Evangelische aanval op Turnhout geopend Internationaal middelpunt van vrij-katholieken in as Weekendgemeente vormt uitdaging voor kerken Architecten hebben het druk met opdrachten Kerk present op camping Broederlijk dienstbetoon aan de kampeerders Cees de Jager schrok pas toen het vliegtuig op de grond stond Uw probleem is het onze MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 Een woord voor vandaag Wat deed de verloren zoon, toen hij alles, wat hij van zijn vader meegekregen had, opgemaakt had? Hij zal zeker over- wogen hebben, naar zijn vader terug te gaan, maar hij deed het niet. „En hij trok er op uit en drong zich op aan een der burgers van het land en die zond hem naar het veld om zijn varkens te hoeden" (Lucas 15:15). Zo probeerde hij zich nog een tijd staande te houden, liever dan terug te keren naar zijn vader. Daarin is hij een beeld van ons. Als wij merken, dat het niet goed met ons is, zoeken wij het niet rechtsstreeks bij God en Christus, maar proberen wij onszelf te helpen. We zoeken het in onze goede voornemens, in een deugdzaam leven, trouwe kerkgang, grote offervaardigheid. Op zichzelf stuk voor stuk jmooie dingen, maar wee degene, waar het inderdaad dingen - op zichzelf blijven, waar hij zijn vertrouwen op gaat zetten. Die is nog niet verder, dan de verloren zoon, die varkens ging houden. In feite is deze houdng hoogmoed, een laatste poging, om zichzelf te handhaven tegenover God. Om water te putten heb je emmers nodig, maar je dorst kun je alleen maar lessen met het water. Je kunt met al je emmers nog sterven van de dorst, als je ze niet in de put neerlaat. Troost, leven, zaligheid zijn niet in de middelen, maar alleen in Christus te vinden. Maar al komt een zondaar nog zo laat thuis, de Here ontvangt hem. Is dat niet een barmhartigheid? Wanneer wij overal heb ben gezworven, dan deze en dan die weg hebben ingeslagen en niet eens aan Christus hebben gedacht, wil Hij ons, als wij komen, toch ontvangen, al is het pas ter elfder ure. Wij lezen vandaag Handelingen 15 12 - 29. Getuigenis met de daad heeft grote kansen VELP De camping Beek huizen is een van de ongeveer tachtig vakantiecentra in ons land, waar de gezamenlijke plaatselijke kerken deze zomer dienstverlenend werkzaam zijn. Zij doen dat in samenwerking met de Bijbel Kiosk Vereniging te Amsterdam, die hiervoor richtlijnen heeft ge geven en behulpzaam was bij het samenstellen van een team van studenten of andere jongemensen voor elk der projecten „Kerk en recreatie". Elk project omvat een periode van zes weken, waarin drie teams van zes tot tien leden elkaar afwisselen. De teamleider doet in het algemeen drie weken dienst en is meestal een theologisch student. Het werk ge beurt dit jaar voor het eerst in deze opzet, zodat het nog overal in het experimentele stadium verkeert. In Velp hebben de hervormde ge meente, de gereformeerde kerk, de vrije evangelische gemeente, de afde ling van de Nederlandse Protestanten Moeilijkheden voor afgescheidenen TRAVANCORE Christian Beacon, het orgaan van ICCC-president dr. Carl Mclntire, maakt melding van toe nemende vervolging van de kerken van de diocese van Travancore en Co chin (CMS Anglicaanse Kerk), die zich enkele maanden geleden hebben af gescheiden van de Kerk van Zuid-In- dia. De bisschop van deze kerk, V. J. Stephen, schrijft in een brief aan dr. Mclntire: „Bijna alle kerken, die uitsluitend gebruikt werden door mensen van de laagste