AUTOWEG NAAR BAZEL: „BROKKENBAAN" NO. 1 KOPERS VAN GROND IN SPANJE GEDUPEERD DRIEWIELER WEER „IN"? Bouw zelf (goedkoop) echte toereiiteller WAARSCHUWING VOOR GEVAREN VIA RADIO Louis Somer overleden Straatschenderij volgde Hiroshima demonstratie van Rotterdamse jeugd Saab komt met viertaktmotor Europa belangrijker dan Vietnam Weer tal van doden en gewonden in verkeer MAANDAG 8 AUGUSTUS 1%6 Rust ook onderweg eens uit Wat vorig jaar al duidelijk bleek, is ook de ervaring in dit vakantieseizoen: de meeste on gelukken met Nederlandse toe risten in het buitenland gebeu ren op de autobaan Zevenaar- Bazel, een van Duitslands beste wegen. Van al de hulpverle ningen, die de ANWB op grond van de internationale reis- en kredietbrief aan in het buiten land gestrande Nederlanders verleent, heeft de helft betrek king op dit autobaan-traject. Reden, waarom de bond spreekt over de „Brokkenbaan no. 1". Op de alarmcentrale heeft men alle ongelukken nauwkeurig gere gistreerd. Elke ongeluksplaats kreeg een speldje op de kaart, waarop on middellijk de brede „bloedbaan" naar Bazel opvalt. Er zijn méér van die trajecten: de weg naar Parijs, of de autoroute door het Rhóne-dal en vervolgens verder via Perpignan naar de Costa Brava. Maar het aan tal ongelukken, dat hier gebeurt staat in geen verhouding tot dat op het Duitse traject. DRUKTE Hoe is het mogelijk, dat op een zo perfect aangelegde autobaan zoveel ongelukken gebeuren? Een van de belangrijkste oorzaken is de grote drukte. Een zeer groot aantal vakan tiegangers gebruikt de snelle weg om binnen de kortst mogelijke tijd naar zuidelijker gelegen vakantie doelen te komen, aldus de ANWB. Daardoor moet een zeer intensief ge bruik worden gemaakt van alle beschikbare rijstroken, wat het in voegen vanaf een secundaire weg tot een zeer precaire zaak maakt. Vooral ook omdat op deze weg over het algemeen zeer snel wordt gere den. Een andere oorzaak is dikwijls de vermoeidheid van de automobilisten èn het feit, dat velen hun concentra tie verliezen door het steeds maar rechtuit rijden. Voor een rustpauze onderweg gunt men zich nauwelijks tijd. verlangend als men is zo snel mogelijk het vakantieland te berei- Daarom dit advies: jakker ook al lijken er nergens obstakels te lig gen niet uren achtereen door. Rust onderweg, ook al is de verlei ding van zuidelijke zon groot. Gele genheid daarvoor is er te over. Men zal nooit lang hoeven te rijden om een „Raststatte" te vinden, waar men zich kan verfrissen. De erva ring heeft geleerd: velen waren on danks dit oponthoud veel sneller dan de doorjakkeraars. Komt de driewieler als be stelwagen weer „in"? Leek het verschijnsel, dat kort na de oorlog zo vertrouwd was op de wegen, de laatste tijd ver dwenen, de Britse fabriek Reliant is nu met een nieuw model op de markt gekomen, dat naast de 3-wielige perso nenauto wordt geïntrodu ceerd. Voordeel van het 250 kg wegende wagentje is, dat het mag worden bereden met een motor rijbewijs. De auto heeft een nuttige laadruimte van 1.41 m3. een aluminium 24 pk 4 cilinder 600 cc motor, een 4 versnellingsbak en een geheel uit polyester vervaar digd carrosserie. Door zijn be scheiden omvang uitstekend geschikt voor het stadsbestel- Automobilisten beste kopers In zijn dissertatie Marketing en Distributie heeft de onlangs aan de VU gepromoveerde dr. Storm o.m. enkele interessante gegevens ge- bliceerd over de koopgewoonten van het publiek. Hem is gebleken, dat de consument, die de auto mee neemt om inkopen te doen in r- supermarkt, gemiddeld 62 procent meer besteed dan de voetganee