Nieuwe Leidse Courant BRITTEN VREZEN CHAOS DKW F1000-L Dit weekeinde bres in Chinese muur? S€ Ony JAMIN Prinselijk paar voldaan terug uit de West Angstige minuten op treeplank Commentaar 3 Alpinisten omgekomen Wilson spreekt met Johnson Moeilijkheden zélf oplossen Kritiek op loon- en prijsstop n\: KOEL Oiredeun F. OIEMER Hoofdredacteur! Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitich It ghebleven njijr» hert If tegKempoel I" Zaterdag 30 juli 1966 47ste jaargang Kanto'ren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijjen p.w.-0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klachtendiens! bezorging 18.00-19.00 Sicilië is liet eiland van de over treffende trap; nten vindt er de prachtigste natuur, de rijkste cultuur, maar ook de bitterste armoede. In ons Zondagsblad vertelt Sipke van der Land over de toeristen, de ban dieten en de bedelaars die ieder op hun wijze aan hun trekken komen op dit grootste eiland in de Middel landse Zee. •fe Globetrotter met de bijbel pagina Kern- merk Waar laten wij ons geld Op deze vraag tracht me vrouw R. H. Schortinghuis- Sprangers, budget-consu lente, antwoord te geven. Deze Haagse huisvrouw, moeder van vier kinderen schreef een verhelderend boek over de dubbelt|es die ons docr de handen vliegen. Zie Blad-ZIJ van ons Zondagsblad. •fe Geheel Europa heeft nu tv pagina Radio TV „Dit is de gemakkelijkste manier om de weg te vinden. We hebben nu een plattegrond van de stad en we staan hier midden op het markt plein..." RAMSAU Berggidsen hebben gisteren, geholpen door helikopters, drie doden geborgen en vijf overleven den gered van een Duits-Oostenrijkse alpinistenploeg, die vier dagen geleden op de zuidelijke helling van de Dachstein-berg in Oostenrijk door een sneeuwstorm werd overvallen. De groep probeerde de berg te be klimmen langs de moeilijkste van de drie routes toen zij in de mist en een zware sneeuwstorm terecht kwamen. De overlevenden hebben een shock en zijn volkomen uitgeput Zij hadden geen verwondingen opgelopen. President Johnson Premier Wilson LONDEN/WASHINGTON De door de Britse regering aange kondigde loon- en prijsstop heeft een golf van kritiek door het land doen gaan. Maar premier Wilson is vastbesloten zijn plannen door te zetten. In Washington, waar hij gisteren een gesprek had met president Johnson, zei hij: ,,de maatregelen tonen de wereld, dat Groot-Britannië zijn financiële moeilijkheden zelf zal oplossen. Nooit tevoren zelfs niet in oorlogstijd werden dergelijke maat regelen door een Britse regering of welke andere democratische regering ter wereld ook getroffen." Het gisteren gepubliceerde witboek schrijft een algemene stilstand van lonen en prijzen voor tot eind van dit jaar. Daarna zal een „strenge beperking" gel den. die een half Jaar zal duren. De onmiddellijke uitwerking daarvan is, dat de loonsverhogingen voor zes miljoen ar beiders, waarover reeds overeenstem ming was bereikt, worden uitgesteld. Zij zouden komend najaar zijn ingegaan. Voorts is bepaald, dat de regering prijs- of loonsverhogingen, die na 20 juli tot stand zijn gekomen (de dag. waarop premier Wilson zijn versoberingsplannen bekendmaakte), ongedaan kan maken als zij deze ongerechtvaardigd acht. De rege ring hoopt, dat de wet op zijn laatst op 12 augustus van kracht wordt. De wet verloopt automatisch na 12 maanden. Industrie tof Douglas, voorzitter van de economische commissie van de TUC, vond, dat het plan ernstige twijfel doet rijzen of de stop wel praktisch is. „De maatregelen hebben de TUC ertoe gebracht haar standpunt ten aanzien van de Labour-po- litiek te herzien". Edward Heath, leidt, van de conserva- even, noemde het voorstel chaotisch en - ;i, dat het een chaos tot gevolg moet hebben. Eric Lubbock, fractieleider van de liberalen, sprak van „het meest primi tieve en unfaire plan" en bracht naar VOLAUTOMATISCHE '11 TOKIO Rusland en