mim® Engelsen hervonden hun zelfvertrouwen „OUDEN VAN ZWEMDAGEN" BLEKEN TOCH STERKSTEN MP* A J3ï, DERDE DAG LEIDDE DOOR PRACHTIG GROESBEEK Geroutineerde Vierdaagselopers geven recepten voor beginners Finale wordt historische wedstrijd illltfl Torres schoot Portugal naar derde plaats Waardige bekroning op loopbaan van Dienst Sportprogramma VRIJDAG 39 JULI 1966 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Dikke boeken zijn te schrijven over de merkwaardig ste recepten en methoden om de Vierdaagse zonder moeite uit te lopen. Om helemaal duidelijk te zijn: als er, zoals gisteren, zo'n ruim veertien duizend wandelaars over de beruchte zeven heuvelen tussen Groesbeek en Berg en Dal trekken, kan men precies evenveel adviezen krijgen over voetverzorging, training, soorten schoenen en blaarbehandeling. Een niet al te uitvoerig chroniqueur zou van het „Handboek voor Vierdaagse-lopers" een bescheiden encyclopedie maken, een standaardwerk overigens, dat elk jaar aanvulling behoeft, want er komen steeds meer pientere ideeën bij. dalend bebben wij Vierdaagse gaat record opleveren NIJMEGEN Het Is zeer waarschijn- lijk. dat een record-aantal deelnemers de gouden Vierdaagse volbrengt. Tegen de verwachting In waren er gisteren slechts 151 uitvallers, waardoor er 's avonds offi cieel nog 14.142 deelnemers waren. „Eerst wilde zij er niet aan. maar toen behendigheid van een routinier twee heb ik gezegd: lieve kind. dan kunnen pilsjes naar binnen hikte, zei hij: „Ik we nooit samen lopen. En toen is zij ïoop so'n zeven kilometer per uur". En gaan oefenen. Zij komt ook uit weg was hij, in zijn vuurrode trai- Frlesland. Ze is wilskrachtig en dus ningspak en op zijn zwarte basket- heeft ze het geleerd' Medicijn voor een goede conditie is volgens de Buwalda's elke dag een vin gerhoedje cognac na de mars. „En dan een uurtje naar bed met de benen een beetje hoger dan het hoofd. Als je dan wakker wordt. Is het net alsof je hele maal niet hebt gelopen". Trainen is erg belangrijk. „Wij oefe nen eigenlijk het hele jaar door. We wonen vlakbij de bossen en maken bijna elke dag een grote wandeling in de omge ving". De training voor deze Vierdaagse echter bijna voor niets geweest. AI klimmend tientallen tlps-voor-beginnellngen verza- Twee weken geleden kreeg de heer Bu- meld en wij geven ze graag voor verder walda -- gebruik door. De Hagenaar S. van Arkel (73). die met zijn zestigjarige vrouw tot de beide oudste echtparen in deze Vierdaagse be hoort, sloeg de spijker op de kop: „De Vierdaagse is een infectieziekte. Wie er een keer door is aangestoken, komt er nooit meer vanaf". Hij spreekt uit erva ring. Veertien jaar geleden liep hij voor de eerste maal mee en sindsdien is hij elk jaar van de partij. Zij vrouw is voor de zevende maal in Nijmegen. Gepensio neerd accountant Van Arkel, nippend aan een kopje uitstekende thee: „Ik heb wandelen geleerd. Eerst op Klederdracht hevige aanval van ischias. Een bevriende chirurg hielp hem er vanaf door een zweetkuur voor te schrijven. Nauwelijks uit bed werd hij overval len door een zomergriep. Dat was twee dagen voor de start. Mevrouw Buwalda had de talkpoeder en smeersels alweer uitgepakt, toen haar man zich weer fit voelde en besloot toch naar Nijmegen te gaan. En hij heeft er geen spijt van... Nog een tip: voor de tocht over de zeven heuvelen is de oude veldleger-pas niet geschikt". De pas moet wat kleiner worden en je moet het vooral kalm aan korte tochtjes en van lieverlee op grote Elke morgen verschijnt een iets kleiner re afstanden tot ze getraind was voor de Hannes van Eek (36) uit Ede (blauwe