■Nieuwe Leidlse Ommunt WILSON GRIJPT IN GEEN MASSALE UITTOCHT i Commentaren maar een Collins mocht half uur wandelen JAMIN Bezuinigingen Pond gered MztMT- mr Crisis nog in Kabinet bezworen LIJK INGENIEUR VERAST Li En-Tsjoe kreeg in Peking warm welkom Verdwenen meisjes vanmorgen terecht Donderdag 21 juli 1966 47ste jaargang Pirnrteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Karitörerv Leiden Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Wilsons rigoreuze maatregel betekent voor de Britten duurder leven en voorlopig geen loonsverhogingen. PREMIER WILSON •fe Conferentie van kerk en samenleving - pag. Kernmerk Onze sportredacteur Meindert Leerling is in Engeland en zag voor U de wedstrijd West Duits landSpanje, door de Duitsers met 2—1 ge wonnen. Alle andere be slissingen vielen ook, zo dat eveneens Engeland, Hongarije en Noord Ko rea in de kwart finale zijn geplaatst. De grootste verrassing is wel de aan wezigheid van de Noord Koreanen. Zie onze sportpagina. •fe Teveel hoofden, teveel zinnen - pag. Radio/TV Bezoek aan Fort Nassau Tijdens hun bezoek aan het zonnige eiland Curasao hebben Prinses Beatrix en Prins Claus een tocht gemaakt naar het beroemde Fort Nassau. Van deze plaats hadden zij een prachtig vergezicht. Vandaag is het prinselijk paar naar Bonaire gereisd. Engeland LONDEN Engeland moet de buikriem aanhalen. In een stampvol Lagerhuis heeft premier Wilson gisteren zjjn land een j bezuinigingsprogram voorgelegd, dat o.a. voorziet in hogere be- i lastingen, vermindering van overheidsuitgaven, bevriezing van lo nen, prjjzen en dividenden, verhoging van post- en telefoontarieven en beperking van kredietverlening. Met deze maatregelen wil het i Britse kabinet de ingezakte nationale economie saneren en deva- i luatie van het pond sterling voorkomen. Wat dit laatste betreft mag de eerse reactie van de Londense wisselmarkt een gunstig voorteken heten: de koers van het pond steeg na de afkondiging van het program met 10 punten tot 2,7875/78 dollar. De bekendmaking van de crisismaat- de lonen afkondigde. De links-geo- regelen leek aanvankelijk gepaard te riënteerde Labour-afgevaardigde Michael gaan met een crisis in het kabi- iFoot stond op om te verklaren, dat voor net-Wilson. De BBC meldde gister- vele leden van zijn partij de besnoeiing avond dat volgens onbevestigde berich- van de defensie-uitgaven niet ver genoeg ten vice-premier en minister van econo-1 gaat. mische zaken George Brown zijnj Reacties Inderdaad trok Brown's afwezigheid i Kagerhuis tijdens de rede v~ Wilson sterk de aandacht. V olksvergadering in N.O. Polder EMMELOORD „Onder het groene loof en het blauwe hemeldak" zal het gemeentebestuur van de Noordoostpoldcr op 25 augustus een volksvergadering be leggen. Samen met de bevolking hoopt het dan plannen te smeden voor de vie ring van het 25-jarig bestaan polder in 1967. De reacties van de Britse vakbonden op het noodprogram zijn niet erg posi- tief. Vooral de loonstop is hen een doorn j in het oog. George Woodcock, de secreta- De premier heeft zijn naaste mcdewer- ris-generaal van het invloedrijke congres ker echter te elfder ure tot andere ge- van vakverenigingen (TUC) zei gister- dachten weten te brengen. Na afloop van avond na een onderhoud met Wilson: „Ik een langdurig onderhoud in Wilsons ben niet erg over de maatregelen te spre- ambtswoning Downing Street no. 10 deel- ken en dat heb ik de premier ook ge- de Brown mee te zullen aanblijven „omzegd". De TUC wil eerst goede en over- de politiek van Labour te doen slagen".) tuigende redenen voor de loonstop horen voordat met het program kan worden De noodmaatregelen zullen zowel de ingestemd, bevolking als de overheidshuishouding In buitenlandse politieke en financiële treffen. De omzetbelasting op allerlei goe- kringen had men over het algemeen fNVERHEID en bevolking in En- geland moeten gelijkelijk de tol betalen voor een te