschrijving helpen. Vraag: Zou u mij enige gegevens kunnen geven over de bloem coleus (hybridus)? Antwoord: De coleus is een overblij vende plant, die door de bloemisten door zaad of stek vermeerderd wordt. Het zaaien geschiedt in februa- ri-maart op bodemwarmte, een paar keer verspenen en tenslotte verpotten in kleine, later in 10 tot 12 cm potten. De zwakste plantjes geven over het algemeen de mooiste kleuren. Ook kan er gestekt worden van planten, liefst vroeg in het voorjaar op bodem- warmte of door er plastic over heen t« doen (voor particulieren). Verdere behandeling als zaailingen. Potgrond: drie delen bladaarde, een deel verteer de stalmest, wat scherp zand en turf molm. De coleus wordt gekweekt voor het mooie blad, daarom telkens innijpen. zodat er groei in blijft. De bloei ontstaat door slechte groei- omstandigheden en niet-innijpen. Het zijn bloemtrossen met kleine blauwe bloeitrossen. Zij bloeien het gehele seizoen door. De plantafstand is 30 tot 50 cm van elkaar, afhankelijk van de groei. Verzoek van lezeres: Van het ge dicht ..ABC der liefde, middel tot ge luk" heb ik een onvolledig exem plaar. Kan iemand mij helpen? De beginregels zijn: „Al wat kwaad is, moet men mijden. Bidden moet men ten allen tijde." Vraag: Waar bevindt zich in Neder land een bond of vereniging van tex tielfabrikanten en zo la. waar? Antwoord: Bedoeld zal wel zijn de vereniging katoen-, ravon- en linnen- industrie, Jansbuitensingel 7-8. Arn hem. Vraag: Kan u mij het adres geven van een bureau voor uitvinders? Antwoord: Dit bureau is gevestigd Rokin 9 te Amsterdam. Vraag: Ik bewoon een huis met al lerlei gebreken, oa. een lekkend dak. Verder menen wij dat de huurprijs te hoog is. Wel heb ik bij de huiseige naar geklaagd, maar dat helpt niet. Antwoord: Bij de bouwpolitie kan men klagen over het lekkend dak. Verder kan men zich tot de huurad viescommissie wenden inzake de huur prijs in het algemeen en in het bijzon der met betrekking tot de gebreken. Vraag: Hierbij een beetje grond, dat wordt bevolkt door witte beestjes. Vaak kom ik ze tegen onder de pot op het schoteltje, maar nu heb ik nieuwe plantjes gestekt en in pot grond gezet. Geef ik de plantjes wa ter. dan springen ze een paar centime ter hoog op. om daarna met het water weer in en op de grond te verdwij nen Kan u mij zeggen wat voor beestjes dat zijn, hoe ik ze het beste kan bestrijden en waar ze eigenlijk vandaan komen? Antwoord: We hebben hier te ma ken met de zeer kleine en vlugge wortelduizendpoot. Veel komen er uit eieren in de grond of door besmetting uit andere grond of potten. Ze vreten aan de wortels, waardoor de planten in groei achterblijven. De bestrijding kan geschieden: In de allereerste plaats door de plantkluit ongeveer 24 uur in vrij warm water te dompelen, waardoor ze uit de grond komen. Ook kan u de te gebruiken potgrond uitko ken Of met 6 ml parathion 25 pet. per 10 1 water te begieten. Parathion is zeer giftig. U kan ook de potgrond bestuiven met lindaanstuif 7 pet. Vraag: Kan u enkele adressen ge ven van vakantiekolonies in Neder land (voor kinderen!, liefst aan zee? Antwoord: Er is een Centrale Raad voor Kinderuitzending, Laan vtn Meerdervoort 1568. Den Haag, Centra le Commissie voor ui'zending van Kinderen naar buiten OCinabu». Fran- kenslag 140. Den Haag en Centraal Genootschap voor kinderherstellings oorden en gezondheidskolonies. Oost einde 5. Amsterdam. Time over de nieuwe theologie Tijdperk nu aangebroken van de Heilige Geest (Van onze kerkredactie) PRINCETON „De theologie staat thans op de drempel van een heel nieuw tijdperk", meent prof. dr. James I. McCord, pre sident van het theologische semi narie van de universiteit van Princeton (New Jersey) en leider van de theologische commissie