Arie Hak: paardrijden is sport showruiters moet ik niet KENNIS IS HEEL VAAK ONVOLDOENDE Lichte eis tegen juni -verdachten Uit de Haagse hof geplukt -•m ~J W Ga nooit zomaar bergen in Zorg om dienstplicht van Australiërs DiiNm:iimr. n ugistls 1966 EEN KLEINE DERTIG RUITERS VAN DE BARENDRECHTSE MANEGE DE HOEFSLAG VIEREN MIDDEN OP DE VELUWE, BIJ KOOTWIJK, VAKANTIE. ZE ZIJN ER TE GAST IN HET RUITERKAMP KOOTWIJKERDUIN, VAN WAARUIT ZIJ DAGE- LIJKS TE PAARD DE ZANDVERSTUIVINGEN INTREKKEN. (Van een onzer verslaggevers) KOOTWIJK „Mijn mensen dat zijn sportlui. Niet zo van die rijders met een petje op, een keu rig kostuum en glimmend gepoet ste laarzen. Die moet ik niet heb ben. En kerels met provo-haren en baardjes komen bij mij ook niet binnen. Paardrijden is een sport geen show." Arie Hak (42) drinkt zijn koffie aan liet met bont gedekte tafeltje van Koot wijkerduin, twee weken lang paarden kamp voor „zijn" ruiters: jongeren uit Rotterdam en wijde omgeving. Zichtbaar tevreden na de groep voor de middagrit over de zandverstuivin gen bij Gerrits Fles uitgeleide te heb ben gedaan, zegt hij: „We hebben fijne ploeg, allemaal mensen die uit liefde voor de paarden rijden. Dat zie je direct of iemand van een dier houdt. Ook in de maatschappij zijn het meestal niet de „slechtsten". En zijn vrouw vult aan: mijn man geniet van als hij de mensen met de paarden bezig ziet. Hij is zelf gek op paarden". Daa.om heeft hij dit kamp ook georga niseerd. En daarom is hij een manege in Barendrecht begonnen. Want een winstgevende zaak is het zeker nog niet. Voorlopig moet zij op de been worden gehouden door het transport en aannemersbedrijf". REGEN Twee ruiterkampen van een week heeft Arie Hak, eigenaar van Baren- drechts De Hoefslag, hier midden op de Veluwe georganiseerd voor een kleine 30 van zijn ruiters. Zijn instruc teur P. van Vliet (52), doorgewinterde ruiter met 20 jaar instructeurs-erva ring („mijn vrouw en ik leerden bij hem rijden") heeft er de leiding. Hij rijdt op kop als de ploeg op pad gaat: elke ochtend en elke middag, weer of geen weer. „Rijden kan je al tijd", zegt hij op de toon van de gene- raal-te-velde. Deze week gaat het nog; vorige week was het bar. Elke dag regen. Maar we zijn er toch op uitgegaan. Als we hadden gewacht, hadden we nog op stal gestaan. De paarden liepen soms tot de buik in het water. Wij hadden er geen last van. Met plastic regenjassen kan je je uitste kend afdekken." WERKEN In de wijde omgeving van het Velu- we-dorp is er voor de ruiters bijna geen onbekend plekje meer over. De ritten zijn lang. In draf. galopperend of springend doorkruisen zij elke dag een nieuw gebied: zandverstuivingen en bossen, die zelfs door toeristen onont dekt lijken. Instructeur Van Vliet stip pelt die routes uit. En alle deelnemers zijn het er over eens: we hadden geen betere omgeving kunrjen hebben. De ruiter vindt er alles wat hij wenst. Elke dag zitten we ergens anders. De Hoefslag-ruiters: een bont ge zelschap jongeren. Meest scholieren, maar ook de secretaresse, de huisvrouw en de receptioniste is er bij. Jongeren, die een week vakantie uit trokken om deze te paard te vieren. En dat betekent dan ook werken. Want vaste regel is, dat de ruiters zelf hun paarden onderhouden. Al om zeven uur staan ze in de stal om ze te voeren en te poetsen. Tot glimmens toe. Er mag geen vlekje achterblijven. En dat dat niet altijd een lichte opgaaf is, ondervinden vooral de schimmelrij ders. Op wit zie