OVERDAAD SCHAADT Verjaardag vieren Ook voor vitaminen geldt: OPEN BRIEF Talenschool „doet" heel Europa Opleiding Duitsland geeft voorbeeld van Christine IWWJI.yaHJililIJÜI Gouden roos voor Lilli Marleen Buitenland trekt ook huisvrouw sterk aan BLAD ZIJ Krimpvrij dialoog dialoog dialo ZATERDAG 23 JULI 1966 VEEL mensen denken dat vitaminen onmisbare bouwstenen voor het mense lijk lichaam zijn en dat met het beeld van de zee lieden met scheurbuik voor ogen men er niet genoeg van kan innemen. Dit is een totale misvatting. Ook is het een bekend feit dat zwangere vrouwen te veel vitamine D innemen en jonge moeders geneigd zijn hun zuigelingen b.v. te veel anti-rachitis- middelen toe te dienen. Zoals zo vaak overdaad jc haadtl Een normale baby wordt door de natuur al tegen ïngelse ziekte beschermd, wan- i eer hij voldoende zonlicht krijgt. „Een gebruinde zuigeling krijgt geen Engelse ziekte", zei ons een kinderspecialist. De vraag alleen is: krijgen ze vol- dMide zon om bruin te wor den... In Duitsland worden de zuige lingen al ruim dertig jaar behan deld met vitamine D ter voorko ming van rachitis. Of door een stoot-therapie of door toediening van vigantol-olie. meisje te eenzijdig De veelal verguisde mening dat een meisje na haar lagere schoolopleiding het beste in de huishouding kon gaan om aldus zich op haar taak van vrouw en moeder voor te bereiden, blijkt toch niet zo dwaas te zijn. Nu gaan de meisjes vanaf de lagere school vaak een middelbare oplei ding volgen, dan naar kantoor of verdere studie, en dan... trouwen. Het is kenmerkend dat vele meisjes hun studie beginnen met op de achtergrond de gedachte dat het toch maar tijdelijk zal rijn. Het komt er dan vaak op neer dat aan studie of beroep Pedagogen, sociologen en psy chologen houden zich nu met de vraag bezig of het wel juist is dat meisjes dezelfde opleiding als jongens krijgen. Zij vragen zich af of daarbij toch niet de specifiek vrouwelijke opvoeding tekort komt. Wel olie Dr. Irmgard Haas, die in Ameri ka en Duitsland psychologie stu deerde. zei eens: ..Onze meisjes, die eindexamen doen, leren bij voorbeeld waar men in Rusland olie vindt, maar zij hebben er geen flauw benul van hoe ze tegen een driejarig koppig kind moeten optreden. Daarbij is toch waarschijnlijker dat zij binnen niet al te lange tijd met een drieja rig koppig kind te maken krijgen, dan dat zij een verantwoordelijke positie in een oliemaatschappij gaan bekleden". Geef uw huid liever z Misvormingen Nu zijn onlangs de gemoederen van de artsen in beweging geko men toen tijdens een bijeen komst in Bremen prof. A. J. Beu ren ernstig waarschuwde tegen de toediening van vitamine D. Bij een aantal zuigelingen heeft hij nl. ernstige misvormingen van hart en vaatstelsel aangetrof fen, met name van de aorta en de arteriën. Ook kwamen ge bitsmisvorming, doofheid en stoornis van de geestelijke ont wikkeling met daarbij behorende typische gelaatsveranderingen voor. Telkens werden in derge- i vitamine-preparaten. lijke gevallen massieve verkal king en verdikking van de be trokken organen geconstateerd. De hoogleraar wijt dit aan een teveel van het in 1932 door Nobel prijsdrager professor Windau ge wonnen, zuivere vitamine D. Geen twijfel tc§CgÖi<*CÉf<S<3e§cS<i Misschien hebt u 't inmiddels al ergens gelezen dat op 13 juli op de internationale ro- 1 zenkeuring in het Westbroekpark te Den Haag de roos Lilli Marleen de hoofdprijs ver wierf, nl. de „Gou den Roos van 's-Gravenhage". Deze gouden pla quette werd door wethouder Dan- kelmann aan de Duitse kweker Kordes overhan digd. Bij het lezen van Eo'n bericht vragen we ons willekeurig af hoe zo'n be kroonde roos er uit ziet en welke eigenschappen zij heeft om een der- 1 gelijke onderschei ding te verdienen. Nu zal het u mis schien tegenvallen dat Lilli Marleen helemaal geen nieuwe roos is, maar