PRETENTIEUS, RADICAAL, VERDEELD mooier Vrienden Statenvertaling stichten contactblad Een woord voor vandaag Fotografen maakten foto's van Chinezen Kleurenfoto's nu dan ooit Thora-Jodendom wil kloven overbruggen 4^ Godsdienstwetten in Rusland verzacht Zuid-Afrika comité valt Moorman aan Bijbel ;n drie dagen uitverkocht Bescherming negers in Ver. Staten Uw probleem is het onze.... WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1006 ,De dwaas zegt in zijn hart: Er is geen God." (Psalm 14 1). Dat is nu wel heel actueel. We zouden ook kunnen vertalen: ..God is er niet", is niet aanwezig, laat zich niet gelden, is dood. En dan spreekt David een woord naar ons hart. Zó is het. Al die luidruchtige atheïsten, die godloochenaars, maar ook die nieuwste richting in de theologie met haar provoce rende kreet David heeft het allemaal al gezien en treffend gekenschetst: dwaas. Toch is het niet waarschijnlijk. Dergelijke mensen waren erin Davids tijd eenvoudig niet. En toch waren de „dwazen" vol gens deze psalm ook toen reeds algemeen. We leren ze icis heter kennen in Psalm 10: De goddeloze met zijn neus in de hoogte denkt: „Hij (God) vraagt geen rekenschap": al zijn ge dachten zijn: JEr is geen God". Hij zegt in zijn hart: „God ver geet het, Hij verbergt Zijn aangezicht, Hij ziet in eeuwigheid niet." Deze mensen stellen dus helemaal niet op de een of an dere wijze het bestaan van God in discussie, maar in hun hart zeggen ze: er is geen God. Uit het hart zijn de uitgangen des levens. In je hart vallen de beslissingen. Daar ben je met jezelf alleen. Daar wordt de koers van je leven bepaald. Wat iemand in zijn hart zegt, be paalt al zijn doen en laten. En juist op die enige plaats, waar wij wijzer zouden moeten zijn, maken wij onszelf wat wijs. Met God hoef je niet te rekenen. Een dwaas is iemand, die wel beter wéét. Maar in zijn hart heeft hij geen zin. Natuurlijk is er reden tot bezorgdheid, als wij mensen de kreet ..God is dood" horen slaken. Maar onze bezorgdheid is een slag in de lucht, zolang wij gerust zijn over onszelf. Wij, die mis schien zo snel zéggen God leeft", maar in ons hart zo lang zaam zijn om er ernst mee te maken. Wij lezen vandaag Handelingen 16 1-10. Vergadering in Rotterdam AGBV- GEVAEPT (Van onze kerkredactie) DORDRECHT „Wij, mensen van de twintigste eeuw (zo arm aan Geest), worden, als God ons niet bewaart, meegesleurd door het kolkend water dezer wereld, dat morele en geestelijke dijken doorbreekt, en voortgedreven door de stormwind van het on- weder der ontbinding. Onze naam „orthodox" of „hyper-modern" zegt dan niets." Aldus ds. J. G. van Minnen uit Hoofd dorp in het nieuwe contactorgaan van de Stichting tot handhaving van de Staten vertaling. dat de naam „Standvastig" heeft gekregen. Het eerste nummer is deze week verschenen In een oplaag van 25.000 exemplaren met het oog op de grote landelijke vergadering, die deze stichting volgende week zaterdag in Rot terdam gaat houden. „We weten, dat een taal leeft en bloei- kan. We weten ook. dat in de taal de decadentie (ontaarding) van volk en kerk zich kan openbaren. Als fundamen- ran het Woord Gods aangetast wor den, probeert de zich almachtig wanende mens Gods Woord zijn standvastigheid te doen verliezen. Ook in vertaling van dat Woord. Zeker vertaling houdt niet in „feil loos". 't Is mensenwerk. Alleen de bijzon dere inspiratie door de Heilige Geest, waardoor Gods Woord is te boek gesteld, is feilloos en onfeilbaar. Maar wij betui- fen tevens, dat er nog geen betere verta- ing tot op heden verschenen is, dan de Statenvertaling. Vrij van fouten, die de grondslagen zouden aantasten van het Woord van God", aldus ds. Van Minnen. (Vervolg van pagina 1) Het protest, dat de Chinezen in verband met dit incident bij de Haagse politie hebben ingediend, zal vandaag waarschijnlijk worden gevolgd door een officieel protest bij het ministerie van buitenlandse zaken. Instructies De tijdelijk zaakgelastigde. Shen Wei-Liang, werd overigens gistermid dag op het Plein