'Eerste oefentijd leger twee maanden korter Commentaren Oranjereizen zet toch door Westlandsche zet Zwolsman onder druk JAMIN Per september '67 Geen bezuiniging Vijfduizend man Paraatheid wordt niet aangetast UIT KOOI ONTSNAPT Leeuw snuffelde aan been van piloot Zonniger VERSTERKING IN CHICAGO Ook mr. F. Prick kandidaat H.C. Amsterdam Tsjechen wijzen Amerikaan uit Sow jetunie wenst geen vr edesgesprek V ietnam Zaterdag 16 juli 1966 47ste jaargang 1 F. DIEMER Hoofdredacteur Or. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De eerste oefentqd voor alle categorieën dienst plichtigen van de Koninklqke landmacht wordt met tenminste twee maanden verkort. Dit betekent dat het merendeel van hen reeds na zestien maanden met klein verlof kan worden gezonden. Voor de specialisten, de dienstplichtige onderofficieren en de adspirant reserve-officieren wordt dit na achttien maanden. Topbijeenkomst met de pers Het ministerie van defensie kwam gisteren met belangrijk nieuws. De dienstplicht wordt met minstens twee maanden verkort. Zo'n gewichtige me dedeling doe je niet met een simpel communiqué af. Daarom waren ZStffclr gisteren niet alleen minister van defensie P. J. S. de Jong (geheel mm wik rechts) maar ook (van rechts naar links) luitenant-generaal J. G. Smit (opperofficier personeel) (gedeelt. zichtbaar) It.-gen. F. v. d. Veen (chef generale staf) en staatssecretaris G. H. J. M. Peijnenburg naar het pers centrum Nieuwspoort gekomen. Deze spoedbijeenkomst van hoogge- plaatsten lag overigens helemaal niet in de bedoeling, men wilde het nieuws tot het najaar geheim houden. Maar het dreigde uit te lekken. Vandaar deze „topbijeenkomst" met de pers. het De groep jongemannen die eerst van deze verkorting gaat profite ren is de groep, die in september 1967 voor eerste oefening onder de wapenen wordt geroepen. I v i-|FR De minister van defensie de heer P. -IDIjI* J. S. de Jong en zijn staatssecretaris voor landmachtzaken de heer G. H. J. M. Peynenburg vertelden dit gisteren op een persconferentie, nadat zij enke le uren tevoren het kabinet hadden ingelicht- 3. Als gevolg van de nieuwe regeling kan het aantal dienstplichtigen dat gelijktijdig onder de wapenen wordt geroepen met een tien procent wor den verminderd, dat is met ongeveer een vijfduizend man, die nu vrij blij ven voor het verrichten van werk zaamheden in de burger maatschap pij- De staatssecretaris de heer Peynen burg zei, dat de regeling, die is ontwor pen voor de landmacht, niet kan gel den voor de marine en de luchtmacht omdat daar de opleidingen geheel an ders zijn ingedeeld. ytTET vliegtuig is, ondanks de H dreiging van de leeuwen, I veilig geland. Nu rest nog de haak de roofdieren achter de I tralies te krijgen. Voorzichtig tracht men de leeuwen in een kooi te lokken. SELECTIE De heer De Jong voegde aan zijn mededelingen toe: 1. De nieuwe regeling zal de paraat heid van het leger geenszins in ge vaar brengen. Aan de Navo-verplich tingen wordt geen afbreuk gedaan. De dienstplichtige blijft, zoals nu, twaalf maanden paraat. 2. De verkorting van de diensttijd bete kent geen bezuiniging. Tegenover de baten, verkregen uit vermindering van de voedings- en verple- gingskosten 10 miljoen), staan BRUSSEL Twee piloten vannacht men dat hij een grapje maakte. een Zwitsers chartervliegtuig ptSmiS^SeSSf''an,w00rddc hebben vrijdag enkele benauwde I Maar ten slotte wist Wuhrmann hen ogenblikken beleefd, toen bleeklvan ernst van de situatie te overtui- dat drie leeuwen, die zij aan boord hadden waren losgebroken. De dieren, bestemd voor de En gelse markies van Bath, werden per vliegtuig van Diisseldorf Londen overgebracht. Boven