Zuid-Afrika wint in De Vliet RCL geeft zege na rust uit handen tegen UVS Haags ADO doceert Quick Boys voetballes Wim Maarse zegeviert na felle strijd met Treleaven Noordwijk baas op eigen terrein Haags HZ&PC in forse eindstrijd duidelijk op (doel)punten verslagen door Springbokken Nederlaag voor Sleutelstad (d) Ook arbiters bij waterpolo hebben het soms moeilijk Hollandweek II besloten NEDERLAAG IN SLEUTELSERIE RIJNSBURGSE BOYS KANSLOOS TEGEN HAARLEM-RESERVES AB VAN DER WERF BREEKT TEGEN RVC BEEN NIEUWE LEIDSE COURANT 9 MAANDAG AUGUSTUS 1966 Sport verbroedert dus géén betoging f J an onze waterpolomedeiverker LEIDEN De Springbokken het officien.se wat er polozevental van Zuid-Afrika hebben zaterdagmid dag in De Vliet het internationale toernooi van De Sleutelstad gewon nen. De Zuid-Afrikanen versloegen in de finale van het toernooi, dat door Sleutelstad-voorzitter Jan Wer- ter c.s. was opgezet onder het motto „Het Leide publiek ivat meer water- polo-minded te maken" en onder meer werd bijgexcoond door burge meester mr. C. C. van der Willigen en de heer Brooyens als officieel vertegenwoordiger van Zuid.A frika in ons land, het Haagse HZ PC met 6-3. Niveau In De Vliet hebben zo'n 500 toe schouwers zaterdagmiddag van wa terpolo-op-niveau kunnen genieten. Weliswaar legden de Springbokken in de eindstrijd meer de nadruk op hardheid dan op fijnheid, maar in de overige ontmoetingen bereikte het spel een verdienstelijk peil. Met de gevaarlijke ..Billy" Otto schotvaardige Botha in de hoofdrollen gaf Zuid-Afrika in de eerste wedstrijd de nationale kampioen DZV uit Delft weinig kans. hoewel de Prinsenstadbe woners toch tot twee doelpunten f Groe ne veld en Schaaf) wisten te komen: 32. Het Haagse HZ PC versterkt met de „Leidenaars" Roland Koedooder en Nico van Sittert van LZC plaatste zich ii de andere ontmoeting tegen het Neder lands jeugdzevental voor de eindstrijd door een verdiende 43 zege. Simon Ouwerkerk f2), René Bartels en Wim van Spingelen namen de Haagse doel punten voor hun rekening, terwijl Bon- gers en Hermsen f2) voor de jeugd ploeg scoorden. Kees Tittel (links, witte cap), scoort in de finale van het internationale waterpolotoernooi van De Sleutelstad, dat zaterdagmiddag in het verwarmde water van De Vliet werd gehouden, het eerste doel punt van het Haagse HZ PC tegen de Springbokken het nationale team van Zuid-Afrika. Ondanks die openingstreffer van Tittel zouden de Hagenaars toch met een 6-3 nederlaag genoegen moeten nemen. Finale In de finale tussen Zuid-Afrika er HZ Se PC werd duidelijk, dat de Spring bokken naast goed polo ook bijzonder hard kunnen spelen. De Zuidafrikanen. die enige dagen geledén de Nederlandse militaire ploeg met 50 versloegen, wil den ten koste van alles hun ongeslagen record behouden en riepen daarvoor alle ..middelen" te hulp. De Hagenaars den daardoor niet alleen op doelpunten, maar ook op punten, zoals men in de bokswereld zegt. duidelijk geklopt Na de eerste speeltijd was de stand door doelpunten van Voges fZA) en Tit tel fHZ&PC) nog in evenwicht (11), maar daarna begonnen de Springbokken letterlijk en figuurlijk door te slaan. „Bil ly" Otto f2) en Botha gaven de Zuid afrikaners een 4—1 voorsprong en i resterende speeltijd, waarin sommige spe lers meer op de kant zaten dan in water meespeelden, stonden zij hun winst niet meer af. Botha f2), Koedoder Waterpolo (Van onze waterpolomedewerker) DEN HAAG Het dameszevental van De Sleutelstad heeft het in de eerste wedstrijd van de proimotiecompctiite naar de tweede klas van de KNZJB niet kunnen redden. De Leidse dames gingen in het Haagse Zuiderparkbad na een aantrekkelijke wedstrijd tegen het sterke Z10S met 42 ten onder. Bij de rust had de geroutineerde Haagse ploeg reed3 met 3—1 de leiidng. Gerda van Es en Ellie DooveStouten zorgden voor de Leidse doelpunten. Donderdagavond 'aanvang 19.30 uur) krijgt De Sleutelstad in de tweede en laatste