TV RADIO Souplexde gevangene van inspecteur Bourrel en Tien jaar lang de laatste vijl minuien... Jury's in Engeland worden omgekocht Corruptie geheime politie ontmaskerd in Zuid-Slavië Bod van 2.5 miljoen voor Kennedy-boek DINSDAG 9 AUGUSTUS ]969 Ook Beatle-verbod in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Ook de Zuid- afrikaanse radio zal. hangende een onder zoek naar de uitlating van John Lennon I dat de Beatles „populairder zijn dan Christus", voorlopig geen muziek meer van het zanggroepje uitzenden. De re- sultaten van het onderzoek zullen aan de raad van bestuur van de South African j Broadcasting Corporation worden voor gelegd. die zal besluiten of de uitsluiting een permanent karakter zal krijgen. Vissterfte door regenval AMSTERDAM In de laatste week van juli zijn ter hoogte van Ouderkerk en Abcoude enige duizenden vissen gestorven. In die periode verschenen talloze naar zuurstof happende vissen aan de wateroppervlakte, waar zij ten slotte dood bleven drijven. De directe aanleiding van dit zuurstofgebrek is de bijzondere over- vloedige regenval. Daardoor is de wa terstand in het rioleringssysteem onge woon hoog opgestuwd, zijn de zoge naamde nooduitlaten in werking geko men en is het rioolwater, dat regenwa ter en huishoudelijk zowel als in dustrieel afval bevat, in de Amstel te- i rechtgekomen. Bovendien had het wa ter dat uit de polders in de Amstel i werd gemalen zich eveneens met riool- water uit de nooduitlaten vermengd, aldus Rijkswaterstaat. De vissterfte is dus geen gevolg van een algemene verontreiniging door af valstoffen van omliggende industrieën. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Zondagavond is hij weer in actie: Raymond Sou plex als inspecteur Bourrel, de mandie mysterieuze misdaden ontra felt, maar vijf minuten voor het einde zijn vinger opsteekt en tot de tv-kijkers zegt: „Ah, het; is heel eenvoudig. Maar natuurlijk. Weet u het al? zijn diensttijd meldde hij zich aan conservatorium. Toen daar de deur zijn neus werd dichtgeslagen. Raymond Souplex speelt deze rol al meer dan tien jaar. Hij is er zo mee vergroeid, dat hij geen andere rollen meer krijgt. Niet lang geleden zocht men een kardinaal voor een film. Souplex werd als kandidaat genoemd en meteen weer afgewezen. De regis seur: „Schei uit. Dan denkt het pu bliek, dat de inspecteur het klooster is ingegaan." „Ik ben gewoon de gevangene van inspecteur Bourrel," zegt de acteur Souplex. „Maar ik houd wel van hem. We zullen het afscheid van de planken dat onvermijdelijke mo ment ergens in de toekomst wel samen vieren. Er is niets aan te Etappe d meer dan dertig jaar woont hij op Montmartre. temidden van een uitge breide collectie speeldozen en andere oude mechanische muziekinstrumen ten. Hij heeft o.a. een pianola, waar op hij een prachtige nocturne van Chopin speelt. „Wel een getrap," hijgt hij na afloop. „Ik heb uitgere kend, dat drie van die nocturnes evenveel is als een etappe van de Tour de France." Hij begon zijn carrière als zanger. Zijn vader was notaris en aanvankelijk zag het er naar uit, dat de zoon zijn voetstappen zou drukken. Maar na ging hij regelrecht naar Montmarii Het ene café-chantant na het andere liep hij binnen tot hij in La Vache Enragé de kans kreeg om op te tre- Geluidloos Zijn debuut werd een geweldig succes, hoewel het publiek niet applaudiseer- de. