Mode is een drama Hoeden worden meer en meer luxe mutsen Vrijwel gehele industrie geeft vakbonden geld Politie postte al vóór de moord Dit is geen ontwerpen meer9 maar dwaasheden zoeken Teeners moeten koopster worden Vierdaagse heeft 173 uitvallers Poes Pluis toch nog gered ,Wij waren beïnvloed door oorlogsverhalen' 7 WOENSDAG 27 JULI 1966 niot imnr oi Een witte bevermuts met een zwart fluwelen spiraal ontwierp Marc-Olivier. Dit zwart tule cocktail hoedje is gegarneerd niet een met rode pailletten beslikt versiersel. Het is een ontwerp van Jcan Charles Van Gilbert Orcel is turban van bedrukte jersey. Een kleine helm van wilt mouton ontwierp Jean Charle Rrousseau. (Van onze moderedactrice) Christiane PARIJS Zoals gewoonlijk opent Gilbert Orcel de hoeden- collecties en dit keer met modellen zonder enige garnering. Het heeft lang geduurd eer hij daar afstand van kon doen, maar nu doet hij het dan ook radikaal. Het materiaal is fluweel, be drukte jersey, Vilt, peluche-frappée of plastic. De modellen I voorbeeld een groen hoedje waarvan de T-. .ïi, onderkant hardblauw is. De rand ligt op zou men bijna stijve mutsen kunnen noemen. De punt helt niet Z|j tegen het hoedje aan en het effect naar achteren maar staat rechtop. Ze omsluiten het gezicht en laten van voren een groot deel van het haar vrij. BljMarie Christiane hebben verschei dene hoeden hoge bollen o.a. de casquet- tes en de pillendozen. Daarentegen zijn de Louis XI hoeden laag, meestal zijn J dubbelgeweven ntof: bii- deze Ook de baretten doen dit. Ze vallenworden, zijn alleraardigst en flatteren enigszins breed uit, in de regel hebben vooral jonge gezichten, ze gedrapeerde of hier en daar ingedeuk- Een bepaalde kleur lanceert Valves te bollen. Als kleuren voornamelijk lei- niet, we zagen zowel rood als hardgroen, blauw, beige, wat mos en bronsgroen, beige en roodbruin, een weinig oranje en licht bruin, wat oranje en vooral veel een wat geelachtig wit dat vanille ge wit. Een collectie ontworpen voor jonge met smaak geklede vrouwen, die tot haar verwondering kunnen ontdekken dat een hoed het toilet vervolmaakt. Jean Charles EROSSEAU hoopt dat de teenagers <\e hoeden weer in de mode zullen brengen. Hij is niet de enige, die dat denkt, want de warenhuizen schijnen voor het komend seizoen op een grote verkoop van soepele mutsen en baretten te rekenen. Borosseau heeft vooral veel baretten in zijn collectie, waarvoor hij zowel hardgekleurd satijn als feutrine gebruikt. Voor geklede modellen dra peert hij over een baret of bolletje een touwkleurig of zilveren net dat in de hals of op zij bijeen wordt gehouden. De tweed cloches met middelmatig hoge bol len hebben dikwijls een rand, die met vinyl is gevoerd. De turbans zijn meestal ven iersey en worden □oemd wordt, maar ook veel gewoon wit evenals wat zwart. De turbans zijn natuurlijk van bedruk te iersey, voor de overige modellen veel monair, melusine, tweed en taupé-ve- lours. Marc Olivier heeft jaren lang het mo deatelier geleid in andere huizen maar begon een jaar geleden voor zich zelf. Hij is een stille man die niets heeft van het „m'as-tu vu" dat veel van zijn colle ga's maar niet kunnen verliezen. Vandaar dat hij geen denderende carrière maakt. /il. wat niet wegneemt dat zijn succes steeds stijgend is en dit succes waarschijnlijk blijvend zal zijn. Hij is de enige, die voor casquettes en cloches een schuine ooglijn brengt; een lijn, welke we in geen jaren zagen. Zijn andere modellen staan recht op het B dë hak vïïtïê-lï00":,1} de ,re8el wat meer naar voren Soms