TV VAN JACHTHAVEN TOT RADIO Brandpunt: drie keer per maand één uur Kolder Indonesische filmster getuigt nu van Christus JOHN LENNON BIEDT ZIJN EXCUSES AAN r v, VRIJDAG 12 Xl'OrSTl'S 19ft* en J oorlichting strafzaken Rechtszaak voor radio en tv? AMSTERDAM Moet de openbaar heid van de rechtspleging worden be perkt tot een deel van de pers. vraagt mr. M. B. van der Werk zich af in het pre-advies dat hij op 23 september zal uitbrengen tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Orde van Advoca ten. De heer Van der Werk meent van niet. Hij rekent directe uitzendingen via radio en televisie niet tot de onmogelijk heden. Dit is slechts toelaatbaar indien daarbij dezelfde voorwaarden worden gesteld als ten aanzien van de geschre ven verslaggeving, namelijk dat op gener lei wijze de positie van de verdachte wordt verzwaard. De advocaten gaan tijdens de jaarver gadering de verslaggeving door de pers over strafzaken bespreken. Een viertal deskundigen, behalve mr. Van der Werk ook mr. D. J. van Gilse, mr. J. K. Mat- huisen en prof. Rooij. heeft hierover pre-adviezen voorbereid. Deze laatste merkt onder meer op: „De kwaliteit van de rechtbank verslagen staat of valt met de vakbekwaamheid en het verantwoor delijkheidsbesef van de verslaggevers". „Goudautcr (40 milj.) sloeg om LEEDS In de hoofdstraat van Leeds ontstond gisteren grote opschud ding toen een vrachtauto met 'opleg ger door een slippartij omsloeg. In een oogwenk was de wagen omringd door tientallen agenten in burger en in uniform. Voorbijgangers, hierdoor nieuwsgierig geworden, vroegen on middellijk wat er aan de hand was. De politie antwoordde lakoniek, dat de auto tomaten vervoerde. Later bleek dat de wagen bankbil jetten ter waarde van vier miljoen pond sterling (40 miljoen gulden) vervoerde, een buit groter dan die van de Britse treinroof. De Bank van En geland kon opgelucht ademhalen. Er lieten zich geen rovers zien. BOTENLOODS VM DIJK VERBODEN VOOR LANGHARIGEN (nemen. Ik ben niet bang. dat ze de boel ~W~ A VM f M M 1 I ITT y A ~W' afbreken. Ik ben wel steeds op m'n M M M My My M M M /W M I hoede, een beetje gespannen. Zodra ik M /-M M j M .mi m M M W /-M M j één jongen zie. die herrie wil trappen, a r -L mm* zit ik er meteen bovenop". Jongens met lange haren komen niet (Van een onzer verslaggevers! j binnen. „Als er zo'n knaap bij de deur 1 staat, zeg ik tegen hem: jongen, het HILVERSUM Uit Loosdrecht komen dit weekeinde twee uit- gaat niet om jou. maar om je haar. Er zendingen: zaterdag via de radio de finale van het Cabaret der Onbe- [zijn er ook. die zo graag naar binnen kenden en zondag via de televisie de finale van het Jazzconcours 1966. De botenloods van Van Dijk in Loosdrecht fungeert beide malen als studio. Het gebouw hoeft daarvoor niet te worden ontruimd, want het is lang geleden, dat er boten stonden. Jachthaven Van Dijk heeft niets meer met watersport, maar alles met jazz te maken. op het terras hun haar willen, dat afknippen". „Het is 'n heel gedoe met die jeugd. Ze zijn niet zo kwaad. Dat merk je als zo'n jongen na een paar jaar weer komt opduiken. Dan zi4 hij hier op het terras, met vrouw e peuters". In de tijd dat er nog geen televisie was. lag de jachthaven vol met zeilbo ten en rook het er naar teer en vernis. De botenloods werd toen in de zomer maanden af en toe als feestzaaltje inge richt voor artiesten, die