Sunny Tours wil volgend jaar bankgarantie geven OM VERTROUWEN TE HERWINNEN Spoortje benzine maakt water al ongenietbaar Motie van wantrouwen tegen regering-Wilson Klacht over belediging Miele er is geen betere! Toeristen gaan in op aanbod Oranjereizen alles goed/ enl wier Verontreiniging steeds groeiend vraagstuk 5 WOENSDAG 27 Jl'U 1966 Communisten mogen Japan niet binnen TOKIO Het Japanse ministerie van i van Noord-Vietnam, de Vietcong, j Noord-Korea en de leider van een delega- I tie uit communistiseh-China VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 9 (Van een onzer verslaggevers) RIVA/DEN HAAG Om de in opspraak geraakte naam van Sunny Tours te redden heeft directeur L. A. Delbosq van het Haagse chaletbureau besloten z(jn klanten het volgende seizoen bankgaran tie te geven. Daardoor zullen zq niet meer de kans lopen bij on verhoopte moeilijkheden een financiële strop te lijden. De vooruit te betalen huur, wordt door het bureau op een bank gestort en deze maakt het pas over aan de huiseigenaar als de klant zijn appartement heeft betrokken. Komt hij, zoals de afgelopen weken is gebeurd voor een gesloten deur te staan, dan krijgt hij al zijn geld terug. Een en ander geschiedt onder voor behoud, dat de met Italiaanse huisei genaren gerezen onenigheid zal kun nen worden bijgelegd en het bureau zijn activiteiten zal kunnen voortzet ten. Zoals bekend, heeft het voor dit seizoen alle boekingen gestopt en de ruim 300 gezinnen, die al hadden ge boekt, verwezen naar het Valken- burgse reisbureau Oranjereizen. Dit heeft inmiddels al enkele tientallen gezinnen met een geringe bijbetaling onderdak verleend in een van zijn eigen hotels aan het Gardameer. Voor de heer Delbosq staat vast, dat de moeilijkheden van de laatste weken, Orgelspel Over een concert van Feike Asma in Den Haag schreef uw recensent: „Men kan lang en breed discussiëren wat de aantrekkingskracht van deze organist is" (dit in verband met de grote belangstelling 6 tot 700 mensen, terwijl andere orgelconcerten door gaans slecht worden bezocht). Mijns inziens zijn hierover geen Sange discussies nodig: deze grootmeester heeft de mensen iets te zeggen, zijn spel spreekt „tot het hart van Jeruza lem". Heel wat anders dan de orga nisten die op veel tegenwoordige scherp en schel klinkende instrumen ten mijns inziens allerminst het oor (en het hart) strelende klanken voort brengen. Ook in de kerkdienst consta teert men die tegenstelling. Veel „mo derne" organisten halen eerder een streep door de preek dan dat ze haar onderstrepen. Daarentegen vermag een „romantisch" organist allen te boeien. Men blijft achter in de kerk staan luisteren en menige predikant komt de organist bedanken voor zijn spel (Oranjekerk). Tenslotte: waarom vermeldde de recensent niet dat Fei ke Asma na afloop van zijn bedoelde concert een ovatie kreeg? Dat is toch iets wat bij een orgelconcert niet elke dag gebeurt. Den Haag K. J. C. Stauttener sr. Tekort De NS komen veel te kort. Open baar personenvervoer is sociale dienst verlening. Het tekort kan gevonden worden door meer belasting op parti culier vervoer van auto'S, vaartuigen. Den Haag W. F. Bingley Burburossa (6) Het commentaar van de heer K. Hartog vraagt om een wederwoord mijnerzijds. Toen Hitier tegen het Westen vocht, werd door net Hit- ler-Stalinpakt van augustus 1939 aan 'Stalin de kans geboden onder meer de Baltische landen en half Polen te bezetten. Of de mensheid iets geleerd heeft uit het duistere politieke po- kerspel der Tweede Wereldoorlog valt te betwijfelen en de gevolgen daarvan kunnen ernstig zijn, ook voor ons land. Noch een voor of tegen operatie Barbarossa, een