Weekagenda Leidse Jeugddorp in functie Reuzen in Oud-Poelgeest Scheveningse haven is de dupe van bezuiniging V akantiedorp jjl Bk wegens succes herhaald van 1-5 augustus UITVERKOOP KOELKASTEN Leidse werkplaats behoeft o bservatie-afdeling Lesauto gegrepen op de Hoge Rijndijk -M' Weer een kink in de kabel nieuwe leidse courant donderdag 21 juli 1966 Donderdag K. en O.: dagexcursie naar de Del- awerken en Scaouwen-Duiveland. 7.30 Garenmarkt. Afd. Leiden N C.JEteis-Ver,: dagtocht lar Düsseldorf (vertrek 7.30 Leiden itation, 7 u. uit Noordwijk). KATWIJK AAN /:EE - Triumfator- terk, 8 uur: orgelconcert Jan Welmers. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: abaret LureleL SCHEVENINGEN - Kurzaal, 8.15 u.: t^Residentie-Orkest, met pianist Vrijdag Hortus Botanicus, Rapenburg: opening aquarium tentoonsoilling De Natuur vriend. DEN HAAG Houtrusthallen, 8.15 ar concert Kon. Mil KapeL DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: Cir cus Variété Peoino. DEN HAAG Waalse kerk. Noordein de 25, 8 uur: orgelcor.cer Koos Bons DEN HAAG - Kloosterkerk. 1 uur »m. orgelconcert Bernard Renooy. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: cabaret Lurelei. SCHEVEN ING EN Kurzaal, 8.15 u.: ins en zang uit Tunesië. Zaterdag DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: cabaret Lurelei. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 u.: ans en zang uit Tunesië Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110. tele foon 20406. Films Camera (7 en 9.15 uur): Incident op Cyprus (18 jaar): (2.30 uur, zondags 2.30 en 4.45 uur): Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur: Mary Poppins 1.). Luxor (2.30, 7 loeing (14 jaar). Rex (2.30, 7 ei (14 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De jacht V) het boterbriefje (18 jaar); dagelijks Waive zondags, 10.30 uur: Sjórs en S/mm ie en de gorilla. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kaar ten op tafel (14 jaar). Tentoonstellingen Museum Volkenkunde: grote zomerten toonstelling ..De mens van toen' (tot eind september open van 10 tot 5 uur zondags van 1 tot 5 uur). De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabriël Metsu, tot 5 september, 10—5 u., zondags 1—5 uur Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: tentoonstelling schilderijen en objecten van Martin Rous en Ray Staakman jan 9 tot 29 juli, open 11 tot 18 uur, >ndag en maandag gesloten). Rest. De Ruif, Janvossensteeg 59: aquarellen en tekeningen van Henk Slijper, tot eind juli. open van 16.30 tot 24 uur, vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 24 uur. Hortus Botanicus: aquariumtentoonstel ling, van 22 juli tot en met 7 augustus. t: wijnzolder Mansarde, De Kempenaerstraat. tot eind juli van woensdag t.e.m. zondag 512 uur, expo- tie van werk van Beatrice Jonk. KATWIJK AAN ZEE - Fotohandel Kruijt, Voorstraat 9. tentoonstelling schilderijen Die Zandbergen (dag. van tot 21 uur, behalve zondags). OEGSTGEEST van 20 juli tot 1 aug 15de oecumenisch Europees jeugdcongres Oud-Fuelgeest. WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van schilderijen loor Tilla Terwindt en beeldhouwwerken in Wim Rijvers (van 18 juli tol en met aug., dag 10 tot 17 uur, ook dinsdag avond van 8 tot 10 U-. zondags gesloten) (Van eert onzer verslaggevers) LEIDEIS Het succes van het jeugd-vakantiedorp van het T.eidse Volkshuis in het pas geopende Jeugddorp aan de Voorschoteriveg is enorm. Honderdachtentwintig jongens en meisjes brengen er deze week de dagen gezellig, ge zond, sportief en leerzaam door. Ze komen omstreeks half tien en gaan om een uur of vier weg. Door dit flinke succes heeft de Leidse Jeugd-Act ie ermee ingestemd dat het Leidse Volkshuis, r.k iSted. Comité voor Vakantiebezigheden en de Commissie voor de Jeugd- vakantiebezigheden, deze week herhalen van 1 tot en met 5 aug. Vijf stafleden en een aantal assisten ten bevolken het centrale gebouw op het grote terrein. Ze houden er toe zicht op het pannekoeken- en frites- bakken in de keuken; ze bedienen de geluidsinstallatie om de lessen bloem schikken, judo, machineschrijven, EHBO, naaien of iets anders aan te kondigen; ze dirigeren de diverse groepjes kinderen van het sportveld 130 Itr KOELKAST met groot diepvriesvak 228, RADIO PLEIN 16 Vijf Meiplein. 