Nieuwe Leidse Courant JONGEJANS VAST ALS GIJZELAAR (uitgewezen) JAMIN Gaat Oosterbuur ons land mijden? HOFNAR Commentaren Amerikaans complot Hsu wilde vluchten Smyrna karpetten BULTHUIS Thich Nhat Hanh: Vietnam is alleen voor Vietnamezen BEKENDMAKING EETKAMERSTOELEN in origineel A. teak Toestand is gevaarlijk op Cyprus fflobu/effe f399,- Directeurs P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 22 juli 1966 47ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 P— Telefoon 31441 n. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Peking heeft de uitwijzing van haar zaak gelastigde uit Nederland niet op zich laten zitten, maar bovendien het Haagse incident opgeblazen tot een internationale rel, waarin Nederland wordt afgeschilderd als een vazal van het Amerikaanse imperialisme. DEN HAAG/PEKING Rood China heeft vandaag de al ver wachte revanche genomen en het uitwijzen van haar zaakgelastig de uit Nederland gewroken met eenzelfde stap jegens de Neder landse zaakgelastigde in Peeking. Alleen mag deze China nog niet verlaten. Hij mag de grens niet over, voordat de Chinese technici die nog in de kanselarij in Den - Haag verblijven, „veilig Neder- i land hebben verlaten", zoals de i Chinezen het officieel uitdruk ken. De Chinese regering beschul digt Nederland ervan, de elemen taire beginselen der internatio nale betrekkingen ernstige te heb ben geschonden. In één adem ver- klapart zij vervolgens onze zaak gelastigde in feite tot gijzelaar. Het is moeilijk aan te nemen dat dit in overeenstemming zou zijn met de diplomatieke onschend baarheid, die in het internationale; verkeer gebruikelijk en wettig is. Volgens het persbureau Nieuw Chi na is de dood van de Chinese ingenieur |n Den Haag het gevolg van een sprong j uit een raam, die de ingenieur zou heb- ben gedaan nadat Amerikaanse agen ten hem hadden benaderd om over te lopen naar het Westen. In welke ver klaring opgesloten ligt dat wijlen Hsu 'Tzu-ts'ai door zijn landgenoten gevan- jpngehouden werd en een vluchtpoging Met geen woord rept de officiële regeringsverklaring hierover: noch over de ontvoering van de zwaar gewonde man uit het Rode-Kruis- ziekenhuis, waardoor medische hulp hem onthouden werd, noch over zijn spoedig sterven daarna. Voor vervolg zie pag. 10 Koopjes in de opruiming alle maten o.a.: 200X300 189.— Prima kwaUteit VERZET BOUCLÉ 100 cm. br. 14.90 JABO TAPIJT 100 cm br. 6.50 p. m. SMYRNA TAFELKLEDEN EN LOPERS COUPONS GORDIJNSTOFFEN BOTERMARKT 23 DE BILT Het depressiegebied bo- i ven Midden-Europa, waarvan randstorin- Igen ons deze week vee] regen hebben ge bracht, is nu boven Oost-Europa aange komen. Er viel in de afgelopen 24 uur veel regen in Oost- en Zuidoost-Duits- land. Op sommige plaatsen viel daar in de afgelopen nacht ruim 30 mm. In ons land werd de wind noordelijk, in verband met het afnemen van de hogedruk boven Scandinavië. Er begon vanmorgen droge re lucht vanuit het noorden ons land bin nen te stromen. Bij IJsland is een grote en actieve de pressie aangekomen, die zich in de ko mende 24 uur naar het zeegebied ten noorden van Schotland zal verplaatsen. De bijbehorende fronten komen naar de Britse eilanden. Ze worden vooraf ge gaan door een rug van hogedruk die in de komende nacht en morgenochtend in ons land opklaringen zal brengen. De wind zal krimpen naar west tot zuid west en morgen toenemen. DE BILT Droog weer met plaat selijk opklaringen. Zwakke tot matige aan de kust later vrij krachtige wind, krimpend naar west tot zuidwest. Iets hogere temperaturen. Strandweer Uit het noordwesten naderen opklarin gen samen met een rug van hogedruk. Daardoor morgen wat beter strandweer met een zwakke Aot matige wind die van r oordelijke naar westelijke richting draait. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Kleine verbetering door opklaringen, maar geen stijging van temperatuur. 23 Juli zon op 04.48. onder 20.44; maan op 11.41, onder 23.25. kersenbonbons niet duur wel heerlijk UTRECHT Wij willen niet het slachtoffer worden van de strijd tussen China en de Verenigde Sta ten, wij willen leven. De Vietna mese bevolking is niet voor commu nistisch China en niet voor Ameri ka, zij is alleen voor Vietnam. Thich Nhat Hanh, een boed dhistische monnik uit Zuid-Vietnam zei dit gisteravond op een perscon ferentie, die hij kort na zijn aan komst op het station Utrecht hield. Hij is naar Nederland gekomen voor het voeren van besprekingen met, vertegenwoordigers van de pro testantse kerken, met kardinaal Al- frink, rabbijn Soetendorp, leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de afdeling Zuid- oost-Azië van het ministerie van buitenlandse zaken en met verte genwoordigers van het internatio naal comité van het geweten inza ke Vietnam. Althans, al deze besprekingen heeft hij op zijn pro gramma staan. Botsing Thich Nhat Hanh, is veertig jaar. Hij is directeur van het instituut voor sociale wetenschappen in Sai gon, tevens directeur van het hulp programma voor jongeren, dat jon ge mensen opleidt voor sociaal hulpwerk, in het bijzonder op het platteland. Daarnaast vervult hij nog tal van functies, zoals de func tie van leider van het Boed dhistische Jongeren Vredeskorps, waardoor hij in nauw kontakt staat met de boeren, die negentig procent van de Vietnamese bevol king uitmaken, en als wier verte genwoordiger hij enkele dagen in Nederland vertoeft. Rood-China en de Verenigde Sta ten betoogde hij beweren wel beide dat zij strijden voor de vrede en de democratie in Vietnam, maar in werkelijkheid gaat het om een botsing tussen beide grootmachten, die bang voor elkaar zijn. En daar door vernietigen zij onze natie. Rhich Nath Hanh tiek weten en geen onderscheid ma ken tussen de aanwezigheid van de Fransen eerst en de Amerikanen nu. Zij zijn gemakkelijk te beïnvloeden door het bevrijdingsle ger, maar als zij het bewijs krijgen dat de Amerikanen werkelijk vre delievend zijn en dat er niets te bevrijden valt, heeft het bevrij dingsfront geen vat meer op hen. Macht Tenslotte betoogde Thich Nhat Hanh, dat de Amerikanen het Viet namese karakter niet begrijpen, het bevrijdingsleger daarentegen wel. Hij zei, dat de Zuid-Vietna- mese regering geen werkelijke macht heeft, en dat de bevolking een volkomen onafhankelijke rege ring wenst, die het gehele volk ver tegenwoordigt. Hij vreesde niet voor èen commu nistische overheersing als de Ame rikanen zich uit Vietnam zouden terugtrekken. De Vietnamezen zijn zeer religieus en religie past niet in de communistische ideologie. De communisten vormen ook nog steeds de minderheid. De Vietname zen willen alleen maar zichzelf zijn. Zij hebben al vaker moeten vechten om te voorkomen dat hun land een Chinese provincie werd en zij zouden daar weer voor gaan vechten. Vijf Thich noemde vijf punten, die, naar zijn mening, kunnen leiden tot een oplossing van het Vietna mese probleem. Tot die punten be hoort het stopzetten van de bom bardementen op Noord- en Zuid-Vietnam, en voorts een beper king van de militaire operaties door de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam tot uitsluitend verde digende acties. Wij voeren al 25 jaar oorlog, voegde hij eraan toe. We geloven niet meer in beloften. De boeren krijgen er genoeg van en zijn ge makkelijk over te halen tot het steunen van het nationale bevrij dingsfront, dat beweert oorlog te voeren tegen de Amerikaanse „in vasies". De boeren zijn eenvoudige mensen die niets van de wereldpoli- De vermiste en gevonden zusjes Dit zijn ze dan, de drie vermiste