Nieuwe Leidse Courant m Drie Scotland Yard agenten vermoord E22 Hunze ontslaat personeel niet Er ziin Minder warm GROTE VIER IN DE SUIKERINDUSTRIE GAAN UNIE VORMEN Commentaren JAMIN ■««m. Koelbloedig moorden bij park Staatslening enorm overtekend Hittegolf in Spanje Kreeg Shen instructies uit Peking? Zaterdag 13 augusttis 1966 47ete jaargang Dirsetsur» P. DIEMER Hoofdr»d»c1eun Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich la ghebleven «nlin hart In fegKanjpoet Dordts I laajsT" Couranf Kantoren Leiden Steenstraat*37" Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 KlacMèndienst bezorging 18.00—19.00 v Londense politie - in staat van Een voorbeeld van de Duitse hoedenmode voor de komende herfst en winter. Het hoedje, dat sterk aan een jagershoed doet denken, is uit gevoerd in groen vilt; zelfs de veer ontbreekt niet. (Van onze soc.-econ. redactie) ZWIJNDRECHT Het ontslag, dat de negentien werknemers van de N.V. machinefabriek „De Hun- ze" (voorheen „Trawefa") heb ben ontvangen omdat het bedrijf in financiële moeilijkheden ver keert, is ingetrokken en er zijn maatregelen getroffen dat het loon en de vacantietoeslagrechten zeker gesteld worden. Dit helbben vertegenwoordigers van de vakbonden (de Chr. Metaalbedrijfsbond. de Algemene Nederlandse Metaalbedrijf,s- bond en Sint Eloy) gistermiddag bereikt in een bespreking met de liquidateur, mr. X. A. Schuit te Rotterdam, en de adjunct directeur van „De Hunze". Een en ander betekent evenwel niet dat de financiële moeilijkheden van het bedrijf zijn opge- VOLAUTOMATISCHE 700.000 christe nen in China pag. Kernmerk Brokkenmakers Op de Nederlandse wegen rijden te veel brokken makers. Tot deze onaan gename conclusie komt onze verslaggever Dick Ringlever in een repor tage over de rijproeven van de ANWB in het Zondagsblad. •fe Broivn kreeg ivat hij wilde hebben - pagina 7 BEELDENSTORM Vier eeuwen geleden woedde de beeldenstorm in de Neder landen. Op onze pagina Geeste lijk Leven in het Zondagsblad vertelt onze kerkredactie hoe geloofsvervolging resulteerde in een golf van onrust en geweld. ;n dat de onderneming zal kunnen blijven bestaan. De werknemers zijn thans in dienst van „De Hunze" in liqui datie. hetgeen betekent dat zij elk mo ment opnieuw kunnen worden ontslagen. De werknemers hebben thans evenwel de zekerheid, dat hun financiële rechten zeker gesteld zijn. Intussen zal de liqui dateur nagaan op welke wijze een en ander het best kan worden afgehandeld. De vakbonden hebben door deze stap mede willen voorkomen, dat het per.so- neel van „De Hunze" en bloc wordt over genomen door het aannemersbedrijf „De Marne" te Rotterdam (een zg. koppel baas), omdat daardoor de pensioenrech ten van de werknemers zouden komen te vervallen. Wellicht zullen zij elders in dienst kunnen treden, want in de Rot terdamse metaalindustrie is nog steeds tekort aan arbeidskrachten. Het overleg tussen de vakbonden, de liquidateur en de directie van het bedrijf wordt volgende week voortgezet. UTRECHT De 20-iarige Engelse kok Stephan P. C. Walker uit Dudley is gisteren tijdens het zwemmen in de Lek bij Lopik verdronken. De man die op een plezierboot werkte, he^ft waarschijn lijk kramp gekregen. Heel West-Europa bevindt zich warme lucht die uit subtropische gebieden afkomstig is. De hoogste tem peraturen, 35 en 38 graden, wenden gisteren gemeldt uit Spanje. In grote delen van Frankrijk en Duitsland wer den maxima-tussen 32 en 34 graden bereikt, terwijl in het zuiden en zuid oosten van ons land het kwik tot 29 en 30 graden opliep. De begrenzing van de warme lucht liep vanochtend van Zuidwest-Engeland naar het Skagerak. In dit front is een kleine storing ontstaan, die een ongeveer noordoostelijke koers in de richting Denemarken aanhoudt. Aanvan kelijk gaat daarom bij ons de aanvoer van zeer warme lucht nog door. Het er evenwel naar uit, dat in de loop van morgen het koufront van de storing Nederland van het westen uit zal passeren. Daarbij zullen plaat selijk enkele regen- of onweersbuien ontstaan, waarna koelere luchtmassa's zullen binnenstromen. p141.5o!8onder 19>a8.