je alles en meestal moet er wel een fles afwasspul aan te pas komen. BOKKESPRONG maal tenminste een jaar in de manege gelest. Dat moet ook wel, want anders1 het te zwaar worden". Wat niet[ betekent, dat er ook onder ervaren rui- soms niet vreemde bokkesprongen worden gemaakt. Tineke Kling (19, re ceptioniste) heeft nog de lachers op haar hand als zij voor de zoveelste keer vertelt, hoe zij een paar dagen terug ineens aan de waslijn hing. Sproet" was er met een vaart onder door, gelopen en had haar berijdster aan de lijn achtergelaten, 's 'avonds de open haard in de conversatie- zaal, was het de grap van de dag. Trouwens, er wordt dan eigenlijk alléén maar gelachen. En niet alleen om 29-jarige kampgenote Jenny van' der Veer, die elke avond met bravour verkondigt zich opperbest te voelen! zonder haar man, maar die toch trouw op vaste tijd naar Rotterdam belt. Er worden belevenissen van de afgelopen dag opgehaald. En elke dag gebeurt er wel wat, waarom de ruiters plezier ma- Geen toegang voor vee uit Engeland DEN HAAG De invoer in Neder land van slachtrunderen en van vlees Van runderen, schapen en varkens uit Engeland en Noord-Ierland zal ingaande 15 augustus tijdelijk niet meer zijn toe- Sestaan. De doorvoer, gepaard aan overla- en in ons land van runderen, afkomstig uit Engeland en bestemd voor een EEG-lidstaat. zal per gelijke datum even eens zijn opgeschort. De minister van landbouw en visserij is tot deze tijdelijke maatregel overge- Iaan wegens optreden iauwzeer in Engeland. Brand verwoest half dorp SKOLPJE Een zware brand heeft gisteren de helft van het Zuidslavische bergdorp Germo (Macedonië) in de as gelegd. Veertig huizen dere gebouwen SFEER Arie Hak: „de mensen zijn enthousi ast. Rijden in de vrije natuur is heer lijk. En de sfeer van een ruiterkamp vind je nergens anders. De meesten hebben nu al gezegd volgend jaar komen we weer. Van de paarden kun- zij maar moeilijk afscheid nemen, was met de vorige groep nét zo. Die waren zo enthousiast, dat ze nu de stallen in Barendrecht komen schoon maken. Kijk. zulke mensen noem ik nu echte ruiters." Maan ver kenner VS koerst naar doel KAAP KENNEDY De eerste fase van de lancering van het vliegende foto grafische laboratorium, Lunar Orblter-1, is gelukt. Zestien minuten na de lance ring vanaf Kaap Kennedy heeft de At las-raket zich van de Agena-raket losge maakt. die de verkenner naar de maan zal brengen. De zonnepanelen en de an tennes van de maanverkenner hebben zich volgens plan otvouwd. Het is de bedoeling dat het fotogra fische laboratorium, het eerste van Je vijf die de SV om de maan willen bren gen. scherpe opnamen gaat maken van de evenaar van de naar ons toe gekeerde kant van de maan De verkenner moet 400.000 kilometer afleggen in 90 uur. Op 885 kilometer afstand van de maan moet de satelliet (gewicht 385 kilo) door het in werking stellen van remraketten in een baan worden gebracht. De eerste foto's zullen van slechts 45 kilometer afstand worden gemaakt. Men hoopt dat zij scherper zullen zijn dan alle vorige. Deze foto's van het maanoppervlak zijn nodig voor de bemande maanvlucht, die mogelijk binnen twee jaar zal worden uitgevoerd. Uit deze kranten koppen zou men kunnen afleiden dat de bergsport gevaarlijk is. Niets is minder waar. Het is al leen vereist dat spelregels houdt. VifK^PinistetLP^komen op and - tnt rif p (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoe vaak leest men niet dat er Duitse badgasten