RUIMER WERELDHANDEL Nu met voorstel naar Genève Inkomen van de Koningin wordt verdubbeld JAMIN Miljonairs gechanteerd Commentaar Politie postte al vóór de moord Frans verzet vannacht gebroken EEG is het eens over aanbod Staking op bussen viel nogal mee f Woensdag 27 juli 1966 47ste 3 a ar pang Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: D». t DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. f 3,75, p.kw. 11,30 - KUchtendienst bezorging 18.00-19.00 Het duurde uren voor er wat water in de Franse wijn gedaan werd, maar vannacht konden de zes EEG-landen (West-Duitsland, Italië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg) het dan toch eens wor den over nieuwe voorstellen die de handel in Europese landbouw- produkten moeten bevorderen. Ditmaal niet de handel tussen de EEG- landen onderling, maar de wereldhandel. •fe Centraal uit gangspunt ont brak eigenlijk pagina Kernmerk Eén liter benzine op een miljoen liter drinkwater dat is nog te ruiken. De toenemende motorisering maakt de „bewaking" van ons grondwater tot een steeds urgenter vraag stuk. Een artikel hierover vandaag op pagina 5. De nieuwe mode is een drama pagina 7 „Dit gaal beter dan op een gewone slee, pap." ■fe Eusebio verloor van Engeland Sportpagina koord voor rundvlees en zuivelpro- dukten voorstellen. Verwacht wordt dat dit najaar overeenstemming zal worden bereikt over aanbiedingen ten aanzien van suiker en oliezaden. BRUSSEL De zes lid-staten van de Europese Economische Gemeenschap hebben vanmorgen vroeg overeenstemming bereikt over het aanbod dat zij zullen doen bij de besprekingen over de Kennedyronde ter verruiming van het internationale handelsver keer. Landbouwprodukten ter waarde van 1,4 miljard dollar zullen straks uit de Verenigde Staten en andere landen gemakkelijker dan i normaal de EEG kunnen binnenkomen. Het akkoord werd bereikt na be raadslagingen die zestien uur duur den. Frankrijk heeft zich urenlang verzet. Groenten en fruit, wijn en vis wensten zij tijdelijk buiten te sluiten van het aanbod, dat de Europese Com missie voornemens is midden septem ber te doen. Maar de Fransen slaagden er niet in het oorspronkelijke aanbod met meer dan zeven procent te besnoeien. Gisteravond laat kwam de Commissie Jmet een compromis-voorstel. Besloten lis nu dat de Zes geen aanbod zullen Idoen voor tomaten, nieuwe aardappe len, verse druiven, asperges in blik, I sperziebonen en doperwten of kas tanjes. Vermoedelijk zal voor wijn evenmin een vastomlijnd aanbod wor den gedaan. Dc EEG zal een internationaal ak- Het had iets van een toneel stukje, dat zich in Djakarta af speelde bij het officieel bekend maken van de nieuwe Indone sische regering, waarvan het aantal koppen tot éénderde is teruggebracht. Als vanouds nam Soekarno het woord om een en ander uitvoerig naar voren te brengen, als ware een en ander zijn werk. Op het gezicht van sterke man" Soeharto. die links op de foto te zien is stond even wel duidelijk te lezen hoe de kaarten in werkelijkheid liggen. Bijzonder weinig geïnteresseerd zit de generaal lijdzaam te wach ten tot deze formaliteit is afgedaan. Vooral WSM en NZH HILVERSUM Een wilde ac tie op een nachtvergadering van buschauffeurs leidde vanmorgen tot een staking in het streekver voer. Maar vanmorgen leek het erop dat het protest zou vastlopen in een gebrek aan deelnemers. Vanmorgen vroeg was het beeld als volgt: staking bij de WSM (W'estland) en bij de NZHVM (die beiden het streekvervoer in het westelijk deel van Zuid-Holiand verzorgen). Normaal werd gereden bij Maarse en Kroon (Amstel veen). NACO (Alkmaar), de NBM (UtrechtZeist), de VAD (Veluwe) en de Friese vervoersbedrijven. Al spoedig gingen bij de NZHVM weer bussen rijden. Om