al in 1959 door Kordes werd gewonnen. Zij be- 1 hoort tot de grootbloemige po- lyantha of floribunda hybriden (grootbloemige trosrozen) en staat bekend als een der aller mooiste donkerrode in haar klasse. De trossen zijn bijzonder groot en de bloemen goed ge vuld en met een fluwelige vu rig rode gloed overtogen. Dat zij bovendien rijkbloeiend is spreekt haast vanzelf, want er worden hoge eisen gesteld aan een roos, die met een grote trophee gaat strijken. Meeldauw-vrij Nog een belangrijk feit is haar krachtige maar mooie struikachtige groei, terwijl de bladkleur donkergroen is, waar tegen de rode bloemen fraai uitkomen. En wat alle liefheb bers zullen toejuichen, de roos is meeldauw-vrij We hebben allemaal wel eens die vooral veel voorkomt bij rozen aan de gevel, omdat daar de wind niet zo goed doorheen kan spelen. Ook bij vochtige broeierige warmte treedt vaak meeldauw op. waardoor blad. stelen en knoppen met een wit poeder overtrokken worden. Wat een weelde om rozen tegen te komen die onvatbaar zijn voor deze kwaal, die groei en bloei sterk belemmert! We grijpen meestal te laat naar stuifkoker of spuitbus met een bestrijdingsmiddel, want deze ziekte laat zich nu een maal het beste voorbehoedend bestrijden. Jamjner dat haast niemand er aan denkt om al in mei met stuiven of spuiten te beginnen en dit om de 7 a 10 dagen te herhalen. De middelen zijn bij de zaadhandel verkrijg baar. Ook bij aantasting in de zomer trachten we nog wat 'e Keurmeesters in actie tijdens de jaarlijkse internationale rozen- keuring in het Westbroekpark. U Wéét misschien dat de grootbloemige trosrozen meer en meer in de mode komen, omdat ze van juni tot oktober praktisch onafgebro ken doorbloeien. Uiteraard zullen we ze dagelijks even nalopen om de uitgebloeide exemplaren weg te nemen, om daardoor uitputting te voorkomen. Kleureffecten Deze trosrozen geven boven dien massale kleureffecten door hun rijke bloei. Doorgaans ont breekt echter de echte rozen geur van de grootbloemige 1 theehybriden, die vooral de ouderen onder ons meer aan spreken. Als bloem apart zijn deze ook veel mooier dan de trosrozen, maar ze bloeien on regelmatiger en houden er eigenlijk twee uitgesproken bloeitijden op na namelijk juni- juli en ongeveer half augustus 1 tot oktober. Het is verstandig i ze na a® eerste bloei kikkertje te geven, in c van een gift speciale rozenmest of een gierbemesting (1 deel koemest op 3 delen water), waarmee de trosrozen uiteraard ook gebaat zijn. En nebt u nog een vakantie dag zonder bepaald plan, ga dan het Westbroekpark in Den Haag eens bekijken met zijn Internationale rosarium en unieke parkaanleg en neem een notitieboekje mee, want voor 1 uw eigen tuin zal er zeker ook wat van uw gading zijn. A. C. MULLER-IDZERDA Het betoog van professor Beu ren sloeg op de bijeenkomst als een bom in, hoewel zij naar in houd al aan vele aanwezigen be kend was. Dezelfde verschijnse len waren door een aantal artsen in Nieuw-Zeeland en Engeland ook vastgesteld. Er bestaat geen twijfel aan dat dit een gevolg is van te hoge doses vitamine D de zg. „stoot-therapie"; daardoor wordt het natuurlijke afweerme chanisme in het lichaam van de zuigeling verstoord en kunnen de door professor Beuren genoemde gevolgen optreden. Goede beurt Omdat het niet de bedoeling is het kind met het badwater weg te gooien en helemaal met toedie ning van vitamine D-houdende preparaten aan zuigelingen en kleuters te stoppen, vroeg prof. Beuren waarom men dan niet het Nederlandse voorbeeld zou gaan volgen. In Nederland is spe ciale zuigelingenvoeding verkrijg baar, waaraan wettelijk nauw keurig vastgestelde doses vitami ne D is toegevoegd. Hiermee heeft men uitmuntende ervarin gen opgedaan. Ons land maakt dus wel een goede beurt met de kindergeneeskunde Verschillenden Overigens waren niet alle artsen het met