Bromfietsers en fietsers kopen voor 21 pet. meer in, de busklanten beste den 14 pet. meer dan voetgangers. Openbaar vervoer komt er niaar bekaaid af Het KNVTO, de Koninklijke Ne derlandse vereniging van transport ondernemingen, meent, dat het nieuwe reglement verkeersregels e*- verkeerstekens maar een pover resultaat oplevert voor het r baar vervoer. Tegenover vijf mee vallers voor trams en bussen sUu zeven tegenvallers. Een van de meevallers voor bus wordt genoemd het maken van eigen rijstroken. Deze stroken ten worden aangegeven door stre pen en het woord „bus", gesch' op de rijstrook. Een van de tegenval lers is volgens het KNVTO het terwege blijven van een bepaling, dat een autobus voorrang moe* ben bij het aandoen en vertrekken tan halteplaatsen. De duidelijk vastgelegde voorrang bij het afslaan is een meevaller voor de trams. Maar een tegenvaller is, dat het verplicht voorsorteren bij het links af slaan boven de verplich ting gaat de tram niet in haar loop te belemmeren. Voorsorteren op de trambaan is dus toegestaan, een omstandigheid, die volgens het KNVTO slecht te rijmen is met de gedachte aan bevordering van het openbaar vervoer. (Van onze verkeersredacteur)' Philips heeft sinds kort een apparaat op de markt, dat veel automobilisten een welkome steun zal zijn voor een juiste behandeling van de motor: een (voor redelijke prijs) zelf in te bouwen toerenteller of tacho meter. Foutief schakelen zal daarmee tot het verleden be horen, want de automobilist kan op de meter van het instru ment duidelijk aflezen wanneer hij moet overgaan in hogere of lagere versnelling. Door dit initiatief komt een niet onbelangrijk hulpmiddel, dat tot nu toe alleen leek voorbehouden aan de berijders van duurdere en sport auto's, nu ook binnen bereik van de automobilist met de bescheiden au to. Dat het een voor velen niet over bodig accessoire is, zal iedere auto vakman bevestigen. Want de prak tijk heeft wel geleerd, dat juist met schakelen vele fouten worden ge maakt. Fouten, die de levensduur van de motor aanzienlijk kunnen bekorten: snellere slijtage van zui gers en cilinderwanden. verhoogd olieverbruik Belangrijk is, dat de automobilist weet bij welk toerental (dus niet: bij welke snelheid) hij moet overschakelen. En het enige instru ment. dat hem dat vertelt is de ta chometer. Deze geeft immers het juiste toerental aan. ongeacht de snelheid waarmee wordt gereden. Hij voorkomt niet alleen overbe lasting, maar maakt het ook moge- Er gebeuren nog altijd veel verkeersongelukken doordat automobilisten niet op tijd een gevaar op de weg vóór hen ge waar worden. In het donker of bij mist is dat risico nog groter. Om dat risico tot een minimum te beperken heeft Ford Amerika een svsteem ontwikkeld (nog in een experimenteel stadium), dat de automobilist via zijn autoradio tijdig voor gevaren waar schuwt. Daartoe moeten langs de weg zendertjes worden opgesteld, die hoogfrequentie-signalen uitzenden, welke worden opgevangen door een electronisch brein, waarmee de ba gageruimte van de auto kan worden uitgerust. Dit brein kiest het cor recte bericht uit de bandopnamen en de bestuurder hoort dit bericht (slipgevaar, verkeersongeluk, om leiding enz.) driemaal door zijn ra dio en is een gewaarschuwd man. Ook politie-, brandweer- en zieken wagens kunnen met een dergelijke installatie worden uitgerust. Op de ze manier zouden zij de weg vóór hen bijtijds kunnen „schoonvegen". lijk de volledige kracht van de mo tor te benutten. GOEDKOOP Het onderdelenpakket van Phi lips. waaruit de doe-het-zelver zijn eigen