BROKKEN IJS VAN 7 CM VERNIETIGEN OOGST Einde conflict niet in zicht" Politie op spoor van moordenaars JAM IN Grillig patroon noodweer Windhoos over Limburg (rïta) Grote chaos op vele campings Blaffende hond redt gezin van vuurdood Lunar Orbiter na remmanoeuvre in baan om de maan E3 N.v.v.d. Velde Citroen Maandag 13 augustus 1966 47ste jaargang Dir»et»un f. OIEMER Heofdrtdaclsun Of. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden - Stee'nstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m.3,97, p.kw. 11,90 Klachtend.enst bezorging 18.00-19.00 Ülir Op de ene plek bleef het droog en vijftig meter verder ging een hele oogst verloren. „Het wordt een beetje donker", zeiden duizenden na een tro pische augustusdag, terwijl duizenden anderen in een gierende storm hun ondergelopen kelders gingen leeg hozen. Zo was het zaterdagavond in Nederland. Ontslag van prof. Van Selms geëist pag. Kernmerk Het onderzoek naar de bankovervallen in West- Europa concentreert zich op twee arrestanten in Brussel: de jonge en ge vaarlijke misdadiger Tura- tello, en een van zijn vriendinnen, de blonde Emilia Zenari. Maar wie is het meesterbrein Zie pagina 5. -fe Orde verstoord in Duitse hitparade - pag. Radio/TV .Ja, juffrouw met Rita. Mag ik mijn werk vanavond overslaan. Er is mooi programma op de tele- (Van een onzer verslaggevers) TTEVIG noodweer heeft zaterdagavond op verschillende plaatsen in ons land grote materiële schade aangericht. Fruitkwekers in de zuid-west-hoek van de provincie Utrecht hebben aan fruit en glas en schade geleden van circa 3,5 miljoen gulden. Ook in een deel van de Betuwe is de schade groot. Bij een fruitkweker aan de Groene- dijk in De Meern ging de complete oogst verloren, terwijl een vijftig me ter verder wonende collega geen last van hagel had. Tengevolge van de zware regenval raakte het dorp Rekken geheel geïso leerd van de buitenwereld. In Groenlo rukte een windhoos de torenspits van de r.k. kerk, vernielde enkele kerkra men en de topgevel van het postkan toor. Het aantal gevelde bomen in Eibergen bedroeg niet minder dan Droog weer DE BILT Het afgelopen weekeinde trok een kleine depressie van Zuidwest- Engeland naar het zuiden van Zweden. Het koufront hiervan passeerde zaterdag avond met plaatselijk zware onweers- en hagelbuien ons land. De zeer warme lucht, waarin de temperatuur in het bin nenland tussen 30 en 32 graden was op gelopen. werd naar het oosten verdre ven. Vanmorgen lag het koufront al bo- vm het westen van Rusland. De depressie veroorzaakte gisteren, toen ze de Noordzee passeerde, langs on to kust geruime tijd een harde tot stormachtige wind. Onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk, die uit het westen naderde, is de wind nu echter belangrijk in kracht afgeno men. De rug zal ook morgen het weer in Nederland beheersen. Het blijft daarom vrijwel overal droog en er zullen flinke perioden met zonneschijn voorkomen. De nacht wordt ten gevolge van een sterke uitstraling vrij koud. In Weert werden van 25 flatwonin gen de daken weggerukt en kwamen negen gezinnen op straat te staan. De windhoos, die deze Limburgse ge meente teisterde, ontwortelde honder den bomen, vernielde een groot aantal geparkeerde auto's, ontwrichtte het verkeer en veranderde campings in een complete chaos. Straten stonden blank, kelders liepen onder en op een pluimveebedrijf vonden 13.000 kuikens de verdrinkingsdood. Ook Enschede had ernstig te lijden van zware slagregens en hagelbuien. Felle rukwinden deden hier de televi- siemasten bij tientallen sneuvelen. Ook