aantal aan de start, omdat er altijd een Vierdaagse klel en broek_ rode zakdoek balschoenen. Er zijn ook wandelaars <sters), die he lemaal geen methode hebben. Eén van hen is de Schiedamse mejuffrouw W. Hille, secretaresse in het Euaokla-zieken- huis te Rotterdam. Fris als een hoentje, als we het zo mogen noemen, tippelt zij over het parcours. Ze vindt het van zelfsprekend. dat ze fit is. „Als je dat niet bent. is het geen genoegen meer". Voor haar is de Vierdaagse het sluitstuk van de vakantie, die zij in Enge land heeft doorgebracht. Daar heeft zij als oefening één keer een todht van 25 mijl gemaakt. Onder de ervaren wandelaars maakte de beul-van-de-hoogste-heuvel gisteren weinig slachtoffers, maar aan de nieuwe lingen. nog niet op de hoogte van al die recepten, had hij een gemakkelijke prooi. Vol goede moed, zwaaiend ei zin gend defileerden zij kleine vijftig wandelaars zijn. die het niet meer kunnen opbrengen de tocht voort te zetten. Desondanks blijven er dan nog 14.000 deelnemers over. Daar de laatste dag met de glorieuze intocht praktisch geen uitvallers oplevert heeft het er alles van, dat de rond 14.000 deelnemers in de loop van de middag over de finishstreep gaan. Verleden jaar waren er 11.801 deel nemers, die deVierdaagse uitliepen. Tot nu toe was de Vierdaagse van 1959 een record met 12 825 wandelaars die de vier dagen volbrachten. Sterrenploeg LONDEN Drie Britse voetbaldes kundigen hebben donderdagavond de volgende sterrenformatie gekozen uit de beste spelers van het tornooi om de wereldbeker voetbal (4-3-3 opstel ling: Banks (Engeland). Sanchls (Spanje), Schulz (West-Duitsland), Moore (Engeland). Marzollni (Argen tinië), Beckenbaucr (West-Duitsland), Bobby Charlton (Engeland). Woronin (Sowjet-Unie), Bene (Hongarije) Pele (Brazilië) en Eusebio (Portugal). De ploeg is gekozen door Billy Wright, de voormalige aanvoerder van de nationale Engelse ploeg, een voorma lige trainer van het Engelse elftal en door Don Revie, die vroeger binnenspe- ler in de nationale Engelse ploeg is geweest. De drie mannen hebben voor de BBC- televisie commentaar op de wedstrij den in het tornooi gegeven. A Voor-vakantie „De training is belangrijk. Dit jaar is er weinig van gekomen. Daarom was de eerste dag nogal zwaar". Het echtpaar Van Arkel beschouwt de Vierdaagse als een soort voor-vakantie: „Het Is 'n prach tige voorbereiding op onze reis naar de Zwitserse bergen in september". En dan de adviezen van het Haags* echtpaar: „Koop goede schoenen en verzorg je voe ten prima. Heus, dan krijg je geen bla- Groesbeek, minzaam toegeknikt door de officials die niet konden zwaaien, omdat zij in de ene hand een onduidelijk stukje baksel en in de andere hand een brande wijn-met-suiker droegen. Na de tweede en derde heuvel verstom de het gezang. Kreunend en strompelend begonnen zij aan de volgende helling, transpirerend onder de warme zomerzon Tientallen wandelaars gaven het halver wege op. Zij konden niet meer op hun pijnlijke voeten. Toen zij hun schoenen uittrokken, stond het bloed in hun wol len sokken. Achter de bosjes liet de beul Over de zeven heuvelen zijn in de loop der jaren de vreemdste verhalen rond gestrooid. Bekendst is het verhaal over het mannetje, dat met een moker op de top van de hoogste heuvel staat en een ware slachting onder de wandelaars aan richt. De Van Arkels hebben de „beul" nog nooit gezien: „Het mooie landschap inspireert ons zo, dat we zonder dat we het eigenlijk merken over de zevende heuvel zijn..." Niet te controleren, maar wel geloof waardig is de methode die de heer G. P. j zijn snerpende lach h