toerenteller kan bouwen, bestaat uit een stevige plastic doos, waarin zich alle elektrische onderde len bevinden plus een plaatje met gedrukte bedrading, waarop deze on derdelen moeten worden gemon teerd. Door de uitvoerige bouw- beschrijving is iedere knutselaar in staat het instrument te bouwen. Hij moet alleen zelf zorgen voor wat aansluitdraden (soepel montage draad), wat soldeertin, een behuizing voor het gemonteerde plaatje (past precies in een plastic zeepdoosje) en natuurlijk een meter. Voor weinig geld heeft hij dan een complete toe renteller op zijn dashboard. Moet men normaal toch al gauw een slor dige honderd gulden betalen voor het instrument, het onderdelenpak ket kost maar 30 gulden. En wat de bij te kopen meter betreft: men kan ze al krijgen voor een tientje. Voor minder dan 50 gulden kan dus iede re automobilist met een echte toe renteller rijden. Nieuwe Porsches op de weg Porsahe heeft drie nieuwe 1967- modellen geïntroduceerd, die wel iswaar na de modelwijziging van vorig jaar weinig revolutionair nieuws laten zien. maar waarin in de details toch wel enkele vernieu wingen zijn aangebracht, o.m. ster kere, geruisloze motoren en wat De „eenvoudigste" is de 4 cilin der Porsche 912 (prijs 21.200) met een topsnelheid van 185 km per uur. De twee andere raspaarden: de 6cilinder 911 met een topsnel heid vin 210 km per uur 27.500) en de 911 S Gran Turismo, die een snelheid van 225 km per uur be reikt 31.900). Het model op de fotot is de duur ste Porsche, de 2 liter 911 S. Een nieuwtje voor automobi- lis. die een beschadiging aan hun wagen hebben: een spuitbus met lak, waaraan op eenvoudige wijze een handgreep kan worden beves tigd, die de automobilist in staat stelt krassen op professionele ma nier weg te werken. (Van de kunstredactie) HATTEM In zijn woonplaats Hattem plotseling overleden Louis Somer, tot 1958 eerste concertmeester van het noor delijk Filharmonisch orkest. Hij was 65 De violist en componist Louis Henri Somer werd 13 mei 1901 te Assen geboren. Hij studeerde viool aan de muziekschool te Groningen en aan het conservatorium te Amsterdam en in de hoofdstad tevens als bijvak harmonieleer bij Bernard Als componist was hij verder auto didact Na als concertmeester in West- Duitsland werkzaam te zijn geweest, ver bond hij zich als zodanig aan de KRO, om in 1946 bij de Groninger Orkest Ver eniging, thans Noordelijk Filharmonisch Orkest concertmeester te worden. Als solist trad hij op in binnen- en buiten land. Zijn werken omvatten o.m. passa- caglia en fuga. Ouverture drie-koningen avond. Muziek bij Granida van Hooft, Divertimento voor drie houtblazers en strijkorkest en kamermuziek. De heer Somer werd in 1953 de cul- iurprijs van de stad Groningen toege- ;nd op grond van zijn prestaties als componist. INNSBRUCK Een Oostenrijkse spoorwegman heeft zaterdagavond in een goederentrein op een station bij de Bren ner Pas. die Oostenrijk met Italië ver bindt, een plastieken bom gevonden. De bom werd onschadelijk gemaakt door een Oostenrijkse officier. Het treinver keer tussen Oostenrijk en Italië werd ruim drie uur opgehouden. Men meent dat terroristen uit Alta Adigo (Zuid- Toril) een aanslag hadden willen plegen. Chaos bij fonds - Amsterdamse vlucht naar Californië (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van justitie in Amsterdam, mr. J. H. Bergsma, heeft een onder zoek door de centrale recherche laten instellen naar eventuele ver duistering of oplichting bij het Vakantie Investerings Fonds, dat volgens de folders belang stellenden de mogelijkheid