promotiewedstrijd het Amsterdamse HDZ op bezoek. Niet alleen t'oetbalscheids- rechters hebben het tegenwoor dig moeilijk. Ook arbiters bij waterpolo kunnen nog wel,eens onverwacht in de ,.knel" raken, al liggen de zaken dan wel wat anders; zo kwam d.' Haagse flui tist Joop van Duyne zaterdag middag tijdens het internationale polotoernooi van De Sleutelstad in grote moeilijkheden, toen hij op de (kleine) bassivrand van De Vliet plotseling een draai wilde nemen. Hij verloor zijn evenwicht en tuimelde met een machtige plons (gekleed) te wa ter. De vele toeschouwers had den er een welverdiend applaus Stevnueek begon in Alkmaar ALKMAAR DER MEER. Bij de inter nationale sternwedstrydfn, die zaterdag op het Alkmaardermeer begonnen, finish te de favoriet, de nationale kampioen Bartels in de eerste race als eerste. Ach ter zün spiegel werd een groots gevecht om de tweede plaats geleverd. Ten slotte won Vrolijk dat uiteindelijk, terwijl Can- crinus net voor de finish Olü de derde plaats afsnoepte. Ouwerkerk bepaalden de eindstand op 6—3. Het Delftse DZV legde door een 31 zege op het Nederlands jeugdzeven tal op de derde plaats beslag. Vergeten Na afloop waren de Haagse spe lers alle narigheid weer vergeten en was er een gezellig samen zijn in de kantine van De Vliet, waar met leuke speeches de prijzen door Sleutelstad-voorzitter Werter werden uitgereikt en vaantjes en geschenken werden uitgewisseld. „Sport verbroedert", luidt een oud gezegde. En onder dat motto had den de Leidse jongeren, die on langs de Zuid-Afrikaanse ambas sadeur in ons land, de heer Fouché, op het Rapenburg een „roerig wel kom" hadden toegeroepen, zater dagmiddag ook maar van hun (aangekondigde) betoging afge zien HANNOVER, De Duitser Franz Jo sef IKemper heeft op de derde dag van de Duitse atletiekkampioenschappen met een tijd van 1 min 44.9 een nieuw Euro pees record gevestigd op de 800 meter. Het oude record stond sinds 3 augustus 1955 met 1.45.7 op naam van de Belg Roger Moens. die dit record vestigde in Oslo. MUIDEN Dit weekeinde is het tweede gedeelte van de Hollandweek besloten. Het was een zeilevenement, waarvoor van de zijde van onze top zeilers terecht grote belangstelling bestond. Vooral bij de flying-dutchman en de finnjollen, twee klassen die ook in 1968 weer op het programma van de olympische spelen staan, was de belangstelling van de Nederlandse zeiltop bijzonder groot. Het hoogtepunt vormde zonder enige twijfel de strijd in de finnjollen, waarin men tot dp laatste wedstrijd aan toe in het onzekere bleef over de einduitslag. In de eerste wedstrijd waren het Hans door de Nieuwzeelander met klein ver- Sleeswijk, de Nieuwzeelander Treleaven schil op de finishlijn werd gewonnen, en Wim Maarse, die in het begin de strijd beheersten. Van dit drietal viel Maarse in het grote voordewindste rak terug en hij moest zijn derde plaats zelfs nog afstaan aan de Utrechtse sportleraar Hans van Eist. Aan kop was fel duel tussen Sleeswijk en de Nieuw zeelander. Een tweekamp, die tenslotte Ederveen mist kans en RCL stort ineen als pudding... (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De eerste neder laagwedstrijd van RCL heeft zater dagmiddag een nederlaag opgete erd. De roodwitte Racing nam in de eerste helft tegen een sterke UVS- combinatie weliswaar een verdiende 1-0 voorsprong, maar gaf na de rust die winst geheel uit handen. De technisch betere Leidenaars behaal den met 1-4 een gemakkelijke over winning. Het door invallers enigszins ver zwakte RCL de oudgedienden" Karsdorp, Van Tol en Koreman ont braken op het appèl heeft de rood witte aanhang in het onzekere gela ten wat betreft de prestaties in de ko mende competitie. Voor de rust kwa men de Leiderdorpers herhaaldelijk bijzonder leuk voor de dag. maar na de hervatting zakte het peil tot een bedenkelijke hoogte. De attente Bas Ederveen opende hal verwege de eerste helft voor RCL na een