Wat neemt umee op vakantie Kerken in het nauw door omroepwet r Bombardementen niet stopgezet Overladen geestelijke dis op zondag en in de week vasten Slechts één adviserende stem Socialisten negeren generaal de Gaulle Arts staakt (fiscale uitpersing) Luns: Navo kan zonder Parijs Hunter King Size? Hunter filter? Jongens plunderen strandtenten Negers trekken andere wijk binnen 5 DONDERDAG 21 JULI 1966 Kabinetsberaad duurt voort (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft zijn beraadslagingen over de begroting voor 1967 nog niet afgerond. Gisteren zijn de bewindslieden de hele dag in de Trèveszaal bijeen geweest. Tot nu toe is voornamelijk gesproken over de totale i hoogte van de uitgaven voor het komen de begrotingsjaar. Over het dekkingsplan en de beschikbare hoeveelheid financiële middelen per departement is nog niet van gedachten gewisseld. Gisteren kreeg bovendien het Europees i landbouwakkoord bijzondere aandacht. I Vooral de baststelling van de ge- j meenschappelijke prijzen voor groenten en fruit, die dezer dagen aan de orde komt. is voor ons land van groot belang. De minister van landbouw visserij, mr. B. W. Biesheuvel, is vandaag naar Brus sel vertrokken. Hij zal de marathonzit ting leiden. Gedurende zijn afwezigheid zal het kabinet voortgaan met het over leg voorzover dat zonder mr. Biesheuvel mogelijk is. Verwacht wordt dat de bewindslieden ook de volgende week voor hun bespre kingen hem nodig zullen hebben. Pre mier Cals toonde zich gisteren na afloop van het kabinetsberaad nog. steeds opti mistisch. Hij rekende erop dat men voor 1 augustus het overleg zal hebben afge- Vandaag zijn de bewindslieden niet bijeijengekomen. Morgen wordt de nor male vrijdagse kabinetszitting gehouden. BRUSSEL Het Belgische kabinet heeft gisteren zijn officiële goedkeuring gehecht aan de verhuizing van het in Parijs gevestigde NAVO-hoofdkwartier r het Belgische Chievres. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bestuurlijke plaats, die de kerken in het nieuw ontworpen omroepbestel krijgen, is ronduit onbevredi- gend. Deze duidelijke kritiek staat in Hervormd Nederland van deze week. Het merkwaardige is, aldus dit blad, dat de kerken, die hun sporen op omroepgebied toch waarachtig wel hebben verdiend, worden afgescheept met één adviserende stem in de toekomstige Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Andere zogenaamde cul turele organisaties, die veel minder bij het omroepwerk zijn betrok ken, zullen wel een stem en zetel krijgen. Wat de kerken nodig hebben is een grotere spreiding van de programma's en een betere coördinatie. Hervormd Nederland doet daarom de suggestie, dat de verschillende omroep organisaties hun godsdienstige aktivitei- ten bundelen en hun zendtijd samen in brengen. Voorkomen moet namelijk worden, dat de kerkelijke uitzendingen op één hoop terecht komen. Men moet bijvoorbeeld vermijden, dat het IKOR beklemd raakt tussen te veel gelijksoortige programma's. Wie het programma voor de zondag be kijkt, weet het: kerkdienst, hoogmis, daarna Open Deur, dan gewijde muziek enz. Het is teveel van hel goede. Hervormd Nederland schrijft: Een overladen geestelijke dis op zondag en door de week vasten. Minister Vrolijk moet van de idee wor den afgebracht, dat de kerken uitslui tend een boodschap hebben „voor de ziel en voor de zondag". Want ook voor de mens, de dienst aan de naaste, de gerechtigheid en het dagelijks leven hebben de kerken een woord. De centen Tegen de belangrijke vinger in de pap, die de minister houdt, heeft