TV RADIO ERNST EN HUMOR IN ACTUALITEIT Amerikaanse band stal de show in Kerkrade Prinses Gracia ivil met Lou van Burg spreken k>» r MAAiSDAG 8 AUGUSTUS 1966 en Nog eens te gast bij Li-La-Lo (Van c e radio- en tv-redactic) BUSSUM Voor de tweede maal zendt de AVRO op donderdag 11 au gustus a s. een optreden van het cabaret programma Li-La-Lo op de beeldbuis. U ziet en hoort Jossy en Jacques Halant in een andere reeks Jiddische liedjes, waarbij Jacques voor de conference De tamboer maitresse van de Clifton High school Mostang band tiit de Verenigde Staten, die dit weekend een eerste prijs behaalde in de derde divisie. Dit meisje in haar prachtig uniform won de spontane waardering van de 30.000 toeschouwers. (Van onze radio- en tv-redactie) Tussen het vele bandjes-vertonci zaterdagavond viel onverwacht een denking van prof. dr. J. B. Koers, de leden oud-voorzitter van de KRO. Uit dit „in memoriam" bleek eens te meer, een belangrijke figuur prof. Koers de omroep in na-oorlogse tijd is geweest. Het VARA-programma week direct na het journaal voor deze ingelaste uitzen ding van NTS en KRO samen. Frits van der Poel leidde het programma met enke le woorden in. Er werden enkele korte flitsen getoond van belangrijke ten uit het omroep-leven KRO-voorzitter, die ook geruime tijd NRU en NTS presideerde. Mr H. W. van Doorn, de huidige KRO-voorzitter. noemde de overledene „een man van groot formaat, wel rechtlij nig in zijn denken, maar met een groot gevoel voor humor, die in de na-oorlogse 'aren het grote verband dat de omroepen n Hilversum samenbundelt, scherp derscheidde en steeds het belang var cultuuroverdracht door middel van radio later televisie in het oog hield". Zijn directe opvolger pater Van Waesberghe sprak eveneens een kort hartelijk woord en tenslotte was het mr A. B. Roosjen, die prof. Koers, een van zijn echte vrienden, prees als de man die alle achting verdiende en verwierf, ook bij andersdenkenden, confessioneel of niet. In omroepkringen worden zijn wij ze woorden en zijn voorzichtig beleid nog altijd gemist. In ..Achter het Nieuws" kwam de VA RA met een uitgebreide berichtgeving over de verhoging van de inkomens van koningin en prins. Er kwamen allerlei cijfers op het scherm die lieten weten wat andere Europese vorsten en aantal presidenten van republieken dienen, wat zij ervan moeten betalen enz., ook kwam de omvang van he» ver mogen van allen ter sprake, kortom, het was een lieve lust om te horen en te zien hoe het team zich had uitgesloofd om ons alles netjes uit de doeken te doen Conclusie: onze koningin is de rijkste vorstin ter wereld en heeft hethoogste inkomen.... maar zij moet er ook het meeste van betalen. „Kan het niet met wat minder personeel?" vroeg presenta tor Koos Postema. Tenslotte mochten we de conclusie van „Achter het nieuws" vernemen: wie een monarchie in stand wil houden, daar ook voor betalen, maar het tijdstip van de verhoging (met 112 pet. voor ko ningin Juliana en 55 pet. voor prins Bern- hard) is ongelukkig gekozen en de inko mensverhoging op zichzelf is te groot daarom is het allemaal een onjuiste beslissing". Van geheel andere aard en op zichzelf bijna een „dolkomische film", was het reportagebezoek dat Henk van den Berg bracht aan het West-Duitse Kurort Bad Ems, waar de modderbaden zich afwisse- het glaasjes-water-drinken door de velen, die hier'volgens traditie van eeuwen genezing zoeken ofwel pondjes willen kwijtraken. Een kostelijke verto ning, waarbij o.a. de toespraak van me neer de hoofddokter, over