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat de bezoekers gewoon waren ge luidloos te klappen... De volgende stap in de showbusiness bracht hem bij de film. Voordat hij Reorganisatie Scotland Yard LONDEN De Engelse regering gaat Scotland Yard reorganiseren en de nationale strafrechtspraak I saneren. Dit heeft de Engelse mi nister van binnenlandse zaken, Roy Jenkins gisteren meegedeeld tijdens het Lagerhuisdebat over de toenemende misdadigheid in Groot-Britannië. Jenkins kondigde de indiening van een wetsvoorstel aan, waardoor het eeuwenoude principe van de Engelse recht spraak dat een vonnis van een jury eenstemmig moet zijn, overboord I zal worden gezet. In plaats daarvan komt een regeling waarbij een jury-uitspraak reeds bij een stemverhouding van 10 tegen 2 bindend zal zijn. Daar de conservatie ven reeds hun instemming met deze revolutionaire suggestie hebben be- I ).uigd, is het zeker dat het wetsvoor- j stel zal worden aangenomen. I Het voorstel is ingegeven door de we- I tenschap dat Old Bailey, waarvoor de belangrijkste Engelse strafprocessen wor- I den gevoerd, geen onbezoedeld blazoen tneer heeft. Het is een publiek geheim, dat in processen tegen misdadigersben- den de juries voortdurend worden omge. kocht of geïntimideerd. Met als gevolg, dat beruchte misdadigers reeds voor het I begin van hun proces de champagne voor het vrijspraakfeest bestellen. Volgens minister Jenkins komen er steeds meer bewijzen, dat vooral in den de juries niet vrijuit gaan. Het nieu we wetsontwerp zal het verder onmoge lijk maken, dat mensen met een strafre gister zitting krijgen in een jury. De I juryleden worden nu aan de hand van een kieslijst opgeroepen. Advies Bij de reorganisatie van Scotland Yard zal van de adviezen van een particuliere firma van bedrijfsadviseurs gebruik wor den gemaakt. De reorganisatie is nodig Vrouw kreeg kunsthart HOUSTON In een ziekenhuis te Houston is gisteren bij een 37-jarige vrouw een kunsthart geplaatst. De toestand van de patiënt was direct na i de ingreep goed. Ook dit kunsthart is ontworpen door de chirurg dr. Debakey. Het was de derde maal dat i een dergelijke ingreep werd verricht. In de twee vorige gevallen overleed de patiënt enkele dagen na de ope ratie. Drie Duitsers in zee verdronken I EGMOND AAN ZEE Voor Egmond I aan Zee zijn gisteravond omstreeks ze- 1 ven uur een 46-jarige Duitser uit Portz- heim. zijn 9-jarig dochtertje en een neef je bij het baden in zee verdronken. De man werd door leden van de reddings brigade uit het water gehaald. Een Duit I se arts paste mond-op-mondbeademing I toe. maar zonder resultaat. De lijken van het meisje en de jongen zijn nog niet ge om de Yard doeltreffender in te richten voor de bestrijding van de hand over hand toenemende misdadigheid in Enge- Oud-minister Quintin Hogg, de conser vatieve woordvoerder voor binnenlandse zaken en een vooraanstaand strafpleiter, zei gisteren, dat vorig jaar in Engeland op een bevolking van nog geen 60 mil joen 7 miljoen strafzaken aan de orde geweest zijn. In de City. het financiële centrum van Londen, heeft de politieafde ling die zich met het onderzoek naar fraude bezighoudt, het zo druk gehad, dat als de fraude een bedrag van een miljoen pond niet te boven ging, slechts een sergeant met de leiding van het on derzoek werd belast. correspondent) enkele personen bestonden kwamen WENEN Sinds de eerste juli, de dag waarop president Tito een onderzoek beval naar de activitei ten van de geheime politie van zijn land, wordt er in Zuidslavië grote schoonmaak gehouden. Terwijl het politie-apparaat aan een radicale zuivering wordt onderworpen, ko men er gevallen van corruptie en omkoperij, protectionisme, bevoor deling en