in het „slappe seizoen" er toch nog wel wat wilden bijverdienen. „Teervaten en kisten, met zakken af gedekt, fungeerden de eerste keer als zitplaatsen. Alle burgemeesters uit de omgeving waren er. Ik dacht: nou hebben ze toch wel belangstelling. Jan de Cler heeft er een liedje op gemaakt, dat herinner ik me nog", vertelt de heer J. van Dijk. Jachthaven Van Dijk werd spoedig een begrip. Alle artiesten van naam kwamen er regelmatig: Wim Sonne- veld, Wim lbo, de Wama's, Rens van Dorth, Snip en Snap. „Zo langzamer hand begon ik er meer in te zien dan in de jachthaven, 't Is een gedoe, zo'n jachthaven. M'n vader vond het wel jammer. Hij is de grondlegger van de zaak". Zeilvaart De heer Van Dijk komt uit een zee vaardersfamilie. Zijn vader was kapi tein-eigenaar op een 250 ton metende schoener. „We woonden ;n Gronin gen, maar toen ik drie maanden oud was, zat ik al in Rusland. Hij voer ook op Groenland en toen de oorlog uit brak in 1914 zaten we midden op de Noordzee. Ik was toen een jaar of zes. Engelse schepen brachten ons op naar Engeland, waar de lading werd onder zocht. M'n vader bleef in de oorlog varen, vooral op Noorwegen. Daar za ten veel risico's aan vast. Je had in die tijd luchtschepen, die aanvallen uit voerden." Dijk Veel lezen over de ruimtevaori, die immers nieuwe werelden opent, kan er blijkbaar toe leiden, dat iemand een beetje de kolder in het hoofd krijgt, zodat hij zelfs op klaarlichte dag spoken meent te zien. En in die dromerige toestand komt hij spoedig van het een tot het ander, totdat hij met een smak weer in de werkelijk heid belandt. Een aardig thema, maar moeilijk te hanteren, zoals gisteren de VPRO-uit- zending van Giles Coopers „Vreemde wereld" bewees. Het uitgebeelai leven tje is ons althans vreemd gebleven. Eraan voorafgegaan was een goed instructieve uitzending van een soort van jeugdconcert door het Newyorks philharmonisch orkest onder leiding van niemand minder dan Jjeonard Bernstein, die zich, behalve als de voortreffelijke dirigent zoa'.s wij hem kennen, ontpopte als een bekwaam en meeslepend pedagoog. Er weri in snel treinvaart wel veel overhoop gehaald wat betreft kennis van instrumenten en de opbouw van een muziekstuk, maar boeiend en leerzaam was het. Aan het slot een interessant gesprek In 1918 ging vader Van Dijk stil le- tussen prof. dr. C. A. Rijk van War- ven in IJmuiden, maar na een tijdje mond en dr. J. van Goudoever uit beviel hem dat niet meer. Hij wilde Hilversum over de groeiende r.k aan banden hebben en begon in dacht uoor de bijbel Loosdrecht een jachthaven. „Zelf heb Het niet afdoende getimede program- nooit zo'n plezier in gehad. Ik heb ma liet halverwege nog ruimte voor wel bootjes gebouwd. Dat heb i« me- een herhaling van Ton Aardens film over de voddenman. In het televisie journaal troffen ons de door Engelse journalisten scherp en spit aan de verschoven Britse ministers gestelde JUFFROUW JONES UIT BR1GHTST1AD ysw - JAN H. KKHCHJT De NCRV zendt vanavond (van 8.20 tot 9.20 uur via Nederland 1) een showprogramma van Intertel uit waaraan geen poespas te paos komt. De Griekse zan geres is middelpunt van de show. waarin chansons, schlagers en beat zijn vertegenwoordigd. Nana Mouskouri (optredend mèt bril) heeft al veel liedj'es populair gemaakt, zoals Witte rozen van Athene. Haar grote voorbeelden zijn Bessie Smith en Mahalia Jackson. zelf