Nieuwe leidse Courant Hoe zit dat met de Antwoordkerk? Zes vliegtuigen VS neergehaald Commentaren JAMIN r CONTROLE DUITSE STARFIGHTER: 33 GEBREKEN Achtergrond van Chinese affaire is spionage Brood in hoofdstad al 8 ct. goedkoper Mractaun P. DIEMER Heofdradactaun Or. E. OIEMEP CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattich ia ghablavan mijn hart Ip togkanipoat I" Dinsdag 9 augustus 1966 47»te jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Bultmann: interpretatie, geen likwidatie pagina Kernmerk De 21-jarige Amster dammer Gerard Inden heeft het initiatief geno men tot het houden van demonstraties tegen de „strafonderbreking" van Willy Lages. Zaterdag jl. werd in Amsterdam de eerste demonstratie ge houden. Wat beweegt Gerard Inden Zie pag. 5. Souplex: gevangene van inspecteur Bourrel pag. Radio TV (RITA) Oud-hoofdcommissaris H. J. van der Molen is één dag vóór het verstrijken van de termijn in be roep gegaan bij het Ambtenaren gerecht tegen zijn ontslag. Tussentijds rapport van de com missie van wijze mannen kan op gehouden worden, nu de ontslag zaak in handen is gegeven van het Ambtenarengerecht. H. J. van der Molen J. Smallenbroek AMSTERDAM Toch nog als een verrassing kwam het bericht dat de oud-hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, gisteren beroep heeft aangetekend tegen zjjn ontslag als chef van de politie. Het Ambtenarengerecht bevestigde dat een klaagschrift is binnengekomen. De heer Van der Molen was niet bereikbaar voor commentaar. Stoffelijk overschot KLM-piloot naar Engeland gebracht SCHIPHOL Het stoffelijk overschot van gezagvoerder G. H. de Groot, die vrijdag jl. aan boord van een DC-8 bij Tokio plotseling is overle den, is vandaag met een speciaal KLM-toestel naar Londen gebracht, waarna de begrafenis in alle stilte zal plaatshebben in Hereford. Vrienden en collega's konden giste ren in het directie-gebouw op Schip hol, waar een zaal werd ingericht als chapelle ardente, een laatste eer bewij zen aan de overleden Behandeling niet vóór september Ook voor zijn collega-hoofdcommis sarissen in den lande is het beroep als een bom ingeslagen. Zoals bekend is van verschillende zijden druk op de heer Van der Molen uitgeoefend om zich te verweren, maar naarmate de termijn voor beroep verstreek geloofde men er niet meer in. Het is niet be kend wat de oud-hoofdcommissaris denkt te bereiken. De minister van binnenlandse zaken heeft onlangs een commissie van wijze mannen, onder j voorzitterschap van prof. Enschede, geïnstalleerd die het beleid bij de hoofdstedelijke politie en ook de kwestie van het ontslag in onderzoek moet nemen. Enige malen is in de Tweede Kamer door minister Smallenbroek verklaard dat de heer Van der Molen akkoord j ging met het ontslag dat hem ver leend werd op grond van artikel 122 van het Ambtenarenreglement ge meentepolitie, waarbij een leidende j functionaris eervol kan worden ont slagen, wegens „incomptabilité d'humeur". Dat houdt in dat de ont slagene niet kan samenwerken met zijn chefs of collega's. De oud-hoofd commissaris had deze beslissing ge nomen in het algemeen belang. Na het ontslag is veel kritiek gehoord op het feit dat deze zaak zijn beslag had gekregen voordat er een onderzoek war ingesteld naar de gezagsverhoudingen ir Amsterdam en naar de werkwijze in hei Amsterdamse politiekorps. De ministei heeft na veel zoeken een commissie var wijze mannen geïnstalleerd dte een uit voerige opdracht heeft meegekregen orr deze zaak grondig te onderzoeken, inclu sief het beleid van de minister van bin nenlandse zaken zelf. Het woord is nu aan het Ambtenaren gerecht. Een behandeling van deze