HUURLINGEN NOG STEEDS PRESENT DE MODE WORDT HYPERKORT Verlies bij PTT Revolverhelden, geldwolven en uitgestotenen alles goed enf wely Premier met één stem herkozen Onder de knie is verboden 32 jongelui krijgen boete Ho Tsji Minh: geen proces op handen 5 DINSDAG 26 JULI 1966 KONGO ONDERWEG door Link van Bruggen (Vervolg van pag. 1) Voorts wordt in het jaarverslag o.m. opgemerkt, dat Bij de postdienst het tekort aan uni- formdragend personeel toenam, terwijl in het westen ook bij de groep kantoor personeel nog steeds een tekort is (landelijk bezien niet), bij de postcheque- en girodienst de toeneming van het aantal rekeninghou ders (met 13 pet) nooit zo groot was als in het verslagjaar (mede door de vol tooiing van de electronische verwer king van de rekeningcourantad- ministratie). Eind 1965 bedroeg het 1.097.000 het jaar daarvoor 956.000. bij de telefoondienst de baten met ƒ100 min (17 pet.) stegen, maar dat de kostenstijging dit resultaat weer teniet deed, 190.000 aansluitingen werden ver richt (waarvan 122.000 nieuwe), maar dat desondanks het aantal wachtenden steeg van 129,490 tot 153,424 (op een daling van dit aantal wordt voor de eerstkomende jaren niet gerekend). bij de draadomroep in verband met de geleidelijke liquidatie 22 netten of gedeelten daarvan met 287 aansluitin gen werden gestaakt en dat het aantal aansluitingen op de draadomroep met 30.000 daalde, eind van het jaar in het Haagse proefgebied Bezuidenhout 3000 mensen waren aangesloten op het centrale an tenne-systeem, het aantal geregistreerde radio- en tv-toestellen steeg met resp. 28.000 en 276.000 en dat het aantal processen-verbaal tegen „zwarte luisteraars" en „zwartkijkers" resp. 12.700 en 17.500 bedroeg. het personeelsbestand bij de post cheque- en girodienst nog te groot is: nog 500 man moeten afvloeien, intern nog beraad gaande is over de vraag of en in hoeverre er reden is te komen tot de stichting van een eigen grondstation voor telecommunicatie- ontvangst bij het gebruik van aardsa- tellietn. Uitspruak Volgens uw commentaar van 20 juli kan de uitspraak van het Internatio naal Gerechtshof over de klacht van Ethiopië en Liberia inzake het beleid van Zuid-Afrika in Zuidwest Afrika misverstanden wekken, omdat het Hof geen uitspraak heeft gedaan over de politiek van Zuid-Afrika. Dit is m.i. niet mogelijk, omdat datgene waar over uitspraak is gedaan overduidelijk moet heten, te weten: dat Ethiopië en Liberia niet het recht hebben de politiek van Zuid-Afrika in het be trokken gebied te laken. De inhoud van het beklag doet dan niet meer ter zake. Verder is men alom bezig ge weest de nadruk te leggen op de stemmenverhouding (acht tegen ze ven). Men deed er beter aan de uitspraak ter harte te nemen. Middelburg A. Boot Klare laai Met zeer veel belangstelling heb ik in uw courant, alsook in andere bladen het stukje gelezen, dat handelt over de „overgangsregeling voor stu dietoelagen." Ik heb het gelezen, herlezen en aan anderen laten lezen. Ik ben arrogant genoeg, om te bewe ren, dat ik met mijn middelbare schoolopleiding en mijn algemene ontwikkeling in staat geacht kan wor den. een normale uiteenzetting te begrijpen. Maar het is mij ten enen male onmogelijk, de ambtelijke taal. die tegenwoordig wordt gebezigd, te bevatten. Het is zo. dat iedereen, die dit artikeltje leest, er zijn eigen interpretatie aan geeft. Uiteindelijk heeft een mijner goede vrienden mij geadviseerd, de mening van boer Koekoek hieromtrent maar eens te vragen. Hij is per slot van rekening de enige, die klare taal spreekt, hoe men ook verder over zijn politieke aspiraties mag denken. Rotterdam E. E. Frank Loemoentba In zijn artikelenreeks Kongo on derweg, „Stam