ontboden waar hem werd gevraagd, of hij al instructies uit Peking gekregen had in verband met de afwikkeling van de nu al in zijn vierde week zijnde affaire. De man bracht naar voren dat zijn regering nog niet gesproken had. Hij volhard de dan ook in zijn standpunt dat de acht lastechnici. die bij hem schuile vinkje spelen omdat zij zich niet aan een verhoor van de rechter-commissa- ris willen onderwerpen in verband met de raadselachtige dood van, de 42- jarige collega Hsu Tzu Ts'ai, onge- oeid moesten worden gelaten. Overigens werd de Chinese zaak gelastigde opnieuw te kennen gegeven dat Den Haag niet bereid is water bij de wijn te doen. Aan alle wettelijke bepalingen ten aanzien van vreemde lingen. die geen diplomatieke status bezitten, zullen zij zich eventueel die nen te onderwerpen, inclusief pas poortencontrole en visitatie. Dat de Haagse politie inmiddels van de Rijkspolitie versterking heeft ge kregen, doet niet verwonderlijk Mogelijk speelde het binnendringen van de twee persfotografen gisteren een bijrol, doch hoofdzaak blijft dat het toch al sterk onderbezette politie apparaat 40 tot 50 man plus de nodige auto's dag en nacht beschikbaar moet houden. Uit alle delen van de stad worden wachtposten opgetrommeld, die hun gewone dienst gedeeltelijk moeten verzaken. In dezelfde deftige wijk Sorghvliet moet ook nog een oogje in het zeil worden gehouden bij de Amerikaanse en de Indonesische ambassade. Bij de eerste omdat deze in de nacht van 19 op 20 juli met rode menie werd be klad; bij de laatste omdat daar veer tien dagen geleden een geheimzinnige brand woedde, die opzettelijk v/erd gesticht door het naar binnen gooien van flessen met licht ontvlambare Niet te laat Elders in het blad wordt de bedoeling van de stichting duidelijk gemaakt: „In verschillende toonaarden heeft men de Stichting tot handhaving van de Staten vertaling verweten, dat zij vijftien jaar te laat is ontstaan. Dat is niet waar. De tegenstelling is niet meer „oude" tegen „nieuwe" vertaling, zoals meestal wordt gezegd. De tegenstelling is nu: Statenver taling tegen Oecumenische Vertaling. De „Nieuwe Vertaling" blijkt een wegberei der te zijn geweest. Velen, die in voor bije jaren voor deze vertaling hebben gekozen, vragen zich nu vol schrik af. wat zij moeten doen: verder meegaan met de oecumene? Of terugkeren tot de gereformeerde vertaling der vaderen? De zen hebben dringend behoefte aan voor lichting". Het is de bedoeling, dat Standvastig drie a vier keer per jaar gaat verschij nen. Het adres is Mauritsweg 60. Dor drecht. Op de toogdag. die in de kerk van de, Rereformeerde gemeente aan het Mijns- eerenplein wordt gehouden en om tien uur begint, zal worden gesproken door de predikanten J. van Haaren, Chr. van de Woestijne, E. du Marchie van Voorthuijsen. G. van de Breevaart, J. van Prooyen. A. W. Verhoef. J. P. Verka de en E. Venema. Behalve de hervormde ds. Verkade zijn zij afkomstig uit vijf verschillende kerken van wat men zou kunnen noemen de rechterflank van de gereformeerde gezindte. Joods wereldcongres verontrust over Duits nationalisme BRUSSEL Het Joodse wereldton- j gres heeft als afsluitingen van zijn bij-1 eenkomst tegen opleving van extreem l nationalisme gewaarschuwd en kritiek geoefend op de naar het inzicht van de gedelegeerden te trage behandeling I in de schadevergoedingsaanspraken, j In een besluit over Duitsland zegt! het congres „diep verontrust te zijn over het heroptreden van extreem nati onalisme onder leiding van voormalige nazi's". Als een positief punt ziet het congres de sterke oppositie van de de mocratische en vooruitstrevende massa tegen het rechtse extremisme. Wij ho pen, dat de Duitse jeugd zich niet op een dwaalspoor laat leiden door on waarachtige propaganda, die erop uit is de onbeschrijfelijke gruwel van het nazi-regiem te bagatelliseren, zo wordt in een der resoluties opgemerkt. Wat de schadevergoedingen voor Joodse slachtoffers van de nazi's be treft eist het congres, dat de bondsrege ring garanties inzake spoedige en volle dige uitbetalingen geeft Nadrukkelijk Nieuwe beweging in Israël AGFACOLOR SPECIAL r maximale mcu>/ onlangs aangekondigd in het toch al zo bonte Israël: de „Jahadoet sjel Thora", wat zoveel betekent als het Thora-Jodendom. De be doeling is de Thora (de Wet) weer tot een levende werkelijkheid te maken. Alleen zo, meent men, kun- nen de spanningen tussen ortho- doxe en niet-orthodoxe Joden j worden overbrugd. 