16 Leiden (t.o. Rijnland garage) Telefoon 25100 M. A. DE KORTE medetverking (Eigen foto). Barre toestand LEIDEN De niet met zo bar veel horecabedrijven begunstigde binnen stad heeft er weer een aanlegsteiger bijgekregen: gistermiddag heeft de heer P. A. Krekelaar jr. zijn „exclu sieve" Vicolobar geopend. De bar, een schemerige pijpenla ach- er een gevel die onder Monumenten zorg staat, md'kt, gezien de inrichtnig, kennelijk op een weinig vergrijsd pu bliek, wait dus in elk geval perspectie- opent voor de teokomst. Opval lend, ook door de kleuren, is de achter de tapkast aangebrachte wandschilde ring van de Leidse schilder Willem Breddels. Voor belangstellende lezers: het adres is Pieterskerkkoorsteeg 12. Er zijn twintig barkrukken; tafels en stoe len langs de (onbeschildrede) wand nog niet eens meegerekend. Een groep meisjes blaast even uit voor de „atelierhut" waar zij onder leiding poppenkleertjes maken. (Eigen foto). naar de ,.op-art-hut" voor een uurtje creativiteit, of van de handwerkhut naar het croquetveld, of anderszins, om het programma zo afwisselend moge lijk te maken. EHBO-LES Mej. A. J. G. Molijn, staflid, vertelt: „Het slaat aan by de kinderen. Wij hebben geen vast programma. De kin deren komen per slot van rekening voor hun plezier hier. Wij zeggen bij voorbeeld: om half drie begint de EHBO-les in blokhut C. En dan komen de kinderen die hierin geïnteresseerd zijn vanzelf. Het is werkelijk een heer lijk dorp hier". UITKOMST De heer M. A. de Korte (29): „Het is ïn uitkomst voor kinderen en ouders. Voor vijf gulden zijn ze een hele week, die ze anders in of bij huis zouden moe ten zoekbrengen, hier in het Jeugd dorp. Ze nemen een broodmaaltijd voor tussen de middag mee. En voor een paar centen kunnen ze koffie, poffer tjes, pannekoeken of patat eten. En er is zoveel hier, dat het volgens mij niet gauw zal vervelen. Op de sportvelden kan worden gevoetbald, gekorfbald, gymnastiek worden beoe fend, croquet gespeeld en zo meer. En als het regent zijn er zes ruime blok hutten waar van alles te doen is. MEDEWERKING Dat is zo leuk. De medewerking in Leiden van bedrijven is geweldig. Zo stelde de Royal McBee schrijfmachines ter beschikking. De directie bood on middellijk aan de grote kantine te ge bruiken bij regenachtige dagen. Leo de Vries komt gratis judolessen geven bij voorbeeld. De meisjes maken poppenkleertjes van materiaal, dat overhemdenfabrie- ken aanbieden. Als wij het een en an der te transporteren hebben, krijgen wij meestal direct een vrachtwagen te leen. Voor „Weibrugge", het timmerdorp hiernaast, krijgen wij van aannemings maatschappijen zoals Padox, Panagro en IBB grote hoeveelheden hout en ander materiaal, waarvan de jongens prachtige hutten en huizen hebben ge bouwd. Het wordt allemaal gratis ge bracht en zo. Heus, de medewerking in Leiden is buitengewoon". OUDERS Wat wel opvallend is, is het (nog) wegblijven van geïnteresseerde ouders, die eens komen kijken of „dat Jeugd dorp" (van ƒ350.000,soms iets voor hun eigen kroost is. En zo zou het toch moeten zijn. Er zijn namelijk heel veel ouders, die vooral by minder zon nig weer enige weken met hun kin deren zitten „opgescheept". Het Jeugddorp is dus al volop in functie, deze week en van 1-5 aug. voor de sectie Jeugdrecreatie van de Stichting LJA. Het dorp moet nog inburgeren. Maar het is van iedereen en voor iedereen. Elk groepje, elke club en elke schoolklas kan er ge bruik van maken. Het informatie-adres daarvoor is de LJA, stadhuis (20041). LEIDEN