kaste (degenen, die zich afgescheiden hebben: red.) zijn thans gesloten hetzij door de politie, hetzij door de mensen van de Kerk van Zuid-India." Ook schijnt er sprake te zijn van arrestaties, terwijl de ar men geen mogelijkheid hebben, om een borgsom te storten. Beroepingstcerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Harich, J. Groot te Leiden: het beroep van de classis Arn hem tot pred. bgw. werkz. (geestelijke verzorging verpleegden „Beukelderhof" te Bennekom), I. Schipper te Ede. Bedankt voor 's-Gravenhage (vac. C. M. Krijger), W. Radstake te Kralingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Beverwijk (indus- triepred. LJmond). J. Pasveer te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk, A. Els- hout te Scheveningen cn D. Hakkenberg te Dordrecht. DUITSE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar 's-Gravenhage. H Raatschen te Essen. Zegenrijke vrucht in Oudenaarde TURNHOUT Het „kruis leger" van de Belgische Evange lische Zending heeft het afgelopen weekeinde de aanval op Turnhout geopend. Zowel in het grote huis aan de Dierkxstraat, waar het hoofdkwartier van de Turnhoutse kruistocht is gevestigd, als in een plastic kapel op het Volksplein werden de eerste samenkomsten gehouden, die tot en met 4 sep tember dagelijks worden her haald. Elke middag zijn er op beide plaatsen kindersamen komsten. Dr verkondiging het ngelic In de hoofdstad der Kempen is verle den week voorbereid met de huis-aan-huis-verspreiding van het eer ste nummer van „Blij nieuws voor Turnhout en omgeving", een „gazet", die viermaal zal verschijnen. De samenstelling van het ..kruisleger" is vorige week maandag grotendeels ver nieuwd. Daags tevoren werden de activi- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Cees de Jager. 37 jaar, oud-planterszoon, gehuwd en vader van drie kinderen, kreeg zaterdagmiddag van de presi dent-directeur van de K.L.M., dr. G. v. d. Wal, een telegram, waar in hem namens de maatschappij dank werd betuigd voor zijn be kwaam ingrijpen, toen zijn eerste piloot, de 48-jarige G. de Groot tijdens de landing op het vlieg veld van Tokio aan een hartver lamming overleed (zie onze editie van zaterdag). De Jager wist het toestel, dat nog maar vijftig me ter van de grond verwijderd was weer op te trekken en daarna veilig op de landingsbaan neer te zetten. Hij kreeg door deze bekwame vlieg- manoeuvre vooral in de Engelse en Amerikaanse zondagsbladen veel lof toegezwaaid. Dat mocht ook wel. Zo ver bekend is een dergelijk tragisch overlijden nog nimmer tijdens een landing voorgekomen en het is dan ook alleen aan de harde training van de K.L.M.■piloten te danken, dat De Jager onmiddellijk wist wat hij moest doen. Eerst het vliegtuig in veiligheid brengen, daarna de andere bemanningsleden waarschuwen. De KLM-piloten krijgen bij hun op leiding alle handelingen te venverken, die zij als gezagvoerder dienen te vol trekken. Tijdens de landing zit de tweede piloot naast de gezagvoerder om onmiddellijk het commando te kun nen overnemen. Hij controleert alle handelingen en houdt verbinding met de verkeerstoren. De Jager, die zelf al meermalen als gezagvoerder op een DC 8 had gevlo gen. werd gevraagd of hij niet geschrokken was. toen zijn eerste pi loot plotseling voorover op de stuur- knuppel vieL ..Daar had ik geen tijd voor. De schrik kwam pas. toen ik op de grond stond". Streng onderzoek dat is nu al gebleken veel goodwill bezorgd. Dat is gelukkig. Want het is bekend, dat de K.L.M. van alle luchtv aartmaatschappijen haar piloten regel matig en zeer nauwkeurig keurt en dat daarbij vooral het hart op afwijkingep wordt onderzocht. Men weet bij ae K.L.M., dat het vliegen op grote hoogte de haarvaten en het hart gevaren inhoudt. Daarom staat men er op, dat de piloten waarvan men maar denkt, dat zij een hartafwijking hebben, een baan op de grond accepteren. Regelma tig vloeien dan ook K.L.M.