onverantwoordelijk ver de zee in gingen en in moeilijkheden geraakten? Maar hoe vaak lezen we de laatste dagen ook niet dat berg beklimmers op steile berg wanden in moeilijkheden kwa men door eenzelfde onverant woordelijk gedrag? In beide gevallen ligt de oorzaak vaak aan zelfoverschatting, een on bekend zijn met de omgeving en de weersomstandighëden. ,,Een heleboel bergbeklim mers weten eigenlijk niets van de sport af. Ze klimmen maar. en komen dan vaak plotseling in moeilijkheden en raken in j paniek", zegt een lid van de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging. Met de sectie Holland van de Oostenrijkse Alpen Vereniging is deze vereniging van bergbeklim mers er vast van overtuigd dat veel ongevallen juist worden uit gelokt door klimmers die denken: „Aoh, ik kan wel eens een verre tocht maken zonder gids". Vooral in de bergen boven 2000 meter kan het weer plotseling omslaan en veel moeilijkheden bezorgen. „Een geoefende klimmer (of kletteraar. zoals dat in vaktermen heet) zal dan zijn kompas pakken en trach ten de goede richting te bepalen. Hij zal rustig doorlopen, zonder in paniek kringen te gaan draaien. 9? AMSTERDAM Gevangenis- den met aftrek tegen zich vorderen. De straffen, variërend van ander- IHarige.elekridën .J. M., die de politie halve maand tot vier maanden, heeft de officier van justitie bij ide Amsterdamse rechtbank mr. J. E. Vriesema gisteren geëist 'tegen zes jongeren, die zich bjj jde juni-rellen in de hoofdstad schuldig hadden gemaakt aan I openlijke geweldpleging, brand- stichting en belediging van het openbaar gezag. ,,In de persoon lijkheid van deze verdachten zit niet veel variatie. Allen hebben wat hun structuur betreft wel een of andere mankement", conclu deerde de officier. Hij eiste tegen de 20-jarige kelner H. W. en de 27-jarige steigerbouwer W. van Z., die stenen naar politie en marechaus see hadden gegooid, drie maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. De 21-ja- rige kok H. van V en de 18-jarige ker- misreizigster J. S. hoorden voor hetzelf de feit resp. vier maanden (waarvan een maand voorwaardelijk i en twee maan- i aantal an- werden verwoest. Twee kinderen werden gewond. De brand was veroorzaakt door met vuur spelende kin deren. Toen men het vuur ontdekte wa ren er slechts kinderen en bejaarden in het dorp. Dc overige dorpelingen bevon den zic.i op het land. SHILLONG De politie te Shil one. in de Indiase staat Assam, heeft gisteren het vuur geopend op een menigte beto gers Voleens niet officiële gegevens zou- den er vijf doden en 71 gewonden zijn gevallen Er is een uitgaansverbod afge kondigd. De betogingen kw D0OR In oktober zal Pakistan '110 mil joen inwoners) weten wat Nederland aan handelsrelaties te bieden heeft. En vooral, dat zulks meer is dan „een grote fabriek van gloeilampen In het zuiden des lands". De heer I. K. As- •ghar directeur van de Global News and Photographic Service zorgt daar voor door middel van zijn tijdschrift Today and Tomorrow. Hij is geestdriftig over Nederland, maakt vanuit zijn standplaats Scheve- ningen dag aan dag onderzoekings tochten naar Nederlandse indus trieën. legt bezoeken af bij instan ties en is steeds verbaasder over de ;uccesrijke zakenlieden, industriële ini tiatiefnemers en ondernemingslust, die hij hier vindt. Geen wiekende molen zal in zijn Nederlan-'nummer verschijnen, geen bloembollenvelden en glimlachende kaasmeisjes. Zijn land heeft geen behoefte aan roman tisch toerisme, maar