goed opgezette aanval de score fl0) en die voorsprong hebben de rood witten voor de rust knap verdedigd. Vooral doel man Maaskant onderscheidde zich daar bij. Wanneer de paal een schot van inval ler Mooldijk niet in de weg had gestaan, was RCL zelfs met een 20 voorsprong thee gaan drinken. Mooi duel Misser In de tweede helft stortte de Leider- dorpse ploeg echter als een pudding in- nadat Ederveen vrij voor doel staande een fraaie kans had gemist. UVS maakte van die inzinking van RCL dankbaar gebruik. Het tempo werd ver hoogd en de moegestreden Leiderdorpers, die ook nog duidelijk het een en ander conditie te kort kwamen, werden ge heel onder de voet gelopen. Door doel punten van Paul Gouw f2). Frans de Ru en kopbal van Teske in eigen doel. zegevierde de sterke combinatie van de blauwwitte Leidse eerste klasser ver diend met I4. MISSCHIEN was het l'A nigheid. RCL-spi onwen- nigheid.RCL-spil Teske (links) kopt het vierde doel punt van UVS langs zijn doel man Maaskant. De Leidse aan valsleider Frans de Ru (mid den) hoeft er niets meer aan te doen. Door deze uitslag ging in de laatste wedstrijd de strijd voornamelijk tussen Maare en Treleaven, een duel dat bij de start al gedeeltelijk werd beslist, want Wim Maarse startte beter dan zijn con current. Bij de eerste boei zeilde hij op de derde plaats en Treleaven op de ze vende. Wilde Maarse echter de hoofd prijs behalen, dan moest hij eerste wor den en in deze opzet is de Nederlandse kampioen volledig geslaagd. Bijzonder bekwaam werkte hij zich in het grote kruisrak naar de top van de grote vloot met ruim 50 schepen. Treleaven liad meer moeite, want bij de derde boei raakten de Finnen tussen de Pampussen verzeild en dat kostte snelheid. Toch slaagde deze begaafde stuurman erin naar vo ren te komen en tenslotte als derde ach ter Maarse en Seret te finishen. In de Flying Dutchman-klasse was het een eenzijdige strijd. Ben Verhagen was weer oppermachtig en ging in de eerste wedstrijd met grote voorsprong als eer ste over de lijn. Bij het tweede treffen kreeg hU wat meer concurrentie en moest hij met een tweede plaats achter Imhoff genoegen nemen. HU had toen echter al voldoende punten verzameld voor de Prins Bernhard-prys. In de Draken heeft Jan Bol met twee prachtige overwinningen dit weekeinde sterk de aandacht getrokken. HU behaal de tevens de hoofdprijs. Tweede in to taal werd Wim Klomp. In de Flying Ju nior-klasse heeft Martin Heineke het duel met zijn grote rivaal Dudok van Heel dit weekeinde verloren. Dudok van Heel won beide races. De uitslagen van de tweede serie wed strijden lulden: Flying Dutchman-klasse: Imhoff. 2. Verhagen fPrins Bernhard-prijs: Verha- Drakenklasse: 1. Bol, 2 Visser <Dra- kenprijs: Bol). Pampusklaspe: 1. Lahouchere, 2. .Biesot fPampusbeker: Biesot). Finnjollen: 1. Maarse. 2. Seret fVader- beker: Maarse). Vrijheidsklasse: 1. Van Hemmen, 2. Slijper. Randmeerklasse: 1. De Ruyter, 2. Amons. Rlying Junior-klasse: 1. Dudok van Heel jr.. 2. Siebbeles. Soloklasse: 1. Kersbergen.2. Jansen. Nog wat onwennig hebben Kat wijk en Die Haghe zaterdag middag in de Hornespolder hun eerste oefenwedstrijd gespeeld. Ook de Katwijkse doelman Kleinhout stak nog niet in zijn oude (competitie)vorm. Slechts met veel moeite weet hij vallend een Haagse aanval onschadelijk te maken. Achterhoede als een zeef.... (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG De oefenwedstrijd, die RUnsburgse Boys zaterdag speel de tegen Haarlem li was zonder twyfcl zeer nuttig. Want écn ding werd duidelijk: de Rijnsburgers kunnen zich niet permitteren al te veel wijzi gingen in de defensie aan te brengen. De vrijwel geheel nieuwe verdedi gingslinie was zaterdag als een zeef. Niet minder dan zeven maal werd keeper Den Heyer gepasseerd en dat is voor een tweedc-klasser toch te veel, zelfs al moest men optornen tegen een krachtiger aanvalslinic. Het volledige'Haarlem II was een te sterke