Brussel gekomen, voelde gezag voerder Paul Wuhrmann een natte neus aan zijn been snuffelen. Hij schrok danig toen hij merkte dat het een van de leeu wen was. die kennelijk de afsluiting van de kooi had weten te openen. De piloot riep onmiddellijk het vliegveld in Brus sel op en zei dat hij een leeuw bij zich in de cockpit had. Op de controletoren VOLAUTOMATISCHE Een groep dierkundigen van de Ant werpse dierentuin onder leiding van dr. Agatha Geyzen wisten de leeuwen naar buiten te brengen. Ze lieten zich gewillig de touwen om de hals leggen en in een kooi zetten, die door de dierentuin ter beschikking was gesteld. De eigenaar van de dieren, de Britse markies van Bath, verklaarde in War minster dat de drie leeuwen ongevaarlijk zijn. Het zijn jonge dieren. Twee zijn acht maanden en de derde is vier maan den oud, aldus de markies. Hij zei voorts dat de drie leeuwen deel uitmaken van een groep van 13 leeuwen, die hij in een particuliere dierentuin houdt. Na dit avontuur in Brussel is de kooi met de drie leeuwen weer in het vliegtuig ge plaatst. Met een andere bemanning werd de tocht DE BILT Vanmorgen regende het in een groot deel van ons land doordat een storing van Engeland naar Noord-Frank rijk trekt. De zwakke tot matige wind draait weer naar West tot Noordwest en brengt opklaringen. Hierdoor is morgen wat beter weer te verwachten, al blijft de kans op regen aanwezig. Het hogedrukgebied boven de Oceaan bleef zich vanmorgen nog naar Ierland versterken hetgeen na zondag bü ons een verbetering kan brengen wanneer deze gunstige ontwikkeling zich gedurende het weekeinde voortzet. De temperatuur blijft voorlopig beneden de twintig graden, zo dat de eerste julihelft, die al een tekort van 30 uren zon heeft, wisselvallig afsluit. i 04.40, onder 20.52; i W W, onder 21.46. de ernst gen. Toen hij het toestel klaar maakte voor de landing bleek dat ook de belde andere leeuwen waren losgebroken. De dieren werden bij het naderen van de landingsbaan agressief. De tweede piloot, Max Schomenberger, moest een bijl ge bruiken om hen op een afstand te hou den. Toen het toestel stilstond sloegen beide vliegers een ruit in en gingen haastig naar buiten. De brandweer, die inmiddels gealarmeerd was, gooide net om het vliegtuig waardoor voor de leeuwen de weg naar buiten werd r Londen voortgezet. CHICAGO Drieduizend leden van de nationale garde zijn gisteren in geschakeld om een eind te maken aan de relletjes, plunderingen en schietpar tijen in de negerwijk van Chicago. Drie nachten hebben plunderende benden een waar schrikbewind uitgeoe fend in de stad, waar het bijzonder warm is. Het kwam zelfs tot schietpar tijen tussen de politie en sluipschut ters, die zich op de daken van de hui zen genesteld hadden. Bij deze schiet partijen kwamen een jonge neger en negerin om het leven. Het meisje werd getroffen door een verdwaalde kogel. Er is ook een grote politiemacht op de been. In totaal zijn er tweehonderd ar restaties verricht. V redesambassadeur BRUSSEL De Belgische ambas sadeur in Wenen, Louis Colot, is Bel- giës eerste „reizende vredesambassa- deur", een functie die is gecreëerd ter bevordering van de wereldvrede en van de ontspanning tussen Oost en West in het bijzonder. De geestelijke vader van het plan tot verkorting van de eerste oefentijd is de chef van de generale staf luitenant-ge neraal F. van der Veen. Toen hij vorig jaar september in Zwitserland vertoef de ontdekte hij, dat het leger daar efficiënter opleidingssysteem had. Generaal Van der Veen: „Ik heb toen dat opleidingssysteem vergeleken met het onze en geconstateerd dat uit onze basisopleiding best wat kon worden