aan een voor beeld hoe, ook door hen. die klein beginnen, grote dingen bereikt kun nen worden. Nederland moet als het ware ten stimulans zijn. „Teveel", zegt hij, „blijven in Pakistan de contacten mol het buitenland, wanneer het im- of exportzaken 'of vestigingen van in dustrieën betreffen, beperkt tot één reeds machtige groep" De heer As- ghar wil perspectieven openen voor dc kleinere zakenman en industrieel. Bc langstelling is er genoeg voor industri alisatie Hij vertelde, dat tal van gro te installaties voor oliewerken geheel zijn uitgevoerd door geschoold Pa- kistaans personeel. Juist het technisch onderwijs heeft een ongelooflijke vooruitgang geboekt in de laatste twintig jaar. Hij heeft echter nog veel groter plannen. Het irriteert hem. dat de Oosterse wereld en ook de Afrikaanse en Zuidamerikaanse hoofdzakelijk be zien worden met Westerse ogen En beschreven worden door een Westerse pen. De voorlichting vanuit de ontwik kelingslanden zelf ontbreekt vrijwel geheel. En zeker de voorlichting, die- niet gebaseerd is op propaganda of regeringsbelangen. Stem uit Pakistan Hij ergert zich aan de televisiepr- - gramma's die niet de vooruitgang, de ontwikkeling laten zieij, maar wel dc meest primitieve omstandigheden. „We zijn geen hele of halve wilden, maar volken die met een enorme vaart verloren tijd trachten in te ha- Zijn grootste plan is vareld- Fiersbureau te stichten, dat zich specia- iseert op de berichtgeving uit de ont wikkelingslanden, waardoor nieuws en achtergronden de westerse wereld kunnen bereiken Op zijn reizen heeft hij zich reeds overtuigd van de be langstelling. die er in de krantenwe reld voor een dergelijke bron van nieuwsvoorziening bestaat. Rest hem de oplossing van het probleem hoe een kapitaal te krijgen om het persbu reau op te zetten. Die oplossing lijkt hem eenvoudig. Naar zijn mening zou dat in een effec tieve vorm van steun aan de ontwik kelingslanden op particuliere basis kunnen geschieden. In ieder land zou den geïnteresseerden een aandelenka pitaal kunnen storten. Dit aandelenka pitaal zou aan een maximum gebon den zijn. zodat geen land een finan ciële hegomonie zou kunnen uitoefe- Ongetwijfeld zou het pbn via staatsdeelneming vrij gemakkelij-k te verwezenlijken zijn, want menig land dergelijke spreekbuis gaarne de heer Asghar terecht bovi Waarom hij Nederland zo 'in het hart gesloten heeft" Hij kan het niet precies zeggen. Om alles, de at mosfeer. de mentaliteit, de onderne mingsgeest en het meeleven met de noden van mensen in andere landen ïen J. M., die de poli op de Nieuwe Zijds Voorburgwal v< „moordenaars" zou hebben uitgeschol den, wilde de officier gestraft zien met es weken gevangenisstraf (waarvan drie oorwaardelijk) met aftrek van voorar rest. Tegen de 30-jarige apothekersassis tent G. S., die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het in brandsteken van een stapel hout op de Herengracht, eiste mr. Viresema twee maanden met aftrek. De meeste verdachten ontkenden ge heel of gedeeltelijk het ten laste gelegde. Alleen de kelner gaf volmondig toe met stenen te hebben gegooid. Een verklaring hiervoor kon hij niet geven. Zijn raadsman mr. H. W. Diderich meende, dat verdachte als gevolg van het grote aantal ziekten dat hij heeft doorgemaakt, last heeft van minderwaardigheids gevoelens en in de rellen een kans zag zich te laten gelden. J. S., de enige vrouwelijke verdachte, verklaarde wel met stenen te hebben gegooid, maar niet