W" Deltawerken geen dupe van bezuinigingen Barrevoets happenen in de Scheldestad Geen subsidie voor partijen Indonesië krijgt nieuwe financiële faciliteiten s WOENSDAG 20 JULI 1966 Binnenkort eindrapport Willemstunnel DEN HAAG De uitvoering van de Deltawerken zal niet door de bezuinigingen van het depar tement van verkeer en waterstaat worden getroffen. Dit bleek dins dag in de Eerste Kamer, waar minister Suurhoff de senatoren een opsomming gaf van de pro jecten waarop bezuinigd zal wor den. De verlaging van investerin gen zal voor 1966 een effect heb ben van 26 miljoen. Het grootste aandeel hiervan 15,2 miljoen komt op reke ning van de rijkswaterstaat. Voor de burgerluchtvaart zal 6 miljoen minder beschikbaar worden ge steld. De post voor de Zuiderzee werken is met 4,8 miljoen ver laagd. De bewindsman kondigde onder meer de voorlopige opschorting van de volgende uitgaven aan: Aanschaf patrouillevaartuigen voor de haven van Rotterdam (kosten 500.000) Temporisering uitbreiding van de haven van Scheveningen tot een bedrag van 700.000. Een vermindering met 9 miljoen voor de aanleg van een Schelde- Rijnverbinding. Een bezuiniging van 3,3 miljoen op de aanleg van hoogwaterke ringen, die noodzakelijk zijn als gevolg van de Deltawerken. Voorlopig geen aanschaf van mo- torvletten voor de Deltadienst 700.000). Opschorting van de verbetering van de verbindingsweg bij Vlake- brug aan het kanaal door Zuid- Beveland 200.000). Het Nederlands Ruimtelucht vaart-laboratorium krijgt in 1966 1 miljoen minder ter beschik king. Het onderhoud van scheepvaart wegen en kanalen zal in trager tempo worden uitgevoerd. Westergchelde nouwingen mededelingen over diver se waterstaatsprojecten. De bewinds man zei, dat ook wanneer er een vaste oeververbinding zal zijn over de Wes- UW EXTRA CILINDER Esso Extra Motor Oil houdt uw mo tor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt met een extra cilinder I MET ESSO BENT U BETER UIT! Beperking van snelheid op elf 'wegen (Van onze parlementsredactie) terschelde, altijd een van de twee be staande veerdiensten nodig zal blijven. De minister maakte nog het volgende nieuws bekend: Per 1 september zal op elf be langrijke autosnelwegen de proef neming met maximumsnelheden worden begonnen. De minister verwacht dat de nieuwe spoorbrug tussen Utrecht en Gouda in 1969 klaar zal zijn. Voor de brug tussen Leiden en Amsterdam noemde hij 1974 als jaar van voltooiing. Volgens de bewindsman zal bin nenkort het rapport uitkomen waarin een methode voor de bouw van de Rotterdamse Willemstunnel wordt aangegeven. Er moet een keuze worden gemaakt uit twee mogelijkheden. Geen tol Sprekend over het Rijkswegenfonds merkte de bewindsman op dat hij wei nig heil zag in wegenaanleg door par ticulieren, met tolheffing. Men zal op drukke spitsuren de voorkeur geven Giftige dampen door brand HERTOGENBOSCH De 23-jarige beroepsmarechaussee eerste klasse H. O. uit Breukelen is gisteren in Vlissingen gearresteerd toen hij op het punt stond met een Westduits schip het land te verlaten. De marechaussee reed op de avond van de 4e juni te Eindhoven met zijn auto een 'bromfietser aan, die daarbij gewond raakte. H. O. liet net slachtoffer achter en trachtte met gedoofde lichten te vluchten. Hij werd echter door een passerende automobilist klemgereden en moest zich uiteraard bij zijn direkte commandant in Roermond verantwoor den. De volgende dag was de marechaus see spoorloos verdwenen. Pas na ander halve maand kon H. O. gisteren in Vlissingen worden gearresteerd. (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM In een loods met chemicaliën op het terrein van N.V. G. Ligtermoet en Zn. aan de Vierhaven- straat bij het noordelijke uiteinde van de Keilehaven in