kan men draperen zoals dan bll de anderen. De bonnets hellen wat naar achteren. De randloze hoedjes, die wel kleine kolbaks kunnen nomen, krijgen iets luchtigs door de garnering; deze bestaat uit een fluwelen kurkentrekker die in de breedte op de voorkant van het hoedje is gezet. Bij een nerzhoede Uit oude doos Gloed nieuw zijn de „bobs", die schuin behoren te staan en een klein voiletje op het voorhoofd hebben. Die hoedjes lijken als twee druppels water op die uit 1925. De kleuren: rood, paars, geel, blauw, wit. verder veel combinaties als kastanje bruin met hard rose en beige of rood met paars, verder groen, rose en zwart met zilver. Bosseau houdt -an glimmend estoffen zoals satijn, geolied taffetas, vinyl of zeildoek. Aan lamé en lurex kan hij ook geen weerstand bieden maar tulle, fluweel, tweed, feutrine en satijn worden toch het meest door hem verwerkt evenals tricot en haakwerk. De grootste lof, die men een modiste of, couturier kan maken is wel dat de collec tie niet te groot liikt. Dit nu is het geval met de hoedencollectie van PATOU, die van het begin tot het eind uitstekend is. f De modellen zijn jeugdig maar nooit mal jong en ze staan vrolijk zonder in excen- triciteit te vervallen. Helmen voor de wintersport, jagers- hoedjes voor 's morgens en voor sport. Cabriolets met bescheiden rand zijn voor de middag bestemd. Bonnets en turbans voor de namiddag en het cocktailuur. Enkele cloches, die nu eenmaal altijd mode blijven, maar vooral mutsen en nog eens mutsen. Die bonnets beloven een enorm succes te worden. Ze variëren van een ronde bol tot een half ei met de punt naar boven! zacht, verder veel wit en iets rood. Voor iedere hoed ontwierp Mare Oli- rier oorclips in de kleur van de hoed. ra groen met blauw is alleraardigst. Voor haar baretten neemt Marie Christiane behalve fluweel en taupé, niet alleen kostbaar bont, maar ook geverfd Hier geen cagoules maar kabouter mutsen, die al flatteren ze geen van veertig jaar, bij jonge gezichten wel erg leuk staan. Voor ouderen heeft Marie Christiane turbans, die tot over de orer getrokken kunnen worden en mooi gedra peerd zeer flatteus zijn. Ook deze modiste houdt van zachte kleuren maar kamt ook met veel bruin in verschillende nuances die van licht tot mahoniehout gaan. Paulctte Met heet aardigste nieuwtje komt Paulette. Ze heeft flaiteuse regenhoe den ontworpen wat tot nog toe nie mand gelukt was. Enige tijd gele den zijn de plastic fabrikanten Pen- nel en Flipo met een nieuw soort van plastic gekomen, dat ze stanglass noemen. Het is even doorzichtig als glas en kan geplooid worden. Paulet te maakte er turbans, baretten, cape- lines en hoge pillendozen van. Dik wijls zijn ze gegarneerd met een smalle bies gekleurde steentjes of een witte bard Min-top, ook uit de produktie van Pennel en Flipo. Paulette noemt die regenhoedjes „cages a cheveux", kooitjes voor het haar. De modellen zijn altijd smaakvol maar het elegantste is wel een hoge pillendoos, waarvan de zijkanten geheel bedekt zijn met goud gelakte hanenveren. Niemand had ooit gedroomd dat een regenhoed gekleed kon zijn! Rose Valois zich al in de Rue Royale ge vestigd en was beroemd voor haar cano- tiers en haar gedurfde baretten. Helaas de canotiers zijn sinds jaren uit de mode en de baretten hebben hun uitdagende lijn verloren om rustige hoedjes te wor den. Voor de ochtenduren maakte Rose Va lois kleine cloches, die bijzonder makke lijk te dragen zijn. Toch vormen de mutsen het grootste gedeelte van haar collectie. Deze bonnets zijn iets omvang rijker dan in