be- roepzaak kan veel tijd vergen en zal we gens de vakantie niet vóór september beginnen. Op de commissie van wijze mannen is echter druk uitgeoefend om spoedig tussentijds raonort uit te bren gen. Dit zal enige moeilijkheden gev (Van een onzer verslaggevers) [tallen ongevallen bij de Westduitse BONN In het Duitse parle- ment zullen vermoedelijk vragen worden gesteld over het onder houd van de 700 Starfighters van de Westduitse Luchtmacht. De bondsrepubliek heeft in een jaar ongeveer 60 van deze toestellen verloren en nu is gebleken, dat de technische storingen, waarvan de meeste ongelukken het gevolg wa ren, te wijten waren aan onvol doende onderhoud. Een technicus Luchtmacht moeten dan ook lijk worden toegeschreven aan de ge ringe aandacht, die de Duitse monteurs na een vlucht aan de toestellen beste- De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft bevestigd, dat een Nederlandse technicus op de luchtmachtbasis Volkel een Duitse Starfighter heeft gecontro leerd. Het toestel moest in Volkel aan de grond blijven en werd daar op ver zoek van de Duitse autoriteiten geïnspecteerd, omdat een defect werd vermoed aan de automatische piloot, korte inspectie werd duidelijk, Luchtmacht heeft in opdracht van derhoud moest zeer gebrekkig zijn ge- het Duitse ministerie van defen- weest. De technicus heeft hierover een sie een Starfighter onderzocht. rapport opgesteld, dat naar de Duitse Hü vond in de General Electric autoriteiten is gestuurd. J 79 motor na een kort onderzoek 33 gebreken, welke alle het ge- volg waren van een slechte z.g. i „vluchtinspectie". Bij de Koninklijke Luchtmacht wordt elk vliegtuig onmiddellijk na een vlucht volledig gecontroleerd. Het was de Westduitse autoriteiten opgevallen, dat de motoren van de Nederlandse Starfighters de volle 800 vlieguren konden maken, terwijl de Duitse toestellen na ongeveer 300 vlieguren aan revisie toe waren. Daarbij kwam, dat er verhoudingsge wijs in Nederland veel minder onge lukken met Starfighters gebeurden, dan in Duitsland. DUUR De Nederlandse technicus, die het on derzoek instelde, heeft de Duitsers dan ook kunnen vertellen, dat het gebrekki ge onderhoud van de toestellen een der redenen was. dat de exploitatie van de Duitse Starfighters zo. duur werd. Om dat de toestellen niet de volle 800 vlieg uren konden maken voor zij aan een revisie-beurt toe waren, stonden er steeds tweemaal zoveel toestellen aan de grond als noodzakelijk was. Bij een behoorlijke „vluchtinspectie" zou dit niet nodig zijn geweest. De grote aan- ROTTERDAM Naar aanleiding! van het in het maandblad „Zie" ver schenen artikel over het niet afbou wen van de Antwoordkerk in Hoog vliet en de verklaring, die het pers bureau der Nederlandse Hervormde Kerk als antwoord op de in dit artikel vervatte beschuldigingen uitgaf, heeft het chr.-hist. gemeenteraadslid dr. F. J. Krop een aantal schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. van Rotterdam. Dr. Krop vraagt: Is het B. en W. bekend, dat twee jaar geleden een aantal protestantse kerk genootschappen gezamenlijk, met ir een actie „Antwoord 64" bijeenge brachte gelden, op een terrein ever buiten het bebouwde gedeelte var Hoogvliet in zeven dagen de kerkzaal van de Antwoordkerk opbouwden, welke spectaculaire kerkbouw onder werp was van een grootscheepse pu bliciteit via televisie, radio en pers? Is het B. en W. bekend, dat deze kerk nimmer werd afgebouwd en dat blij kens een namens de Nederlandse Her vormde Kerk en de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw door het persbureau der Nederlandse Hervorm de Kerk uitgegeven verklaring er voor lopig niet aan afbouwen