geschrapt, zoals het aantal uren besteed aan gesloten exercitie en een aantal voorlichtingsuren, dat naar de voortgezette opleiding kon worden verschoven". Door dit door te voeren kan de duur van de eerste opleiding voor de doorsnee dienstplichtige worden terug gebracht van zes op vier maanden. Dit geschiedt dan grotendeels door het in passen van de huidige basisopleiding van twee maanden in de voortgezette opleiding van vier maanden. De verkorting kon voorts nog wor den ingevoerd door een verandering in de keurings- en selectieprocedure. Op het ogenblik wordt gekeurd en geselec teerd tijdens de basisopleiding. In de toekomst zal de dienstplichtige daar voor twee a drie dagen voordat hij voor eerste oefening onder de wapenen komt, worden opgeroepen. Als gevolg van de verkorting zullen enkele depots worden gesloten. Welke dit zijn kon nog niet worden meege- Wat de duur van de eerste diensttijd in andere landen betreft: In Duitsland bedraagt hij 18 maanden, in België 12 tot 15 maanden, in Frankrijk 16 maan den, in Noorwegen 12 maanden en in Amerika 24 maanden. AMSTERDAM Naar De Telegraaf vanmorgen meedeelt is ook mr. F. Prick, hoofdcommissaris van politie in Nijmegen, kandidaat voor de functie van hoofdcommissaris in Amsterdam. Naar bekend weigerde zijn ambtge noot in Utrecht, de heer Offers, de benoeming. Ook genoemd zijn de hoofdcommissarissen van politie in Rotterdam en Rijswijk, de heren Wol ter s en Ver kerke. V erklaring na kort geding (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Iedereen, die bij ons heeft geboekt of nog zal boeken, zal door ons worden ver voerd. Wij kunnen en zullen al onze verplichtingen nakomen." Dit deelde gistermiddag de directeur van het Valkenburgse reisbureau Oranjereizen, de heer P. J. Gal- liard, op een persconferentie in Den Bosch mee. De verklaring kwam direct na de behandeling van het kort geding, dat het bu reau had aangespannen tegen het Eindhovens Dagblad. Door een publicatie van dit dagblad, waardoor het bureau 4000 annulerin gen binnenkreeg, leek het aanvankelijk twijfelachtig of de vakantie van 20.000 andere vakantiegangers, die al geboekt hadden, nog zou kunnen doorgaan. Het gevaar van onderbezette vliegtuigen bussen was niet denkbeeldig. Maar de laatste dagen zijn weer zoveel nieuwe boekingen binnengekomen, dat het boe kingen-verlies gehalveerd werd. Om al het gewekte wantrouwen weg te nemen heeft het bureau besloten, dat de vakantiegangers, die nog willen boeken, hun geld pas betalen als zij de terugtocht aanvaarden.. „Voor de bu- reaus, die onze reizen verkopen, levert dit geen enkele moeilijkheid op", aldus de heer Galliard, „want wij beschikken voldoende kasmiddelen om deze direct bij de boeking te betalen. Van een faillissement is geen sprake. De vliegtuigen zijn voor dit seizoen a" taald en de bussen zijn ons eigendom, zodat daar geen debacle uit kan voort komen". Alle reizen zullen normaal doorgaan. Vandaag zijn 56 bussen naar Italië ver trokken, terwijl ook de DC-6b enkele malen heen en weer vloog. Het beroemde aerobatictcani Whit- ky-Four van de koninklijke lucht- macht is opnieuw in de lucht. Wie zijn deze vier in hun vak keiharde kerels, die al tienduizenden toeschou wers met hun wel gedurfde maar toch verantwoorde stunts, in adembene mende spanning hebben gebracht? Het antwoord wordt gegeven in on6 zondagsblad. fa Wie wil Mariene zien pagina Radio en TV fa Brazilië geklopt door Hongaren Sportpagina fa Op pagina Kernmerk nieuws uit Genève De heer Galliard schat de schade die de publicaties in het Eindhovens Dag blad en enkele andere bladen hét bu reau hebben berokkend tussen de een en twee miljoen gulden