wetsovertreding aan het licht. Het openbaar onderzoek ont hulde verbijsterende feiten met be trekking tot het machtsmisbruik van individuele politiefunctiona rissen. Twintig jaar lang heeft de geheime politic zonder controle van bovenaf haar macht kunnen uitoefenen. Haar leden konden daarvan alle vruch ten plukken tot lang nadat politici en andere functionarissen van het regime dergelijke voorrechten ontnomen waren Hoewel dit het publiek in het algemeen wel bekend was. werd hen. die daarover durfden spreken snel het zwijgen opge legd. schandalen werden in de doofpot gestopt en het mechanisme van een machtig netwerk werd in beweging ge zet. Besloten kringen Begovic, een voormalig lid van het cen trale comité, heeft onlangs geschreven, dat „besloten kringen", die in alle gele dingen bestonden, het reoht van de bevol king om te denken, te spreken en in vrijheid te leven en de belangen van het volk hebben ondermijnd. Hij eiste een onderzoek naar de vraag in hoeverre deze groepen hun invloed in alle stromin gen van het maatschappelijke leven had den uitgeoefend. „Wij hebben zon groepering op het hoogste niveau aangetroffen en waren in staat haar mechanisme en werkmethodes gade te slaan", aldus Begovic. Maar der gelijke besloten kringen, die uit slechts sociale en politieke organisa ties; in het Huis van Afgevaardigden; in arbeidsraden; op de universiteiten en in de culturele sector. In bepaalde gevallen waren ze machtig en actief, een soort „gewapende verdediging met eigen tak- tiek en mechanisme", door middel waar van ze de controle uitoefenden en hun eigen mensen, tipgevers, vleiers en stre bers beschermden en begunstigden. Gevangenen misbruikt De mannen die aan het hoofd stonden van de machtigste „besloten kring". Ran- kovic en consorten, zijn verwijderd en het zoeklicht wordt thans gericht op de groeperingen op plaatselijk niveau, die naast een reeks politieke onregelmatighe den ook vele ambtsmisdrijven hebben gepleegd. In Montenegro, zijn de vroege re minister van binnenlandse zaken en zijn plaatsvervanger van hun posten ont- hevei Hen wacht waarschijnlijk een proces, daar zij voor de bouw van privé-wonln- gen langs de kust gebruik hebben ge- regelmatig voor de televisie ging op treden, had hij in vijftig films gespeeld. „De laatste vijf minuten" veroverde Frankrijk. Na de eerste uitzending was Raymond Souplex voor eens en voor altijd inspecteur Bourrell gewor- In de afgelopen tien jaar heeft Souplex wat haar verloren. Om Bourrel te blijven is hij een klein pruikje gaan dragen. In de praktijk bleek, dat hij de toupet op moet houden om Sou plex te blijven, want niet alleen de regisseurs zelfs het publiek op straat ziet in hen dezelfde persoon. (Van een correspondent) NEW YORK Het tijdschrift „LOOK" heeft 650.000 (ongeveer 2 miljoen gulden) geboden voor de eerste publicatierechten van het boek „The death of a president" van William Man chester. dat verslag doet van de moord op president Kennedy. Zowel de auteur als zijn uitgevers Harper en Row staan nogal aarzelend tegenover het aanbod. Zij hadden nooit verwacht, dat de eerste publicatierech ten zoveel waard zouden zijn en pogen thans, naar verluidt, een herziening t< bewerkstelligen van de oorspronkelijke overeenkomst met de familie Kennedy. Van de opbrengst zou dan het grootste deel aan de John F. Kennedy Library in Boston ten goede komen. Manchester, die een biografie over wijlen president Kennedy geschreven heeft, werd door mevrouw Kennedy persoonlijk aangezocht om de officiële versie van de gebeurtenissen