kan worden gedacht? Is de in deze verklaring vervatte mede deling juist, waar als reden voor het niet afbouwen van de Antwoordkerk wordt opgegeven dat er in Hoogvliet veel minder huizen worden gebouwd en in een veel langzamer tempo dan de gemeente Rotterdam in 1964 aan de be trokken kerkgenootschappen had toe gezegd. dat Rotterdam de woningbouw activiteiten in grote mate verlegde naar de Prins Alexanderpolder en dat ook in Hoogvliet na wijziging van de wo ningbouwplannen voorrang werd ver leend aan een andere wijk dan die, waarvoor de Antwoordkerk was be- Zo ja. kunnen B. en W. mededelen wat de reden is. dat de gemeente Rotter dam in 1964 gedane beloften betref fende de opbouw van een woonwijk rond de Antwoordkerk niet heeft kun nen nakompn er. waarom de plannen betreffende Hoogvliet dusdanig moes ten worden gewijzigd dat de Ant woord- luchtledig" kwam te staan0 is dan de gang van zaken? Stand voor een •«goed doel" Mejuffrouw Mar go Domen heeft gisteren in haar kwaliteit als „Miss Holland 1966" in de Am sterdamse Bijenkorf een stand geopend van het verbond van Wereldfederalisten. Deze stand is daar ingericht ter gelegenheid van de internationale studieconferentie van het verbond. De openingshandeling van Miss Holland bestond hier uitdat ze een serie oorlogsfoto's uit Vietnam bedekte. De wereldfederalisten leggen tegenwoordig vooral de nadruk op het behoud van de wereldvrede. Daarvoor is een wereldregering met enig gezag noodzakelijk, vinden zij. Op de vraag of ze enthousiast is voor het wereldfederalisme, ant woordde Miss Holland, dat ze voor elke instantie voelt, die een goed doel nastreeft. Daarom.had ze ook deze stand geopend. Zuid-Nederland hondsdolheid DEN HAAG De hondsdolheid in België breidt zich langzaam uit naar het noorden. In verband daarmee zijn de regionale inspecties van de volks gezondheid in het zuiden van ons land in staat van „verhoogde waakzaam heid" gebracht. Alle eigenaars van honden en kat- ;n in België is aangeraden hun huis dieren te laten inenten. In de om geving van Spa zijn vyf met hunds- dolheid besmette vossen gedood. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Terwijl de Chi nese affaire voortsuddert wordt in de Residentie de dood en de waarschijnlijke ontvluchtingspo ging van de 42-jarige Hsu Tzu Ts'ai in verband gebracht met het overlopen van een met veel ge heimen beladen Chinees in Da mascus. De man vroeg de vorige week bij de Amerikaanse ambas sade in Syrië asiel aan. Ir. Hsu Tzu Ts'ai, wiens acht collega's nog altijd in het legatie gebouw van de Chinese volks republiek aan de Haagse Adriaan Goekooplaan verborgen worden gehouden, zou, evenals de Chi nees die in Damascus door de Amerikanen in bescherming ge nomen is, in contact met de FBI hebben gestaan. Ook de Franse en voor een deel Nederlandse veiligheidsdienst zou den zich voor de man hebben ge ïnteresseerd. Hij zou een nauw keurige analyse hebben kunnen geven van de nucleaire stand van zaken in China, en over de ken nis beschikken van een revolutio naire uitvinding op zijn eigen ter rein: de lastechniek. kerk „ii De vijf Utrechtse studenten die in het kader van de Utrechtse studentenfeesten per huifkar naar de Russische hoofdstad trokken, zijn gisteren in Moskou aangekomen. Zij zijn naar de Sowjetunie gereisd onder het motto „Tussederusse". Hier zien we de met een tractor „bespan nen" wagen op het Rode Plein. HANOI/WASHINGTON Bo- neergeschoten, waarvan twee bo ven Noord-Vietnam zjjn gisteren ven Lang Son en twee boven Ha- zes Amerikaanse vliegtuigen noi. Verscheidene Amerikaanse vliegers zjjn gevangen genomen. aldus een Noordvietnamees com muniqué. Voorts