zal liggen. Daarvoor zullen wij een civiele proce dure beginnen. Een politie-onderzoek wordt nu in gesteld naar de vraag in hoeverre con currerende reisbureaus in Valkenburg de hand hebben gehad in het tot stand komen van de voor Oranjereizen zo schadelijke publicaties. Volgens de heer Galliard is men zover gegaan kranteberichten over zijn bureau te co- piëren en deze rond te sturen onder zijn relaties. PRAAG De Tsjechische regering heeft gisteren de Amerikaanse diplo maat Edward Reynolds gelast het land te verlaten. Reynolds wordt beschul digd van het misbruiken van zijn diplo matieke status voor spionageactivitci- ten. Hij moet binnen drie dagen het land verlaten. Deze daad wordt gezien als een vergeldingsmaatregel. Enkele da gen geleden immers hebben de VS twee Tsjechen ervan beschuldigd luister apparaten in het State Department te hebben willen plaatsen. Dit complot werd zoals bekend verijdeld door een dubbelspion. Tanker Mosli naar R'dam gesleept LISSABON De beschadigde Noorse tanker Mosli (34.395 ton) koerst, gesleept door Fwee sleepboten, naar Rotterdam, nadat de betrokken partijen en de verze keringsmaatschappijen het eens zijn ge worden. De Mosli kwam in dichte mist voor de Portugese kust in aanvaring met de Griekse tanker Marietta Nomikos. La ter hielpen tien bemanningsleden Kamerleden vragen over CPC-debacle DEN HAAG De moeilijkheden bij het computer programming college in Rotterdam zijn voor de kamerleden Voogd en Kleijwegt aanleiding geweest tot schriftelijke vragen aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Zij wil len weten in welk stadium de uitvoering nu is van de plannen die zijn neergelegd in het rapport van de commissie toezicht schriftelijk onderwijs en of uitvoering van die plannen moeilijkheden zoals thans bij het-C.P.C. zal voorkomen. LUSTMOORDENAAR NOG SPOORLOOS CHICAGO Corazon Amurao, de 23-jarige Philippijnse verpleegster, die donderdag in Chicago de moordenaar van 8 van haar collega's ontsnapte door zich onder een bed te verbergen, is giste ren verhoord. Zij bekeek een groot aan tal foto's van bij de politie bekende ze- denmisdadigers, doch dit leverde geen aanknopingspunten op. Een tekenaar zal op haar aanwijzingen een portret van de man maken. BUENOS AIRES De VS hebben gisteren het Argentijnse bewind onder leiding van generaal Juan Carlos Onga- nia (enkele weken aan de macht geko men) erkend. (Van een onzer verslaggevers) De Westlandsche Hypotheekbank, de voornaamste geldschieter van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (Zwolsmangroep) heeft maatregelen genomen om een regelmatige aflossing van de schulden, die de EMS heeft, te verzekeren. Het gaat hier om de af lossing van hypothekaire leningen tot een bedrag van 45 miljoen. Huurders van de EMS zullen in het vervolg hun huur dienen te voldoen aan de West landsche. Hetzelfde geldt voor de be drijven. die op de Scheveningse Pier lichtreclames hebben. Ook de entree gelden van de pier dienen in het ver- wig aan de Westlandsche te worden voldaan. Van de zijde van de EMS is medegedeeld, dat de Westlandsche op deze manier een meningsver schil tussen haar en de EMS wil forceren. Al ge ruime tijd wil de directie van de bank, dat de EMS sneller af lost, maar de maatschappij heeft door haar bouw programma constant gebrek aan li quide middelen. Haar aflossingen aan de bank kwamen dan ook nog al eens in het gedrang. De Westlandsche heeft nu echter gebruik gemaakt van een in de hypotheekwereld gebruike lijke stelregel, dat-de hypotheekgever de huur wan de panden, waarop hypo theek is verleend, mag innen. Hetzelf de geldt uiteraard ook voor de pier en de hotels van de