een En gels-geschoren heggetje heen. wel heel fraai de sfeer tekende, evenals de mede delingen van de heel bejaarde hotelier, die terugsnakte naar de tijd. torn zich hier nog vorsten bewogen en geen zie kenfondspatiënten zoals nu... KERKRADE Het voorlaatste weekend van het wereldmuziek concours te Kerkrade heeft ver rassingen met zich meegebracht. De grootste was stellig de dave rende prestatie van de Gus Foot wear Brassband uit Kettering in Engeland, die in de hoogste di visie 358 van de 360 punten be haalde en daarmee zich niet alleen kandidaat stelde voor de eindzege in de sectie Brass band, maar ook als algeheel concours winnaar. Naar verwachting kan alleen het natio naal jeugdorkest van Israël, dat de t laatste concoursen won, in 1958 met van de 360 te verdelen punten en in 1962 met 539 van de 540, voor de succesvolle Engelsen en concurrent zijn. Op 14 au gustus, de voorlaatste dag van het een maand durende festival zullen de Israëliërs aantreden. Teleurstellend was het puntenaantal dat de kampioensharmo- nie van 1962 ditmaal kreeg toebedeeld. nL de Union Musical uit Liria in Spanje, die nu „slechts" 324 punten behaalde. Overi gens ruim voldoende voor een eerste prijs met lof. Alhoewel de Spanjaarden hiermee leiding namen in de sect.e har monie kan niet worden verwacht, dat dit puntental voldoende zal zijn voor prolon gatie van de titel. Immers vier hooggeno- teerde harmonieorkesten zullen wat de sectie harmonie betreft op de laatste con coursdag de beslissing brengen. Het zijn de grote plaatselijke concurrent van de Union Musical t.w. de Banda Primitiva, alsmede de drie Limburgse topkorpsen. de Koninklijke Harmonie van ï'horn en Militair gooide met bierflesjes UTDECHT Op de lijn Groningen— Amersfoort by Zwolle zijn gisteravond opnieuw bierflesjes uit de ramen van een rijdende trein gegooid. Een treinconduc teur in burger maakte proces-verbaal op tegen een militair die zich met dit gooien bezighield. Om treinvertraging te voor komen werd hij bij de militaire stations- politie in Zwolle gebracht. Bocholt en de harmonie van Simpel- veld. Verrassend was verder het concertop treden van de Clifton Highschool Mostang Band uit de Verenigde Staten, dat gehonoreerd werd met een eerste prijs. 288 punten in de derde divisie. Bij de concertwedstrijden gingen in de der de divisie dit weekend nog eerste prijzen naar de harmonie Union uit Dublin, 298 punten, naar de harmonie International Music Camp uit Bottineau uit de Verenig de Staten, 300 punten en in de eerste divisie naar de harmonie uit Kiryat-Onu in Israël, 290 punten. Bij de marswedstrij den. waarop de Amerikanen met twee bands de show stalen, kwamen in de hoogste divisie verder nog eerste prijzen terecht bij de Young Tulsans uit Tulsa, VS, met 99 punten, alsook bij de Konink lijke Harmonie van Eysden in Hamburg, 104*2 punt, de Union Musical Liria. 99 Vi punt en de Gus Brassband uit Engeland, 105 punten. Avro wil met leden over tv praten (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De AVRO is er in geslaagd, bij haar leden belangstelling op te wekken voor het vormen van tv-discussiegroepen. die regelmatig zul len samenkomen om de programma's te beoordelen en dan rapportjes naar de omroep te sturen. Er zijn na de oproep daartoe zoveel aanmeldingen binnengeko men. dat er inderdaad locale en regio nale groepen kunnen worden gesticht. Dit schrijft de heer Siebe van der Zee. directeur van AVRO's televisiebedrijf, in het eigen programmablad. „Deze positieve reacties", zo