Geïrriteerde stemming op de „recreatieterreinen' Kampeerders werden met tent weggespoeld Drs. Den Uyl beslist: brood wordt drie cent duurder op 1 augustus OUDE TEUN GEERESTEIN: Nooit ging water hier zó te keer mfHK Trimatour BRUSSELS GESPREX STRANDT OP GROENTE EN FRUIT Biesheuvel in geweer tegen Mansholt VRIJDAG 22 JULI I96S f FOTO BOVEN: Beeld op tal van kampeerterrei nen. Door bewoners verlaten ten ten zijn in hun afwezigheid onder- gestroomd. Hier maakt een jeugd groep uit Scheveningen zich ver dienstelijk om de inventaris (ten dele bedorven) naar veiliger oor den over te brengen. Een armzali ge, ellendige bedoening. Het is natuurlijk de jeugd weer die van de nood een deugd weet te maken. Geen plezier in de cam ping? Dan maar zwemmen op het weiland. Op de achtergrond „poot je badend" materiaal dat wordt gebruikt bij de aanleg van een aardgasleiding. (Van een onzer redacteuren) VELUWE Droevig, in-droevig is de situatie op praktisch alle campings geworden. Tentbewoners zijn er zo goed als niet meer. Ook zij die halsstarrig hebben volgehouden, pakten gisteren hun biezen. Doorzetters zijn grote uitzonderingen en voornamelijk nog in caravans of zomerhuisjes te vinden. Welk camping- of ander „recreatieterrein" men ook bezoekt, het is steeds prijs dat de stem ming er zal variëren van lijdzaam tot geïrriteerd-ruz ieachtig. Van een houd-er-de-moed-maar-in-geest is nergens meer iets te bespeuren. bracht moeten worden, want van een heel aantal zijn hun ouders ook met vakantie. In het kleffe kampwinkeltje hokken nog wat mistroostigen samen; verwij ten de bedienende blozende dochter van de kampbeheerder waarom ze dit en dat weer niet heeft... Want ergens moet je toch je gram lozen. Ze doet maar wat begrijpend-inschikkelijk. Nee, dan die jongeren een eind ver der. Die hebben van de nood een deugd gemaakt en tot recreatieterrein verklaard wat normaal gewoon een weiland heet. Ze hebben hun zwempak jes gehaald, een heeft zich zelfs met zwemvliezen geschoeid en daar sparte len ze op het ondergelopen land, met op de achtergrond een ten dele onder water verdwenen tractor plus ander, materiaal, dat met een werkwagen allemaal voor aanleg van aardgasbui zen wat scheef staat weggezakt in de waterlinie. Dat laatste lijkt erger dan het is. Want het is tóch bouwvakva kantie. Tegen de tijd dat d i e jongens weer terugkomen, maan dag over een week, is het natuur lijk weer droog. Vaders en moeders zie je met witte kuiten soms tot halverwege in de blubber baggeren om him „zomerresidentie" weer op te zoeken, na een mislukte boswandeling. In overdekte recreatie ruimten, waar de noodbedden daar lig je 's nachts tenminste enigszins droog wat opzjj zijn geschoven, kijken je verkommerde gezichten onder piekhaar mistroostig aan. Tot een praatje zijn de mensen amper te bewegen: „Wat moet je weten? Je ziet het toch zeker?" is vaak het enige veelzeggende commentaar. Het IS ook in één woord onbeschrijfe- nen plaat, zodat het er nog redelijk lijk. Verscheidene kampeerterreinen droog is. zijn compleet meren geworden en de Waarom gaat u niet naar huis? meeste andere moerassen. Het lijkt vragen we de leider- maar dat komt omdat de meeste tenten Omdat we op dit terrein nog een nog bleven staan. De eigenaars zijn hoop goed werk kunnen doen, zegt-ie hup, in de auto of in bus en trein resoluut. Als hij (hoofdbeweging naar gestapt en naar huis gegaan in afwach- huis van kampbeheerder) het niet doet, ting van betere tijden. Als die ooit nog zullen wij wel. Trouwens als ik naar aanbreken... huis ga weet ik zeker dat een hoop jongelui toch weer ergens onderge- Water-tenten Maar velen bcbben, er niet bij nage dacht dat hun bungalow-tenten hoe bizar klinkt onder zulke omstandighe den deze aanduiding nu tien centi meter en meer water kunnen maken, inclusief hun keurig er in opgestapelde vouwtafeltjes en -stoelen, hun gascom- foor, hun