Hervormd Nederland verder groot bezwaar. En de redenering eigenlijk: wij hebben de golf lengten en de centen. Het argument van staatsveiligheid en PLECHTIGHEDEN Open brief Een aantal predikanten publiceert een brief aan het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. In één woord droevig. Die open brief kwam in de krant en nu weet dus iedereen het. Dat doel hebben de heren in elk geval bereikt. Toch stond niet alles in de krant. Dit niet: „Mocht u onver hoopt besluiten niet tot publikatie over te gaan dan zullen wij van een ander, ons ten dienste staand or gaan. gebruik moeten maken" Het is als bij een bankroof waarbij een kas sier wordt bedreigd. Mijn wens: het hoofdbestuur van de G.B. moge zijn als die andere G.B„ die Gideonsbende. Wie dan afvalle, die valle af hoewel dat nimmer het laatste woord is. In het commentaar op de brief bukt het hoofdbestuur voor God en Zijn Woord. Weliswaar met een benauwd hart, vanwege de kerk die zich zelf maar verder ont bindt. Maar toch: die de Heere ver wachten zullen de kracht vernieuwen, want de Heere is aan hun zijde. God geve aan alle HB-leden de vernie- wende krachten van Zijn Geest om de banier van Zijn Woord hoog te houden. Voorts aan het kerkvolk me de te strijden en te studeren, een ieder naar zijn gaven. Het zou oneer lijk zijn, indien het zou blijven zwij gen nu het HB zo fel wordt aangeval len. Stolwijk C. Burggraaf Barbaroxsa Of wij voor of tegen operatie Barba- rossa moeten zijn. zoals jhr. Roeters van Lennep schrijft, is een moeilijk uit te maken zaak. Had voornoemde aanval niet plaatsgehad, hoe zou de wereld er thans uitgezien hebben? Het is toch duidelijk gebleken, dat de aanval van Hitier niet in Stalins con ceptie paste. Waarom niet? Zijn plan was de kapitalistische en fascistische kemphanen zich tegen elkaar moe ,e laten vechten. Daarna wilde hij de oogst binnenhalen. Reeds in 1940. toen Hitler nog in Frankrijk vocht, benutte Stalin de kans.al om de drie Baltische landen te bezetten en om Besarabië van Roe menië af te persen. De grote schepper van verdachtmakingen werd het slachtoffer van eigen denkwijze. Stalin dacht dat Hitier, evenals hij. slechts uit was op politieke afpersing en vat te het oorlogsplan, ondanks alle inlich tingen, niet ernstig op, geloofde in elk geval niet dat Hitier redenen had om toe te slaan. Men zou dus kunner. zeggen dat operatie Barbarossa en de eruit voortgekomen bloedige tragedie het resultaat was van een duister poli tiek pokerspel tussen twee öictatorer der twintigste eeuw. Hardinxyeld K Hartog openbare orde kan niet serieus worden genomen. Zo'n argument hoort thuis bij nood situaties, zoals staat van beleg en oorlog. Uitzonderingen moeten worden vastge legd in een uitzonderingsbepaling, maar mogen nooit richtsnoer voor algemeen be leid in normale omstandigheden worden, aldus het weekblad Hervormd Nederland. DE AVRO, KRO, NCRV, VARA en ook de VPRO hebben ernstige kritiek. Het is een eenstemmigheid, die tot nadenken Albanië hekelt Warschaupact TIRANA Albanië heeft de leiders van de Sowjet-Unie ervan beschuldigd het Warschaupact te gebruiken als „een instrument voor hun chauvinistische poli tiek ais grote staat en voor capitulatie- doeleinden tegenover de Amerikaanse im perialisten". Deze beschuldiging is vervat in protest nota's die de Albanese regering heeft ingediend bij Rusland en de zes andere Warschau-landen die onlangs in Boeka rest hebben vergaderd. Albanië kwalifi ceert de conferentie van Boekarest als „misbruik, onwettig en ongeldig". Door Albanië niet uit te nodigen is discrimina tie gepleegd, aldus radio-Tirana. Albanië is nog steeds lid van het Warschau-pact,1 hoewel sedert 1961 de conferenties vant het pact niet meer heeft bijgewoond. 