hier moesten politie en brandweer er aan te pas komen om door waterover last getroffenen te helpen. In het nabijgelegen Losser moesten eveneens de daken van nieuwe woningen het ontgelden. Groot was de schade in St. Jansteen op Zeeuws-Vlaanderen. Vooral broei kassen en ruiten van woonhuizen gin gen verloren. Volgens een ooggetuige waren de hagelstenen hier zo groot als een kopje. „Stenen zo groot als een kippeei waren nog maar gewoon,'" aldus deze ooggetuige. Brokken ijs Het hevige noodweer droeg overi gens een sterk plaatselijk karakter. Werden de gemeenten Montfoort. Har- melen. Oudewater, Vleuten- De Meern, Willeskop en Honkoop in het zuidwes ten van de provincie Utrecht evenals Soestdijk en omgeving in het noord oosten van deze provincie ernstig ge troffen, de stad Utrecht kreeg nauwe lijks een regenbui van enige betekenis. In Oudewater kwamen brokken ijs naar beneden met een doorsnee van meer dan zeven cm. Het water drong ook hier de woningen binnen en het meeste te velde staande gewas ging verloren. Strandweer Een hogedrukgebied komt via Enge land naderbij met morgen alweer wat aangenamer strandweer. Een afnemende wind tussen west en noord met flinke perioden van zonneschijn. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater bijna 18 gra- Voorultzichten: Het hogedrukgebied geeft de eerste dagen van deze week een verbetering met zonnig en iets warmer strandweer. Wageningen beleefde zaterdag de kleurrijke intocht van de Heidekoningin. Op de foto hare majesteit Calluna met een wat vreemde begeleiding. Door het hele land traden voorts zaterdagavond treinvertragingen op van 30 tot 40 minuten tengevolge van blikseminslag in de bovenleidingen. Het traject-Emmerik-Arnhem was ver sperd door ontwortelde bomen, waar door ook in het internationale trein verkeer ernstige vertraging optrad. Zaterdagavond werden twee meis jes in het zwembad van de camping Vogelenzang te Bloemendaal door de bliksem gedood. De slachtoffers zijn de 15-jarige naaister B. Rotgans en de 16-jarige kantoorbediende W. M. L. Siegrest, beiden uit Amsterdam. n het noodweer werd te Zelhem de 25-jarige landbouwer H. Hainen gedood door stroom van een hoogspanningska bel, die op een weidcafrastering was ge vallen. De man kwam om het leven toen i koe wilde verwijderen,, die eer- is geëlectrocuteerd. Voor vervolg zie pag. 5 BERGEN Een Duits gezin heeft zich zaterdagnacht op het nippertje uit een brandend hotel in Bergen, Noord limburg, kunnen redden doordat een hond het op tijd wakker blafte. Vader, moeder en een 12-jarige zoon sprongen van een hogte van drie meter van een balcon omdat er geen andere manier was om zich in veiligheid te stellen. Het hotel De Gastronoom ging met inboedel verloren. De schade voor de eigenaar wordt geschat op 70.000. Be halve het Duitse gezin waren er geen gasten in het hotel aanwezig. MELBOURNE Bij een brand in een tehuis van het Leger des Heils zijn 25 mannen om het leven gekomen. Eén slachtoffer verbrandde en 24 anderen stikten in de rook. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat iemand met een brandende sigaret in slaap viel. De auto van de moordenaars van de drie Londense politiemannen is teruggevonden. Het is een tien jaar oude Vanguard met een opge voerde motor, die de wagen een snelheid van 150 kilometer per uur kan geven. De auto stond in een afgelegen garage in het zuiden win de stad. De politie werd telefonisch ingelicht. Gesprek met Westmoreland: Harriman niet welkom v,c.tnam ,cn ei"dc zal Het Amerikaanse volk moet weten in Cam bod ja WASHINGTON „Niemand