hinderpaal" vermeldt Link van Bruggen als „bijkomend grapje" dat de weduwe van de ver moorde Loemoemba Josephine zou heten. Dat grapje ligt scheef want mevrouw Loemoemba heet niet Jose phine maar Pauline. Dat Moboetoe van Loemoemba een martelaar zal maken ligt niet voor de hand. gezien de rol die hij zelf t.a. van Loemoemba heeft gespeeld en het feit dat dit al te zeer bekend is. Voor wat dc instelling van de heer Van Bruggen jegens Loemoemba betreft zou het wel dien stig zijn als hij zich op de hoogte stelde van Loemoemba's nagelaten boek dat in Brussel posthuum werd uitgegeven. Leiden Margrit de Sablonière Kisangani in de dichte jungle van het noorden en het oosten van Kongo hou den zich nog altijd rebellen schuil. Maar wie er ook nog rondlopen, zijn de blanke huur lingen op wie ex-premier Tsjom- be bijzonder was gesteld. De huidige regering zwijgt liever over hen. De blanke bevolking in de nog niet gezuiverde gebie den daarentegen beschouwt hen als redders en beschermers, en kunnen daarom geen kwaad woord over hen horen. „Als dc huurlingen cr niet waren ge- weest", verklaart een van de weir.ige Belgische „colons", die gebl-ven zijn. „dan waren de opstandelingen tot in Leopoldvilie tegenwoordig Kinshasa doorgedrongen. Het Kongo lese leger is weinig of niets waard. Blan ken die met een machine pistool gewa pend zijn, blijken in staat te zijn een heel gebied onder controle te houden." Een Belgische hotelhouder uit Kindoe voegt er aan toe: „Gisteravond is er nog iets ongelofelijks gebeurd. Een Griek, een plaatsgenoot, die al lang op de dodenlijst stond, dook plotseling met vrouw en kind bij me op. Hij zag tr vreselijk afgetobd en vermagerd uit, ter wijl hij bijna geen kleren meer aan het lijf had. Geen wonder; met zijn gezinne tje had hij twee jaar in gevangen schap in de brousse verkeerd. Hij had overigens prachtig nieuws, die stum- perd. Hij meldde dat hij nog maar kort geleden eer. ;veneens gevangen geno men Belg - -l ontmoet, die sinds de onlusten in anleyville tegenwoor dig Kisangani als vermist staat op gegeven. Ook twee Italianen zouden nog in leven zijn. De terugkeer van die Griek vormt net bewijs dat de hoop nooit mag worden opgegeven. Tegen de Nederlanders wier bloedverwanten in Kongo worden vermist zou ik willen zeggen: Heb vertrouwen zolang de dood niet officieel is vastgesteld". ACHTHONDERD Volgens opgave van het katholieke persbureau Dia bevinden zich onder de bijna tweehonderd geestelijken, die in Kongo werden vermoord de honder den blanke en de tienduizenden zwarte burgerslachtoffers, blijven buiten be. schouwing, Nederlandse missiona rissen en nonnen. Bovendien werden twee^Nederlandse rubberplanters omge- De enige Nederlandse geestelijke, van wie men aanneemt dat hij nog leeft, is pater Alphonse Strijbos (Heilig Hart), die in 1910 in Erp geboren werd. Sinds 1947 maakt 'lij deel uit van de missie post Lowa bij Kisangani. Hij zou nog onlangs zijn gesignaleerd als gevangene van de rebellen. In totaal verblijven er nog zo'n acht honderd blanke huurlingen in Kongo. Een deel van hen, de Frans-sprekenden, ls in de omgeving van Kisangani gestati oneerd. De stad zelf, die tijden de we reldschokkende slachtpartijen 25.000 in woners verloor voornamelijk zwarte burgers is op 't ogenblik zo rustig als fa|' maar zijn kan. Buiten een straal ongeveer tien kilometer begint de onveiligheid. Blanke huursoldaten, Ka- tangese gendarmes en door Belgische officieren afgetrainde Kongolese militai- Tijdens gevechten tussen het Katangese huurlingenleger en de Ver enigde Naties om Elizabethstad in 1963 werden gevangen genomen blanke huurlingen ondervraagt door Generaal Prem Chand, comman dant van de VN-troepen. Op de foto