tien voor half zeven hadden zich zestien werkwilligen by het kantoor Leiden gemeld. Bij het busstation in Utrecht hield politie een oogje in het zeil. Enkele stakers poogden tevergeefs collega's te bewegen niet uit te rijden. Ze keerden daarom snel huiswaarts om wat slaap in te halen. Ook in Zeist werd druk uitgeoefend. Hier moest één bus onder politiegeleide vertrekken. In Rhenen (ook by de NBM) ont stonden vanmorgen wat moeilijkheden. Een bus werd het uitrijden belet, door dat de garage eenvoudig was geblok keerd. Nadat de politie eraan te pas was gekomen, kon de bus met een half uur vertraging wegrijden. Daarna was de dienstregeling normaal. Voor vervolg zie pag. 2 Busongelukken in Italië: 62 gewond PADUA Bij twee afzonderlijke busongelukken in het gebied van Padua zijn gisteren 62 Italianen, onder wie veel kinderen gewond. Acht van de 27 die in ziekenhuizen moesten worden opgeno men, zijn ernstig gewond. Een bus met 36 kinderen en vijf vol wassenen, die van vakantie terugkeer den, slipte op ongeveer twintig kilometer afstand van Venetië en kwam tegen een boom terecht. De kinderen werden naar voren geslingerd en yerscheidenen vlo gen naar buiten. De andere bus. met leden van een zangkoor, slipte eveneens en stortte neer van een steile helling. Het voertuig kwam tegen een boom tot stilstand. 24 van de 34 inzittenden liepen verwondin gen op. Tien van hen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. BERICHT De voortgezette kostenstijgin gen nopen nagenoeg alle dag bladen tot een bescheiden abon nementsprijsverhoging. Met ingang van 1 augustus as. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 0.93 per week 3,97 per maand 11,90 per kwartaal Voor deze verhoging is de in gevolge de Prijzenbeschikking goederen en diensten 1966 ver eiste toestemming van de mi nister van economische zaken verkregen. Voor abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt tot automatische afschrijving van hun girorekening zullen wij, zonder tegenbericht aannemen dat men ermede akkoord gaat, dat de nieuwe prijs vanaf de eerstvolgende afschrijving wordt aangehouden. DE DIRECTIE ..Redelijk'9 I Redelijk en evenwichtig noemde de Nederlandse staatssecretaris mr. L. de Block, die de ministerraad leidde, vannacht het resultaat. Anderen zei den dat het Kennedy-mandaat vol gens de oorspronkelijke voorstellen eigenlijk al het minimum was. Ander zijds achtte men het belangrijker dat het mandaat als zodanig tot stand is gekomen en men in Genève aan het werk kan. De EEG-Commissie behoudt het recht by de ministerraad terug te komen als de onderhandelingen op deze basis niet lukken. De EEG-raad pleegde ook nog over leg over de datum dat de interne heffingen op landbouwprodukten moe ten verdwijnen, aangezien op 1 juli 1968 de gemeenschappelijke markt volledig moet zijn bereikt. De EEG zal tijdig met voorstellen komen. De vervroegde invoering van de Douane- unie (1 juli 1968 ipv. 1 januari 1970) kan volgens de EEG-raad geschieden bij besluit van de raad en behoeft niet de goedkeuring van de nationale parlementen. WEESP Gistermiddag heeft de poli tie te water het lijkje opgehaald van een knaapje. Enige kinderen zagen het lijkje drijven en waarschuwden de politie Het bleek de 6-jarige Albert Vendrig te zijn uit Nigtevecht. Het jongetje speelde za terdagmiddag op een steiger tegenover de ouderlijke woning aan het Amster dam-Rijnkanaal en is daarbij in bet wa ter geraakt. Als beide Kamers akkoord gaan: Van f2,5 naai f 5,2 miljoen Twee fraaie voorbeelden van poppen in nationaal kostuum tiit Hongarije, die daar voorna melijk in de huisindustrie wor den gemaakt. De poppen vinden grote aftrek bij toeristen clie een mooi souvenir op prijs stellen. