Aqua/Flora wekt bewondering Lisse dank zij Poelpolderplan over drie jaar uit woningnood eGAS VOOR MEER COMFORT NTETWt LKTT)«E COURANT 4 ZATERDAG 23 JULI 196» Gesprek met burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf LISSE Wie met burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf een gesprek aanknoopt over de woningbouw in Lisse, schiet midden m de roos. De woningnood is terecht „volksvijand nr. 1" genoemd en dat wordt ook door de Lisser burgemeester heel sterk aangevoeld. In de loop der jaren heeft hij door talloze bespre kingen in Den Haag voor de wo ningbouw in Lisse vaak goede re sultaten weten te boeken. De raad heeft ook meer dan eens gelegenheid gehad zijn erkentelijkheid üit te spreken over de grote activiteiten en het doorzettingsvermogen van bur gemeester De Graaf in dezen. Toen het besluit werd genomen de Poelpolder tot nieuwe woonwijk van Lisse te bestemmen, werd burge meester De Graaf weer voor vele mogelijkheden, maar óók voor even- zovele of nog meer moeilijkheden ge plaatst. Mogelijkheden voor de ont wikkeling van Lisse en moeilijkheden om deze ontwikkeling te realiseren en „Den Haag" tot medewerking be reid te vinden. Het spreekt vanzelf dat de opzet van een geheel nieuwe woonwijk enorm veel inspanning vereist. De Poelpolder heeft een oppervlakte van 100 ha, waarvan buiten straten, plant soenen, singels, e.d. een nuttige bouw grondoppervlakte van plm. 50 ha. Juist omdat het bouwgebied een „polder" is, zijn de moeiten en zor gen dubbel groot. In de Poelpolder zullen 2000 huizen verrijzen om aan 8000 personen een goed onderdak te verschaffen. Het is een heel duur plan te noemen: niet minder dan 19 miljoen is nodig om de gehele pol der in eigendom te verwerven en bouwrijp te maken. De toekomstige bevolking moet in deze polder alle bescherming geboden worden die maar mogelijk is. De waterhuishouding is een pro bleem op zichzelf. Singels moeten worden aangebracht, dijken ver zwaard en ten zuiden van de Poel- polder moet een geheel nieuwe.,,sla- persdijk" worden aangelegd. Voor deze dijk zijn bijzondere voor zieningen nodig. Lang niet alle klei is voor aanleg van een dijk geschikt. Men is echter zo gelukkig geweest met de Haarlemmermeerpolder tot overeenstemming te komen over de levering van de nodige bruikbare klei. Bij een investering van 19 mil joen voor het verwerven en bouwrijp maken moet op een renteverlies van 3 miljoen gerekend worden. Behalve in de Poelpolder zijn nog 92 woningen in aanbouw in de woon wijk „Meer en Duin" en op andere plaatsen. Dit aantal betreft 52 wo ningwetwoningen hoogbouw, 9 pre miewoningen en 31 woningen in de vrije sector. Strijd Shëï bouwen „Sn©! bouwen" Is gebiedende etë, aldus burgemeester De Graaf en wel om twee redenen. Ten eerste kan in een zó uitgestrekt gebied niet met 20 huisjes begonnen worden. Men zou zich als bewoners in een wildernis gaan verliezen. Er moet direct een „gemeenschap" gevormd worden. Door een hoog bouwtempo moet aan de nieuwe woonwijk direct gestalte gegeven worden. Verder moet door snelle bebouwing het toch al belang rijk renteverlies zoveel mogelijk ge drukt worden. Het"Pöelpoldergebied moet als een waterstaatkundige eenheid worden ge zien. Daarom was het ook noodza kelijk dat het gehele gebied in han den van de gemeente LisSe kwam, wat ook gelukt is. Zelfs kon op een reeds particulier aan een bouwmaat schappij doorverkocht perceel bouw grond beslag worden gelegd. Burgemeester De Graaf laat niets onbeproefd om tot een forse aanpak van de bebouwing van de Poelpolder te komen, geheel in overeenstemming met de inzichten van de huidige mi nister van volkshuisvesting, die een warm voorstander is van systeem bouw en rationele bouw (bouwstroom van woningen van eenzelfde type). Er moet gebouwd worden in .bouw