gewatteerde slaapzakken, hun transistor-radio en wat dies meer Snap je nou zo'n vent? (bedoeld wordt de kampbeheerder). Hij laat de zaak gewoon wegrotten, reageerde de leider van een ploegje jongelui, dat onder veel geklots bezig was zo'n tent (met inventaris zeker enkele duizenden guldens waard) leeg te halen. Dat noemen ze behéren. Fijne zaak hoor. Hij denkt natuurlijk: ik heb m'n cen ten binnen. Even later, de kampbeheerder: Me neer, waar moet ik beginnen? Er staan hier wel honderd vijf tig tenten in het water. Heb vandaag al vijftig gulden vertelefoneerd om de boel drooggema len te krijgen. De militairen van de Wittenberg willen me zo komen hel pen, maar ja, ze hebben het fiat van de gemeente nodig. Bel de gemeente, bel andere instanties, bel m'n bond: nie mand geeft asem. Gemillimeterd Weet u, gaat de man op agressieve wijze voort, dat hier voor ruim ander halve ton vreemd kapitaal in is gesto ken? En als je dan wat wilt doen zijn de instanties o zo precies: afvoerpijpje millimeter zus en een gebouw niet zo als jij wiltjpiaar zo, betegelde toiletten en anders geen toiletten... En als jij dan in de reuze-misère zit kan er geen eens een „ja" vanaf. Want die militai ren willen me zo komen, helpen. Van deze maanden moet ik het heb ben, klaagt hij verder. Maar ik weet niet waar ik de ruim honderd man die zaterdag weer voor m'n neus staan moet onderbrengen. En op de vraag: Geeft u ze dan geen bericht, antwoordt hij: daar kan ik niet aan beginnen... Ergens op zijn terrein staat een tent die wel is bewoond. Een hele grote. Er bivakkeert een jeugdclub uit Scheve ningen in. Het geval staat op een beton- Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrankj Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van economische zaken, drs. J. den Uyl, heeft toestemming ver leend voor een verhoging van de broodprijs met drie cent per 800 gram met ingang van 1 augustus De maximale bezorgprijs van waterwit, brood komt dan in de grote steden op 67 cent. in de provinciesteden op 68 cent en op het platteland op 69 cent indien het brood wordt bezorgd. Afgehaald aan dt winkel blijft het brood drie cent goedko- ;n gaat dus na 1 augustus resp. 64. 65 5 cent kosten. Volksbruinbrood mag de volgende maand resp. 64, 65 en 66 cent kosten, indien aan de winkel afge haald eveneens drie cent goedkoper. Ook de prijzen van andere broodsoorten mo gen met drie cent per 800 gram omhoog. Oude Teun bij een der stuwschui- ven in de Barneveldse beek, waar langs het water zich een weg baande. Een groot deel van de oever is zonder meer weggeslagen. Beraad in Den Haag: Monetair stelsel DEN HAAG Hoe kan het internatio nale monetaire stelsel worden verbeterd, en hoe het proces tot aanpassing van de betalingsbalans? Deze vragen zullen de ministers van financiën en de presiden ten van de centrale banken van tien landen maandag en dinsdag in de Trèveszaal aan de hand van rapporten bespreken. Voorzitter is de Nederlandse minister dr. A. Vondeling. Gedineerd wordt maandag in het Prinsenhof te Delft en gerecipieerd dinsdagmiddag in de Eerste Kamer. (Van een onzer redacteuren) GELDERSE VALLEI Ik woon hier al zeuventig jaar, maar ik heb het water hier in de zomer nog nooit zó tekeer zien gaan. Oude Teun Geerestein, kleine landbouwer in ruste, om geving Achterveld, verklaart dat terwijl hij ons meevoert naar een stuw in de Barneveldsebeek, die er nog maar tien jaar zit, doch desondanks over en omspoeld werd door bapdjir-achtige water massa's. Het water heeft zich hier gewoon een omweg gevreten langs de stuwschuif en kolkt be nedenwaarts, richting Valleika naal dat de boel niet meer kan I /erwerken. Ja, wat wil je - in drie uur viel In de nacht van dinsdag op woensdag j eventjes 56 mm regen, vertelden z« van het waterschap, dat is in een zucht hetzelfde als anders in een gemiddelde regenmaand! liet ..kanaal" neemt niet meer