TV GROTE TELEVISIEROL VOOR ELS BOUWMAN RADIO J. C. Bloem overleden Politie van 3 landen jaagt op bankrovers Rij-examen tussen krijsende papegaaien r M - r DONDERDAG II AUGUSTUS 1966 en LONDEN Mogelijk zullen de debat ten in het Britse Lagerhuis binnenkort .voor een proefperiode van twee maanden over een gesloten televisienet worden uit gezonden. Een speciale commissie van het Lagerhuis, die zich een jaar met deze kwestie heeft beziggehouden, heeft dit in een rapport aarzelend voorgesteld. Er zijn veel tegenstanders van het plan. Zij vrezen dat uitzending van de debatten over de televisie het aanzien van het parlement zal schaden. Kort na hun te rugkeer van het zomerreces, op 18 okto ber. zullen de leden van het Huis zich over het voorstel van uitspreken. IK NIEUWE SERIE FRENKEL FRANK LIEFDE VOOR HET MODERNE TONEEL (Van een onzer verslaggevers) [TILVERSUM De actrice Els L-l Bouman krijgt haar eerste grote televisierol in de serie Jo sephine van Dimitri Frenkel Frank, die de VARA het komen- (Van kunstredactie! KALENBERG Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons het bericht dat de bekende Nederlandse dichter Jaco bus Cornelis Bloem woensdagmiddag te Kalenberg is overleden. Het dorpje Kalenberg in het noorden van Overijssel was de plek geworden I waar hij zich sinds 1959 had teruggetrok ken in de verstilling van het landschap en de levensavond. In ditzelfde dorp woont ook Clara Eggink. De dichter bewoonde er een oude boer derij aan het eind van het dorp waar het weggetje doodloopt in het moeras. Zijn woonkamer zag uit op het water waar slechts zo nu en dan een rietwerker zijn punter passeerde. Hij voelde er zich thuis, beter dan Amsterdam en Rotterdam. Schrijven deed hij echter niet veel meer. Zijn bundeltje -Afscheid" van 1957 was echt wel het einde van zijn intensieve arbeid. Hij ver diepte zich de laatste jaren bij voorkeur in de Engelse literatuur yan de vorige Als dichter behoorde hij tot de kring der ..beweging" en hij behoorde tot de grootste dichters van de Nederlandse letterkunde. Zelf omschreef hij de drang tot zijn dichterschap als „de goddelijke onvervuldheid, die wel verre van ons leven tot een last te maken, ons juist anders onduldbare last des levens doet dragen niet alleen, maar zelfs bovenal beminnen." Zijn werk sprak de grote massa niet aan, doch voor de literaire wereld waren zijn gedichten vaak een belevenis. In 1921 verscheen zijn bundel verlangen" en met een grote regelmaat verschenen daarna ..Media Vita" (1931), „De nederlaag" (1937). ..Enkele gedich ten" (1942». „Sintels" (1945). „Quiet though caH" HQdfit Vor7iivol^A Bende compleet na arrestatie trio die minstens een 60-tal inbraken op hun naam hebben staan. Deze drie is een complement van het trio, dat eerder deze maand is gepakt wegens talrijke inbra ken in Amsterdam, 't Gooi en de provin cie Utrecht. De leden van het sextet Singen steeds in verschillende formaties -PP Pad. Daarbij zou vaak gebruik zijn gestolen auto's. Het drietal. gemaaktUWCW) thans is gearresteerd, heeft voorname lijk in het zuidelijk deel van Amsterdam geopereerd. Een klein deel van de buit, waaronder radio's en levensmiddelen, achterhaald. Commentaar Streep aan de balk voor de TV- avond van woensdag waarop de ge bruikelijke ingeblikte zomerkost toch wel een aantrekkelijk, niet zwaar op de maag vallend menu-tje boodten minste voor hen die I en II tijdig konden wisselen. Ditmaal een aardige aflevering va\ de „clandestiene" student Hank, ge volgd door de altijd blunderende Don Adams de geheimagent 86, die toch op het juiste