Joodse zegels met kunstschatten Het en de ZATERDAG 30 JULI 1%6 Israel maakt zich alweer klaar voor zijn jaar lijkse feestdagen, het Joodse nieuwjaar. De zegels die dit jaar voor die gelegenheid ver schijnen zijn bijzonder interessant: prachtige antieke kunstschatten, voorwerpen gebruikt bij de Joodse eredienst in de synagoge. Drie van de 5 zegels beelden we af onder no. 1 WK-toernooi met stroom uitgiften ïn 1866 componeerde Bedrich Smetana zijn „Verkochte bruid", een feit dat de Tsjechen niet on opgemerkt wilden laten voorbij gaan. Op een feestelijk en kostbaar blokje van 3 Kronen, afb. 2, zien we het bruidje in Tsjechische kledij, en daaronder de eerste tonen van Smetana's meest populaire opera. Smetana leefde van 1824 tot 1884. had voor zijn opleiding veel aan Liszt t« danken, bepaalde zich niet al leen tot opera's, maar is nog steeds beroemd en geliefd en heus niet alleen in Tsjechoslowa- kije door zijn andere composi ties, waarvan ik bijv. alleen r de Moldau Het zal u misschien bevreem den op een Belgische zegel, afb.3, het portet aan te treffen van de Duitse scheikundige Friedrich August Kekulé von Stradonitz (1829/1896), die 100 jaar geleden de benzeen-formule vond. Dat België hem eert vindt zijn oor zaak in het feit dat Kekulé in Gent hoogleraar was en juist in die Gentse periode zijn naam voorgoed verbond aan de ben zeenstructuur. Vandaar ook dat België als stralenkrans rond zijn portret zijn benzeenformule heeft aangebracht: C6 H6. Voetbal ujereldtoernooi wedstrijden om de Rimet-cup. Een reeks wedstrijden die vele niet-\ bailers avond aan avond het t.v.-genot vergald heeft. Ook de filatelisten worden er nolens vo- lens met hun neus op gedrukt. Want er is een zondvloed van voetbalzegels verschenen, uit al le mogelijke en onmogelijke lan den. We wezen in deze kolom men eerder al op die van Polen, Hongarije enz. Niemand zal het Engeland zelf euvel duiden dat het ook een drietal zegels aan dit sportevene ment binnen de eigen landsgren zen wijdt. Een serie van 3 waar den waarvan de twee meest geslaagde voor u afgebeeld wor den onder de nrs. 4 en 5, spelmo menten. Natuurlijk kijkt tra ditiegetrouw de Koningin weer toe. Dat deed ze trouwens ook lijfelijk bij de ontmoeting Engeland en Uruguay (0-0). Cyprus herdenkt op afb. 6 ge neraal Thimaya, commandant van de VN-troepen op Cyprus, die vorig jaar stierf. Hü was stafofficier bij het Indiase leger en had een bijzonder eervolle staat van dienst mede in vele internationale militaire missies zien hem in Duitse regel Erg enthousiast ben ik het Duitse zegel ter gelegenheid van de Katholiekendag in Bam berg dit jaar, dat gehouden wordt onder het motto „Auf dein Wort hin", (op Uw woord!). De ontwerper, prof. Oberberger, be kend kunstenaar (een mozaïek van hem in het Vaticaan, kerkra men in de Dom van Augsburg en Regensburg) illustreerde de op dracht van Jezus tot zijn discipe len door een bijna middeleeuws aandoende tekening van de won derbare visvangst. De discipelen, moedeloos na een nacht zonder van de Antillen, afb. 10, waarop het verblijf van Michiel de Ruy- ter op St. Eustatius wordt geme moreerd. De beroemde vloot voogd bezocht dit eiland enige malen, o.a. met de Salamander. Op het eiland is ook een gedenk- Zuid-Vietnam dankt op afb. 8 naald aanwezig om dit verblijf de „vrije" landen, die hen steu- in herinnering te houden, nen in materieel opzicht tegen de Vietcong aanvallen. We zien op f» de symbolische zegel de takel met goederen, ontvangen uit bei de halfronden. Frankrijk gaat door met zijn populaire kunst geschiedenis op zegels. Op groot formaat worden reproducties ge geven van Franse meesterwer ken. Op afb. 9: „de pas gebore ne" van De La Tour. We besluiten met een zegel iiiiii||||||||||||||||||||||||||||lillll!llilll|llii:illltlllllllll^ Deze week is er geen 1 jeugdrubriek, omdat tante s H Jos ziek is. We hopen dat ze gauw weer beter wordt, s 1 zodat jullie weer brieven 1 kunnen sturen. i AA 1 i iül i 'r i W .V, ■A0 E &E9al 0 I a Dxe8t Kxe6 6. Pg7t en eft mat. Speelt zwart in Kf7 dan volgt 3. Dg7f atuurlijk Dc7t niet t Correspondentie en oplossingen tan de heer H. J. J Slavekoorde, joudreinetstraat 125, Den Haag. PUZZEL VAN DE WEEK uitgestorven vogelsoort. 