van de Hervormde Wereldbond. Na de theologie van God de Vader van de eeuwen na de Reformatie en de theologie van God de Zoon van de eerste helft van de twintigste eeuw (Barth. Tilllch. Bultmann). wendt de theologische wetenschap zich thans in versterkte mate tot de derde Persoon van de Drieeenheid. Nog maar één geref. luchtmachtpredikant (Van e i onzer medewerkers) gemakkelijk hanteerbare factor in zijn j leven. De heilige Naam wordt zonder °P h?' ïr*<™f?V da' G?d df Af,rl- siddering uitgesproken. Wat wij goed- maners in Zuid-Afrika heeft gebracht, I antwoordt de hoogleraar „Wilt u be- j weren, dat u Gods bedoeling met de volksplanting aan de Kaap kent? Hebt u in de raad Gods gezeten? Kunt wonen bij een verterend vuur, bij e 1 eeuwige gloed? Wie zal zeggen, welke bedoeling God met het Afrakaanse volk heeft gehad? Wie zal zeggen, of volgens Zijn raad die bedoeling nu j niet verwezenlijkt is, zodat uw volk nu de weg van al die oude volken kan gaan, de weg van de Arameeërs, die God uit Kir heeft laten optrekken, of de weg van de Filistijnen, die Hy uit Kaftor heeft laten komen beide na ties, die volgens de raad van God hun rol in de geschiedenis gespeeld hebben en vervolgens moesten verdwijnen?" „Wat is overgebleven van de chris telijke naties in Noord-Afrika? Wat is er geworden van de nestorianen, wier kerkelijke jurisdictie eenmaal van de Eufraat tot diep in China gestrekt heeft? Kent u de geschiedenis van de Aya Sofia, dat monument van Byzan tijnse praal en kerkelijke machtswel lust? Dat is eerst in een moskee ver anderd en is nu een museum, een lege dop. BEDOELING DEN HAAG De samenstelling van het corps luchtmachtpredikanten is wat het gereformeerde aandeel betreft een bedenkelijk tekort gaan vertonen. Van de 26 predikanten behoorden er tot voor kort namelijk maar drie tot de Gereformeerde Kerken. Ds. J. Drost werd benoemd tot hoofdlegerpredikant, ds. Th. Vollenhoven nam een beroep naar Eindhoven aan, zodat nu alleen ds. L.F.A. Bötticher. die in Duitsland werkzaam is, nog over is. Hoofdluchtmachtpredikant ds. A.G J. van der Poel doet daarom een drin gend beroep op gereformeerde predi kanten. die roeping gevoelen zich te ge ven aan het werk van de geestelijke verzorging bij de luchtmacht, zich met zijn bureau in Den Haag in verbinding te stellen. Franse lyceïsten gast in Nederland DEN HAAG Deze week brengen tien leerlingen van lycea uit Bordeau en omgeving op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land. Zij zijn gekozen om hun uitstekende opstellen over Nederland. De jongelui verblijven deze week bij families in Den Haag en Wasse naar. Zy zullen onder meer een be zoek aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen brengen. Geluidsband voor zeevarenden DEN HAAG Deze week is de eerste aflevering verschenen van een maande- ijks uit te geven geluidskrant voor Neder landse zeevarenden. Het is een ge luidsband met een speelduur van een uur. waarop een samenvatting staat van populaire radio- en t.v.-programma's. Het is een initiatief van de Stichting Neder lands Studiecentrum voor Zeevarenden en het projekt heet Phonomar. Voorlopig is het een experiment voor zes maan den. Met het toenemen van de luis*er- cn kijkmogelijkheden aan de wal via Hil versum 3 en het tweede tv-net dreigden de zeevarenden op het punt van informa tie-overdracht steeds meer in de achter hoede te geraken, aldus het Stadiecen trum. dat enkele jaren geiteen .eed? voor een wereldprimeur zorgde door een luchtpostkrant uitsluitend voor zeevaren den te gaan uitgeven. Phonomar heeft de sympathie van de binnenlandse omroepverenigingen en moet gezien worden als een aanvulling op de programma's van Radio Ncderlanc Wereldomroep, waarvan het beluisteren aan boord van schepen door