verhoort hij de Belg Jean Demer- veilleux (links) en de statenloze Hongaar Bela Sabados. In Noordrijnland DÜSSELDORF De premier van de Westduitse deelstaat Noordrijnland- Wcstfalen is gisteren met een stem- menverschil van één herkozen in zijn functie. Een nieuwe verkiezing was nodig ge worden de verkiezingen voor de nieuwe Landdag (op 10 juli), die een overwin ningvoorde sociaal-democraten wer den. De SPD behaalde evenwel net niet de absolute meerderheid in de Land dag: 99 zetels tegen de CDU 86 en de FPD 15. Aangezien CDU en FDP had den besloten hun bestaande coalitie voort te zetten, werd de verhouding regeringspartijen oppositie: 10199. j Eén afgevaardigde onthield zich giste- ren van stemming, zodat de huidige premier, Meyers (CDU), met 100 tegen 99 stemmen werd herkozen. Daar de traditie wil dat de grootste partij de voorzitter van de Landdag „levert", werd de sociaal-democraat Van Nes Ziegler met algemene stem men in deze functie gekozen. Hij volgt de christen-democraat Josef Dufhues op. Jacques Esterel heeft rond zijn zwembad de mannequins in wonderlijke gewaden laten paraderen. Geheel links een minijapon met groot plastron van genopte tule (er zit wel een voerinkje onder) gecompleteerd met een wijdpijpige pantalon, in het midden de mini sec en tenslotte de mini-met-mouwen, die niet de pijpen van de pantalon zijn, al lijkt het daar op. PARIJS Werden er vroeger l'**; kiüeholte. All., ill even perfect. j j Het is niet zo opzienbarend, maar de nog wel eens hoogdravende woor- meeste vrouwen wensen dat immers ook den gebruikt om aan te kondigen, jn,et- dat de grote week der Parijse pre- mières van de haute couture- huizen was begonnen, nu kan men rustig het af doen met: „Het circus is begonnen". In de gehele collectie was de tendens de ruimte in net achterpand of opzij te verwerken. Bij de tailleurs sloten de jasjes aan de voorzijde soepel aan. in de rug echter was ruimte. Ook nog klassie ke rechte pakken met twee rijen knopen. Van de mantels trok vooral een model Jacques Esterel eist de laatste I de aandacht, waarbij opzij onder de seizoenen de eer op, de allereerste j 2efrui,"?ie in een trapeze ingezet was. In rj.. het midden van de rug is bovendien een te Zijn. tilj is blijkbaar toch nog oe-, plooi, die de ruimte nog meer naar het vreesd niet genoeg publiciteit te achterpand brengt. krijgen en maakt er een voorstel- ling van, die eerder op een kolder achtige revue dan op het presen teren van de nieuwe mode lijkt. Ditmaal WÊSUN decor. Niet slecht gekozen, want de jurk- j kleuren als: ivoor, beige, okergeel, allo 4 >-«- «-J-—-- -| tinten bruin, zacht rose tot rood en zach- blauw tot marine. Ook enige Ook de japonnen hebben dikwijls dezo lijn. De lijfjes zijn vrij kort en de ruim te is opzij aangebracht in plooien. Opval lend is in hel acnterpand zowel van man tels als van japonnen de grote driehoek als de lange capuchon van een mon nikspij. Uit de punt, die naar beneden een groot zwembad het1 wijst, valt dan de plooi. Hier zachter Blanke huurlingen in Albertvill het eerste vuurcontact terugtrekken. NEDERLANDER Bij het Meer van Tanzania, meer in het oosten van Kongo dus, zijn de En gels sprekende huurlingen gestatio neerd. Hier zijn veel Zuidafrikanen (o.a. genaturaliseerde Nederlandse emi granten!) en Rhodesische kolonisten- zoons bij, zomede Duiters, Britten en Australiërs. Ook een Nederlandse jonge man, een inwoner van Breda, maakt deel uit van dit commando. Volgens dt Nederlandse wet heeft hij zijn nationali teit verloren, omdat hij in dienst getre den is van een vreemde krijgsmacht. Een derde en laatste groepje blankei. vormt de luchtmacht van het huurlin genleger. Het zijn bij elkaar misschier 20 