stroom', d.w.z., dat aantallen huizen elkaar in bouwtempo moeten opvol gen. Wanneer bijv. 30 of 40 wonin gen in aanbouw zijn en een zekere hoogte hebben bereikt, moet een vol- BVRGEMEESTER DE GRAAF "promotor gend aantal weer „uit de grond ko men". Om dit systeem te kunnen toepas sen werd contact gezocht met een grote bouwmaatschappij. Met de Bouwmaatschappij Eurowoningen NV, die ook in de naburige gemeente Al kemade een groot project in uitvoe ring heeft, werd overeenstemming be reikt. Men kon echter niet geheel met dit type woningen akkoord gaan en een belangrijk verbeterd Eurowo ning-type voor Lisse werd het resul taat van gevoerde besprekingen. Gunstig Met de bouw van 220 woningen is de ontwikkeling van de nieuwe woon wijk Poelpolder aangevangen. In dit aantal zijn 120 woningwetwoningen begrepen, 56 premiewoningen en 44 ongesubsidieerde woningen in de vrije sector. Deze verhouding noemt burgemees ter De Graaf voor Lisse zeer gun stig. Van deze 220 woningen zijn er al 22 aan de Ooievaarstraat in ge bruik genomen. Het restant komt in "166 of begin 1967 gereed. Mogen de woningen uiterlijk nage noeg gelijk zijn van binnen verschil len de premiewoningen naar indeling en aankleding, eveals de woingen die in de vrije sector gebouwd wor den. Het bouwen van woningen in een rationele bouwstroom heeft ook voor de gemeente dit voordeel, dat btjv. op een aantal van 100 woningen 25 procent toeslag wordt gegeven op het contingent, zodat niet 100 maar 125 woningen gebouwd mogen worden. De 56 premiewoningen in de Poelpolder zijn alle reeds verkocht, terwijl van Om tot een goede exploitatie van de beschikbare gronden in de Poel polder te komen, is voor de woning wet- en premiewoningen een bedrag van ruim f6100 vastgesteld en voor de grond voor bouw in de vrije sec tor f 10.000 per woning. Door het departement van volks huisvesting wordt voor de woning wetwoningen geldelijke steun toege kend mits het bedrag van de bouw grond acceptabel geacht wordt. Het geval doet zich echter voor, dat door het departement de grondprijs met plm. f 900 per woning is verlaagd. On danks een fel protest van de zijde van het gemeentebestuur, waarbij met cijfers aangetoond is, dat de ge stelde bouwgrondprijs alleszins rede lijk en verantwoord is, houdt het de partement vol zónder nadere mo tivering! dat men niet hoger wil gaan dan plm. f 5200 gaan dan plm. f 5200 per woning wat voor de gemeente Lisse een extra fi nanciële last geeft van plm. f 900.000. De burgemeester laat niet na te verklaren, dat hij 'n dergelijke han delwijze van het departement bijzon der teleurstellend acht en bovendien ziet als een wat willekeurige beslis sing, die omdat geen hoger roep mogelijk is niet goed past in de moderne democratie. Hij verklaar de zich te blijven bezinnen op moge lijkheden om tóch aan de gemeente Lisse recht te doen wedervaren. In het kader van de reeds bedoel de bouwstroom staan nog twee grote objecten op stapel. Allereerst een plan voor 552 woningwetwoningen in hoogbouw met zes woonlagen, voor zien van lift en centrale verwarming. Deze zullen verrijzen in het meest zuidelijke gedeelte van de Poelpolder. Hiervan zullen er 288 nog dit jaar in aanbouw komen. Verder zullen 44 schokbetonwoningen en 48 keuzewo ningen als afzonderlijke projecten in aanbouw worden genomen. Deze 92 woningen zijn woningwetwoningen waarvoor reeds ministeriële goedkeu ring is verleend. De 288 hoogbouwwoningen zullen in gietbeton worden uitgevoerd. Wanneer deze bouwmethode arbeidsbesparend werkt, is het niet uitgesloten, zo zei de burgemeester, dat de toeslag van 25 procent uitgroeit tot zelfs 60 pro cent! Groenendijkse molen werd gerestaureerd HAZERSWOUDE De Groenen dijkse molen-in-restauratie nadert zijn voltooiing, al zal het nog wel even duren voordat deze