nek. witte klompen) lachte breeduit, toen hij, bijna snelwandelend, van de laatste heuvel kwam zetten: „*t Valt best .1 mee. maar je moet je tempo aanpassen". Limonadesiroop Eén keer per jaar trekt hij de Gelderse klederdracht aan en dat is tijdens de Vierdaagse. Hij heeft er veel be- daar is bet hem om begonnen. uun uc De doorzetters kwamen er. Op de v»^iJUh««'irHU«Kwakkenbergseweg was het ergste leed egonnen 1 *eleden- Daar »tond ook mevrouw S. M. Voor dcgênêiTdi"^ Hompen dï Vitr- J: "Z daagse willen uitlopeS: HanSes van Eek F1?"n" Nlfhtlnrale niet beker, rode en doet ongeveer 420 kilometer met één stel. 5ele„ aangelengde limonadesiroop om Hii is er echter snel doorheen, want hiJ I 8™e""' i'n tachtig kilometer. Daarmee doet hii de naam van zijn wandelvereniging wél I eer aan: Laat Ons Lopen, afgekort als LOL, uit Bennekom. Zonder training De Antwerpenaar Jan Baptist van Hoeck (54) spot met alle adviezen om goed getraind aan de Vierdaagse mee te doen. Twee jaar geleden begon hij pas te wandelen en hij doet dit jaar voor de eerste maal mee. Hij vertelt: „Dat is gekomen door een weddenschap. Ze be weerden, dat ik niet kon lopen. Ik heb Buwalda (71) uit Ermelo aan de hand bewezen dat wel te kunnen door van doet. Hij loopt dit jaar voor de achtste Deurne in Brabant naar Deurne bij Ant- keer mee en tijdens al die Vierdaagsen werpen te lopen, zeventig kilometer". De heeft hij gewandeld volgens de „oude veldleger-pas uit 19141918". Hij verze kert: „Dat is de oude veldleger-pas. Vraag het maar aan alle oud-militairen uit die tijd en zij zulen bevestigen, dat deze pas ideaal is voor de Vierdaagse." De oud-Fries,die jarenlang als planter in het voormalige Nederlands-Indië is ge weest. legt uit, dat de oude veldleger-pas vijf centimeter groter is dan de pas, die op het ogenblik in het Nederlandse leger wordt gehuldigd. En die vijf centimeter schijnen het 'm te doen.. Ook de heer Buwalda loopt samen met zijn vrouw (61). Zij beheerst eveneens de pas van haar echtgenoot. Buwalda: platenbakker Van Hoeck had de wed denschap gewonnen en tevens zijn liefde voor de wandelsport. Terwijl hij met de dat drinken!" De Rotterdamse stucadoor J. A. Th. Beerden (46) zei na een paar gretige teu gen uit de grond van zijn hart. „Heer lijkToen ging hij weer snel verder. Met elke beweging van zijn hoofd maak te het beertje, vastgemaakt aan een poot van zijn bril, een duikeling. „Morgen krijgt m'n beertje een parasolletje op. In de tuin van „De Vereeniging", waar het grint een laatste aanval doet op ge teisterde voeten, waren 's middags erbar melijke toneeltjes te zien. Maar er was niemand, die erover dacht het op te ge ven. Want wie capituleert er met de glimmende kruizen lokkend In de ver te? (Van onze sportredacteur Meindert Leerling) LONDEN Na de prachtige overwinning van Engeland op Por tugal vraagt elke Engelse voetballiefhebber het uitdagend aan een ieder die het maar horen wil. Eindelijk is er reden om een borst op te zetten, nu durft men zonder direct hardop te worden uitgelachen zelf het antwoord te geven op de vraag „who is de greatest?" „ENGLAND". EngelandWest-Duitsland, een finale die al bij de aanvang voor mogelijk werd gehouden, maar in eerste instantie toch weer werd afgevoerd toen de Engelsen allerminst imponeerden. Wembley zal morgen sidderen op zijn op zich stevige grondvesten, nimmer in de Engelse voetbalhistorie en die grijpt al ver terug is er zo'n belang rijk voetbalgevecht geleverd als nu voor de deur staat. En in Wembley is men EINDHOVEN Op de derde dag i dienden die te hulp schoten toen het nationale zwemmen begin dit jaar