moment raak slaat. Achter het nieuws was niet onbe langrijk en boeide wel door actuali teit, maar niet alle kijkers zullen dit programma-onderdeel hebben uitgeke ken want op twee lokte toen het TV spel van Hans Kasper ,J)e brug" dat op voortreffelijke wijze werd gespeeld en voor de goede waarnemer toch wel enkele aspecten had die het overden ken waard zijn. De losse opmerking over de brug had enorme gevolgen. De figuren waren goed getekend en geko zen en zó overtuigd was men dat er iets niet in orde was met de brug, dat ook de overheid ingreep en tenslotte zelfs de man arresteerde die zei: Ik ben de aanleiding maar ik bedoelde er niets mee. Och, ditmaal was het de brug, maar voor hetzelfde geld is het iemands goede naam, treft het ie mands zaak. De blaam is snel opgeroe pen, uitgewist komt zij nimmer. Zo werd de brug een uitnemend symbool, voor onze menselijke zwakheden. Jammer dat dit stuk het begin intus- ten van ,De schavuiten" overlapte. Had men dit stuk nu niet een kwartier tje later kunnen plannen? Dit spel van menselijke hebzucht was even eens een boeiend stuk televisie. Als „toetje" het Nationaal Jeugdor kest van Israël op het concours in Kerkrade met „Israëlische dansen" en de „Piet Hein Rapsodie" van Peter van Anrooy. Beide stukken werden vaardig en met vaart en goed gedeter mineerd gespeeld. Of de klank goed overkwam valt niet te beoordelen, maar die viel nu en dan nogal tegen. Het evenwicht was nu en dan ernstig zoek, zeker in de rapsodie. Niettemin vallen de prestaties van dit orkest, waarvan we dit proefje hoorden, zeker te loven. Het bezwaar van deze or kesten is uiteraard dat het i.v.m. de leeftijd opbouw voortdurend te kam pen heeft met mutaties. Al met al was het een goed waar deerbare t.v. zomeravond. H. St. wolkenranden" (1958) en een aantal essays. In 1953 werd J. C. Bloem onder scheiden met de P. C. Hooftprijs vooi letterkunde. De dichter is 79 jaar ge- ge Günther Laudahn veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf op beschuldi ging van spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. De 22-jarige Hans-Jürgen Hanke, die bekende te hebben gewerkt voor een W estber li j-nse on t vluch ti ngsorgan-isa tie, kreeg tien jaar en de 29-jarige Werner Backer, die voor een Westduitse orga nisatie werkte, kreeg zes jaar. de seizoen op het scherm brengt. In Frenkel Franks vorige serie, Ceasar en Cleo, speelde zij een kleine rol. Els Bouwman is een gesloten persoon lijkheid, die het niet nodig vindt om iets van haar leven aan de grote klok te hangen. Zij is echter reëel genoeg om te beseffen, dat het publiek meer wil weten van een „televisiepersoon lijkheid". Haar loopbaan begon bij het volksto neel. Daarna werkte zij een tijdje bij Guus Defraisne in „De Toneelvereni ging" en was zij vier jaar verbonden aan Studio. Als kind wist zij, dat zij naar het to neel wilde. Op de school van Kees Broeke, „De Werkplaats", zei haar leraar Nederlands tegen haar: „Nou, jij moet maar toneelspeelster wor den", toen zij meespeelde in het sprookje „De nieuwe kleren van de de bloeide haar liefde voor het moderne toneel op. „Het is niet voor niets, dat ik bij Kees van Iersel in Studio heb gezeten en voor die tijd ook nog bij hem in „Test", een groep, die avant-gardistische stukken bracht. Albee en Pinter zijn mijn favorieten, en wat ik zo leuk vind om te merken is, dat jonge mensen deze stukken zo goed aanvoelen. Dat merk ik bij het lesgeven". „Ik geef namelijk lessen ter voorberei ding op het toelatingsexamen van de toneelschool. Dat is iets wat ik erg graag doe: werken met jonge mensen. Ik kan ze alvast iets vertel len over het acteurschap en wat het betekent in de praktijk, en het beeld dat deze jongeren ervan hebben wat reëler voor ze tekenen. Maar het „absurdistische" toneel vinden ze he lemaal niet absurd". De actrice verheugt zich op haar rol in de nieuwe televisie-serie. „Er spelen allemaal gewone mensen in dit stuk, er gebeurt niets geweldig dramatisch in. De winkeljuffrouw, die ik speel, woont aan de Binnenkant in Amster dam. Fijne rol". Ook geopereerd in Amersfoort? (Van een onzer verslaggevers) lega's, omdat Turantello in Italië werd gezocht voor een aantal BRUSSEL Nederlandse, Bel gische en Italiaanse rechercheurs werken momenteel in Brussel nauw samen om te onderzoeken of de Italiaanse bandiet Turantel lo, die maandag bij de overval op het bijkantoor van de Krediet bank in Schaarbeek (Brussel) werd gearresteerd, betrokken is geweest bij meerdere bankover vallen. De Italiaanse politie was bijzonder verheugd met de „vangst" van haar Belgische col- JUFFROUW JONES Upf brightstcao JAN H. «khout Gouda boos op CBR Stichting Centraal Bureau voor <1* Afgifte van Rijva»rd»gheidslKK*ijson van «ffi rNajr.se voor lui v*rtu ihiHirvttxcfe Uor~<?.xi - nitraat 104 - Gouda _vt afksgt», kaui U vtrsosMjw® r. „Watjes moeten staan.. op deze oproepingskaart nog (Van een onzer redacteuren) ^OUDA De kandidaten Gouda het theoretische exa men moeten afleggen, zijn he- den gebracht. Rust om zich te kun nen concentreren is dan een eerste vereiste. Maar die rust ontbreekt in lunchroom „Rona" in Gouda, zo klagen vele (vooral uiteraard: ge- die op deze vragen door het bureau zijn opgesteld, lijken dikwijls zo- veel op elkaar dat ook degenen, die voor het^rijbewijs^ die in z,ch terdege hebben voorbereid, danig aan het twijfelen lemaal niet te spreken over de omstandigheden, waaronder zij op de vragen die hen wor den voorgelegd de goede ant- zakte) kandidaten. Zij komen niet woorden moeten zoeken. Zij g rSÏ'JtZ moeten dit (schriftelijke) exa- ]iet zaaltje, vlak bij het biljard, men namelijk afleggen in een Het gebeurt zelfs dat (vooral jeug- lunchroom, waar zij zich door dige) biljarters allerlei opmerkin- Sen maken aan het adres van een het lawaai dikwijls onmogelijk kandidaat. Maar dat is nog niet goed kunnen concentreren. alles. Op bepaalde tijdstippen (voor- Rust is voor verreweg de meer- al 's zaterdag, zo hebben we kun- derheid van de kandidaten datge- nen constateren) gaat het erg la ne, waarnaar zij bij het theoretisch waaierig toe in de lunchroom. Dan examen het meest verlangen. Want is er nogal eens wat jeugdig pu- de vragen die het Centraal Bureau bliek en er zitten mensen te kaar- vaak lang niet eenvoudig: beter ge- vendien zijn zegd: de drie keuze-antwoorden, radio krijsende papegaai... KuK&r tRfg* twijfel wordt «li <txêitntaubig voor V oe» htttnurijkidoz Hj-aüfltatf liet rttftiJUAt tegemoet reaulUat .rmnvu hek V »o~ yte <se*si ia eigta overvallen met geweldpleging. Twee rechercheurs van de Amersfoortse politie zijn gisteren naar de Belgische hoofdstad ge reisd om na te gaan of de bandiet ook de hand heeft gehad in de overval op de bank in Amers foort. Turantello kon worden gearresteerd, omdat een winkelierster, die toevallig uit hdar raam keek de bankoverval zag ge beuren. Zij haalde hulp en waarschuwde de politie. Mede door de activiteiten van burgers kon de arrestatie plaats vinden. De twee medeplichtigen van Turantello wisten te ontkomen, maar de Brusselse Ïolitie gelooft, dat zij deze nu ook heeft unnen inrekenen. Er werden gisteren