wipwatermolen weer als gemaal zal dienen, want er naast staat een motorgemaaltje dat voorlopig nog dienst zal doen. Mole naar Kraan die naast de molen langs de spoorlijn AlphenLeiden in een klein huisje woont, is erg ingenomen met deze restauratie. Enige jaren ge leden is de molen voor één gulden door de Rijnlandse Molenstichting ge kocht. Hij is nu een sieraad in he Hazerswoudse polderlandschap, waar eertijds ruim dertig molens stonden tegen nu nog slechts zeven. Op stapel Ten slotte staat nog een project van 384 eengezinswoningen op stapel waarvan 192 premiewetwoningen en 192 in de vrije sector. Van de 192 premiewetwoningen zullen in 1966 96 stuks in aanbouw worden genomen. Het is voor ieder begrijpelijk dat al deze plannen niet „zó maar" even klaargestoomd worden. Daarvoor is de goedkeuring van de Hoofd-Inge- nieur-Directeür (H.I.D.) van Volks huisvesting nodig en dat gaf een con flict dat op „hoog niveau" uitgevoch ten is. De H.I.D. was van mening dat het in Lisse te hard zal gaan met de woningbouw en Lisse te snel zal groeien. Hij kon zich niet verenigen met de gedachtengang van burge meester De Graaf. Een door de H.I.D. aan de burgemeester gedaan compromis-voorstel werd door deze van de hand gewezen en er bleef niets anders over dan een beslissing door het college van Ged. Staten. Men kan zich voorstellen, dat het voor burgemeester De Graaf een ge noegen was te kunnen mededelen, dat Ged. Staten hem in het gelijk hebben gesteld en daarvan in een recente brief bevestiging hebben ge- Omtrent de koopsom van deze flats in luxere uitvoering kon de burgemeester nog geen mededelin gen doen. Dat men wel over behoor lijke reserves zal moeten kunnen be schikken staat wel vast. Men wil de ze flats (als elders) bouwen in coöpe ratieve vorm. Burgemeester De Graaf deelde me de, dat op de Stationsweg nu bijna alle woningen eigendom van de ge meente Lisse zijn en de sanering var de Stationsweg in 1967 geheel vol tooid zal zijn. „Wanneer denkt u dat Lisse uit de woningnood is?" Op deze vraag antwoordde de burgemeester dat, ge zien de grote bouwplannen rond de Poelpolder de woningnood in Lisse na 3 jaar opgeheven zal zijn, indien deze plannen ook werkelijk zullen worden gerealiseerd. Behalve in de Poelpolder staan nog 56 woningen in andere gebieden en straten van Lisse op stapel om in de vrije sector te worden uitgevoerd w.o. vier winkels met woningen na bij De Heul (hoek Kanaalstraat-Bea- trixstraat). Bejaarden Er zal met redelijke kans op ze kerheid binnenkort aan de Laan van Rijckevorsel een verzorgingsflat voor bejaarden verrijzen met 48 flatwo ningen die bedoeld zijn als koopflats met een centraal verzorgingshuis, waarvan men geheel naar eigen keuze gebruik zal kunnen maken. Een zeer gelukkig gedachte is het 'c v™tef Een nieuwe kans voor spaarders QRAIFFEISENBANK ALPHEN A/D RIJN BODEGRAYEN HAZERSWOUDE-KOUDEKERK TER AAR-NIEUWVEEN Tropische vissen in felle kleuren en bloemen uit sprookjesboeken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Beivonderende uit roepen van elkaar verdringende kij kers waren gisteravond de eerste be loningen voor de leden van de Leid- se aquariumhoudersvereniging „De Natuurvriend". Die bewondering gold de collectie ongelooflijk mooie tropische vissendie zo uit geraffi neerd geïllustreerde sprookjesboe ken lijken te zijn weggezwommen naar de Orangerie van de Hortus botanicus, waar burgemeester Van der Willigen om zeven uur de ten toonstelling Aqua/Flora opende. De bezoekers die na die van gister avond komen, zullen ongetwijfeld evenmin zijn weg te slaan uit de als grot ingerichte ruimte, waar de felge kleurde vissen in met speciaal water gevulde bakken rondzwemmen. Iemand die waarschijnlijk uit die grot gesleurd moet zijn, hoorden wij dan ook zeggen dat Walt Disney