ernstig in het slop was geraakt, hun trainingsopofferingen beloond zullen zien met een plaats 'n de ploeg voor de Euro pese kampioenschappen. Alle drie ondervonden dat e en co me-back zoals Gretta Kok die maakte, alleen is weggelegd voor de allerbe- gaafdsten. Gewone stervelingen bepalen een hiaat in de training met mindere verrichtingen, vooral in de zwemsport, waar het prestatieniveau elk jaar verder wordt opgevijzeld. Met die wat wrange realiteit maakte Jan Jiskoot dmderdag kennis De 26-jari- ge leraar lichamelijke opvoeding be zig aan het definitief laatste jaar van zijn ongeëvenaarde carrière won de 400 meter wisselslag in 5 09.7. D3t is zijn beste prestatie van dit seizoen, maar on voldoende voor een finaleplaats bij de Europese kampioenschappen in Utrecht. En dat is nu eenmaal het kriterium, dat de KNZB zal aanhouden bij de selec tie van de oloeg. Aan de andere kant is het zo, dat niemand meer recht heeft op een waardig afscheid dan Jan Jisioot, die door zijn karakter en „sportsmanship" in een reeks »ran jaren een niet weg te denken figuur :s geweest in de Neder landse ploeg. Elfde maal hadden moeten vechten om zich te kwall- Zelfs Jan J'skoot en Betty Heukels. die de eerste race op hun akkertje hadden gezwommen, gingen 's avonds niet zo soepel door het water als verwacht. Daar bij had Betty Heukels nauwelijks te genstand van betekenis. Els Hulsebos, die in staat werd geacht haar te kunnen opjagen, kwam door een zeer zwakke schoolslag niet verder dan 5 42.3. Ook Betty's derde 100 meter altijd haar sterkste banen waren niet overtui gend. De Eindhovense zegevierde deson danks in 5.30.2, een tijd die nog atlijd perspectieven oiedt op een medaille bij de E K. Het programma werd donderdag ver der gevuld met een aantal nummers on der de 16 en 14 jaar Daarbij kwamen de rugslagspeciaiisten. de 15-jarige Jose van der Putten (1.14.4) en de 14-iarige Bob Schouten (1.06.1) tot hoopgevende presta ties, evenals de 13-jarige Theo Botter (He: IJ) op de 100 meter schoolslag bene den 14 jaar (1.22.3). Uitslagen felle De wisselslagtltel, die Jiskool strijd met Wim Muider (5.14.9) Ihur van Oest (5 15.2) behaalde, was elfde nationale kampioenschap. Hij won er vier op de wisselslag, vijf op de vlin derslag en in 1960 en 1961 op de rugslag. Bij de huidige, perfect georganiseerde kampioenschappen liggen nu reeds de eerste prijzen op de 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag voor hem gereed. Een andere „onvoldoende", al? men de eis van de kans op de finaleplaats na afloop van de kampioenschapper strin gent hanteert, oehaalden de zwemmers op de 200 meter vrije slag. Alleen de snelste: Dick Langerhorst. maakte de tijd. die coach Kerkhoven zich als gemid delde van zijn kwartet had voorgesteld 2.05.0. Johan Bontekoe en Aad Gudt ble ven er met 2.05.6 en 2.06.3 niet ver van al. maar de vierde man: Beit Sitters (2.08.6 en in de series 2.08.5) was secon den te langzaam. Een andere man schijnt niet beschikbaar, nu Rinus van Beek van 2.08.8 in de series terugviel tot 2.10.1 in de finale. Nieuwe opzet De finales van gisteren hadden enigszins te lijden onder de nieuwe opzet van de kampioenschappen: series enfi nale van een nummer op dezelfde dag. Voor de 400 meter wisselslag het zwaarste nummer dat de zwemsnort kent bleken die twee races op een dag te veel. Jongens en melsj^s, die In ue series Finale 200 meter vrije slag heien: 1. en kampioen van Nederland: Dick Langer horst (HZPC) 2.05.0; 2. Johan Bontekoe (HPC> 2.05.6: 3. Aad Oudt (ZIAN) 2.06.3: 4. Bert Sitteis (Het LD 2.08,6; Finale 400 meter wisselslag dames: 1 en kamoioene