andere huizen. De cagoules van jersey, waarop al of niet een rond bolletje van vilt gezet kan (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De eerste Vierdaagse- dag heeft tenminste 173 uitvallers opge leverd, voornamelijk wandelaars die zon der voldoende training hadden ingeschre ven. Gistermiddag meldden zich 14.591 deelnemers terug. Dat betekent niet dat hetzelfde aantal vanmorgen van start is gegaan. Doorgaans is het zo dat een vrij groot aantal wandelaars, dat nèt de finish van de eerste dag heeft gehaald, de an dere morgen verstek moet laten gaan. De eerste uitvaller werd gisteren al in Huissen, 4 km van de startplaats, geno teerd, in Eist waren er drie en in Ooster hout vijf. De anderen gaven het op de terugweg naar Nijmegen op. Vandaag ging het wandelleger naar het land var Maas en Waal. De grote rust was ir Wychen. dat beroemd is om zijn kasteel raadhuis van middeleeuwse oorsprong. Het weer was vanmorgen redelijk, na dat het vannacht hard had geregend. (Van o Leidse redactie) LEIDEN Als de buren geen kloek besluit tot inbraak hadden genomen zou de poes Pluis de bouwvakva kantie niet hebben overleefd. Nu ze nog op het nippertje gered, verrr gerd en uitgedroogd, maar nu geluk kig weer op krachten komend. Poes Pluis moest haar ondernemingszin betalen met langdurige opsluiting in een huis aan de Van Bemme- lenstraat, dat op het ogenblik wordt verbouwd. Ze kroop in een gat tus sen het plafond en vloer van de eerste verdieping, is daar kennelijk in slaap gevallen en had toen niet in de gaten dat de loodgieter het gat weer afsloot. De loodgieter verdween met vakantie en het lege huis bleef onbezocht. Daar zat poes Pluis dan in een kleine hermetisch afgesloten donkere ruimte. Pas na bijna veer tien dagen drongen haar wanhoopsge- luidjes tot de buren door. Men brak in, trok de vloer open en daar zat het uitgeputte dier, totaal verma gerd. Poes Pluis begint nu weer een beetje op krachten te komen en zij wordt verwend met slagroom en vis. niet voor een dame, die zich respecteert (Van onze moderedactrice) PARIJS Het ongelooflijke is gebeurd. De Franse modepers is in opstand gekomen tegen de excen trieke vertoningen, die de eerste modeshows hebben opgeleverd. De haute couture is in Frankrijk een nationale industrie, die door de Franse pers door dik én dun ver dedigd is tot nu toe. Men mocht dan eens over de ene couturier geestdriftiger schrijven dan over de andere, nimmer werd de Franse mode als totaal afgekraakt. Wat wij gisteren schreven, schrijven de Franse kranten vandaag: de pre mières zijn een circus geworden. Dit is niet meer het ontwerpen van kleding, dit is zoeken naar op vallendheden, zowel in modellen als in kleuren. En die opvallend heden zijn in vele gevallen niet eens meer fatsoenlijk te noemen. De moeilijkheid waar de Franse mo de mee kampt is dat het grote genie ontbreekt. Er is na de dood van Jaques Fath en Christian Dior geen groot ont werper meer geweest. Misschien had Courrèges het kunnen worden, maar deze heeft zich teruggetrokken en werkt alleen nog voor een kleine kring klanten. Oude namen verdwijnen ook door het sluiten van huizen. Jaques Griffe bijvoorbeeld beperkt zich nu tot het maken van ontwerpen voor -de con fectie. Geen kostbare stoffen maar pa pier en katoen zijn de materialen waar in zijn ideeën worden verwerkt tot de confectionair ze koopt. De mode is in wezen de laatste jaren niet veel veran derd. We weten allemaal, dat we in het deux-pièces of de japon van vijf jaar geleden nog best netjes kunnen zijn. Hoogstens is de rok