'S HERTOGENBOSCH Omdat het hem de enige manier lijkt om met na druk de aandacht op zijn geval en dat van vele collega's te vestigen is de arts W. M. Ausems (59) in sta king gegaan. Reden: nu hij zijn defini tieve belastingaanslag van 1964 en zijn voorlopige over 1966 moet voldoen houdt dit in, dat hij van heden tot aan het eind van het jaar uitsluitend voor de fiscus zou moeten werken. Dit nu wil deze dokter niet, die zijn patiënten het waarom van zyn handel wijze heeft meegedeeld. Ernstige zie ken en onder zijn behandeling verke rende a.s. moeders houdt hij nog wel. Hoewel het tijdstip van deze actie >or de artsen in Den Bosch in de va-I kantietijd vrij ongelegen komt, begrij pen ze het standpunt van dokter Ausems over het algemeen volkomen en passen ze deze extra waarneming Naar dokter Ausems meedeelde is de fiscale discriminatie van de vrije artsen zo groot, dat men beter contro lerend arts met een ambtenarenstatus en een inkomen van 25 mille kan zijn, dan „normaal arts" met een inkomen van een halve ton per jaar. Eerstge noemde houdt namelijk meer over dan de zogenaamde vrije arts. (Van een correspondent) PARIJS De oppositie in Frankrijk begint in de periode van voorbereidin gen op de verkiezingen van het volgen de jaar. een merkwaardige houding aan te nemen. Zo negeren bijvoorbeeld de socialisten het representatieve ka rakter van het staatshoofd, ondanks het feit, dat deze grondwettelijk en door een meerderheid van het electo raat gekozen is. In een rondschrijven van het uitvoe rende comité van de socialistische par tij, gericht aan de plaatselijke partij-af- detlingen wordt gesteld, dat socia listische parlementsleden niet mogen deelnemen aan vergaderingen of plech tigheden, georganiseerd in verband met een bezoek van de president van de republiek of de eerste minister. Het is hun ook verboden om ontvangsten bij te wonen, die door president of premier worden gehouden. Socialistische parlementsleden mogen een lid van het kabinet niet vragen om een bepaalde plechtigheid voor te zit ten. Ze mogen wel werkvergaderingen op een van de ministeries bijwonen of aanwezig zijn, wanneer een lid van de regering op rondreis is door de provin cies. Ze moeten zich dan echter onthou den van het bijwonen van banketten of andere officiële ontvangsten en plechtigheden, die daarmee in verband staan. Zij, die deze voorschriften niet nakomen, zullen automatisch voor de disciplinaire commissie van de partij gebracht worden. Boycot In het verleden hebben socialistische parlementsleden, burgemeesters en ge meenteraadsleden herhaalde malen plechtigheden geboycot, waarbij gene raal De Gaulle aanwezig was. De socia listische parlementsleden hebben ook al enige tijd de gewoonte uitnodigingen voor het Elysée af te wijzen. De boycot Jongens pleegden serie inbraken BAARN Vier jongens van omstreeks 20 jaar uit Driebergen en Utrecht, die door de rijkspolitie in samenwerking met de politie van Soest zijn aangehou den, hebben bekend zich in een tijdvak van twee tot drie maanden zich schuldig te hebben gemaakt aan tientallen inbra ken en diefstallen in onder meer Amersfoort, Hilversum, Doorn, Utrec/it, Driebergen, Zeist en Soesterberg. van de president en de regering is ech ter nooit op een dergelijke duidelijke wijze vastgelegd. Het dagblad „Le Mon de", dat men moeilijk van regeringsge