op en zodoende staan hier vele hectaren land onder. Alleen de schade aan waterschapswerken hier loopt al in de tienduizenden. naar hoger liggende percelen, of liever delen van percelen gedreven waar het zich vaak op eilandjes bevindt. Van de verte lijkt het of de dieren op het water En de telefoon bij de waterschappen staat de hele dag maar roodgloeiend. Of men hier niet kan komen assisteren en of men nu maar moet blijven toezien, dat de tuinderij er helemaal aangaat. Maar de ambtenaren kunnen niets an ders doen dan zeggen: het is nood toestand, we kunnen niks doen. Alleen maar afwachten tot het water verder zakt. Kritiek Er komt natuurlijk ook ineens allerlei kritiek los. Waarom in deze tijd de wa terbeheersing nu nóg niet onder controle, want er bestaan toch plannen zus en Elanncn zo? Betalen we daarvoor onze ijdrage? is een veel gehoorde klacht. Begrijpelijk, onder deze omstandighe den. maar toch niet geheel juist, want een waterschap heeft daar niet alleen over te beslissen. Alle ambtelijke molens malen nu eenmaal langzaam. En vergeet niet, tegen dit geweld is weinig opgewas sen. Het is uitzonderingstoestand. Zo moet van „hogerhand" worden ge sust, een ondankbaar werk. Temeer, als men bijvoorbeeld weet dat een bepaalde omleidingsmanoeuvre, die dit seizoen zou worden doorgevoerd om bekende bezuini gingsredenen nog niet kon worden ver wezenlijkt. De vergunningen kwamen nog niet af. Zodat het voor kon komen dat nu hartje zomer in Zwartebroek, tus sen Hoevelaken en Voorthuizen, een van d* laagste punten der vallei hele straten onder staan Hoe lantf? Hoe lang het zal duren voor men al iraks maar een beetje zon komt, brandt het overtollige water kwijt Is? Tenslotte, iet direct weg. Ook veel hooiverlies is Het blijft in alle geval wegstromen via ;r, want op verscheidene punten liggen Valleikanaal en Eem in het IJsselmeer 1c oppers half onder de waterlijn. Hoe- en het hoogtepunt lijkt achter de rug. Twee, drie, misschien vier dagen. Ten minste. als het niet opnieuw fiks gaat regenen. Anders... enfin, daar praten we Kostenstijging Het ministerie van economische zaken heeft over de toegestane prijsverhogin gen gisteravond een communiqué uitgege. ven, waarin wordt verklaard dat een on derzoek naar de rentabiliteit in het bak kersbedrijf heeft aangetoond, dat de kostenstijgingen niet zonder nadere prijscorrectie kunnen worden opgevan- Deze kostenstijgingen in het bakkersbe drijf worden in het bijzonder veroor zaakt door de achterstandslonosver- hoging per 1 juli jl., waaraan het College van Rijksbcmkkdelaas zijn goedkeuring heeft gehecht. Zoals bekend heeft het ministerie van economische zaken de laatste maanden veelvuldig overleg gepleegd met de Ne derlandse Bakkerijstichting over de broodprijs. De a.s. verhoging daarvan komt niet geheel, maar wel voor een belangrijk deel tegemoet aan de wensen, die de stichting daarbij ter tafel heeft gebracht. Wordt Soeharto premier DJAKARTA President Soekarno heeft luitenant-generaal Soeharto de functie van premier in het nieuwe Indo nesische kabinet toegezegd als hij zijn huidige post van opperbevelhebber van het leger opgeeft, zo is van gewoonlijk betrouwbare zijde in Djakarta verno- tot opperbevelhebber willen benoemen. Adjie is vorige week bij wijze van zuive ring ontheven van het bevel over de Siliwangi-divisie. Hij is ook kandidaat voor de post van ambassadeur in Lon- Soeharto zou zijn post als opperbevel hebber niet willen prijsgeven, omdat hij dan de direkte .-teun van het leger moet ontberen en daardoor aan gezag zou in boeten. De botsing tussen Soekarno en Soeharto was een gevolg van beider po gingen de macht in het nieuwe kabinet aan zich te trekken. Het congres heeft beiden gemachtigd het kabinet samen te stellen. Sen vorstelijke reis dank zij tabletten tegen reisziekte /fv. die snel werken (c Fèn langdurig het nog buiten staande hooi w ?t veel meer waard, omdat het doornat geregend is. MHbh Het meeste .vee is in de watergebieden I nu r niet oyecl (Van eeii onzer verslaggevers) BRUSSEL De ministers van land bouw van de zes E.E.G.