-vliegers af naar de gronddienst. Dit jaar werden f zeven vliegers om deze reden van de bcmanningslijstcn afgevoerd. Piloot De Jager (drie-bander), die in Huizen (N.H.) woont, hoopt zondag a.s. naar huis te kunnen vliegen. Hij moet eerst nog een tocht maken op het tra ject Tokio-Singapore v.v. Bob Morane en r'l vliegende schotels en Bob Morane en de gemaskerde vij and, door Henri Vernes. Maraboe-poc- kets. Uitgave Bruna, Utrecht. (Per deel 150 blz.. 1.50). Jan Cremer in z'n hemd. door G. O- versteegen. Uitgave Boekentoko. Utrecht. (80 blz.. 2,50). Maatstaf, deel 3 en 4. Uitgave Daamen. Den Haag. (Resp.. 4.25 en 4,50). Kentering, deel 6. Uitgave Nijgh &c Van Ditmar. Den Haag. (Prijs 2.95». Muiterij tegen het etmaal, door S. Vest dijk. Derde druk. Uitgave Bert Bakker, Daamen. Den Haag. (Deel 1 240 blz.. 11.50; deel 2 333 blz.. 13.50). Vraagtekens rondom.. Teilhard de Chardin. AO-reeksboekje 1107. Uitgave Stichting IVIO. HET H EER E\ EI KOPA Kopenh. Parijs Berlijn Frankfurt München Innsbruck teiten in Oudenaarde, waar men met een gemiddelde bezetting van vijftig krach ten precies vier weken had gewerkt, af gesloten. Als duidelijke vrucht op het werk mocht men daar een kleine huisge meente van evangelisch christenen ach- Ds. J. Gravendeel, coördinator van de Vlaamse kruistochten, vertelde ons dat het werk- een zeer zegenrijk verloop heeft gehad: „Op de markten van Oudenaarde, Kruishoutem en Warechem hebben wij honderden mensen bereikt. Het was een wonder te ervaren met hoeveel belangstelling .IMMH evangelie luisterden. De groepen, zo wel uit Nederland als uit Vlaanderen hebben een prachtig stuk werk ver richt. Er Is heerlijk samengewerkt en we hebben nooit enig misverptfnd ge had. Dat alles was een rijke ring." Huisgémeentè Naast de vele samenkomsten die 40 Oudenaarders doelbewust hebben be zocht. is de gehele bevolking Groot-Oudenaarde bewerkt met een maal verschenen „gazet" (elke week één) en met colportagebezoeken. Onge veer tienduizend adressen werden be zocht. Als resultaat hiervan werden meer dan 200 boeken en bijbels verkocht ongeveer 300 contacten gelegd. Een achttal mensen, waaronder een zin, Is tot het geloof gekomen. De bekeer de familie heeft haar huis opengesteld de samenkomsten van de nieuw» huisgemeente en van een groep van onge veer twaalf kinderen, zodat de B.E.Z. ni ook in deze stad, waar nog geen enkel evangelisch getuigenis bestond, een klei ne hechte kern heeft, waarvanult het werk verder zal worden voortgezet. Intussen wordt ervaren dat het meele- uit Nederland sterk groeiend is. Hoe de Haag) binnenkomen en wordt" ook de gebedsketen van het thuisfront in Neder land en België steeds sterker. In Turnhout (50.000 inwoners) en omge ving zal in de komende weken op de zelfde vijze als. in Oudenaarde woraen gewerkt. Nog steeds zijn meer mede werkers bijzonder hartelijk welkom. Men kan zich rechtstreeks vervoegen bij het hoofdkwartier te Turnhout, Dierkxstraat 4. telefoon 0932 - 14 - 44637. Het verblijf is