Ch albert heijn matrassen Beschuldigingen directeur' met politieke achtergrond] "Droogkokende Rijst bÜ 75 Rabat Koffiesoo...2P Cream Crackers pak.I.stuks 49 "Rosé d'Anjou demi-sec fles ^45 Abrikozenjam 88 Knackebröd 69: 98: 76: 108: Financieel wanbeheer bij Frans reisbureau Onelegante houding of taalmoeilijkheden Rel in Lisse rond aardgas olyether clubkorting! NIEUWE LEIDSE COURANT 10 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 NI OOK HAAGSE MEISJES GEDUPEERD DEN HAAG Honderden jongeren, onder wie enkele Nederlanders, zijn ge dupeerd door het slechte financiële be heer van het Franse reisbureau Ami tie Mondiale Interjeunesse, kortweg AMI, dat reizen organiseert naar Israël. Egypte Canada. India en Mexico. In Mexico en Egypte zitten ongeveer 300 toeristen vast, die geen geld hebben voor de terug reis. Een andere groep, die vorige week zaterdag van Parijs uit naar Israël zou vertrekken, werd dit lot op het laatste nippertje bespaard, doordat de directeur van AMI. de 22-jarige William Letnke, een Duitser, genoeg kreeg van de zaak en met de noorderzon verdween. On ver richte rzake moesten de Israel-reizigers naar huis terugkeren, maar het geld dat zij al hadden gestort waren zij kwijt Gevoegd bij de kosten die zij moesten maken om tot Parijs in hun onderhoud te voorzien, komt dat neer op ongeveer 1000 gulden. Welgemoed en op aanraden van de Israëlische ambassade in Den Haag en het Israëlisch verkeersbureau in Amsterdam, waren de vijf Nederlan ders. twee Amstelveense meisjes, twee Haagse meisjes tw. Marijke van Eekeren <20)Emmapark 8 en Machteld van Thiel Coofels <23 van Ruychrockiaan en de 38-jarige Schiedamse onder wijzeres D. P. van der Spek, Bellstraat 7a. aan de twee maanden durende reis begonnen Het eerste tussenstation was Brussel Vandaar zou het per trein naar Brindisi gaan. via Parijs. De bootreis naar Israël zou een weck in beslag ne Daarna drie weken werken in een Israë lische kibboets en de rest vakante in het heilige land. Alles voor de som van f 723. Gerustgesteld Mejuffrouw Van der Spek had inlich tingen ingewonnen bij de Israëlische toe ristische instanties en werd volkomen gerustgesteld omtrent de bedoeling van de reis en de betrouwbaarheid van A.M.I In Brussel begon de misère al. Mevr. Lucie Vinkenbosch, contactpersoon voor AMI in de Benelux, raadde de vader van een jeugdige toerist aan. in Parijs er goed op te letten of de biljetten dia zij daar zouden krijgen van directeur Lemke niet alleen voor de heen- maar ook voor de terugreis geldig zouden zijn. Later bleek dat mevrouw Vinkenbosch, bewoon ster van een kapitaal huis aan de Brus selse Groote Markt, wel op de hoogte was van de financiële moeilijkheden van AMI. Lemke had namelijk aan de ouders van de jongelui die in Mexico en Egypte vast zaten, een brief geschreven waarin hij meer geld vroeg. AMI zou dan wol voor de terugreis zorgen. Uit de voeten Niettemin vroeg Lucie Vinkenbosch zaterdag aan mejuffrouw Van der Spek, die zich pas laat bij de groep had aan gemeld, haar f 725. De (betaalde) trein reis naar Parijs werd gemaakt in eer stoptrein, vol en vuiL In de Franse hoofdstad bleek directeur Lemke zich uit de voeten gemaakt te hebben. De Franse politie had de zaak in onderzoek. Voor de Nederlanders aanleiding om naar Nederland terug te keren, geld en een illusie armer. Mejuffrouw Van der Spek heeft in Brussel nog geprobeerd om mevrouw Vinkenbosch te spreken _ts krijgen, maar deze gaf niet thuis. Haagse meisjes belden zondag naar huis en reisden op verzoek van hun ouders zo snel mogelijk naar Den Haag. Ten einde raad Ten einde raad besloot de Schiedamse de Brusselse politie in de arm te nemen, die op het ogenblik een onderzoek in stelt ZU was overigens wel van mening dat de Israëlische ambassade en het Is raëlisch verkeersbureau te goeder trouw aanbevelingen hadden gedaan. AMI was een door studenten opgezette organisatie, opgezet met