namelijk nog twee Italianen gear resteerd, alsmede een jonge vrouw, die heeft toegegeven met Turantello naar "Brüsèel te rijn gereisd. Scheermesje De jonge vrouw wordt ervan verdacht de getuige-winkelierster met een scheer mesje te hebben bewerkt Daags na de overval, dinsdag dus, kwam zij in de winkel van de getuige, mevrouw M. de Smet, en viel haar aan onder het uitroe- van: „Je hebt de overval gezien, hè, de daders zal je herkennen". Me vrouw De Smet liep snijwonden in het gelaat op. Turantello blijft voorlopig ontkennen, dat de bankoverval door een bende werd beraamd. Hij zegt zijn medeplichtigen in een café te hebben ontmoet, waarna geza menlijk het plan werd beraamd de bank te beroven. De politie gelooft van verhaal niets. Zij houdt er rekening n dat Turantello behoort tot een bende, de laatste maanden in Nederland en E gië bankovervallen heeft gepleegd en verleden van de Italiaanse misdadiger geeft voor dit vermoeden alleszins aanlei ding. De Amersfoortse recherche interesseert zich vooral voor de Italiaan, omdat deze moglijk de man is geweest, die de lei ding had bij de overval op de bank aldaar en die dus contact gehad zou moe ten hebben met mevrouw V., de Bel gische, die nog steeds in Amersfoort ge vangen wordt gehouden, als verdacht an medeplichtighéid aan de overval. Mevrouw V. had in Vierhouten afgelegen zomerhuisje gehuurd, dat als hoofdkwartier voor de bende, die de overal pleegde, dienst zou hebben gedaan. Bewijzen kan de politie nog niets en daarom hoopt zij via Turantello ook me vrouw V. tot een bekentenis te kunnen dwingen. Huifkar-studenten hebben *t moeilijk UTRECHT „We zitten klemvast in de machtige hand van Intourist, het Rus sische reisbureau", zo heeft de Utrechtse huifkar-student Frans Suasso vanavond aan de reportageafdeling van de VARA laten weten. De vijf Utrechtse studenten, die met hun door een Russische tractor getrokken huifkar naar Moskou reisden om de aandacht te vestigen op hun lus trum „Tussederusse". zijn na hun aan komst in de Russische hoofdstad gecon fronteerd met Rusland's „geleide" toe- Toen zij uit Nederland vertrokken wis ten zij wel dat Intourist alleen akkoord ging met een reis per vliegtuig, trein of auto. maar toch waagden ze het er op. Tot Smolensk hebben ze geen last gehad, hoewel hun bagage bij het passeren van de Russische grens secuur werd ge controleerd op pornografie en bijbels. In Smolensk echter begonnen de Russische ambtelijke molens te draaien. Intourist kwam er achter dat de studenten toch n ander vervoermiddel Rusland binnengekomen. Moskou hebben ze nog bereikt, maar wat er verder van de studenten en hun huifkarreis terecht komt. is niet bekend. De Utrechters wa ren van plan na de reis van Moskou naar Leningrad per boot naar Nederland terug te keren, maar of dat lukt is zeer on- VANAVOND TE ZIEN NED. 1 VPRO 7.35 uur Lucy Show. 8.20 uur Concert voor jonge mensen. 9.15 uur Vreemde wereld, telèvisiespel van Giles Coo per. NED. 2 NTS 8.05 uur De onbekende wereld. AVRO 8.30 uur Joop Walvis speelt op het electronisch orgel. 8.40 uur Li-la-lo, cabaretprogramma met jiddische liedjes. 9.15 uur The long hot summer. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM 1 AVRO 8:05 uur Paranjoti-koor uit Bombay. 8.35 uur De foto, een verhaal van Erskine Caldwell. 8.50 uur Radio Kamerorkest (stereo). 9.45 uur Legrand, le grand; programma over Franse componist Michel Legrand. HILVERSUM 2 NCRV 8.00 uur Donderdagavondmozaïek. 10.00 uur Concert van geestelijke liederen. 