wordt gezegd dat zondag niet zeven maar ne gen Amerikaanse toestellen zijn neergehaald. In Washington heeft het State Depart- ment berichten uit Saigon tegengespro ken volgens welke het aan de hand van rapporten tot de conclusie was gekomen dat de oorlog in Vietnam nog acht jaar zou duren bij handhaving van de huidige Amerikaanse troepensterkte en nog min stens vijf jaar als de Amerikaanse troe- De overgelopen Chinees in Da mascus een van de weinigen, die dit de afgelopen jaren is ge lukt zou een tussenschakel zijn. Diens naam en zelfs functie is door de Amerikanen totaal uit de publiciteit gehouden, terwijl ook de Syrische autoriteiten het stil zwijgen bewaren. Wel schijnt het echter zo te zjjn dat ook deze man geen diplomatieke status bezit. In Haagse kringen wordt steeds duidelijker dat de Chinese affaire in wezen een onderdeel is van een wijdvertakt spionagecomplot, waarvan alleen de Amerikaanse FBI alle feiten kent. Op z'n hoogst zijn enkele con tactpersonen, met wie in Neder land wordt samengewerkt, al of niet geheel op de hoogte gesteld. Men acht het bijna de waanzin ten top dat een internationale di plomatieke rel kon ontstaan uit een zaak, die met inachtneming van de nodige discretie, op een voudige wijze zou kunen worden afgehandeld. De Chinezen mogen dan anders denken dan die van het Westen en meer geduld en uithoudings vermogen bezitten, ze zijn ook bang. Omdat ze zelf waarschijnlijk een dubbelrol hebben gespeeld, en Peking er zeker van is dal de Haagse justitie meer weet dan ze ooit zal willen loslaten, blijft de eis gehandhaafd dat de acht professoren en ingenieurs, die nu al 23 dagen schuilevinkje spelen, ongemoeid worden gela- Indien het zo is dat het in Den Haag inderdaad slechts om een routinezaak gaat, dan had de affaire nooit deze steeds gro tesker wordende afmetingen aangenomen. De publiciteit, die geen van beide partijen welge vallig is, zou tot een minimum kunnen zijn beperkt door na het vertrek van de acht via het mi nisterie van buitenlandse za ken of justitie een kort com muniqué uit te geven. Kleuter verdronken BERGEN Gistermiddag is in het Limburgs plaatsje Wellerlooi het ruim anderhalf jaar oude zoontje Jackie van de familie Jacobs verdronken toen de kleuter spelenderwijs in een tegenover het huis liggende sloot raakte Ontslag A t EN IS DE laatste tijd nogal eens opgeschrikt door massale ont slagen van werknemers als gevolg van opheffing of inkrimping van onder nemingen. In een aantal gevallen Is op de gang van zaken bij deze ont slagen van de zijde der vakbeweging (terecht) kritiek geuit, omdat werk nemers op straat werden gezet «on der de gewenste noodvoorzieningen of zelfs zonder dat aan de overeenge komen verplichtingen jegen6 hen (w.o. in één geval de uitbetaling van vakantiegeld) kon worden voldaan. Een enkele maal werd alsnog een aanvaardbare regeling getroffen, maar niettemin verkeerden ook hier de ont slagen werknemers geruime tijd in grote onzekerheid. Het is wel te begrijpen, dat een ondernemer een besluit tot massaal ontslag zo lang mogelijk uitstelt in de hoop nog een uitweg in de moeilijk heden te vinden. Maar dit uitstel mag er toch niet toe leiden dat de werk nemers door het ontbreken ran enige regeling nóg ernstiger worden ge dupeerd dan bij een ontslag reeds het geval is. Dit geldt vooral de ouderen, die vaak moeilijk of helemaal niet weer aan de slag komen; maar ook op de levensloop, de idealen en de toekomst van jongere werknemers kan een ontslag diep ingrijpen. Som mige werkgevers hebben dit te weinig beseft. Richtlijnen TNE CENTRALE industriële werk- geversorganisaties hebben blijk gegeven wél doordrongen