van Nederland: Betty Heu kels 5.3ÓJ2: 2. Els Hulsebos (GPC) 5.42,3: 3. Corry Mulder (Merwede) 5.54 2; Finale 400 meter wisselslag heren: V en kampioen van Nederland: Jan Jiskoo1 'Het IJi 5 09.7; 2. Wim Mulder (Zwem- Ar^ lust) 5.14.9; 3. Arthur van Oest (Het U) ™r" Ie ic o. r,. ■#- Een Irani spelmoment uit de wedstrijd PortugalRusland. Anatoli Banishevski rechtsin donker shirt scoort het Russische doelpunt na een misgreep tan de Portugese doelman Pereira flinks) die een vertwijfelde poging doet zijn fout te herstellen. toch wel wat gewend. Maar de vaak stoïcijnse Britten, d'e eohter In het voet balstadion bulten hun zinnen kunnen ra ken wanneer rood old England prachtige successen boekt, gaan nu plotseling de grote waarde erkennen van de wereldti tel. Het heeft jaren gekost om de Engelsen bij de wereldkampioenschappen te be trekken voor het eerst ln 1950 waarna d« Britten nog met een duide lijke onverschilligheid de eliminatie ln dc kwart-flnalea accepteerden, Maar het Brits voetbal heeft nieuwe Impulsen no dig om weer te worden gezien als he' beste dat er op de wereld bestaat. Aan vankelijk stonden de Engelsen ook meer -#- Als officieel vertegenwoordiger van de Duitse bondsrepubliek zal Paul Lücke, minister van binnenlandse ken, zaterdag naar Londen vliegen de finale bij te wonen. 5.15.2; Twee trotse Nederlandse zwem- kampioenen; Bettv Heukels en Jan Jiskoot Zonder teel tegenstand te hebben ondervonden tikten zy als eerste aan op de 400 meter wisselslag bij resp. de dames en de heren. Zwitser fluit WK-finale (Van onze sportredacteur Meindert Leerling) LONDEN Hoe de uitslag van de morgen te spelen finale En gelandWest-Duitsland om het wereldkampioenschap voetbal ook moge aflopen, de Zwitserse scheidsrechter Gottfried Dienst uit Ba sel is de koning te rijk. Hij is belast met de arbitrage van de eind strijd. Een hoogtepunt waarvan de meeste topscheidsrechters zo ook b.v. onze landgenoot Leo Horn slechts kunnen dromen. Ook arbiter Dienst heeft gedroomd. „Ik had natuurlijk vurig gehoopt deze bijzonder eervolle aanstelling te krijgen, maar ik rilde toch echt over al mijn botten toen ik deze taak op mijn schou ders gelegd kreeg. Geweldig". Het is in Zwitserland niet gebruikelijk dat toparbiters voor hun vijftigste jaar afscheid nemen. Zodat de nu 47-jarige Dienst in feite nog diverse gouden iaren "oor de boeg heeft „maar", zegt hij. „het stellig niet uitgesloten dat ik me finale op Wemblev u" terugtrek. Je bereikt i: geweldig hoogtepunt. Maar ik neo een paar nachtjes om er ov-ir te slapen of ik inderdaad deze op zich verstrekkende en tevens wat onverwacht genomen beslissing zal nemen Bekende klank De Zwitserse referee heeft een bijzon der bekende klank in het wereldvoetbal, want hij draait al vele jaren aan de top mee. Ook voor hem gold de gouden sport - regel „Wat goed is komt snel". Dienst die een verdienstelijke carrière als voet baller opbouwde in de vereniging Basel door tien Jaar als linksback en linksbui ten te spelen, werd gedwongen er een Zwitser, getrouwd en twee dochters, punt achter te zetten toen hij een me- llch voor het oog van de gehele wereld niscusoperatle moest ondergaan. Hij bewust van zijn «ware taak. Want on- werd scheidsrechter en stond reeds na dsnks alles zal het veel van de taktlek zes Jaar op de Internationale UJst. Van de scheidsrechter afhangen of de In zijn nu achttienjarige loopbaan als eindstrijd de bekroning zal worden van arbiter leidde hij 843 wedstrijden, waar- het wereldkampioenschap 1966. bij hij in twintig landen acte de présen- ce gaf. Tweemaal was hij ook belast met de leiding