zindheid kan betichten, wijst er op, dat de logische konsekwentie van dit laatste besluit is, dat gekozen volksver tegenwoordigers, wanneer ze in de op positie zijn, de kiezers niet langer bij de uitvoerende macht vertegenwoordi gen. Een dergelijke beslissing zal de reputatie van de oppositie op het ge bied van zakelijkheid en gezond verstand niet ten goede komen, aldus het blad. Zwakte Deze kritiek is nauwelijks bedoeld voor de communisten, die met grote gretigheid de zwakte en interne geschil len van de andere linkse partijen ten eigen voordele uitbuiten. De taktiek van de communistische partij is duide lijk. Zij wil de linkse federatie in de ogen van de kiezers verdacht maken zonder zoal5 een politiek commenta tor het uitdrukte zichzelf te compro mitteren. Het uiteindelijke doel van de communisten blijft echter, zoals altijd al het geval geweest is, het Franse electoraat te verdelen in Gaullisten en communisten. BONN Minister Luns meent, d?t het Atlantisch bondgenootschap door iiet te rugtrekken van de Franse strijdkrachten niet wezenlijk hoeft te worden verzwakt. „Het moet voor de overige NAVO-landen mogelijk zijn aanpassingsmaatregelen :e treffen, die de Franse maatregelen com penseren", zo schrijft de bewindsman van buitenlandse zaken in het au gustusnummer van het Westduitae maandblad „Mann in der Zeit". Voor de toekomstige ontwikkeling can de NAVO stelt mr. Luns drie doeleinden centraal: 1. Handhaving van de milita.re integratie en een doelbewuste afschrik king. 2. Een soepele politiek tegenover Oost-Europa, met alle bereidheid tot ontspanning zonder het prijsgeven van, westelijke posities, waaronder de Duitse hereniging. 3. Consolidatie en verdere versterking van de banden binnen de NAVO met als uiteindelijk doel: een e te Atlantische gemeenschap. De mink. bepleit voorts nauwere samenwerking tussen Europa en de VS door intensiever politiek overleg en meer medezeg genschap voor NAVO-bondgenoten zon der kernwapens in de nucleaire politiek van het bondgenootschap. Veiligheid zon der Amerika acht mr. Luns yoor Europa onbereikbaar. dan hebt u de lekkerste grote Amerikaan bij u die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen l|] geurige tabak Helaas mag u naar hel buitenland maar 1 slof per persoon boven 16 j. meenemen. y Johnson p persen f erende WASHINGTON President Johnson, heeft gisteren op een persconferentie laten doorsche meren dat de bombardementen op Noord-Vietnam door zullen gaan ondanks het dreigement van Hanoi de Amerikaanse vliegers te zullen berechten als oorlogs misdadigers. Totdat de communisten tonen iets te willen doen dat tot vredesonderhande lingen kan leiden wil hij de handen van zijn strijdkrachten niet binden. Johnson vindt het betreurenswaardig en ergerlijk dat Hanoi de vliegers als oorlogsmisdadigers gaat behandelen. Want, zo zegt hij, het zijn militairen die bevelen hebben uitgevoerd en volgens hun plicht militaire doelen hebben ge bombardeerd. Hij zei wel bereid te zijn over de strikte toepassing van de conven tie van Genève te willen praten, zodra Hanoi zich daartoe bereid toont. Paus Paulus heeft in Castelgandolfo, zijn merverblijf, zijn „diepe bezorgdheid" gesproken over het lot van de Ameri kaanse vliegers. Hij vroeg alle middelen te proberen om een rechtvaardige en eerbare oplossing van deze kwestie te bereiken. De strijd in Vietnam woedt intussen in alle hevigheid voort. Amerikaanse infan teristen leden gisteren zware verliezen nabij Saigon toen zij door de Viei- cong-soldaten onder vuur werden geno