Maastrichtse zusjes, die, van geen kwaad bewust, terwijl de stad angstig zocht, in een fabriek lagen te slapen: van links naar rechts Marijke, 4 jaar; Hetty, 3 jaar en Anita 5 jaar. Ruiinteovereenkomst Rusland en Amerika Img, volgens welke geen enkel land aanspraken kan doen gelden op welk deel van het neelal. ook, de maan en andere hemellichamen inbegrepen. Ook werd een artikel goedgekeurd dat de landen ertoe ,*erbindt de ruimteverken ning uit te voeren in overeenstemming met het internationale recht en in het belang van de internationale vrede en veiligheid. schriftelijk gevraagd de inkomensnor men voor vrijstelling van luister- en kijkgeld te vernogen en voor de laagste inkomensgroepen weer de mogelijkheid te openen het luistergeld in maandelijkse termijnen te betalen in plaats van een maal per jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vakanties in Rijnland-Westfalen zijn nog niet begonnen, maar tóch: kust-WV's hebben de indruk, dat het Duitse toeristenbezoek dit seizoen weer verder zal afnemen. De statistieken zijn nog niet opgemaakt, maar uit de bezetting van hotels en pensions op het ogenblik, blijkt wel dat er minder Duitsers zijn dan vorige jaren. Het weer en de gestegen prijzen, die INederland niet langer het etiket „goed- koopte-eiland" geven, houden vele toe risten thuis of deden hen besluiten de zon in zuidelijker landen te zoeken. Dit is vooral merkbaar in Noordwijk, een badplaats, die normaal voor een kleine 90 procent Duits is, maar die nu door de Duitsers verlaten lijkt. Men hoopt nu maar op de vakanties in het Roergebied, die 28 juli beginnen én op een beetje zon, want de ervaring heeft geleerd dat vooral Duitsers bij slecht weer hun reserveringen gemak kelijk annuleren. De afstand naar hun „Kurort" is klein en wanneer het weer verandert zijn ze snel genoeg ter plaatse om verregende dagen later in te halen. Onderzoek Vorig jaar al en vooral met Pasen en Pinksteren van dit jaar is gebleken, dat de stroom van oosterbu ren, die gewoonlijk onze stranden pleegt te overspoelen, dunner werd. Het aantal hotelgasten daalde vorig jaar met vijna vier procent. Dat niet onrustbarend zijn, ware het niet dat de tendens tot dalen er al enkele jaren lang inzit De ANVV is op het ogenblik bezig met een onderzoek in Duitsland o; achter te komen wat precies de zaak is van het wegblijven van steeds meer Duitsers. Directe aanleiding tot deze enquête was het bezoek op Pasen en Pinksteren. Een factor, die mede een rol speelt, is de beperkte hotelaccommodatie. Van doorslaggevende betekenis is dit echter niet, meent de ANVV. De meeste Duitsers weten uit ervaring, dat zij al tijd nog terecht kunnen bij particulie- Voor de Amerikaanse toeristen weegt het hoteltekort zwaarder. Zij moeten hun reis ver van tevoren orga niseren en nemen niet het risico voor gesloten (hotel)deuren te komen Een alarmerende teruggang? On" danks de daling blijven de WV's opti mistisch. Voor het belangrijkste deel moeten zij het hebben van de Duitsers uit het Roergebied en die gaan volgen de week pas met vakantie. De grote piek moet dus wat de Duitsers be treft nog komen. Een piek, die later komt dan vorige jaren, want er is duidelijke tendens merkbaar, dat men later met vakantie gaat: meer in au gustus en september. WV-Noordwijk: wij hebben nu al boekingen tot ver in september. Steeds meer raakt men ervan doordrongen, dat juli en augustus niet bij uitstek de gunstige zomermaanden zijn. Daartegenover staat, dat vele Neder landers vroeger op vakantie gaan. Dat merkt men vooral in Zeeland, plaatsen als Domburg en Zoutelande. Meer dan vorige jaren zijn het daar nu de Nederlandse vakantiegangers, die de zomerhuisjes bezetten. Het aantal Duitsers is kleiner dan vorige jaren, EINDHOVEN Na