KATENDRECHT Kosigin verweert zich tegen China Uit puin van Tasjkent verrijst nieuwe stad basis voor de Chinese (spionage-) aktiviteiten Illegale import van mensen x Handel gekant tegen breuk met Peking 5 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1%6 Amerika trekt zes eskaders uit Frankrijk terug WASHINGTON Het Pentagon heeft gisteren bekend gemaakt dat de Verenig de Staten nog deze maand zullen begin nen met het terugtrekken van zes ver kenningseskaders uit Frankrijk. Het gaat in totaal om 90 vliegtuigen, 4400 militai ren en 7000 bloedverwanten. Als gevolg van deze maatregel, die een vooitzetting is van de Amerikaanse stappen Frank rijk te verlaten zoals bekend, heeft president De Gaulle doorgedreven dat Frankrijk zich terugtrekt uit de militaire structuur van de NAVO zullen meer dan 600 Franse burgeremployees hun be trekking verliezen. Drie van de zes eskaders zullen naar Engeland worden overgebracht, een vier de zal op non-aktief worden gesteld en de andere twee zullen naar de Verenigde Staten terugkeren. Twee Amerikaanse transporteskaders zijn inmiddels al naar Engeland overge bracht, terwijl het proces van het wegha- (Van een correspondent) Oezbekistan op 26 april j.l. voor de eerste maal werd getroffen door een TASJKENT Soldaten uit allel aardbeving, die grote schcrde aanricht- delen van de Sowjet-nie werken! h'< centrum eon de «tod en in de brandende zon aan een nieuwe stad, die de slachtoffers moet huisvesten van drie maan den aardbevingen in Tasjkent. AI honderden houten huizen met twee verdiepingen zijn afge bouwd of bjjna klaar. Wanneer het werk klaar is, zal de stad 300.000 mensen- huisvesten. Zjj krijgt de naam Droesjba, het Rus sische woord voor vriendschap. Wij zijn als eerste westerse corres pondent in Tasjkent toegelaten, sinds de hoofdstad van de Sowjet-republiek Katendrecht blijft de uit- gaanswijk voor de zeelieden Maar het Chinese element, dat vroeger overheersend was, is nu bijna verdwenen. Toch is de Chinese invloed er belangrijk. MOSKOU De dinsdag herkozen Sowjet-premier Alexei Kosigin heeft zich gisteren in een 65 minuten geduurd heb bende rede in het Russische parlement tegen de Chinese beschuldiging gekeerd dat Moskou „de Amerikaanse imperia listen" op indirecte wijze steun verieent Hij draaide de zaken om, en verklaarde dat de Chinese propaganda door haar voortdurende aanvallen op de Sowjet- Unie de Verenigde Staten in de kaart Ts'ai spreekt nog steeds sterk tot de verbeelding. Het mysterie is niet opgelost. Wat is de achter grond? Een van onze verslagge vers is naar het Rotterdamse Ka tendrecht gegaan. Niet om hier een antwoord te vinden op het Chinese raadsel. Wel kan een be zoek aan de Kaap leerzaam zijn. Om de plaats van de zwijgzame Chinezen in deze samenleving te ontdekken en iets te weten te ko men over hun aktiviteiten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op Katendrecht mag U ivel over Tak Pik Tjao FanGay Tjoeng Fan en Ken Gay Fan pratenmaar niet over Mao Tse Toeng of Tsjang Kai Sjek. Politiek is in Nederlands China Townn.l. wat de Indonesiërs zeggen „taboe". De eerste drie zijn gewoon de Chinese benamingen voor een aan tal gerechten, t.w. Nasi Goring Speciaal, Rijst met Gestoofde Kip en Rijst met Kip in Tomatensaus (hoofdletters van de menu-kaart) de laatste twee zijn de leiders van de twee Chinese richtingen. Wie enkele jaren geleden Katendrecht bezocht zag nog al eens portretten van Tsjang Kai Sjek. Die portretten zjjn nu verdwenen. Gezagscrisis (8) Steeds leest men weer, dat de poli tie aangevallen wordt wegens hard handig optreden of buiten haar buek- je gaan. Gelukkig, dat er nog flinke jongemannen zijn, die zich voor dit corps opgeven en mee willen doen, om orde te scheppen in het chaotische verkeer, de treiterende ondeugd of misdadigheid te helpen weren en de steeds brutaler wordende overvallen en moordaanslagen te ontmaskeren. Hoe moet het gaan in een land, dat te zwak is om de kwaden te bestrijden en de goedwillenden te bescher- Den Haag H. J. Lommers Gezagscrisis (9) De provorellen hebben dit voortge bracht, dat er tijdelijk niet meer zo'n nijpend