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend waarin wordt voorgesteld het inkomen van de Koningin te verhogen van 2.500.000 tot 5.200.000. Deze verdubbeling acht het kabinet noodzakelijk om de Vorstin in staat te stellen haar openbare functie zo goed mogelijk te vervullen. Het inkomen van de Prins zal worden verhoogd van 300.000 tot 475.000. DRIEBERGEN Aan de gevolgen van een ongeval van zondag in Driebergen is de 56-jarige L. M. J. Larcies. in Teheran geboren, gisteren in het Zeister zieken huis overleden. Het is het tweede dode- •ijke slachtoffer. BOSTON Drie gemaskerde heb ben gistèren een pantserauto overvallen waarmee 60.000 dollar naar een zieken huis in Boston werd gebracht. De over val geschiedde onder de ogen van de patiënten cn het personeel. Twee man nen die in de pantserauto zaten, werden neergeslagen. Enkele verdwaalde kogels verbrijzelden enige ramen in het zieken- De verhoging van de inkomens de leden van het koninklijk huis be hoeft de goedkeuring van de Eerste Tweede Kamer en nog wel met meerderheid van tweederden. In de memorie van toelichting vragen de betrokken ministers (Cals. Vondeling en Smallenbroek) zich af. of de procedu re die in 1938 werd vastgesteld nog wel gehandhaafd kan blijven. Zij merken op, dat de ontwikkelingen op het gebied van lonen en prijzen zich sneller voltrekken dan voorheen, terwijl de noodzakelijke aanpassingen van de grondwettelijke in komens eerst na geniime tijd hun beslag kunnen krijgen „Die aanpassingen kun nen dan een zodanige omvang aannemen, dat de onjuiste indruk wordt gevestigd, dat niet aanpassing, maar verbetering wordt beoogd", aldus de toelichting. Het inkomen van de Koningin staat al vijf jaar op 2.500.000. Personeelskosten Vooral de sterk gestegen salarissen van het personeel van het Koninklijk Huis maken een verhjging van het inkomen van de Koningin noodzakelijk. Was het 'huidige grondwettelijke inkomen in 1961 reeds voor het overgrote deel nodig voor de betaling van de personeelslasten, thans overtreffen deze lasten het inko men m aanzienlijke mate. De totale personeelslasten uitgezonderd die voor het onderhoudspersoneel, moeten thans op rond 3.700.000 worden gesteld. Ook is sinds 1961 meer geld nodig voor officiële reizen, staatsiebezoeken. re- De Inkomens van de overige leden het Koninklijk Huis zijn op 1 januari 1950 vastgesteld op 300.000. Deze inko mens staan naar bun strekking niet op één lijn met dat van de draagster va Kroon. Ze houden wel verband mei optreden in representatieve functies, doch hebben in overwegende mate eer meer persoonlijk karakter, aldus de be windslieden. De verzwaring van de verplichtingen van prins Bernhard en het verloop van de geldswaarde sinds 1950 maakte even wel een aanpassing van diens inkomen noodzakelijk. Voor prinses Beatrix en prins Claus is zo'n verhoging voorlopig De ministers menen dat met dc voor gestelde verhogingen de grondwettelijke inkomens voor de eerstvolgende jaren tot een voldoend niveau zullen zijn onge trokken. Zij maken echter het vooroe- houd dat zich geen uitzonderlijke kosten ontwikkelingen of andere bijzondere omstandigheden zullen vooordoen. Tenslotte stellen de ministers nog voor het bedrag dat nodig is voor het onder houd van de paleizen te verhogen 500.000 tot 825.000. eis ijs heerlijk veel en niei duur Russen gaan misdaad krachtig bestrijden MOSKOU In de Sowjetunie is een ministerie voor bescherming van de open- bare orde in het leven geroepen, die dej J®3 misdaad in het land krachtig moet] 1|W bestrijden. Om ordeverstoringen op straat en in; openbare gelegenheden tegen te gaan is een aantal maatregelen genomen, zoals! uitbreiding van de bevoegdheden van de! militie, een bespoediging van