in de lichting van de politic. Zij uitte haar verontwaardiging over de manier waarop zij was gear resteerd. „Ik werd aan mijn haren over de grond gesleept, waardoor mijn benen kapot gingen, en dat mag zeker De apothekersassistent S. meende ge heel ten onrechte te zijn aangehouden, omdat hij zich slechts als toeschouwer op de plaats van de brand had bevonden. Di! was in tegenspraak met de verkla ring van twee getuigen. S. was boven dien het bezit van verdovende middelen ten laste gelegd. Bij zijn arrestatie vond de politie een pakje marihuana in zijn zak. Tegenover de rechtercommissaris had S. beweerd het pakje voor 50 van een Amerikaan 'e hebben gekocht, maar gisteren ontkende hij iets var. een derge lijke verklaring te weten. Hij zou het windjak waarin de marihuana zich be vond. van een onbekende hebben gekre gen in ruil voor wat voedsel Dat het jak het verdovende middel bevatte, zou hem onbekend zijn gw De rechtbar.K zal op 15 augustus uitspraak doen. Edelweiss Per jaar beoefenen zo'n 20.000 personen de bergsport. Daarbij zijn dan niet gerekend, zij die zomaar een wandeling gaan maken of eens edelweiss willen plukken. Ook daarbij kunnen uiteraard onge lukken voorkomen, maar dat is onvermijdelijk. De bergsport op zich is beslist niet gevaarlijker dan andere spor ten. Maar zoals iedere andere sport vereist hij voorbereiding en kennis van zaken. De kennis kan in Nederland worden opgedaan door het lezen van boeken over de sport, het bijwonen van lezingen en het volgen van praktijkcursus sen. Deze worden door de KNAV in de bergen gegeven. De deelne mer vertrekt voor veertien dagen naar een berghut, vanwaaruit hij acht a tien tochten maakt. Eerst gemakkelijk, daarna moeilijker. De eerste tochten zijn altijd onder lei ding van een gids. Dat is het vei ligste. ook voor niet deelnemers aan een cursus. De gids weet alles van het terrein en het weer af. Maar juist na zo'n lesperiode word! het moeilijk. Het jaar daarop wordt er weer geklommen. Maar dan al leen. Dan komt de zelfdicipline en de kennis van zaken. Eerst moeten voorbereidingen worden getroffen. Hoe is het ter rein .hoe Ls het weer? Hoe is de uitrusting? Bergschoenen zijn be langrijk. Goede schoenen (ze hoe ven niet mooi te zijn) met een goed profiel. Maar minstens even belangrijk is de kleding. Een triest ongeval van enkele jaren geleden illustreert dit het beste. Een echtpaar ging met een kind de bergen in. Gekleed in short, maar met goede bergschoe nen. Boven aangekomen werd het al snel ijzig koud. De lucht betrok, en plotseling hing er een dichte mist. Een wolk had zich aan de berg „vastgekleefd" cn veroor zaakte een ondoorzichtelijke brei. De klimmers raakten in paniek en renden verder. Waar naar toe? Ze wisten het niet, wat tot resultaat had dat ze in kringen rondliepen. Moe en half duizelig van de kou gingen ze zitten. Het kind tussen de ouders in. Later vond men ze. De ouders waren doodgevroren; het kind was -nog in leven, zij het totaal verkleumd. En in de rug zakken van de ouders warme berg- broeken. Door de paniek hadden ze er niet aan gedacht deze aan te trekken. Gezond Als het alpinisme normaal wordt beoefend, is het een prachtige en bovenal gezonde sport. Maar vele generaties lang hebben de Oosten rijkers lujvoorbeeld bewezen, dat niet iemand „zomaar" een tocht kan maken. Het was een eer dat ouderen de kunst van het klim- Tnen bijbrachten aan de volgende generatie. Maar hoeveel moeite en tijd kostte dit niet? Daarom