ploeg voor de Rijnsburgers. Vijf spelers hebben reeds een con tract en voor de meeste overigen zit er op den duur eveneens een vaste overeenkomst in. Een goede voetbalcarrière heeft zeki de jonge Polanen voor de boeg. die niet minder dan vijf goals voor ztjr. rekening nam Rynsburgse Boys kon tegen het bi.i vlagen tot prote hoogte reikende niveau van de Haarlemmers niet op. Haarlem liet reeds in de eerste minuut zien waartoe het in staat is door vanaf de aftrap op Den Heyer's veste af te stevenen en te scoren (01). De Rijnsburgers vochten aanvankelijk goed terug. Wat In de negende minuut in een fraai doelpunt resulteerde Pet trok de bal goed voor en linksbuiten Van Zuylen kopte raak: 1—1. Bij een torse. maar correcte tackle van spil Dick Heemskerk 'II) kreeg Haarlem een penalty toegewezen. Po- lanen liet Den Heyer kansloos fl2) ln de 20e minuut werd de strijd be slist toen twee Haarlemse-doorbraken twee doelpunten opleverden <11) Voor rust werd het zelfa nog 15. Rustiger aan Na de thee voerde Haarlem de stand op tot 1—6, vóór men de teugels wat liet vieren. Rijnsburgse Boys kreeg de kans door Jac den Heyer de achterstand te verkleinen tot 6—3. Polanen bepaald-, in de 41e minuut de eindstand op 73 Bap Kralt opereerde als schakel speler op hei middenveld, maar er als achterste schakel in de defensi Forse '2-7 nederlaag Matige ouverture van Katwijk tegen sterk Die Haghe (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK In de Hoornespolder is Katwijk zaterdagmiddag aan het oefenprogramma begonnen voor de komende competitie. Het is niet be paald een daverende ouverture ge worden. De sterke ploeg van Die Haghe trok na een weinig aantrek kelijke wedstrijd volkomen verdiend met 2-7 aan het langste eind. Het spel van Katwijk kon niet impo neren. In tegenstelling tot de Hagenaars plaatsten de Katwijkers slecht cn was ook het positie-kiezen weinig hoop gevend. Door foutjes van de verdediging af te straffen namen de Hagenaars In de eerste helft een ruimè 0—3 voorsprong en ook na de hervatting was Die Haghe de betere ploeg. Weliswaar verkleinde linksbuiten De Koning de achterstand tot 13. maar daarna namen de technisch beter spelende Hagenaars het spel volle dig in handen. Met de regelmaat van de klok werd de voorsprong tot 17 opge- Pas twee minuten voor bet einde slaagde Krijgsman erin de nederlaag een wat draagiyker aanzien te geven: 27. Jan Hasenoot had daarvoor overi gens geen kans gezien een strafschop te benutten. I itslagen De uitslagen van de eerste serie wed strijden luiden: Pampusklasse: 1 P. de Boer. 2. C. Saur. Vrijheidsklasse: 1. Th. H. Stas. 2. J P. Eringa. Randmeerklasse: 1. H. J. de Ruyter. 2. node gemist. Duk Heemskerk II ver tolkte geen onverdienstelijke spilpar- tij maar miste toch te vaak om het /onder rugdekking te kunnen stellen ..Iloe worden Izes) doelpunten gemaakt...?" (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Met gebogen hoofden verlieten zaterdagmiddag de elf spelers van Quick Boys het veld. Het valt ook niet mee een voet- balles je te krjjgen onder de ogen van zo'n 2000 toeschouwers. En toch was ADO geen streng „do cent" geweest. Slechts zesmaal de den z(j de Katwijkers voor hoe doelpunten gemaakt moeten wor den. Het is echter de vraag of „leerling" Quick Boys wel goed opgelet heeft en de les heeft be grepen. Is dat het geval, dan is de strijd tegen de Haagse eredi visieclub in ieder geval niet voor niets geweest, tiet Haagse Au O heeft zijn reputatie alle eer aangedaan. Het afgelopen seizoen eindigden de Hagenaars ach ter Ajax en Feijoord op de derde plaats in de hoogste afdeling van het betaalde voetbal en dus was de ne derlaag voor de blauwwitte Katwij kers geen schande. De ijver en vecht lust liet echter te wensen over. De zeekanters zijn hun zelfvertrouwen kwijt. Iedere (zomer) wedstrijd 'n for se nederlaag te moeten incasseren kweekt verder ook bepaald géén ver trouwen in