Nieuwe leidse Courant TWEEDE PROTEST MOSKOU TEGEN Kamercommissie houdt zich op de vlakte FOIT BIJ STARF1GHTERS? Ds. King gewond bij demonstratie Commentaar JAHIN SCHIETPARTIJ IN AUSTIN BRIEVEN WIJZEN OP GESTOORDE GEEST al 75jaar tHoogeHuys PILOOT KREEG TIJDENS VLUCHT HARTAANVAL Diractevn P. OIEMER Hoofdredtcteun Or. 6. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich Is ghablevan mii»» hert li» teghenipoafl" Zaterdag 6 augustus 1966 47ste jaargang Kantoren Leiden Sfeenstraat 37 - 'Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i „Provocerend optreden" tegen vrachtschepen Ambassade weigert nota in ontvangst te nemen Op de vliegbasis Soesterberg landen bijna dagelijks enorme toestellen van de Amerikaanse strijdkrachten. Geen last is te zwaar of te omvangrijk voor deze „verhuizers van de lucht**. In ons Zondagsblad schrijft onze lucht vaart-medewerker over deze transport- loe.-tellen, die als het moet een com plete operatie-kamer Harry Moorman, de on afhankelijke - pagina 7 SICILIË Sipke van der Land ver telt op de pagina Geeste lijk Leven van ons Zon dagsblad over de erbar melijke toestanden op Si cilië. De room-katholieke kerk is er machtig, maar van christendom is geen sprake, is zijn conclusie. Het is meer de magie die het volk in zijn greep houdt. MOSKOU De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft gisteren geweigerd een Russische nota in ontvangst te nemen, waarin wordt geprotesteerd tegen vermeende provocaties in en bij de haven van Haiphong in Noord-Vietnam. Amerikaanse vliegtuigen en ma rineschepen worden ervan beschuldigd Russische handelsvaartuigen te hebben beschoten en gehinderd. Uitvoerig hebben de leden van de Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken zich gisteren in laten lichten over de „Chinese affaire", die nu al drie weken duurt. Zowel de strafrechtelijke als de diplomatieke aspecten van het conflict met communistisch China kwamen ter sprake. Na mens het kabinet waren aanwe zig prof. Diepenhorst (minister van buitenlandse zaken ad in terim) en staatssecretaris Van der Stoel (op de voorgrond). Aan de andere kant van de tafel werden hun uiteenzettingen aan gehoord door v.l.n.r. de heren Van Lier (soc.), Joekes (lib.). Toxopeus (lib.) en waarnemciid voorzitter mr. Beernink (c.h.) De nota van gisteren is eer. vervolg van die, welke op 9 juli j.l. werd 1 handigd, en waarin soortgelijke beschuldigingen werden gedaan. Pie- veertien dagen late' is toen door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard dat tijdens aan vallen op en bij Haiphong de scheep vaart en de bevolkingsgebie.len zijn gespaard. Tevens werd gezegd dat de Sowjet-unie „petroleumprodukten'" heeft geleverd, die door Noord-Viet nam voor de aanvallen op Zuid-Viet- werden gebruikt. Verzocht werd te werken om Hanoi ertoe te brengen op te houden met deze agres- De tweede protestnoto, die van giste ren dus, werd wel gelezen, doch daar- teruggezonden naar de plaats var herkomst: het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder verklaarde later dat de inhoud ervan „onnauwkeurig en beledigend" was. De inhoud van de nota werd bekend, omdat het Russische persbureau Tass onmiddellijk na het aanbieden ervan de details publiceerde. Op 1 augustus, aldus het protest, ;n Amerikaanse helikopter laag over het koopvaardijschip Ingoer hebben ge vlogen, waarna vier torpedoboot jagers rond het vaartuig zouden zijn gaan ma noeuvreren om het tot stoppen te dwin gen. Op 2 augustus zou de Amerikaanse luchtmacht ankerplaatsen in Haiphong hebben bestookt, waar Russische sche pen lagen. Het vrachtschip Medyn door kogels getroffen zijn, waardoor het leven en de veiligheid van de be- als "toetje" na de maaltijd i|s van niet duur wel heerlijk manning in gevaar was gebracht. In de nota wordt voorts gesproken van een voortzetting van de Ameri kaanse akties „ondanks de waarschu wingen van 9 juli". Moskou stelt dat de Verenigde Staten erop uit zijn dei agressie tegen Noord-Vietnam uit te breiden. Hierdoor neemt Washington de zware gevolgen op zich voor moge lijke gevolgen van deze houding. Geëist wordt dat maatregelen