van de finales om de Euro pa-Cup. namelijk in 1961 en 1965 tussen resp. Barcelona-Benfica en Benfica-Intei'. Vier Jaar geleden was hij ook aanwezig bij de wereldkampioenschappen in Chili waar hij toen de halve finale tussen Tsjecho-Slowakije en Zuidslavië leidde. Dienst stond samen met de Hongaar Zsolt op de nominatie voor de eindstrijd uit de sportwereld die stellig zou zijn toebedeeld aan de immers nooit men bekende Engelsman Dagnall ware het niet dat Engeland in de finale is doorgc- Zware laak Daarom dus morgen de bijna 1.80 lan ge Zwitserse PTT-employé Dienst die heel veel van de eindstrijd verwacht, waarbij hij er op hoopt dat er voor alles LONDEN Twee minuten voor het einde van Portugal-Rusland om de derde en vierde prijs in de strijd reldkamploenschap voetbal redde Torres niet alleen voor Portugal de zege, maar bespaarde daarmee tevens de 70.000 toeschouwers in Londen een verlenging. Niet dat wordt geste wedstrijd Portugal-Rusland had laten zien, riep allerminst om verlenging. Bei de teams bleken zonder spirit en inzet en niemand beleefde er in feite een moment plezier aan. En juist daardoor dreiL twee minuten voor het laatste fluitsig naal van de Engelse scheidsrechter Dag nall een verlenging. BIJNA 'VERLENGD Een na rust vrijwel voortdurend aan vallend Portugal kon nauwelijks gevaar lijk worden en de rappe tegenstoten var de Russen werden bijzonder zwak afge rond. Maar ja. een beslissing moet er nu eenmaal altijd komen en daarom werd dat extra half uur dat volledig had moeten worden uitgespeeld ongeacht of er een doelpunt ln zou worden gescoord door velen met angst en vrezen tege moet gezien. Vooral door de honderden verslagge vers die allen van tevoren hun lijnver bindingen op tijd hebben vastgelegd. Maar Torres voorkwam alles toen hij samenwerking met Augusto en een mis ser van midback Kornev vrijstaand van dichtbij Lef Yashin volkomen kansloos Portugal won met 2-1 en veroverde de derde prijs. Verdiend, zowel op grond van de prestatie in dit wereldtornooi ge leverd als door het spel tegen de Russen. De Sowjets hadden hun elftal sinds maandagavond op vier plaatsen gewij zigd en vooral van rechtsbuiten Metrevel- li werd veel verwacht, maar dat kwam er nauwelijks uit. BLUNDERS De beide doelpunten die in de eerste helft werden gescoord kwamen uit blun ders. De eerste na 13 minuten toen Khurtsilava bij een kopduel met Torres onnodig hands maakte en Eusebio strafschop mocht nemen. Yashin kansloos tegen de kanonskogel, waarmee Eusebio zijn totaal op negen doelpunten bracht (1-0). De strijd werd er nauwelijks beter door. Het tempo was laag en de passes slordig zodat beide ploegen nauwelijks iets konden laten zien waarin men kanshebbers voor de wereldtitel kon her kennen. Ook sterspeler Eusebio kon geen redelijk aandeel leveren, evenmin de in Engeland zeer populaire Yashin. Juist voor rust werd het gelijk toen Pereira uit een voorzet van Mctrevelli blunderde en Banishevski gemakkelijk kon scoren (1-1). In de tweede helft gebeurde er al even min ic'.s verheffends en het Engelse pu bliek begon met langzaam handgeklap als uiting van misnoegen. dan koel tegenover het Europacup-voet bal. maar dat Is de loop der jaren ook duidelijk veranderd. Voor morgen geldt hier Engeland dui delijk als favoriet, ook als is men b(jna geschokt door het feit dat men niet ln de traditionele kleuren wlt-zwart mag uitko men. maar in het rood-wlt zal moeten spelen omdat de Duitsers diezelfde klen- -agen. Men ziet dat als een soort aanranding van de traditie. Maar zolang de wedstrijd nog niet is :wonnen, liggen de kansen voor belde