NAVO. een VN kan zekerheid geven, alleen een verbond met de Potentaat der Poten taten (Willem van Oranje). Wassenaar F. Th. Roeters van Len- nep niet het einde van zijn tien jaar bestaand bureau betekenen. Er is surse ance verl^nd en tegen diverse Itali aanse en Spaanse huiseigenaren zijn processen in voorbereiding. Volgend jaar gaan wij gewoon door, zegt hij. Verontwaardiging De stormen rond het chaletbureau zijn inmiddels wat geluwd. Althans waar het de klanten betreft, die nog met vakantie moeten. Zij hebben de verzekering, dat zij zijn overgeboekt in een van de hotels van Oranjereizen. Maar in Riva, stukje Holland aan Ita- lië's Gardameer, waar het Valkenburgs reisbureau verscheidene vestigingen heeft, spreken vakantiegangers, die Sunny Tours' paniekdagen meemaak ten, nog steeds met verontwaardiging over de manier, waarop zij werden be handeld. „Wij voelen ons genomen. Als zich iemand van Sunny Tours hier zou vertonen, zou hij ter plaatse worden opgehangen", zegt de Haagse defensie ambtenaar F. J. Odijk. Samen met zijn collega D. ter Haar had hij in Musso aan het Comomeer voor drie weken een bungalow voor acht personen ge huurd. Een luxueus huisje met een gro te woonkamer, drie slaapkamers, een keuken met ijskast, een douche èn een waranda. In januari betaalde hij een derde van de prijs, in mei de resteren de 800 gulden. „Toen ik vier dagen voor vertrek een telefoontje kreeg, waarin werd gezegd, dat ik er rekening mee moest houden, dat de vakantie niet zou doorgaan, heb ik gevraagd: geef dan het géld maar terug. Maar dat kon niet omdat het geblokkeerd was", aldus de heer Odijk. Kleine olietanks vormen het grootste gevaar Bplalen „Dagenlang heb ik toen aan de tele foon gehangen. Pas op de dag voor onze vakantie, werd mij beloofd, dat er voor een andere bungalow zou worden gezorgd. Waar precies, was nog niet bekend, maar we moesten maar vast op reis gaan richting Italië en onder weg bellen. Dat hebben we gedaan: Karlsruhe nam ik contact op gen. Ze hadden er niet op gerekend cn moesten direct naar huis. Bij de recep tie stonden ze te huilen, maar er was niets aan te doen. Hun vakantie was snel geëindigd. De anderen bleven, maar moeten zuinig aandoen. „De 20 kilo aardappels en de 25 blikjes groenten, die we voor onze bungalow hadden meegenomen, hebben we maar aan Van den Broek ver kocht", schertst de heer Odijk." We hebben er hier niets aan, want in de kunnen we niet koken." Vergissing De in deze tijd van het jaar over volle meeroever van Riva, grote Hollandse kolonie aan het Garda meer. ONTELBARE olietanks in par ticuliere tuintjes vormen mis schien wel het grootste gevaar ivoor de verontreiniging van de bodem en het grondwater door 'minerale oliën. Deze verontreini- Iging is een probleem van steeds groeiende betekenis. Wanneer aardolieprodukten in grondwater- voorraden doordringen, is dit zeer nadelig voor de kwaliteit van eventueel daaruit te winnen drink- i water. Kleine hoeveelheden van deze verontreinigingen brengen reeds een zeer onaangename geur en smaak teweeg. Dat lekkende olietanks en -leidingen I het grondwater kunnen bederven, is uiteraard al jaren bekend. Het is ook alweer vele jaren geleden- dat bijv. in Den Haag oliewinning in de waterlei dingduinen pas werd toegestaan nadat uitgebreide maatregelen waren getrof fen om te voorkomen dat olie zich zou gaan verspreiden in de watervoerende bodemlagen. I Maar: het olieverbruik neemt toe, I het waterverbruik ook; de mogelijkhe- den tot contact tussen beide worden steeds groter, ook in een land als het onze, waar de grondwaterwingebieden in hygiënisch opzicht al zeer goed zijn beschermd. Als hier over gevaar