gratis. Bond en de rooms-katholieke parochie een commissie van tien leden gevormd, die met de organisatie is belast. Als ad viserende leden zyn aan deze commis sie toegevoegd de gereformeerde pre dikant ds. A. Trapman, de rooms-katho lieke kapelaan W. Straver en de heer G. J. J. Peters, beheerder van de c ping. Doelstelling van het werk is Kerk van Christus present te stellen op de camping door broederlijk dienstbe toon aan de kampeerders en het verzor gen van kerkdiensten op zondag". De initiatiefnemer was ds. Trap man. Hij vertelde mij elke zomer op nieuw te worden geconfronteerd met de geestelijke nood van vakantiegan gers, kerkelijken en niet-kerkelijken: „Ik heb mensen hier gehad met grote huwelijks- en gezinsmoeilijkheden en met sexuele problemen, die verschrik kelijk waren. Blijkbaar grijpen velen juist hun vakantie aan om in een voor hen vreemde omgeving hun moeilijkhe den uit te praten. Soms vragen zelfs of ze hun naam en woonplaats niet hoeven te noemen..." De Bijbel Kiosk Vereniging heeft voor elk project een informatiekiosk en een tent als centrum voor de activitei ten ter beschikking gesteld. In de kiosk (op Beekhuizen „de groene keet") ver kopen de teamleden kranten, kaarten, tijdschriften en evangelische' lectuur. Zij lenen boeken uit en verstrekken verder alle mogelijke informaties over plaatselijke bijzonderheden (busdiensten, doktersspreekuren, enz.). De tent doet dienst als recreatiezaal, kindercrèche en 's zondags als kerk ruimte. De interkerkelijke commissie i! in haar opzet van uitgegaan, dat de teamleden als christen-vakantiegangers temidden van de kampeerders de meest natuurlijke kansen hebben vertaling Nieuwe van Bijbel in liet Engels LONDEN In het najaar verschijnt weer een nieuwe Engelse bijbelverta ling. Deze vertaling zal de Jeruzalem- bijbel heten. Zij is gebaseerd op de Franse Bible de Jerusalem, die in 1956 is verschenen. Bepaalde woorden, die de Engelse bij bellezer vertrouwd in de oren klinken, zal hij er niet meer in aantreffen. Zo is het woordje „thou" (gij), dat in de; spreektaal bijna niet meer voorkomt, vervangen door „you", „art" is „are" geworden en vele andere archaismen zijn vermeden. Ds. Alexander Jones uit Liverpool heeft tien jaar aan deze ver taling gewerkt. Hij werd geassisteerd door 26 medewerkers. Er zijn al vele „nieuwe vertalingen' in het Engelse taalgebied, zoals de New English Bible, de Revised Version, de Revised Standard Version, terwijl aan andere vertalingen wordt gewerkt. Daarnaast handhaaft zich nog altijd de King James Version uit de zeventiende Hoe dichter bij Rome.... STUTTGART Praktiserende rooms-katholieken lezen in Duitsland minder. De gewoonte boeken te lezen neemt toe, naarmate de rooms-katho- liek minder kerkelijk is. Merkwaar digerwijs is het onder de protestanten juist omgekeerd. Onder de rooms- katholieken leest 43 procent geen boe ken, onder de protestanten 37 procent. Aldus het resultaat van een onderzoek, dat een Duits instituut voor demosko pie verrichtte in opdracht van de grote rooms-katholieke uitgeverij Herder- (Van een onzer redacteuren) in deze aparte gemeenschap door hun dienstbaarheid de kerk van Christus present te stellen. Hun getuigenis is dan ook hoofdzakelijk een getuigenis met de daad. Wat het team daarvan maakt hangt voor een belangrijk deel af van zijn eigen inventiviteit en van de medewer king die het van de kampleiding en van de kampeerders ontvangt. Tijdens de