Nieuwe Leidse Courant FOTOGRAFEN MAAKTEN FOTO'S VAN CHINEZEN MEDISCHE FILM MAAKT IN MOSKOU FURORE Direct protest ingediend Commentaren JAMIN Dodental Mont-Blanc tot elf gestegen TREINBOTSING BIJ BOXTEL VOORKOMEN In tuin legatiegebouw Bewaking afdoende? (rTta) Direct*un P. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaatich la ghebleven mijn Kar» Ir fegKanapoat I* YToens<7ag f" augustn* Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. r 1 1.90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 i Om half vijf, op klaarlichte dag, slopen de cameramannen bosschages en tuinen naar het exterritoriale terrein om, zoals ze la ter verklaarden, opnamen van de misschien ping-pongende of gym nastiek doende belegerden te maken. Ze wisten zich verscheidene uren verborgen te houden en heel wat keren af te knippen. Ten laatste werden ze door een Chinese vrouw ontdekt, die hard naar binnen rende om hulp te halen. In de Sloehaven in Vlissingen is een spectuculair karwei verricht: de bulkcarrier Ossendrecht is met ruim 22 meter verlengd. Hiermee werd de laadcapaciteit verhoogd met ruim 2.500 ton tot 19.465 ton. De foto werd geno- i op het moment dat het tus senstuk in het dok wordt ge varen. Duitse arts pleit voor vasolastine AMSTERDAM Ook uit Duitsland komt een pleidooi voor het geneesmid del Vasolastine. Een arts uit het Sauer- land die zegt al 14 jaar bevredigende ervaringen met het omstreden ge neesmiddel te hebben, heeft de hulp ingeroepen van minister Luns om t- voorkomen, dat er een verbod komt op de vervaardiging van Vasolastine, dat onder andere naam ook in Duitsland in de handel gebracht wordt. Nederlanders aan dood ontsnapt slachtoffers van de sneeuwstor men die de afgelopen dagen op het Mont Blanc-massief hebben gewoed, is nu tot elf gestegen. Een helikopter vond gisteren de lijken van drie jonge Franse bergbeklimmers, die maandag uit Chamonix waren ver trokken. Een lichaam lag op een glet- scher, de twee andere in een kloof. Het heeft maandagmiddag weer zwaar ge sneeuwd op de Mont-Blanc, waar vorige Overeenkomst met Harmeien (Van onze speciale verslaggever) de Spoorwegrecherche ingescha- BOXTEL De Nederlandse Spoorwegen weigeren de namen bekend te maken van de twee ma chinisten, die gisteravond om negen uur bij een slechts op het laatste nippertje voorkomen spoorwegongeluk betrokken wa ren, die, wat de omstandigheden betreft, veel overeenkomsten heeft met de nog diep in het ge heugen gegrift staande ramp van Harmeien. ,,De zaak is in onder zoek", zo werd ons verteld, „en het is niet onze gewoonte de na men van de betrokkenen bekend ta maken". In eerste instantie is keld, terwijl een melding aan de justitiële autoriteiten is verstrekt. Het is niet ondenkbaar dat het gebeurde voor de Spoorwegonge vallenraad behandeld wordt. Het bijna-ongeluk gebeurde bij per uur het catastrofale punt. De machinist bemerkte gelukkig bij tijds dat er iets niet in orde was. „Het was een ervaren machinist", aldus de woordvoerder van de N.S. „Hij bezat een grote wegbekendheid. kende het mate rieel dat hij bestuurde, zomede het be doelde baanvak. Zo is het trouwens met machinisten. Ze zijn als het ware vast aan de route, die, en het materieel, aarmee ze rijden, verbonden". Duidelijk is dat de wagenvoerder, die de botsing voorkwam, de door het rode licht gereden goederentrein van opzij punt, waar de spoorlijnen uit Den heeft zien naderen. Hij remde krachtig Bosch en Tilburg elkaar kruisen. Een jen kon zijn trein vlak voor de fatale goederentrein, die via Den Bosch naar splitsing tot stoppen brengen. Eindhoven onderweg nas, reed op "1* haürwak van Boxtel wordt volKns .„.„i,D„,:! het zogenaamde Entrauce-Exitsvsteem het spoorwegemplacement \an Box- Eindhoven uit geregeld. Dit is geen tel door een onveilig sein. De spe-automatische beveiliging maar het bete- ciaal ingelegde D-trein, die van Hoek kent wel dat twee rijdende treinen zich van Holland naar Bazel onderweg niet tegelijkertijd in het betreffende blok was, moest op dat moment passeren j kunnen bevinden, doch kon door de oplettendheid van! trrDTD trïlVir de machinist tijdig tot stilstand wor- VtKIKAWiJlO den gebracht. De vertraging die de D-trein opliep, be- De situatie moet men zich voor- droeg ongeveer een half uur De machi- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Aan sensatie