gaat hij verder, „vormen mede een voorlopig ant woord aan de boze tongen, die de laatste tijd met iets te taaie vasthoudendheid de mening trachten te verkondigen dat de omroepverenigingen niets anderp meer zijn dan overblijfselen uit een vroeger tijdperk. instellingen. waarbij men slechts abonnee ;s op - n programma blad, terwijl de inspraak als lid prak tisch onmogelijk zou zijn. Erger nog. de leden zouden nauwelijks meer belangstel ling hebben voor „hun" omroep." En de AVRO-leden laten nu dus iets anders zien. Poolse versie van Poesj kin's „Duel" HILVERSUM U in een VARA- ding op Ned 2 kijken naar een Poolse opvoering van een toneelstuk naar Poesj- kin's verhaal „Het duel". De dich- ter-schrijver Alexander Sergewitsj Poesj- kin leefde van 1799 tot 1837 en zijn novel le „Het duel" is een van de beste verha len uit de klassieke wereldliteratuur ge- Zoals gebruikelijk voor de moderne schrijfkunst in die dagen neemt de auteur het leven van alledag onder de loep en dat zijn dan de normen voor eer. fatsoen, dapperheid, trouw, heldenmoed en liefde, die hij scherp en toéh ook poëtisch aan de kaak stelt- Vooral het toen gebruike lijke duelleren om de eer te redden be handelt hij realistisch, zij het op afwijzen de manier U zult kunnen zien. dat de Poolse tele visie de schrijver alle eer heeft betoond in een welverzorgde opvoering, die ons voor de zoveelste maal naar lang vervlo gen tijden en begrippen terugvoert. Vader van Adamo verdronken RAGUSE De vader van de zanger Salvatore Adamo. Antonio Adamo. is gis teren bij het baden in zee te Raguse op Sicilië verdronken. Antonio Adamo. die België woonde, maar voor zaken in zijn geboorteplaats was. is 47 jaar gewor den. Salvatore Adamo. die zich te Biar ritz bevond, is naar Sicilië vertrokken. m TEHERAN In een zoutwoes-i.in in Perzië zijn zestien leden van een kara vaan. die verdwaald was. van ontbering omgekomen. Veertien overlevenden wis ten de bewoonde wereld te bereiken. Het gebeurde bij Ilam. in het grensgebied met Irak. Alles voor „Het gulden schol" (Van o tv-redactie) MONTE CARLO „Gaat prinses Gra cia op 25 augustus a.s. het promlnen- tenschot lossen in de quiz „Het gulden schot" die wij ook kennen van de KRO, maar die Lou van Burg in Monaco s hoofdstad op deze datum zal lelden als hoogtepunt van de „Duitse week" die het kleine vorstendom voorbereidt?" Dat is de vraag, die elke Monegask op het ogen. blik bezighoudt. Het moet nog een verrassing blijven, één ding 's zeker: de Prinses heeft .Als zij dat toestaat." heeft Lou Burg rondgetrompetterd, „dan zal ik pro beren haar zover te krijgen dat zij schiet ook." Lieve mensen, dat zou me wat zijn! De beeldschone Gracia Patricia iij actie met „Eén peetje hoger... naar links, nog meer naar links... een beetje lager... vuur!" Voorlopig is net nog toekomstmuziek. Maar Lou van Burg, die al hoog en droog in Monte Carlo zit (hij tieeft wel 'n maand voorbereiding nodig voor die quiz aan de Azuren Kust!) is ervan over tuigd, dat het hem wel zal lukken De quiz wordt in de open lucht gespeeld op het haventerrein: ui.mte ge noeg en waarom zou het geen mooi weer zijn? De zon en de maan doen wel mee ter ere van de Prinses en van de Duitse week. Dat betekent echter, dat heel oe inge wikkelde apparatuur, nodig om i.et spel. waaraan een Monegask, een Duitser, een Fransman en een Oostenrijker meedoen was nog eventjes sprake van een Nederlander inplaats van een Oosten rijker, maar dat is niet doorgegaan) ,e spelen, naar Monte Carlo moet worden gebracht en daar veilig opgesteld. Van tevoren moe6t ,Jme Lou" dus op- Kruiswoord-puzzel 13. de Griekse letter d. 15. kort mu ziekstuk. 