Rotterdam-West ontstond gisteravond door broeiing en zelfont branding een brand, die op zichzelf weinig om het lijf had, doch die aanlei ding gaf tot zeer hinderlijke effecten en die moeilijk was te blussen. De branden de in papieren zakken verpakte chemica- grondstoffen voor insectenbestrij- Nieuwe Grondwet Reeds enkele malen hebben in deze rubriek reacties gestaan op het wegla ten in het ontwerp Nieuwe Grondwet van de uitdrukking dat de overheid regeert bij de gratie Gods". Mag ik erop wijzen dat een democratie wordt geregeerd „voor het volk en door het volk?" De realiteit is dus, dat onze overheid regeert „bij de gratie van het volk". Reeds sinds 1848 is de ge wraakte uitdrukking in onze Grondwet een holle frase. Het is goed dat thans hieraan een eind wordt gemaakt. ROTTERDAM M. A. Benders (Discussie gesloten red.) In de kerk (9) Hoewel niet bepaald tegen de nieu we psalmberijming, betreur ik toch wel dat de oude bekende berijming moet plaats maken voor de nieuwe. Al bijna tweehonderd jaren zijn deze psalmen de grote troost en kracht in menig leven geweest. Ouderen ken nen de meeste psalmen al van hun kinderjaren. De nieuwe berijming is nog zo onwennig en schenkt (nog?) niet de ontroering die de oude deed beleven. En nu wordt ook al de ver trouwde Hervormde Gezangenbundel vervangen door een grotere uitgave. Tenslotte is er dan nog ..het rode boekje": 102 gezangen. Wordt dat alle maal niet teveel? Niet zozeer voor koren en jeugddiensten. Maar voor het merendeel van de kerkmensen, die met melodie, ritme en toonsoorten veel moeite hebben? DEN HAAG D. Knoester verstikkende de omgeving, waar gelukkig slechts nig mensen wonen, verspreidden. De na middelalarm uitgerukte politie en brand weer begonnen dan ook meteen de Vier- havenstraat af te zetten en het in drommen samengestroomde en van grote belangstelling blijk gevende publiek op een veilige afstand te houden. Slechts met persluchtmaskers en zuurstofappara ten, gewapend mochten de forandweerlie- ontstond een brijige massa die niet was te hanteren- Men diende dus zorgvuldig de brandende zakken uit te zoeken en naar buiten te brengen, waar do zaak voorzichtig met een paar stralen onsaiadelijk werd ge maakt. Vijftig tot honderd balen gingen verloren. Toen na een uurtje het vuur was bedwongen, haalde de bedrijfs brandweer van Ligtermoet de gehele loods leeg. Er zijn geen brandweerlieden bedwelmd geraakt. Ongeveer een jaar geleden heeft bij hetzelfde havenbedrijf een felle, uitslaande brand gewoed. Kostbare voorraad ringen gestolen VITGHT Uit een geparkeerde auto in Vught is in de nacht van maandag op dinsdag een monsterkoffer met 163 gou den verlovingsringen ter waarde van 19.000 gulden gestolen. De gedupeerde, een vertegenwoordiger van de Rotterdamse ringengrossier A- Dam, had zijn wagen niet afgesloten. Ook een transistorradiootje en een scheerapparaat werden ontvreemd. Een filmapparaat liet de dief ongemoeid. De ringen die van 14-karaats goud zijn, dragen alle aan de binnenkant het merk Desiree en een keurmerk, dat een eiken blad voorstelt. Op een aantal ringen komen de initialen AD of AD 585 voor. De monsterkoffer is van hout en bekleed met blauwgrijs kunstleer. Opnieuw onlusten in Cleveland CLEVELAND Tweehonderd poli tiemannen patrouilleerden dinsdagavond door de negerwijk van Cleveland, waar maandagavond een 26-jarige huismoeder bij onlusten werd gedood en zeven agenten gewond raakten. Er werden 49 arrestaties verricht. De politieprefect Wagner verklaarde dat de nationale gar de van de staat niet is opgeroepen, r dat 400 politiemannen in de nacht dinsdag op woensdag door de negerwijk (met 75.000 inwoners) zul'Ien patrouille ren. Vier winkels zijn maandagavond in vlammen opgegaan. De blanke eigenaars