Japan zijn het. eens over de noodzaak van het sluiten een vredesverdrag en vinden dat hierover „in de toekomst onderhande lingen moeten worden gevoerd", zo staat in een gemeenschappelijk com muniqué dat vandaag in Tokio is uit gegeven aan het slot van het bezoek van de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko. In de verkla ring wordt evenwel niet gesproken over het territoriale geschil tussen beide landen over de zuidelijke Koe- rilen-eilanden, een van de voornaam ste kwesties die het sluiten van een vredesverdrag in de weg staan. De mooiste bestelwagen met de laagste laad bodem en de meeste deuren Laadruimte van 6,6 ni' slechts 36 cm boven de grond, dank zij voorwielaandrijving. Nuttig draagverm. 1100 kg. Grote achterdeuren: breedte 1.20 m, hoogte 1.36 m. Extra deur van 90 cm. breed in beide zijkanten. Tweetaktmotor van 45 p.k., on gevoelig voor koude start. Prijs f6975,-. Nadere inlichtingen bij ROOIJAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. leidsestraat 1 - Tel. 01710-51855 - OEGSTGEEST Weer rassenrellen in Amerika NEW YORK Pas gisteren is de politie erin geslaagd de donderdag uit gebroken rassenorlusten in New York en Baltimore te bedwingen. In een voorstad van New York, North Amiiv- ville, ontaardde een vergadering onder leiding van een tegen de armoede strij dende groepering in een rel, die drie uur duurde. 400 negers gilden „dood die politiemannen" en gooiden stenen en Molotow-cocktails. In Baltimore waren een duizend blan ke jongeren, opgewonden geraakt op een bijeenkomst van een uiterst rechtse partij, op weg gegaan naar een neger- wijk om daar de boel kort en klein te slaan. Zij werden door de politie tegen gehouden. Even tevoren werd een ne gerjongen door 100 blanken uit de stoet neergeslagen voren, dat de regering nu het verbreken van reeds bereikte overeenkomsten aan moedigt een gang van zaken, die door Labour scherp veroordeeld werd toen zij in de oppositie was. Een woordvoerder van de confederatie van de Britse industrie zei: „Dit lijkt me niet de aangewezen manier om de mede werking van de bevolking te krijgen om uit de nationale moeilijkheden te ko- BUITENLAND In zijn gesprek met Johnson, sprak Wilson ook over besnoeiingen in het bui tenland. Waar deze worden aangebracht zei hij niet precies, maar wél maakte hij duidelijk, dat zijn land „onmiddellijke maatregelen" zal treffen als Bonn de kosten aan deviezen voor het op de been houden van het 50.000 man sterke Britse Rijnleger niet goedmaakt. De Britse militaire aankopen in de VS zullen niet worden beperkt. De Britse onkosten op dit gebied worden tegenge gaan door Amerikaanse militaire aanko pen in Engeland, aldus Wilson. De premier zei Johnson niet om finan ciële steun te hebben gevraagd, ma: wel op te vertrouwen, dat Engeland moeilijkheden met de betalingsbalans niet alleen zal behoeven te bestrijden. „Engeland is vastbesloten zijn econo mie weer op orde te brengen. Al heeft het zijn bronnen te sterk aangesproken, het zal voortgaan zijn wereldrol te spe len", aldus de premier. «Is "loetje" na de maaltijd IJS wan niet duur we! heerlijk' Een twintigjarige Nederlandse, Martine van Hamel, dochter van de Nederlandse consul-generaal in Toronto, heeft in Varna in Bulgarije het Internationale Ballft Festival getrtmnen. Aan dit ballet/eest nemen resten seres ballet uit Leningrad, dat Martine, die bij het Canadees Nationaal Balletdanst, met aan biedingen uit delhele wereld wordt veifaden. SCHIPHOL Midden in een on weersbui zijn vanmorgen om kwart over zeven prinses Beatrix en prins Claus van hun reis door de West op Schiphol teruggekeerd. Zij vertelden, dat ze het er naar hun zin hadden ge had. De woorden van prinses Beatrix waren: „We hebben bijzonder genoten van deze reis. Voor mij betekende het een weerzien na niet zo heel lange tijd met vrienden en bekenden." En prins Claus zei: „In aansluiting