een zoomleng- te verkort. De mode, die nu gebracht wordt is voor een vrouw, die zichzelf respecteert niet te dragen. Misschien kan een teener er nog grappig mee uitzien. Het is een drama. Pierre Balmain plezier Jolie Madame schijnt zelfs aangegrepen te zijn door de algemene malaise. Dit keer geen groot stralend bloemstuk als welkom in de hal. Ditmaal geen echt vrouwelijke kleren, die zo'o heel eigen charme hebben. Hij mag dan in de aankondiging van zijn collectie zeggen, dat meetkunde noch ar chitecture van belang zijn voor de mo de (een steek boven water naar Courrèges). zijn modellen zijn strak en glad zonder rondingen. De rokken staan nauwelijks iets uit en reiken hoogstens tot de knieschijf. De tailleurs hebben meestal korte jasjes en kleine kragen. Veelal hebben ze een dubbele rij kno pen. De mantels hebben enigszins een redingotelijn of iets ruimte op de rug. De vrij gladde japonnen hebben dikwijls een geïncrustecrdc ceintuur. Balmain komt met veel zwart, daarnaast mooie tinten rood. wat paars, en sombere combi naties van zwart en bruin. Als materia len veel laken en tweed «n voor de avond lamee en guipurekant. De lange bontman tels vielen op, doordat Balmain de vellen nu weer in de lengte heeft laten verwer ken, terwijl juist de verwerking in de breedte mode scheen te worden. Maggy Rouff gedaan. Het eerste t Verdere moeilijkheden bleven uit (Vervolg van pag. 1) Vast staat dat zich in de vroege mor- f Waarom werd er een dag voordat, Hsu Tsu Ts'ai dodelijk gewond opl straat werd gevonden een bewaking1 gen van zaterdag, 16 juli Hsu Tzu ingesteld, die op z'n minst zwaar kan Ts'ai was toen nog kerngezond eenworden genoemd, en daarom nauwe- Geen akkoord over bestemming (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Vrijwel alle werkgevers in de industriële sec tor van het bedrijfsleven hebben de vakbonden een financiële bij drage uit de ondernemingskas toegezegd voor de financiering van activiteiten in het algemeen belang. Dit kan geconstateerd worden nu praktisch alle onder- Goekooplaan bevond. Een buurtbewo-| ner, die zijn hond uiüiet, sprak de mam aan en vroeg, of er wat te gebeuren stond. De agent moet geantwoord hebben dat dit wel eens waar kon zijn. Pas op maandag. 18 juli, 's middags om vier uur, werd de nog steeds ge handhaafde strenge bewaking inge steld. Dit in verband met de weigering van de Chinese zaakgelastigde mee te werken aan het vooronderzoek, dat inzake de ontvoering en de geweldda dige dood van de Chinese ingenieur was gelast. Hoewel de Haagse politie aanvoert dat het de gewoonste zaak van de wereld is dat „een mannetje" bij een ambassadegebouw wordt neergezet, als er zich een incidentje heeft voor gedaan, zoals het ingooien van ruiten, of het houden van een demonstratie, blijven diverse vragen onbeantwoord. Waarom reageerde de politie pas ten minste vijf dagen nadat de Chi nese zaakgelastigde een verzoek om extra politiebewaking bij het depar tement van buitenlandse zaken had gedeponeerd? Spionage? In bevoegde kringen worden dan ook de volgende constructies gemaakt: 1. De gewelddadig om het leven ge brachte Chinese ingenieur had bij welke binnen- of buitenlandse instantie ook politiek asiel aange vraagd een feit, waarvan de justitie op de hoogte zou zijn ge steld. 2. Het gaat om een internationale spionagezaak, die door de Ameri kaanse FBI aan de Nederlandse BVD werd doorgegeven, voordat er slachtoffers vielen. 3. Er werd door de Haagse politie op het verkeerde adres gepost, namelijk voor het legatiegebouw aan de Adriaan Goekooplaan en niet voor de woning van een Chinees legatie lid aan de Prins Mauritslaan. 