de berech ting van de straatschenders en een bescherming van de rechten van burgers,; die op eigen gezag een einde aan orde-, verstoringen trachten te maken. Foto's van Zwitserse bankrekening GENÈVE Vele buitenlandse miljonairs die zijn naam moet worden geschreven, want anders stelde in Zwitserland een geheime bankrekening heb- jï'j de belastingautoriteiten in kennis van de salai van ben lopen, zijn het slachtoffer geworden van een ^hi«rai|f,s,;oS,enrtljdie 81"g het goed- totdat Interpol te- j ii. i er achter kwam. De bankbediende, Marcel Venat, de geraffineerde chantage, op touw gezet door een dameskapper. Ernst Schneider en een derde medcplichti- ex-bankbediende van een der grootste banken in ge Adolf Wilms, werden gearresteerd. Interpol ver- Zwitserland en een dameskapper. moedt dat een internationale chantagebende hier de hand in heeft. Er worden dan ook uitgebreide onderzoe- Toen de employe nog werkzaam was by de Unie der kingen gedaan. De Zwitserse politie bewaart nog e°n Zwitserse banken zag hij kans foto's te maken van de strikt stilzwijgen over de arrestaties. De pers heeft felle bankrekeningen van de miljonairs. De miljonairs kre- kritiek geleverd op dit stilzwijgen en vraagt opening gen van hem een briefje met de mededeling dat een van zaken, mede in het belang van de reputatie der half procent van het bedrag van hun bankrekening op Zwitserse banken. Gerechtvaardigd MET DE NU voorgestelde verho ging van de inkomens van het koninklijk paar zal iedereen, die kennis neemt van de motivering, het eens zijn. Overtuigend is het argu ment, dat de personeelslasten van „Soestdijk", die uit het officiële in komen van het staatshoofd moeten worden betaald, dat inkomen jaar lijks aanzienlijk overtreffen. De te korten moeten dus noodgedwongen met vorstelijke privé-middelen wor den gedekt. Dat is natuurlijk geen houdbare si tuatie. De urgentie van de inko mensverhoging wordt onderstreept door het feit, dat tot inkrimping van het personeelsbestand moest worden overgegaan in een periode, waarin de taken en verplichtingen van het hof in aantal en omvang belangrijk zijn toegenomen. Door toevallige omstandigheden valt het moment van de verhoging psy chologisch niet erg gunstig. In ver band met de gespannen economische situatie moet de overheid haar uit gaven afremmen en het bedrijfsle ven haar verlangens met betrekking tot lonen, prijzen en investeringen matigen. Tegen deze achtergrond kan een verdubbeling van het ko ninklijk inkomen licht de indruk wekken van een meten met twee maten. Een onjuiste indruk, want het gaat hier niet om een inkomens verbetering, maar om een noodzake lijke en gerechtvaardigde aanpas sing, die al te lang is uitgesteld. Wel rijst de vraag of die aanpassing voortaan niet wat meer geleidelijk dient te geschieden, b.v. jaarlijks met een half miljoen of om de twee jaar met een miljoen in plaats van elke vijf jaar met twee en half mil joen. Een zekere spreiding in de tijd kan misverstanden voorkomen, die bij een drastische aanpassing-ineens onvermijdelijk ontstaan. De rege ring heeft dit probleem in studie. Juist met het oog op de psychologi sche kanten van deze zaak is het te hopen, dat die studie weldra uit mondt in een positieve eonclusie. Schadeloos stelling ^LS DE berichten juist zijn, over- weegt de regering de indiening van een wetsontwerp om de schade loosstelling van Tweede-Kamerleden met 25 pet. op te trekken, nl. van 20.000 tot 25.000 per jaar. Het gaat hier niet zoals bij het inko men van het staatshoofd oni een noodzakelijke aanpassing, maar om een vrij forse inkomensverbetering in een tijd van matiging en bezuini ging allerwege. Alleen al om tak- tische redenen komt zo'n verhoging op dit moment