personeelstekort is bij de Amsterdamse politie. De opneffrng van het personeelstekort zou best blij vend kunnen zijn door het aantal dienstplichtigen bij de marechaussee te verdubbelen en deze dan waar no dig als hulpagent te detacheren. Den Haag W. F. Binglcy sr. Wat was er 30 juli toch echt eens een reden om recht dankbaar te zijn, toen we nog wel od de voorpagina van onze krant kennis konden Hamel in Bulgarije het internatio nale ballet ..festival" heeft gewonnen. Wat zal Martine zich rijk en geluk kig, althans in zichzelf, weten, met aanbiedingen uit de hele wereld tc worden overladen! Desondanks... ar me Martine en die vijftig andere jon ge danseressen! Den Haag M. C. Kersten sr. Uit Blindeninstituut 15.000 gestolen AMSTERDAM Inbrekers hebben iisteravond 15.000 gulden gestolen uit he' lindeninstituut aan de Postjesweg in de hoofdstad. De daders kwamen via de zij deur het zijpand binnen. In één van de bureauladen in de directiekamer vonden zij de sleutel van de brandkast. Hierin troffen zij de lonen en een paar geld kistjes met enkele honderden guldens aan. Uit een kluisje op de directeurska mer werd bovendien nog 500 gulden mee genomen. Resolutie tegen Israël door V-raad verworpen NEW YORK De Veilgheidsraad heeft gisteren de door Jordanië en Mali ingediende ontwerp-resolutie verworpen, waarin Israël werd veroordeeld voor dc luchtaanval van 14 juli op Syrische doe len. De resolutie kreeg niet de vereiste negen voorstemmen. De ouderen zullen zich uit hun jeugd de „pinda-mannetjes" nog wel herinne ren. Er zijn geen „pinda-mannetjes' meer. Iedere Chinees, die een werkver gunning heeft, kan in de Chinese restaurants werk krijgen. Men kampt daar met een voortdurend tekort aan arbeidskrachten. De „illegale" import van Chinezen is haast niet meer mogelijk. De autoritei ten letten vooral het laatste jaar scherp op de Chinezen, die Nederland binnenkomen. Juist dezer dagen heeft minister Sam- kaldcn medegedeeld, dat de laatste tijd dertig Chinezen „illegaal" Nederland zijn binnengekomen. „Illegaal", dat wil zeggen, clandestien, zonder visum. De Chinezen beklagen zich, dat de Nederlandse Justitie hen te scherp in de gaten houdt. Zij moeten nu „blan ke" arbeidskrachten aanstellen en dat schaadt de sfeer van hun eethuizen. Maar de Justitie heeft de laatste ja ren te veel „illegale" Chinezen „legaal" moeten maken om nog tolerant te zijn. Op allerlei manieren wisten de Chinese restaurateurs aan Chinese arbeids krachten te komen. Toen op last van het ministerie van Justitie een onderzoek bij de „eet-Chi- nezen" werd ingesteld, kwam commissa ris Taconis van de Rijksrecherche tot de ontdekking, dat er ongeveer 300 „il legale" keukenemployees in de eethui zen werkten. Men had begrip voor de belangen van de Chinese restaurateurs, en kondigde een z.g.n. „generaal par- En dat „generaal pardon" was beslist niet in het belang van de Nederlandse horecaf-bedrijven. Het Nederlandse ho- recaf-bedrijf had n.l. met grote moei lijkheden te kampen, toen de Chinese eethuizen als paddestoelen uit de grond Enkele cijfers: in 1964 waren er onge veer 300 Chinese eethuisjes, nu zijn het er al 380. Trip Daarom gaat het ministerie van Justi tie sinds ongeveer 9 maanden elke „in voer" van Chinezen tegen. Er worden gewoon geen arbeidsvergunningen meer verstrekt. Dat zit de „Nederlandse" Chinezen dwars. Vorig jaar heeft men nog kans gezien om een veertigtal arbeidskrach ten illegaal naar Nederland te krijgen. Men organiseerde een „trip" naar Italië voor het „personeel". In Napels waren er ongeveer veertig Chinezen, die men in Nederland aan werk wilde helpen. Deze kregen de passen van de „lega le" Chinezen en werden met dezelfde bus naar Nederland teruggebracht, in de veronderstelling, dat de grensautori- teiten de ene Chinees niet van de ande re zou kunnen onderscheiden. De veron derstelling was juist en de „illegale" Chinezen kwamen in Nederland. De passen werden toen weer ingeno men en naar Italië gestuurd, waarna de „legale" Chinezen langs een ande re route uiteraard weer naar Neder land konden terugkeren. Chinees Op Katendrecht praat men niet over dit soort