4. Hsu Tzu Ts'ai moest worden gedood omdat hij een geheim bewaarde, dat by openbaarmaking Peking in de handelingen over de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomsten in de industrie, waarvan verschil lende jaarlijks per 1 juli aflopen, zjjn afgesloten. Tot de bedrijfstakken, waar vrijwel overal overeenstemming over deze onder- nemingsbijdragen werd verkregen, beho. ren o.m.: de chemische industrie; de aardolie-industrie; de papierindustrie; de strokartonindustrie; de baksteenindustrie; de beton waren industrie; de schoenindustrie; de lederindustrie: naar het Rode Kruis Ziekenhuis te vervoeren, en de onmiddellijk daar op volgende ontvoering op last van een andere Chinese diplomaat, i.e. de inmiddels uitgewezen zaakgelastigde. De waarnemend zaakgelastigde Shen Wei-liang heeft gisteren geen nieuw bezoek aan het ministerie van buiten fruitverwerkende in- Er ontstond paniek, toen de „af slachting" niet afdoende bleek; van daar de toestemming van de ene Chinese diplomaat om het slachtoffer ook de extra bewaking worden gezien. iT>_j- vu..:_ die Voor het in de Rotterdamse Waal haven liggende Chinese schip Li Ming is gesteld. Voorlopig rapport u f Het toxicologisch onderzoek, dat dr. j landse zaken gebracht. Wel reden twee J" zeldenfust van het gerechtelijk ge- 9 de textiel- en confectie-industrie. Chinezen in een CD-wagen nit. Dete Recskund,g laboratorium bet instellen De monster-mini, zo zouden we de ontwerpen van Louis Feraud kunnen noemen. Bij deze tuniek zou verleden jaar nog een rok behoord hebben. Intusseri is de nieuwe mode zonder enige geest drift ontvangen. Integendeel zelfs de Franse pers is verontwaardigd. is de roklengte. Nu die is tot de knie, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Het opvallende was de verscheidenheid in tailleurs naast vrij rechte pakjes met korte jasjes, waarbij dikwijls een japon inplaats van een rok behoort, ook pakjes met wijde rokken door groepen plooien, die opzij of in het achterpand zijn aange bracht. Die plooien zijn altijd diep en breed. Inplaats van blouses werden op de rok ken handgebreide pullovers in goud- of zilverdraad gedragen. Ze leken wel wat op maliënkolders. De mantels waren op vallend wijd, zoals we ze in geen jaren gezien hebben. In deze collectie een rusti ge sfeer, maar tegelijkertijd weinig wat een bijdrage zou kunnen zijn voor een dat uit Parijs gedaan moet wordenl Willibrordus. Zoals bekend werd de werkgevers door de AWV „toegestaan" een bijdrage van maximaal 15 per geor ganiseerde werknemer per jaar aan deI vakbonden te verstrekken. Vrijwel al'le BESTEMMING De werkgevers zullen hun bijdragen storten op een afzonderlijke rekening van de drie bonden samen, die onderling Geen vervolging tegen arts van Diaconessenhuis zullen moeten uitmaken 'hoeveel ieder daarvan krijgt. Over de definitieve bestemming van de gelden is tot op dit moment nog- geen overeenstemming tussen de AWV en de vakbonden bereikt, hoewel daarover reeds diverse besprekingen werden ge houden. Op dit punt zijn echter geen grote moeilijkheden meer te verwachten, zo verzekerde men ons. Het overleg over de „lijst van activiteiten" waarvoor de gelden mogen worden aangewend, zal de gCasindustrie; de voedings- en genotmiddelenindus- de zeepindustrie: de aardappelmeelindustrie: ontreinigde infuusvloeistof kon zijn toe gediend, om later sectie op het stoffelijk overschot te verrichten teneinde de doodsoorzaak nader vast te stellen, zal, naar verwacht wordt, geen