bouwvakvakantie was Wim van Deursen uit Zutphen, theologisch stu dent aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, teamleider. Beekhuizen had toen een bezetting van ongeveer duizend kampeerders, de meesten uit de randstad Holland. De andere teamle den kwamen van scholen voor maatschappelijk werk en uit de wereld van het kleuteronderwijs. Als het regent, kan men zich binnen vermaken in de grote tent, die de Bijbel Kiosk Ver eniging gratis ter beschikking heeft gesteld. De kerk is present op de camping Beekhuizen en organi- een attractie seert allerlei activiteiten voor de kampeerders. Het koekkappen is or jong en oud. Spelletje» Van Deursen vertelde dat het orga niseren van spelen en wedstrijden voor kinderen wel het belangrijkste onder deel van het werk was. Met veel succes waren een lampionoptocht en eer wedstrijd in het tekenen van dieren gehouden. Wat meer spectaculair wa ren (soms) de activiteiten die voor de ouderen op touw werden gezet, hoewel de animo daarvoor nogal wisselde. Er waren speurtochten, natuurwachten, ex cursies en een gecostumeerde voetbal wedstrijd tegen de bewoners van de camping „De Jutberg" in Dieren. Veel plezier beleefden juist de vol wassenen aan kinderspelletjes als zaklo- pen en koekhappen. Een grandioze ge beurtenis was ook de verkiezing van een „miss Beekhuizen". Als regel worden de kosten die een bepaalde activiteit met zich brengt ge zamenlijk door de deelnemers gedra gen. Wim van Deursen was erg en thousiast over de spontaniteit, waar mee dat doorgaans gebeurde. Trou wens, hij vertelde ook in het algemeen op allerlei manier veel medewerking en waardering te ontvangen. 's Zondags worden in de tent achter eenvolgens een protestantse en een rooms-katholieke kerkdienst gehouden, ten uit van een der deelnemende ker ken. Al langer kende men in Velp samenwerking op evangelisatiegebied tussen de hervormden, de gereformeer den en de vrije evangelischen Men hield 's zomers zogenaamde „bosdien- sten" met lekepreken. Nu hebben de ambtelijk geleide campingdiensten deze .bosdiensten" overbodig gemaakt. Provo's Het is een klare zaak dat de kerk Set dit we^k geweldigeJtansenheeft. èt zal de moeite waara zijn, deze 'te gebruiken in de weg van het kelijke dienstbetoon; waarvan en achtergrond voor een ieder duidelijk moeten zijn. Het zou jammer zijn indien bij de kampeerders de alge mene mening zou postvatten dat de teamleden alleen maar hulpjes van de kampleiding zijn. Het persoonlijk con tact is een machtig middel om de eigen lijke doelstelling te bereiken. Het werk van Kerk en Recreatie geeft perspectief! In Velp weten de kerken dat zij in ieder geval op de goede weg zijn. Ds. Trapman vertelde van een peleton provo's dat er beslist op uit was de zaak eens flink ii war te schoppen, maar later zo thousiast werd dat het spontaan mee hielp bij het organiseren van'activitei ten en collecten hield om de onkosten daarvan te dekken! HUIZEN (NH) Het interna tionale middelpunt van vrij- katholieken en theosofen, het vijf tig jaar oude houten kerkgebouw Sint Michaël aan de Meentweg nabij Oud-Valkeveen is gistermor gen door een zware brand geheel in de as gelegd. De schade is niet te schatten, maar loopt zeker de tonnen. Een bibliotheek met tweeduizend er zeldzame boeken. kostbare priestergewaden en vele religieuze werpen zijn verloren gegaan. Ook de aangrenzende Besant-hall, waa vrijmetselaarsloge Naarden -Huizen placht bijeen te komen, is met al het