Nieuwe Leidse Courant Vakbonden in zeer vroeg stadium inschakelen Reeds acht doden op Mont Blanc Auto met vrouw ontvoerd Lynda ving LucVs bruidsboeket Nog meer ontslagen bij Philips? Richtlijnen voor ontslag Den Haag en Peking geven niet toe Veel instanties inlichten Beatles nog niet in ban bij NCRV Maandag 8 anpmtue 1966 47str jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „ÓUntvastich is gheblev» lijp hart ip tegKpnipoel I' Abonnementsprijzen p.w. f 0,93, p.m. 3,97, p.kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Amateurs ivagen liet steeds meer CHAMONIX Het aantal bergbeklimmers dat tqdens de he vige sneeuwstormen van de afge lopen week aan de Franse kant van de Mont Blanc is omgeko men, bedraagt thans acht. Giste ren vond men de lijken van de drie Zwitsers uit Montreux, die vorige week zondag aan de be klimming van het bergmassief waren begonnen. Een Britse reddingsploeg treft bereidingen om het lyk van de 20- jarige Engelsman Colin Spacey, dat op de Aiguille de Saussure ten noorden van de Mont Blanc-top ligt, naar be neden te brengen. Zaterdag werden de stoffelijke overschotten van een an dere Brit en van een Fransman door helicopters omlaag gebracht. Naar het lijk van nog een Fransman wordt ge zocht. Bevroren Op de westelijke helling werden gis teren 3 gestrande Italiaanse alpinisten gesignaleerd. Eén bleek te zijn over leden. een ander gewond. Over de der de Italiaan, die ongedeerd was, ont fermde zich een reddingsploeg. Twee Britse bergbeklimmers, die al enkele dagen op de Mont Blanc werden ver mist ,zijn zaterdag door een reddings ploeg gevonden. Deze zal de Britten, wier ledenmaten bevoren zijn, omlaag brengen. Ook twee Japanners zijn za terdag van de Mont Blanc gered. Ervaren bergbeklimmers en gidsen schudden het hoofd toen gisteren weer tientallen amateurs zich bij heldere zonneschijn in de bergen waagden, het risico van plotselinge weersverande ring negerend. Honderden anderen maakten gebruik van de kabelbaan, die zondag weer in gebruik werd ge nomen. precies een maand na het on geluk waarbij vier mensen om het le ven kwamen. Volgens geruchten: (Van onze soc. econ. redactie) EINDHOVEN De vakbonden van beambten en handarbeiders in de me taalindustrie hebben de N.V. Philips verzocht om een informatief gesprek naar aanleiding van geruchten dat de directie in de personeelssector verder gaande maatregelen wil nemen om dat de geruime tijd afgekondigde „per soneelsstop" onvoldoende effect zou «orteren. Zoals bekend heeft Philips besloten enkele produktieafdelingen (vooral radio's, grammofoons en televisietoe stellen) doelmatiger in te richten door de produktiecapaciteit meer te cen traliseren en de personeelsopbouw te reorganiseren, waarbij vooral werk nemers in de niet-direct produktieve sfeer (toezichthoudend personeel, be ambten. magazijnbedienden e.d.) moe ten afvloeien. De opzet was om hiermee geen ont slagen gepaard te doen gaan. omdat op het totale personeelsbestand van ruim 86.000 man jaarlijks reeds 2.000 a 2.500 van deze employé's automatisch weggaan door pensionering, overlijden, vrijwillig ontslag e.d. Langs de weg van uiterste voorzichtigheid by het Eannemen van nieuw personeel zou de beoogde reorganisatie kunnen wor den gerealiseerd. Intussen zou de directie evenwel tot de overtuiging zijn gekomen dat de personeelsstop onvoldoende effect sorteert. Verdergaande maatregelen, zoals vervroegde pensionering en aan drang op „vrijwillig" ontslag, zouden daarom worden overwogen. Onder het personeel in Eindhoven gaan hierover thans allerlei geruchten. Van de zyde van Philips kon men ons daarop van morgen nog geen commentaar geven. Negers trekken weer blanke woonwijk in CHICAGO In Ch:cago zijn giste ren weer ongeregeldheden ontstaan naar aanleiding \;an een protestmars door een blanke wijk tegen de be staande discriminatie op