zaken. Dit „China Town" zoals Katendrecht in de wereld van de ongeveer hoe de verhoudingen liggen. Maar noch dc Formosa-Chinezen, noch de Peking-Chinezen zullen zich bloot Er zijn speelholen op „de Kaap". De politie is ervan op de hoogte en zal u de adressen kunnen geven. Maar tracht niet in een van die Chi nese speelholen een spelletje mee t< spelen. Wie als buitenstaander binnen komt, kan hoogstens een kop thee krij gen en voor het overige kan hij kijken naar wat vervelend kijkende buurtbe woners. die „toevallig" op bezoek wa- Hetzelfde geldt voor de „opium-kit ten". Ook die zijn er op Katendrecht, maar zij zijn alleen toegankelijk voor de Chinezen. De Chinese zeelui kennen de adressen en de wachtwoor den. De „vreemdeling", die wel wil zien, hoe het daar toe gaat, krijgt geen kans. Eind juli kwamen enkele mensen van de Duitse televisie naar „de Kaap". Zij wilden opnamen ken van „het grootste Chinese cen trum van Europa". Zij stootten hun hoofd. Eethuizen mochten zij men", andere etablissementen niet. „Die lui wilden broodroof', zei een van de Nederlandse vrouwen die met een Chinees is getrouwd. Uitgezwermd Overigens is Katendrecht al lang niet meer, wat het voor de oorlog was. Toen woonden in deze Rotterdamse wijk ongeveer 4000 Chinezen, vluchte lingen en „crisis-patiënten". Nu zijr het er nog maar 400. Waar de overige gebleven zijn, wil men u niet vertellen, maar vraag aan iedere Chinese eet huis-exploitant, waar hij ziji\ Neder landse carrière begonnen is en hij zal u naar Katendrecht verwijzen. De „pinda-mannetjes" zijn r de doen. Zij hebben congsi's en steken doorbreken. Zelfs zij, die al veertig ^at niet onder stoelen en banken. Ach- i"' Holland zijn, zullen u in ter elk eethuis zitten drie of vier Chine- half-Engels-half Hollands tc woord i zen_ die elk voor zich ook weer met slaan en dan met een schouderophalen amJere rijn gelieerd. Zo is het mogelijk vertellen, dat zij er niets van begrij- geworden, dat zij een belangrijk deel ïn- I van de Nederlandse horecaf-bedrijven De Chinezen zijn toneelspelers. beheersen. Ook de politic op Katendrecht zal i dat beamen. De politie kent overigensZij hebben een eigen bond. waarvan haar „klanten" wel. Zij weet wel zo het secretariaat op de Amsterdamse zeelieden bekend is zwijgt. Of men nu in ..T_' San Lau" of de „Yin Tin Bar" zit, i wil niet praten over de gebeurte. .i en buiten China. Men wil h niet uitlaten over de politieke status. Chinezen, die hier al veertig of vijftig jaar zijn, voelen zich in de eerste plaats nog altijd „Chi nees". Zij wensen de Nederlandse natio naliteit niet, omdat zij er op hopen naar Kanton, Peking of Nanking terug te kunnen g m en zij wensen zich niet te compromitteren. Nu de Nederlandse Justitie de Chine zen bijzonder in de gaten houdt, schaf fen zij zich een internationale pas als „statenloze" aan. Dat kan. Zelfs wie met een Nederlandse vrouw getrouwd wenst de Nederlandse nationaliteit niet. De vrouw moet dan ook maar „statenloze" worden, evenals de kinde- Toneelspelers Probeer niet de ring i Zeedijk gehuisvest is. De secretaris is ïan, die onderhandelt met de Ne derlandse autoriteiten, die blijven wei geren de statuten van de bond konink lijk goed te keuren. Die secretaris wordt niet betaald. Hij verdient een goed belegde boterham met de „centra inkoop", waarvoor hij regelmatig met China kontakt heeft. Peking De Nederlandse autoriteiten vermoe den, dat de Chinese eethuisrestaurateurs nauwe relaties met Peking-China on derhouden, maar bewijzen kunnen zij niets. Zij vermoeden, dat op Katen drecht een centrum van internationale Chinese smokkel is gevestigd. Peking financiert een groot deel van de uitga ven buitenslands uit de inkomsten vai de smokkel van verdovende middelen. De spionage-activiteiten worden hier o.a. mee betaald. Het zou om een be drag van twee miljard dollar gaan (7,5 miljard gulden). Uiteraard wordt in Katendrecht maar een gering deel van dit bedrag omgezet, maar in ieder geval voldoen de om de „activiteiten" in West-Euro pa, te kunnen financieren. Insiders be vestigden ons, dat de Chinezen, die zich met spionage bezighouden, altijd „self-supporting" moeten zijn. De regering vergoedt niets, het land vraagt alles. En geloof maar niet, een Chinees zich aan de activiteiten van zijn landgenoten onttrekt, „bloedband" is zo sterk, dat Mao of Tsjang daar geen vinger tussen kunnen krijgen. Geen volk ter wereld, dat zo veel „dubbcl-spionnen" oplevert als de Chinezen. Politiek is van veel minder belang, dan de bloedverwantschap. De angst om buiten de gemeenschap te komen staan en de overtuiging, dat er geen beter volk is dan de Chinezen, spelen hier de grootste rol. Katendrecht mag dan nog „China Town" genoemd worden, in feite hebben de Chinezen „de Kaap" gebruikt om West-Europa te „ver overen". Zij hebben zich niet alleen in Nederland gevestigd, maar ook in Duitsland en België. De Chine zen mogen dan op Katendrecht niet meer de toon aangeven, zij gebruiken „de Kaap" nog wel als basis voor al hun legale en illegale activiteiten. Ofschoon Kosigin Peking «.van beschuldigde Moskou te belasteren, zei hij dat de Sowjet-Unie er nog altijd naar streeft de vriendschappelijke betrekkin gen met China te vernieuwen. Kosigiiu woorden werden met een luid applaus door de 1517 afgevaardigden van de Opperste Sowjet ontvangen- De Russische premier zegde meer mili taire en economische steun aan Hanoi toe. Ook bracht hij naar voren dat Moskou ontvankelijk is voor een aantal Amerikaanse opvattingen, die hij beschreef als „tendenzen, ingegeven door gezond verstand". Kennelijk doelde hij op Amerikaanse groeperingen, die tegen de oorlog in Vietnam protesteren. Duide lijk bleek echter dat hij een verbetering van de betrekkingen Moskou-Washmgton afhankelijk stelde van het terugtrekken de Amerikaanse troepen uit Viet- Ook de betrekkingen met Groot Brittannië zou Kosigin willen verbete ren, doch verschillende proble-aen, o.a de Britse steun aan het optreden van dc Verenigde Staten in Vietnam, stonden nog in de weg. Wat Bonn betreft, zocht hij ook betere verhoudingen, doch hij beschul digde de Westduitse regering ervan op nieuw een militaristische koers 'e varen Kosigin was zijn rede begonnen met het geven van een overzicht van de Russische economie. De oogst, zo vertel de hij, is dit jaar veel groter dan afgelopen jaren. De Opperste Sowjet heeft nog een plan aanvaard om de afgevaardigden nauwer bij het beleid te betrekken. De beide kamers beschikken nu over meer c< missies, die de problemen bespreken voorstellen kunnen doen. open land, waar het gras al op begint te groeien treft men her en der aan in d« stad, waar eens duizenden mensen in kleine huisjes, opgebouwd uit in de zon gedroogde steen, geleefd hebben. Het meest spectaculair zijn de werkzaamhe den 20 km. buiten Tasjkent. waar op de stoffige grond ettelijke duizenden solda ten „Droesjba" neerzetten, zo snel als xij ;aar kunnen. De wegen zijn niet geplaveid. Vracht wagens van het leger en van particulie ren belemmeren het verkeer naar dc nieuwe stad en verspreiJen grote hoe veelheden stof tot ver in de omtrek. Officiële woordvoerders ver-.ellen, dat men toch al plannen koesterde Tasjkent te moderniseren. Vele v«n oude huisjes zouden worden afgebroken om plaats te maken voor parken en nieuwe woningen. De aardbeving heeft die plannen doorkruist en van het sane ringsprogramma «en urgentieprogramma gemaakt Veertien inwoners werden gedood en meer dan duizend gewond bij deze aard beving. Sindsdien zijn er ter plaatse nog meer dan 600 aardbevingen gere gistreerd. De aardbevingen beginnen thans af te nemen in aantal en hevig heid. Een groot deel van Tasjkent vooral de nieuwere wijken lijkt weer te zijn opgeleefd. Het grootste deel van het puin is opge- aimd en gehele wijken zijn thans van de aardbodem verdwenen. Grote stukken OP REIS? Geen centje Pijn als u WITTE KRUIS poeders meeneemt! goed. waarin wordt gezegd, dat de Sow- jetunie al het mogelijke zal doen om het heldhaftige Vietnamese volk te steunen in zijn strijd voor onafhankelijkheid en vrijheid. De Russische regering zal nieu we maatregelen moeten treffen om deze steun effectief te maken. Het parlement verzocht voorts alle parlementen en rege ringen van de wereld ..zich in