°l 5.21. onder 20.07: i alarm en bewapend - is massale speurtocht begonnen. - Minister Jenhins onderbreekt zijn vakantie David Wombwell Christopher T. Head LONDEN Gangsters hebben gisteren midden op straat vlak voor de ogen van spelende kinderen drie ongewapende rechercheurs van het vermaarde Britse politiecorps Scotland Yard in koelen bloe de neergeschoten. Elk van de drie mannen werd met een enkel schot geveld. Scotland Yard heeft nu een massale speurtocht naar de moordenaars ingezet. De gehele Londense politiemacht is in staat van alarm gebracht en er is een beroep gedaan op taxichauffeurs uit te zien naar verdachte voertuigen, die overeenkomst vertonen met het voertuig van de daders. Roy Jenkins, de Britse minister van binnenlandse zaken, heeft zijn vakantie onderbro- De politie heeft al honderden mensen ondervraagd, in het bijzonder kinderen die in het vlak bij de plaats van de moorden gelegen park speelden. Vol gens ooggetuigen is de auto van de daders een Ford of een Vanguard. Er zouden zich vier personen in de auto hebben bevonden. De drie vermoorde politiemannen zijn Christopher Tippet Head (30), Geof frey Roger Fox (41) en David-Bertram Wombell (25). Ook zijn intussen de sig nalementen van de moordenaars verspreid. Een van hen is een dikke man met een zwarte baard. Twee van hen zijn ongeveer dertig jaar en een andere twintig. Overreden den. De drie in burger geklede politie mannen hielden een personenwagen aan met de bedoeling de inzittenden te ondervragen. Afgaande op verklaringen van ooggetuigen zouden er vier man nen uit de aangehouden auto zijn gestapt en direct het vuur hebben geo pend op de rechercheurs. Eén werd neergeschoten terwijl hij in de auto zat. Een tweede werd getroffen tijdens het uitstappen en de derde werd gedood tijdens een vluchtpoging. Deze werd nog door de auto van de moordenaars overreden. Aanvankelijk dacht men dat de rechercheurs waren vermoord door individuen die uit een gevangenis in de buurt waar het drama zich afspeélde, waren gevlucht. Een gevan genis-woordvoerder ontkende dit ech ter. Scotland Yard is vastbesloten de moordenaars te vinden. Elke politie man wordt nu uitgerust met wapens en traangasgranaten. Amok-maker maakt vier slachtoffers NEW HAVEN Een kreupele man. die werd gezocht wegens moord op een vrouw, heeft gisteren in New Haven drie vrouwen en een man met kogels vcr- n neger, drong een i begon in het wilde Kunsthartpatiënt mocht even op HOUSTON Een 37-iarige Mexi- aanse, in wier lichaam vijf dagen gele en een kunsthart is gep'.iatst, is giste- en in het Methodisten ziekenhuis te Houston even uit bed geweest. Zij is de derde patiënt bij wie een uergc.ijke in greep is verricht door de chirurgische staf van dr. Debakey. De eerste twee patiënten overleden kort na de operatie vanwege complicaties. Negen kinderen, die het ongeluk met de Belgische bus in Lim burg overleefden, liggen nog steeds in het ziekenhuis. Hun toestand gaat gelukkig goed vooruit. Op de foto een kijkje in een ziekenhuiskamer waar drie van de kinderen liggen. wond. De man, e« cafetaria binnen, ei weg te schieten- Toen de politie arriveerde had een kort vuurgevecht plaats, waarbij de amok-maker getroffen werd. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. Dej toestand van een der gewonden is kri- De neger wordt gezocht wegens moord op een 34-jarige vrouw, moeder van virr kinderen, wier verminkte lijk eerder op de dag in een ander gedeelte van de stad was gevonden. De molen ,.De Dikkert" in Am stelveen werd gisteren na een kostbare restauratie heropend. De aanvankelijk voor de sloop be stemde molen is weer als nieuw en biedt onderdak aan een taveerne. Er zullen nog een klom penmakerij en een antiekwinkeltje in worden ondergebracht. Op de foto: eigenaar Brinkhof toost met restaurateur Van Wijk. HALSTEREN De besturen van de vier coöperatieve onderne mingen in de Nederlandse suiker industrie heben besloten nauwer te gaan samenwerken. Ze willen gezamenlijk een nieuwe coöpera tie oprichten, de Suiker Unie, die het beleid van de aangesloten coöperaties zal coördineren. Op deze wijze willen de ondernemin gen komen tot een verlaging van de verwerkingskosten van de sui kerfabrieken en tot een meer effi ciënte afzet van de eindproduktie. De Suiker Unie zal in Rotterdam worden gevestigd. De plannen zijn ontvouwd in een schrijven aan de by de coöperatie aan gesloten leden, die er zich binnenkort op de algemene vergaderingen van coöperatieve vereniging over dienen uit te spreken. De ondernemingen waarom hel gaat zijn de Verenigde Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord, de Coöpe ratieve Suikerfabriek en -Raffinaderij ..Puttershoek" te Puttershoek. de Friesch- Groningse Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek en -Raffinaderij te Groningen en de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek en -Raffinaderij te Sas van Gent. Zij exploiteren zes sui kerfabrieken. die gezamenlijk rond 63 pet. van de Nederlandse suikerbieten verwerken. Ongetwijfeld heeft het vooruitzicht van de spoedige realisering van dc gemeen schappelijke markt voor suiker en sui kerbieten in'de EEG (ingangsdatum 1 juni 1967) een stimulerende invloed ge had op de samenwerkingsplannen. Deze plannen houden het volgende in. De vier coöperaties blijven als zodanig bestaan en de leden blijven aangesloten bij hun coöperatieve verenigingen. De nieuwe Suiker Unie zal op grond van een daar toe strekkende overeenkomst het beleid van de aangesloten coöperaties coördine ren. Tevens worden op basis van die overeenkomst de bruto bedrijfsresultaten van de afzonderlijke ondernemingen „ge poold" en herverdeeld, zodanig dat de leden van alle coöperaties een gelijke prijs zullen ontvangen voor suikerbieten met eenzelfde gehalte, eenzelfde tarra en op dezelfde wijze geleverd. Deze gelijkschakeling wordt mogelijk gemaakt door een financiële verrekening, die tussen de leden van de vier Coöpera ties zal dienen plaats te vinden. De sa menwerking zal uiteraard pas een feit zijn als de ledenvergaderingen de sta tutenwijzigingen hebben aanvaard. AMSTERDAM De staatslening m tweehonderd miljoen gulden tegen een rente van zeven procent is een es geworden: er werd ingeschre- voor een bedrag van ongeveer vierhonderd miljard gulden! De aantrekkelijke voorwaarden van de lening deden vele beleggers zich naar inschrijvingskantoren haasten. De enorme overtekening betekent ovri- gens niet, dat het astronomische b edrag van vierhonderd miljard gulden inderdaad beschikbaar is. Er is alleen voor grote kapitalen ingeschreven, dat tevoren bekend was. dat slechts een klein deel kon worden verkregen. De toewijzing is thans niet hoger dan 0.0545 procent. Met de stukken vsn deze staatslening is al druk handel gedreven. De koers van uitgifte was 99'h procent, maar er zijn al stukken verhandeld e 100 1/4 tot 100 Vt procent. Aan de overtekening mag niet de conclusie worden verbonden, dat het er met de financiële situatie in ons land nog niet zo slecht voorstaat. Als de condities minder gunstig waren, was de kans groot geweest, dat de lening was mislukt. TUDELA In Noordwest Spanje heerst een hardnekkige hittegolf. Het kwik bereikte in Tudela een waarde van 55 graden Celcius. Alle werk is overdag gestaakt. Na tien uur 's mor gens is het stadje uitgestorven, de be volking zoekt verkoeling in zwemba den en rivieren. Zodra het echter don ker wordt, komt Tudela tot leven. Op de terrasjes zitten de mensen opgepakt Het is te warm om te slopen. Het toe risme naar Spanje vertoont een sterke stijging. Ten opzichte van verleden jaar met 25 procent. Gisteren kon de Spaanse minister van voorlichting de aankomst van de elfmiljoenste bekend maken. Muur yANDAAG is het in Duitsland de