jarenlange proef nemingen is het Philips gelukt een jo- dium-koplamp te ontwikkelen die zowel groot als gedimd licht levert. Voorheen kon een jodiumlamp met slechts een grote lichtbundel worden gebruikt als mistlamp en verstralen Philips noemt de lamp een halogeen lamp met twee filamenten, dat wil zeg gen met een dubbele gloeidraad: een voor de hoofd- en een voor de dimbun- del. De sterkte van het licht is twee a drie maal zo groot als die van de nu ge bruikte lamnen. MORGEN ZATERDAG 9 UUR starten wij met de verkoop van een prachtige partij Bekleed met een Scandinavische weefstof. Deze stoelen van 69 50 nu zolang de voorraad strekt voor de sensationele lage prijs van f 39.50 per stuk Bijpassende ronde of ovale tafel 49.50 VAN DER KLUGT voor uw woning HAARLEMMERSTRAAT 196 198 200 202 256 258. i maar ook daar hoopt men op de mensen uit het Roergebied. Wat de grote toeristenbolwerken I Scheveningen en Zand voort betreft: in Scheveningen zijn de hotels in de mid denklasse vol, maar in de grotere ho tels en bij de particulieren is nog vol doende ruimte. In Zand voort is overal nog plaats genoeg. Maar men neemt aan, dat dit volgende week zal verande ren. Nog dagelijks komt veel correspon dentie binnen van Duitsers, die op het laatste moment hun plannen maken. Op het ogenblik echter lijken de badplaatsen verlaten. Stiller dan vorige jaren is het nu op de bou levards. Heeft Nederland afge daan als vakantieland voor onze oosterburen? De cijfers aan het einde van het seizoen zullen het moeten uitwijzen. Oe Tliant waarschuwt NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren in een rapport aan de Veiligheidsraad gewaarschuwd voor de toestand in het gebied Trypi- mani op Cyprus, waar de spanning tus sen Grieken en Turken is gestegen. Oe Thant vraagt alle betrokkenen drin gend een vredesplan uit te voeren dat door het VN-korps op Cyprus is voor gesteld maar door de Turken nog niet is aangenomen. De Turkse Cyprioten hebben op tien posities ten zuiden van Trypimeni ge wapende mannen ingezet, toen de rege ring begon aan het verbeteren van een weg tussen dit dorp en het Grieks-Cy prische dorp Vitsadha.. LOESAKA President Kaoenda van Zambia neeft een inspectieploeg naar de grens met Portugees Angola gestuurd naar aanleiding van het bericht dat de Portugezen per abuis een dorp in Zambia hadden gebombardeerd. Het Por tugese ministerie van defensie heeft in middels ontkend dat er in dat gebied bommen zouden zijn gegooid. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Auto frontaal op tegenligger dode VEENENDAAL De 65-jarige heer S. P. J. de Boer uit Hoogkeppel is gisteren op de Arnhemseweg in de buurt van Renswoude om het leven gekomen toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een tegenligger. Volgens getuigenverkla ringen zou het slachtoffer de macht over het stuur hebben verloren. Zijn zuster, die naast hem zat, werd zwaar gewond in een ziekenhuis te Ede opgenomen. De bestuurder van de tegenligger raakte slechts lichtgewond. ERMELO - De 8-jarige W. Reaumoer te Ermelo is gisteren bij het oversteken door een personenauto gegrepen en op slag gedood. STEENWIJK De 79-jarige wielrijder B. Bijker uit Steenwijkerwold is gisteren bij het oversteken van de rijksweg Steen wij k-Heerenveen door een auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. VRIEZENVEEN Volgens een nadere mededeling van de rijkspolitie heeft het verkeersongeval in Vriezenveen slechts aan één persoon, nL de 19-jarige kelner P. H. Riko. het leven gekost. De 27-jarig'; ïjzerhandelaar G. Dam werd weliswaar zeer ernstig gewond, maar is niet omgc komen. UITSLUITEND TABAK Och die arme kampeerders. Wat moei er van terecht komen? Dat is vooral de klacht van het thuis front. Maar dit plaatje