1 Centrale figuur in de beweging is prof. E. E. Urbach, die aan de He breeuwse universiteit van Jeruzalem talmoedisme en geschiedenis doceert. Twee andere oprichters zijn eveneens talmoedisten aan deze universiteit. Het zijn prof. Rosenthal en prof. B. de Vries. Israël kent geen scheiding van „kerk" en staat. Het opperrabbinaat is een staatsinstelling. Ook deze nieuwe beweging wil geen scheiding teweeg brengen. Wel ziet zij als ideaal een Thora-staat. DOEL Om dit te bereiken, aldus prof. Ur- i bach, moet de kloof tussen de Thora en het volk worden weggenomen. De Tho- (Van onze kerkredactie) MOSKOU De drie nieuwe decreten, die de Opperste Sowjet in april heeft uitgevaardigd be treffende de godsdienst, betekenen geen verdere beperking van de godsdienstvrijheid, zoals een Frans persbureau aanvankelijk had mee gedeeld. Nu onlangs de tekst van de decreten in het Westen bekend wordt geprotesteerd tegen beperking geworden is, is gebleken, dat zij der schadevergoedingen om interne be- duidelijk tot doel hebben, reeds Beroeninesiverk GEREF. KERKEN Beroepen te Silvolde, drs. G L. Goed hart. kand. te Amsterdam, die ons ver zoekt mee te delen, dat hij geen verdere beroepen in overweging kan nemen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande. G. Leen-; dertse te Drogeham en M. C. Tanis te Barendrecht. Aangenomen naar Drachten, kand. J. Dol te Valthermond. die bedankt voor Boskoop. Mijdrecht. Nieuw Vennep, Opperdoes en voor Vlissingen. Bedankt voor Alphen aan de Rijn, B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Terneuzen-Axel. A. Elshout te Sehcvoningeri en A. W. Verhoef te Barneveld. Bedankt voor Waardenburg. L. Huis man te Vlaardingen. zuinigingsredenen. Het congres oefent kritiek op Oost- Duitsland dat „niets gedaan heeft op het terrein van schadevergoeding aan nazi -slachtoffers." Ledental vakcentrales sterk toegenomen AMSTERDAM Het comité Zuid-Afri ka te Amsterdam, dat streeft naar he verwerven van rechten voor alle bewo ners van Zuid-Afrika. heeft gisteren In een communiqué zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de recente uitspraken van het Tweede-Kamerlid vice-admiraal Moorman met betrekking tot de apart heidspolitiek van de regering-Verwoerd. ter ds. G. J. H. Gijmink» meent het comitc. dat de heer Moorman vecht te gen Nederland en in het bijzonder tegen de Nederlandse regering. „De heer Moor man vecht voor miljoenen guldons. hel comité Zuid-Arika vecht voor de rechten van miljoenen medemensen in Zuid-Afri ka." aldus het communiqué. Het comité merkt verder op dat zee vele Nederlanders zich betrokken voelen bij de uitzichtloze politiek van de Zuid afrikaanse regering en dat hun mening overeenstemt met de uitspraken en han delingen van de Nederlandse regering Betreurd wordt, dat de heer Moorman „op een particuliere reis uitspraken heeft gedaan die op regeringsniveau liggen." Het comité meent, dat de steens scherpe re discriminate maatregelen in Zuid- Afrika een klimaat van angst en haat scheppen, waarin woede-uitbarstingen als bij de treinrampen van begin deze maand en eind vorig jaar voorlopers zijn van een veel ernstiger treffen tussen blanke en gekleurde bewoners van Zuid- Afrika. De verklaring van het comité is afgtge- vcn door secretaris Chr. van Draanen. Voorzitter van het comité is het socia listische Tweede-Kamerlid drs. J. J Voogd Houthakker in 10 centimeter water verdronken BOXTEL De 45-iarige houthakker A. van der Sanden uit Boxtel is gis'tr- nacht dood aangetroffen in een grep pel, waarin slechts tle.i centimeter w« - ter stond. Eerst dacht men aan een