gesproken wordt, betekent dat overigens geen di rect gevaar voor de volksgezondheid. Het gevaar ligt geheel in het esthe tische vlak: verontreiniging met een minerale olie maakt water ongeniet baar. Ir. J. A. Somers heeft dat in een publikatie in TNO-nieuws van het Instituut voor gezondheidstechniek TNO nog eens uit de doeken gedaan. Op een verdunning van 1 op een mil joen waren petroleum en benzine dui delijk te ruiken en soms zelfs te proe ven. Vooral benzine en dieselolie, maar in mindere mate ook verwarmingsolie en smeerolie geven aanleiding tot Gedupeerden? Oranjereizen direc teur P. J. Galliard, zegt: er moet een vergissing zijn gemaakt. Onze afspraak met Sunny Tours was, dat de mensen niets voor hun onderdak zouden hoe ven te betalen. Alleen een tientje per dag voor het eten. Door de drukte van het hoogseizoen en de paniek van de eerste dagen is er waarschijnlijk ge brek aan coördinatie geweest. Ik wist hier niets van. Maar de mensen wor den geholpen. Hun geld krijgen ze terug." De heer Galliard verwacht overigens, dat de moelijkheden tot deze gevallen beperkt zullen blijven. In die eerste dagen moest alles te snel worden gere geld. De mensen, die later zijn aangeko men, konden allen worden onderge bracht in onze hotels. Daar was op gerekend. Ook het echtpaar uit Den ITaag met een ongelukkig meisje, dat via Sunny Tours een appartement in het Spaanse Sitges had gehuurd. Zoals zovele anderen waren zij voor gesloten deuren komen te staan omdat de eigenaar beweerde nog geld van het chaletbureau te vorderen te hebben (di-i recteur Delbosq kan met documenten aantonen, dat de verschuldigde huur' °P dat moment allang was betaald). Ze: met Den:keerden *eruS naar Den Haag en kori- ndiisiuue nam ik. uumaui up mei ueni j._ Haag en daar vertelde men opgewekt,6<*n week later gratis per rfaf „,n vliegtuig van Oranjereizen naar het te maken. Er was een bungalow gevon den in Riva. Alles was geregeld en we konden er zo intrekkken. Maar na die beloftes kwam al spoedig de ontgoocheling. „Toen wij in Riva in het opgegeven Murialdo-park aankwa men bleek men van niets te weten. Bungalows stonden er niet. Alleen cara vans konden we krijgen. Maar als we er twee voor 14 dagen huurden, moesten we wèl 1100 gulden betalen.' Protesteren hielp niet en wat doe je dan op zo'n moment? We hebben al ons reservegeld bij elkaar gelegd en betaald. Het ging er nog net voor twee weken af. De derde week moest erbij inschieten. Zoveel hadden we niet bij ons. in Oranjereizen Gardameer vertrekken, waar zij i een hotel in Malcesine zitten. t Geaccepteerd De heer Galliard: voor alle gedupeer den is ruimte gemaakt en het grootste deel van de ruim 300 gezinnen heeft het aanbod geaccepteerd. Enkele tien tallen zijn al aangekomen. De anderen volgen de komende weken. Hun va kantie zal kunnen doorgaan. Weliswaar moet de bungalow aan het Comomeer plaats maken voor een hotelkamer aan de over volle oevers van het Gardameer, waar Nederlanders 70 procent van de toeristenstroom uitmaken en AmsterdamsearK jwaar Nederlands de voertaal is, Dirk van den Broek. Want het geval maar de zon is er even Italiaans, van dc Haagse families staat niet al-1 evenals de bardolino leen. Nog zeven andere families werd harde guldens gevraagd voor het be loofde „gratis onderdak". Vier Rotter-1 dammers konden die niet op tafel leg- Na veel paniek eindelijk rust aan het Gardameer voor de Haagse families Odijk en Ter Haar. Niet in een bungalow, maar in twee ca ravans. Voor de slachtoffers van het eerste uur" kon niet op tijd een hotel worden gevonden. Bijna heel het Nederlandse mi nisterschap is met vakantie. Gister middag is premier Cals