het doel Jonge mensen de wereld te laten zien door middel van werken in arbeidskampen. De prijzen konden laag zijn. omdat de vereniging „zonder winst werkte". De Israëlische ambassade kon niets over deze zaak zeggen. Men verwees ons naar het consulaat in Amsterdam. Het consulaat verwees naar het verkeers bureau. Er naar gevraagd zei men ons op het verkeersbureau voldoende vertrou- te hebben in de aanbevelingen van mevrouw Vinkenbosch uit Brussel en van het Israëlisch verkeersbureau in Parijs. AMI organiseerde al sinds 1962 reizen, waarover nooit klachten waren binnen gekomen. Wel in Cairo De mislukte reis van zaterdag was da eerste waarmee Amsterdam bemoeiing had. Er was niets van bekend dat ook in Israël Jeugdige toeristen zonder midde len van bestaan waren komen te zitten. Wel in Cairo, waar 110 Franse Jongeren op het ogenblik van liefdadigheid leven in Mexico, waar 180 Franse toeristen in een kamp zitten opgesloten. Voor deze groep heeft AMI niet alleen de terugreis niet betaald, maar ook niet gezorgd voor logies en maaltijden gedurende de va kantie. Het bleek de se justitie die zich met de zaak bt de, dat de kas van AMI was uitgeput, maar dat niettemin nieuwe reizen naar Mexico en Israël op stapel stonden. Directeur Lemke schijnt zich. volgens de laatste berichten, bij de politie gemeld te hebben. Chinese bezoekers ondervraagd DEN HAAG Twee Chinese be zoekers van de Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan zijn gisteren omstreeks kwart over tien naar het hoofdbureau van politie overgebracht. ZU konden zich niet legitimeren, toen dit hen voor het toegangshek van da legatie werd gevraagd. Bij ondervraging op het bureau bleek, dat het twee opvarenden waren van het motorschip ..Spaarnekerk", dat in een Rotterdamse haven ligt. Zij wilden een onderhoud hebben over arbeidsgeschil. Omstreeks kwart twaalf hebben zij het bureau verlaten en zijn op de trein gestapt naar Rotter dam. Jaarverslag Intergas AMSTERDAM Tijdens de introduc tie ter beurze in mei 1965 werden 113.000 participaties „Intergas" (Internationaal Beleggingsfonds in Aardgaswaarden) ge plaatst. Op 30 juni 1966 bedroeg het aan tal uitstaande participaties, blijkens het verslag over het boekjaar 1965/1966, 182.600, vertegenwoordigende een waar de van f 14,76 min. Het teleurstellend koersverloop van de Europese beurzen, in het bijzonder in Nederland en Duitsland, had tot gevolg, dat de afgifteprijs per en kele participatie van f 101,70 op 24 mei 1965 tot f85.60 op 30 juni 1966 was ge daald. De beheerders hebben de geografi sche spreiding der beleggingen gebaseerd op de verwachting, dat de Nederlandse en Duitse ondernemingen in een eerder sta dium zullen profiteren van de aardgas ontwikkelingen dan de overige onderne mingen en landen, welke in de portefeuil le voorkomen. De beheerders zijn van mening dat de totstandkoming van de exportcontracten en de eerste succesrijke vondsten in de Noordzee opnieuw bevestigen, dat gas in toenemende mate belangrijk zal worden als energiebron voor West-Europa. De verdeling van de portefeuille was als volgt: Nederland daalde tot 54.6 pet per 30 juni 1966 tegen 55,1 pet per 31 augustus 1965, België tot 5.6 (7.5) pet en de liquide middelen tot 8.9 (14.2) pet. Duitsland steeg tot 20,4 (17,6) pet. Frank rijk 4,1 (3.4), Engeland 5.6 (2.2) en de U.S.A. tot 0,8 (nihil) pet FATAUROS IN KORT GEDING DEN HAAG „Wat doe je met een onwillige danser. De man is het alle maal beu geworden en wil niets meer mot het ballet in Nederland te maken hebben en gaat naar het buitenland," aldus de verklaring van mevrouw mr G. Broertjes-Faber gisteren tijder» een kort geding voor de president der Haagse rechtbank, aanhangig gemaakt door het Nederlands Danstheater tegen Argentijnse balletdanser George Eduardo Fatauroe, die contractbreuk zou hebben gepleegd. Hij zou zioh ai aan genoemd thea ter hebben verbonden, doch inmiddels met het Nationaal