81. V ak Tiber. 85. led? 86. meisjesnaam. 87. verkeerd. 89. vluchtheuvel. 91. wijzei kompas. 92. ontelbaar. 93. zuivere. Vertikaal: 1. vuurgloed. 2. oude Egypt, zonnegod. 3. plaats in N.-Brab.. 4. twijg. 6. overblijfsel bij verbranding, 7. meisjesnaam. 8. maanstand. 9. op die tijd. 10. paard. 11. spil van een wiel. 12. woede. 14 teken. 16. soort vink. 18. republiek in Z.-Amerika. 20. lichaamsdeel. 21. natuurlijk waterbekken. 22. zandplaat in zee. 24 aanspreektitel van een koning of keizer. 26 hoepel. 27. plaats in Gelderland. 28. jongensnaam. 30. dorp in Groningen. 33. plaats in Gelderland. 35. achting. 37. onder geschikte. 38. aanw. voornaamw.. 39. metaalsoort. 41. inhoudsmaat. 43. plaats in Utrecht, 44. erfelijke stand <Ind.). 46. insekt. 48. gem in N.-Brab„ 49. baan voor balspel. 50. gebod. 56. eikenschors. 58. godin \an dc dageraad. 60. vogel. 61. zijde, 62. insekt. 64. overal. 65. stad in Zwitserland. 66. stad in Italië. 67 meisjesnaai k plaats in Utrecht. 71. ning. „Mijn dochter, de prinses, zit steeds voor de spiegel zich zelf te bewonderen en te verzin nen welke jurk ze zal aantrek ken om er nog mooieruit te Ze kamt de hele dag haar krullen en ze is zo ijdel, dat ze voor niets en voor niemand tijd heeft dan voor zichzelf. Over een paar jaar zal ze de koningin van het land zijn, maar ze wil niets leren en hoe kan een domme prinses nu ko ningin worden?" De koning schrok op uit z'n gepeins, toen er op de deur ge klopt werd. JTEN LAKEI kwam binnen en buigend zei hij: „Sire, hier is de minister om U te spreken". „Laat de minister binnenko- Na een eerbiedige buiging zei de minister: „Koninklijke Hoog heid. U heeft me laten roepen, waarmee kan ik U van dienst zijn?" De koning vertelde hem toen van zijn zorgen over de prinses en vroeg of hij geen middel wist om haar van die nare ijdel- heid af te helpen. De minister dacht lange tijd diep na. „Koninklijke hoogheid", sprak hij tenslotte, „U zegt, dat de prinses de hele dag voor haar spiegel zit, laten we de beste spiegelmaker van het land hierheen halen en hem vragen, of er niet iets aan die spiegel veranderd kan worden, zodat de prinses zichzelf niet meer ziet, zoals ze in werkelijk heid is". „Tja", antwoordde de koning. „Je bedoelt dus een soort to verspiegel, dat zal niet meeval len. Maar laten we het maar proberen, als die spiegel een veranderde prinses laat zien, krijgt de spiegelmaker een gro te beloning." Zo kwam het dat een beroem de spiegelmaker opdracht pli 77. karakter. 78. onbep. munt. 86. afkorting de Griekse letter p OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Wallis. 5. kelder 10. are. 12. ore. 13. Riel. 15. olm. 17. leeg. 18. duel. 20. abel. 22. JB wijsgeer. 75. planeet. 84. vreemde zieknoot. 90. 79. insekt. 82. heks. 84. vreemde 24 pl. 27. elp. 30. die. 33. Ka: 37. of. 38. adi. 30. die, 33. Kassei, 35. Abel. 36. i Lena. 40. Her- 45. Peet 46. Km. 47. Mn. 48. Alda. 50. tra. 52. as. 54. ora. 56. nn. Perk. 47 Mina. 49. 43. de. 49. stel. 51. ma 58 dra. 59. later >0. Milaan Vertikaal: 1. Warder 2. Ai 1. leed. 4. in. 6 en. 7 doel. 8 er I. regent, 11. kl. 14. luim. 15. o. INZENDINGEN inzendingen worden voor don- lerdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit buitend op een briefkaart wor- ien geschreven. In de linker- kreeg, een spiegel te maken, die een soort tovermiddel moest hebben, zodat de prinses van zichzelf'zou schrikken, als ze er in zou kijken. De koning wacht te vol ongeduld en toen na een paar dagen de spiegelmaker aan de paleispoort klopte, werd hij direct bij de koning binnen gelaten Voorzichtig werd de spiegel uitgepakt en tegen de muur ge plaatst en toen de koning er nieuwsgierig voor ging staan, kon hij haast