geleerd...." Jazz de jazzconcerten in de HILVERSUM KRO's actuali teitenrubriek Brandpunt^ komt met ingang van oktober drie maal per maand één uur op het eerste net. Het wordt op een later tijd stip (10 uur) dan tot nu toe uit gezonden. Het laatste journaal! van de NTS zal het Brandpunt-j programma onderbreken. Regelmatig en meer aandacht zal Brandpunt besteden aan culturele religieuze onderwerpen. Hans Keiler en Dick de Vree zijn hiervoor als medewerkers aangetrokken. Het programma „Van onze sportre dacteur" verdwijnt en wordt, met Jan Cottaar. in de actualiteitenru briek opgenomen. Hoofdredacteur Richard Schoonho ven van Brandpunt wil het contact met de kijkers verstevigen. Bij inter views met autoriteiten zullen daarom steeds enkele bij het onderwerp geïnteresseerde mensen worden uil- Het idee botenloods is van Max van Praag, die negen jaar geleden zijn plan aan de heer Van Dijk voorlegde. „Ik houd niet van jazz, maar ik dacht toch: laten we i er 's mee beginnen. Het werd een suc ces. Elke avond stampvol. Dat loopt I nog steeds best." Botenloods Van Dijk is vooral bij de jeugd populair. Van Dijk: „Jongelui ko men hier graag, om de vrijigheid. Ze kunnen in- en uitlopen. Alleen als ze genodigd, naar de studio te kontenzilte"- m°elsn ze 'n consumptie en vragen te stellen. 1 Tienduizend leden van de KRO krijgen ponskaarten toegestuurd.! waarop vier reportage-onderwerpen j zijn vermeld. Het onderwerp, dat de! „meeste stemmen" krijgt, komt voor uitzending in aanmerking. (Van onze kerkredactie) DJAKARTA EBPS. de Europese baptistenpersdienst, meldt, dat de Indo nesische Marilyn Monroe Christus ge vonden heeft. Iedereen in Indonesië kent Noerna- ningsih. al was het alleen maar van de foto's van haar op betjaksde driewie- lige taxi's in het land. Toen de bap tisten in haar woonplaats Magelang opwekkingssamenkomsten begonnen ie houden, drongen haar kinderen er bij Noernaningsih op aan er ook eens naar toe te gaan, al was het alleen maar om de films te zien, die er ge draaid werden over het leven van Christus. Zij ging en het gevolg was een om mekeer in het leven van de filmster. Zij gaat nu regelmatig naar de kerk. leidt een zondagsschoolklas en leert orgelspelen, om de kerkdiensten te kunnen begeleiden. De verandering is niet gemakkelijk geweest voor Noerna ningsih. die nu in haar levensonder houd en dat van haar kinderen tracht te voorzien als naaister. Het verhaal van haar bekering heeft in vele Indonesische kranten gestaan, waarbij brede aandacht werd besteed aan het persoonlijk getuigenis, dal zij de journalisten heeft gegeven van haar geloof. Yelp eist geld voor parkeren VELP De middenstand in het cen trum van Velp is ontevreden over de wijze, waarop het gemeentebestuur het parkeerprobleem in de binnenstad wil oplossen. Op 12 april heeft het een par- keerfonds gesticht, waarvan de kas moet worden gevuld door winkeliers, die hun bestaande zaak willen uitbreiden of ver bouwen. Een kapper, die in een leeg pand in de buurt van zijn kapsalon een Chinees res taurant wilde vestigen kreeg te horen dat hij alleen een bouwvergunning krijgt als hij eerst 53.000 gulden in het parkeer- fonds stort. Twee andere winkeliers, die in de hoofdstraat een winkel wilden ope nen. moesten daarvoor 20.000 resp. 13.000 gulden betalen. Het gemeentebestuur: „met het geld i zullen parkeerterreinen worden aange