huisvestirgs- gebied. De 1.500 betogers negers en j blanken onder wie verscheidene r.k. geestelijken en kloosterzusters wer den door 1100 politiemannen be-! schermd tegen de blanke bewoners van de wijk. die met stenen, flessen en vuurwerk gooiden. De demonstran- j ten kregen kreten te horen als „God zegene de blanke kwezels". ..Ver-1 ROTTERDAM Vijfhonderd jongeren en ook ouderen hebben zater dagmiddag, Ae dag dat 21 jaar geleden de atoombom op Hiroshima werd geworpen, een rustig verlopen anti-atoombomdemonstratie in de Rot terdamse binnenstad gehouden. Een aantal jongelieden dat, zoals een woordvoerderzei. deze demonstratie „duf en waardeloos" vond, ver zamelde zich des avonds rond het standbeeld „de Maagd van Holland" op de Nieuwe Markt en zetten deze doorgaans zo rustige buurt op stel ten. Voorbijgangers en cafébezoekers werd gemolesteerd, auto's werden aangehouden en de politie haalde een van de jongelui van het monu ment af. Ten slotte maakte de regen een eind aan de wanordelijkheden. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Terwijl Peking dit weekeinde in alle talen zweeg is in d< belegering van het Chinese legatie gebouw aan de Adriaan Goekooplaan weinig verandering gekomen. In tegen stelling met zeven dagen geleden was de belangstelling van het publiek tot het absolute minimum gedaald. De nog altijd afgesloten en slechts voor politie pers openstaande weg langs de noordzijde van de muur van de ambts woning van de met vakantie zijnde minister-president plus de voortdurend vallende regen, waren dan ook bepaald niet uitnodigend. Den Haag houdt het been stijf, j woensdag op niet mis te verstane wijze zijn tanden te hebben laten Het houdt vast aan de eis dat de acht verborgen lastechnici zich aan een hoor van de rechter-eommissaris dienen te onderwerpen in verband met de raad selachtige dood van hun 42-jarige collega Hsu Tzu Ts'ai. Impa Beide partijen hebben zich inmiddels gecompromitteerd dat het moeilijk zonder gezichtsverlies uit de impasse komen. Den Haag blijft bij zijn eis. c... de acht Chinezen, die geen diplomatieke onschendbaarheid bezitten, zich aan de wettelijke regels in ons land hebben te onderwerpen. De tijdelijke Chinese zaak gelastigde blijft in opdracht van Peking bij zijn besluit dat zijn landgenoten on gemoeid moeten worden gelaten. De inzet bij dit alles is de Nederlandse zaak gelastigde in de volksrepubliek China, de heer Jongejans. die. in strijd met de elementaire regels van het volkenrecht, praktisch tot gijzelaar is gemaakt. Gisteravond hadden de Chinezen, wat men zou kunnen noemen, een paar vrolijke uren. Men hoorde hun gelach en gepraat tot ver in de stille Adriaan Goekooplaan. Aanvankelijk dachten de enkele wachtende perslie- den nog dat het om een afscheidsfeestje ging, maar toen tegen een our of half twaalf de lichten werden uitgedraaid, was ook deze hoop in rook vervlogen. De toch al zo onderbezette Haagse politie blijft het druk houden met de in een bijna onvervangbare knoop gekomen Chinese zaak. De vierde week i bewaking is ingegaan, dat betekent er diverse auto's en ca. tussen de 40 50 functionarissen zich permanent met deze onverkwikkelijke affaire bezighou den. Hier moeten zeker nog eens tien leden van de Binnenlandse veiligheids dienst worden bijgeteld, hoewel deze niet in opdracht van het ministerie van •titie opereren. Buitenlandse zaken ontkent tot op dit moment dat het de bemiddeling van een persoon heeft ingeroepen die goede dien sten zou willen bewijzen. Het bericht uit het Britse weekblad The Observer dat de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. Baron Van der Straten Waillet, in zijn functie van deken van het Corps Diplomatique was aangezocht, werd door het ministerie tegengesproken. Douaneambtenaar op Brits schip gemolesteerd ROTTERDAM Tijdens het verrich ten van zijn dienst aan boord van het aan de Lloydkade gemeerde Britse schip Francomnia is zaterdagavond de ambté naar der invoerrechten en accijnzen A. Jans uit Nijmegen. 