kan zeggen wanneer het conflict Auto gangsters terecht Tijdens het noodweer van zaterdag werd deze boerderij in de omgeving van Enschede zwaar getroffen door ontwortelde bomen. LONDEN In de verbeten jacht op dc moordenaars van de drie rechercheurs van Scot land Yard beschikt de politie nu over drie aanwijzingen: de gevonden auto, de man die deze verkocht heeft en minstens een belangrijke getuige. De auto werd in een garage in het zui den van Londen gevonden na een telefonische aanwijzing. Een vrouw die de garage vanuit haar woning kan zien werd door de politie een belangrijke getuige ge noemd. Aan de pers en televisie is verzocht haar niet lastig te vallen; zij is gisteren zonder onderbreking on dervraagd. Een tweede telefoontje had tot gevolg dat 30 politieauto's naar een adres in Zuid-Londen reden, waar een stuk van de stad werd afgezet. Een echtpaar werd voor nadere ondervraging weggevoerd. Zij zouden onderdak hebben verschaft aan een „man met een spits gezicht", die gisterochtend haastig met twee vrien den zijn bezittingen kwam halen. „Wij zullen ze te pakken krijgen", zo vertelde gisteren een politiefunctionaris. „Deze mannen moeten tot elke prijs ge pakt worden", zo voegde hij er aan toe. Vele politiemannen, die met vakantie wa ren. hebben vrijwillig hun vakantie on derbroken om deel te nemen aan de klop jacht. Naar aanleiding van deze moor den zijn in het land nu stemmen opge gaan om de doodstraf weer in te voe ren. Ook meent men dat alle politie mannen van nu af wapens moeten dra gen. Voorts heeft de politie een beroep ge daan op de I.ondense onderwereld haar te helpen bij de opsporing van de moor denaars. Er zouden tekenen zijn die erop duiden dat de onderwereld wel bereid Is haar traditionele stilzwijgen te verbreken nu er in heel Engeland zo'n diepe ver ontwaardiging heerst over de lafhartige moord. x Schoten in Soho Terwijl het gehele Londense politieap paraat op de been Is deed zieh zater dagnacht in de Soho-wijk een schietinci dent voor. Twee gangsterbenden hadden elkaar de oorlog verklaard. Een in deze buurt patrouillerende po litiewagen raakte betrokken in de strijd tussen de twee benden. Er werden zelfs schoten op de politiemannen afgevuurd. De schoten werden gelost vanuit een auto. Naar later bleek vuurden de inzit tenden van de wagen op inzittenden van een andere auto. Eén van deze wagens genomen voor een verhoor. De andere gangsters slaagden er in te ontvluchten. Bij dit schietincident werd een voetgan ger licht gewond. dat er geen snelle overwinning zal worden behaald. Aan de an dere kant moet de wereld begrq- pen dat wjj de strjjd niet zullen opgeven". Tot deze nogal pessi mistische conclusie is de presi dent gekomen na zijn gesprek met de Amerikaanse opperbevel hebber in Vietnam, generaal Wil liam Westmoreland, die dit week einde speciaal naar Johnsons boerderij in Texas moest komen om de crisis in Vietnam te be spreken. Johnson meent dat een machts greep van de communisten in Zuid-Vietnam niet alleen onwaar schijnlijk, maar ook onmogelijk is zolang de Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Vietnam zijn. Nog nooit hebben de Ver. Staten zo'n doel treffende en moedige strijdmacht in actie gehad als die in Vietnam, al- dent Johnson. Generaal Westmoreland voegde er aan toe, dat ongeveer de helft van de communistische strijders in Zuid- Vietnam nu bestaat uit geregelde troepen uit Noord-Vietnam. De ge stadige toevloed van de Noordvietna- mese militairen heeft hun aantal op ongeveer 110.000 gebracht. Daarbij komen nog 112.000 guerrillastrijders, van