allerlei omstandigheden is beperkt De toezending van de banden geschied* per luchtpost aan iedere zeevarende, die daarvoor 20 gulden stort op girorekeuing 154903 van de penningmeester van de: stichting te Schiedam. Phonomar ontving een startsubsidie van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij en van de Stich ting Zeemanswelzijn Nederland, het fi nancieringsorgaan voor de zeemanszorg. waarin de organisaties van zeevarenden en reders, alsmede de rijksoverheid, sa menwerken- Volgens prof. McCord is het ook geheel in overeenstemming met dienst betoon van de kerk in de moderne wereld, als naast God de Vader en God de Zoon nu God de Heilige Geest sterker naar voren wordt gebracht als de God van het heden. Deze opvattingen van de vooraan staande presbyteriaanse theoloog zijn te vinden in het laatste nummer van het Amerikaanse tijdschrift „Time" dat aandacht besteed aan de jongste ont wikkelingen in de theologie. Bonhoeffer Volgens Time begint het nieuwe tijdperk in de theologie met Dietrich Bonhoeffer (19061945). Het blad volgt het spoor tot de gewone stadsdominees In de Amerikaanse grote steden, die vandaag de dag midden in de rassen- strijd betrokken zijn. Hier wordt dui delijk, aldus Time, dat God de Heilige Geest ook buiten de geïnstitutionali seerde kerk werkt. In dit verband citeert het blad ook dr. A. Th. van Leeuwen, een vai directeuren van Kerk en Wereld te Driebergen, „dat God tot de huidige mens ook door niet-kerkelijke kanalen spreken kan". Time legt er de nadruk op, dat het bij deze hedendaagse theologische stro mingen niet gaat om een nieuwe omschrijving van de Heilige Geest, maar veelmeer om bewijzen voor Zijn werkzaamheid in de hele wereld, zoals zij in de kerken zichtbaar wordt door de oecumenische beweging en onder de volken in het streven naar vrede en gerechtigheid. Weer boekenclub op stapel En als dit de raad van God is, dat het Afrikaanse volk wel zal voortbe staan, weten wij dan wat Gods bedoe ling daarmee is? Zijn de beproevingen, waaruit de Afrikaanse natie de laatste 150 jaar gered is, bewijzen van Gods bijzondere voorkeur voor dit volk, of is het een laatste waarschuwing?" Met name prof. A. D. Pont van de zelfde universiteit heeft zich scherp tegen prof. Van Selms gekeerd. Hij meent, dat prof. Van Selms benade ring van de problematiek voortkomt uit het christendom van West-Europa en Amerika, dat hy kwalificeert als Ds. Niemöller in Zuid-Afrika Arbeiderspers. De Bezige Bij, Bruna, Meulenhoff. Ad. M. C. Stok en Proost en Brandt plannen om met hulp van de gro- 1 te Duitse boekenclub Bertelsmann te ko- men tot oprichting van een boekenclub I in Nederland. Zoals bekend is onlangs de Nederland se Lezerskring gestart, een boekenclub van Elsevier. Bosch en Keuning. Callen- bacht, Sijthoff, Scheltens en Giltay en anderen. De nieuwe club zal geheel Nederlands worden. Bertelsmann zal alleen in finan cieel opzicht en met inbreng van zijn technische ervaring deelnemen. Het wordt een boek- en grammofoonplaten- club. met in eerste instantie van beide onderdelen 250 titels. Ook in het systeem Bertelsmann neemt de boekhandel een onmisbare plaats in. zodat een en ander niet buiten de boek verkoper om gaat. Een lid betaalt een i bepaald bedrag aan contributie en krijgt dan ten opzichte van de winkelprijs een korting van dertig tot veertig procent. levensmoe en strijdensmoe. „De heiel affaire maakt duidelijk, waarom prof. Het hof overwoog hierbij, dat Van Selms sinds hij in 1938 in het land is gekomen, nog niet om het Zuidafri- kaanse burgerschap heeft verzocht." Een nederduits-gereformeerde pre dikant zei het tegen een dagblad nog wat scherper: „Zyn taal is de taal van een ongelovigeProf. Van Selms is niet een van ons." Voordat prof. Van Selms