26 jaar. door twee Britse opvarenden van d't schip 28 en 22 jaar in het gezicht geslagen en gestompt De politie rekende beide Britse zeelie den in. De heer Jans moest naar het St Franciscusgasthuis worden ge- De werkgeversbonden hebben duidelijke richtlijnen vastgesteld voor op handen zijnde massale ontslagen. Voorop stellen de werk gevers dat de vakbonden al in een zeer vroeg stadium moeten worden ingelicht. Het perso neel zelf moet door de directeur persoonlijk op de hoogte worden gebracht. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG inschakeling van de vakorganisaties in een zeer vroeg stadium moet in het algemeen onontbeerlijk worden geacht". Dit zeggen de vier centrale industriële wetgeversorganisaties in een aantal richtlijnen voor hun leden over de wijze waarop het best kan worden gehandeld bij het geven van ontslagen op grote schaal. Onderneming moet met plan komen De werkgeversorganisaties hebben dit vraagstuk in studie genomen naar aanleiding van het interimrapport dat de staatssecretaris van sociale zaken aan de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd over de positie van dt ondernemingsraad bij collectieve ont slagen. Daar de huidige economische situatie waarin ons land verkeert het mogelyk maakt dat ook in de toe komst tot ontslag op grote schaal moet worden overgegaan, hebben de centrales besloten de resultaten van deze studie in de vorm van een aantal richtlynen aan hun leden voor te leg gen. In die richtlijnen wordt onder meer bij wijze van voorbeeld een volgorde gegeven waarin de instanties moeten worden ingelicht De werkgevers wordt geadviseerd allereerst contact te zoeken met hun organisatie, omdat deze vrijwel altijd beschikt over de gegevens die nodig zyn om een goede gang van zaken te bevorderen. Da.ar- IITJ* na moet het Gewestelijk Arbeidsbii- reau en eventueel de arbeidsinspectie worden ingelicht, opdat de onderne mingsleiding zich kan laten voorlich ten over de toestand op de arbeids markt en de mogelijkheden tot her plaatsing van de ontslagenen. Vervol- Eerst onderzoek HILVERSUM Mocht John Lennon, één van de ,3«atles" zich kwetsend hebben uitgelaten over Christus en het Christendom, dan zal de NCRV ertoe overgaan geen platen meer te draaien van deze Britse beat- groep. Berichten als zou deze omroep vereniging daartoe reeds zijn overge gaan worden door de NCRV onjuist genoemd. Het besluit van de NCRV hangt af van een onderzoek, dat op het ogenblik wordt ingesteld. Gitarist John Lennon hal volgens een Amerikaans tijdschrift gezegd dat het christendom onherroepelijk zal ver dwijnen. dat de „Beatles" grotere po pulariteit genieten dan Jezus en dat de dicipelen „stompzinnig" waren. Het gevolg is geweest dat radiostations in de Amerikaanse staten Texas, Ala bama, massachusetts, Michigan en New York weigerden langer platen van de Beatles" te draaien. Zoals bekend begint deze week een toernee van de „Beatles" door Ame rika. Vorige week heeft een woord voerder van de beafcgroep in Londen meegedeeld, dat niet gedacht wordt /er afeelasting van deze toernee. MANILLA Een provincie ten zuiden in Manilla heeft volledig gebroken met de Beatles. De tieners in de provincie Laguna doen niet langer de Beatles na en de radio draait de platen niet meer. De priesters hebben er bij hun parochia- en op aangedrongen geen Beatlesongs De bewoners van Laguna voelen zich beledigd over een beweerde opmerking John Lennon dat „het Christendom het verdwijnen is" en dat ..Beatles populairder zijn dan Jezus". gens moeten de onderdirecteuren de afdelingshoofden van het bedrijf worden ingelicht en daarna de vak organisaties. In het gesprek met de betrokken vakbonden zal volgens de centrale werkgeversorganisaties niet de oor