ze onmogelijk had kunnen verzinnen. om in Lisse ook te komen tot de bouw van een aantal bejaardenwo ningen met daarbij een verzorgings huis waarvan men eveneens na^r eigen believen gebruik kan mak« HOOG MADE Wordt er te genwoordig nog wel geroeid?, vroeg ik mevrouw J. van Goozen- van der Voorn, die niets van „een foto-maken" moest weten maar die wel alles afweet van het ver huren van roeiboten. Als kind groeide zij in Nieuwkoop op in die sfeer en toen zij trouwde ging dat in sterke mate door. Haar schoonvader had immers al een vijftig, zestig roeiboten voor de verhuur en dat liep best. Oudere sportvissers weten dat maar al te goed. Maar de tijden veranderen, ook in deze sector. De houten bootjes werden vervangen door ijzeren. „Veel minder onderhoud", zei mevrouw Van Goozen zakelijk. „Met die houten bootjes gebeurde het nogal eens, dat ze met de kop erurt terugkwamen. Het vissen is minder geworden. De jongelui van tegenwoordig stappen liever op een brommer dan in een roei bootje. En dat we zoals vroeger de hele nacht in de weer waren, och meneer, dat gebeurt niet meer. Een enkele visser komt nog wel 's nachts een bootje halen maar de meesten zie je pas tegen een uur of tien, elf 's morgens tegenwoordig. Voor mij was het nieuw, voor u misschien ook: er zyn tegen woordig al heel wat mensen die een eigen buitenboord - motortje meebrengen als ze een roeibootje huren om een dagje met het gezin te gaan spelevaren. Ik hoorde dat van mevrouw Van Goozen in Hoogmade, een naam, die by vele sportvissers en plezierroeiers bekend is. U zult wel hebben geziendat ten kijken hoe mooi het hier nu is geworden met die nieuwe brug. hier ook steeds drukke PLEZIERVAREN komt er meer wordt. Vooral met die nieuwe Alleen dat vieze ding aan de over- in; meestal z\in het gezinnen brug zitten wij een stuk beter, kant, die ark waar personeel van Vroeger zag je geen kip hier. Toen we begonnen, hadden we met kinderen die een bootje ko men huren om de Wijde Aa of het Braassemermeer op te gaan. de brugbouw in woonde, moetnog weg. Daar zitten wij nu al drie een „tentje" maar in 1960 open- jaar tegenaan te kijken". Er zijn er al heel wat, die zelf den we dit paviljoen De Does. Ik een buiteniboordmotortje mee- ben de zaak juist weer aan 't klaar brengen. Waarschijnlijk gaan we maken voor een bruiloft. Want kijk, mijn man is er overdag niet. die werkt. Moet u eens naar bui- Behalve deze trekpleister, waarvoor importeur W. P. Wijnbergen uit Am sterdam heeft gezorgd, zijn er ook nog de aquaria van een groot aantal leden onder wie jhr. mr. F. H. van Kin schot te bewonderen. Uiteraard zijn deze bakken, die zo uit de huiskamer komen, wat minder spectaculair, maar de ayuariumlief hebber zal ze toch wel met interesse bekijken. Buiten de Orangerie. in de Hortus, valt het accent op de bloemen, gear rangeerd door de Rynsburgse ontwer per Cor de Koning. Het effect daarvan is vooral 's avonds, wanneer de ver lichting wordt aangestoken, bijzonder fraai. Het verband met de vissen bin nen heeft de ontwerper gelegd do.oj zijn inspiratie te zoeken bij de zeevïp-. serü. Schepnetje In de receptiekamer van het acade miegebouw, waar de burgemeester de tentoonstelling met een korte speech „ik vraag maar twee minuten, wat ik zeg is niet zo belangrijk als de expo sitie" opende, werd natuurvriend J. Visser in het zonnetje gezet. Natuurvriend-voorzitter A. Abcouwer bood hem het erelidmaatschap van de vereniging aan en voorzitter M. Bot van de Nederlandse Bond Aquaterra onderscheidde hem met het embleem met-miniatuurschepnetje van de bond. Behalve de heer Visser kreeg ook de burgemeester iets aangeboden: als be stuurslid van de stichting Open het Dorp ontving hij uit handen van voor zitter Abcouwer een foto van het aqua rium dat de vereniging aan de stichting