10.45 uur Haarlemse orgelmaand 1966. «HE AMSTERDAM De centrale recher che te Amsterdam heeft twee arrestaties verricht voor het bezit van verdovende middelen. De 20-jarige Amerikaanse stu dente J. M. H-, die ontdekt werd bij het overnachten in een onbewoond perceel op Kattenburg bleek 25 gram hashish bij zich te hebben. Bovendien werd aan boord van een in de Coenhaven liggend Duits schip aangehouden de 23-jarige uit Indonesië afkomstige zeeman A. die in het bezit was van circa 4 kilogram marihuana. Beiden zullen vermoedelijk voor de officier worden voorgeleid. 47 Aan die verandering ben ik schuldig, juffrouw Jones. U en ik hebben geen geheim voor elkander. Ik had gisteravond een onderhoud met Lister. Op diens kamer. Het ging niet goed met hem zoals u. weet. Je zag hem met de dag afvallen. De stad joeg hem al meer en meer in het nauw, tenminste, van dat standpunt ging ik uit.. Nu geloofden u noch ik, dat hij direct of indirect met de moord, hier. iets uitstaande had. Als ik hem niet had opgezocht, zou hij nog in de deplorabele toestand van gisteren verkeerd hebben en zou het op den duur kwalijk met hem zijn afgelopen. Daar leek het veel op, sprak juffrouw Jones gedempt. Ja, en daarom deed ik dat. Doch op de keper beschouwd is er niets bereikt dan dat de schaal bij hem radicaal is overgeslagen, van het ene uiterste in het andere. Het lijkt mij. eerlijk gezegd, juffrouw Jones, al te radicaaL Dat is zeker, vond juffrouw Jones. Ze hield de ogen strak op Huil gevestigd. Er smeulde broeiing in. Een vreemde man..., zei ze. Dat geef ik u toe, zei Huil. Meneer Lister is altijd een ietsje vreemd geweest, maar... maar niet zoals Harper... Ik meen... Harper is een leugenaar. En dat inspecteurschap van hem is larie. Op geen der brieven, welke de Londense Levensverzekering hem zond, zag ik ooit die functie vermeld. Hij is vast geen inspecteur. Is hij niet, bekrachtigde Huil. Heb ik al lang gevoeld. Hij mist er uiterlijk de waardigheid voor. Juist, zei juffrouw Jones. Hij is onbenullig en ordinair. Zoals u zegt, juffrouw Jones. Harper is een doodgewo ne levensverzekeringsagent en zoals alle agenten kwistig van de tongriem gesneden. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat hij geen enkele intellectueel onder zijn cliënten telt. Ik denk het ook niet, zei juffrouw Jones. Juffrouw Jones, toen ik vanmorgen wakker lag, ben ik over die diamanten dasspeld gaan piekeren. U koppelde de speld, de verdwijning ervan, aan Harper... Dit deed u toch, nietwaar? Neen, zei juffrouw Jones, dat deed ik niet, ik heb meneer Harper niet van diefstal beschuldigd. Niet direct, dat is waar, juffrouw Jones. Maar onwP'e- keurig suggereerde u het. O, ik beweer niet, dat Harper er verschrikkelijk betrouwbaar uitziet. Er is zoveel aan hem, dat... Hij heeft niets van een seraf. Neen, ik wilde het louter over die speld hebben. Willen we ons zelf niet misleiden, juffrouw Jones, dan dienen wij verstandig en onbevooroor deeld te zijn, moeten wij zonder ophouden onze gevoelens onder hersencontrole houden. Dan pas zullen wij de moorde naar kunnen ontdekken. Wij mogen niet bij voorbaat zoals wij ongeveer deden de ene man elimineren om in de andere de dader te kunnen zien. Het vertroebelt de boeL Dat is mijn les van een uur geleden, juffrouw Jones. Hull sprak met aandrang en instinctief bespeurde hij onrust in haar. Doch haar ogen smeulden als tevoren strak in de zijne. Weet u, hervatte Huil het beleg, het is me zelf eens overkomen. Het betrof een boek... en werk van Barbusse- hoe het heette, weet ik niet meer. Ik had het boek in mijn jongemannenjaren mooi gevonden en voor mijn gevoel