Iaat zien, dat men daar op de doorregendi campings nog wel de moed er ii houdt. Hoewel, makkelijk hebbel deze vakantiegenieters het dei week niet. Onze verslaggever T< van der Hammen vertelt lii< meer over op pagina Te langzaam MINISTER SUURHOFF wil op een aantal grote wegen een proef nemen met maximumsnel heid. Het instellen van maximum snelheid zal de verkeersveiligheid ongetwijfeld ten goede komen. Er zijn nog te veel automobilisten die, hetzij uit een misplaatste gedachte aan sportiviteit, hetzij gedreven door de haast van het bestaan, en kele minuten willen uitsparen zon der te denken aan de gevolgen voor henzelf en voor anderen. Maar toch, nu er proeven genomen worden, zouden we willen pleiten voor het invoeren van de minimum snelheid op de grote autowegen. Enkele landen zijn ons met deze proef al voorgegaan. Een vlotte doorstroming van het verkeer wordt ernstig belemmerd door automobilisten, die om welke reden dan ook, langzaam gaan rij den. Het zware vrachtvervoer heeft nu eenmaal veel tijd nodig om te passeren en de inhaalmanoeuvres van personenwagens zijn er vaak onverwacht door. Een groot aantal dodelijke ongelukken is het gevolg. Zowel bij hoge als bij lage snel heden moet de automobilist er aan denken dat hij niet alleen op de weg rijdt. Wie het rustig aan wil doen, kan altijd gebruik maken van de bin nenwegen. De grote weg is er nu eenmaal om zo snel mogelijk, voor zover de omstandigheden dat toe laten, op de plaats van bestemming te zijn. Zwarte macht TAE warme Amerikaanse zomers gaan de laatste tijd gepaard met onlusten in en buiten de neger- wijken van de Amerikaanse steden. Was het verleden jaar Los Angelos waar het verschrikkelijke geweld losbarstte, thans zijn enkele andere steren, waaronder Cleveland, aan de beurt. Dit ondanks de geweldloze strijd voor rassengelijkheid, die de gema tigde negerleiders voorstaan. De relletjes van nu en ook van ver leden jaar moet men zien tegen de achtergronden van de innerlijke verdeeldheid van het negerfront. Een snel aan invloed winnende minderheid, die zich aangordt tot de strijd onder het motto „Black Po wer" Zwart aan de macht gaat het allemaal niet snel genoeg en stelt discriminatie tegenover discriminatie. Zij slaat door naar het andere uiterste: geen blanke maar zwarte overheersing in de V. S. Dat harde strijd met de wa pens in de hand hiervan het gevolg zal zün, hoeft geen betoog. Black Power propageert het brute geweld, nu blijkt dat onderhandelen zo heel langzaam resultaten afwerpt De ironie wil dat negerleiders als King de negers in de V.S. bewust hebben gemaakt van hun rechten als Amerikaans burger, maar dat diezelfde neger, vooral de armste, alle idealen van King om de gelijk berechtiging op vreedzame wijze te bereiken, ondergraaft. Voor de federale regering in Wash ington is de opkomst van de mili tante negerbeweging een moeilijke zaak. Het invoeren van de integra- tiewetten in de verschillende staten vereist zonder dat ook al genoeg overredingskunst. KARATSJI Te Lodhran, 880 km. ten noorden van Karatsji in Pakistan is gisteren een bus door een sneltrein gegre pen. Volgens de eerste berichten rijn er doden en 18 gewonden. P'P° 'te doivn volgt Klaas Vaak op - Zie pagina Radio en TV Kongo onderweg In zün vierde reportage, met als thema „Kongo onderweg", beechrüft onze speciale ver- slaggever Link van Bruggen hoe het land manoeuvreert tussen Brussel en „de hoge financiën", teneinde ook eer. graantje mee te pikken uil de opbrengsten van kopererts en industriediamant. Zie pag. 5. Rita tv-kritikus Brood mag ingaande 1 augustus drie cent per 800 gram duur der worden, om de bakkers gelegenheid te geven een loons verhoging te betalen. Zie pagina

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1