aan wat de Prinses heeft gezegd, wil ook ik zeg gen, dat ik bijzonder heb genoten van deze reis. Het was voor mij de eerste keer een kennismaking met de West en met de bevolking en het ging er om mij voor te stellen aan mensen in deze beide landen." Gezien het vroege uur bestond er van de zijde van het publiek geen belangstelling voor de aankomst van het prinselijk paar. Alleen waren de ministers Diepenhorst en Bot, en de gevolmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen, drs. J. F. E. Einaar en de heer W. F. M. Lampe vroeg opgestaan om prin ses Beatrix en prins Claus te begroe ten. Voldaan Het hoogtepunt van de reis vond prinses Beatrix de bijzondere harte lijkheid, waarmee de bevolking haar (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Mogelijk wordt er dit weekeinde een bres ge schoten in de Chinese muur, die nu al sinds veertien dagen in de Haagse wijk Sorghvliet is opge trokken. Hoewel het roestige slot op het hek van het legatiegebouw nog altijd knarst, ging het gisteren zoveel keer open dat van een soort rekord kan worden gesproken. Maandag verlopen bovendien de visa van de acht verborgen ge houden technici, die dan precies vier weken in Nederland zijn. Voor de tijdelijk zaakgelastigde Trein reed ruim honderd kilometer HARDEGARIJP Een treinreiziger uit Zwaagwesteinde heeft gisteravond „reisje" van zeven minuten ge maakt op een smalle treeplank van een trein met als enig houvast een kleine handgreep. Op het station Achterdehoven reed net de trein van vijf voor half zes voor zijn neus weg. Hij zag nog juist kans op de treeplank te springen. Hij kreeg het portier echter niet open omdat het trein met automatisch sluitende deuren was. In een oogwenk had de trein een vaart van honderd kilometer Gelukkig zag een brugwachter de man aan de trein hangen, die toen di rect het volgende station, Hardegarijp, belde. Daar liet men de trein voor het station stoppen. De hoofdconducteur haalde de heer Plantinga, verstijf van schrik, van de treeplank. Hij bleek dit gevaarlijke avontuur goed te hebben doorstaan...... het ministerie van de volksrepubliek China in de Lage Landen is het nog steeds moei lijk te verteren dat zijn landgenoten, die overigens geen diplomatieke im muniteit genieten, door de Haagse officier van justitie worden gezocht, en pas naar Peking kunnen terug keren, als ze inzake de moord op ingenieur Hsu Tzu Ts'ai zijn ge- Het valt steeds moeilijker aan te nemen dat er bij Shen Wei-liang slephts prestige overwegingen in het spel zijn, omdat ver klaringen tegenover de rechter-commis- saris in een gezichtsreddende sfeer van discretie kunnen worden gehuld. Zoals we reeds eerder suggereerden, moeten er dan ook andere zaken aan de orde zijn. Of de acht weten en willen teveel, wat tot een eventuele aanvrage voor politiek asiel van enkelen van hen zou kunnen leiden, of de Chinese diplomaten is be kend dat de justitie over veel meer infor matie beschikt dan voor samenstellen van een pakket van leugens dienstig is. Gezeten in zijn geel-beige Dart liet de chef de poste zich gisteravond gegehaald door mr. E. G. G. H. M. Baron van Hövell van Weseveld en Westerflier van het protocol, .die door de kennelijk gewaarschuwde politiepost ongemoeid werd gelaten. De Binnenlandse Veilig heidsdienst dacht er echter anders over, want een haastig toeschietende functio naris wilde precies weten waarom de jonge Nederlandse diplomaat op het witte belletje had gedrukt. Tussen BZ en de BVD schijnt dus weinig of geen commu nicatie te zijn. wat jammer is. omdat men steeds meer het gevoel krijgt dat in de Chinese zaak diverse instanties op eigen houtje opereren. Ruim een uur na het vertrek kwam de CD-wagen weer terug met achter zich een autootje van de BVD, die van het Plein vandaan was meegereden. De Haagse politie, die anders de escorterende plichten vervult, was plotseling niet meer te