Baliet onderhandelin gen hebben gevoerd. De danser had deelgenomen vijftal balletavonden tijdens het Hol land Fstival en zou dan verder het seizoen optreden. Hij weigerde nu aan repetities deel te nemen. Utt de behandeling der zaak bleek wel. dat hier de taalbarrière een be langrijke rol heeft gespeeld. Aanvankelijk was de danser f 500 bru to per maand toegezegd, welk bedrag evenwel inmiddels is verhoogd tot f750. Een contract zou niet getekend zijn. Bah ter had Fatauros medegedeeld principe wel met het cootrac.t doch niet met de beloning akkoord te kun nen gaan. Inmiddels heeft hij nu van bet Natio naal Ballet een aanbieding van f 1030 per maand salaris, waarop hij nog niet was ingegaan. Tijden6 het kort geding, waarin namen6 het Nederlands Dans theater mr. J. Knoppers uit Baarn op trad, moest met behulp van een tolk herhaald worden hetgeen tijdens de on derhandelingen was besproken. De pre sident zal op 16 augustus uitspraak Nieuwe regels voor de effectenbeurs AMSTERDAM De Ver. voor de Effectenhandel heeft haar leden in ee circulaire er.ige conclusies bekendge maakt inzake een wenselijke beursor- ganisatic. De conclusies zijn aan de minister van financiën voorgelegd, van wie fiat bekomen is; terwijl ook de zusterorganisaties (Bond voor den Geld en Effectenhandel in de Provincie ir Den Haag, en de Ver. van Effecten handelaren te Rotterdam) in beginsel akkoord zijn. Het betreft hier reorganisaties op het punt van de beursuren, de note ringen. de afwikkeling van compenseer bare orders, de financiering van de door de maatschappelijke ontwikkeling nood zakelijk geworden werkzaamheden var het beursapparaat. de provisietarieven en de noodzakelijke controle. Beursuren: aanvang 11 uur sluiting 12.30. Verdeeld in twee perioden. Notering: in eerste periode meer dan één notering, afhandeling in tweede periode en afrekening op middenkoers. Niet-hoeklieden worden verplicht aan- en verkooporders vóór de notering op te geven aan de hoekman met beta ling van courtage over één zijde. Leder de zusterorganisaties in Den Haag Rotterdam worden verplicht tot be taling van 0,6 promille der verkochte fondsen te betalen. De hoekman mag een GB.-notering niet voor eigen rekening kopen, bij een G.L.-notering niet voor eigen rekening verkopen, ten zij gegeven toestemming. De hoekman mag voorts geen orders aannemen anderen dan medeleden. Financiering van het beursapparaat niet langer uit de thans toevloeiende middelen, maar mede door degenen die van het beursapparaat gebruik maken. Voor dit doel wordt de cliënt in re kening gebracht 5 pet van het huidi ge provisiebedrag. Hiertoe is verhoging gevraagd van het provisiebedrag ten hoogste van 5 pet. Een en ander der accountantscontrole van het minis terie van economische zaken. Het bestuur acht het wenselijk het dagelijks bestuur hiertoe de nodige be voegdheden te verstrekken. fri envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het bureau win dit blad U kunt noteren ab nieuwe abonnee WEEBbtAAHDIKW AKTAAllGtRO (doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf ben Ot al abonnee. Voor het aan- brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus redit op O „DE DOKTER ZEGT" nil O „DE DOKTE* ZEGT" (2) Elk deel b een fonder) geheel. O TIF-FARADE TWEE O Een zaklantaarn mal knipperlicht f Vul het hokfe tn voor uw wens) SchriJJ hier uw eigen naam en odrer. J Verlies Transatlantica AMSTERDAM Cultuur Mij Trans atlantica heeft over 1965 (1964) 169.478 (53.181) verlies geleden, waarna de serve daalt tot f47.194. Rentebaten belie pen f67.242 <59.968), diverse baten deelneming Argentinië f85.442 (60.817), vrijgekomen belastingvoorziening i 124.659.tegen onkosten f36.221 (32.084) afschrijving deelneming Ecuador f 165.000 (254.800), verlies effecten f18.367 (9337) Verbetering in de tweede jaarhelft kon de zeer ongunstige gang van zaken in Ecuador niet goed maken. Ecuadors ba- nanenuitvoer