bezit van deze groep in vlammen opge gaan. Het complex maakt deel uit var Internationaal Theosofisch Centrum. Op het moment hielden circa vijftig tehosofische jongeren uit de gehele we reld daar een kamp. Zaterdagavond hadden deze jongeren nog een discussie avond gehouden in de Besant-hall tot kwart over elf. Er is niet gerookt en de kachels brandden niet. Toch moet de brand in deze zaal ontstaan zijn. t vuur werd tegen zessen ontdekt door twee deelnemers aan het kamp. Het vuur moet toen echter al zo lang gewoed hebben, dat er praktisch niets meer te redden was. De brandweer van Naarden. later geassisteerd door die van Bussum, was snel ter plaatse, maar op de waterleiding van het Inter nationaal Theosofisch Centrum staat niet voldoende druk, zodat het bluswa ter gehaald moest worden uit een sloot vijfhonderd meter verderop. Hoewel alle elektrische leidingen nog De bekende Franse predikant ds. Hé- bert Roux. die waarnemer was van de Hervormde Kerk op het Vaticaans con cilie. is door zijn kerk benoemd tot spe ciaal predikant voor het contact met de Rooms-Katholieke Kerk. pas vorig jaar vernieuwd waren, denkt men toch aan kortsluiting. Huizen is het centrum van de Vrij Katholieke Kerk. De onlangs overle den bisschop dr. A. G. Vreede, die enke le jaren voorzittend bisschop van de generale episcopale synode was, resi deerde er. Tal van belangrijke samen komsten werden in Sint Michaël gehou den. (Van i kerkredactie) AMSTERDAM Steeds meer mensen zijn in dë gelegenheid er een tweede woning of een bunga low op na te houden in een recrea tiecentrum. De kwestie van de kerkgang en het meeleven met de kerk wordt voor hen in vele gevallen een moeilijke zaak. Het weekblad „Hervormd Amster dam" doet daarom een pleidooi voor de erkenning van zelfstan dige weekend-gemeenten in recre atiecentra. Het blad wijst als voorbeeld op het hervormde recreatiecentrum „Het Gro te Bos" te Doorn. Veel mensen brengen daar ook buiten de vakantietijd hun weekends door. De kampdiensten heb ben veel belangstelling en hebben een band gelegd, die anders functioneert, dan de gemeente thuis. De vraag is echter, of deze mensen toch niet tus sen wal en schip terecht zullen komen. „Het Grote Bos" ligt op het grondge bied van de hervormde gemeente Drie bergen. De verstandhouding tussen de ze beide is zeer goed. Op verzoek van Sint Willibrord in gesprek met Zweden DEN HAAG Maandag vertrekt' een vijf man sterke delegatie van de rooms-katholieke Sint Willibrordvereni- ging naar Sigtuna in Zweden, waar zij zal deelnemen aan het reeds traditie geworden jaarlijkse gesprek met oecu- menici van de Lutherse Kerk in Zwe den. De delegatie bestaat uit mgr. J. Groot, voorzitter van de Sint Willibrord- vereniging, de studiesecretarissen dr. Fiolet en D. de Lange en verder prof. dr. B. van Leeuwen en clr. H. van der Linde. De gesprekken tussen Nederlandse rooms-kathoüoken en Zweedse luthera nen worden dit jaar voor de derde maal gehouden. Ofschoon nog steeds de weekend-gemeente zijn enkele kampdiensten hervormd „gelegali seerd" door de aanwezigheid van ambtsdragers uit Driebergen. Daardoor was het mogelijk doop en avondmaal te bedienen, een huwelijk en zelfs een predikant te bevestigen. Toch vindt Hervormd Amsterdam dit geen oplossing. Er is geen functionele relatie tussen deze beide gemeenten. Deze kan er ook niet zijn, omdat dorp en recreatiecentrum niets gemeenschap pelijks hebben. Daarom zoekt het blad de oplossing