zijn niet van plan ze weer in te richten. aan de oude wegen waar geen tol ge-11 heven wordt. Bovendien maakt het|| thans, met de krappe kapitaalmarkt, weinig verschil wie er wegen bouwt.! meende de minister. Op een vraag van de heer Kranen burg (c.h.) antwoordde de heer Suur hoff dat nog dit jaar de verbetering j van Rijksweg 16, ten noorden van de j Brienenoordbrug zal worden aanbe steed. Hij hoopte dat men de volgende zomer er mee klaar kan zijn. De begroting van verkeer en water-i staat was tijdens de ziekte van minister Suurhoff reeds door de senaat goed gekeurd. Men had zich toen echter het recht voorbehouden later een gedach- tenwisseling met de bewindsman hier over te voeren. De begroting voor het Rijkswegenfonds, werd evenals de wet Uitkering Wegen, goedgekeurd. Marechaussee wilde vluchten De Canadese haar-kunstenaar Af. Iripi heeft in Toronto dit nieuwe kapsel getoond. Op kun stige wijze is een lint verwerkt, zodat, aldus de ontwerper, de vrouw zonder hoed toch een hoed op heeft. Wel thuis, zei de chauffeur ARNHEM Dat het zaak ia op ren te gaan met allerwegen te goeder naam en faam bekend staande reisorganisa ties hebben twintig gezinnen ondervon den die gisternacht, teruggekeerd mei een touringcar van bun vakantieadres sen, voor het station van Arnhem letter lijk met hun hebben en houden op straat werden gezet. „Wel thuis", zei de chauf feur nog. De gezinnen, die verscheidene kleine kinderen telden, konden nergens heen omdat er geen enkele trein reed. De chauffeur van de bus beriep zich op het reiscon tract, waarin staat, dat reizigers geen aanspraak kunnen maken op mede werking ingeval de treinaansluiting zou worden gemist. Deze befaamde „kleine lettertjes" had natuurlijk niemand gele- Nadat het een tijdje op de stoep gebi vakkeerd had ontfermde zich een bij het station arriverende perronopzichter over het gezelschap. Hoewel het station nog niet open was mochten allen alvast in de gereedstaande trein gaan zitten die het eerst naar het noorden zou vertrekken. Daarin heeft men zo goed en kwaad als het ging de nacht doorgebracht. De Russische ambassadeur in ons land, I. I. Toegarinof, heeft aan drie militairen van de Konink lijke Luchtmacht de medaille „Voor betoonde moed" uitge reikt. Majoor L. van den Akker, sergeant Horsmeier en sergeant 1 A. F. Manche (v.l.n.r.) redden op 26 januari de Russische matroos Smirnof per helikopter van het gestrande schip Oka, Tweede F ranse kernproef PARIJS Frankrijk heeft gisteren zijn tweede kernproef in de Stille Oce aan genomen. De kernbom werd door een vliegtuig afgeworpen en ontplofte in de onderste lagen van de dampkring. Evenals bij de vorige proef was er sprake van een kernsplitsing waarbij plutonium werd gebruikt. Het experiment, dat gistermid dag 16.05 uur Ned. tijd werd genomen, verliep zonder moeilijkheden, aldus een bekendmaking van de Franse regering. DEN EMARKEN Een 26-jarige boer in de Deense plaats Assens heeft gisteren zijn ouders en jongere broer gedood en hun boerderij in brand gesto ken. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Rubenshet lieverdjevan Antwerpen (Van een onzer verslaggevers) De dag, dat de Amsterdamse straatjeugd voor het eerst „Het Lieverdje" uitkoos als altaar voor haar grieven, dreigt een historische dag te worden. Na Rotterdam, Den Haag en Maastricht is thans ook Antwerpen een plaats, waar regelmatig wordt ,,gehappend". Antwerpen zou Antwerpen niet zjjn als het ook in dit opzicht geen eigen stijl wist op te brengen. En de Scheldestad zou haar eigen karakter eveneens ver loochenen wanneer haar provo's de Groenmarkt niet als bede vaartsplaats zouden uitkiezen. ze wijze hun Moskouse bazen dienen en die de Provo's in Antwerpen als willige werktuigen zien. 