piloten, onder wie zich vooral Ameri kanen en vrije Cubanen bevinden Het blanke legioen, dat overigen:, twee keer zo groot is geweest ook t'e oorspronkelijke bevelvoerder, de legen darische majoor Mike Hoare, is inmia dels gerepatrieerd als het ontluister de Franse Vreemdelingenlegioen, avon turiers, revolverhelden, geldwolven maatschappelijk uitgestotenen en gewo ne bandieten. Hun stiel, die de Neder landers in de 80-jarige oorlog aan de Zwitsers overlieten, brengt, al naar ge lang de huiselijke verplichtingen en de rang, tussen de 400 en 1200 Amerikaanse dollars per maand op. De discipline schijnt tegenwoordig beter te zijn dan vroeger. Er worden geen rooftochten meer georganiseerd, of bankkluizen op geblazen, als de soldij niet op de vast gestelde dag wordt uitbetaald. ONTNUCHTERD Dc rebellen, op wie de huurlingen hei voorzien hebben, zouden geen opperbe vel meer hebben. Hun lleders, Oeleie, Soemialot en Gbenje, zouden naar Cairo uitgeweken zijn- Ook de fanatieke Sim- ba's, „de leeuwen", zouden het hebben opgegeven. Hun geloof in hun onsterfe lijkheid. dat overigens uitsluiten^ ontstond na een overmatig gebruik vin alcohol en kamfer, zou het niet tegen de nuchtere werkelijkheid de ene dode na de andere hebben gehouden. Niemand in Kongo kan op dit mo ment zeggen hoelang het huurlingen'e- ger nog kan blijven bestaan. De een beweert dat de laatste blanke strijder pas zal verdwijnen, als de laatste opstan deling verdwenen is; een ander brengt naar voren dat alles een zaak van de schatkist is. Derden verklaren weer dat er alleen maar wordt gewarnt op de africhting van voldoende Kongolese eli tetroepen. De merkwaardigste theorie hoorden we in de hoofdstad, Khin- shasa, verkondigen. Gesteld werd dat president Moboetoe zich zon der blanke huursoldaten nog on veiliger zou voelen. Binnen de zo genaamde groep van Binza, waar toe behalve het staatshoofd, o.a. de minister van buitenlandse za ken Bomboko en ex-premier Ileo behoren allen hebben elkaar eeuwige trouw gezworen zou zijn afgesproken het dollarlegioen in te zetten, als de persoonlijke macht uit de hand dreigt te lo pen. Of de huurlingen be reid zijn zich voor dit doel te laten misbruiken, moet maar wor den afgewacht. Geld, meer geld dus, vergoedt echter alles, zeker bij het gros van de vechtjassen. optocht door A'dam AMSTERDAM Achtentwintig jonge ren die op 23 juni in Amsterdam hebben deelgenomen aan een tegen het optre den van de politie gerichte demonstratie ve optocht kregen gisteren van de kan tonrechter mr. Haan een boete van 25. Twee anderen moesten 15 en nog twee 12,50 betalen. Voor de optocht was geen vergunning verleend. „Ik ben niet van plan mensen die op een afstand van tien meter van elkaar lopen niet als een optocht te beschouwen en ook niet woorden als „demonstratie", en „pamfletten uitdelen" te zien als re den om niet te straffen", zei de kennelijk geïrriteerde mr. Haan. De officier van justitie had tegen allen een boete yan 50 geëist. H Esterel hebben veel weg van badpak. Althans ze bedekken niet veel meer dan dit doet. De jurkjes hebben tunieklengte, dat wil zeggen ze reiken tot halverwege de dij. Is dat nog te „gekleed", niets let de draagster, het rok je af te ritsen, want daar is het op gemaakt! Dat rokje is altijd van een fel afstekende kleur. Wat dat betreft mist men niets als net verdwijnt. De kousen zijn maillots geworden en behoren kleur van de -ninijurk te zijn. De tels zijn even kort en zouden normaal driekwart genoemd worden. Het allergek ste is misschien, dat deze kleren toch heel knap gemiakt zijn en wie het se rieus bekijkt kan het alleen maar spij ten, dat Esterel zijn talenten niet wat zinvoller gebruikt. Intussen is op deze eerste