professor Beuren eens. Zij stelden dat een stan daard therapie niet mogelijk is, omdat de behoefte aan vitamine D bij kinderen onderling zo verschillend kan zijn. Zij zagen de door de professor genoemde gevallen als gevolg van veel te sterke overdosering. Dat „hyper- calcaeimie" optreedt is niet iets dat de medische wetenschap pas weet. Dat het echter zonder meer tot ziekelijke veranderin gen van het vaatstelsel en ande re misvormingen leidt, wilden zij niet zonder meer aannemen. Overgevoeligheid bijvoorbeeld kan bij sommige kinderen je gens vitamine D ook een belang rijke factor zijn. Hoe het ook zij: professor Beuren heeft een deur opengegooid en de discus sies zijn in volle gang. Rijp maken Aan leerlingen van een middel bare school in West-Duitsland wer den over dit onderwerp vragen gesteld. Zij waren het er allemaal over eens. dat op de school weinig plaats werd gelaten voor de ont wikkeling van jong meisje tot vrouw. Maar zij vonden ook dat die ontwikkeling meer een zaak voor het ouderlijk huis was. Een gymnasiast schreef: „Het doel van de middelbare school is iemand rijp te maken voor universitaire studie. Het is nauwelijks mogelijk om aan specifiek vrouwelijke za ken aandacht te besteden. Daar voor zou een nieuw type school nodig zijn, die niet de universitai re rijpheid maar de rijpheid voor het leven ten doel zou hebben' len in Duitsland 'heb- aanmeldin een bezoek van de binnengek talenschool" aange- „lesrooster vraagd. Daar er ook talrijke al voor maanden vast. Hannover een blauwe bus aan een informatietournee, die in de loop van het jaar door de meeste landen van Europa zou leiden. Het is de „rijdende talenschool", die een grote electro- technische onderneming heeft inge richt. Bij deze moderne talenstudie-installatie men werkt met geluidsband en microfoon behoren een tafel voor de leraar, zes zit plaatsen voor leerlingen en twintiig plaatsen voor wachtende scholieren. Het onderwijs 'in vreemde talen behoort tegenwoordig op vele lagere scholen en op alle scholen voor voortgezet onderwijs in Duitsland, tot de hoofdvakken. Ve]e scholen in Duitsland 'heb- aanmeldingen uit het buitenland Het rijdende leslokaal wil een ben reeds een bezoek van de binnengekomen zijn, staat het bijdrage leveren tot een beter „rijdende .talenschool" aange- „lesrooster' voor de blauwe bus begrip tussen de volkeren. J a— Waar gaan uw verlangens dit jaar naar uit? Vindt u het in Zand voort of Kijkduin al goed „als de kinderen het maar naar de zin hebben", of bent u meer van het type dat dolgraag verre landen ziet, mooie steden, oude ker ken en de kinderen op sleeptouw. ook voor de huisvrouw geldt: vijfenzeventig procent van dè Ne derlandse huisvrouwen maakte een reisje naar het buitenland, meestal ging de reis naar Duitsland of België. Ben je ook niet zo ver weg, als er eens iets met de kinderen is, want ik ge loof dat we allemaal wel eens dolgraag een reis naar Arabië willen maken, of een trip door Amerika, maar ons nuchter den ken doet deze dromen alras ver dwijnen. Duitsland, België en Luxem burg staan er dus gekleurd op, dan volgen Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk, daarna Italië en Yoego-Slavië en heel dunnetjes Griekenland. Drie procent der Nederlandse huisvrouwen is nog nooit buiten de eigen woonplaats geweest. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben de meeste huisvrou wen aanschouwd, de diergaarden Artis en Blijdorp kunnen zich ook in een ruime belangstelling van de huisvrouwen verheugen dankzij het kroost uiteraard! Strand en zee staan bovenaan de lijst met toeristische trek pleisters binnen de Nederlandse grenzen. We hopen dat ook deze zomer weer veel gezinnen hier hun ge zondheid voor de komende win ter op kunnen halen! ONDER mijn briefvriendinnen heb ik er eentje dat is er eentje. Dat is een heel, heel klein duiveltje. Zo eentje dat op oude schilderijen om het hoekje van een gordijn kijkt en dat slechts door een olijke gelaatsuitdrukking en een zwarte mailCot, ballet-achti- ge handen en voeten van een en geltje te onderscheiden is. Immers, een engel maakt een situatie tot een verhevene, een duivel spot met dezelfde toestand en laat er het potsierlijke van zien. Een dui veltje dan. De mensen van vroeger wisten dat die twee levenshoudin gen vlak bij elkaar lagen, zo dicht bij elkaar dat zij in één mens konden samengaan. Tegenwoordig worden we door psychologen en psychiaters vaak tot „type" neerge knald, je hebt een binding zo en een frustratie zus. daar is bijna niet aan te verwringen, 't is vaak al verwrongen genoeg. Kinderen en dwazen alleen ontsnappen eraan, en bij die dwazen reken ik dan alle dromers en kleine rak kers en ook mijn brief vriendin. Een goed voorbeeld is ook een inci dentje bij ons thuis, nu al weer enkele jaren geleden, toen mijn man spit had. Wij moesten met z'n tweetjes 's avonds naar een feest, maar hij lag in bed, en in een niet al te beeldig humeur. Snel werd aan het avondeten overlegd wie van de kinderen veel huiswerk had en op vader zou passen en wie weinig en met mij zou meegaan. Drie hadden er veel, dus steun genoeg voor de zieke, en één had weinig. „Zou u het leuk vinden als ik mijn haar omhoog deed?" vroeg ze, meteen in het spel. „Reuze," antwoordde ik, en zij vloog naar boven. Later hoorde ik wat daar was gebeurd. Ze was de ouderlijke slaapkamer binnengeslopen en zacht gaan zoeken in een oude doos: daarin bewaar ik o.a. de haarlinten van onze dochters uit de tijd dat zij alle nog lange vlech ten hadden (wat een geborstel, he rinner ik mij, maar ook wat een pracht. Ieder kind kon met haar haren het kleedje voor de slaapka merdeur bedekken. Het komt vast wel weer in de mode:. „Wat spook jij daar uit," aldus papa, geïriteerd door dat rondspokende kind. „Ik zoek een lint, o, ik heb het, en hier een zwart, dat leg ik bovenop, voor het geval u over lijdt..." Wat een duweltje, zeg je dan. hoewel papa er helemaal van opknapte maar eigenlijk is het allemaal gevoeligheid. Als zij zich vaders gekreun niet had aangetrok ken. als zij hem in haar fantasie niet al dood en begvaven had ge zien, had zij dan ooit dit antwoord kunnen geven? Fantasie gaat on eindig ver. Kinderantwoorden zijn vaak een afweer, een vesting om de tere stad van hun gedachten. „Kinderen zijn wreed." zegt men wel eens. maar meestal weet ik beter: zij bezitten nog een gevoe ligheid die zij moeten omheinen met wonderlijke opmerkingen. De neiging van wollen stoffen om te krimpen wanneer ze niet met de uiterste zorg worden ge wassen, is békend. Dat komt om dat een wollen draad niet glad is: de draden glijden dus bij het was sen niet langs elkaar maar hebben de neiging zich aan elkaar te hechten waardoor het verschijnsel ontstaat, dat wij „krimpen" noa- Een Australisch researchbureau dat zich met allerlei onderzoekin gen bezig houdt, heeft nu een pro cédé ontwikkeld, waarbij het i bruikmaking van een wasmachine tot een minimum wordt be perkt. De wollen draad wordt voor de verwerking in een bad van kunststof geplaatst, waardoor de draad haar ruwe oppervlak verliest en de neiging tot krimpen goeddeels verdwijnt. „In een vormingscen trum werd op één van de kerstdagen aan de gasten verzocht onder elkaar in groepjes de ware en de schijnvreugde te bespre ken en die 's avonds uit te beelden. Ik vond op een verjaardag vaak veel schijnvreugde tentoonge spreid, net als bij jubilea etc. Véél mooie woorden en cadeaus, weinig echt meeleven. Met onze groep van acht beeldden wij een verjaar dagsviering uit van een jonge moeder. Vader lag voor de komst van de visite nog lui in zijn stoel de krant te lezen en moest gemaand worden tot „stoelen sjouwen". Onder hand bedacht hij waar deze en gene moest