in het erkennen van de zelfstandige weekend-gemeente, (die er in feite al is) door de Nederlandse Her vormde Kerk en door zoveel mogelijk andere kerken. Dit erkennen zal niet mogen inhou den, dat de weekendgemeente geheel geïnstitueerd wordt, dus kerkordelij k volgens de bestaande regels en normen vastgelegd. Want dat zou een onheilza me reductie betekenen van de apostolai- re mogelijkheden, die geheel afhanke lijk zijn van het experimentele en open karakter van de gemeente. Verder is het bij de huidige stand van het inter kerkelijk gesprek onmogelijk, dat meer dere kerken zamen één gemeente lega liseren. Wel zal de genoemde erken ning inhoud moeten hebben ten aan zien van het ambt en de sacramenten. DUBBEL Het blad noemt ook de mogelijk heid van een dubbel lidmaatschap. Wie op twee plaatsen woont, moet op Christus kunnen behoren. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de weekend-gemeente een belangrijke bij drage kan leveren aan het interkerke lijk gesprek, omdat zé de kerken onont koombaar voor de praktische noodzaak van de ene kerk plaatst. Het blad spreekt van een uitdaging voor alle kerkgenootschappen en zeker voor de Nederlandse Hervormde Kerk, om op eerlijke wijze (dat wil zeggen niet-imperialistisch) de mogelijkheden af te tasten en te realiseren. R.K. in Ver. Staten: ruini 46 miljoen NEW YORK Per 1 januari telden de Verenigde Staten 46246.175 rooms-katho lieken. Dat is ruim zeshonderdduizend meer dan het jaar daarvoor. Zij worden ooie,^ St**.. vijf kardinalen, dertig 217 bisschoppen •s. Verder zijn er J broeders en 18 zusters. Het totaal aantal parochies be draagt 17.765, terwijl er daarnaast nog een kleine negentienduizend plaatsen zijn, waar de mis regelmatig gecele breerd wordt. Sinds 1956 is het aantal rooms-katholieken in de Verenigde Sta ten met 38 procent gestegen. Het aantal protestanten, dat nu rond 68 miljoen be draagt. steeg in dezelfde periode met slechts negentien procent. (Van een oneer verala„evers) A,n opdrachten ontvinjen de bureau, Het „Stuwmeer", het totaal der bouw-1 ïtfijSS"%SSS*'in81 Herten. waatrnnr .i;ij mnjara, waarvan in de sector woning bouw (inclusief de meerjarenplannen) alleen al 1.2 miljard. Wel een bewijs dat de krappe kapitaalmarkt de woningbouw Paniek heeft gebracht, al moet bij dit citer worden aangetekend, dat het nier v.fl.l. om opdrachten in de woning- weisector „at, waar ook dc meeste meer- jarenplannen worden gerealiseerd. Niet temin is het cijfer van 1,2 miljard een flink stuk hoger dan op 1 april 1965. In het eerste kwartaal van het vorig jaar werden nl. voor 717 miljoen drachten verstrekt. Ook de opdrachten in de overige sec toren waren het eerste kwartaal van dit ïaar h°ger dan een iaar geleden. Voor 1965 30611 nu tegen f 829 miljoen in Bij dit alles moet rekening worden ge houden met de gestegen prijzen. Het jammer, datrf - schikken objecten, waarvoor nog geen rijksgoed keuring is gekregen en die welke nog niet r(jp z(jn voor aanbesteding, wordt steeds groter. Was de omvang per 1 april 1965 9.5 miljard, een jaar later, dus 1 april van dit jaar. was het 11 miljard. Dit betekent, dat de architeetenbureaus (inclusief de rijksgebouwendienst dere met de voorbereiding van bouw werken belaste overheidsinstanties) nog steeds volop werk habben. Al remt het tekort aan kapitaalmiddclcn dan de wo ningbouw (tijdelijk?) af, de opdrachtge vers blijven èn in dc woningsector èn ir de andere sectoren steeds nieuwe