17. bereide dierenhuid. 18. bosgod. 19. nagerecht. 21. aardappel .22. schitteren, 24. lus, 26 .stad in Mexico. 27. gestolen buit (bargoensi .28 persbureau. 30. eiland van Griekenland. 31. telwoord. bedehuis. 33- gebruikt men voor het land. Vertikaal: 2. esdoorn. 3. lichte bedwel ming. 4. voorzetsel. 5. pleo.itige gelofte. 6. plaats in N.-Brab., 7. laan (Fr 8 leger- paats. 10. inwendig lichaamsdeel. 12. jon gensnaam. 14. witte mier. 16. ketting. 19. laagvlakte. 20. zijtak Weichse.l 21. vier voetig dier. 22. klap. 23. stok. 24 een weinig scheel, 25. plaats voor dieren. 27 salaris 'Vlaams). 29. vaartuig. 30. hori- (Inlossing vorige puzzel Horizontaal: 1. geste - Dora- 2. oraal adem. 3. ram - silene. 4. ster - ae - Sar son - osmaan. 6. ergens - tin. 7 leem - oir - me. 8. en - netto - ee. 9. Iser Assen. Vertikaal: 1. Gorssel -ei. 2. era metingen doen en de grond verkennen. Ter ere van de fotografen stak i-ij kloek en moedig de spade in het stukie grond dat dient te worden afgegraven daartoe, maar toen de lampjes hadden geflitst had hij het al te warm gekregen er "-i hij het karwei aan de mannen vat meentewerken over. Intussen moest hij alle hens aan dek halen om het gewenste Interview met de Prinses te krijgen. Nu kan men een prin ses niet zomaar te spreken krijgen, ook niet. al is zij vroeger als Grace Kelly in Hollywood koningin van het witte doek geweest, en zullen microfoon en camera haar dus niet aan het schrikken maken. Dat moest eerst netjes worden ge vraagd aan de opperhofmeester en daar- vMir zorgde volgens de regelen der kunst producer Werner Schmid. De vraag werd doorgegeven en Monaco's kabinet verga derde erover. Antwoord: kopiex§d laatste uitz wij die kunnen bekijken oordeel vormen over de waardijneid van het programma!" Ondertekend: ce-premier Jean-Louis Mécicin. Nu was goede raad duur. want bestond helemaal geen kopie, wél opname, maar daar moest toch een tikkel tje aan gepolijst worden, eer die door ministerlijke en wie weet prinselijke ogen kon worden bekeken. De telefoon bracht in zoverre uitkomst, dat de technische afdeling vim »DF (tweede Duitse tv-programma) bereid was. de nacht door te werken om de kopie klaar te krijgen. Maar wie moest de filmrollen eventjes naar Monte Carlo brengen? Ook dat kreeg men met veel moeite voor elkaar: een Amerikaans oeristen- vliegtuig zou 's morgens naar Monaco gaan om daar zijn vakantievracht in een autobus over te laden. Jaja, twee Ameri kanen toonden zich bereid, de filmrollen in hun koffers nee te nemen. Maar zie daar: in de drukte van het in de bus overstappen vergaten zij helemaal de rol len af te geven en zo was meneer Schmid verplicht, in een snelle auto ach ter de bus aan te Jagen. niet diend. Het kabinet wachtte een ooosje keek toen even .Tiendelijk de opnamen aan. Eenparig besloot het daarna, dat hunnerzijds geen bezwaar zou bestaan als prinses Gracia aan de uitzending op 25 augustus middels een interview zou meewerken. En kijk, de Prinses zelf was ook niet afkerig van een cameragesprek. Nu gaat het er maar om. of Lou van Burg zijn stoute plan. Gracia het promi nenter, schot te laten lossen, kan ooorvoe- rcn. Zelf gelooft hij er vast m en de Monegasken verkneukelen zich aivast bij de gedachte aan dat buitenkaniie op het scherm Nog perikelen met Pipo de clown n twee malle eten oplossen het is Elke lijk maakt. De Duitse filmactrice Elke Sommer speelt een be