in 1938 be noemd werd tot hoogleraar in de Se mitische talen in Pretoria, was hij her- procent van de Beierse bevolking rooms-katholiek is en dat veronder steld mocht worden, dat het resterende gedeelte geen bzewaar zou hebben tegen een kruis, dat hen niet aangaat. Zendingsopleiding ivordt steeds beter PLBAARN Het curatorium van het vormd predikant in Hansweert (193Ö)zendingsseminarie van de Gerefor- Kruiningen (1935). meerde Kerken heeft uitgesproken, dat de opleiding van zendingsarbeiders dient te geschieden in drie stadia: 1. voor het vertrek naar het zendings- veld; 2. op het zendingsveld zelf; 3. tijdens het eerste verlof. Zo zijn ook de regels, die internationaal steeds meer tot gelding komen. Voorts werd uitgesproken, dat aan de bestudering van de inheemse talen, vooral op de zendingsvelden zelf. grote aandacht moet worden besteed. Beslo ten werd om een eenvoudig talen practicum aan het seminarie te verbin- TOKIO Acht schoolmeisjes en hun onderwijzer zijn gisteren te Miyazaki, op Kioesjoe. verdronken toen het eilandje in een rivier, waarop zij kampeerden, werd overstroomd. Drie meisjes en een tweede leraar konden met behulp van touwen worden gered. ROME In -de nacht van zaterdag op zondag heeft een 48-jarige Napolitaan zichzelf in Rome. midden op straat, met benzine overgoten en geheel laten ver branden. In een brief die later door de politie is gevonden, zou de man de reden voor zijn zelfmoord hebben opgegeven. den. Voorbeeld voor hele wereld (Van een onzer verslaggevers) HEUSDEN Duidelijk onte vreden over de aandacht, die eer der aan zijn woorden is gewijd, heeft scheepsbouwer Cornelis Verolme zich zaterdag opnieuw opgeworpen als de grote voor vechter van Zuid-Afrika. Weer eens pleitte hij sterk voor een be tere verstandhouding tussen Ne derland en Zuid-Afrika. In een toespraak bij het te water laten van een schip voor dit Zuid- Afrikaanse land op de Verolme-werf in Hensden, zei de heer Verolme onder meer, dat, wanneer de houding van Nederland wat sympathieker zou zijn geweest ten opzichte van Zuid- Afrika, ons land veel grotere op drachten had kunnen verwachten, speciaal op het gebied van de scheeps bouw. Maar hij meende, dat Nederland nog niet alle kansen, heeft verspeeld om een grote rol toebedeeld te krijgen in de opbouw van de Zuid-Afrikaanse vloot. De heer Verolme, die duidelijk laat blijken niet alleen zakelijk, maar ook gevoelsmatig sterk gegrepen te zijn door het land Zuid-Afrika, liet op zijn opmerkingen enige woorden over de Nederlandse economie volgen. „Ik zie de toekomst niet rooskleurig in", aldus de scheepsbouwer. Hij ver wachtte, dat meer bedrijven hun poorten zullen moeten sluiten met als gevolg een stijgende werkloosheid. Na drukkelijk zei de heer Verolme dan ook, dat Nederland de banden met alle landen, ook met Zuid-Afrika, moet aanhalen teneinde de Nederlandse economie te redden. Verwijt Tussen neus en lippen door verweet hij de Nederlandse pers, dat zij door ophitsende verhalen zeker geen posi tieve bijdrage levert aan het handhaven van de economie. In dreigende taal! voegde hij enige vertegenwoordigers van de pers toe, dat hij wilde, dat zijn woorden goed overgebracht zouden worden. .Anders zou ik er wel eens genoeg van kunnen krijgen", sprak hij. Overigens twijfelde hijzelf niet aan het resultaat want (aldus de heer Verolme. zelf) de pers weet wat het Eerder had hij dit woord gebruikt, toen hij in lovende woorden de samen leving in Zuid-Afrika schetste. „Ze hebben daar van de Russen geleerd wat co-existentie is", aldus de heer Verolme. Hij zei, dat Zuid-Afrika daarmee een voorbeeld is voor de hele wereld en hij voegde er aan toe, dat blank en zwart er samenleven in voorspoed, blijdschap en geluk. De ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. J. J. Fouché, zei naderhand, dat zijn land bereid was tot goede samen werking met Nederland. Hij zag grote mogelijkheden voor scheepsbouwers. „Wy hebben schepen nodig, veel schepen, want wij willen meedoen in de scheepvaartwereld, niet alleen wat vrachtvervoer, maar ook wat passa giersvervoer betreft", aldus de heer Fouché. Hij dankte de heer Verolme, die hy een vriend van Zuid-Afrika noemde, voor het begrip, dat hij toont' voor de problemen van het land van Verwoerd. 