biedt hun leven lang voor duizend gul den op vakantie te gaan. Hoewel de situatie thans nog zeer onover zichtelijk is, lijken tenminste 30 personen voor een totaal bedrag van 30.000 gulden gedupeerd te zijn. De hoofdpersoon mevrouw T. W. uit Amsterdam, is plotse ling naar Californië vertrokken met achterlating van schulden, die enkele tonnen zouden belopen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het feit, dat op 6 augustus 1945 de atoombom op Hiroshi- is afgeworpen was zaterdagmiddag „de Nieuwe Generatie" met als ver tegenwoordiger Thom Holterman aanlei ding tot het organiseren van een herden king met stille omgang, waaraan onge veer vijfhonderd personen, vooral jeugdi gen, deelnamen. De demonstratieve tocht had een orde lijk karakter. Er was tevoren toestem ming gevraagd aan de politie, welke toestemming was verleend. Vooraan de stoet liep Thom Holterman met bloemen, daarnaast zijn broer met een zwart kruis, waarop het woord „Hiroshima". Spandoeken mochten niet worden meege- De stoet werd geformeerd voor de Rot terdamse Schouwburg in een eerste oproep werd het beeldje „Fikkie" aange geven, maar dit werd gewijzigd omdat „Fikkie" vaak het middelpunt is van vo-optreden en men de Hiroshima- denking niet in een „happening" wilde zien ontaarden en de demonstranten gingen eerst naar het Franse consulaat op de Westersingel, waar men aan de bode een verzoek overhandigde tot stop zetten van de Franse kernproeven. Een dergelijk verzoek aan Rusland. China en Engeland werd gedeponeerd aan de voet van het verzetsmonument oi het Stadhuisplein, een vijfde verzoel werd gedeponeerd op de stoep van het Amerikaanse consulaat-generaal aan de Vismarkt. deze boodschappen gingen zeld van een rode roos als liefdi bool. Vervolgens werden bloemen gelegd bij het monument „Verwoeste stad" van Zadkine op het plein 1940 en bij De Boeg aan de Boompjes. Bij „De Ver woeste Stad" werd twee minuten stilte in acht genomen. De demonstratieve herdenking was pa thetisch en soms zelfs aandoenlijk van aard. Zij werd wellicht het best gekarak teriseerd door een meisje van een jaar of veertien, gekleed in trui en spijkerbroek, op haar rug een minuscuul briefje „Christenen werpen geen bommen", dat de lange wandeling over de hobbelige keien blootvoets moest volbrengen omdat haar voeten in de schoenen blaren had den opgelopen. Wat er des avonds op volgde, had niets aandoenlijks. Een aantal jongelieden, voor wie deze demonstratie, zoals zij het zelf zeiden „duf en waardeloos" was, kwam samen bij het beeld „De Maagd van Holland" op de Nieuwe Markt, waar de 19-jarige W. G. de W„ kantoorbediende, op het beeld klauterde en enige gedeelten wilde voorlezen uit drukproeven van het op verschijnen staande nieuwe provo-blad. De politie haalde hem van het beeld af en nam hem mee. Was dit nog betrekkelijk onschuldig, rond de Nieuwe Markt geschiedden ernstiger zaken: Voorbijgangers werden gemolesteerd en uitgescholden, bezoekers van in de omgeving gelegen café's wer den lastig gevallen en auto's werden aan gehouden. Na deze straatschenderij trok ken enige jongelieden naar het beeld van „Fikkie", dat werd omkranst met uit het plantsoen van de Westersingel wegge haalde bloemen. De politie behoefde ech ter niet meer in te grijpen. Die kreeg :n zeer machtige bondgenoot in de :>rm van een mals regenbuitje. Ook in Amsterdam hebben zaterdagoch tend circa 150 personen, merendeels jon gelui, deelgenomen aan een stille Hiroshi ma tocht, die vanaf de Westermarkt naar het Cinétol Theater in zuid ging. Daar werd een herdenkingsbijeenkomst