worden genomen om herhalingen te voorko- Beroep Een ander Russisch protest kwam gisteren uit de mond van de minister van onderwijs, die op het 18de interna tionale congres voor psychologie, dat door meer dan 4.000 afgevaardigden uit 43 landen wordt bijgewoond, roep op de aanwezige geleerden deed mee te helpen om „de Amerikaanse agressie in Vietnam" te stoppen. Ten minste één Amerikaanse afgevaardigde zou zijn weggelopen. Voor vervolg zie pag Donderdagmiddag Noordwijk de 18-jarigi. Biermann uit Bochum ken. Reddingspogingen van jongeman en badlieden van h bad bleven zonder resultaat. In Grubbenvorst is gisternacht een motor door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 20-jarige G. L. J. van Dijk uit Vier lingsbeek, werd gedood. Zijn even oude plaatsgenoot M. J. M. Bastiaans, die op de duo zat, ligt ernstig gewond in i ziekenhuis te Venlo. AUSTIN (Texas) „Ik ben be reid te sterven. Na mijn dood wens ik dat er een lijkschouwing wordt verricht om te zien, of ik geeste lijke afwijkingen vertoon." Zo begint een van de brieven, die Charles Joseph Whitman bij zijn eerste slachtoffers: zijn vrouw en zijn moeder, achterliet, voordat hij tijdens een wilde schietpartij van de toren van het universiteits gebouw van Texas af 15 mensen doodde en 34 verwondde. „Ik begrijp niet helemaal wat mij dwingt dit briefje te tikken", vervolgde hij. „Ik ben bij een psychiater geweest. Ik ben ten prooi geweest aan angsten en verschrikkelijke impulsen. In het verleden heb ik soms vreselijke hoofd pijnen gehad. Ik heb besloten Kathy (zijn vrouw red.) vanavond te do den. Ik houd veel van haar. maar ik wil niet dat zij in moeilijkheden ge raakt, welke mijn optreden haar zeker zullen bezorgen." Het briefje, dat in het apartement van zijn moeder gevonden werd, luidde „Ik heb zojuist mijn moeder gedood. Indien er een hemel bestaat, komt zij daar. Indien er geen hemel is, dan is zij verlost uit haar lijden en ellende. Ik houd van mijn moeder met heel mijn hart". Wat Whitman in zijn nagelaten aan tekeningen over zijn vader geschreven heeft, wordt door de justitie geheim gehouden. Volgens de „Grand Jury" gaat het niet aan „niet-geverifieerde verklaringen van een krankzinnige moordenaar over een onschuldige" aan de openbaarheid prijs te geven. DE BILT De verbetering die er vandaag valt te bespeuren is ook dit keer helaas van korte duur. De oceaan depressies blijven actief. Een hiervan bereikt vanavond Zuidwest-Engeland en brengt morgenochtend in ons land regen. De wind gaat weer in kracht toenemen, eerst uit zuidoost, later uit zuidweste lijke richting. De aangevoerde lucht is wel vrij zacht (18 a 20 graden). 1 augustus zon op S.10, onder 20.20; maan OP 22.35, onder 11.29. De biechtvader van de sluipschutter heeft gisteren tijdens de kerkelijke uit vaartdienst aan het publiek mild te zijn over zijn oordeel massamoord, die Whitman begaan heeft. „Wij vertrouwen er op dat God in zijn barmhartigheid hem niet verant woordelijk voor zijn laatste daden zal stellen". Ongeveer 400 mensen woonden de re quiem mis voor de tijdens zijn gruwel daad neergeschoten Whitman bij. Pak jes en camera's moesten buiten worden gelaten. Twee rechercheurs controleer den, of zich niemand verboreen hield in twee biechtstoelen achter in de kerk. Naar aanleiding van opmerkingen waarom Whitman niet een kerkelijke uitvaart onthouden is, merkte een be trokken geestelijke op dat de katholie ke theologie leert dat „geen ernstige misdaad aan een persoon mag worden toegeschreven, tenzij vaststaat dat hij deze bedreven heeft met voldoende ken en uit vrije wil. Kennelijk heeft het hieraan geschort bij de laatste tra gische daden van deze jongeman". BONN Bij de Starfighters van de West- duitse luchtmacht zijn fouten aan een veilig heidsinstallatie ontdekt. Het apparaat moet bij gevaarlijke situaties de stuurknuppel uit handen van de piloot slaan en de vlucht cor rigeren. Tot de defecten aan de installatie zy'n ver holpen mogen met Starfighters zekere ma noeuvres niet meer worden uitgevoerd. De apparaten zijn inmiddels uit alle West- duitse Starfighters verwijderd om te worden gereipareerd. In de afgelopen vijf jaar zijn 61 straal jagers van dit type neergestort. Hierbij kwa- mens 36 vliegers om het leven. Nadat vorige maand een Starfighter in zee was gestort, werden alle vluchten boven zee verboden gedurende het onderzoek naar de red dingsuitrusting. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Terwijl van het Chinese front weinig nieuws te melden valt, heeft de vaste com missie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer zich gisteren over de onverkwikkelijke affaire beraden, die Nederland trouwens een groot deel van de wereld al drie weken gevangen houdt. Mr. H. J. K. Beernink, die als waarnemend voorzitter optrad mr. Van Thiel is „ergens in het buitenland" met vakantie gaf na afloop van de vergadering een communiqué uit dat weinig of geen nieuwe gezichtspunten vertoont. De Kamercommissie werd in de Chinese zaak voorgelicht door de minister van buitenlandse zaken ad interim, prof. mr. I. A. Diepen horst, en door de staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de strafrechtelijke en diplo matieke aspecten van het gerezen con flict. De commissie sprak haar veront rusting uit over het optreden van de Chinese vertegenwoordiging hier te lande, en over het feit, dat, geheel in strijd met het volkerenrecht, de Neder landse zaakgelastigde, de heer Jonge- jans, China niet mag verlaten. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING CHICAGO Ds. Martin Luther King is gisteren door een steen aan het hoofd getroffen en om- Dit is een model van het nieuwste Russische passagiersvliegtuig de TU-154. Het is uitgerust met drie turbo-straalmotoren die aan de achterzijde zijn geplaatst. Het vliegtuig kan 160 passagiers ver voeren met een snelheid van 900 kilometer per uur. singeld door een groep joelende blanken toen hij in een blanke wijk van Chicago uit een auto stapte. Hij werd niet ernstig ge wond. De rel ontstond toen hij een de monstratie trachtte te formeren in het park, waar zich de laatste tijd rassenonlusten hebben voor gedaan. Toen de ongeveer 600 demonstranten zich opstelden voor een mars, stormden duizenden schreeuwende blanken het park binnen, nadat het eerder al tot vechtpartijen was gekomen tussen monstranten en blanke jongelui, die auto van een demonstrant vol met vuil nis gooiden. Ongeveer 1200 agenten deden pogin gen de demonstranten te beschermen te- gen het geweld van de blanken. Meer dan 200 blanke jongeren liepen voor de stoet uit met grote Amerikaan se vlaggen en honderden bewoners van de buurt gingen voor de optocht op straat zitten. Aanhoudend werd de stoet bekogeld met stenen en flessen, ook de bomen langs de straat. i geslagen de juichei Toen de deelnemers aan de mars neer knielden en baden, ging er eveneens een gejoel op onder de duizenden blanke toeschouwers. Er werd vuurwerk in de personen werden gewond. HOOP De commissie stelde zich achter het tot dusver door de regering gevoerde beleid. De hoop werd uitgesproken dat wederzijds overleg uiteindelijk toch tot een oplossing in de gerezen conflictsitu atie zal leiden. Wat in het communiqué niet stond, was datgene wat mr. Beernink voor het begin van de vergadering verklaar- ide. Zoals we gisteren reeds in een deel I van onze edities meldden, sprak de CHU-fractieleider als zijn persoonlijke mening uit dat een diplomatieke breuk met de Volksrepubliek China moest worden voorkomen. Er zou om de be middelende goede diensten worden ge vraagd van Nederlanders, doch als de zen niet te vinden waren, zouden er misschien buitenlanders zijn, die voor de uitvoering van deze weinig benij denswaardige taak voelen. Duidelijk is overigens dat de commis- e, die minder dan drie uur vergader- slechts suggesties kan doen. Beslissingen en verantwoordelijkheden liggen bij de regering, waarvan de meeste ministers thans her en der waarts over Europa zijn verspreid. Gemeenschap TAOORDAT het landbouwbeleid de laatste tijd in het nieuws ge weest is, wordt licht de indruk ge wekt dat het welslagen van de E.E.G. staat of valt met overeenstemming over agrarische kwesties. Er zijn echter nog andere problemen die van evenveel, zo niet