luxueus leven in de afgelopen jaren. Het feit is niet van recente datum. De wankele positie van de Britse economie waarvoor vooral het bedrijfsleven van hoog tot laag aansprakel k ge steld moet worden, was al lang duidelijk. Men moet zich afvragen of premier Wilson niet veel eerder impopulaire maatregelen had moe ten nemen. Devaluatie van het pond, die mo gelijk voor andere betaalmiddelen gevolgen had kunnen hebben, is uitgebleven. Druk van Amerika zal daaraan niet vreemd zijn. Het prestige van Engeland als we- reldmogendheid wordt nog wat meer aangetast door de drastische beperking van de militaire uitga ven. die vooral gevolgen zal hebben voor het Britse militaire vertoon in het Midden- en Verre Oosten. Opmerkelijk is dat premier Wilson het aangedurfd heeft de politiek van volledige werkgelegenheid los te la ten. De oppositie zal dit danbaar aangrijpen om Labour te kriiseren. Maar ook uit eigen partij zal de sterke vakborJ>-vleugel het Wil son moeilijk ki *en maken. De Britse vakbonden vcotten stelsel matig iedere mod» isering van het bedrijfsleven en zijn voor een niet gering deel aansprakelijk voor de toestand van het ogenblik. Recht Brandstof gebrek in deren en de accijnzen op bier. wijn andere dranken gaan met 10 pet omhoog. Hetzelfde geldt voor de inkomstenbe lasting op inkomens van meer dan 5000 pond. Er zullen hogere bedragen moeten worden aanbetaald bij de huurkoop van auto's en meubels en de afbetalingster mijnen zullen worden bekort. In totaal zullen de aankopen op termijnbetaling met 160 miljoen pond worden vermin derd. Britten die hun vakantie in het buitenland gaan doorbrengen, mogen met ingang van 1 november nog maar 50 pond meenemen. Er komt een loon- en prijsstop voor de duur van minstens zes maanden, gevolgd door een half jaar van scherpe beperkin gen. Gedurende de rest van dit jaar mo gen geen looneisen worden gesteld en maatschappijen zullen hun dividenduitke- rigen een jaar lang laag moeten houden. drastischer maatregelen verwacht. Hiel en daar wordt sterk betwijfeld of het noodprogram voldoende zal zijn om het pond sterling te redden. De weg tussen Bameveld en Otterloo staat op sommige plaatsen blank. De waterover last. zab nog wel een paar dagen duren. Het water stroomt van de hoger gelegen Veluwse zandgronden naar de Gelderse Vallei. de Gemini-10 Defensie De binnen- en buitenlandse over heidsuitgaven ondergaan een drastische verlaging. Op defensie wordt bezuinigd door inkrimping van de 60.000 man ster ke strijdkrachten ten oosten van Suez en 11 (het 51.000 man tellende Britse Rijnleger. niet duur we! heerlijk Vermindering van het Rijnleger kan al leen worden voorkomen als de Bondsre publiek de kosten in vreemde valuta, die per jaar 252 miljoen dollar bedragen, op zich neemt. Onmiddellijk na de Lager huiszitting is minister van financiën Cal- laghan naar Bonn gevlogen om over dit punt met de Duitse regering te onderhan- Rond 150 miljoen pond zal worden be zuinigd door uitstel van investeringsplan nen van de overheid in het jaar 1967-"68. De investeringen van genationaliseerde industriën zullen dat jaar met 95 miljoen pond worden verkleind. Ook de econo mische hulpverlening wordt beperkt. Er werd in het Lagerhuis luidkeels geprotesteerd vooral in de Labourban- toen Wilson een bevriezing van PEKING De persona tot non grata verklaarde en uitgewezen Chinese zaakgelastigde in ons land Li En-Tsjoe is gisteren by zijn aankomst in Peking met de monstratieve hartelijkheid ver welkomd. dc Chinese Op het vliegveld va hoofdstad werden Tsjoc uitbundig begroet door een reeks hoge regeringsfunctionarissen, onder wie de onderministers van buitenlandse zaken, buitenlandse handel en culturele be trekkingen met het buitenland. Ook vertegenwoordigers van Pekingse volksorganisaties waren ter verwelko ming aanwezig. Lieftallige meisjes bo den het uitgewezen echtpaar bloemen Chinees bleek de 32-jarige