'VERSCHIL Men kan echter direct onderschei den of men met een Provo of een communist te maken heeft. De com munisten dragen in de meeste geval- In West-Duitsland KARLSRUHE De politieke partijei in West-Duitsland zullen het voortaan zonder staatssubsidie moeten doen. Dit heeft het constitutionele Westdultse hof gisteren beslist naar aanleiding De uitspraak rechtvaardigt de klacht van de drie kleine partijen in de Bonds republiek, die stelden dat het ongrond wettig is alleen aan de grote partijen CDU, SPD en Vrije Democraten subsidie te verstrekken. Het hof besliste dat volgens de grondwet wel de verkiezings campagne van de partijen kan worden gesubsidieerd, mits alle partijen daarvoor in aanmerking worden gebracht en niet alleen de grote drie. De regeringssubsidie werd in 1958 inge steld nadat bepaald was dat particuliere giften aan politieke partijen niet langer van belasting konden worden vrijgesteld. De uitspraak van het constitutionele hof verklaart de financiële wet van 1965 ongeldig voorzover deze aan de minister van binnenlandse zaken een bedrag van 38 miljoen DM toewijst om onder de (drie grote) partijen te verdelen. In zijn arrest stelt het hof dat de vorming van partijen en hun actie voortkomen uit de vrije meningsuiting en de vrije wil van de burgers en dat de staat niet het recht heeft zich hierin te mengen. Robert McNamara breekt enkel De Antwerpse Groenmarkt, al vele malen het toneel van straatrellen, studentenbetogingen en bijeen komsten van de Vlaamse volksbewe ging. Rubens, de grote schilder, uit beelder van de barok bij uitstek, hij staat er als de verpersoonlijking van het grote Vlaamse verleden. Hij is de uitverkorene van de provo's, die hier enkele malen per week, maar bij voorkeur 's zaterdags tussen drie en vijf uur, bijeenkomen om te de monstreren tegen alles en nog wat. BAARDEN De Antwerpse Provo's, in de Vlaamse pers aangeduid als „nietsnutters, vuilaards en ander rot zooi en schorem" zijn tegen atle staatsgezag. Zij verschillen uiterlijk niet zo veel van Nederlandse „colle ga's, al worden er in de Scheldestad meer baarden gedragen, grote volle baarden, die verward aan de gezich ten hangen. Men demonstreert vooral tegen de Amerikanen en daartoe wordt nog, al in spijkerbroek en spijker vest. Slechts de wapperende baard on derscheidt de Provo-jongen van het Provo-meisje. De laatste tijd hebben de Provo's iets nieuws bedacht. Zij trekken voor zij gaan demonstreren hun schoenen uit en trekken zo zwijgend en gewapend met sandwich-borden rond Rubens op het ritme van een blikken trommel. MIKPUNT Het trommelen en demonstreren wordt onderbroken als Provoleidei Koen Calliauw het woord neemt. Hij spreekt wat stotend en mist de routi ne van de volksmenner. Hij wil het, geloven wij, helemaal niet zijn. Al tijd is Amerika het mikpunt en Viet nam staat dan natuurlijk in het cen trum van de belangstelling. Is Koen uitgepraat, dan wordt het trom melen hervat en trekken de Provo's weer langs het standbeeld. De politie valt hen niet lastig, zolang er geen werkelijke ordeverstoring plaats vindt. -Is de democratie ten einde, dan wordt Rubens' duim gebruikt als kapstok voor de trommel, die dan later op de dag door een politie agent wordt verwijderd. Sinds enige tijd is er een andere Bourguiba: vrede met Israël BONN President Bourguiba van Tunesië heeft dinsdag op een informele persconferentie in Bonn opnieuw gepleit voor een vreedzame oplossing van het Arabisch-Israëlische conflict. Naar zijn mening moet de kwestie- Palestina door beide partijen op interna tionaal niveau worden geregeld. Een mogelijke oplossing zou zijn: aanvaarding de VN-resolutie van 1947, waarbij sische president (die op het ogenblik een bezoek brengt aan West-Duitsland) tot