men. President Ho Tsji Minh zei in een nota aan president De Gaulle, dat zijn land zal blijven vechten totdat de eind overwinning is behaald, ondanks alle of fers die daarvoor moeten worden ge bracht. Deze nota is een antwoord op een persoonlijke boodschap van De Gaulle zijn Noordvietnamese ambtgenoot. KONINKLIJKE EREKOLONELS LONDEN Koningin Juliana en de Deense koning Frederik hebben zich be reid verklaard erekolonel te worden van een nieuw Engels regiment, dat „The Queen's regiment" zal heten. Het regi ment, dat op 31 december a.s. zal worden opgericht, wordt samengesteld uit vier bestaande regimenten, waaronder het Royal Sussex Regiment en de Queen's Own Buffs, waarvan resp. koningin Julia na en koning Frederik nu erekolonel Levenslang voor gestapo-mannen BOCHUM (W.-Dld.) Hier zijn giste ren vier ex-gestapomannen tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op 17.000 Joden In PPolen. Tien anderen kregen gevangenisstraf- fen tot tien jaar. Heinrich Hamann (57), Johann Bornolt (62), Josef Rouenhoff (54) en Bruno Bau- nack (63) kregen levenslang. De veertien veroordeelden pleegden hun wandaden in het Joodse ghetto van de Poolse stad Neu Sandez (Novy Sacz) tijdens de Tweede Wereldoorlog. Herrieschoppers weggestuurd (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE In de Walcherse badplaats Westkapelle zjjn moeilijkheden ontstaan doordat een aantal jeugdige kampeerders strandtenten heeft open gebroken cn de inhoud, onder meer lucht bedden en windschermen, hebben ver brand. Al enkele avonden kwamen jonge- Ze zijn lang verloofd geweest. Ei was zciveel waarop gewacht moest worden. De uitzet, de spaarcentjes voor het bankstel en het gasfornuis de gordijnen, de potten en de pannen Ze hadden besloten allereerst geld le sparen. Deels uit de zeer verstandige overweging, dat huisraad kopen zon der een huis te hebben een riskante zaak was. Ten tweede omdat het huis van geen der twee jongelieden enige extra bergplaats bood. Maar hoe gaat het met een aardig verloofd stel? De vrienden komen met geschenken, de familie stuurt een cadeautje. Menigeen geeft nou een maal liever iets „dat altijd wel te pas komt" variërend van de twaalfde vaas tot het zeventiende peper- en zoutstelletje, dan een nuchtere cheque. De enige bergruimte was: onder bel bed. Het meislce stapelde doos op doos, tot de leegte volgebouwd was. Ze annexeerde ook de ruimte onder de bedden van zuster en broer en dook onder de divan in de huiskamer. Totaal onverwacht: de grote dag een huis. Binnen een maand te betrek ken of anders helemaal niet. Ze ren den naar het Stadhuis voor de onder trouw en in een paar koortsachtige weken richtten ze hun huis in. Dc bruid telkens duikend onder een bed om met wéér een stapel dozen de kasten van haar toekomstige woning te vullen. Tegelijkertijd kwam de geschen- kenstroom goed op dreef. Telkens jubelkreet: peltjes, wat een mooie vaas, net vier de bonbonschaaltje en het vijfde pin- dastel. En dan was er de zilvercasset te plus de tweemaal zes zilveren ge bakvorkjes van wederzijdse familie, die elkaar niet kende, op de verlo vingsdag aangeboden. De trouwdag was één en al roze- geur. Direct naar het nieuwe huis. Een klein schrikje de gebakvork jes! Jong mevrouwtje dook zelfverze kerd in het bergmeubel... Welk etui' Ze graaide in een jamlepel, de zuur- vorkjes, de cocktailprikkers... Geen vorkjesZe zaten in een doos", wist de bruidegom. Wilde schrik, want alle lege dozen waren de dag tevoren door de vuilniswagen weggehaald. Lege? Waren ze werkelijk leeg