S. F. C. te zijn. die al drie jaar als kok in een Belgisch restaurant werkt. Hij was naar, Den Haag gereisd met de bedoe ling zijn papieren in orde te laten ma ken om zijn vrouw uit China te laten overkomen. KAAP KENNEDY (VS) p Brandstofgebrek speelt de ruim- F tevaarders Young en Collins in jhun Gemini-10-raket parten. Bo- i I vendien is er de kans dat ze van- li avond om 7 over half tien. Ned. p tijd vanwege de orkaan Celia op een andere dan de vastgestelde plek in de Atlantische Oceaan I moeten landen. Mike Collins moest vannacht op last van „de aarde" zijn ruimtewandeling naar doelraket Agena-8 van 55 naar 28 minuten terugbrengen. Ook vandaag zouden verschillende brandstof-verslin dende activiteiten worden geschrapt. Om vier minuten na twaalf stapte Collins de deur uit, 400 kilometer boven Australië. Zijn ruimtepistool maakte hij vast aan de stikstoftanks aan de achterkant van de cabine. (De stikstof I zorgde voor stuwdruk). I „Alles is zo ongeveer zoals het voor speld was," meldde hy. „Het duurt langer om het lichaam in de juiste positie te brengen. Het ontbreken van een handvat is een grote handi cap. Ik kon wel aan de Agena-3 blij ven hangen, maar ik kon niet naar de andere kant komen, waar ik heen wilde. Ten slotte kon ik de S-10 te I pakken krijgen." Het. S-10 pakket is een paneel waarop sinds de lancering van de Agena-3 in I maart jongstleden het inslaan van micrometeorieten werd geregisteerd. Collins meldde dat de neus van de Agena los hing. Hy was bang eraan I te blijven haken. Commandant Young zei hem daarop terug te keren (dit i op last van het grondstation en van wege het brandstofverbruik) Dllins bracht het panee geen tyd een nieuw Hy gooide het de ruimte verloor bovendien de camera mee hij de aarde en de ruimtecabine had willen fotograferen. Toen Collins weer binnen Young opdracht met de straalmotoren de Agena weg te manoeuvreren.) „Ik weet niet eens meer waar het ding zei Young. (De Agena had geen) licht of radar om de navigatie te ver gemakkelijken.) Collins was de vierde ruimtevaar der die een uitstapje maakte, na Le- onof (Rusland) op 18 maart 1965 tien minuten. White (VS) in juli 1965 ge durende 21 minuten, en Cernan (VS) vorige maand 2 uur en 10 minuten. Tegen twee uur openden Young en Collins het luik nog eens, nu om een aantal nutteloos geworden apparaten overboord te zetten. De ruimtevaarders hebben weinig Chinese zaakgelastigde uit te wijzen. Gezegd wordt, dat een voorzichtige politiek van jaren om tot betere handelsbetrekkingen met China te komen, met één klap ongedaan wordt gemaakt. De keuze is niet moeilijk. Of we hon den ons aan de rechtsregels zoals ons land die kent of we geven bepaalde, vaak door communisten geregeerde landen, die er kennelijk andere wet ten op na houden waar het mense lijke rechten betreft, de vrijheid om naar believen te handelen. Wat ook de achtergronden zijn in het geval van de overleden Chinese in genieur, de Chinese diplomaten ma- kreeg ken misbruik van de gastvrijheid hun door Nederland verleend en willen een justitieel onderzoek on mogelijk maken. Deze ernstige zaak op zijn beloop laten om een diploma tiek incident te voorkomen, zou te veel gevraagd zijn. last meer van het koolzuurgas in hun ruimtepakken. dat hun gisteren tranen in de ogen bezorgde. Voordat ze koers hadden gezet naar de Agena-8. hadden ze zich losgemaakt van de Agena-10, waaraan ze 39 uur en 40 minuten hebben vastgezeten. In drie uur tijd joegen ze nu weer op eigen kracht de Agena-8 achterna. SLAPEND IN MOSA-FABRIEK Lijk verast Trieste vertoning op Veluwse campings Volgens dc lezing Het lijk van de Chinese ingenieur Hsu Tzu Ts'ai wiens dood aanleiding werd tot het diplomatieke incident, is gisteravond in het Haagse crematorium Ockenburgh verast. Vermoedelijk zal de as naar China worden verzonden. maar dit kan pas geschieden als de (Van een onzer verslaggevers) Arnhem aan de