op drachten aan de bureaus verstrekken. De cijfers, die wij publiceren en die afkomstig zijn van het Centraal Bureau voor de Statistiek, betreffen bouwwerken van 100.000.en meer. Hoe de opdrach ten liggen voor werken beneden de 100.000,— is niet bekend Onder de 11 miljard aan opdrachten bevindt zich een bedrag van 2,9 miljard (ruim 25 procent) aan werken, die aan besteed kunnen worden of reeds aanbe steed zijn. maar waarover nog geen rijks- goedkeuring is verleend. Dit zijn de z.g. „opgehouden werken". Vorig jaar was dit bedrag 3.4 miljard (ruim 35 procent). Er is dus iets ruimer met het verstrekken van rijksgoedkeuringen omgesprongen. De daling was het grootst in de sector woningbouw, waar het aantal opgehouden werken terugliep met 283 miljoen. Voor de overige sectoren was dit bedrag 216 miljoen. niet volledig kan be de cijfers, die de werkelijke produktie van de bouwnijverheid aan geven. Dat zijn nL de cijfers die betrek king hebben op de gebouwde kubieke meter-inhoud van de objecten. Zo lang die cijfers niet bekend zijn. is het niet precies mogelijk na te gaan. wat de wer kelijke produktie van de bouwnijverheid is en wat de preciese betekenis is van de cijfers, die de sterk gestegen opdrachten van de bureaus aangeven. Niettemin mag 1 worden geconcludeerd, dat onze architec-1 ten het nog steeds druk hebben. Kennelijk geldt voor de opdrachtgevers- van deI bouwnijverheid de stelling „regeren is; vooruitzien". 1 Brieven die niet tfjn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen- Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden lngeslo- ^at is het adres van het kers? V3n de chamPi"nonkwe- Antwoord: Voor alle inlichtingen kan u zich wenden tot de directeur Proefstation voor de cnampi*. nonteelt. Venrayseweg 101. Horst (Limburg), tel. 04709 1923. Er is zeer veel literatuur over champignonteelt bijvoorbeeld „Handleiding voor de onampignoncultuur" door dr H C Beis-Koning en P. J. Beis. }n miJ? tuin staat eec note- boom met een stam van 35 om Heeft wenden?3 60 t0t wie moet ik Antwoord: Het maakt eer groot verschil, of o de doorsnee it de om- flmtruïïc de stam gemeten heeft. De omtrek is ruim drie maal zo groot als vpmA°t»rSnhe' c?ok de hoogte waarop u fff f heeft, is van belang. Als de schoonheid van de boom voor u geen op ligt, kan u een firma in fijne houtsoorten raadplegen Maat het .s dTgoitóSfte stellen Vraag; Mag een buitenlandse voe*- "'«f Nederlands elftal spe- h!Ü *PeIer JaT1 Mulder (voor. heen WVV) bmnen een tiidsbestek van drie maanden in het nationaal ental van Beigie spelen? Antwoord: Om voor een ationaai O"tal uit 'e komen, moet men ie nationaliteit bezitten van het i&nd De ze bepaling geldt voor alle bij de r Ir A aangesloten landen 'an Muidei mag beslist niet voor België uitko men. echter wel voor Neder'ar.a wan neer de bondscoach Kessler \em daar toe zou ritnodigen en Anderlecht daarmee akkoord zou gaan Bij de wereldkampioenschappen in Engeland kwamen verschillende -landenploegen met spelers uit. die in een buiten landse ploeg spelen. Zoals west-Duitsland met Schnellmger die spelt voor de Italiaanse club AC Mi lan. En Suarez en De' Sol. d e spelen in Inter Milan en Juventus Turijn i kwamen :n het Spaanse --ifta-l uit. Puskas, de Hongaar, is wel meerma len voor net Spaanse elftal uitgeki- men. evenals de Argentijn Di Stefano maar dat i:on alleen omdat zjj jn Spanje zijn genaturaliseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2