verband met de intensivering van de Amerikaan se agressie in Vietnam uit te spreken de verdediging van de rechtsbegin- Sowjet een verklaring de acht, „dat de dood van Hsu Tsu-Tsa veroorzaakt is door aktiviteiten van gc heime agenten van de Verenigde Stater en hun medeplichtigen, die hem hebben aangezet af te vallen, en dat de ver antwoordelijkheid hiervan bij Hsu-Tsu- Tsai zelf berust." Zelfs zouden ze niets met het merkwaardige incident en de daarop gevolgd zijnde ontvoering uit het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis te maken hebben gehad. Ze achten het dan ook Dit was Katendrecht voor de oorlog. Een Rotterdamse w\jk met Chinese gebruiken. Tegen het Chinese „nieuwjaar" hing men aan de deuren van de loge menten sierlijk getekende spreu ken. door een der ouderen op papier gezet. Die tyd is voor bij. Ook het Chinese Katen drecht voor zover het nog bestaat is modern geworden. „volkomen onredelijk" dat de Neder- andse regering zover is gegaan om dit gebruiken om hen te verhin deren Nederland te verlaten en naar China terug te keren. In Haagse kringen neemt men aan dat net gisteren uitgegeven communiqué erop wijst dat het geduld van het Plein ten einde loopt. Men wil, wat de gevol gen voor de Nederlandse zaakgelastigde in Peking ook zullen zijn, een uitwer forceren, omdat het beleg van het Chi nese legatiegebouw langzamerhand ridi cule kanten gaat krijgen. Hoe men uit de onsmakelijke impasse van het ogenblik denkt te geraken, ls nog een open vraag. Zolang de vertegenwoordiging van de Volksrepubliek China weigert de techni ci van haar exterritoriale terrein te laten vertrekken, kan er, behalve het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen, weinig of niets worden gedaan. Wat dit laatste betreft, gelooft niemand dat men door het nemen van een uiterste maatregel iets zal winnen. Integendeel zelfs: de zakenwereld onder aanvoering van groot-industrieel Sydney van den Berg. die een Nederlandse handelsdelega tie naar Peking leidde, zou er tiental cn miljoenen door verliezen. Nog afgezien hiervan de handelsbe trekkingen met OostDuitsland tonen tenslotte aan dat zaken doen niet hele maal -van diplomatieke bindingen af hangt is het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met een staat een zaak van het voltallige kabinet Aange zien de met vakantie zijnde ministers wijd en zijd over Europa zijn verspreid, aangezien niets er nog op wijst dat ze voor overleg in de Chinese zaak hun verlofweken zullen afbreken, gelooft men niet dat deze uiterste maatregel voorshands wordt genomen. van de patholoog-ana- - echtelijk Geneeskundig Laboratorium in Den Haag, dr. J. Zelden- rust, wijzen er tot nog toe niet op dat Hsu Tsu-Tsai vergiftigd, of mishandeld werd. alvorens hij in het Chinese legatie gebouw stierf. Overigens achtte de arts, die sectie op het stoffelijk overschot van de ingenieur heeft verricht, het niet hele- maal uitgesloten dat er nog nieuwe gege vens zullen worden gevonden, waardoor hij zijn voorlopige conclusies zal moe ten wijzigen. Het reeds dagen door de rivierpolitie bewaakte Chinese vrachtschip Li Ming heeft gisteravond om half zeven uit Rot terdam vandaan zee gekozen. Aanvanke lijk leek het er nog even op, of de gezagvoerder van het schip, dat kunst mest heeft geladen, zijn vertrek zou uitstellen. Onmiddellijk laaiden de ge ruchten weer op dat het vaartuig de technici naar China zou moeten meene men. Wat nu? Het is een vraag, die in heel officieel Den Haag wordt gesteld. Gister avond, vannacht ea ook vanmorgen ver bleven de Chinezen met hun verlopen visum nog in het ligatiegebouw, waarbij de Haagse politie en functionarissen van de binnenlandse veiligheidsdienst nog al tijd trouw waakten. Mensenoffer SANTIAGO 'CHILI) - Vijf Indianen ut ecu dorp 600 km ten zuiden van Chi li zijn in hechtenis genomen omdat zB een Indiaans meisje met haar kind als offer aan de geest „Pillan" hadden se- ([wurgd tijdens een rituele plechtigheid. Zij behoren tot de Mapuche-stam. dia n de str^k van het dorP Temuco wo- nen en „Pillan als kwade geest beschou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5