ontbrak hei gisteren niet aan de Haagse Adriaan Goekooplaan. Twee Amsterdamse persfotografen slaagden erin de tuin van het legatiegebouw van de Chinese Volksrepubliek binnen te dringen, en van de bewoners ook van enkele van de acht verborgen gehouden lastechnici platen te maken. De Haagse politie heeft tegen hen proces-verbaal opge maakt op grond van het zich moedwillig ophouden op verboden terrein. (Het bekende artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht). minuten later zaten de heren, die overigens enkele platen hebben gered, tegenover hun verbalisant. Een half uur later werden ze weer vrijgelaten. De stunt van dc beide cameramen sen heeft inmiddels de vraag doen rij zen, of het Chinese legatiegebouw wel afdoende wordt bewaakt. Als twee persfotografen er op klaarlichte dag in slagen ongezien de tuin van het le gatiegebouw binnen te dringen, zou den de Chinezen er dan via dezelfde weg 's nachts geen gebruik van kun nen maken? Hoewel het bosje, waar de Amsterdammers binnen drongen, zogenaamd permanent onder het wa kend oog van de Haagse politie en de op eigen houtje opererende Binnen landse Veiligheidsdienst staat, heeft datzelfde oog gistermiddag kennelijk gefaald. Voor vervolg zie pag. 2 Droog weer DE BILT De bij Ierland scherp naar het noordoosten afzwenkende depressie bevond zich vanmorgen bij de Schotse westkust. De fronten van de depressie veroorzaakten in ons land enige regen, terwijl de wind aan de kust korte tijd tot windkracht 7 toenam. Verwacht wordt dat de de pressie zich het komende etmaal op vullend naar de Noorse kust zal ver plaatsen. Dan komt het weer tijdelijk onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Ten noorden van de Azoren wordt een volgende oceaanstoring aange troffen. Deze wordt morgen in het zeegebied ten westen van Ierland verwacht. Aan zijn flank dringt met wind tussen zuidwest en zuid war mere lucht uit de Golf van Biskaye naar onze omgeving op. In verband hiermee wordt voor morgen droog weer verwacht en aanvankelijk zon, later op de dag drijft bewolking van het warmtefront ons land binnen. De temperaturen zullen iets stijgen, voor al in het zuidoosten van het land. MINDER WIND DE BILT - - Enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige, aan de Waddenkust aanvan kelijk nog krachtige wind tussen west en zuidwest. Koudere nacht, maar iets hogere middagtemperaturen. CNV verrast over richtlijn ontslag (Van onze sociaal economische redactie) UTRECHT De publicatie over de acht te nemen bij collec- In de vorm van tien zwijgende Chi nezen, onder wie zich verschillenden van de lastechnici bevonden, kwam deze onmiddellijk opdagen. De man nen omsingelden de twee persfotogra- betreuren. Een vermist Spaans echtpaar, waar naar een dag lang intensief is gespeurd, werd gisteren waargenomen in een berg hut op een hoogte van 3800 meter. Zij waren vorige week vrijdag aan de be stijging van de Mont Blanc begonnen en werden gisterochtend in Chamonix terug verwacht. Drie Nederlandse toeristen, die met gebrekkige berguitrusting een tocht maakten in het Ammergebergtc by dc De bergwacht van Oberammergau was maandag door een groep Nederlanders gewaarschuwd, dat drie landgenoten niet van een tocht waren teruggekeerd. Der tien bergwachters doorzochten toen een nacht lang het gebergte zonder echter een spoor van het vermiste drietal te ontdekken. Pas gisteren zijn ze, uitgeput en stijf van de kou, door bosarbeiders op een akker gevonden. fen eisten kun perskaarten en hun camera's op, en stelden hun films aan het daglicht bloot. Politie Terwijl de Amsterdammers aan kort verhoor werden onderworpen, en moesten demonstreren hoe ze in de tuin waren gekomen een bandre corder werd eigenhandig door de tij delijk zaakgelastigde gehanteerd werd de politie gebeld. Hoewel de Chinezen liever hadden gezien dat ad judant Van den Berg, die onmiddellijk van het hoofdbureau naar de grote villa reed, ii#burger zou zijn gekomen, werd hij ten laatste toch op het exter ritoriale terrein toegelaten. De beide persfotografen en hun toestellen wer den onder zijn hoede gesteld, en vijf stellen als bij een driehoek," aldus een woordvoerder van de Nederland se Spoorwegen in Utrecht. „Twee treinen rijden naar hetzelfde punt. De een moet stoppen, omdat de ander voorrang heeft, maar gebeurt dit niet, dan volgt er onherroepelijk