misdrijf, maar na reconstructie bleek dat de man. vader van drie kinderen en in dienst op het landgoed De Steerstr«»t bij Liempde. oij het hakken van struik gewas voorover gevallen moet zijn en daarbij met ziin rechterhand klem raakte tussen twee boomstammetjes. Met zijn linkerhand kon hij n rgens steun vinden. Ojk is mogelijk nat ce man enige tijd buiten westen is ge weest Met zijn buik Ug hij op enk. Ie stronken. NAIROBI Dc nieuwe vertaling van de Bijbel in de Kikoejoe-taal, die dezer dagen uitkwam, was in drie dagen al helemaal uitverkocht. De ontvangst werd gevierd met plechtigheden door het gehele land. De belangstelling was zo groot, dat in vele gevallen grote groepen mensen geen plaats in de kerk konden bemachtigen en de dienst buiten met behulp van luidsprekers moesten volgen. UTRECHT Het ledental van Christelijk Nationaal Vakverbond neemt nog steeds sterk toe. Zo hebbe-i zich in de eerste drie maanden van dit jaar bij- enveel leden aangemeld als in het gehele jaar 1965, namelijk 3 500. Het CNV telt nu bijna 240.000 leden. Het ledental van het NVV is ii. eerste maanden van dit jaar met 15.000 toegenomen en kwam op 550.000 leden. Het NKV had op 1 juli ruim 432.000 leden; dit betekent ten opzichte var begin van het jaar een stijgtng van bijna 13.000 De express-trein van Bremen Groningen is gisteravond op het station van het Ncordduitsc plaatsje Irnhove in botsing gekomen met een goederentrein. Negen mensen liepen lichte verwondin gen op. De vijftig passagiers van de trein hebben hun reis per bus voortgezet. Een jonge astronoom van de Ameri kaanse Harvard-universiteit, Stephen Kilston, heeft zondag jl. in het stern beeld Hercules een nieuwe komeet waa genomen, met een grootte van 10. die zich in zuidwestelijke richting ve plaatst. De komeet Kilston is de eerste die in dit jaar is ontdekt. bestaande wetten samen te vatten, te bevestigen en te verduidelijken. Deels zijn de voorschriften zelfs ■erzacht. Zo worden alleen nog maar verplich te collecten, hoofdelijke omslagen en dergelijke verboden, maar niet meer vrijwillige collecten. Heel wat overtre dingen, waarop tot dusver gevangenis straffen stonden, worden nu bestraft met boeten tot een maximum van vijf tig roebel. Dat geldt bij voorbeeld voor leiders van religieuze groepen, die wei geren deze groepen bij de overheid te laten registreren of voor hen, die „bij de-wet vastgelegde voorschriften voor de organisatie en de uitvoering van religieuze samenkomsten, processies en andere religieuze plechtigheden niet in acht nemen." Boeten staan ook op het organiseren van samenkomsten voor Chr. radio-instituut in Nairobi NAIROBI De pan-Afrikaanse con ferentie van kerken heeft besloten een permanent Christelijk Instituut voor Ra dio en Televisie te stichten in Nairobi. Dit instituut zal cursussen geven aan toekomstige medewerkers aan radio- en tv-programma's in Afrikaanse en Azia tische landen. Uit negen Afrikaanse landen alsmede uit Madagascar, Liba non, Jordanië. India en zelfs de Philip- pijnen hebben zich al cursisten aange- kinderen, jongeren, arbeiders, litera tuurkringen en dergelijke, die in gener lei betrekking staan tot het uitoefenen van de godsdienst. Wie het beginsel van scheiding van kerk en staat of van scheiding van kerk en school bij herhaling schendt, kan veroordeeld worden tot drie jaar. Hieronder wordt onder andere het volgende gerekend: het uitgeven of verspreiden van petities, brochures en andere documenten, die tot vergrijp te gen de wet betreffende de godsdienst oproepen; bedrog, dat de opwekking van religieus bijgeloof in het openbaar beoogt en het organiseren van religieu ze samenkomsten, processies en andere religieuze plechtigheden, die schadelijk zijn voor de maatschappelijke orde. Huis geeft fiat WASHINGTON - Met 259 tegen 157 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren een wetsvoorstel aanvaard, dat aan de federa le regeringen verstrekkende bevoegdhe den geeft om de rassendiscriminatie op het gebied van de huisvesting te bestrij den