is sinds midden 1964 sterk gedaald en bedroeg in 1965 (1964 29.44 (41.05) miljoen trossen. De produktie Pate was 284.613 232^84) trossen. Door uitbreiding van de Panama-ziekte is de levensduur van de aanplant beperkt. Men moet dus onaantastbare soorten of andere gewassen gaan planten, voor zover de mid delen dit toelaten, en het nog braaklig gende land rendabel maken. Hiervoor is een bodemkundige naar Ecuador gezon den. De theefabriek Te del Valle in Ar gentinië (waarin Transatlantica Ned. Overzeese Financiering-Mij ee: langrijk belang zullen nemen) zal in de eerste helft van 1967 proef draaien. Bij Monte Carlo in Argentinië hebben zich in 1965 Indische Nederlanders gevestigd, Nederlandse planters die in 1950 naar Nieuw-Guinea uitweken en dit in verlieten. Met steun van de Nederlandse emigratiedienst zijn zij ontginning van het oerwoud begonnen en zij zullen deel van het land met thee beplanten. Philadelphia Fund. Inc. te Wilmington Delaware: Op de Amsterdamse beurs begint 10 augustus de officiële beurshan del in certificaten van 1 of 10 aandelen van $1, uitgegeven door de certificaten- mij van het kantoor van bewaring en administratie N.V.. afgiftekoers op ba sis van de laatstbekende afgiftekoers te New York minus korting per aan deel. deze was 28 juli 515.28 per aan deel. Het is een open fonds met vrij beheer en alle inkomsten worden ver minderd met lasten uitgekeerd, benevens deel van de gemaakte koerswinst, alles in gewone aandelen op basis van innerlijke waarde, tenzij aandeelhouders geld wensen. Op 30 juni was $69.8 mil joen in effecten belegd raar beurs waarde $56,5 min naar verkrijgings- waarde. Het zuivere vermogen was $72 min. werkelijk en 58.5 min. boekwaar de. Er stonden 5.03 min. aandelen uit. (Van een onzer redacteuren) LISSE In verband met de op heffing van zijn functie zal de direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf per 1 januari a.s. op wachtgeld worden gesteld, evenals de chef van de centrale boekhouding, welke dienst eveneens wordt opgeheven. De functies zijn vervallen in verband met de samenvoeging van de gasbedrijven van Lisse. Hilegom en Sassenheim, waarbij tot directeur van het nieuwe bedrijf de Hiliegomse directeur, de heer W. Koeken, zal worden benoemd. De fusie is noodzakelijk in verband m.et de omschakeling op aardgas op 1 april 1967. In de gemeenteraadsvergadering te Lisse waarin de wethouder van de bedrijven, de heer A. J. Mesman, om een krediet vroeg voor de vernieuwing van slechte gasleidingen is de direc teur van het Lisser bedrijf echter het mikpunt geworden van aantijgingen als zou hij hebben gefaald bij het beleid, de coördinatie en het technische beheer van het gasbedrijf. Ook zou hy niet hebben gezorgd voor een goede planning bij de voorbereidingen voor de omschakeling op aardgas. Als gevolg hiervan zou het twijfel achtig zijn of men in Lisse op tyd klaar komt voor de ontvangst van aardgas, waardoor ook de aardgaslevering aan andere gemeenten in de bollenstreek i gevaar zou komen. Zwart Ingewijden zeggen, dat de beschul digingen een kern van waarheid in houden, maar dat deze kwestie nooit in een openbare raadsvergadering op een dergelijk wijze zou zijn uitge sproken, wanneer de wethoudersver kiezingen niet in zicht zouden zijn. Er zyn er die wethouder Mesman liever niet herkozen zien en de situ atie rond de aardgasvoorziening, die onder zyn verantwoordelijkheid valt, graag zo zwart mogelijk afschilderen. De heer Mesman was by de ge meenteraadsverkiezing op 'n met- verkiesbare plaats op de KVP- lyst geplaatst, maar dankzij een groot aantal voorkeursstemmen gaat hy toch deel uitmaken van de nieuwe gemeenteraad. Intussen is het in de KVP-fractie behoorlijk gaan spannen. Onlangs zeg den twee raadsleden, de heren dokter N. Bet en ir. A. Paandekooper, hun raadslidmaatschap op. omdat zij van Groothandelsprijzen stegen in mei index van