een half frontale, half zijdelingse bot sing." De D-trein. die uit zeven rijtuigen be- stond, waarin zich in totaal enkele tien- I tallen personen bevonden, naderde met snelheid van ongeveer 90 kilometer de goederentrein werd meteen afgelost, en hangende het onderzoek, op non-actief gesteld. De medische dienst van de Spoorwe gen onderzoekt thans hoe het mogelijk is geweest dat hy door een rood licht reed, dat uiteindelijk nog de gebruike- lyke, op onveilig staande voorseinen heeft gehad. Was hij oververmoeid en lette hij daarom niet op, werd hy onwel of betrof het opnieuw die onverklaar bare menselijke fout. welke aan een plot seling optredend gebrek aan waarneming te wijten is? De 21-jarige verpleegster me). N. Hendrikse kon zich gisteren ter nauwernood in veiligheid stellen toen het verpleegstershuis van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam in brand raakte. Het vuur ont stond op de derde etage, dicht bij haar appartement. Hoewel ze nog wel via de trap naar beneden had kunnen gaan. nam ze toch maar het zekere" voor het onzekere en sprong uit het raam. Op haar ge gil hadden omwonenden inmiddels al een vangzeil gereed gemaakt. Mej. Hendrikse werd ernstig ge wond aan het gezicht. De Amsterdamse opticien Oost man brengt de „nieuwste" brillen op de markt. Het zijn de uit New York afkomstige Granny Look- monturen, die zijn geïnspireerd op de militante grootmoeder van de Beverly Hillbillies. werknemers, heeft het richtlijnen, tief ontslag v CNV verrast. Het bestuur van het CNV betreurt het. it over deze zaak, die zo direct verband houdt met het voeren van een sociaal verantwoord beleid in en dour de onder nemingen. door de werkgeversccntrale geen overleg is gepleegd met de vakcen trales Men betreurt dit omdat er juist nu gezocht wordt naar een verbetering van de samenwerking binnen de Stich ting van de Arbeid. Dit punt had onder werp van bespreking in de Stichting be horen te zijn. Het gaat immers bij deze ontslagen om de positie van de onderneming en derhal ve ook om de positie van allen, die bij de onderneming zijn betrokken Over de inhoud van de gepubliceerde richtlijnen zal het CNV zich nader beraden temeer omdat hier een onderdeel aan de orde is raagstuk, dat thans op dan een plaats in discussie is. In Liberec (Tsjechoslowakije wordt op het ogenblik een Na tionale speldjestentoonstelling ge houden. De foto toont een var fraaie inzendingen in de vorm een beker. de MOSKOU De Ame- i rikaanse medicus dr. Aaron Smith heeft op een congres van psychologen in Moskou j enorme furore gemaakt met een film over een patiënt, bij wie de linker helft van de 1 hersenen is weggenomen, I maar die desondanks kan denken, begrijpen, spreken, zingen en kleuren onder scheiden. Dit werd tot dus ver voor onmogelijk gehou den. Het geval dat in de film wordt behandeld, zou kunner leiden tot herziening van de nu bestaande opvattingen over de werking van het menselijk brein. Bovendien zou een verdergaande perfec tionering van de medische wetenschap met betrekking tot dit soort gevallen mis schien een middel tegen her sentumoren kunnen opleve- Dr. Alexander R. Luriya :en vooraanstaand Russisch psycholoog en voorzitter var het Moskouse congres, spral van een „schitterende film er ^n fantastisch geval". Di film was voor hem kennelijl een wetenschappelijke ont iekking van groot formaat Men heeft altijd gedacht dat alleen het linker gedeel te van de hersenen de mens de mogelijkheid geeft om te denken, te spreken, te schrij ven en abstracte mentale taken te verrichten. De film van dr. Smith zou echter be wijzen, dat na verwijdering van de linker hersenhelft df rechter helft de taken van df 'inker overneemt en het werk van het gehele brein gaat uit 'oeren, net zoals één long -ir •ren operatie de functie var M?ide longen kan uitoefenen /erwijdering van de linker helft wegens een tumor zou dus geen totale geestelijke onmacht tot gevolg hoeven te hebben, zoals de film van dr. Smith schünt aan te tonen Zijn patiënt is blijven leven en krijgt zijn capaciteiten ge- 'eidelijk aan terug. Dr. Smith zelf zegt, dat het nog te vroeg is om conclusies te trekken. Maar wel liet hij na de vertoning var> zijn film weten: „Dit geval be wijst definitief dat de leer boeken op het punt van df •verhing van het brein fout ■>jn geweest." Smith's patiënt, een 47- larige