dag van een sinister lustrum: de muur die Berlijn verdeeld houdt bestaat vijf jaar. Voor het Duitse volk geen dag van blijdschap; des te schrijnender de feesten die de communistische machthebbers niet temin op touw hebben gezet. Die feesten, kwalijk te vieren, be wijzen dat de communistische leiders zich achter de door hen opgetrok ken muur veilig weten. Zij werd opgetrokken omdat de onafgebroken vlucht naar de vrije wereld de ver schrikking van hun bewind be wees. Dit „stemmen met de voeten" zoals het wel werd genoemd moest worden tegengegaan; de scheiding van de vrije wereld moest zo afdoende mogelijk worden. Erkend moet worden, dat de vraag naar de erkenning van de twee Duitslanden door dit sinistere lustrum nog eens te meer actueel is geworden. Maar of door deze wrange feesten die erkenning ook metterdaad naderbij zal worden ge bracht? Bar geweld QNZE tijd is er een waarin het barre geweld opgeld doet en waarin de mensheid telkens weer door brute daden van bar geweld wordt opgeschrikt. Men zegt dat betoon van geweld aanstekelijk werkt, zodat het de trekken gaat vertonen van een epidemie die over de wereld trekt. Beter wellicht is te stellen dat in deze tijd machten gemakkelijker loskomen die onder andere omstan digheden wel aanwezig, doch beter in toom te houden waren. Het jongste gebeuren dat ons allen aangrijpt is de wrede moord op drie weerloze, immers ongewapende politiemannen in Engeland, gedood bij de uitoefening van hun plicht. Kritiek, ook op de politie, is gemakke lijk. Men vergete niet dat zij ook een bittere strijd voert op het front van de misdaad. Oom en tante martelen twee meisjes HOUSTON In een garage heeft de politie gisteren twee meisjes (vier en zes jaar oud) gevonden, die met de handen achter de rug waren vast gebonden. Zij waren ongekleed en hun lichaam zat vol littekens. De meisjes ziin naar het ziekenhuis gebracht. Hun oom en ante zijn ge arresteerd. De ouders van de kinderen zijn nog niet opgespoord. Buren waren van de mishandeling op de hoogte, zo is uit het politie onderzoek gebleken. De vrouw van een predikant had de meisjes enkele malen eten in de garage gebracht. Een assistent-sheriff ontdekte de ge martelde kinderen. Zij vertelden, dat zij waren geslagen, omdat zij „overal aan zaten". als "toetje" na de maaltijd ijS v.n niet duur wel heerlijk DEN HAAG Komt er einde lijk schot in de zaak van de nu al bijna vier weken verborgen ge houden acht Chinezen? In diplo matieke kringen in Den Haag heerst voor deze keer enig opti misme. Dit wordt gegrond op een zinsnede in een kort communiqué, dat gisteren door het ministerie van buitenlandse zaken werd uit gegeven. Geen ultimata of herha lingen van standpunten dit keer, maar slechts de zin dat „binnen het kader van het Nederlandse recht" naarstig naar een oplos sing wordt gezocht om uit de im passe te raken. Voor de zoveelste keer gistermiddag bezocht de tijdelijk zaakgelastigde van de Chinese Volksreoubliek in Den Haag het ministerie van buitenlandse zaken. Het Wat deze dan wel zijn geweest, kan men slechts naar gissen. Waarschijnlijk lijkt dat de met spanning verwachte eis dat de belegerde las'-ecnnict Haagse politie en sinds eergisteren ook de rijkspolitie nanden vol werk bezor gen. ongemoeid Nederland zullen moeten verlaten. Zoals bekend moeten de Chinezen door de rechter-commissaris w «rden gehoord in verband met de raadi*.achtige dood van de 42-jarige collega -Isu Tzu IVai die precies vier weken ge'eden dodelijk Sewond op net trottoir voor een inmid- els door de Chinezen verlaten pand aan de Haagse Prins Maurlts.?-<n werd ge vonden. De speculaties bewegen zich tussen de uitersten van moord en ".en ongeval, hoewel zeker Is dat de Inmiddels overle den man -- nij werd met reweld uit het Rode-Kruis-ziekenhuls ontvoerd noli- tlek asiel heeft willen aanoa»en of eeD dergelijk verzoek al had gedaan. Voor vervolg zie pag. 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1