heeft geschonken. Zelfs daarmee was aan het cadeau tjes-geven nog geen einde gekomen: de werkers" aan de tentoonstelling kre gen als herinnering aan hun gezwoeg een mooie oorkonde. Nadat ook nog erevoorzitter W. Zwart en de heer C. Leeuwenburg, voorzitter van de stichting Rijnsburg's bloemencorso, hun blijdschap hadden geuib, kon de opening plaatsvinden van een tentoonstelling die veel bezoekers verdient. De vissen en bloemen wach ten tot en met 7 augustus. BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN Geboren: Mattheus C A, z v A J Bentvelzen en M A J Kui pers; Frans, z v H C van Meurs en J C van Duren; Dievertje, d v C Hoogstraten M de Bruin; Petronella M, d v W v d Ster en G Taal; Wouterus J, z v H J Wal- vaart en C J Engeldorp Gastelaars; Peter. v P L van den Bogert enHHCM Dijkstra; Paula, d v A Wijsman en C G Verberg. Ondertrouwd: Gerardus A Versluijs te Warmond en Maria C B Gerrits; Frans J Eijck te Tilburg en Henriette M Krol; Albertus J van Leeuwen te Wassenaar en Catharina K Verhoork: Adrianus J Th der Meer te Sassenheim en Cornelia H J Schrama; Johannes Overkleeft te -Gravenzande en Jannette G Dansen. Gehuwd: Theodorus Juffermans te Lei- sn en Clazina M B B Knijnenburg; Ja cobus L van Vliet te Leiderdorp en Jo hanna I P M Vioen; Ferdinand F Wester beek en Clasina A Nouwens: Gerardus A Platjouw te Haarlemmermeer en Maria 1 C van Vliet. Overleden: Anton Duivenvoorden. 80 jr: Jan de Jager. 84 jr. Voorzitter A. Abcouwer van „De Natuurvriend" (links) biedt burgemeester Van der Willigen symbolisch het aqua rium voor Open het dorp aan. Loswal wordt opgeheven ZOETERWOUDE De gemeente» 'lyike loswal aan de Antoniussbraat ia de laatste tijd voor het laden en los sen door schepen gebruikt, die qua omvang en tonnage te groot zijn. Het is eqhter in de praktijk ondoenlijk gé die deze schepen stellen, zou de kal aanmerkelijk moeten worden ver lengd, terwijl de vaargeul aanzienlijk moet worden uitgediept. Door de grote stuwkracht van de schroefbladen wordt de oever van de aangrenzende eigendommen van particulieren ern stig ondermijnd. Daar bovendien de opbrengst der kadegelden in het alge meen nihil is, s-tellen B. en W. voor de loswal als openbare loswal op te heffen. Demping sloot Zuidhof in Zoeterwoude ZOETERWOUDE B. en W. zyn voorstander van demping van de sloot Zuidhof. Toestemming is evenwel no dig van het rik. kerkbestuur, het pol derbestuur en de heer Van Meurs. In de dempingskosten willen belangheb benden ieder f 500 bijdragen. De to tale kosten worden geraamd op f 9000i ZOETERWOUDE De onlangs ge kozen raadsleden hebben hun benoe ming aanvaard. Volgende week zullen hun geloofsbrieven worden onder- ZOETERWOUDE B. en W. zyn tot de conclusie gekomen dat een par keerverbod nodig is voor de Zuid- buurtseweg tussen de Nieuwewegsbrug en de Bakkersbrug, en wel voor de bebouwde zijde. ZOETERWOUDE De Ned. Heide maatschappij heeft een kostenbegro- ting opgemaakt voor de aanleg van het gehele sportpark aan de Nieuwe- weg- De kosten worden geraamd op f 421.000. Raad Zoeterwoude Woensdag 27 juli. 8 uur vergadert ae raad. Agenda: Onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden; voorstel tot het vaardigen van een stopverbod voor het weggedeelte van de Zuidbuurtseweg tussen de Nieuwewegsbrug en de Bakkersbrug: tot opheffing van de loswal aan de Antoniusstraat en in trekking van de verordening op de heffing van kadegeld; tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening; tot. verkoop van 'n perceeltje grond aan de dames N. en G. Dorrepaal en de heer C. Bruin; tot kredietverstrekking voor herstel van de schoeiing langs de Noordbuurtsewatering; tot krediet verstrekking voor de aanleg van een sportpark aan de Nieuweweg. voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4