zaak van het massaal ontslag (ruzie, liquidatie, inkrimping e.d.) noch het ontslagbesluit als zodanig ter discus sie kunnen komen omdat de verant woordelijkheid daarvoor geheel by de ondernemer ligt. Het overleg moet zich beperken tot de vraag op welke wijze het ontslagbesluit zal worden gerealiseerd. Datrbij is het wenselijk dat de onderneming (na overleg met de werkgeversorganisatie en de direc teur van het arbeidsbureau) een ge detailleerd plan op tafel legt, waarin een opgave wordt gedaan van de voorzieningen die zii denkt te treffen. Daarna zyn achtereenvolgens de lagere functionarissen, de onderne mingsraad. het personeel en de be drijfsvereniging aan de beurt om van het ontslagbesluit in kennis te wor den gesteld. Geadviseerd wordt het personeel niet door middel van aan plakborden op de hoogte te bren gen, maar door middel van een toe spraak van de directie, een brief van de directeur aan het huisadres van de getroffen werknemers, en/of een rrtm uitgave van het personeelsor- Vervolgens dienen ook de overheden (plaatselijk, provinciaal of landelijk) op de hoogte te worden gesteld, als mede de Kamer van Koophandel en de pers. De pers (en eventueel ook radio en televisie) kunnen volgens de werkgevers het best schriftelijk wor den ingelicht door middel van een perscommuniqué van onderneming en vakbonden gezamenlijk. Het houden van een persconferentie wordt afgeraden. „Bij alle informatie verstrekking is het van belang dui delijk te laten uitkomen dat het be sluit het uitvloeisel is van ryp be raad". aldus de vier centrae werk geversorganisaties Broederlijk dienstbetoon aan de kampeerders pagina Kernmerk Jan v. d. Horst uit Haarlem werd nationaal wielerkampioen bij de amateurs. Een onzer verslaggevers vertelt er u meer van op een van onze sportpagina's. Intussen openden de zaterdagclubs op volle kracht de oefencampagne. Verslagen van vriendschappelijke wed strijden vindt u in onze sportrubriek te kust en te keur. -fe Welvaart in Europa nog niet in gevaar pagina .5 -ér Chaos bij Vakantie Investerings Fonds pagina 6 SOESTERBERG Een jonge man uit Amersfoort heeft in de nacht van zaterdag op zondag kans gezien er vandoor te gaan met een auto en de echtgenote van de eigenaar. De jongeman, de 24-jarige L. van der W. kwam moordt ze" en „Apen. gaat terug naar jullie bomen". Bij de politie, die enkele malen in de lucht schoot en met wapenstokken de tegendemonstranten op een afstand hield, werd een man gewond. Vier van de tegendemonstranten zijn aan gehouden. De voorman van dc campagne oni het lot van de negers in Chicago te verbeteren, ds. Martin Luther King, j slechts door enkele dissonanten deed ditmaal niet mee aan de beto- werd ontsierd, ging. Vrijdag was hij bij een demon- j stratie licht gewond aan het hoofd, i Vóór de basiliek van de onbevdekte doordat een steen hem trof. I ontvangenis in Washington, waar het WASHINGTON - Met pracht en praal is president Johnson's jongste dochter Luci Baines za terdag in het huwelijk getreden met de 23-jarige zakenman Pa trick J. Nugent. Miljoenen tv-kij- kers over de hele wereld waren getuige van een door het Witte Huis en de r.k. Kerk perfect ge organiseerde gebeurtenis. huwelijk kerkelijk werd bevestigd, de monstreerden betogers tegen het feit. dat de dochter van de president trouwde op de herdenkingsdag van de atoomaanval op Hirosjima. Er waren overigens uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Tijdens de rit naar de kerk zat een agent van de ge heime dienst met een automatisch geweer in de aanslag achterin de presidentiële limousine. Boven de auto vloog een heli kopter van Het leger. De climax van de huwelyksvollrekking kwam om 12 uur toen de presidentt zijn ietwat nerveuze dochter naar het grote marmeren altaar in de enorme, met witte roze versierde, kerk voerde. Daar wissel den Luci en Patrick gouden ringen en