zien, behalve dan vóór en achter het legatiegebouw, waar de verveling van de gezichten is af te lezen van de hoofdagen ten en rechercheurs, die de witte Volks- wagentjes permanent bemannen. Ook tijdens het zoveelste gesprek op het ministerie van buitenlandse zaken heeft Shen Wei-liang weer naar voren gebracht er niets voor te voelen zijn acht landgenoten aan een verhoor te laten onderwerpen. Hij kan in ieder geval nog een vuist maken, want het vreemde, met alle djplomatieke regels spottende gedrag van Peking heeft van de Nederlandse vertegenwoordiger daar praktisch een gijzelaar gemaakt. Nog twee keer hebben de Chinezen gisteren geprobeerd met een van hun wagens uit te rijden. De eerste keer Inkte het men ging waarschijnlijk inkopen doen maar de tweede keer had veel weg van een schijnvertoning. Terwijl een Chinese functionaris Ijverig foto's maakte, werd de politieman, die beleefd naar de 1 papieren van de Inzittenden van de I wagen vroeg, verzocht sich te legitimeren. Toen deze dit had gedaan, maakte de auto rechtsomkeert, en verdween weer achter de hekken van het legatiegebouw'. En nu maar afwachten wat dit week einde brengt. In Taipei, de hoofdstad van Formosa (nationalistisch China) is al verklaard aat Hsu Tzu Ts'ai werd vermoord om zijn pogingen naar Westen te ontsnappen geheim te hou den. Het „vasthouden" van de Neder landse zaakgelastigde G. J. Jongejans in Peking werd als een bewijs ai gemerkt dat het regime daar „niet het bezit is van de fundamentele attri buten van een beschaafde staat". en haar echtgenoot had ontvangen. Prins Claus beaamde dit en hü ver heugde zich al op een volgend bezoek. Maar prins Claus kon niet zeggen wanneer dit zou zijn. Op een vraag over de werkloos heid op de Antillen, antwoordde de Prinses: „Er voltrekken zich op Curagao en Aruba structurele ver anderingen. Met grote ernst en kundigheid tracht men deze pro blemen op te lossen. Er moet nieu we werkgelegenheid worden ge schapen en daarbjj kijkt men niet in de eerste plaats naar de vraag hoeveel het zal opbrengen." Tenslotte merkte prinses Beatrix nog op: „Het spijt ons zeer, dat wij de zon niet voor u hebben kunnen meene- Het paar blijft nog enkele dagen in Nederland voor het naar Porto Ercole gaat, waar de overige leden van de koninklijke familie met vakantie zijn. In Amsterdam gebrek aan coördinatie DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Roemers vindt dat er in Amsterdam sprake is geweest gebrek aan coördinatie, aangezien hoofdinspecteur van politie (de heer Kop- pejan) een groep provo's naar een punt buiten de stad laat vervoeren terwijl een officer van justitie (mr. Hartsuike-) daarover zijn afkeuring uitspreekt. Hij wil van minister Samkalden weten hoe dit gebrek aan coördinatie is te verx'a- en welke maatregel er is genomen xets dergelijks in het vervolg te voor komen. N.V. A. SLUYTER Zn. I.udolf de Jons hst raat 25 Telefoon 2 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Twee politiemannen van een voorstad van New York dragen hier een negermeisje weg, dat een demonstratie van de beweging Black Power had mee gedaan. De autoriteiten zoeken naarstig naar oplossingen om dc zich steeds meer uitbreidende rassenonlusten te beteugelen. Commissie CNELLER DAN we hadden ver- wacht zijn de ministers Smal- lenbroek en Samkalden erin ge slaagd een commissie te formeren voor het instellen van een onderzoek naar zowat alles wat zich in het meer of minder nabije verleden rondom de handhaving van de openbare orde in Amsterdam heeft afgespeeld. We kunnen ons voorstellen dat niet alle aangezochte kandidaten stonden te trappelen van ongeduld om deze moeilijke en tijdrovende karwei aan te vatten en dat sommige gegadigden voor de eer meenden te moeten be danken. Des te groter mag de vol doening zijn over het uiteindelijke resultaat van het ministeriële speur- derswerk: een commissie van zeven