en de nositie van de negers ook in andere opzichten te beschermen. Zo kan de regering tussenbeide komen indien bij misdrijven tegen negers de plaatse lijke autoriteiten niet tot vervolging van de daders overgaan Het artikel tegen rassendiscriminatie op huisvestingsgebied was het meest omstreden. Deze bepaling geldt alleen niet voor particuliere hulseigenaars, zo dat deze categorie wel negers kan ach terstellen zonder moeilijkheden van de plaatselijke of federale autoriteiten be hoeven te vrezen. Ongeveer veertig pro cent van de i.uizen in de VS valt onder dit artikel. Het zal naar men \erwacht op zeer veel verzet stuiten in de Senaat. het hele Oude Testament. Naast de Thora staat de Talmoed, de nadere uit legging van de Thora, ontstaan uit de mondelinge overlevering van de schrift geleerden sinds de Babylonische bal lingschap, die circa 500 na Christus werd afgesloten en vastgelegd. In de Talmoed is vooral de Halacha belangrijk. Het is de juridische en casuïstische interpretatie van de Mo zaïsche wetsbepalingen door de Schrift geleerden. Door gevolgtrekking en com binatie wisten zij ook voor die gevallen, waarin de Wet niet voorzag uit de Wet voorschriften af te leiden. Ook als de strenge voorschriften van de Thora moeilijkheden opleverden in verband met de eisen van het praktische leven wisten zij een weg te vinden, om met handhaving van de letter aan die moei lijkheden tegemoet te komen. De moeilijkheid is, dat de Halacha, die in de loop van de tijd een even bindend karakter kreeg als de Thora zelf, geheel was afgestemd op het leven uit die tijd. Met de huidige sociale, economische en politieke situatie heeft ze weinig gemeen. Het IMora-Jodendom wil de Halacha weer levend maken, dat wil zeggen nieuwe voorschriften geven voor godsdienst en levenswan del, die een oplossing bieden voor de problemen van deze tijd. Zich kramp achtig vasthoudend aan de oude Hala cha vluchtten vele orthodoxe Joden in een imaginaire wereld van de leer of de mystiek en dat noemt prof. Urbach onjuist. Een Thora voor heel Israël dus. Zo willen de Thora-Joden tevens een nieu we basis vinden voor het rabbinaat, waardoor het bevrijd wordt van vreem de invloeden, die het nu als staatsinstel ling ondervindt. De nieuwe beweging is bij het grote publiek in Israël gunstig ontvangen. Ie der, die een poging doet om de span ningen tussen orthodoxen en nict-ortho- doxen te verminderen, kan op algeme ne sympathie rekenen. Toch vragen ve len zich af, hoe het Thora-Jodendom het kernprobleem, waarmee de Joodse godsdienst in Israël geconfronteerd wordt, wil oplossen: dat de Halacha (hervormd of niet) alleen maar tot haar recht kan komen in een ge meenschap, die zich aan haar wil on derwerpen, terwijl de meerderheid van de Israëli thans niet religieus is. Hond ergerlijk mishandeld SIMPELVELD De politie van Sim- pelveld heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 22-jarige inwoner, die zich elkaar snoerde. Reeds eerder zou hij het I dier aan de halsband buiten het raam hebben laten hangen, om daarmee zijn echtgenote te tergen. Een bekeuring kreeg ook een 52-jarige inwoner van Bocholtz, die de gewoonte had zijn hond aan een ketting van een halve meter vast te leggen, waardoor het dier genoodzaakt was voortdurend in de modder te liggen. „Laat me niet lachen. Hoe kan calvinisme modern zijn. Als het calvinisme is. is het niet modern, en als het modern is, is het geen calvinisme". Wie zo spreekt en zo spreken velen maakt scheiding tussen de samenleving van 1966 en een denkwijze uit de zestiende eeuw. Op de achtergrond staat de zedenmeester uit Genève. mager. ziek. streng, bij zijn leven eigenlijk al onmogelijk vanwege zijn streven een godsregering te vestigen onder mensen van vlees en bloed. En tussen deze vrome cipier met zijn geleerdenpctje en zijn sik en ons in Nederland in liggen vier eeuwen geschiedenis. Een onherroepelijke historie, waarin de gestorven Calvijn meer of min legitiem blijft optreden in de gedaante van calvinisme. Deze