wie 40.000 tot het politieke kader behoren en 20.000 tot de ondersteu ningstroepen. Het grote verlies aan vliegtuigen vond de generaal „be treurenswaardig", maar het gemid delde is niet buitensporig. De generaal bevindt zich al sinds vorige week woensdag in Honoloeloa. Hij zal morgen naar Vietnam terug vliegen. Het gesprek met Johnson is in diep geheim gevoerd. Smokkelterreur aan de grens EINDHOVEN De smokkelpraktljken aan de Belgisch-Nederlandse grens wor den me» de dag gevaarlijker. De Neder landse douane blijkt over onvoldoende middelen te beschikken om met name de botersmokkel tegen te gaan. Overwogen wordt thans de hulp van militaire instan ties in te roepen. I-i -Je kor rndc dagen Duyx. Gisternacht bleek de Nederlandse dou ane opnieuw machteloos te staan tegeno ver het forse materiaal, dat de smokke laars hier inzetten. De op de weg van Valkenswaard aangebrachte staalcon structies werden door een gepantserde smokkelauto, die in volle vaart kwam aanstormen, in splinters gereden. De bestrijding van de botersmokkel met normale middelen is niet meer toerei kend. aldus het commentaar van de zijde van de douane. Vliegtuigen I Het aantal vliegtuigen dat de VS vo rige week bij de aanvallen op Noord- I Vietnam hebben verloren, bedroeg vijf- i tien. Ook zaterdag werden weer twee toestellen neergehaald. Bij een gevecht in de omgeving van de Amerikaanse mariniersbasis in de mariniers zaterdag driehonderd niet duur wel heerlijk Noordvietnamezen en leden van de Viet- cong gedood. De strijd ontbrandde toen een bataljon Zuidvietnamese mariniers een versterking van de Vietcong ontdek te. Voorts zouden Zuidvietnamese troe pen bij een gevecht bij Cau Cau, 250 ki lometer ten zuiden van Saigon, meer dan tweehonderd opstandelingen hebben gedood. In de Golf van Tonkin hebben Sky- hawk-vliegtuigen van de Amerikaanse marine zaterdag twee Noordvietnamese motortorpedoboten en acht met olie ge laden boten tot zinken gebracht. Niet welkom Johnson, aan Cambodja is afgezegd door het Cambodjaanse staatshoofd, prins SI- hanoek. De Prins toonde er zich verstoord over dat de Amerikanen wel hun spijt over het borabardement-bjj-verglssing van het Cambodjaanse dorp Thlok ITatsj aan de inwoners daarvan en aan de daar aanwezige diplomaten hadden betuigd maar niet aan de Cambodjaanse rege ring die toch de voornaamste belang hebbende was. Prins Slhanoek heeft vla ambassadepersoneel Harriman laten we ten dat hij maar niet moest komen...~. Een belangrijke getuige in de moordzaak is de tien-jarige James Newman, die op straat speelde toen de verschrikkelijke schiet partij plaats vond. KAAP KENNEDY Dc waar nemingssatelliet Lunar Orbiter is in een bijna perfecte baan j om de maan gekomen, zo deelde gisteren technici op Kaap Ken nedy mee. De maanverkenner kwam in zijn elliptische baan na de delicate ma noeuvre van het vertragen van de snelheid van de satelliet. De rem- raket werd te 18.34 uur onze tijd in werking gesteld en heeft onge veer tien minuten gewerkt Hier door werd de snelheid van de maanverkenner zodanig vertraagd, dat hy in het zwaartekrachtveld van de maan bleef. Binnen enkele dagen hoopt men de Lunar Orbiter door een nieuwe manoeuvre in een nog dichtere baan om de maan te brengen, vanwaar hij met het nemen van op namen van de maan zou kunnen beginnen. Deze foto's en die van de Surveyor zullen de Amerikaan se technici in staat stelen de plaats te bepalen wear een bemand ruim teschip van het type Apollo op de maan zou kunnen neerstrijken. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1