gehou den. die geopend werd door de lande lijke vice-voorzitter van het comité de vrede 1961, dr. Th. van Tijn, e film „Dr. Strangelove" (Hoe ik de bom leerde liefhebben") werd vertoond. De Amsterdamse afdeling van het comité had de tocht, waarvoor toestemming was verleend, georganiseerd. De deelnemers, o.w. de provo's Roel van Duyn en Hans Tuynman, maakten de tocht geheel via de trottoirs en hielden zich keersregels voor voetgangers. NEW YORK In verscheidene Ameri kaanse steden zijn zaterdag ter herden king van de atoombomaanval op Hiroshi ma betogingen gehouden, die in de meeste gevallen vergezeld gingen van protesten tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam. De grootste aandacht trok een groep betogers die met spandoeken en zwarte miniatuur-lijkkisten langs de kerk in Washington trok waar president John sons jongste dochter Luci in het huwelijk trad. De leider van de groep verklaarde dat het van zeer slechte smaak getuigde dat de dochter van de president uitge rekend op deze dag trouwde. (Zie elders deze krant.) In New York hield een grote politie macht twee groepen betogers, voor en tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. van elkaar gescheiden zodat het bij het uitwisselen van wat leuzen bleef. Groningse vandalen zijn weer aetief GRONINGEN In Groningen zijn af gelopen weekeinde weer vandalen aan het werk geweest. Zij zijn een restaurant binnengedrongen en hebben daar flink huis gehouden. De ruiten werden ver nield, grote hoeveelheden snoepgoed in de gootsteen gestort, bureau- en kastla- den overhoop gegooid, en geldkistjes nagezocht. In een kast lagen duplikaten van zwemabonnementen. Deze werden in brand gestoken. Ook in een kleuter school hebben de vandalen, wier identi teit nog niet bekend zijn, huis gehouden. Kasten werden hier leeggegooid en de inhoud door de lokalen verspreid. Band jes van bandrecorders werden als ser- Setines door het gebouwtje uitgegooid. e recherche heeft dc zaak in onderzoek. (Van onze redacteur automobilisme) De bekende Zweedse vliegtuig- en au tomobielfabriek Saab heeft aangekondigd met een wagen met een viertaktmotor op de markt te komen, die een inhoud heeft van 1,5 liter en een vermogen van 72 pk levert. De eerste auto van dit voor Saab revolutionaire model wordt begin okto ber in Nederland verwacht. Saab is het tweede automobielconcern, dat het jarenlang volgehouden tweetakt- principe gedeeltelijk laat varen. DKW, thans onderdeel van de samenwerkende fabrieken Volkswagen en Mercedes, heeft reeds eerder de Audi geïntrodu ceerd. die een aardig succes lijkt te zijn. Voor de ontwikkeling van de motor heeft Saab nauw samengewerkt met Ford Duitsland. Voor de levering van de nieuwe .notor is een contract op lange termijn gesloten. Amerika Via haar liepen de verkopen van stukken grond met of zonder bunga lows in Spanje. In de folders werd participatie in deze grond aangeboden duizend gulden. Voor dat bedrag kreeg men dan het recht op een gratis verblijf in een van de flats of bunga lows aan de Costa Blanca (tussen Va lencia en Alicante), of in chalets in Italië, Duitsland of Oostenrijk. In het hoofdseizoen voor een week, in het - en naseizoen voor twee weken en in de overige maanden voor drie tot Als lokaas werden twee flats in Playa de Vergèl aan de Costa Blanca in de folders getoond. Flats, die niet eens het eigendom van het fonds waren, maar van een Spaanse markies, met mevrouw T. al jarenlang samen grond en bungalows verkocht aan de Spaanse kust. Aanvankelijk schreven 30 aspi rant-deelnemers voor 40000 gulden