zitten. „Oom Piet niet bij mij hoor!" riep hij. ,£n die oude zeurpiet zet je maar naast die..." Oma verscheen ten tonele, en ook oom Piet die vader luidruch tig begroette met de woor den: „Fijn kerel, dat ik jou ook weer eens zie. Ga zitten, ga zitten!" Vader was trou wens niet om woorden verle gen, oma die graag iets van haar belevenissen uit het be jaardencentrum wilde vertel len, kwam niet aan bod. Tel kens wilde ze dapper begin nen, maar niemand luisterde naar haar. Toch legde zij geen teleurstelling aan de dag, het was immers het feest van haar dochter. Zij wilde wel op de achtergrond blij ven. Ik toil hier maar mee zeggen dat het met verjaarda gen kan gaan als met veel andere dingen: ze kunnen écht fijn zijn, of het is een schijnvertoning. En is zo niet het hele leven?" schrijft me vrouw C. K. te O. „Ik was pas geopereerd en dacht „laat mijn verjaardag maar voorbijgaan" schrijft me juffrouw G. S. te R. „De zusters hebben het toch al zo druk, maar voor dat ik om vijf uur gewassen werd, kwam de nachtzuster mij al feliciteren. Om negen uur kwamen de pa tiënten en zij bleven tot half elf bij mij zitten. Ik kreeg bloe men en plantjes en zelfs nog gelukwensen van patiënten die heimwee denk ik daar nu aan terug. Want nu zijn ze groot en gaat het heel anders. Niet min der hartelijk en de cadeautjes zijn groter, maar nee, zoals toen ze klein waren, zo is het niet meer. Zo spontaan, zo lief kinderlijk en blij." iedereen had de grootste pret en verlangde alweer naar de volgende verjaardag!" Weinig over Blijer Opvallend is dat alle moeders de verjaardagen leuker vonden toen de kinderen klein waren, dan nu ze groter zijn. Hoe komt dat? Waren de kinderen toen blijer met een geschenkje, of zijn ze veel opener en laten het meer blijken? „Naarmate een mens ouder wordt, blijft er van een verjaar dag niet veel over", schrijft mevr. O. te D. „Zeker niet als je alleen bent, je vriendinnen zijn allemaal getrouwd, de man nen hebben geen zin om mee te komen; alleen een enkele trou we vriendin houdt het dan nog vol. Het wordt dan ook meestal een rustige verjaardag waarbij een paar mensen het hele feest uitmaken. Maar och, als je ou der wordt kun je toch al die drukte niet meer hebben en is 't maar goed zoals 't in het leven gaat." duiveltje. Zij speelt met mij.i woorden uit de vorige Open Brief, doet net of zij ze verkeerd heeft begrepen, en biedt ze me dan, al9 een 'boeketje wild geplukte bloempjes weer aan: staat het zo ook niet mooi? Ik moet direct toe geven dat het zo ook mooi staat; vakantie kan rust betekenen juist als je niet vergeeft, d.w.z. in jouw geval: als je een keertje eens geen medelijden hebt met je collega die een Lieel jaar wachtte op jouw ..kom aan. kom eten. ga je mee Er is natuurlijk discussie moge- lijk over wat vergeving is en jij weet ook best dat je maar wat speelt met mijn woord maar er zit iets in de vraag: moeten we steeds aan anderen denken, moe ten we steeds tevreden zijn met alsmaar weer onszelf te verlooche nen, is vakantie nu juist niet bij uitstek een stukje verplicht egoïsme, zo van: en nu kom IK eens aan de beurt? EVENALS je volgende vraag: is waarheid spreken altijd zo aan te bevelen? wil ik deze 'hier in het midden üeggen. Heel het leven is een keuze. Is blijk geven van voor keur. Prioriteiten, zeg je dan. Ik ken een familie die het hele jaar door geen broodbeleg neemt en bij Feestelijk al weer thuis waren. Toen de dokter en zijn staf kwamen, fe liciteerden zij ook mij. Het was allemaal heel hartelijk, en 's middags mocht ik in een apart kamertje mijn familie ontvan gen, we hebben daar gezellig thee gedronken. Ik ben vol lof over de zusters dat zij mijn verjaardag tot zo'n feestdag hebben gemaakt." Vroeger „Toen het nieuwe onderwerp bekend was. dacht ik meteen aan de tijd toen onze kinderen nog klein waren" schrijft mevr. M. O. te