Gisteravond omstreeks tien voor acht werd op de Hoge Kijn- 'dijk even voorbij de Bruggestraat van Leiderdorp een lesauto uit Leiden, die daar aan het keren was. door een ach teropkomende auto in de flank gegre- ipen. De lesauto had aan de rechterkant van de weg stil gestaan om iemand uit te laten en ging vervolgens keren, maar kennelijk niet op het juiste ogen blik. De klap was zo hevig dat de lesauto geheel werd vernield. Er waren drie inzittenden: een 34-jarige Leidenaar Op rijksweg tegen tonnen gereden LEIDEN Vannacht om kwart voor rie ree podredkeijwsag4 b drie reed op de rijksweg 4a, Leidse gedeelte, een personenauto, richting Amsterdam, tegen een stel tonnen. De auto sloeg over de kop. De bestuurder brak zijn rechterpols en een 19-jarige inzittende liep snij wanden op aan de rechterhand. brak zijn rechtersleutelbeen en kreeg een hersenschudding, een 20-jarige Leidenaar liep een shock en een zware hersenschudding op en een 32-jarige Leidenaar een linker-enkelbreuk en een hersenschudding. De auto die de leswagen aanreed, werd bestuurd door een 34-jarige Alphenaar. Bij hem werd een hersen schudding geconstateerd. De voorzijde van de Alphense auto werd ernstig beschadigd. Geslipt en over de kop LEIDEN Vanmorgen om 9 uur raakte op de rijksweg 4a Leidse ge deelte, ter hoogte van Leiderdorp, een in de richting Amsterdam rijdende auto in een slip. Hij sloeg een paar maal over de kop. De bestuurder. 26 jaar. uit Hoogvliet, klaagde slechts over pijn in een voet. De stand van het schatkistpapier was op 18 (11) juli in miljoenen gul dens: Promessen 1327,3 (1327,3), biljet ten 2554,7 (2514,5). Leo de Vries (29) voor zijn ju- domat (overdekt door een Volkshuistent) waarop hij met enorm succes gratis kennisma kingslessen judo aan de 128 kinderen geeft. (Eigen foto). LEIDEN „Het stemt tot voldoe ning dat in het afgelopen jaar ne gen personen in het vrije bedrijf kon den worden geplaatst, het overgrote deel met succes." Dit lazen wij in het jaarverslag van de stichting Leid se Werkplaatsen. Van de 183 werk nemers aan het eind van het jaar -en er 110 afkomstig uit Leiden de anderen uit de buitengemeen- Een observatie- en trainingsafde ling is nodig omdat de beoordeling an de geschiktheid van een pupil op Ie werkplaats bij een eenmalig be- Jeugdcongres over Aziatische schaduwen Van een onzer redacteuren OEGSTGEEST Behalve bij regende het gisteren ook in kasteel Oud-Poelgeest, ivaar in de loop van de middag en avond de deelnemers aan het vijftiende oecumenische jeugdcongres kwamen binnendrup pelen. Sommigen, zoals de Noor, de Zweed en de Deen, hadden daarvoor een hele reis ondernomen, met de trein, per auto of zelfs liftend. Van de dertig deelnemers, in leeftijd va riërend van achttien tot dertig jaar, kwamen er vijftien uit het buiten land, behalve uit het hoge noorden ook uit o.a. Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Engeland en Grieken land. Ondanks het in het Frans. En gels en Duits gestelde programma was van de meeste, namelijk vijftien, deelnemers het Nederlands de moe dertaal. Om praktische redenen en waarschijnlijk ook uit hoffelijkheid werd het gisteren het minst gehoord in Oud-Poelgeest polyglotten als Nederlanders zijn, kunnen zij ten slotte makkelijk buiten hun eigen taal als het moet. In het Engels dus, of eventueel in het Frans en het Duits, gaan de congressisten de ko mende tien dagen van gedachten wisselen over het ondenverp „Euro pa in de schaduw van Azië's reu zen". Deskundige sprekers, die een inleiding houden, zorgen ervoor dat de discussies op gang komen. De journalist Leo Klatser, deskundig in alles wat met China heeft te maken, heeft vanmiddag na de thee het spits afgebeten met een betoog over de ontwikkeling van China sinds 1949. Als inleiders komen deze en vol gende week o.a. nog aan de beurt dr. Kwee Swan Liat, lector in Leiden, die het tegenwoordig denken in China belicht, pater