rond de moordaanslag te schrijven. Ook de uit gevers werden door mevrouw Kennedy persoonlijk gekozen, omdat zij de boe ken van haar echtgenoot uitgegeven hadden. Nog geen lid van de familie Kennedy heeft het boek gezien of er ook maar een woord van gelezen. „The death of a president" komt in januari uit. Rijbewijs afgeven, verder lopen PARIJS Provinciale automobiilstcn- clubs in Frankrijk hebben ristoren fel geprotesteerd tegen het harae optreden van de politie ln midden-Frankrijk. Auto mobilisten die daar In 't afgelopen week einde tegen de verkeersregels zondig den. moesten hun rijbewijs inleveren en hun weg te voet vervolgen. Dit was een idee van de prefect van het departement Allier, onder wiens lei ding een drie leden tellend college langs de drukke Route Nationale 7 een snelle rechtspraak hield onder de zondigende automobilisten- In een periode van twee uur werden •s autobestuurders aangehouden. Drie an hen mochten, hoewel niet onschul dig, doorrijden. De drie anderen moesten hun wagen aan de kant zetten en gaan1 lopen. De automobilistenclubs vinden het ongeoorloofd bestuurders en hun passa giers naar huis te laten lopen. De Touring Club de France en de pers zijn het met de provinciale protesten niet eens. Zj hebben de harde maatrege len begroet als een welkom afschrikwek kend middel tegen gevaarlijk rijden, ter plaatse ontheffen van de rijbevc heid is in overeenstemming met de wette lijke bepalingen. Einde Indonesische confrontatiepolitiek DJAKARTA Indonesië en Malei sië zullen morgen de vredesovereen komst ondertekenfin. die een eind maakt aan de confrontatiepolitiek van Indonesië. VANAVOND TE ZIEN 7.35 i AVRO 8.20 uur AVRO's Televizier. 8.45 uur Wereldkampioenschap boksen: Cassius Clay-Brian London. 9.30 uur Marswedstryden in Kerkrade. NTS Erfgenaam van eer comedie. KRO - Europees panorama. miljoen, muzikale VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur Vakantietoeslag, gevarieerd programma uit vakantiecentra in Nederland. 9.05 uur Promenade Orkest (stereo). 9.45 uur Ernst en humor in mijmeringen van God fried Bomans. Hilversum II KRO 8.15 uur Laat je niet kisten, luisterspel. 9.30 uur Muziek in miniatuur. 10 uur De zingende kerk. NSA ontzet over maatregelen in Zuid-Afrika AMSTERDAM Het hoofdbestuur van het Nederlands Studenten Akkoord <NSA) heeft middels een brief aan de ambassadeur van Zuid-Afrika blijk gege ven van zijn diepe ontzetting over de nieuwste maatregelen van de Zuidafri- kaanse regering tegenover de nationale unie van Zuidafrikaanse studenten. Het merkt op. „zulks in tegenstelling met een Nederlandse volksvertegenwoordiger", dat de zaak van -de demokratie kan reke nen op de steun der Nederlandse studen- 45 Neels sprak geen woord. Hij begreep er niets van. Wat was Lister overkomen, dat hij tot in het kwadraat fan tastisch doorsloeg over iets wat hij noch zij beleven zouden. Waartoe er zich druk over maken? Nochtans luisterde hij. want het was waarlijk of de dom- pe sfeer, die zo lang in het huis van juffrouw Jones de overhand vierde, bezweek onder het woordgekaats over drie- en viertrapsraketten. Hij zag Huil eens aan. Deze knipoogde tegen hem als uit een meer dan oppervlak kige verstandhouding. Ook dit deed Neels goed. De grimmig heid van weken, die zijn gelaat weerspiegelde, smolt Neels-zelf voelde het gebeuren, voelde hoe zijn gelaat zich alleen de politie had er zich het hoofd over te breken. Die Het gefluister in de stad had Neels niet bijster ontwricht Wel had hij er zich geducht aan geërgerd en dit in