eigen kunnen. En om zon der zelfvertrouwen de competitie, die over drie weken van start gaat, in te gaan tien minuten had ADO op het zon overgoten, maar winderig Nieuw- Zu(d reeds succes. Een Ingooi van Aarts bercikie Smit en diens voorzet werd door Van Miert handig in het doel gewerkt (01). De stevige Haagse aanvalsleider kreeg er na dat doelpunt pas goed zin iu. Nadat Hey- nen de voorsprong tot 02 had op gevoerd, maakte Van Miert dankbaar gebruik van een foutje van Quick Boys-doelman Vooys (0S). Toch kregen ook de Katwijkers wel enige kansen, maar de atletische Thie wist met behulp van de lat bij een schot van Leen de Best doel punten te voorkomen. Ook na de rust. waarin Smit en De Zoete zicli bij de Hagenaars hadden laten ver vangen, zag het er even naar uit dat Quick Boys terug zou komen. Cor van Duy ven bode faalde echter door tegen de uitgelopen doelman Ton Thle op te schieten en van dat ogen blik af namen de groen-rode Hage naars het spel weer volledig in han den. Nadat een doelpunt van Van Miert wegens buitenspel door scheids rechter Jonker, die de voordeel- regel nog wel eens vergat, was af gekeurd, voerde llcljnen uit een voorzet van Aarts de Haagse voor sprong tot 0-4 op en in de reste rende speeltijd maakten Van Miert het halve doajjn vol. Met gebogen hoofden verlieten de moegestre den Katwjjkers na afloop het veld. En ook op het gezicht van trainer Bas Wallaart lag géén glimlachje.. (Van een onzer verslaggt NOORDWIJK Vier uur lang rolde zaterdag de voetbal op de Noordwijkse sportterreinen aan de Van Panhuysstraat. In een onder auspiciën van de evenementen-com missie gehouden toernooi speelden Noordteijk, SJC, RVC (den Haag) en Lugdunum Leidenom de eer én de prijzen. Iedereen hoopte tegen beter weten in natuurlijk op een finale tussen Noordwijk en SJ.C.. maar daarvoor kwam het Noordwijkse zondagmiddag team toch duidelijk klasse tekort. Ver rassend was wel dat Noordwijk de eerste prijs en daarmee elf shirts in de wacht sleepte. Vooral m de ontmoeting tegen zondag middag tweede-klasser RVC leverde ouderwets op schot. Noordwyk een uitstekende prestatie door een duidelijke overwinning (20). Toch waren de badplaats-bewoners de grote verliezers van deze wedstrijd. In de tweede helft liep Ab van der Werf een beenbreuk op, zodat hy hoogst waar schijnlijk in de komende competitie niet tussen de krijtlUnen zal komen. In een goede eerste helft hielp Kees Mari.i; z p aan de leiding door een mooi sunot (10). Na de thee was het veel rommeliger, hetgeen Kees Marijt nie« verhinderde in de 20e mi nuut de zege veilig te stellen (20). Hoekje SJC hield tot half-time de balans in evenwicht tegen 3e klasser Lugdunum (ruststand 0—0). Daarna drukte Lugdu num SJC in een hoekje, waarin drie sla gen vielen. En deze 0—3 uitslag bepaalde dat de verliezersronde ging tussen SJC en RVC, de winnaarsronde tussen Noord wUk en Lugdunum. Ook nu kon SJC het niet bolwerken. In de eerste helft gooiden de Noordwij kers zich enthousiast in de stryd, zodat de schade beperkt bleef tot 01. Na de wisseling kwam er zelfs nog hoop op een overwinning door de gelijkmaker (1I). In de daarop volgende temposlag ging SJC echter roemloos ten onder door twee gave RVC-doelpunten, Tempo In dc eindstrijd tussen Noordwyk en Lugdunum probeerden beide teams door een hoog tempo de tegenstander op dc knieën te dwingen. Tot halverwege dc lwoede helft bleef de uitslag onzeker. Wel nam NoordwUk al gauw de leiding toen Koes Marijt een doorbraak goed afrondde, maar Lugdunum kon de balans in de 15c minuut in evenwicht tillen door Kees de Cler. In de 15e minuut van de tweede helft werd de wedstrijd beslist. Een voorzet van rechtsbuiten Weljers werd door Kees Marijt prachtig in gekopt (21). In diezelfde minuut nog prikte linksbuiten Bröring na 'n snelle solo de hal op het hoofd van Weijers. tegen wiens zuiver gerichte s

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9