te zijn van de schrijnende gevolgen, die een plot seling ontslag voor een werknemer kan hebben. Dit wordt duidelijk uit de richtlijnen, die zij hun leden heb ben gegeven over de wijze waarop het best kan worden gehandeld bij het geven van ontslagen op grote schaal. Het verdient waardering, dat zij daarbij hebben geadviseerd reeds in een zeer vroeg stadium in overleg te treden met de betrokken vakbonden en zelf met een gedetailleerd plan te komen t.a.v. de regelingen, die voor de diverse werknemers getroffen kun nen worden. Wij achten dit een gelukkige stap, omdat hij reëel en gewenst is. Het zijn de vakbonden, die in gevallen van massale ontslagen de belangen der werknemers het best kunnen be hartigen. En bovendien: de richtlijnen zullen de ondernemers-in-moeilijkheden er van kunnen doordringen dat tijdig met deze belangen rekening moet worden gehouden. Zowel het een als het ander geven meer sociale zekerheid en kunnen on nodig leed voorkomen. DE BILT Een nieuwe uitdiepende depressie nadert Ierland en verplaatst zich de komende 30 uur over de Ierse zee naar midden Engeland of Zuid- Schotland. Op de nadering van de depressie, waarin de luchtdruk in het centrum tot beneden 990 millibar gedaald is, zal de wind in ons land uit richtingen tussen zuid cn zuidwest aanwakkeren tot krachtig en aan de kust tot hard en mogelijk korte tijd tot stormachtig. De frontale regenzone zal de komende nacht ons land bereiken. De kans be staat dat het koufront "s middags pas seert cn gevolgd wordt door buien, af gewisseld door opklaringen. In het tem- peratuurverloop komt weinig verande- ig DE B'LT Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aanvanke lijk matige, later nu en dan krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in tmperatuur. Strandweer Een regenfront, dat vanmorgen Zuid- west-Engeland bereikt, zal morgen ook weer neerslag en vrij weel bewolking langs ons strand veroorzaken. Een weer tot krachtig toenemende zuidwestenwind. Overdag ongeveer 18 graden, zeewater 17 Vooruitzichten: Wel aanvoer van vrij zachte lucht, maar de depressies kunnen nog steeds te dicht bij ons land Komen. 10 augustui zon op 5.15, onder 20.15; maan op 23.28, onder 15.12. caramels niet duur wel heerlijk over geen enkele dergelijke studie even min als het comité van chefs van sta ven. aldus een verklaring van het Pen tagon (ministerie van defensie). De Republikeinse senator Jacob Javits heeft gisteren in New York een fel'.e aanval gedaan op het Vietnam-beleid van de regering Johnson. Deze regering zou te weinig openheid aan de dag heb ben gelegd ten aanzien van de strijd in Vietnam, aldus Javits, „We storten ons AMSTERDAM Twee Amsterdamse Ifvcnsmiddplonhrdriir®*» ia« iu. voorwaarts, dikwijls gewapend met hal. mans en Dirk van den Broek, hebbeThun prSTan™OT«kl^Sn,ÏÏL IV, ve waarheden m de hoop op een beslis- en bruin brood met viif cent v»ri«»d n.f h! V. j P gesneden wit sende militaire overwinning, op het won- cent e0edkoner dan elder* «mrfai k - e zaken 15 nu ^ht der van een vredesconferentie, wachten orHs^erhoHne v™ hh! Kïïf be?r,Jven reeds eerder de toegestane totdat het allemaal plotseling ophoudt cent met hadden toegepast. Door deze scherpe can als het is begonnen. Dit zijn illusies, ge- currentie is grote ongerustheid ontstaan onder de Amsterdamse bakker*. Jtweekt door een vals gevoel van optimis- Andere supermarktbedrijven kunnen niet achter büjvcn. De bakkers zonden leiirstai. aan deze prijzenslag ten gronde kunnen gaan. omdat de jongste prijsver-, boging nauwelijks voldoende is om de rentabiliteit te handhaven

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1