geld vooral bij de berg sport het motto „goed beslagen ten ijs komen". De alpenverenigingen geven dan ook alle Nederlanders een dringende raad om twee din gen te doen: öf zich te houden aan gewone bergwandelingen en op de- paden te blijven, óf eerst door middel van cursussen en andere eigen belangstelling de sport gron dig te léren kennen. Vooral door het weer, dat in en kele minuten kan omslaan, en door het vreemde terrein is voorberei ding onontbeerlijk. De weersver anderingen en het onverstandige „och het kan nog wel" hebben reeds een trieste balans opgeleverd. Maar dit behoeft nog geen diskre diet voor de bergsport te beteke nen. Ook bij deze sport geldt houdt u aan de regels! Lmigranten onder de wapenen DEN HAAG/CANBERRA Dei den uitgesteld totdat ze 21 jaar zijn. Al- Nederlandse regering is bezorgd d",s„wordt het '?en mogelijk gemaak: ,-,is over liet voornemen van Auatra- j lië om immigranten op te roepen Australisch staatsburger wensen te wor- voor militaire dienst, to is giste- 3£.*& ren door het ministerie van bui- duurt twee jaar tenlandse zaken in Den Haag Van de Nederland,, bezorgdheid o-er meegedeeld. de maatregel is dc Australische regering op de hoogte gesteld, aldus het commu- Dc mededeling was een reactje oq de "'oué van buitenlandse zaken: „d-- Ne verklaring van de Australischeminister derlandse regering beseft dat dit A-jstra- van arbeidszaken en dienstplicht, dat jon-> 'ischc besluit de Nederlandse immigran- femannen met een buitenlandse nntiona- ten onaangenaam moet hebben verrast iteit die in Australië wonen, met ingang ook al realiseert zij zich dat de grote van volgend jaar onder de wapenen zul- erT,igranten-bevolking voor een land al len moeten komen. Australië een speciaal probleem vo-inl Willen zij voordien het land verlaten. De Australische maatregel is uitsluitend dan zal hen daarbij niets in de weg v"»n toepassing op degenen di - naa worden gelegd Mede met het oog daarop Australië komen of zijn gekomen met cic zal het oproepen van immigranten die bedoeling zich daar blijvend tc vestigen niet de Britse nationaliteit hebben, wor- Toeristen, zakenlieden, studenten cn an- I deren die slechts tijdelijk in Australië willen verblijven, vallen er uiteraard niet onder. Hij loting Met deze beperking moeten alle jonge mannen van omstreeks 20 jaar zich voor de militaire dienst laten registreren. Het ot wijst aan welke geregistreerden zui len worden opgeroepen. Ongeveer 10 pet I Van ie geregistreerden zal zijn dienst- plicht moeten vervullen Emigranten, die tussen het tijdstip van de registratie en de eventuele oproep van de gel-getilield gebruik maken om Australië te verlaten, zullen met meer worden opgeroepen wan- neer zij na hun 26e jaar naar Australië terugkeren. In Den Haag is men vooral bezorgd over het feit. dat door de regeling de toch al moeilijke positie van de Neder- I andse emigranten in Australië erop ach teruitgaat. De bezorgdheid betreft niet in I de eerste plaats de mogelijkheid van uit zending van dienstplichtige Nederlandse I eil ï18* L Yictnam. waar. zoals bekend, enkel.- duizenden Australische militairen de Zuidvletnamese strijdkrach ten terzijde slaan Men acht het In hric Ha! U8enA na,mC,lijk' °nwaar«chijn- da!. dc Australische autoriteiten reemdelingen togen hun wil naar het i'tmn^ef1 '"llc" /rnd" Bovendien mplaats van de dienstplicht te vervullen toetreden tot de Australische burgerwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5