een gespannen verhouding tussen Tunesië en andere Arabische landen. WASHINGTON De Amerikaanse, minister van defensie McNamara, die op1 3 juli bij het tennissen z'n voet verwond- blijkt z'n enkel te hebben gebroken, vu,bc"- is gisteren door het Pentagon meege- 2 West-Duitsland om te deeld. In verband daarmee heeft de het ^onderhoud J~ minister zijn voorgenomen bezoek West-Duitsland, dat voor eind deze week was vastgesteld, moeten afzien. Zijn art sen hebben hem aangeraden het kalm aan te doen. De voet zit nog steeds gips. Onder donderslag en bliksem de Russische ambassade gisteravond binnengewandeld. Er stonden in de salon een saamgedromde schare, am bassadeur Iwan Tugarinov, drie heel verlegen kijkende mannen van de Marineluchtvaartdienst en hun drie even verlegen, maar tegelijker tijd toch trotse vrouwen. Ambassadeur Tugarinov, zelf ook in uniform, namelijk zijn gala-pak met gouden en blauwe distinctieven, sprak de majoor L. van den Akker, commandant van het detachement Terschelling. sergeant W. F. Horsmeier uit Rijswijk en sergeant A. F. Mönche uit Kampen, in het Russisch toe. Daaruit geleerd, dat het Russische woord "leger" klinkt als "armee" De tolk zorgde overigens voor een vertaling. De drie Nederlanders stonden in het middelpunt omdat zij de hoge Sowjetonderscheiding van ver dienste ontvingen als dank voor de redding op 26 januari van Leonitz Smirnov, derde stuurman van hel Russiche schip Oka. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft hun deze toegekend Majoor én sergeant dezelfde mooie medaille aan een blauw lint. Majooi Van den Akker dankte de ambassa deur, het presidium en het heldhafti ge Russische volk voor de ondervon den eer. Voegde er echter brood nuchter aan toe, dat de redding ge woon een stukje „dagelijks werk' was geweest. Geredde Smirnov was de eerste die de onderscheidenen geluk wenste. Hij had namelijk een .elegram gezonden. Luitenant-generaal H. Schapei kersvers staatssecretaris voor de Over eer en tevredenheid Luchtmacht woonde de plechtigheid bij. Een plechtigheid die ook gezel ligheid werd met "naar keuze wod ka en champagne". Tot de ambassa deur en mevrouw Tugarinov (ge kleed in een elegant wit deux pie ces) zich bij de deur van de salor opstelden, een duidelijk teken, dat de gasten geacht werden te vertrek Voor velen het juiste ogenblik want de televisie-voetbal thuis kor nog net gehaald worden. Slechts één zag zich spijtig die kan9 ontgaan: df chauffeur van majoor Van den Ak ker, die nog naar Leeuwarden moest rijden. De regen plensde in stralen, toen ik weer hoog en geluk kig droog in het veilig flatje was De stilte van de avond rond mij, Jeroen spinnend en de hibiscus gloeiend, bloeiend. Zo'n uurtje, waarin men zich Dlotseling herinnert, dat dit en dat telefoontje nu gepleegd kan worden. Eén er van naar mevrouw mr. J. Stoffels-van Haaften. Er klonk een juichkreetje, direct na het opne men van de haak in Utrecht. Een kreetje, dat na bekendmaking mij nerzijds overging in een ietwat te leurgesteld: „O, ik dacht dat het de brandweer was" De Utrechtse vuurbestrijders wa- en watergeuzen geworden, zo bleek. De overstromingsgevallen wa- •en talloos. „Er staat vijftien centimeter wa- er in het souterrain" rappoorterde iet Kamerlid. „De centrifuge dob berde al". "Trek waterlaarzen aan" adviseer- 'e ik meelevend. "Heb ik niet" was het trieste ant woord, „ik dabber er op blote voe- Met bemoedigende woorden het esprek beëindigd. Met dankbaarheid gedacht aan de ioge trappen, zo vaak gesmaad, die mij scheiden van alles wat water overlast of overstroming is. Zo leert een mens tevreden zijn! Starfighters bij de Luftwaffe kan worden verbeterd. Zoals bekend zijn tot dusver 61 Duitse Starfighters neergestort. zaam: Kunstkring