Molenkamp uit Oegst- geest, die na een langdurig verblijf in Azië met verlof in Nederland is, de journalist dr. A. L. Constandse. die de Aziatische reuzen op het wereldtoneel zet, en pater Schram, die jarenlang op Ceylon heeft ge woond en als laatste zijn licht op de schaduw-verhouding zal laten schijnen. Maskerspel Omdat het congres oecumenisch Is, zijn er onder de deelnemers rooms- katholieken, anglicanen, grieks-ortho- doxen en protestanten; de laatsten zijn, in al hun geledingen in de meerderheid. Het verschil in religie zal hen er niet van weerhouden op de laatste zondag, 31 juli, een agape te vieren, het oud-christelijke liefdemaal, dat de herinnering aan het laatste avond maal levend houdt. Vanmorgen is het congres ook offi cieel geopend met een dienst in de kapel van het koetshuis, geleid door de stafleden mej. drs. M. E. de Hoogh de heer L. van den Bergh. Samen Mej. Kors veertig jaar cassière bij C. en A. LEIDEN Op 1 augustus hoopt mej. J. M. W. Kors te herdenken dat zij veertig jaar geleden als cassière in dienst trad bij C. en A. Sinds 1944 vervult zij de functie van hoofd- cassière in het Leidse filiaal. Gevonden in Leiden LEIDEN Damesportemonnaie, bankbiljetten, sleutels, autowieldop, he renpolshorloge. vulpen, herenbril, visge- rei. broche, damesschoenen, schooltas, badhanddoek, zwembroekje, kindertrui tje. rijwieltas, damesvest, trouwring, autostep. meisjesjack. dameszegelringe- tje. ladder, kano. windjack, aktetas, vest damespolshorloge, passer in etui. fotomateriaal, leefnet. Jas. handschoe nen. zonnebril, foto-album, muntstuk met kettinkje. 1 pak kaarsen, babyde kentje. turnpakje, schooletui, kinder- schoentje, pakje inh. stoffen, transistor- radio. sikkel, regenbroek, sigarettenko ker. armband, kinderportemonnaie. 1 pr tennissokken, regenjas, koffer inh. kleding, broek, benzinedop met slot, inh. buskaart en vreemd geld, kinder jurkje. vogelkooi, paraplu, contactsleu tels. rozenkrans, damesbrUL kinderman teltje, damesregenjas, pet damesblou ses, rijwielbinnenband. schoolboeken, leesboek. Terug te krijgen en Inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Lei den. ingang poort, op woensdagmiddag tussen 14 en 17 uur. Koppelbazen aangehouden LEIDEN De economische con troledienst heeft twee 27-jarige Leidse koppelbazen aangehouden. met mej. H. Antvelink en de heer A. de Jong, assistent van de vormings staf van Oud-Poelgeest hebben zij de supervisie over het gehele congres. Behalve voor discussies is er ook tijd vrij gemaakt voor uitstapjes naar het strand en naar Amsterdam. Voordat de congresgangers op 1 augustus weer naar huis gaan, ver werken ze alles wat ze hebben op gestoken in een maskerspel, waarbij ze hulp krijgen van iemand van de pantominestichting in Amster dam. De reuzen, die tien dagen lang de inzet zijn geweest van diepgaande bespiegelingen, zullen dan eindelijk worden ontmaskerd. .OiJ'. TLljiul Ly&i<J«n zoek van de psychiater in een aan tal gevallen te weinig voorzeggende waarde bleek te bezitten. Er is ook een groep die qua ca paciteiten wel op de werkplaats zou thuis horen maar wegens gedrags moeilijkheden in de huidige struc tuur van de werkplaats te weinig kan worden opgevangen. Men heeft behoefte aan meer mogelijkheden tot intensievere en orthopedagogisch ge richte gedragsbeïnvloeding. Structuur, organisatie en leiding van de trai ningsafdeling dienen zo te zijn, dat diagnostiek, training, gedragsbeïn vloeding en algemene vorming in harmonisch verband tot hun recht komen. Tegenover de gedachte om ook een aantal oud-leerlingen van blo-scholen toe te laten staat het bestuur niet afwijzend, maar in deze periode van opbouw kan dit nog niet worden ge realiseerd. GRATIS TRAMPOLINE SPRINGEN IN dagje uit? fijn... naar Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Nathalie Mireille, d v F Sanders en S Se- gaar; Margot, d v D Langbroek en Y J M van