langrijke rol in de belevenissen van „de dolle detec tives". het kolderieke filmverhaal „Les bricoleurs" ran Jear. Girault, dat de NTS vanavond als hoofdschotel van haar tv-programma op Ned. 1 aanbiedt. Wie hoort van „een Franse speelfilm" verheugt zich op fijn-genuanceerd, artistiek spel. maar deze film maakt daar tol op zekere hoogte een uitzondering op. Ditmaal geen Franse geestigheid, maar lachen, gieren, brullen op z'n Amerikaans. Allemaal kolder in deze geschiedenis amateurdeiectives die een moordzaak i fja. dat kan ook al met dolle pret!) Sommer. die het de heren bijzonder Elke is in Berlijn geboren als dochter van een dominee, werd streng opgevoed, maar om haar schoon heid ontdekt door Vittorio de Sica, toen haar foto's begonnen te verschijnen in Italiaanse illustraties, met als onderschrift „Miss Viareggio". In een mum van tijd ze toei\ een hoog-gehonoreerde filmactrice. VANAVOND TE ZIEN Ned. I NTS 7.35 uur Flipper bij de marine 8.20 uur tekenfilmpje over het jaar 2000. 8.30 uur Franse speelfilm „De dolle detectives". 10.00 uur herhaling van een film over Engelse markt kooplieden. Ned. 2 VARA 8.01 uur Jany Bron leidt het letterspel „Hoe langer hoe beter". 8.30 uur speelfilm „Onderhandelingen op hoog ni veau", crimi. 9.20 uur het wereldberoemde orkest van Duke El lington speelt. VANAVOND TE HOREN H ilvers 8.05 i I AVRO impressies van het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. 4^ 9.05 uur programma over Zuidafrika. 9.30 uur amusementsprogramma uit Ede. 11.00 uur -Metamorpheuse, -laat platenprogramma met monoloog"van- JaïrMüraal. Hike II NCRV 7.30 uur Te Deum Laudamus. 8.00 uur lichte platen. 8.30 uur Elisabeth Andersen in een monoloog „Och tendmijmering". 9.15 uur Kon. Militaire Kapel speelt. 9.35 uur Richard Tauber-platen. 10.50 uur pianovoordracht door Vera Lengyel. 11.20 uur Zuidamerikaanse muziek uit het Savoy Ho tel in Londen. IlltiFftOüW JONKS UIT BRIGHTSTEAD 1 JAN ll EEKHCHJT 44 Wie zegt u, dat ik dit weer niet deed. wie zegt u. dat ik In die fatale nacht mijn bed niet verlaten heb. naar de kamer van meneer Brooks ben gegaan en hem met die kris vermoordde? Ik zeg u dat, antwoordde Huil scherp. Gebruik uw hersens. U hééft ze. Sta met de benen op de grond. Wees rationeel, stoof u niet verder klaar voor een psychiatrisch» inrichting. U hebt uw overgevoeligheid u parten laten spe len. In uw jeugd slaapwandelde u. Hoe oud was u toen? Zes of zeven, zei Lister zwak. En nu bent u in de waan gaan verkeren, dat het gewandel opnieuw begonnen is. Hebt u wel eens een conflict gehad met notaris Brooks? Een ruzietje? Neen, nietwaar? U droeg hem geen haat toe, u respecteerde hem. Nietwaar? Nietwaar? En een moord druist voor u tegen alles in. Goed, er is uw... jeugdzonde. Het is echter niet meer dan een jeugdzonde. Ik heb ze ook. Lieve hemel, ik heb ze ook en bij de vleet. Ik heb een van mijn vriendjes tijdens een vechtpar tij eens bijkans geworgd. Met deze handen geworgd. Zo woedend was ik. Laten wij aannemen, dat u in uw slaapwan deling vannacht ik sluit mijn kamer nooit af, evenmin als notaris Brooks het met de zijne deed, ik laat het na uit pure slordigheid nemen wij aan, dat u vannacht mijn kamer binnenkuiert Waarom zoudt u mij dan vermoorden? U bezit immers niet de geringste moordzucht? En omdat u. gelukkig, volstrekt van de lust tot moorden gespeend bent. meneer Lister. hebt u notaris Brooks niet gedood, werd het gedaan door een ander en wel door iemand, die geen enkele neiging tot somnambuleren vertoont, tenminste