in. Zij stortten dit bedrag bij het Haagse bankierskantoor Staal en Co. Dit kan toor trok zich echter eind vorig jaar terug en het kapitaal is thans beland bij Slavenburg's Bank NV in Amster dam. Het staat op naam van de Stich ting tot Beheer van Onroerend Goed in het Buitenland. WAARSCHUWING Om de deelnemers te waarschuwen (de Consumentengids deed dit vorige maand), had het Haagse bankierskan toor, nadat het zich had teruggetrok ken, een circulaire rondgestuurd, waar door een deel van de beleggers hun geld uit het fonds haalde. Er bleef 20000 gulden over, dat weer aangroeide tot 30.000 gulden. Ook anderen zagen de debacle aan komen. Het Amsterdamse notariskan toor, dat de reglementen van het fonds zou ontwerpen, trok zich terug. De di recteur van het VIF nam ontslag en ook de secretaris-penningmeester heeft de relaties met het fonds opgezegd. t nieuwe directeur bevindt zich thans in Spanje. Hij heeft de 18000 gulden, die door het stichtingsbestuur: Spanje was overgemaakt voor aanbetaling van de flats laten te rugstorten bij Slavenburg's Bank. Of de aspirant-deelnemers nog ver haal op hun geld hebben is lang niet zeker. Zij beschikken nog steeds niet rechtsgeldige certificaten. Wél ze ker is. dat hun vakantie, althans voor dit jaar, volledig de mist in is gegaan. ■r - De nieuwe tassenmode zoals deze in Kopenhagen werd geïntrodu ceerd. Opvallend is het grote hand vat van deze tas, waardoor het mogelijk is haar ook als schouder tas te dragen. Adenauer kritiseert Johnson HAMBURG Oud-bondskan selier Adenauer heeft in een in terview met de New York Times en met Welt am Sonntag felle kri tiek geleverd op de Aïnerikaanse politiek in Vietnam. ,,De rege- ring-Johnson moet onmiddellijk de oorlog in Vietnam beëindigen. Dan kan Amerika de volledige aandacht op Europa richten, dat voor de VS toch het belangrijkste is. Als Europa wordt verwaar loosd, bestaat de mogelijkheid dat de Sowjetunie de controle Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde in ons land weer vijf mensenlevens geëist. Verschillen de personen liepen voorts bjj aan rijdingen zware verwondingen op. Ook de zee eiste een slachtoffer. DRONTEN In Oostelijk Flevoland werden zaterdag de 47-jarige bromfietser L. Nuus uit Dronten en zijn 14-jarige dochter op slag gedood toen hun voer tuig in botsing kwam met een personen auto. De heer Nuus reed onverhoeds een oorrangsweg op. Drie inzittenden van de auto werden zwaar en een licht ge- DONIAWERSTAL Op de^ rijksweg emmer-Sneek b nog onbekende vier inzittenden tegen een Doom. ue eent- genote van de bestuurder, mevr. K. Hornstra-Volstra uit Noed, was op slag dood. De bestuurder en twee kinderen moesten zwaargewond naar een zieken huis in Sneek worden overgebracht. AMSTERDAM Op de Weesperzijde te Amsterdam kwam in de nacht van zaterdag op zondag de 26-jarige mej. W. Dit is de vleugelloze Northrop NASA M2/F2, een prototype van de „luchttaxit's" die in de verre toekomst de verbin ding zullen vormen tussen de aarde en bemande satellieten. Deze foto is gemaakt tijdens een proefvlucht. Het toestel is zo uitgevoerd, dat de romp voor de nodig „lift" zorgtzodat de vleugels overbodig zijn Bron om het leven toen de auto zij zat. tegen een lantaarnpaal botste en onder aan de dijk bij het Driebrugpad terecht kwam. De bestuurder, de 28-jari- ge C. K. had de macht over het stuur verloren. Mej. Bron werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De oestuurder moest met hoofdletsel en een shock in het ziekenhuis worden opgeno- EINDHOVEN Op een kruispunt in het Eindhovense stadsdeel