bekwame mannen met grote kennis van zaken en ervaring op justitieel, politioneel en maatschappelijk ge bied. Wat over hen bekend is vormt een waarborg, dat het onderzoek des kundig, diepgaand en onpartijdig zal zijn. Trouwens, ook de taaiom schrijving wettigt het vertrouwen dat het drama Amsterdam nu tot op de bodem zal worden uitgeplozen en alle feiten, oorzaken en achter gronden zonder aanziens des per- soons aan het licht zullen worden gebracht. Spoed is daarbij geboden, al was het alleen maar om de nog steeds welig tierende, door roddel praatjes, valse sentimenten en poli tieke vooroordelen gevoede filoso- fiën over de „ware" toedracht en de „werkelijke" schuldigen de kop in te drukken. Snelle opheldering (uiteraard niet ten koste van de grondigheid) is echter vooral noodzakelijk voor het herstel van de grondig verstoorde gezagsverhoudingen in de hoofd stad. De onzekerheid over de vraag of de Amsterdamse gezagsdragers wel voor hun taak berekend zijn, is met het omstreden ontslag van de heer Van der Molen niet verdwenen. En zolang die onzekerheid voort duurt zullen alle pogingen tot ge- zagsherstel slechts een voorlopig en daardoor onbevredigend karakter hebben. Daarom: hoe eerder de com- missie-Enschede haar conclusies aan regering en parlement kan voorleg gen, hoe sneller beslissingen kunnen worden genomen in het belang van alle betrokkenen. Geen crisis VELE weken intensief beraad over de begroting-1967 zijn de leden van het kabinet-Cals aan een welverdiende vakantie begonnen. Alleen al daaruit mag worden ge concludeerd, dat ze het zo goed als eens zijn geworden over het toe komstige uitgaven- en inkomstenbe- leid. De dreiging van een kabinets crisis is bezworen. Berichten over portefeuillegerammel en onverzoen lijke tegenstellingen in het kabinet blijken rijkelijk voorbarig te zijn geweest, voorzover ze suggereerden, dat we deze zomer nog met een de missionaire regeringsploeg zouden zitten. Over ruim zeven weken weten we waarover de ministers het eigenlijk eens zijn geworden. Er is over de regeringsplannen wel al het een en ander uitgelekt, maar dat biedt vooralsnog geen betrouwbaar aan knopingspunt voor een commenta riërende beschouwing. Hoogstens voor de (voorzichtige) veron derstelling, dat bepaalde onderdelen van minister Vondelings dekkings plan in de Kamer op ernstige beden kingen kunnen stuiten. Maar dat we in het najaar met een kabinetscrisis zullen worden geconfronteerd, wil er bij ons, alle voorspellingen in die richting ten spijt, nog steeds niet In. In de regeringspartijen is wel zoveel gezond verstand aanwezig, dat men van die kant niet een half jaar voor de verkiezingen, zonder uitzicht op een behoorlijk alternatief, een ka binet naar huis zal sturen, dat z'n opvolger belast met een topzware financieel-economische problematiek en een onopgelost omroepvraag- stuk. DE BILT De regenjas kan dit week einde niet gemist worden ook al schijnt af en toe bet zonnetje. De depressie bo ven de Noordzee die zich maar langzaam verplaatst, blijft zeer onstabiele lucht aanvoeren. Daardoor passeren er enkele buien waarvan sommige van onweer ver gezeld gaan. De vrij krachtige wind tus sen zuidwest en west blijft te koele lucht aanvoeren met temperaturen van 16 tot 18 graden. t ^en, df,.°,ceaan en biJ IJsland ls de "JP'S «!ste«on. zodat daar een hogedrukgebied ligt dat maar langzaam naderbij komt. Eerst in het begin van de volgende week mag een langzame verbe tering worden verwacht met een wat stabieler weertype. ïo.^onSSÏoSS.04-50 °M" p12?,l5Uón,derM«n26OP onder 20-3R maan De,.Spaanse visser Francisco Slmo Orta, die behulpzaam is geweest bij da opsporing van de Amerikaanse waterstof. wiMi! 2a %en y"e8tuigonge!uk In de Middellandse Zee terecht kwam. heeft da I Amerikaanse regering een sdnadevergoa- I ding van vijf miljoen dollar gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1