strafvervol ging worden ingesteld. Uit liet onderzoek is gebleken, dat de specialist te goeder trouw was, toen hij het bewijs afgaf. Dat hij later in de ver warring van de ontdekking sectie ver richtte zonder de formaliteit in acht te nemen de officier van justitie in kennis de zomer-1 te stellen, acht men in justitiële kringen, mede gezien het onderzoek, begrijpelijk. «c «uiciiuiii «ii uc vma aan i de Adriaan Goekooplaan jroenten mededelingen van het ministerie van mctitif» nna met ofooclntori werden uitgeladen. De acht Chinezen, die zich nog steeds schuil houden in het dubbele legatie gebouw misschien zijn enkelen van hen wel gevangenen; misschien is men bang dat ze bij een verhoor door zullen slaan geven niet alleen de politie van de Residentie veel werk. Ook de leden van de marechaussee, die met de grensbewaking zijn belast, hebben van het ministerie van justitie opdracht gekregen naar hen uit te kijken. Dui delijk is dat er vrees bestaat dat ze er, ondanks de strenge bewaking, tussen uit zullen knijpen. In dit verband moet herzien". justitie, nog niet afgesloten. De patholoog-anatoom deelde desge vraagd mee aan de officier van justitie mr. A. W. Rosingh, een voorlopig rap port te hebben uitgebracht. „Ik heb geen reden om aan te men", aldus dr. Zeldenrust. dat dit voorlopige rapport ook niet het defini tieve zal blijken te zijn. Theoretisch is er nog wel een kans dat het toxicolo gisch onderzoek, dat nog een hele tijd kan duren, iets nieuws aan het licht, - - - brengt, zodat ik mijn conclusies in het '"Ju 'n£un uitgebrachte rapport moet kunnen -•v*k-bon<"" De onderhandelingen hadden, naar wij van vakbondszijde vernemen, praktisch overal een vlot verloop. De fondsvor ming ten behoeve van de vakbonden le verde nergens grote moeilijkheden op, al werd nog niet overal overeenstemming bereikt. De werkgevers bleken <na de grote moeilijkheden die zich in de eerste maanden van dit jaar over deze kwestie hebben voorgedaan) bereid met de vak bonden in zee te gaan op basis van het akkoord, dat over de kwestie georgaui- feorganiseerden is bereikt tus- gemene Werkgevers Vereni ging, waarbij 80 procent van de werkge- aangesloten. industrie-arbeiders, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale en Sint Moordenaars van Drost: STOCKHOLM „Wij waren beïnvloed door wrede oorlogsverhalen wij hadden besloten een martelmlsdaad te plegen. Boven aan de lijst van moge lijke slachtoffers stond onze landgenoot de 20-J gemarteld". zou langzaam worden dood- Dit waren de woorden van de twee Nederlanders, 18 en 20 jaar oud. die in Stockholm terecht ètaan voor de moord op hun landgenoot. Jan van 't H. uit Rotterdam en J. D. uit Doesburg stonden gisteren opnieuw in de beklaagdenbank nadat hun zaak geschorst was geweest voor een psychiatrisch onderzoek waar aan zij zijn onderworpen. Uiterlijk kalm vertelden de jongelui nog eens hoe zij. op de avond van de eerste december van het vorig jaar, een einde hadden gemaakt aan het leven van Drost in een verlaten, oud huis in de beruchte Stockholmse benedenstad. „Wij wilden hem met een breipen doorsteken, een hakenkruis in zijn borjt snijden en dan zout in de wond strooien. We hadden alles bij ons, maar we heb ben er geen gebruik van kunnen ma ken', zo verklaarden zij. Zij gaven alle beschuldigingen toe, evenals tijdens de eerste zitting van het proces, afgelopen winter. Maar evenals toen schoven zij de schuld voor het uitdenken van de misdaad op elkaar af. Het proces werd vandaag voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7