denkwijze, theologisch, maatschap pelijk. politiek, krijgt vaste voet: tijdelijk in Frankrijk, blijvend in Zwitserland. Nederland. Schotland en Noord-Amerika. Is het mogelijk de balans op te maken van vier eeuwen calvinisme? Het is dodelijk gebleken voor alle kleurige folklore en kunst, zeggen de kunstgeschiedenissen. Het heeft tot kapita lisme geleid, stellen de economen vast. Het heeft inspirerend gewerkt bij onze opstand tegen Spanje en een bijdrage geleverd tot de bloei van de gouden eeuw. erkennen de historici. Het heeft zijn stempel gedrukt op de vorming van de Nederlandse taal. prijzen neerlandici. Kerkelijk is het beeld niet zo fraai. De rigoureusheid van Calvijn gaat verbindingen aan met Nederlands particularisme en Nederlandse eigenzinnigheid. Het Nederlandse calvinisme vermag de geesten niet samen te binden en samen te houden. Het neemt rationalistische trekken aan: het raakt in conflict met het gevoel maar ook met zichzelf. Het calvinisme vandaag biedt kerkelijk de bekende treurige aanblik. En bij die situatie drie artikelen over modern calvinisme. Het lijkt op een vermeend wondermiddel, door een kwakzalver aan een stervende toegereikt. „Laat het calvinisme zijn historie: belangrijk, of dubieus, of funest. In 1966 is het, evenals alle andere vormen van christendom, een anachronisme". Dit is vandaag de mening van miljoenen Nederlanders. Bij mijn poging tot analyse wil ik beginnen met het achter voegsel ..isme" Het spreken over ismen wijst op een behoefte aan groepering en ordening, waarbij men halverwege de moed heeft opgegeven. Men is vol élan begonnen, maar op een zeker punt gekomen gelooft men het wel. Ieder spreken over een isme. welk dan ook. is halfslachtig. Men dringt niet door tot een laatste precisie. Men wekt de indruk een verschijnsel aan te duiden, dat wetenschappelijk heeft doorgrond en waaraan men na lang zoeken een adequate benaming heeft gegeven. Die naam sugge reert dan bovendien dat men te doen zou hebben met een duidelijk afgegrensd, homogeen verschijnsel. En dat is meestal niet het geval. Natuurlijk zal ieder verstandig mens. als hij b.v. ovet het communisme wil spreken, erbij vertellen wat hij bedoelt: het ideaal, de leer. of de praktijk. Maar dikwijls wordt in het midden gelaten welke van de drie aspecten is bedoeld en dat leidt tot meerdere onduidelijkheid. Het spreken over ismen voert gemakkelijk tot misbruik. Door het achtervoegsel isme aan een naam of verschijnsel te plakken kan men gemakkelijk allerlei nieuwe ismen scheppen. Men geniet dan het dubbele voordeel geleerd te lijken en niet te behoeven doordenken. Wat bedoel ik in deze drie artikelen met calvinisme'' Een soort ideaal, een expliciete leer. of een praktijk met een geschiedenis? Als niet-theoloog wil ik op deze laatstgenoemde kant de nadruk leggen. Calvijn heeft tegenover de totalitaire roomse kerk een totalitai re leer gesteld. Een leer die tot eigen kerkvorming heeft geleid. maar waarbij niet de geïnstitueerde kerk, doch de leer centraal j staat. En in die centrale leer staat God centraal. Calvijn heeft een denkwereld geschapen, waarin de Bijbelse gegevens zodanig zijn geordend dat een westerse geest de Heilige Schrift als een over- zichtelijke totaliteit kan ervaren. Zo kon hij tegenover de roomse kerk-theologie een reformatorische Woord-theologie poneren. Zijn 1 visie is momentaal en streeft naar universaliteit. Twee zaken laat ik hier even rusten: namelijk de vraag in hoever Calvijn de geestelijke erfgenaam was van zijn voorgan gers. en in de tweede plaats de belangrijke kwestie van wat men met een germanisme noemt de tijdgebondenheid van zijn denken. Voor ons is op dit ogenblik belangrijk vast te stellen dat wij in iiet Nederlandse calvinisme een lagenstructuur ontdekken, met als oudste en meest authentieke laag de Woord-theologie van Calvijn. In mijn boekje In de greep van het reus-achtige (Kampen 1966) heb ik deze onderste laag genoemd monumen- taal-patriarchaal. Zij heeft een sterk oud-testamentische inslag en I is tevens