-landen zijn vannacht om drie uur uit elkaar ge gaan zonder het eens te zijn. Het ge sprek was gestrand op een Europese regeling voor de groente- en fruit markt. Aan een diepgaande discussie van de plannen voof een Europees prijsniveau voor melk, suiker en rijst was men nog niet toegekomen. Van morgen om elf uur zou men verder gaan met de onderhandelingen. Het ziet er naar uit, dat het wel zondag orden voor de ministers klaar n minister Biesheuvel terug naar huis kan gaan. Aan het slot van de nachtelijke ver gadering heeft minister Biesheuvel de discussies samengevat en een compro mis geformuleerd, dat onder meer voorziet in beperking van de finan ciële lasten van de groente- en fruit sector tot zestig miljoen dollar per jaar. De onderhandelingen gaan, zoals be kend, om de gemeenschappelijke prij- De E.E.G.-commissie heeft voor stellen gedaan en de raad van land bouwministers moet nu beslissen. Onze minister van Landbouw en Vis serij, mr. B. W. Biesheuvel leidt de discussies. Zijn deskundigheid is on- lanvechtbaar en zijn gezag in de ergadering is groot. Maar mr. Bies heuvel staat ook bekend als de taai de onderhandelaar van de zes. Hij moet het in dit marathon-debat /oornamelijk opnemen tegen zijn andgenoot. dr. S. Mansholt, die na- nens de E.E.G.-commissie de voor tellen moet verdedigen. De problemen 3e gemeenschappelijke melkprijs was tot voor kort 34,2 cent per liter. Nu /il de commissie vooral onder druk ■an de Belgen en de Duitsers 35 ct icr liter geven. Dit betekent voor de Nederlandse boeren een extraatje van etaald. Nederland is wel bereid tot 4.6 cent «kosten ƒ65 miljoen) te gaan naar verder beslist niet. Het kabinet iceft dat woensdagavond besloten en minister Biesheuvel een strikt omlijnde instructie gegeven. Maar de Belg Hedel weinig mogelijk dwang en protectie. Duitsland steunt dit standpunt. Italië wil echter veel verder gaan dan de voorstellen van de E.E.G.-commissie, die nog niet bij benadering kan zeggen, wat de ordening van de groenten- en fruitmarkt gaat kosten. Een klein voor beeld is het bedrag, dat de Duitsers de Italianen in hun compromis-voorstel bieden, nl. een tegemoetkoming in do eventuele schade, die de Italianen zul len leiden, van 180 miljoen. Het is duidelijk, dat de Nederlandse minister de Nederlandse tuinders en fruitkwekers wil beschermen tegen de invloed van de Italiaanse markt. Bel- fië is niet direct belanghebbende cn rankrijk ook niet, maar Duitsland voor een aantal produkten wel. Daar- staan Nederland en Duitsland hier. o De suikerprijs moet volgens de com- missie 1,80 per ton omhoog. Ook dit ten beihoeve van Italië. De commissie wil echter de nieuwe prijs van ƒ61.20 binden aan een contingent van 535.000 ton. het verbruik van België, na Lu xemburg de kleinste suikerconsument te stellen met E.E.G.-gelden produkten uit de markt te nemen, wanneer er voor 70 procent van de geldende markt prijs geen kopers zijn. Brand geblust op Hollandse tanker KEULEN De Keulse brandweer heeft gisteren met inzet van al haar ..groot materieel" een fikse brand geblust op het Nederlandse tankschip Klaver Vier. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak van de brand is vooralsnog onbekend. Van de 870 ton benzine, dir aanvankelijk in de tank zat, was reeds een derde gelost toen de brand uitbrak. Eerste cao voor hele boekhandel pers gold en regelt alleen secundaire ar beidsvoorwaarden. met vier mogelijkhe den om de vijfdaagse werkweek toe te passen en een vakantietoeslag van 6 pro» cent. De kantoorboekhandel yalt er bui* Tot een praatje zijn de mensen amper te bewe gen. „Je ziet het toch zekerzeggen ze dan geërgerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9