vierenzestig, kortweg aangeduid met „K.K. 64". Zij demonstreren door in het open baar te schilderen, zijn tegen hap penen en provoceren en wensen zich. blijkens hun blad, niet schul dig te maken aan anticlerikale op merkingen. „Wij brengen geen sex of Sorayaverhalen", zo staat in hun beginsel verklaring- Tot nu toe hebben er zich geen incidenten tussen de beide groepen voorgedaan. Ze beconcurreren el kaar dan ook niet. De Provo's, waarbij zich toch ook veel ar tiesten hebben aangesloten, vinden de „K.K.64" te burgerlijk en te volgzaam. Zij geven er niets om, dat ook de „K.K.64" Rubens heb ben uitverkoren als hun „schutsmeester". Voor de Provo's is Rubens de man, die in zijn schil derijen de degelijkheid tartte en daarom alleen al mag hij „de Pro vo van de Gouden Eeuw" worden genoemd. Voor de K.K. is Rubens alleen de grote schilder, die in ere gehou den moet worden. Maar dat Kan ook wel zonder baard en met de schoenen aan. vinden de K.K-ers. Vriendschappelijk gesprek DEN HAAG Nederland staat in beginsel zeer welwillend tegen over het Indonesische verzoek om nieuwe financiële faciliteiten. Dit is gisteren per communiqué mee gedeeld na afloop van de Neder lands-Indonesische financiële be sprekingen in Den Haag. Deze be sprekingen zijn (van 2 tot 10 juni en op 18 juli) „in een vriendschap pelijke en hartelijke sfeer" gehou den, aldus het communiqué. De uiteenzettingen van de Indonesische, missie hebben duidelijk gemaakt, dat naast hulpverlening op langere termijn Indonesië grote behoefte heeft aan direk te steun om het produktie-apparaat te rehabiliteren. Deze aangelegenheid is thans bij de Nederlandse regering in -verweging. De regering hoopt dat bin nenkort in rechtstreeks overleg met de Indonesische regering beslissingen kun nen worden genomen zowel over de nieuwe financiële faciliteiten als over de financiële vraagstukken die nog tussen beide landen geregeld moeten worden. ed?„Ma?d heeft zich bereid verklaard in multilateraal verband constructief mee te werken aan het zoeken van oplossin gen voor de commerciële schulden van Indonesië. De Nederlandse regering wil ook instemmen met regelingen tot uitstel «2? J??talingÜn Yan die schulden. De gedachte om de bilaterale financiële pro blematiek die met de gebeurtenissen van voor 1962 samenhangt, te regelen via een zg. „lump slump", is door de beide j delegaties nog niet in een concreet voor stel omgezet. Een beslissing daarover is aan de regeringen voorbehouden. De tien crediteurenlanden waaraan In donesië een schuld heeft van meer dan een miljard, hebben inmiddels besloten ae voorgenomen conferentie daarover in september te houden. Djakarta geeft sober feestje GENEVE De Amerikaanse VN-afge- T Pe sobcrheid die het vaardigde Goldberg heeft gisteren in 'nd°nesische bewind nastreeft Genève verklaard, dat er over de voor- „°°3. ?p, de, slechte economische waarden voor een Amerikaans-Russisc.i P_„ Jf n bet 'aPd\ z3' ook de viering ruimtevaartverdrag een grotere male van i„?„ e ,?.en en twintieste verjaardag van |lndonesies onafhankelijkheid op 17 Perspectief voor ruimteverdrag overeenstemming is bereikt dan aanvan kelijk mogelijk leek. Beide landen zijn bereid de aanvullingen die wederzijds op het ontwerp-verdrag waren voorgesteld, verweging te nemen. Ook voorstelle.1 andere leden van de VN-subcommis- ->or het vreedzaam gebruik van de ?he ruimte zullen worden bestu* i- onainanKeiijKheid n augustus kenmerken Voor het eerst zijn «leen uitnodigineen naar het buitenland gezonden om delegaties te sturen ter bijwoning van de feestelijkheden. Vroe- i K*'amen op de 17e augustus altijd veel hoge gasten naar Djakarta, zoals vorig jaar president Stoica van Roeme-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5