ons hoogst onverstan dig voor, zelfs al zou ze objectief aanvaardbaar zijn. Over dit laatste valt zeker te pra ten. Wil de regering het Kamerlid maatschap financieel zo aantrekke lijk maken dat het als hoofdbetrek king kan worden uitgeoefend, dan is een schadeloosstelling van 25.000 zelfs aan de karige kant en een ver hoging tot ƒ35.000 a ƒ40.000 stellig verantwoord. Maar dan moet tege lijk een regeling worden getroffen, die het Kamerlidmaatschap op een of andere manier onverenigbaar verklaart met tijdrovende nevenbe roepen en zeker met betrekkingen, die qua omvang en salariëring als hoofdberoep kunnen worden aange- Zolang die regeling er niet is dient de schadeloosstelling geen structu rele verhogingen te ondergaan. Want met 25.000 is de vervulling van het Kamerlidmaatschap als nevenbetrek king al te royaal gehonoreerd. Voor lopig dient 20.000 als uiterste grem gehandhaafd te blijven. DE BILT Een kleine storing is hetl afgelopen etmaal over het noorden van! Engeland naar de Noordzee getrokken.! Ze passeert vanochtend dicht langs de' Waddeneilanden. Het koufront van dei storing, dat omstreeks middernacht onze' kust bereikte, veroorzaakte in het ge-' bied tussen IJmuiden en Terschelling enkele onweersbuien, waaruit plaatselijk! 10 tot 15 mm regen viel. Elders in het hoge luchtdruk, dié nu over de1 Britse eilanden nadert. Er komen daar door flinke opklaringen en de buiigheid neemt af. terwijl voorts de nacht kouder izal worden dan de afgelopen nacht. Bij IJsland bevindt zich een volgende storing. Deze komt eveneens naar het I zuidoosten, waarschijnlijk zal de frontale neerslag hiervan ons evenwel niet voor morgenavond bereiken. Strandweer 1 De kleine depressie die langzaam de Noordzee overtrekt geeft enkele buien, morgen opnieuw gevolgd door flinke op klaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit noordwestelijke richting. Hier door te koel. overdag 17 a 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Een rug van hogedruk geeft weer zonnige periode, maar door wind van zee blijft het nog te koel. DE CHINESE ZAAK (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De raadselachtige Chinese zaak is nog ingewikkelder geworden sinds gisteravond bevestigd is dat de Haagse politie al dagen vóór het eigenlijke incident voor de ingang van de legatie aan de Adriaan Goe- kooplaan heeft gepost, waarin de acht technici nog altijd verborgen worden gehouden. Desgevraagd deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken mede dat dit was gedaan omdat de inmiddels uitgewe zen Chinese zaakgelastigde om extra politiebewaking had gvraagd in ver band met het opnieuw ingooien van de ruiten van de vitrine, die aan dc straatkant de nodige propagandafoto's laten zien. Er ligt echter zulk een la cune tussen dit verzoek en de inwil liging ervan dat op z'n minst van een onbegrijpelijke samenloop van om standigheden kan worden gesproken. Meer dan een week voordat de zwaargewonde, uit het ziekenhuis ontvoerde en een dag later overle den 42-jarige Chinese ingenieur Hsu Tzu Ts'ai Chinese ingenieur voor de woning van een Chinees legatielid aan de Prins Mauritslaan op straat gevonden werd, zou het verzoek voor extra politiebewaking zijn in gediend. President Bourguiba van Tunesië was toen net op bezoek en de Haagse politie zou de handen zo vol hebben gehad dat er niets aan kon worden gedaan. Op woensdag, 13 juli zou zowel 's avonds als 's nachts voor 't eerst een oogje in het zeil zyn gehouden. Twee dagen later een dag voor dat de Chinese ingenieur een nog steeds niet opgehelderd „ongeluk" overkwam zou ook overdag een post by het Iegatiebureau zyn gezet. 1 Voor vervolg zie pag. 7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1