het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg 2 punten tot 168 op 21 mei (1948 100) De index voe dingsmiddelen was 7 punten hoger dat van plantaardige voedingsmiddelen zelfs 14, voornamelijk door voortgezette stij ging van aardappelprijzen.. Dat van dierlijke voedimgsmiddelen bleef on veranderd. daar lagere melkprijs de hogere prijzen van boter, kaas. rundvee en schapen goedmaakte. index van grond- en hulp stoffen nam met 2 punten toe, voor namelijk door h-t prijsverloop van ko per, water en steenkool Voor dit laat ste produkt is dit een normaal sei- zoenverschij nsel. De lederprijs daalde. Bij afgewerkte orodukten was de stij ging van de index 1 punt door prijs stijgingen van enige metaalwaren die ten dele werden goedgemaakt door la gere prijzen van o.a. vetvoeder en vee koeken. oordeel zijn, dat by de wethouder* verkiezing in de eerste plaats op dt kwaliteiten van de kandidaten moe de worden gelet. Andere overwegingen B: zouden niet de doorslag mogen geven] Jammer De directeur van het Lisser bedrjjjjvj zegt, dat de achterstand bij de omschaJ keling onder meer is ontstaan dooi! (ti personeelsgebrek. „Er is echter geen ie: enkele reden eraan te twijfelen, dat 12 de zaak niet op tyd klaar komt Op; wachtgeld zou ik in el'k geval zijn'de gegaan. Dat is een kwestie van reorga-j dt nisatie en het heeft niets met mijnldi kwaliteiten te maken. Het nieuw te or vormen bedrijf kan maar één directeur w, hebben en dat wordt de heer Koeken, hl Ik vind het jammer, dat bij wat ia p feite een normale zakelijke kwestie ia to nu allerlei minder prettige kwalifica ties ten aanzien van mijn persoon eu werk zyn geuit". Narcissen duur LISSE De Coöp. bloemenveiling H.B.G. had 30-000 manden bloembol] len te verwerken. Mooie party en tuil t pen gingen voor goede prijzen weg j Enkele soorten trokken speciaal dt aandacht o.a. Apeldoorn, Pax, Paul Richte. Bellona, e-a. a Narcissen zyn duur, vooral de gel» j, trompetten. Hyacinten worden tegen hoge prijzen verkocht, vooral de grot» maten in 1'Innocence. Carnegie, Pink s Pearl en City of Haarlem. LISSE Een grote groep dames van de afdeling van de Ohristenvrou- wenbond heeft een gezellig uitstapje gemaakt naar de Ploegstoffenfabriek te Bergeyk. Men Junchte in Oisterwijk en dineerde in Utrecht. LISSE De speeltuinvereniging Kindervreugd in De Engel gaat op 13 en 20 augustus weer kinderfeesten houden. I fc ilinJ Albert Heijn snijdt deze week een groot stuk van de kaasprijs af! Premie -van- de -Maand Clu^^ GROF GEBROKEN huishoud I pot Ryvita fors pak KWALITEITS- MET CA. 40 °/0 KWALITEIT dèt is de eerste eis die u aan een matras moet stellen. Een goede matras is Immers bepalend voor uw gezondheid. Wees veeleisend, kies een Polyether matras. Die van de PMC zijn maar liefst 12 cm. dikl VULLENDE VEERKRACHT PMC ma trassen geven optimale steun. Alleen daar waar het lichaam op de matras drukt, veert het Poly ether In. Deze ideale en juiste vering (niet te hard, vooral niet te zacht) garandeert u een gezonde slaap en een uitgerust ontwaken! WARMTESPREIDING Als u gaat liggen verspreiden de miljoenen luchtcellen uw lichaams warmte over de gehele matras. Het voeteneind is dus nooit koud! KEURMERK De gemakkelijk te hanteren, stofvrije PMC Polyether matrassen verkregen het keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De Polyether bovenlaag is geheel doorgestikt, door toepassing van een nieuwe vin-, ding kan de tijk niet schuiven. Kortom: een ideale matras! KIES UIT 4 MATEN D. PMc Polyether matrassen, uitgevoerd met extra zware blauwe damast met medaillondessin In goud, zijn in normale en extra brede maten beschikbaar. In alle gevallen geniet u ca. 40% clubkorting op deze kwaliteitsmatrassen! 1 PERSOONS 80x190 C 151 Vw-1115.- 120x190 C 152 1160.- l PER 90x190 C 261 r f 125,- 2 PERSOONS 130x190, *0*262 Vw f175.- t "^Weekaanbiedingen gelden tjm woensdag 17 augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 10