5,2 miljoen (4) Hebben de inzenders over dit derwerp de krant van 30 juli, pagiü 5 gelezen, waar met grote vette letten staat „Hoger inkomen van Koningii behoeft niemand te irriteren"? Oct, vraag het dan aan de redactie en ali u het gelezen hebt, trek die ingezon- den stukjes dan in. Staatsraad Rup. pert is wezenlijk wel bekwaam, om voor het hofpersoneel een behoorlijk pensioen te bedingen, want dat had een achterstand en daar is nu verbc. tering geboekt. Dat was hem door de koningin verzocht. Niet alleen hr, hofpersoneel, maar ook alle andert werkers, die in hun loon nog er: achterstand hebben, moeten hogen lonen. Sluit u aan bij de vakbeweginj i strijdt, i r sociaal recht Mede schuldig (2) Dat er behalve door fascisten e communisten meer wreedheden wor den begaan, zal niemand ontkenne hr. Jonkman. Zeker de christen m; zich niet op de borst slaan, maar mo zich, daar hij ook geneigd is God i zijn naaste te haten, solidair voelL met de van God afgevallen wereld Toch hoop ik, dat wat ds. Wurmbrand ons openbaarde, overal diepe indruk zal wekken. Opdat nog weer eenj duidelijk gesteld wordt, dat slechts als fascisme en communisme ons mar. teling en dood brengen. Zeker in onz< tijd van verwarring der geesten is di: broodnodig. NumansdorpfadAdr. Vogelaar Hoffelijkheid Hoe komt het, dat we zo moeilijk vriendelijk of behulpzaam zijn? Het staan op onze rechten kan ons leven verarmen. Wanneer we bij het punl van vertrek op de bus staan 1t wachten, houdt menig chauffeur (soms in regen of wind) de deur gesloten tot hij zijn onmisbare shat heeft gedraaid. Hebben we een goedt zitplaats veroverd, dan hebben geen lust, om voor veel oudere n sen op te staan. De vuilnisemmer de oude dame drie hoog laten rustig staan. Zo'n leven is verschra lend en verarmt ons. Denk niet alleen aan uzelf, maar denk ook aan de ander. Laten we dit allen ter harte nemen. Den Haag, D. Knoester Spijbelen (2) Hr. Pannebakker, ik ben vai. ning, dat kamerleden, burgemeester!, leden van Provinciale Staten, wethou ders en raadsleden geen „ere-baan- tjes" moeten zijn. Al deze mensen moeten goed geschoold zijn en velen zelfs gespecialiseerd. De beloniaj moet hiermee overeenstemmen, al ka: men zich afvragen, of de schadelow- stelling voor kamerleden niet te vei wordt opgetrokken. Gorinchem. A. de Jong. PRETORIA Ds. Martin Niemöller. I de bekende leider van de Duitse Evange lische Kerk, is per vliegtuig in Pretoria aar.gekomen voor een bezoek van zes weken aan Zuid-Afrika. Hij zal gesprekken voeren met geeste lijken van alle kerkgenootschappen en preken in kerken van Duits-luthersen. congregationalisten. methodisten, anglica nen en Nederduits gereformeerden. Hij zal in Kaapstad waarschijnlijk ook spreken met parlementariërs. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Voorthuizen (vac. H. A. v. Slooten): drs. M. J. G van der Velden te Renkum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wolfheze: H. J. Die- kema te Monninckendam. die bedankte voor Appelscha. Geldermalsen en Zaam- slag. CHRIST. GEREF. KERKEN RUSSEN PROTESTEREN: (Van onze correspondent) "JlTOSKOU, 4 aug. Nu steeds meer kerken in Rusland in de stei- i gers komen te staan en men op vele gebouwen van historische waarde bordjes met het opschrift „Verboden toegang. Herstelwerk zaamheden." aantreft, wordt een grote groep Russen, die veel waarde hechten aan het behoud van het historische verleden van het land, geconfronteerd met het nieuwe vraagstuk hoe men een geschikte bestemming voor de kerken en andere gebouwen kan vinden, zodra die gerestaureerd zijn. Een geschil tussen de Tretjakov electromotoren nog in onvakkundig it Kunstgalerij, waarin de meest waarde- het middenschip gegraven kuilen. Daar volle collectie Russische schilderijen omheen is het een warwinkel van afvii van 19de eeuwse meesters is onderge- i bracht, en de restauratie-organisatie de staat over een 17de kerk nabij het Kremoin, heeft de aan dacht op dit vraagstuk gevestigd- Het lage. prachtige silhouet van de Kerk van de Verrijzenis te Kadasji met haar vijf, groene uivormige koepels vormt een fraai contrast mei de verhe ven gouden koepels van het Kremiii koninklijke vazallen en wevers in 1687 gebouwd. Zij werd later verrijkt met een fraaie, kaarsvormige klokKetoren. De kerk raakte later in een dïplorabe- le staat van verval. Aan de oostzijde van het gebouw kwam een grote faoriek te staan en aan zijn muren werden kabels 'estigd, die de hoge fabrieks schoorsteen steun moesten oieden. Thans zijn de koepels van de kerk gerestau reerd en de muren opnieuw gepleisterd. Men heeft echter voorgesteld het gebouw te gebruiken als een opslagplaat, van ijzeren buizen voor de naburige fabriek. Ook wil men een gedeelte inrichten als timmermansatelier, voorzien van cnkelza- De Veluwe. Luisterrijk land tas sen Randmeer en Rijn. door Jac. Gazenbeek. Uitgave Zomer Keu ning, Wageningen. Het boek is inderdaad, zoals het wordt aangekondigd, geschreven door een van de beste kenners van de Velu we. Het zou als dit nog mogelijk was, het aantal liefhebbers van dit mooie land met grote aantallen kunnen ver meerderen. De hoge ouderdom komt telkens en telkens naar voren in tekst, afbeeldin gen en kaarten. De Kootwijkers van duizenden jaren voor Christus, de ou de koningswegen, waarover de Ko ning-Stadhouder galoppeerde, de Hes senwegen en nog veel oudere routes, grafheuvels en oude legenden die te genhangers vinden in beschrijvingen van moderne steden en bedrijven. Aantekeningen van predikanten uit vroeger eeuwen, herinneringen aan Heldring, dr. mr. W. v. d. Berg, dole antie. meester Gangel. Veluanus. oude ambachten, watermolens, moderne toe risten. arboreta, de nieuwste institu ten van Wageningen en de her tenstand vormen slechts een deel van de vele onderwerpen, waarvoor vijf bladzijden register nodig zijn. Men Boven de polder de hemel, Sjou- ke Ales Hannema en Dominee In Laodicea, door Jo van Dorp-Ypma. Uitgave BK Boekenkring, Baarn. Voor de grote lezerskring van Jo van Dorp-Ypma zal deze Omnibus een welkome verrassing zijn. In de eerste boerenroman. Boven de polder de hemel, wordt de levensloop beschreven van een jonge Friese boer, die voor hij gaat emigreren, in Zuid-Holland het kaasmaken wil le- .Hij leert een boerendochter. Ju- vindt in de hier geboden bladzijden een grote rijkdom, aantrekkelijk ten toon gespreid. Vooral de natuurbe schrijvingen. waarbij bijna geen plek is overgeslagen, zullen velen naar de Veluwe lokken, vooral omdat men uit dit boek merken kan dat het daar niet overal overvol is. (263 blz.. 17.50) Koers.. Engeland, door A. C. van Beers. Uitgave Nieuwe Wie ken. Amstelveen. De krachtsinspanning van de Neder landse koopvaardij in de moeilijk' oorlogsjaren is het onderwerp dat de dith. ke'nnen en om haar blijft hij journalist A. C. van Beers heeft ge- de boerderij, die later aan zijn zoon bruikt voor zijn boek Koers... Enge- wordt vermaakt. Deze zoon, Sjouke land. Tienduizenden Hollanders heb- Ales Hannema, vindt echter op deze ivelden