duidelijk oud-vaderlands. Een tweede laag, in mijn genoemde boekje eveneens min of meer citaatsgewijs beschreven, is de Nederlands-mystieke. Zij komt met dc onderste laag hierin overeen dat ze een typisch vaderlands karakter heeft aangenomen. Vandaar de oenaming Nederlands-mystiek. Deze onderwerpelijkheid leeft met de calvi nistische voorwerpelijkheid in een soort symbiose. Ze is meer a-kerkelijk dan anti-kerkelijk. Wanneer in Duitsland het van huis uit muzische lutheranisme de gevoelige gemoederen niet helemaal kan bevredigen, hoeft het geen verwondering te wekken dat in onze gewesten het mannelijke en abstract denkende calvinisme om zo te zeggen schreeuwt om een vrouwelijk complement. Dichters als Jodocus van Lodensteyn en Jan Luyken kan men alleen begrijpen als men hun mystiek zich ziet aftekenen tegen de achtergrond van het authentieke, monumentaal-patriarchale Neder- andse calvinisme. Van jonger datum ook dit vindt men in mijn boekje uitvoeriger uiteengezet is het kleinburgerlijke biedermeier in onze calvinistische volksgroep. Ik noem deze laag daar de idyllisch-ceremoniële laag. Hier is het calvinisme, die van huis uit grootse conceptie, tegelijk knus en vormelijk geworden. De knusheid beantwoordt ongeveer aan de Duits-romantische idylle en de vormelijkheid verbergt het gemis van werkelijke cultuur Met knusheid en vormelijkheid is de kleine burger precies getypeerd. De meer primitieve schippers, boeren en vissers vallen buiten deze laag. die overwegend kleinsteeds is. Natuurlijk is het niet zo. dat elke hogere, dat wil zeggen latere laag de onderliggende volkomen bedekt, zoals de cultuurlagen van ruïnenheuvels. die dikwijls door brandlagen gescheiden ziin. Het beeld van de lagenstructuur blijft een beeld. In de werkelijkheid speelt alles door elkaar heen en in een calvinistische preek zal men gemakkelijk kunnen aantonen wat uit welke laag afkomstig is. Maar ik ben met mijn tekening nog niet klaar. Dateert de monumentaal-patriarchale laag uit de zestiende eeuw. de Neder lands-mystieke uit de tweede helft van de zeventiende en de achttiende eeuw en het vrome biedermeier uit de eerste helft en vooral het midden van de negentiende eeuw. in de laatste decennia van de negentiende euw komt ht no-calvinisme van Abraham Kuyper op. dat een greep doet naar de kleine luyden van stad land en water Het is het welbekende calvinisme van de mannenbroeders, vandaag gedeeltelijk overleefd, gedeeltelijk nog levend, maar in het defensief geraakt. Want na Kuypers dood heeft zich als vijfde laag de laag van de erfgenamen en epigonen gevormd, die wel rechtstreeks aansluit bij Kuypers neo-calvi- nisme. maar zich daarvan onderscheidt door haar overwegend behoudend karakter. Modern calvinisme I Onze medewerker dr. C. Rynsdorp heeft vorige I maand een serie van drie radiolezingen gehouden over „Modern calvinisme". Zij vormen een nadere uitwerking van wat htf betoogt in zijn boekje „In de greep van liet reusachtige". De tekst van de lezingen publiceren wy vandaag en in de ko mende dagen op deze pagina. In zijn eerste artikel laat dr. Rijnsdorp zien, ii hoe het calvinisme geworden is, in het tweede bespreekt hjj de status quo. om ten slotte een blik in de toekomst te slaan. n Het kan niet de bedoeling zijn. dat ik hier herhaal wat al uitvoeriger in mijn boekje is gezegd. Wel wijs ik erop. dat die iagen zich in de loop van vier eeuwen opgehoopt hebben, waarbij de laatste 80 jaar een versnelling van het levenstempo te zien geven. Het kan misschien een ontdekking van onze tijd heten, dat het levensgevoel en de denkvormen van een bepaalde tijd het religieuze leven beïnvloeden. Alle denkers van enig formaat zijn het erover eens. dat wij heel snel heenleven naar een totaal veranderde wereld. Na de tweede wereldoorlog is het pas goed zichtbaar geworden, dat het calvinisme in het Europa van de renaissance is ontstaan en dat zijn visie op de bijbel hierdoor mee is bepaald. En de bevindelijkheid zien wij duidelijker dan ooit als verwant aan de belangrijke