niet geloven wat hij zag. of hij gegroeid was. Zijn gezicht was heel smal en hij had een hele lange kin. Sprakeloos ging de koning dichter naar de spiegel toe en toen leken zijn armen heel kort en dik en hij had een bol ge- „Ma... ma... ma.... maar hoe is dat nu mogelijk?", sprak de ko ning stotterend van ongeloof, „ben ik dat werkelijk?" Nog eens en nog eens bekeek de koning zichzelf in de spiegel, dan weer eens heel dichtbij en dan weer eens veraf en terwijl de spiegelmaker met een glim lach de verbaasde koning ga desloeg, wreef hij tevreden zijn handen, omdat de spiegel zo'n succes was geworden. „Hoe bestaat *t". sprak de ko ning een hele tijd later. „TIJ verstaat je vak en je hebt de beloning ruimschoots verdiend. We zul len de minister, die dit plan verzonnen heeft hier laten ko men en horen wat hij van die toverspiegel vindt". Ook de minister stond met open mond van verbazing naar zichzelf te kijken en kon haast niet geloven, dat hij het zelf zou me toch al heel erg vergis sen, als de prinses met deze spiegel niet zou genezen haar ijdelheid. Wat een pracht van eei verspiegel!" En terwijl de spiegelmaker heel gelukkig met een grote zak goudstukken wegging, konden de koning en de minister niet genoeg krijgen van c verspiegel en steeds opnieuw weer bekeken ze zichzelf. y^VONDS, TOEN de prin ses in diepe slaap lag, ging de koning met naar haar slaapvertrek en zachtjes werd de oude spiegel van de muur gehaald, terwijl de nieuwe op precies dezelfde plek werd opgehangen. „Ssst, ssst!', fluisterde de ko ning. „sst, laat de prinses niet wakker worden" en stilletjes verlieten ze de kamer van de slapende prinses. De koning kon die nacht de slaap goed vatten en toen eindelijk zijn ogen van vermoeidheid dichtvielen, was het al bijna ochtend geworden. Na een kor- ;e slaap schrok de koning wak- eer van het verdrietige gesnik /an zijn dochter. .yADER. VADERTJE, er is iets verschrikkelijks met ne gebeurd. Ik ben zo lelijk geworden". De koning deed net of hij nergens van af wist en :ei: „Nou, nou, kalm nou toch, vat is er aan de hand?" Snikkend vertelde de prinses: .Vader, ik ging vanmorgen net zoals ik altijd doe voor mijn spiegel staan en toen schrok ik toch zo. ik had hele lange ar en benen en een heel uitge rekt lang gezicht. Ik dacht, misschien ben ik log niet goed wakker, ik zal iet wel dromen en toen ging i" 'lakbij de spiegel i ik i klein en dik. Oh, wat moet ik toch beginnen, het is lijk, ik geloof dat ik m te kijken of het werkelijk T~JE KONING wachtte af wat er zou gaan gebeuren. Even later kwam ze de kamer van de koning weer binnen en snikte „Maar kindje, hoe kan ik je helpen? Maar wacht eens, ver tel me, zit je hartje op de juiste plaats?" „Wat heeft mijn hartje te ma ken met mijn lelijkheid?" vroeg ze verontwaardigd. i oprechtheid is tien keer namer. Ik voor mij heb liever te maken met een lelijke maar eerlijke man of vrouw dan met een mooie onoprechte. Heus kindje, schoonheid en knapheid van uiterlijk zijn niet zo be langrijk als jij wel denkt." „Ja maar vader, hoe kan een lelijke prinses nou ooit konin gin worden?" het uiterlijk gelet dan op goed heid en eerlijkheid en verstand. Een mooie, knappe prinses, zon der helder verstand en oprecht- nder helder verstand en oprecht heid en goedheid kan immers geen koningin worden?" En toen vertelde haar vader haar het geheim van de spiegel. „Ik geloof U niet, vader", snikte ze het uit. „Kom dan maar met me mee", zei de koning. hij i spiegel En si ging hij gel staai de prinses het uit met z'n dochter de betoverde spie toen gierde /an plezier. |_JAAR VADER was net zo veranderd als zijzelf was en toen begreep ze. dat ze er I tussen was genomen. Toen ze 1 later de koningin van het land vvas geworden, was ze haar va- der erg dankbaar, dat hij haar I had geleerd, dat een knappe en verstandige koningin meer voor 't volk kan doen dan een dom me, ijdele, maar mooie vorstin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 12