Kemperbergerweg te Arnhem vonden officier van justitie toestemming geeft ARNHEM De toestand op de Veluwse campings is de buurt een evacuatie-adres. om de as buiten het terrein van Ocken- bijzonder triest, maar nog niet hopeloos. Weliswaar hebben Op sommige kampeerterreinen in Harderwijk en Voort- burgh te brengen. Meestal duurt het n°odweer van dinsdagavond en de aanhoudende regen- huizen werd de toestand met één woord „chaotisch een week voordat de directie van Oc-1 bu'ten van woensdagmiddag vele kampeerders de moed in noemd. kenburgh deze toestemming krijgt. i s°PPende wandelschoenen doen zakken, maar van een Ook buiten de kampeerwereld heeft de klimatologische Het crematorium heeft gistermiddag I massale uittocht was tot gisteravond (toen het voor het depressie op de Veluwe nare gevolgen gehad. In de Am- het Chinesenog lang moeten wachten voordat deeerst weer droog was) nog geen sprake. hemse wijk Presikhaaf moest de bioscoop Studio persbureau Hsinhua heeft de regenng Chinese vertegenwoordiging het aan- te Peking besloten de zaakgelastigde j vrraagformulier voor de verassing in- terug te roepen nadat de Nederlandse diende. De verklaring van geen be- regering hem „schandelijk en onrede-1 ZWaar van de officier van justitie en lijk" tot persona non grata had ver- verlof tot verbranding van de bur- klaard... 1 gerlijke stand waren reeds binnen. In De Haagse politie heeft gistermiddag rond één uur de Belgische Chinees, die 's morgens was aangehouden toen hij per taxi bij de diplomatieke kanselarij van de Chinese Volksrepubliek aan de Adriaan Goekooplaan arriveerde, vrij gelaten en naar de kanselarij terugge bracht. Hij werd echter door zijn land genoten niet binnengelaten. Onverrich- terzake moest hij terugkeren nadat hem was meegedeeld, dat de aanwezi gen in het pand geen dienst deden. De het begin van de avond kwam einde lijk het aanvraagformulier. Daaruit bleek, dat de verassing in opdracht en voor rekening van de diplomatieke kanselarij van Rood-China zou geschie den en dat de as naar China zal wor den verzonden. De waarnemend Chi- nese zaakgelastigde liet weten, dat de overlast had. crematie door geen van zijn landgeno-j# Op de camping „Beekhuizen" Maar gisteren was het ook Sint Margriet en het was dinsdagavond haar voorstelling staken: het hemelwater misschien het bijgeloof in het oude volksrijmpje „Regen op gutste door het plafond en de toiletten. Vele wegen Sint Margriet geeft zes Weken regen dat het giet", dat toch straten in de Gelderse hoofdstad veranderden in stromen- verscheidenen tot een vervroegde thuisreis deed besluiten, de rivieren en tientallen kelders liepen onder water (o.a. Vele anderen moesten tijdelijk opbreken: ondergespoelde die van de Johannasstichting). Langs de Zijpendaalsewèg tenten en niet meer droog te krijgen uitrustingen dreven drong het water de woningen binnen. Aan de Boulevard tientallen kampeerders reeds dinsdagavond naar de VVV Heuvelink brandde een schakelkast van het GEB uit ten in Arnhem, die hen in hotels wist onder te brengen. gevolge van blikseminslag. Een bloemlezing geeft het volgende beeld van de Ve- Nog erger dan in Arnhem was de toestand in Nijmegen luwse kampeercentra: en in Ede. In laatstgenoemde gemeente stond het water op Op de camping „De Zanderij" in Garderen is nagenoeg sommige plaatsen zestig centimeter hoog. Eenzelfde hoogte alles weggespoeldde kampeerders kregen onderdak in werd gemeten bij Harskamp. de camping „De Heibaas" in Putten, die minder water- In Barneveld spoelde he water de woonhuizen en de winkels binnen toen een patrouille-auto van de politie tot Velp liep de kantine ergernis van de bevolking met volle vaart door een onder- ten zou worden bijgewoond. Ook poli- j onder water; twee gezinnen werden bij de kampbeheerder gelopen straat reed. Prompt smeet iemand uit kwaadheid tie en justitie waren niet bij de veras-1 ondergebracht. een emmer water