elftallen mogelijk en de Duitsers lieb- ben ook van meet af aan duidelijk ge maakt een beste gooi te doen. Beide ploe gen zijn waardige finalisten, waarbij de Duitse aanval tot op heden wat produc tlever is geweest dan die van de En- Duitsland bouwde in vijf wedstrijden een doelgemiddelde van 13-2 op, tegen Engeland 7-1. Die grotere slagvaardig heid kan de doorslag geven of staat de bijzonder sterke Engelse defensie er borg voor dat dit voordeel niet kan worden uitgebuit? De schier onpasseerbaarheid van de En gelse defensie spreekt op zich duidelijk® taal, maar krijgt nog meer glans wan neer men weet dat ln de historie van het WK-voetbal slechts twee teams eerder de finale bereikten met slechts een doelpunt tegen. Dat waren Uruguay in 1980 en Hongarije in 1988, maar daarvoor speel den deze teams destijds slechts drie wedstrijden. Engeland nu vijf. Een punt dat mogelijk in het voordeel van Engeland pleit is dat men langzaam maar heel duidelijk naar een top is ge groeid. De Engelsen zijn nu al vijftien officiële interlands ongeslagen. Er wer den dertien overwinningen geboekt en twee gelijke spelen met een doelgemid delde van 13-7. Een overwinning met een doelpunt verschil is dan ook morgen niet ondenkbaar. Zelfs een gelijkspel zit er natuurlijk nog in, waarbij de match met een halfuur wordt verlengd. Valt do beslissing dan nog niet dan zal de wedstrijd dinsdagavond in zijn geheel worden overgespeeld. Piekeren Intussen zijn op het moment van schrijven de opstellingen nog niet be kend. De belde ploegen hebben zich her metisch verschanst ln hun hotel. Alf Ramsey en zijn assistenten piekeren zich het hoofd suf of zij Jimmy Greaves een van de lievelingen van het Engelse publiek moeten opstellen, terwijl de Duitser Helmuth SifhÖn niet weet wat hij met de geblesseerde Höttges aan moet. Jimmy Greaves kan bijzonder schot- vaardig zijn. maar hij Is de laatste tijd «a een lever-aandoening niet fit. Hij heeft de laatste vier maanden wel fel getraind en tegen Noorwegen nog vier Ïoals gemaakt maar in dit WK-tornool wam hij er niet aan te pas. Voor hem zouden Hurst of Hunt moeten vallen, llurst ls niet waarschijnlijk, terwijl Hunt ondanks zwak spel tegen Portugal nog altijd de meeste goals voor Engeland heeft gescoord. Overigens laat Greaves zich de laat ste dagen niet van de meest sympathieke wijze zien door in kranten openlijk kri tiek te uiten op de voor hem opgestelde spelers als llurst en Hunt. A Afwachten De laatste spannende uren zijn aange broken. Twee Westeuropese ploegen be twisten elkaar de wereldtitel. Engeland aangevuurd door een leger van ruim tachtigduizend fans. Duitsland begeleid door een kleine achtduizend aanhangers die de laatste weken Engeland hebben doorkruist om de Weltmeistermannsehaft 1966 naar de overwinning te schreeuwen. Een spannende eindstrijd volgt, waarbij helaas moet worden gevreesd dat het er minder correct en vriendschappelijk aan zal toegaan als dinsdagavond, want de Duitsers zullen stellig naast ongetwijfeld aanwezig zijnde voetbalkwaliteiten ook physieke hardheid in de strijd werpen en dat zou de zaak kunnen bederven. Laten we er het beste van hopen. VOETBAL WIELRENNEN Omd Vossemeer: Ronde van Oud Vosse- meer. Uwe Seeler zal morgenmiddag voor de wedstrijd tegen Engeland aan de Engelse Captain, Bobby Moore een vaantje overhandigen met de inscriptie Wembley 30-7-1966". De Duitse perschef Stolz verklaarde: „Wij hebben deze wimpel in het diepste geheim mee genomen. Want over een plaats ln de echter niet op wereldniveau stood. i hoop je alleen maar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7