spraken de eeuwenoude trouwformules uit („voor en bij elkaar te zijn tot dood ons scheidt"). De bruid droeg japon met lange mouwen en een sluier van zeker drie meter, die de hele nacht op het bed van Abraham Lincoln In van de kamers van het Witte Huis had gelegen Het crebruidsmeisje, de zuster vai bruid, Lynda Johnson, werd tnen rr ten voor het einde van de plechtigheid- onwel. Ze kreeg tijdens de mis last van duizeligheid en liet haar hoofd op een bidstoel vallen. Een agent van de geheime dienst en twee priesters snelden haar te hulp. Voor de rest van de dienst kreeg. Lynda een stoel. Toegejuicht door duizenden toeschou wers reed het paar na de plechtigheid terug naar het Witte Huis. waar een re ceptie van ongeveer vier uur werd ge houden. bezocht door zevenhonderd ge nodigden. Paus Paulus zond de jongge huwden een gelukstelegram. Na de receptie wierp Luci haar bruids boeket van de eerste etage naar beneden. Het werd opgevangen door haar zuster Lynda. De traditie zegt. dat degene die het bruidsboekei opvangt de volgende bruid zal zijn. Het paar vertrok s avonds met onbekende bestemming. niet ver, want na enkele tientallen meters zag de vrouw kans de sleutel uit het contact te halen. In de berm werd nog een gevecht geleverd, waar de politie echter spoedig een eind aan maakte. Het begon allemaal bij een dancing in Soesterberg. die het echtpaar Valien- te uit Utrecht had bezocht. Diep in de nacht wilden zij naar huis gaan maar toen bleek dat hun auto niet wilde starten. Van der W. en twee kamera den die juist langs kwamen, aarzelden niet de auto te helpen duwen. Me vrouw Valiente (24), die achter het stuur zat. bleek evenwel moeilijk met de_versnelling overweg te kunnen. Van der W. een goede reden om achterhet stuur plaats te nemen en mevrouw Valiente schoof toen maar op naar de rechter zitplaats. Tot ieders verbazing lukten de startpo gingen maar in plaats dat Van der W. zijn plaats afstond aan de rechtmatige bestuurder, ging hij er in volle «vaart vandoor. Dat nam mevrouw Valiente natuur lijk niet. Zij trok de sleuteltjes uit het contact waarop een vechtpartij ontstond die in de berm werd voortge zet. Uit angst gooide mevrouw Valiente de sleuteltjes ver weg in het gras. Inmiddels hadden de heer Valiente i de twee vrienden van de „schaker" die het met het gedrag van hun vriend niet eens waren, een agent aangehou- en vond enkele honderden meters ver der het gevecht nog in volle gang. Van der W., die ter plaatse werd gearresteerd, verklaarde dat hij alleen maar de bedoeling had gehad de ouw naar huis te brengen. Mevrouw Valiente raakte bij de vechtpartij gewond, voornamelijk aan de keel. De eerste rit van het herenig de echtpaar leidde dan ook naar de dichtstbijzijnde dokter. DE BILT Het afgelopen weekeinde trok een kleine depressie over het zuiden van Engeland naar de Duitse Bocht. Dit gal zondag in bijna heel Nederland aan leiding tot langdurige regenval. De meeste, regen. 10 tot 20 mm. viel in Zee land. West-Brabant en het zuidwesten van Zuid-Holland. De depressie trekt nu verder in de richting van Zuid-Zweden. Aan de aeh- terkant ervan stroomt polaire lucht Ne derland binnen. Deze is onstabiel, zodat naast flinke opklaringen ook plaatselijk ,lot ontwil«keling zullen komen, in het temperotuurverloop is weinig ver andering te verwachten. DE BILT Wisselende bewolking n enkele buien. Matige, aan de kust ijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Augustus blijgt nog weerziek. Een de pressie bij de Britse eilanden geeft nog enkele buien en verspreide opklaringen. Temperatuur ongeveer 18 graden, zee water 17 graden Vooruitzichten: Nog geen belangrijke - tsicatuvui «IUIUI9UU vnjudgavonn tegen de bruidegom: „Morgen. Pat. zal I Kocle zomerweer. Luci je vrouw zijn. maar zij biyft altijd mijn meisje" I UjT

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1