dag wel duidelijk geworden, dat de mode inder daad hyperkort z*l zijn, alle protesten In het afgelopen seizoen ten spijt. De knie is de absolute grens. Erboven kan wel, onder niet! Esterel lanceert verder „schortjes" afstekende kleur die op de japonnen ge knoopt worden. De kleuren zijn fel: hard roze, paars, groen. En dan altijd twee schreeuwende kleuren bij elkaar. Wel gaat hjj met de algemene modetendens mee door marineblauw te brengen. Reeds in de stoffencollecties is duidelijk geworden, dat marineblauw (in vele tin ten) mode zal worden. In de meeste ge vallen vervangt het zwart, dat steeds meer gereserveerd blijft voor het heel eenvoudige, maar heel chique er altijd draagbare, middagjaponnetje. Ook op de bijzonder mooi ingerichte zolder van Feraud vierde de korte rok triomfen. Niet plleen in de collectie maar ook bij het publiek, dat grotendeels jit de klanten (allen onder de twintig) die in minirok gekleed waren, bestond. De korte rokken --alien enigszins klokkend maar slechts hzel flauwtjes. De bijbeho rende maillots waren hier versierd. Bij voorbeeld met een randje net onder ie knie, als was het een kousebaud. Ook hier weer vele en harde kleuren: rood, groen, turquoise, seel. De Ranch Telegram naar radiostation CBS WASHINGTON President Ho Tsji Minh heeft nu duidelijk ge zegd dat Noord-Vietnam niet van plan is momenteel de Amerikaan se krijgsgevangenen te berechten als oorlogsmisdadigers. Ho heeft zondag een telegram gestuurd aan het Amerikaanse radiostation CBS waarin stond dat er geen pro ces op handen was. Dit is gisteren door een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Uit Praag wordt gemeld dat president Ho Tsji Minh gisteren gezegd heeft dat de Amerikaanse piloten niet de naamste misdadigers zijn en dat presi dent Johnson en de anderen die de pilo ten gezonden hebben eigenlijk terecht zouden moeten staan. Noord-Vietnam be handelt de gevangenen op menselijk ma nier en zal dat blijven doen, zo zou Ho volgens het Tsjechische persbureau Ce- teka hebben gezegd. De Noordvietnamese president zou ook hebben verklaard dat het momenteel niet nodig is, vrijwilligers uit de commu-l; nistische landen op te roepen voor de strijd in Vietnam. „Wij vechten met onze eigen hulpbronnen en wel zeer effectief. Of wij al of geen broederlijke hulp no dig hebben staat nog te bezien", aldus Minh. Overspannen economie Intussen is door de oorlog in Vietnam de Amerikaanse economie overspannen geraakt. De persoonlijke inkomsten in de VS zijn in de maand juni tot het record niveau van mei gestegen. De prijzen voor consumptiegoederen hebben gedu rende het eerste halfjaar van 1966 de scherpste stijging sinds acht jaar aange toond. De kosten van de strijd in Viet nam In het fiscale jaar, dat op 30 juni eindigde, bedroegen 5.8 miljard dollar, 1.1 miljard dollar meer dan de schatting van de regering in januari. Drie verschil lende regeringsdepartementen hebben de ze cijfers dezer dagen bekendgemaakt. De regering heeft toegegeven, dat de eerste twee cijfers op een verontrustende manier in de richting van inflatie wij- Vandaag een dag om heel tevreden te zijn. Ook al mis je tram of bus en zelfs al zou je ontdekken dat de auto niet wil starten, de brommer het ver tikt of de fiets een lekke bard heeft Hoe groot de pech ook is, dat hele erge behoeven wij. thuisblijvers, niet Niet met het eerste gloren van de dag onze geiteharen sokken aan te trekken: niet even na dat gloren de lange lange weg te beginnen: en niet door te lopen, door te lopen maar tot eindelijk het rondje, wat zeg ik, de grote ronde, voltooid is en Nijmegens straten ons weer toelaten. We hoeven geen blaren te laten doorprikken, want we krijgen geen blaren. En