zulk een mate, dat hij bij tijden last kreeg van plotselinge bloedop- drang, hetgeen de gewaarwording teweegbracht alsof zijn hoofd tot berstens toe aanzwol tot de omvang van een reusachtige pompoen. Wie de moordenaar van notaris Brooks was? Men kon niet bewijzen, dat hij het was en hij niet. dat hij het niet gedaan had. Aldus was de situatie nu eenmaal en het gold mede voor de anderen in het huis. En alleend e politie had er zich het hoofd over te breken. Die arme politie...! De moord was een mysterie gebleven en wat was een mysterie? Een zwevend begrip, meer niet, antwoord de Neels. En dit „zwevende" maakte een realiteit als Brooks dood op sommige ogenblikken schier irreëel en Neels kon zich dan inbeelden, dat notaris Brooks nog leefde, het pension simpel verlaten had om elders zijn intrek te zoeken en dat hij, Neels, hem op zekere dag ergens tegen het ongeschonden lijf zou lopen. De nuchterst denkende heeft nog zijn afglijdingen. Neels had deze, maar, nogmaals, het wierp hem niet van zijn stuk. Om al deze redenen maakte hij zich niet druk om de identiteit van de moordenaar. Wannaar men hem echter met een pistool op de borst gedwongen zou hebben, enige verden king te openbaren, een naam te noemen dan zou aan zijn lippen die van Harper ontsnapt zijn. Harper was in Neels' geest een miezerig en slinks mannetje. Je wist niet. hoe over hem te denken. Basta. Neels luisterde nu naar Hull, die ook al aan het fantase ren was geslagen, erop los kolderde en Jenkins liet schate ren van het lachen. Lister kirde als een meisje en opeens lachte Neels hard mee. En Harper meesmuilde. Harper was arm aan humor en rijk aan venijn. Harper was de eerste die van tafel opstond en vertrok. Geen vijf minuten later gingen Lister en Jenkins tegelijk weg. Huil en Neels bleven achter. Ik heb nog een kwartier de tijd. zei Neels tot Huil. Alle mensen, wat hebt u me doen lachen, tk had al in geen eeuw gelachen. Lachen is gezond, zei Huil droog en weinig origineel. Hij streek met de hand over zijn witte haren, keek Neels nadenkend aan. Ik zou u iets willen vragen, zei hij. Vraagt u maar, zei Neels. Het is over notaris Brooks... Neels gezicht verduisterde. Och, ging Huil verder, het is eigenlijk niets bijzon ders. Mijn vraag spruit voort uit een... eh... kleinburgerlijke nieuwsgierigheid. We kunnen niet aldoor verheven mensen zijn, nietwaar? Neels gaf zich over. Wat wilde u weten, meneer Huil? Ik heb het van de straat gehaald, zei Huil. Eén dier vele praatjes, u kent dat.. Ik geloofde ze niet bijster... Neen, ik vraag u niets. Het is een ouwewijvenvraag... Doet u het toch maar, zei Neels. Vooruit dan. Ik vernam in mijn tabakswinkel, dat notaris Brooks een schat aan familiejuwelen heeft nagela ten. Het lijkt me een verzinsel. Het is een verzinsel, meneer Huil. Een schat aan familie juwelen! Ik kan u zeggen, dat de schat niet bestaat noch bestaan heeft. 0| men wist een bijzondere bijzonderheid. Men zei me, dat de schat... kunt u zich zo'n juwelenschat voorstellen, ik niet, meneer Neels..., dat de schat als voornaamste kost baarheid een diamenten dasspeld behelsde: een gouden in hoefijzervorm, die de. volgens de volksmond, stuiterdikke steen omlijstte... Neels trok verachtelijk met de schouders. Hij zei: Belachelijk. Dus geen hoefijzer plus diamant? Wordt vervolgd) Direct na de vorming van de fede ratie Maleisië in 1963 begon Indonesië met deze confrontatiepolitiek, leidde tot gevechten langs de grenzen van de Maleisische gebieden Sabah en Serawak op Borneo en Indonesische infiltraties