bij laffe duikbootoverval- schrijft een dominee in zijn gevange overspannen toestand i land in de jaren '40-'45. (287 blz., raadslid heeft neergeslagen I Verschillende genootschappen, die strij den voor het behoud van gebouwen van historische waarde hebben tegen deze I barbaarse plannen geprotesteerd en heb- ben zich geplaatst achter het standpunt i van de directie van de kunstgalerij, dat |de gerestaureerde kerk veel beter ge- i schikt zou zijn aJs dépendance van de galerij, die dicht in de buurt van de kerk staat- I Acuut Het vraagstuk van het vinden van een goede bestemming voor gerestaureerde monumenten is zeer acuut in dichtbevolk te centra, waar nog altijd gebrek het een warwinkel van afvii roestend metaal- De kerk wordt ge bruikt als fabriek voor visgerei en sport- uitrusting. Alcoholici Volgens „Sowjet Cultuur" en i „Komsomolskaja Prawda" wordt de keil van de Verheerlijking van Christus I Moskou, onderdeel van het Nowospa&sJ, klooster, r "rf voor het v Toen wij een paar dagen geleden bet gt bouw bezochten troffen wij echter ge« dronke lieden aan. Wel konden wij e« nietig metaalbewerkend fabriekje ontdek ken. dat in een van de hoeken van b« kolossale bouwwerk was weggestopt. De kosten van de restauratie Russische monumenten wa zoveel hard aan herstelwerkzaamhedrt toe zijn brengen vaak met zich mee. dat het noodzakelijke werk maar hall wordt afgemaakt. Vele gebouwen krijgen slechts eerste hulp. Door gebrek aan geld laat men de steigers er dan maar om heen staan, zonder het werk af te ma ken- Dit lokt veel kritiek uit, zoals die van een man. die vond, dat men dan maar1 beter een paar gebouwen volledig koil restaureren en de rest afbreken. Die me ning is de overheid niet toegedaan. De restauratie van alle gebouwen breng! echter zeer veel werk met zich mee en wanneer men geld kan reserveren ore architectonische schatten van een gced dak te voorzien, dan is het dikwijls no dig dit dak ook te gebruiken om dt industrie beschutting te bieden. Christelijk-joodse conferentie besloten j CAMBRIDGE Joodse en christelijk* accommodatie bestaat. De kerken kun- i persoonlijkheden uit Europa. Noord- de kerkelijke autoriteiten Amerika en Israël hebben zaterdag op df christelijk-joodse conferentie in Cao- bridge het antl-semitisme veroordeeld worden teruggeschonken. Er zijn vermoedelijk onvoldoende niet-industriële bestemmingen, die de ho- j ge restauratiekosten van de oude gebou wen rechtvaardigen. Er zijn bij voo'jeelJ I in dezelfde zuidelijke wijk van Mosktu nog veel andere kerken. De Ordin- kastraat telt vier kerken, waarvan er nog een als godshuis dienst doet. Van een tweede heeft men een club gemaakt. In een resolutie aan het slot van huE besprekingen, die zeven dagen hebben geduurd,- zeggen de afgevaardigden dat de nederlaag van het nazidom het anti semitisme niet heeft uitgeroeid. Zij be- groeten de verklaringen van het Vati caanse concilie en van de Wereldraad kerken over de verhouding met df bewijs voor het verlangen orm van betrekkingen te joden als i Weinig is er nog maar over van het 14de eeuwse Simonov-klooster, da: voor het grootste deel is verzwolgen door de enorme automobielfabriek van Moskou, scheppen De nog resterende Kerk van Christus' Uit Nederland namen dr. Th. C. df Geboorte is een nationaal heiligdom, dat Kruijf. professor in de heilige schrift ast J~ "win- het rooms-katholiek groot-seminarie Rij- ir de senburg te Driebergen, en de Jezuïet Pier stoe- Fransen, professor in de godgelei de universiteit van Innsbruck, de graftombes huisvest naars in de slag van Koelikowo, s Moskoviërs in 1380 de Tartaren gen. De bouwvallige kerk staat geheel i d« steigers, maar binnenin ronken dei conferentie deel™

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2