van meer belang zijn dan de huidige. In een tijd dat op het gebied van de land bouw sprake is van integratie, des integreert de gemeenschap, voorzo ver het betreft de Hoge Autoriteit van Kolen en Staal. Sinds het principebesluit is genomen tot fusie van de drie uitvoerende or ganen van de gemeenschap tot een Europese commissie, heerst er bij de E.G.K.S. een stemming van lauwheid en slapheid. Er gebeurt niets meer, vele ambtenaren vinden nu de tijd gekomen op hun gemak eens uit te kijken naar ander levensonderhoud. Zelfs wanneer het zover mocht ko men dat de Ministerraad het niet eens wordt qver de definitieve sa menstelling van de gefuseerde com missie en besluit het mandaat van de drie executieven voorlopig voor twee jaar te verlengen, zal dat de zaak enigszins, maar niet geheel kunnen redden. En toch moet op het gebied van de industrie in Europa nog veel gebeu ren. Gemeenschappelijke research wordt verwaarloosd, het energiebe leid laat op zich wachten. Wat nu echt niet de bedoeling is, gebeurt in het Europa van de E.E.G.: op indus trieel gebied gaat ieder zijn eigen gang. Federatie £EN van de grootste, dichtstbevolk- te en meest stabiele naties van Afrika beleeft perioden van onrust. Generaal Ironsi wilde het sterk ver deelde Nigeria tot een eenheid sa mensmeden, nadat hij in januari een revolutie die ten doel had de invloed van het overwegend mohammedaan se noorden te breken, in meer be houdende lijn had omgebogen. De nieuwe machthebber Gowon is van mening, dat een eenheidsstaat onmogelijk is en dat Nigeria altijd rekening zal moeten houden met de grote rivaliteit tussen de militante Hauusa's in het noorden en de meer ontwikkelde Ibo's in het zuiden. Daarom pleit hij voor decentralisatie en een grote mate van autonomie in federatief verband. Hoe goed bedoeld de plannen van Gowon ook zijn, met een dergelijke ontwikkeling is niemand gediend. Ook Afrika zelf niet. Het Gemene- bestland Nigeria heeft als goed ge regeerd en betrekkelijk ontwikkeld land altijd een matigende invloed gehad op de omringende landen, die geteisterd werden door nationalis tische en anti-koloniale woelingen. In Nigeria zelf zal de federatie tot gevolg hebben dat het ontwikkelde en rijke zuiden zijn eigen gang gaat, waarbij de tegenstelling met het noorden, behalve in godsdienstig op zicht, ook op economisch gebied zich sterker zal doen voelen. Ook hier, zoals in zoveel jonge naties in Afrika, zal de verdeeldheid naar stamverband een geleidelijke ont wikkeling in de weg staan. TOKIO De 48-jarige gezag voerder G. H. de Groot is gister avond laat achter het stuurwiel van een DC-8 van de KLM, toen het toestel nog slechts vijftig me ter boven de landingsbaan van vliegveld van Tokio hing, plotse ling onwel geworden en direct daarna overleden. De tweede pi loot nam de besturing onmiddel lijk over en bracht het vliegtuig met 64 inzittenden elf beman ningsleden en 53 passagiers veilig op de grond. Het toestel de DC-8, Ph-DCD. was onderweg van Amsterdam via Manilla naar Tokio. De tweede piloot, die zag dat De Groot in zijn stoel onderuit ge zakt was, liet het straalvliegtuig snel omhoog gaan, waardoor ongetwijfeld een ramp is voorkomen, zoals een woord voerder van de KLM later meedeelde. Terwijl deze piloot, de heer G. C. de Jager (37), de besturing overnam, haal den de andere bemanningsleden de ge zagvoerder uit zjjn stoel. Ook werd de controletoren van Haneda op de hoogte gesteld. Bemanningsleden hebben nog zuurstof toegediend maar de heer De Groot bleek al te zijn overleden. Een arts stelde later vast dat de gezagvoerder, die een vrouw en drie kinderen achter laat door een hartaanval was getroffen. Volgens een woordvoerder van de KLM hebben de passagiers niets van het dra ma in de cockpit gemerkt. Dertig secon den later zouden de wielen de landings baan geraakt hebben. „Het snelle op treden van de heer De Jager en zijn opmerkelijke bekwaamheid hebben een mogelijke ramp voorkomen", aldus de woordvoerder. ,„Pe heer De Groot vloog reeds geruime tijd als gezagvoerder op de DC-8. Hij woonde in Engeland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1