we kunnen zo rustig sla pen gaan. Wat de volgende dag ook voor plichten inhoudt dat erge, dat hele erge hoeven we niet. Thuisblijvers weest dankbaar, zee: dankbaar, dat andere duizenden onzc- nationale wandeleer ophouden. Dat wij slechts via de t.v. ons deel verwer- nen boeien met hun benenwerk ach ter een bruine bal. Hijgende renners, langbenige dravers. Maar die blijven enkelingen. Wezens die boven de mid delmaat zijn en met wie we onszelf niet eens durven vergelijken. Maar die Vierdaagse tippelaars! Heel gewone mensen. De politieagent Het hoeft niet en het meisje van de zangvereniging: ijverige huismoeders en kwieke opa s: de melkboer die heel het jaar rond in training is en de ambtenaar, die des avonds zijn kilometers loopt om het zittende leven te vergeten. Geen mens heeft in feite een reden om niet aan het vierdaagse festijn rond Nijmegen mee te doen. Of het moest zijn... zijn luiheid. De luiheid die niet alleen ex cuus is, maar in dit spciale geval een deugd van het doordenken: dat we echt zo gek niet hoeven te zijn. Wat heerlijk rustig! Het wordt natuurlijk wel flink zijn op vrijdagavond, wam de wandelaars met bloemen en de laatste krachten de eindstreep halen. Dan niet jaloers worden: niet ook bloemen willen hebben en gejuich. Dan echt tevreden zijn met het kopje koffie in de gemakkelijke stoel. Da's moeilijk... dat is het allermoei lijkste ogenblik van de niet-vier- daagse lopers. Vier dagen luiheid moe ten betaald worden in dat uur overwinning van de anderen. Maar bedenk dan dat de Vierdaagse lopers niets zouden zijn wanneer de thuisblijvers niet juichten. Zo dragen we allemaal een tikkeltje bij tot net feest. En dus kunnen we met een gerust geweten ook in de overwin ning delen. Dan wordt het allemaal we :r zo plezierig. Daarom ben ik zo dol op de Vier daagse, heel veilig verweg daar in Nijmegen. Want als ik daar woonde... heel het jaar door zou horen hoe het was en hoe het worden zou... Wie weet trok ik ook de leren leerskens aan en ging stappen. Hoe veel stappen? Niet te tellen. Werkelijk het is een dag. het wor den vier dagen, om heel tevreden te zijn. Want het hoeft helemaal niet. Gelukkig! schotse ruiten. Deze jonge couturier presenteerde een voorname collectie. Hij heeft zleh aange past bij de algemene modelijn, maar er toch eep, vrouwelijker accent in weten te brengen. Veel lange mouwen. langere tailleurjasjes de korte rokken xijn wat soepeler, waardoor de lengte nog een beetje lijkt mee tc vallen. Het proto-type van de Jupe-Esterel. Een mosterdkleurige tuniek met klei ne kapmouwtjes ..aangevuld" met mouwen en rokstrook van grove tweed met lintjes doorregen. De rok kan 4 afgeritst worden. Hij liet zijn mannequins er kniehoge laarzen bij dragen, wat wel aardig stond. Hij werkt met doffe kleuren en veel marineblauw. Opvallend waren de cein tuurs, die alleen aan de voorzijde waren aangebracht. Op het rugpand wordt de taille aangegeven door een breed dubbel stiksel, dat pen ceintuur moet suggere- De eerste dag van de Parijse showt, heeft al duidelijk gemaakt, dat er een scherpe scheidslijn straks getrokken zal worden tussen dc kleren, die Iedereen kan dragen en dc overdreven modellen in schreeuwerige kleuren, die slechts door zeer bepaalde types gekozen zullen worden. Voor liet publiek de troost, Jst de confectiefabrikanten het tocb nog al tijd van de grote massa moeten hebben en zich slechts heel voorzichtig san si te mal en dwaas zuilen wagen. Soedans premier afgetreden KHARTOEM Premier Magoeb heeft gisteren zijn ontslag ingediend nadat het Soedanese parlement een motie van wan- I t,ÏÏu?'en te5®n hem had aangenomen met 1126 tegen 30 stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5