B. Als ik jarig was, was het al vroeg bal. want al smeekten we ze de avond van te voren om niet zo erg vroeg te komen, ze waren prompt tus sen vijf en zes uur wakker, kleedden zich aan en versier den mijn stoel met bloemen uit de tuin. Later kwamen ze dan op een rijtje onze slaapkamer binnen. Daar stonden ze dan met glunderende snuitjes, op de rug het cadeauitje. En dan begonnen zij verjaardagsliedjes te Zingen. Dat klonk altijd zo ontroerend dat er een brok in mijn keel schoot. Met iets van jaardagen die thuis gevierd werden. Allereerst mocht de he le kinderschaar bij moeder en vader in het „grote" bed. On der het genot van thee met beschuit werden de cadeautjes uitgedeeld. Op school mocht er getracteerd worden en 's mid dags kwamen de vriendinne tjes. De avond was voor de ooms en tantes en dat waren er 'niet weinig. In het begin van de avond werden er wat spelle tjes gedaan, spreekwoorden ra den, ik zie ik zie wat jij niet ziet enz. en het leuke was dat iedereen meedeed. Maar het slot van de avond was wel dé tophit, (het werd nooit te laat gemaakt). Dan ging het orgel in de hoek, stoelen en l-fels aan de kant, en dan speelden we blindemannetje. En weer deed iedereen mee, de dikke tante, de - wat - zure - oom - met - maagzweer en opa die al hard tegen de tachtig liep. En „Bij mijn man thuis was het vroeger zo, dat als vader 's avonds thuiskwam er gezegd moest worden door de jarige zelf: „Vader, ik ben jarig van daag." schrijft mevr. W. L. te N. Bij mij thuis was het wél feestelijk, zondagse jurk aan naar school, een klein cadeau tje en een extra toetje bij de maaltijd. Nu, in ons gezin ma ken wij er ook een feest van, van iedereen een cadeautje, van pa iets groots, van ma iets gezelligs en van de anderen iets met elkaar: een boek, plaat en de allerkleinsten geven een kleinigheidje. De middelbare scholieren krijgen dan nog als het uitkomt een „fuifje", de la gere school kinderen mogen die dag vriendjes meebren- Er mag dan tegenwoordig door de jongeren veel van vroeger overboord gegooid worden, zoiets als een verjaar dag gezellig vieren zullen ze zeker als traditie behouden en ook aan hun kinderen meege ven. Iets goeds, iets liefde rijks vergeet je niet..... ken ik een gezin waarin muziek alles is. Honderden guldens gaan per jaar naar muziekinstrumenten, consenvatoriumlessen. dure platen maar nooit naar een mueum, dat loopt zo op, de entrée is zo hoog! De een moet het netjes heb ben thuis, koopt al gauw een mooie stoel bij of een nieuw costuum, de ander hengelt, rijdt auto, zeiit of heeft einden rails op zolder voor zijn electrische trein. Prioriteiten. Hier gaan de kinde ren voor, mogen leren, daar bij hetzelfde inkomen „betaalt je vader zicLi al blauw" en moeten ze aan het werk. Bij A is hartelijk heid en gastvrijheid no. 1, bij B net spaarbankboekje. Alles is nog goed ook. alleen moet er hier en daar, af en toe. bijgeremd. Zo kan ook op naastenliefde wed eens de rem moe ten worden gezet, en ja, briefschrijfster, het niet-meevra- gen van een collega die je toch al .iet hele jaar ziet, kan een kwestie van zelfbehoud zijn. We mogen het allemaal zelf weten. Wie ie mand naast zich heeft die klit, is zichzelf niet en al'leen een vrij ge voel geeft vakantie. Geïrriteerd zijn door elkaar geeft geen ontspanning. Jij weet hel zelf het beste. Verheven gevoelens jezelf voorprevelen ineb je het hele jaar al gedaan. EN DAT brengt ons op de waar achtigheid. Was ik wel ooit erg op haar gesteld? Moet ik haar niet eens grondig de „waarheid" zeggen? Leef ik anders niet in een leugen? Maar a'ls ik ga spreken, dood ik dan niet iets, is de waar heid soms niet dodelijk? Is de leu gen. nou ja, het niet-praten, niet milder, verhullender, liefdevoller? die das kocht, een juffrouw meb een beeldig figuur! En vriendelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15