legd. waar winkelende mensen hun wagen kwijt kunnen. De bedragen, zijn niet laag. maar dat komt omdat de grond in Velp duur is: 200 gulden per meter". Waarschijnlijk zal het vraagstuk 20 september in de raad aan de orde worden gebracht. Moordenaar wil geen gratie MCALESTER In de Amerikaanse plaats Mcalester (Oklahoma) is woensdagavond James Donald French te rechtgesteld. de man die niet voor zijn leven, maar tot het laatst toe tegen de pogingen om hem gratie te verlenen heeft gevochten. French (30) was eerst tot levenslang veroordeeld omdat hij in 1958 een chauf feur die hem een lift gaf had vermoord. Later kreeg hij de doodstraf omdat hij in 1961 in de gevangenis met een veter een celgenoot had gewurgd. Aan het Amerikaanse Hooggerechtshof had French geschreven: „Heren, ik ben schuldig, zo schuldig als iets of iemand ook maar aan een misdaad kan zijn. Verander dit vonnis en deze straf alstu blieft niet." Aan de vooravond van zijn terechtstelling zei hij in een vraag gesprek nog. dat hij niet om gratie zou vragen. Voordat hij woensdagavond op de electrische stoel plaats nam werd hem gevraagd of hij nog iets te zeggen had. French haalde zijn schouders op en zei: „Alles is al gezegd". Tien minuten later was hij dood. LONDEN Het wetsontwerp van de Britse regering inzake een loon- cn prijsstop is nu ook door het Hogerhuis aangenomen. De 34 door de Peers inge diende amendementen zijn alle verwor pen. De Regeringsi eerderheid was ner gens kleiner dan 45 stemmen Woensdag avond nam het Lagerhuis het ontwerp aan. Als vandaag de koninklijke goedkeu ring wordt verleend, heeft het ontwerp Schoonmaaksters stalen goud AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft gisteren twee schoon maaksters. de 48-jarige E. H-B. en de 31-jarige N. T. S., aangehouden, die er van worden verdacht in de afgelopen maanden bij een groothandel in gouden en zilveren sieraden in de Amsterdamse binnenstad goud te hebben gestolen. Vol gens de groothandel zou voor een waar de van ƒ35.000 zijn verdwenen. De vrou wen hebben de diefstal bekend, maar noemden het bedrag sterk overdreven. De echtgenoot van de oudste werkster, een 55-jarige bankwerker, en zijn 13-jari- ge neef werden eveneens gearresteerd. Zij zouden zich aan heling hebben schul dig gemaakt. Frans toestel met geleerden vermist PARIJS Naspeuringen naar eventue- vragen. le overlevenden Frans militair vliegtuig, dat woensdag bij de Atol Fan- gataufa. in Frans Polynesië verongeluk te, zijn op niets uitgelopen. Het toestel had zes personen aan boord. Geruchten willen dat zich onder hen Frasse kern specialisten bevonden, die een inspectie reis maakten naar het eiland Moroeros. waar Frankrijk vorige maand een kern proef nam Een Franse woordvoerder kon dit niet bevestigen. Anne Frankprijzen DEN HAAG Daartoe in staat gesteld door een schenking hem aangeboden door bemiddeling van de Netherlands-Ameri- ca-Foudation te New York. heeft de mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. mr. M. Vrolijk, de An ne Frankprijzen 1965. bestemd voor ver dienstelijke jonge essayisten, toegekend aan dr. P. J. A. M. Buijnsters te Nijme gen en dr. C. W. M. Verhoeven te 's-Her- togenbosch. De jury. die de minister bij de toekenning van deze prijzen van ad vies heeft gediend, bestond uit de heren prof. H. A. Gomperts, lid en voorzitter, prof. dr. B. de Goede en prof. dr. -K, Meeuwesse. leden