eindelijk naar het zuiden vertrokken, waar vrouw en kinderen hem wachten. Minister Luns is ditmaal eens niet voor zaken maar voor plezier op reis. Je zou denken, dat zijn heerlijkste vakantie het rustig thuiszitten kon wezen. Mi nister Biesheuvel zal nog wel dood moe van de Brusselse nacht-vergade- Tingen zijn. En zo is minister Bot nu de receptieganger van het kabinet ge worden, die de beleefdheid voor zijn collega's moet ophouden. Gister avond verscheen hij op Kasteel Oud Wassenaar, waar ambassadeur Gra ham van Liberia honderden gasten ontving. Iedereen was vroeg geko men. want menig man wilde weer om kwart voor aoht voor de televisie zit ten om de Engels-Portugese slag tr aanschouwen. Zo tegen zeven scheen het dan ook of het Kasteel, anders zo'n rustige veste, stormenderhand genomen was Wie de machtige hal betrad hoorde nog even gedempt het honderdvoudif geluid van mensenstemmen, die pro Ouderen kennen nog wel de militaire tsieng-boem op lucht banden, de jongend, die zo zot al toeterend en trommelend aan konden komen fietsen, destijds een unicum in de wereld ge noemd (willen we geloven). Welnu, dit muziekkorps van het voormalige regiment wielrijders zal herleven. Niet voor goed, maar als speciale attractie van de komende Taptoe Delft, die van 25 augustus tot en met 3 september, weer zal worden ge houden. Voor het doel zijn opnieuw de befaamde doortrappers gefabri ceerd; een stel muzikale man netjes van de genie is een aan tal maanden geleden met het oefenen in fietsend musiceren of musicerend fietsen begonnen en nu kunnen ze er wat van. LONDEN De conservaticv partij onder Heath heeft gisteren in het Lagerhuis premier Wilsons crisismaatregelen aangevallen en heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen de regering. De conservatieven beschuldigden tij dens het economisch debat dc labourregcring er van Engeland tot het „zieke kind van Europa" le hekben gemaakt. Wat ondanks dat toch een hopeloze zaak bleef. Tegen half acht had de selectie plaatsgehad. De voetbalfans waren verdwenen. Waarbij kon opvallen dal vele leden van het Corps Diplomati que kennelijk kjud blijven voor Euro pa Cups. Ze genoten onbekommerd het eerst op de grote dag van Liberia was de Japanse ambassadeur Torao Ishurika, die twee maanden geleden in ons land arriveerde en daarmee zijn eerste post in Europa aanvaard de. Voor hem was het belangrijkste feit van de dag. dat zijn vrouw juist op de residentie in Wassehaar was aangekomen. Wie denkt, dat het Chi- Het was een feest irden zioh verstaanbaar te maken Na de begroeting van de gastheei zich stortend in het gewoel, was het reeds een verbijsterd koor geworden waaruit zich telkens een stem losmaakte van een of andere serieuze- ling, die persé verstaan wilde worden. van de rode champagne en het laatste nieuws uit eigen kring. Dat is in de eerste plaats het ver trek van de ambassadeur van Thai land en mevrouw Bhakdi, die hiei drie jaar zijn geweest. De heer Bhak di gaat in september met pensioen Mevrouw Bhakdi. die arts is, kon we' eens in het vaderland haar werk weer beginnen. Hoewel zij hier in Nederland met veel belangstelling on ze gezondheidszorg heeft bestudeerd kon er van praktijk uitoefenen niets komen. Een ambassadeursvrouw heefl de handen al_vol a&n haar representa- zij in haar Ne- - - -oek geschr. handelend over het boedisme. Voor heeft het mis. Geen diplomaat zal daar hardop zijn mening over zeggen. Maar dat het avontuur, dat een steeds bitterder bijsmaak krijgt, hen interes seert is wel duidelijk, want op alle ambassades worden de Nederlandse kranten naarstig vertaald om er goe de rapporten over naar de diverse hoofdsteden te