Woensel kwam gisterochtend vroeg een personen auto in botsing met een bromfiets. De bestuurder van de bromfiets en diens passagier werden zwaargewond ziekenhuis gebracht, waar enkele uren later de 18-jarige A. H. J. Schriks uit Eindhoven aan zijn verwondingen be- TOLLEBEEK Het 2-jarig dochtertje van de landbouwer A. Bulthuis uit Tolle- beek is zaterdagmiddag in een land- bouwschuur vermoedelijk door een trac tor aangereden en gedood. De vader met een knecht bezig tractoren in de schuur te verrijden en heeft van het ongeluk niets gemerkt. AMSTERDAM De 63-jarige D. Horn uit Amsterdam is zaterdag in het Wilhel- mina-Gasthuis overleden aan de verwon dingen. die hij vrijdag opliep bij een val van een trapleer. Het slachtoffer was bezig ramen te lappen toen hij de nood lottige val maakte. MIDDELBEERS De bijna 2-jarige Paultje van Huigevoort uit Tilburg is zaterdagmiddag in West- en Middelbeers verdronken. Hij werd voorove tonnetje met regenwater gevonden, dicht bij het buitenhuisje van zijn ouders Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. over Duitsland en Frankrijk krijgt". President Johnson zit volgens Adenauer met een Vietnam-erfenis van Kennedy. Hij vindt het ook voor een grote natie niet vernederend ow j van koers te veranderen als men ziet dat het verkeerd gaat. Een woordvoerder van de Ameri- kaanse ambassade in Bonn reageerde i op deze verklaring van Adenauer met de woorden: „De Westduitsers moe ten nu eens ophouden "zich zorgen te maken. Wij hebben al zo vaak gezegd dat wij ons aan deze verplichtingen zullen houden. Zolang de Noordviet- namezen hun politiek van agressie niet beëindigen, moeten wij onze ver- plichtingen aan het volk van Zuid- Vietnam blijven nakomen". Ook de Westduitse sociaal-demo- j craten hebben zich gedistantieerd I van Adenauers uitspraken. De vroegere vice-president Richard Nicon, die een bezoek aan Vietnam heeft gebracht, is een geheel andere i mening toegedaan dan Adenauer. Hij staat op het standpunt, zo zei hij voor j zijn vertrek uit Saigon, dat de Ameri- kanen hun aandeel in de Vietnamese oorlog aanzienlijk moeten uitbreiden. I De Amerikaanse troepensterkte moet zeker met 25 procent worden ver hoogd, aldus Nixon. Verliezen Boven Noord-Vietnam hebben de Ver enigde Staten gisteren zeven vliegtuigen verloren, meer dan ooit op één dag het geval is geweesl. Ongeveer een jaar ge leden verloren zij zes toestellen vrijwel tegelük. Honderd kilometer ten noordoosten van£, de Noordvietnamese havenstad Haiphong? hebben Amerikaanse vliegtuigen twee Noordvietnamese mototorpedoboten tot zinken gebracht en een derde zwaar be schadigd. De schepen hadden volgens de Amerikaanse lezing, het vuur geopend op de toestellen, toen deze terugkeerden i naar hun vliegdekschepen na een lucht- aanval op Noord-Vietnam. Betogingen In enkele wereldsteden is tijdens het j afgelopen weekeinde (opnieuw) gede- i monstreerd tegen de oorlog in Vietnam. In Los Angeles namen 1500 mensen deel aan een betoging, die samen viel met de herdenking van het bombardement op Hiroshima (dat was zaterdag 21 jaar ge- leden). In Melbourne waren vijfduizend j betogers op de been. Zij trokken met spandoeken door het centrum van de stad. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat Thailand. Maleisië, de Philippijnen en i nog 17 andere Aziatische landen vaq plan zijn een appel te doen op de landen die j bij de oorlog in Vietnam zijn betrokken. Er zal op worden aangedrongen onder handelingen te beginnen ter beëindiging de strijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6