en H. J. Michael, se cretaris. R'dams echtpaar in Frankrijk omgekomen Chavelot in de Vogezen bij een keersongeluk om het leven gekomen. Het echtpaar was op weg naar Italië. Hun auto reed in een bocht met grote snelheid tegen de hoek van een huis. De politie vermoedt, dat de bestuurder o/er-l vermoeid was. Tankschip in nood MIAMI Opsproringsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en een Ve- nezolaarvs marinevliegtuig zijn vanoch tend op zoek gegaan naar een niet-ge- identificeerd tankschip dat in brand zou staan en honderd mijl buiten de Venezo laanse kust zinkende zou zijn. Het schip had een sos uitgezonden maar geen naam genoemd. Men vermoedt dat de beman ning het schip heeft verlaten. VANAVOND TE ZIEN 7.05 uur Station Petticoat. 7.30 uur Simon en Garfunkel zingen Amerikaanse volksliedjes. 8.20 uur Show zonder poespas. 9.20 uur Zomaar een dag in vredestijd 9.45 uur Die Amerikaan in Nederland, programma rond de Amerikaanse zanger-entertainer Don Paulin 10.10 uur Attentie. Ned. II VARA 8.01 uur Dagjesmensen, film van Jan Vrijman. 8.30 uur Achter het nieuws. 8.55 uur Het duel. tv-spel. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VPRO ir Arme Gimlet, wat r r Wierner Festwoche. Hilversum 2 KRO 48 Juffrouw Jones dacht na. Haar blik hing in de ruimte en een poos lang was er voor haar niets dan dat, geen Huil, geen eetzaal. Huil zag de vreemde gloed in haar ogen langzamerhand verdwijnen en de ogen van juffrouw Jones werden de ogen van een gewone vrouw, die gewoon nadacht. De ogen waren aan juffrouw Jones misschien het merkwaardigste. Grauw blauw waren ze, grauwblauw, zonder meer. Het is een harde kleur, dacht Huil. En hij dacht: Je weet niet wat je eraan hebt en je wil thet niet weten... Dit harde blauw vertoonden juffrouw Jones' ogen bovenal als zij aan het werk was, als ze niet naar je keek. En ze keek nu niet naar hem en eigenlijk kon je uit haar blik van dit moment geen daadwer kelijk denken constateren. Je nam maar aan, dat zij na dacht. Wie was juffrouw Jones? dacht HulL En toen werden juffrouw Jones' ogen wéér anders. Het harde erin werd milder, werd zelfs van een levendige mildheid. Zij zag hem aan. Gelukkig, dacht hij. Ook scheen het hem toe alsof haar gestalte kleiner gewor den was. hij wist niet hoe... Ze zei: O, nu brengt u mij toch aan het twijfelen, meneer HulL En ik ben er blij om. Ik ben helemaal niet zeker meer van de zaak, ik ben erg onzeker. Als u me thans vraagt: lag de speld er? zou ik u rechtstreeks antwoorden: ik weet het niet meer, hij kan er evengoed niet geweest zijn, kan er zelfs nooit gelegen hebben, zal er nooit gelegen hebben, want het schemert me voor, dat ik hem lang, lang geleden niet hier in huis, doch elders... Juffrouw Jones hield op met spreken, bracht de hand aan de mond, stiet een kleine, onderdrukte kreet uit, liet de hand dalen... Verdraaid, zei ze, en ik ben het die commissaris Fenwick op de vermissing wees. Wat nu...? Niets, zei Huil, niets, juffrouw Jones. Ik ben toch verplicht hem... Niets, herhaalde Huil. Ik zie het nut er niet van in. Zolang hij u niets vraagt, zegt u hem niets. Het geval Brooks ligt voor de politie dood, het heeft er althans ontzet tend de schijn van. Dat met die speld moet voor commissa ris Fenwick van nul en gener waarde geweest zijn. Denkt u het heus? Ja, juffrouw Jones. Het zou anders geweest