kantoorbediende, is df eerste volwassene, die de verwijdering van een tumor achtig linker breingedeelte heeft overleafd. Twee andere patiënten zijn betrekkelijk kort na een soortgelijke ope ratie overleden, maar niet dan nadat zij hun geestelijke capaciteiten geleidelijk aan begonnen terug te krijgen. In de film beantwoordt de kantoorbediende vragen met „ja" en „nee" of „ik weet het niet". Hij herhaalt woor den. herkent voorwerpen cn zingt een versje. Dr. Smith vertelde, dat de patiënt nu weer meer dingen kan doen dan op het tijdstip dat de film wend opgenomen. Hy speelt b.v. alweer schaak. BOLZANO In een bos in het Italiaanse Zuid-Tirool heeft de politie drieënnegentig staven dynamiet gevon den, gewikkeld in cellofaan en verpakt in blikken, die waren ingegraven en met twijgen bedekt. Aangenomen wordt dat dit explosie-materiaal eigen dom is van lieden, die dit gebied al maandenlang terroriseren. 9 MILWAUKEE In het gebouw waarin de afdeling Milwaukee van de Amerikaanse nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden is ge huisvest is gisteren brand ontstaan en schade aangericht door het ontploffen van een bom Niemand werd gewond. Drie kwartier later belde een onbekende het plaatselijke radiostation op met de mededeling dat hij de bom 'ge.' tsL KAAP KENNEDY De lancering van de Lunar Orbiter-1, het vliegend fotolaboratorium dat in een baan om de maan zou worden gebracht, is giste ren wegens technische moeilijkheden en slecht weer uitgesteld. Beroep getekend tegen zijn ontslag is als een verrassing gekomen. De indruk toch was gewekt, dat hij met het ontslag, zij het na begrijpelijke aar zeling. akkoord was gegaan. Dat de hoofdcommissaris in beroep is gekomen mag overigens zijn recht heten. Alleen is de situatie er nu nog eens te gecompliceerder door geworden. Er is immers ook nog de commissie-Enschede, waar in wij overigens ook gaarne een ge wezen politiefunctionaris opgeno men hadden gezien. Over welke middelen ons land lis rechtsstaat beschikt is intussen wel duidelijk geworden. Dit noopt bij het voeren van een beleid tot des te groter omzichtigheid. Want de kan sen op de vingers te worden "etikt, zijn vele. Veranderd wijst ook de vrede die Indonesië en Maleisië thans sluiten. De vrede staat wel in lijnrechte tegenstelling tot de krijgszuchtige houding, in zijn glorietijd nog door Soekarno aan genomen. Het gold in feite een dwaas conflict, maar naar algemeen oordeel bad Soekarno het nodig vanwege de torenhoge problemen waarvoor hij in eigen land was komen te staan. Onder het nieuwe bewind wordt in verscheidene opzichten de klok te ruggezet. Anders uitgedrukt: men keert tot de werkelijkheid der din gen terug. Het een na het ander uit een vorige periode wordt ongedaan gemaakt. We zien Indonesië ook nog terugkomen op zijn uittreden uit de V.N. Er is in Indonesië veel ten goede te doen. Maar eerst moet men zich ontdoen van veel als zodanig nade lige balast. Klimmers TN deze zomerweken moet de krant telkens weer melding maken van gevaarlijke pogingen om moei lijk hanteerbare bergen te beklim men. Ditmaal is het vooral de Mont Blanc die een grote aantrekkings kracht blijkt uit te oefenen. Het stijgende aantal doden is een sombere aanwijzing van het risico dat daarbij wordt gelopen. Veelal moet deze wijze van klimmen tot de onverantwoordelijkheden worden gerekend. Niet alleen echter dat men eigen leven op het spel zet, ook brengt men een omvangrijk reddingsappa raat in beweging waarbij het geens zins denkbeeldig is dat er eveneens onder de redders het leven bij in schieten. Er is ook aan de sportiviteit een grens, die nochtans meermalen wordt overschreden. ets ijs heerlijk veel en niet duur Strandweer Nog geen verbetering. Veel bewolking en een matige tot krachtige zuidwesten wind. Tegen morgenavond weer een re- genfrontje. Temperatuur 18 tot 20 gra den. zeewater 17 gr ■fe Modern calvinisme pagina Kernmerk In verscheidene Europese tanden wordt de verkeers controle verscherpt. Met name wordt gelet op het autobusvervoer. De vele ongelukken dwingen de autori teiten tot ingrijpende maatregelen. In Frankrijk worden de verkeerszondaars zelfs al ter plaatse berecht. Zie pag. 5. ■fe Meteorologen doen ondank baar werk pagina 5 •fe l.erin ons woorden zijn verkeerd uitgelegd pag. Radio TV

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1