door het geopende raam van de poli- sing aanwezig. I Enkele gedupeerden van het grote kampeercentrum tie-auto... MAASTRICHT Na een volle etmaal speuren, na oproepen door de radio, na een nacht vol on gerustheid bjj dc ouders zjjn drie zusjes Anita, Marjjke en Netty Knipsael hedenmorgen omstreeks half negen in het complex van d© Mosa-aardewerk en porceleinfa- briek gevonden. Dc kinderen ver keerden in blakende welstand, hadden gedrieën lekker geslapen en waren zich amper van kwaad bewust. Daarmee kwam een einde aan vele bange uren. Gistermorgen omstreeks half tien miste moeder Knipsael haar trio van resp. o. 4 en 3 jaar oud, dat even tevoren nog m de Rimburgstraat, waar de familie woont, zoet speelde. Moeder had even niet uit kunnen kijken omdat ze de jong ste, een baby nog, moest helpen. Vader Knipsael. die vakantie heeft, en zijn echtgenote gingen op onderzoek uit. later geholpen door buren en kennissen. Toen na een uur de kideren nergens waren aangetroffen werd de politie ver wittigd. Deze schakelde dc regionale omroep in. welke signalementen van de kinderen verspreidde. Daarop kwamen tal van tips binnen. Enkele verwezen naar de binnenstad, zo dat daar alle warenhuizen en andere grote gebouwen, alsmede parken werden uitgekamd Het volledig beschikbare per soneel van de politie, alsmede politie honden was in de loop van de dag bij het speurwerk dat zich ook naar andere stadsdelen uitbreidde, betrokken. Alles echter zonder resultaat. Noodgedwongen stopte men vannacht omstreeks een uur de pogingen. Maar tegen het lichten, omstreeks vier uui werd met verdubbelde ijver doorgezocht Alle grensposten werden verwittigd van de vermissing, terwijl ook benzinestations op invalswegen naar Maastricht op de hoogte werden gebracht „teneinde een oogje in het zeil te kunnen houden". Van morgen wilde men ook militairen te hulp roepen Tot dan tenslotte omstreeks half negen Mn*-1~'"!i1nog wel sael woont, vond het trio slapend „er gens in de fabriek". Er was tevoren wel in dit complex ge zocht. maar toen had men niets van de kleuters ontdekt. Wat ook moeilyk was, want ze sliepen al gauw als rozen de blijde mededeling kwam van onopzettelijke zoekers. Personeel de Mosafabrieken. die in hetzelfde stads gedeelte staat als waar de familie Knip- DE BILT Van de Balkan over Polen en Noord-Duitsland naar ons land strekt zich een front uit dat de grens vormt lussen warme lucht in het Oostzeegebied en koelere lucht boven midden-Europa. Dit front bevindt zich in een langgerekt lagedrukgebied waarin in Polen en Noord-Duitsland onweersbuien voorko men. terwijl er in ons land op vele plaatsen regen valt Het genoemde lage drukgebied wordt vrijwel op zijn plaats gehouden door een hogedrukzone, die zich van de oceaan, waar de barometer standen zeer hoog zijn, naar Scandinavië uitstrekt. De hogedruk boven Scandinavië neemt nu echter langzaam in betekenis at waardoor de luchtstroming op de Noordzee meer noordelijk wordt. De kans bestaat dat de noordelijke winden morgen iets drogere lucht van de Noordzee ons land gaan binnenvoeren, waardoor dro gere weersomstandigheden, wellicht met enkele opklaringen, van het noorden uit ons land zouden kunnen binnenkomen. Hoever oeze drogere lucht morgen zal vorderen is echter onzeker. DE BILT Zwaar bewolkt met enige regen en vannacht plaatselijk mist. Maar morgen van het noorden uit droog weer met later mogelijk enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind, maar aanvankelijk in het zuidoosten van het land zwakke veranderlijke wind De zelfde temperaturen als vandaag of iets Strandweer Depressiegebied boven de Alpen is hard nekkig en stuurt nog enkele regen of onweersbuien naar onze omgeving. Zwakke noordoostenwind. In de mid dag ongeveer 20 graden, zeewater 17 gr. Vooruitzirhten; On«fnhi„i rr>»» w_. invloed en opkla 22 Ju» zon op OA H| onder 23.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1