geweest? „Ja", zei de echtgenoot. „Vast niet" zei mevrouwtje. Ze wierpen elkaar dc eerste geïrriteerde blik in hun huwe lijk toe. „Nog onder een bed"? aarzel de de schoonmoeder. De moeder var, de bruid verzekerde, dat zoiets onmo gelijk was, gezien de dagelijkse zwab berbeurt. „Onder de divan had ie ook :o'n troep", zei een der Pa's. Maar wat kan een mens beter wensen? Na de eerste week de invitatie aan ou ders, broers, zusters, allemaal in de buurt wonend: „Komen jullie nou maar..." Samen bakten ze in de nieu we oven een droom van een taart Het servies met de twaalf kopjes stond klaar, de gebakschoteltjes. Dan de drukte van de begroeting, 't Scha ren van de familie rond de tafel. De geurende koffie in de kopjes, de taart in triomf binnengedragen... De stuk ken gesneden, op de schoteltjes ge legd. mevrouwtje had alles weggehold. Op haar knieën de dozen bijfeengezocht. Toen kwam de jongste broer als red der. bood aan de zaak te gaan onder, zoeken. Fietste in ijltempo naar de ouderlijke woning. De familie zat Met koudwordende koffie en een on aangeroerd taartstuk. Mevrouw'je met nauwelijks ingehouden tranen en meneer met een norse trek op het anders welwillend gelaat. Toen storm de broer binnen: met twee kleine platte doosjes, „achter de divan, net op de plint", hijgde hij. Ze is .ïieuwe koffie gaan zetten en manlief hielp in de keuken. Het duurde lang voor de familie echt de taart kon eten. En ze zeiden allemaal alleen maar: lui van campings op het gehele eiland naar Westkapelle. Aanvankelijk bleven de ongeregeldheden beperkt tot wat rumoer op straat. Toen de rijkspolitie ontdekte dat strandtenten werden geplunderd achtte men het tijd om in te grijpen. Met medewerking van beheerders van een aantal kampeerterreinen lukte het ongeveer vijftig jeugdige kampeerders, allen afkomstig uit Eindhoven, aan te houden. Tien van hen raakten hun kamp- kaart kwijt en werden naar huis te- stuurd. De overige herrie-schoppers wer den van de campings waar ze met hun tent bivakkeerden weggestuurd. De scha de aan strandtenten en inhoud is or j- veer vijfhonderd gulden. De jongelui kregen allen een proi^s verbaal. De rijkspolitie heeft enkele da gen werk gehad om alle herrieschoppers op tesporen. Ook op een camping in Serooskerke werden jongens aangehou den. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Vandaag zal de politie weer enkele jon gens verhoren. De moeilijkheden deden zich alleen voor in Westkapelle. De politie vermoedt dat het slechte weer en een lege porte- monnaie de oorzaken zijn van de balda digheid. Adjudant J. Westveer, groeps commandant van de rijkspolitie in West kapelle, verwachtte geen wanordelijk heden meer. „Het inhouden van de kamp- kaart is een maatregel waar men ont zag voor heeft" Enkele jaren geleden kwamen op Wal cheren, toen in Zoutelande en Biggeker- ke. dezelfde moeilijkheden voor. Uit ver veling gaat men er dan toe over balda digheid te plegen. Dode in Cleveland I CLEVELAND Bulten de afgegrei. - I delde negerwijk van Cleveland zijn gis teravond onlusten uitgebroken. Een grote menigte negers begon kort na het vallen van de avond ruiten in te I gooien in een wijk, die 3 km ten oosten I van de wijk ligt, die thans na ongere geldheden door de nationale garde Is af gesloten. De eerste ongeregeldheden hebben twee doden en 24 gewonden op hun geweten. Manschappen van de nationale garde J zijn onmiddellük naar de punten getrok ken waar de onlusten oplaaiden en heb- Iben de menigte helpen verspreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5