zenden. Chinese rech ter van het Internationaal Ge rechtshof Wellington Koo kwam am bassadeur Graham ook hartelijk com plimenteren. De uitspraak van een week geleden, waarbij Liberia en Ethiopië er zo bijzonder kaal afkwa men is al evenmin een zaak om ex boze blikken over te wisselen. Trou wens, ambassadeur Graham is bij zul- «e gelegenheden de vrolijkste gastheer die men zich wensen kan. Het grappige is, dat hij alle eer voor bijzonder logische verklaring voor: „Als u allen niet zoudt komen, had ik geen feest." Heath zei. dat de wereld en liet Britse volk het vertrouwen in dc capaciteiten van premier Wilson volkomen hehben verloren. De oppositieleider betwijfelt het of Wilson het land nog uit de huidige moeilijkheden kan halen. De conser vatieven hadden tevoren een motie van afkeuring ingediend waarin hel economisch beleid werd veroordeeld. Vandaag zou het Lagerhuis zich hier over uitspreken. Incident Vierdaagse NIJMEGEN Op de eerste dag van de Vierdaagse is ter hoogte van het dorpje Valburg een incident gebeurd tussen enerzijds een Amsterdamse po litieman en anderzijds een Rotterdamse journalist en een Arnhemse persfoto graaf. De politieman maakte deel uit van een wandelgroep van de hoofdstedelijke politie, die met allerlei opmerkingen duidelijk maakte, dat hij last had van de auto van de persfotograaf, die lang zaam met de wandelaars meereed. „Gooi die wagen aan de kant", werd uit de groep geroepen. De fotograaf zette daarna zijn wa gen langs de berm van de weg er de verslaggever zei tegen de politie mannen: „Maken jullie je toch geen zorgen." Een van de agenten zou hierop gereageerd hebben mot de opmer king: „Jullie is vies jodenvolk". Omdat hij van joodse afkomst is, trok de journalist zich die woorden erg aan. Hij vroeg de bewuste politie man hem zijn naam en nummer te geven, maar hij kreeg die niet.-De groep politiemannen liep daarop snel door. Het geval werd in Nijmegen ter kennis van KNBVLO-voorzitter jhr. mr. J. M. van Rijckevorsel gebracht. Hij zag er echter geen aanleiding in, corrigerende maatregelen te nemen. klachten. De verdunning moet echter al honderden malen kleiner zijn om direct gevaar voor mens of dier te leve ren. Enkele situaties die mogelijk tot ver ontreiniging kunnen leiden, zijn: a) Oliewinning in waterwingebie den. De vrij recente eruptie tijdens een boring bij Sleen heeft bij velen de vraag doen rijzen of ongelukken altijd voorkomen kunnen worden. b) Olieraffinaderijen, tankparken cn pijpleidingen. In wezen zijn ze niet ge vaarlijk, juist omdat ze bekend zijn als mogelijke bronnen van grote verontrei niging. Men kan de vestiging verbieden als dat nodig is en extra veiligheden eisen met controlemogelijkheden. c) Ongelukken met tankwagens cn vliegtuigen. Ook hier zijn maatregelen mogelijk. dj Kleine voorraadtank voor particu liere verwarmingsinstallaties. Volgens ir. Somers schuilt hier misschien wel het grootste gevaar. Ze kunnen van twijfelachtige kwaliteit zijn, worden vaak zonder zorg getransporteerd en ingegraven (zand erover!), worden door de eigenaar nooit gecontroleerd (dit kan meestal ook niet), terwijl door het ?rote, onbekende aantal ook geen over heidscontrole mogelijk is. Een tech nisch onfeilbare bescherming van de tank, met controlemogelijkheden, wordt als te kostbaar ervaren. Lekka ges worden meestal pas geconstateerd als het kwaad reeds lang is voortgewoe kerd en de schade onherstelbaar is. Bij het vullen van deze tanks kun nen ze overlopen; ook het boordevol vullen van (warme) bodemtanks met (koude) olie in de winter kan overlo pen van de tank tot gevolg hebben, veroorzaakt door uitzetting van de olie. Overigens moeten ook deze