zijn, indien er een arrestatie was verricht. Dat is niet gebeurd. Neen, zei juffrouw Jones. Ik ben u dankbaar, dat u mijn twijfel gewekt hebt, meneer Hull. U hebt haar stem werd van een schuchtere intonatie u hebt me op het goede pad teruggevoerd. Huil lachte. Vergeet het. zei hij. Vergeet het. juffrouw Jonefc Luister. Ik ga u iets onthullen. Ik ben vandaag jarig. Vijfen vijftig. Juffrouw Jones kwam dichter naar hem toe, schudde hem de hand: Wel gefeliciteerd, meneer Huil. Ik zal... U zult niets. Geen tulband, geen chocoladepudding, al hou ik daar nog zo veel van. En geen van de huisgenoten moogt u op de hoogte brengen. Eerlijk gezegd: ik bèn niet voor verjaardagen. En voor festiviteiten sla ik op de vlucht. En toch, en toch, juffrouw Jones, wil ik deze dag nv vieren. U en ik tijgen vanavond samen naar de bioscoop. U... en ik... naar..., sprak mejuffrouw Jones beduusd. U ontkomt er niet aan. Ik heb het me nu eenmaal in het hoofd gezet. Het Alhambra presenteert een film. die wij niet missen mogen, juffrouw Jones. Een detectivefilm van het zuiverste water. Een Hitchcock. En Hitch... Hitchcock is een filmmaker, een cineastisch genie. Ik ga nooit naar een film... Naar deze gaat u. Moord zonder einde is een machtige film. Moord zonder einde? Zo luidt de titel van de film. Toen ik in Londen was, sloeg ik nooit een Hitchcock over. Zijn detectivefilms zijn zo knap als het knapste detectivebobk dat u las. Ze rukken geducht aan je zenuwen, voeren je spanning op tot sprin- gens-toe. Daarom is het maar goed, dat onze zenuwen ge traind zijn. En mogelijk leren wij er wat uit, iets wat we voor ons oogmerk benutten kunnen. U gaat mee. nietwaar? Mijn tijd..., weerstreefde juffrouw Jones. (Wordt vervolgd) Pro-Beatle mars van pro vo s CHICAGO Béatle John Lennon heeft zijn verontschuldigingen aange boden voor zijn uitspraak, dat „de Beatles populairder zijn dan Jezus Christus". Hij zei: „Ik betreur het echt. dat ik dit heb gezegd. Het is nooit mijn bedoeling geweest, een ge mene anti-religieuze opmerking te maken". Toen hij zich opnieuw op hetzelfde glibberige pad ging begeven, greep Paul McCartney in: „Wij betreuren allen deze gang van zaken". Daarna maakte hij een einde aan het persge- AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gistermiddag bij het Lieverdji op het Spui vier jongelui aang die met spandoeken meeliepen veer vijftig jongens en meis leiding van de provo's Tuy Bronkhorst trok van de Dam via de Kal- verstraat naar het Spui. waar politieman nen de spandoeken in beslag namen. Malik begroet in Koeala Loempoer SINGAPORE Duizenden Ma- leisiërs hebben gisteren de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, hartelijk verwelkomd toen hij per vliegtuig in Koeala Loem poer aankwam ter bezegeling van het donderdag getekende vredesakkoord. Een half uur tevoren hadden de 40.000 belangstellenden op het vliegveld hun vice-premier. Abdoel Razak, begroet, die van de ondertekeningsplechtigheid in Djakarta terugkeerde, jongelui aangehouden 1 ^vraagd naar de reactie van presi- en meeliepen in een,dent Soekarno op de ondertekening protestoptocht tegen het boycotten van van het akkoord zei Malik dat Soekar- de Beatles. Voor de optocht was geen I no het akkoord goed vindt en hem vergunning gevraagd. De groep van onge- gevraagd had het te ondertekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11