cultuurbeweging van de romantiek, die wij na de zo bewogen eerste helft van de twintigste eeuw ihans overzien als een historisch fenomeen. Het neo-calvinisme van Kuyper boet, ruim zestig jaar na de dood van de leider, voor zijn te grote stelligheid en zijn te vele zekerheden. Nu de westerse cultuur, formeel gevormd door renaissance en romantiek, steunend op de suprematie van het blanke ras. geplaatst wordt voor vraagstukken van wereldomvang waarbij gekleurde volken snel omhoogkomen, ontwaren wij hoezeer het christendom in zijn overgeleverde vormen in de crisis is geraakt. Dit geldt vooral voor j het protestantisme, dat niet over een mondiaal machtsinstituut beschikt als de rooms-katholieke kerk. En binnen het protestan tisme geldt dit wel heel bijzonder voor het calvinisme, preten tieus. radicaal en tegelijk verdeeld als het is. Laat ik aan het eind van dit eerste artikel twee dingen duidelijk zeggen. In de eerste plaats: aan calvinisme als isme is mij niets gelegen. Strijden voor een isme of voor vernieuwing van een isme is een niet eens onschuldige donquichotterie. In de tweede plaats blijf ik van mening, dat in de Woord-theologie van I Calvijn de boodschap van de Schrift in grote lijnen behoorlijk doorgekomen is en het hoeft voor een erkenning daarvan geen dank-je te zeggen. Wie in de sfeer van het lutheranisme geboren is. zal zich over modern calvinisme het hoofd niet breken, maar wie I eeftijd lar haald, vraagt zich af staat, kan doorstoten naar een noodzakelijke, nieuwe positie. Dat van die nieuwe positie uit gezien de historische scheidingslijnen tussen protestanten onderling en tussen protestanten en roomsen er anders zullen uitzien, ligt voor de hand. Maar ik wil niet op de beide volgende artikelen vooruitlopen. Ditmaal heb ik geprobeerd iets van de historische bepaaldheid van het Nederlandse calvi nisme te laten zien. De volgende keer hoop ik stil te staan bij de status quo, waarna deze kleine reeks besloten wordt met een blik op de toekomst. C. RUNSDORP I Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oebandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Vorig jaar heb ik een plant gekocht die door de verkoper Bel gische vlag werd genoemd. Aan deze plant hingen belletjes in de kleuren zwart, geel en rood. Nadat de plant in het najaar was uitgebloeid, heb ik haar in de winter laten rusten. On danks de rust is zij hard gegroeid. Hoe moet ik de plant verder behande len? Antwoord: Het blad is afkomstig van de Cibutilon fuchsiarium (een nog betrekkelijk nieuwe kamerplant), beslist een aanwinst tussen de kamer- olanten. De naam Belgischt vlag is goed gekozen. De soortnaam fuchsiari um duidt er op. dat de bloemen op die van een fuchsia gelijken. U moet nu de plant flink terugsnijden en zo nodig verpotten in een voedzame grond, bijvoorbeeld mestaarde en scherp zand. Vraag: Sinds 1964 ontvang ik uitke ring AOW. voor het plakken van ren tezegels 17.13 pensioen en voor werk zaamheden in Duitsland 12.63 pensioen per maand uit dat land. Dit laatste pensioen wordt van mijn AOW afgetrokken. Mag dit? Zo ja. Antwoord: De korting berust op het verdrag met Duitsland inzake sociale verzekeringen, dat er op gericht is te voorkomen dat enerzijds er mensen tussen wal en schip zouden vallen. ze in geen van beide landen AOW zouden krijgen, en anderzijds dubbele uitkeringen zouden ontvan gen. Heeft u dus in Duitsland ge werkt en daar AOW-premie betaald, dan heeft u dit in die tijd niet in Nederland gedaan. Wat u uit Duitsland ontvangt, wordt daarom hier gekort. Heeft u voor 1957 in Duitsland gewerkt en daarom niet be taald. dan geldt hetzelfde. Vraag: In een leuk wollen truitje zijn aardbeianvlekken gek-"n r. Hoe krijg ik lie er weer uit' Antwoord: U moet vruchtenvlekken jltijd onmiddellijk bestrooier met zout en daarna met lauw w.iter bet ten. Nu blijkbaar de vlekken al md zijn. kan u rroberen het vest uit 'e wassen in een sopje van zacht synthe tisch wasmiddel

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2