Hemert; Jannetje, d v J Zwart en A A M van Goozen; Cornelia, d v J Zwart en A A M Goozen; Maartje Johanna, d v C Zwart en J van Andel; Jozef Jo hannes, z v J Helversteijn en J Brouwer: Laura Barbara, d v F H Th Creemers en C M van den Oe ver; Hendrik, z v H van Diggele en A M Ligtvoet; Cornelia Catharina, d v W J Stouten en C C Boutard; Albert Francois, z v W van der Woude en D van der Wal; Carlo Reinierus Johanna, z v P J C l'Ami en G J Laarman; Annette, d v C A Faas en A C Gentenaar; Sylvia, d v C van der Meijden en L W Schurink. OVERLEDEN: H Driessen, 84 jaar, man. Jac. den Duik Wzn.: Is een Oosterscheldebrug nodig (Van onze bouwredacteur) SCHEVENINGEN De minister van verkeer en waterstaat heeft ook bezuinigingsmaatregelen aangekon digd voor de Scheveningse haven. In totaal wil de minister dit jaar voor een bedrag van f 700.000 bezuinigen op de plannen voor de aanleg van de buitenhaven. In 1965 had de minister tot grote vreugd»; van Scheveningen aangekon digd, dat in 1967 met de uitvoering de plannen zou worden begonnen. Dan zou Scheveningen niet meer al leen vissershaven behoeven te zijn, maar zouden zich andere perspectie ven openen. Door de uitspraak van de minister, gisteren gedaan in de Eerste Kamer, is de hoop van Scheveningen op een betere haven weer eens de bodem ingeslagen. „Deze geschiedenis loopt nu al jaren. Acht jaar geleden was rtc Scheveningse haven ook al de dupe van de bestedingsbeperking. Het ordt tijd, dat er nu eens ergens an ders op wordt bezuinigd en niet meer op onze haven", zo zei ons de heer Jac (Hen Duik Wzn. Namens het gemeentebestuur deelde men ons mee dat door de bezuinigings maatregel van de minister de uitvoe ring van de plannen ernstig wordt vertraagd, maar niet worden afge steld. Door deze vertragin zal ech ter de uitvoering van het gehele plan worden vertraagd. ..Indien de minister het gehele plan volgend jaar wil aan pakken, moet hij op zdjn begroting met een bedrag voor het hele werk komen. Dit zal dan veel zwaarder wiagen", al dus meent de heer Den Duik, die voorts zei, dat hij bang was, dat door de huidige maatregel van de minister het gehele werk in die toekomst ook zal gaan opschuiven. „Het belangrijk ste voor mij is de derde dinsdag in september. Dam weten we of ze in 1967 beginnen". LICHTPUNTJE Toch zag de heer Den Duik nog een lichtpuntje in deze hele geschiedenis. Hij wees erop, dat de bouw van de pAwen in IJmuiden binnenkort ge reed is. Waterstaat heeft echter lang lopende contracten voor de levering van steen met België. Na IJmuiden staat de haven van Hoek van Holland op het programma om te worden verbeterd. De heer Den Duik meende, dat het nog goed moge lijk was, dat men de buitenhaven van Scheveningen nog als een soort inter mezzo zou kunnen gaan verbeteren. Verder vroeg hij zich af. of er bij voorbeeld niet wat meer op de Del tawerken kon worden bezuinigd. „Is een Oosterscheldebrug nu wel zo dringend noodzakelijk?" Ook hier door wordt de visserij ernstig gedu peerd. De biologen vragen zich nu al af. wat er met de waterbeheer sing in het Deltabekken moet gaan gebeuren". Het is al met al een trieste geschie denis. In de bezuinigingsmaatregelen van minister Suurhoff s het opvallend dat in het totaal bedrag aan bezuini gingen Scheveningen apart wordt ge noemd. De plannen voor de verbetering zijn al klaar. De aangekondigde bezuini ging heeft betrekking op de eerste aanzet tot uitvoering; de voorbereidin gen dus. Van het totaal daarvoor voor dit jaar uitgetrokken bedrag blijft nog wel iets over om dit jaar te begin nen, zij het dan in een bijzonder traag tempo. Scheveningen zal dus nog een extra tyd moeten wachten voordat het ge hele havenplan zal zijn voltooid. „Alle gemeenten worden door de bezuigingsmaatregelen getroffen maar Scheveningen wordt nog eens extra genoemd", zo deelde men ons op het stadhuis mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3