gevaren niet worden overschat; bodemverontrei niging in een stadswijk veroorzaakt on gerief of direct herstelbare schade; ook voor de land- en tuinbouw zal de scha de beperkt blijven tot een aantal hekta- ren met soms de mogelijkheid tot wet telijke aansprakelijkheid. Slechts voor de drinkwatervoorziening kan een lek kage voor een grote groep mensen ja renlang ongerief betekenen. e) Recreatiegebieden. Ook hier ligt een mogelijk actueel wordend pro bleem. De waterwingebieden liggen nL meestal in voor recreatie aantrekke lijke gebieden. De toeneming van de mo torisering van het recreatiezoekende pu bliek vraagt om autowegen, pompsta tions, parkeerplaatsen, allemaal veront reinigingsbronnen. Ook potentiële waterwingebieden moeten worden beschermd, vindt ir. So mers. Als het in de toekomst econo misch verantwoord wordt om bijvoor beeld op de Veluwe infiltratieterreinen voor rivierwater in te richten en het gewonnen kunstmatig grondwater naar de Randstad Holland te transporteren, dan moet deze oplossing niet worden doorkruist door een met olie verontrei nigde bodem. Niet onnodig Wel vindt ir. Somers dat de .olie maatschappijen niet onnodig mogen worden geremd in hun activiteiten, want de olievoorziening is nu eenmaal van enorm belang voor werkgelegen heid en welvaart. Planologisch en tech nisch blijven altijd nog mogelijkheden over. want lang niet al het grondwater heeft een bestemming tot gebruikswa- ter. Naast goede wil is echter ook een diepgaande kennis van het probleem noodzakelijk, en hier wringt volgens ir. Somers de schoen. Dank zij het aard gas zal de komende tientallen jaren het aantal tanks voor huisbrandolie niet sterk meer toenemen. Maar wat te zeg den van het groeiende aantal tanks dat dan buiten gebruik wordt gesteld en die men rustig in de grond Iaat zitten? Tanks met olieresten, tanks die vergeten worden! Want en daarom temeer fs het probleem ernstig de invloed van olie- verontreiniging blijkt jarenlang aan toonbaar te zijn. Tot nu toe zijn cr gevallen bekend met een levensduur van twee tot meer dan zeventig jaar. Bacteriologische afbraak is goed moge lijk, maar het is te verwachten dat oen olieverontreiniging die eenmaal in zg. anaërobe bodemzones is aangeland, een blijvend gevaar voor het grondwater is. Hoe bestrijden? Het beste bestrijdingsmiddel Is nog altijd het voorkomen. Rond de onttrek- kingsputten van het grondwater moe ten volgens ir. Somers zones zijn waar alle olie-opslag en/of transport is verboden, met daaromheen zones waar dit aan vergunningen is onderworpen. Bij tijdig ontdekte ongevallen is het vaak mogelijk de verontreinigde grond uit te graven, maar deze methode is uiterst kostbaar. Olie uit gewonnen wa ter verwijderen is ook mogelijk: na afscheiders voor de niet ODgeloste olie kan actieve kool worden toegepast of een uitvlokkingsmethode. Maar in de praktijk is dit allemaal met goed mogelijk. Bij grondwatervoor komens die in hygiënisch opzicht be trouwbaar zijn. is de nazuivering van het gewonnen water meestal summier en beperkt zich tot het verwijderen van ijzer en mangaan of een ontzuring. Het gekozen zuiveringssysteem voor de olieverontreiniging betekent dan een kostbare wijziging van het produk- tieschema Het onderzoek van het Instituut voor gezondhcidstechniek Is meer theore tisch van aard dan praktisch, daar de middelen niet voldoende zijn voor prak- tijkwerk op grote schaal. Men za! ech ter trachten enige problemen op labora toriumschaal tc benaderen, in de hoop dan toch aan te kunnen sluiten jan praktijkervaringen van anderen. Een programma dat zich over enige jaren zal uitstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5