niet in onze ziti... Gaat het u thans dagen? Ziet u de, ja, domheid van uw houding in? Welnu, meneer Lister!? Ja. zei Lister. Nou. dat „ja" van u klinkt niet zelfverzekerd. Maar dat komt straks wel. Huil rees overeind. Lister eveneens. U ziet er heel wat draaglijker uit dan toen ik bij u binnenkwam, sprak Huil. Tracht vannacht te slapen. De belemmeringen tot een kalme slaap zijn nu aan het kante len. Lèat ze kantelen. Morgen staat u als nieuw geboren op. hij. U hebt mij geholpen... En u mij, zei Huil. Hoe kan ik u geholpen hebben....? Toch hebt u het. En dit gesprek blijft onder ons. Goedenacht, zei Huil. Als een vlug genezende zieke vol hoop en vertrouwen schaarde Lister zich de volgende dag aan de ontbijtdis. Gemeenlijk spaarzaam met volzinnen, opende hij nu, luk raak en overmoedig en met een te hoog klinkend stemge luid, met Jenkins een gesprek over interplanetaire verkeers- mogelijkheden in een nabije toekomst. Jenkins keek Lister vol bevreemding aan. Daarna echter, meegesleept door Listers door vele gesticulaties begeleid betoog, legde het onderwerp zodanig beslag op hem, dat de bevreemding erdoor verstikt werd. De schuin tegenover Lister en Jenkins gezeten Huil luisterde toe. Jenkins en Lister kwamen hem voor als scho lieren uit de hoogste klas met een verbeelding, welke de perken te buiten ging: bij Jenkins, die ondanks zijn leeftijd immers de volwassenheid nog niet was ingegaan, iets zeer natuurlijks, bij Lister schijnbaar onnatuurlijk. Schijnbaar. Want Listers wezen lag sinds gisteravond naakt voor hem open. Men kon Lister kenschetsen als een man voor wie hemel en hel aan elkaar grenzen zonder dat de man preciea weet, waar de grens lijnt. Neen, Lister wist niets van zich zelf en zou het nooit weten. Hij wemelde innerlijk van vaagheden, die voor korte tijd vorm aannamen, de vorm verloren en weer vaagheden werden... Listers enige blijven de zekerheid was zijn gedegen en brede kennis van de wereldhistorie, welke hij vahmdrgèn in een soort van ver voerd beid de rug toqwendc^e. ^ehkins gaf Lister zljif oveAfens instemmWfle, mening over de ruimtevaart te kennen. Zijn ogen glinsterden. Toen trachtte ook Harper zich ln het gesprek te mengen. Diens succes was pover, daar hij weigerde te aanvaarden, dat ook slechts één sterveling ooit voet zou zetten op de maan, laat staan op verder afgelegen planeten gelijk Mars en Saturnus. Ja, zo was Harper: gestaag bezeten door de geest van de tegenspraak of het ging over een gecompliceer de kwestie als het reizen naar andere sterren of het grim men van een poedel. (Wordt vervolgd) radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het gaat niet zo smeerd met Pipo de clown, die oi oktober a.s. Klaas Vaak zou moeten vervangen. De NTS kan nog steeds niet tot overeenstemming komen aangaande de rechten en andere zaken. Het contract met auteur Wim Meuldijk is nog r.iet gesloten en als de gewenste overeenstemming niet wordt bereikt, blij ven de kleuters koud van leuke Pipo. Wie dan de kleintjes om 7 uur via het scherm komt goenacht zeggen, is nog een vraag. De NTS zal, pas als Pipo finaal van de baan mocht geraken, zich bezin nen op de belangrijke kwestie of Klaas Vaak dan moet blijven, of vervangen moet worden door toch de serie Kabou ter Kandelaar van Ton Hasebos dan wel de aanbieding van het Eindho.inse bu- Vertel Uw kleuters voorlop'g maar niets van deze problemen.... ze mochten weer eens om hun lieve Barend de Beer gaan roepen! EECEEE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11