in Maleisië. Engeland stuurde zelfs vijftigduizend militairen om de nieuwe federatie te bescher- arbeiders en uit gevangenis- men. Volgens president Soekarno was 5. _ln i Maleisië een neo-kolonialistisch pro ject van de Britten. hoofdstad van Vojvodina, hebben ambte naren van de geheime politie ook gevan genen gebruikt voor de bouw van week end-huisjes, waarbij ze een verbod om gevangenen te misbruiken voor privc- werkzaamhoden volkomen negeerden. Ondanks dit verbod schijnen er haast dagelijks gevangenen voor de politiefunc tionarissen in de weer geweest te zijn. In de pers werden thans gevallen onthuld van begunstiging, interventie ten behoe ve van personen, die misdaden gepleegd hadden, maar zo gelukkig waren machti ge relaties tc hebben en nepotisme. De persorganen zelf beweren in het verle den bij herhaling gemuilkorfd te ziin, wanneer zij stuitten op schandalen, die de politie liever niet onthuld zag. Op het eiland Goli Ortok is een com mandant van de geheime politie gear resteerd wegens smokkelarij. Er zijn nog meer voorbeelden: een functionaris van de geheime politie werd gegrepen toen de autoriteiten ontdekten dat hij zes schepen exploiteerde voor vervoer van gesmokkelde sigaretten. Deze sche- De Maleisische vice-premier en minister van buitenlandse zake-n. Ab- doel Razak, komt morgenochtend in Djakarta aan. Hij zal eerst pres'derr. Soekarno ontmoeten en vervolgens een gesprek hebben met legerleider Soeharto. de voorzitter van hel kabinetspresi.dium. Ook zal Razak nog een ontmoeting hebben met zijn In donesische collega Malik. pen voeren onder Panamese vlag. Uit dergelijke transacties, zo wordt beweerd, konden groepen van de geheime politie verscheidene bouwprojecten in het land steunen, waardoor zij in botsing kwamen met de investeringspolitiek van de rege ring. die op het gebied van de bouw bepaalde beperkingen had ingevoerd maatregelen had uitgevaardigd om niet-essentiële uitgaven te bezuinigen. SMaCE) 402 m. AVRO 18.15 Actualitei ten. 18.30 Stereo: Licht ork. met zangsol. 19X0 Gespi uit Parijs. 19.06 Gitaarrecltal 19-35 Stereo: Bariton en klari net met pianobegeleiding. 20.01 Nieuws. 20.05 Vakantie toeslag Prom. ork. 21.45 Voordracht Nieuws. 22.40 Actualiteiten 23.00 Conc.geb ork. (gr.) Hilversum II. 298 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Atualitel- ten. 19.30 Brabants ork. 20.15 Laat Je niet kisten, hoorspel. 21.30 Klass. gramm. muz. 22.00 Gewijde muz. 22.20 De Haar lemse Honkbalweek. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuv 22 Epiloog. 22.45 Muziek kent geen grenzen (Opn.i. 23.55-24.00 Nieuws. »vrouw. 9.05 Stereo: Klaas, nm muz. 3.35 Waterstan- VPRO: 9.40 Jeugd vraagt izlek. klankbeeld. VA- uws. 11 02 RVU^Iioe wo" i Nederlandse cineasten op- RA: 10.00 Liet jeugd. 18.00 V«— Jeugd. 17 00 Klats, planoconc (gr.). 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.CO Britse volksliedles 'opn.i. 18.50 Licbte gramm. gestoorden. 1 20.0-1 Journaal levlzlcr 20 <5 l •chap boksen. 71.3) (rade. NTS: Gesproken portret. Hst. 15.00 Voor de jeugd 18 00 Nieuws. 16.02 Voor de zie" 16.30 Tips voor vakantie snipperdagen. 17.30 Dan: FM-kanalen. NRU/KRO 9 00 Nieuws. 9.02 Licht gevar pla- tenprogr. KW» Nieuws. 10 02 Actualiteiten. 10.05 Licht platen progr. 11.CO Nieuws. 11.02 Actu aliteiten. 11.06 Koffie met 15.(12 Platenprogr.. samen- Nieuws 12.02 Actualiteiten 12.C5 Gezellige Holl plasties NRU/AVROO 15 02 P 1 o gesteld Chardln. docmentalre TELEVISIE HOItt.lN I. NCRV 174»-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7