stond het nog steeds tussen mijn andere boeken in. Honder den keren had ik een boek uit de kast genomen en geweten dat ook die Barbusse zich er bevond: mijn blikken gleden langs de boekruggen en ik zag dat Barbusse-boek staan zoals ik u voor mij zie. Maar in werkelijkheid stond het er niet, juffrouw Jones. Het had er nooit gestaan. Ik kwam daarachter toen ik het, na jaren, herlezen wou. Hoe ik zocht, geen Barbusse. Totdat het tot mij doordrong, dat ik het nimmer bezeten had. Wél gelezen, maar geleend van een vriend aan wie ik het terugstuurde. Een treffend staaltje van zelfsuggestie. Toch komen deze dingen geregeld in het dagelijkse leven voor. En daarom heb ik gedacht: staat het ook niet aldus met die dasspeld? Bent u er inderdaad zo zeker van, dat de speld in die la lag op de avond of enige avonden voor de moord? Zoudt u durven zweren, dat hij er lag? Is het niet eerder zo, juffrouw Jones, dat u slechts dacht, dat hij er liggen moest, niet zo, dat. wanneer u de lade in orde bracht, u zich verbééldde, dat hij er aanwezig was? Sterker: is hij er wel ooit geweest? Hebt u de speld niet bij een ander, bij vrienden gezien en hem abusievelijk in uw geest gerangschikt als behorende tot de have van da notaris en dit op zulk een wijze, dat voor u onwrikbaar vaststond: de speld ligt in dat laatje op zijn kamer? Want weet u, dan lag hij er. Voor u althans. Denkt u na: kan het niet inderdaad zo gegaan zij...? eindigde Huil, ieder woord van de laatste zin zwaar accentuerend. (Wordt vervolgd) S'iveKtri/MSEz leuntrtcurER- OVEE teuwjlh-jopeenteijew- S/E SCHERMPJE GRUFE VOLST ease ko/tta/bt p/nmen &Gt/Ffz~ fl n \EL.' DATSIlVEl?n ee zö B0&5 Y/as 1 KHET cSECVCHTj 2050 Stereo: Radio Kair.< kest en soliste. 21.45 Muz. klankbeeld 22.25 Honkbalweek 1966. Haarlem. 22.30 Nieui platen. 23.55-24.00 Nieuws. zaiek. 22.00 Geestelijke liede ren (gr.) 22.15 Avondoverden- klng. 22.30 Nieuws en herha ling SOS-be rich ten. 22.40 Boek bespreking. 22.45 Klassieke or gelmuziek. 23.15 Voordracht en muziek. 23.40 Lichte grammo- foonmuzlek. 2355-24.00 Nieuws. -weggebruikers; 9.35 Wa mden; VPRO: .40 Mor genwijding: VARA: 10.00 Ooe- (fcr.); 11.00 Nieuw.s; 11.02 Over' Unesco] grammofoonplatenacries kunstpockets: 11.40 Sterc.. gelconcert (gr.); 12.00 Licht instrumentaal ensemble; 12.27 lededelingen t.b.v. land- en iinbouw: 12.30 Voor de land bouw: 12.40 Electronisch or gelspel; 1255 Actuaiitcten; AVRO: 13.00 Nieuws: 13.10 Ac tualiteiten; 13.30 Muz'kaal va kantieprogramma: 14.15 Lichte grammofoonmuzick; 15.15 L'ed- tesprogramma (gr.): 15.45 Licht Instrumentaal ensemble: VPRO: 16.00 Nieuws: 16.05 Thuis, praatje: 16.30 Radlophil- harmonisch orkest: 17.1 Fluit en plano (gr.); 1750 Voor de jeugd: 1750 Actualiteiten. hoo.-soel; 15.30 Voor :n: '.6.30 Instrument) mble; 16.50 Planoreci 1750 Lichte grammofoonmu- 19.05 De i onaai jeugdjournaal. 19.15 Van tot gewest, regionaal HfJl. VPRO; 1955 r" Show, TV-film. NTS: Journaal. VPRO; 2050 Concert Jonge mensen. 29.15 gesprek. NTS. 22.40-22.45 Jour- Nieuws; 9.02 Vrolijk -ogramma (Om lft.00 en 11.00 leuws); 12.00 Nieuws: 12.02 O- peretteframgenten; NRU/VA- RA: 13.00 Nieuws: 13X12 Geva- ieerde grammofoonmuziek. 1.00 Nieuws; 14.02 Licht Instru- lentaal trio: 14.25 Gevarieerle grammofoonmuziek: 15.00 Nieuws; 15.02 Licht grmr.nio- 1-iivuws in nei non. AVKU: 20X11 Mr. Magoo. tekenftim. i NTS: 30.05 De onbekende we reld. documentaire film over Thailand. AVRO: 2050 Licht orgelspel. 20.40 Li-la-lo. caba- rctprogramma. 21.15 The :ong Ëg NTS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9