EMS. De heer Zwolsman ontkent, dat de moeilijkheden zo groot zouden zijn, dat de EMS niet meer aan haar nor male verplichtingen kan voldoen. De hypotheek was aanvankelijk 72 mil joen. maar is door de versnelde af lossing al teruggebracht tot 45 mil joen. Meer schuld heeft de EMS niet en haar vermogen is 100 miljoen. Er is dus geen reden voor ongerust heid, aldus de EMS. In financiële kringen heeft de maat- j regel van de Westlandsche wel op schudding veroorzaakt. Men herinner de ons eraan dat ook de moeilijkheden bij het bankiershuis Teixeira de Mat- tos op deze wijze begonnen. riNANCIEEL-ECONOMISCH ge- sproken gaat het slecht in En geland. Het disconto werd verhoogd tot zeven procent, wat betekent dat industrieën en particulieren slechts kunnen lenen tegen zeer hoge rente. ZWOLSMAN De Britse uitvoer beweegt zich wel iswaar in stijgende lijn, maar de elke maand optredende invoerover- schotten zijn aanzienlijk. En Enge- 'tnd heeft een miljardenschuld aav het Internationaal Monetair Fonds. Premier Wilson zal nog méér maat regelen bekend maken om de zieke economie weer gezond te maken. En dat zullen bij het Britse volk geen populaire maatregelen zijn. Het is altijd moeilijk om te beper ken als de meerderheid van de kie zers het financieel nog zo slecht niet vindt. Wat dit laatste betreft is er wel enige overeenkomst met Ne derland. Zeker, het leven is duur, maar er wordt ook goed verdiend. Ieder is in staat zich dure genotsmiddelen aan te schaffen; geld staat een vakantie naar het buitenland niet in de weg. Als men nu maar niet aan porte monnee en vrijheden tornt, is het wel in orde. Er zijn nog wel nationale proble men, zoals bü ons de woningnood. Maar soms bestaat de indruk, dat de gelukkige bewoner van een huis niet meer weet op te brengen dan een bezorgd gezicht. Het „Ben ik myn broeders hoeder?" is wellicht een onbewuste gedachte. Toch zal premier Wilson het aan moeten durven onpopulaire maatre gelen te nemen en zullen van het hele Engelse volk offers worden gevraagd. Zoals dat ook in ons land het geval zal zUn. Verontrust TTEN schier onmogeiyke opgave is het weer helen van een breuk. Toch zijn er, die, oprecht en uit over tuiging handelend, liever een breuk forceren dan zich neer te leggen by verhoudingen die niet stroken met hun principes. Een standpunt dat zich moeiiyk laat veroordelen, maar evenmin van gevaar ontbloot is. Wij leven In een tijd van snelle ont wikkelingen op elk gebied. Daarvan ondervinden kerk en politieke party de gevolgen. De situatie is al niet ideaal, want kerk en party zouden eigeniyk vooraan moeten lopen, zou den moeten leiden. De ontwikkelin gen zijn echter voor individuen niet meer by te houden, laat staan voor lichamen die in onderling overleg tot een standpuntbepaling moeten komen. Als religieuze en maatschappeiyke instituten echter de tyd verstaan, moet het niet worden een klakkeloos overnemen van wat men dan wel noemt „de geest van de tijd". Maar het is wel mogelijk en het ge beurt ook dat het kontakt met de nieuw opgroeiende generatie niet teloor gaat en tegeiyk essentiële waarden behouden blijven. Ongetwyfeld zullen er voorbeel den voor het grepen zijn die duiden op falen. Vaak wordt de kritiek niet gespaard, terwyl men met lof zuinig is. Meermalen ook zal een besluit of een uiteindeiyke stellingname on- begrijpeiyk toeschenen aan hen die het beleid der „vaad'ren" aanhin gen. Soms ook zal er sprake zyn van heilige verontwaardiging over de ge volgde koers. Maar dan nog is het om vele rede nen te verkiezen in eigen kring op te bouwen en tegelykertyd het erfdeel te bewaken. De discussie moet ten allen tyde mogelijk zyn; scheuring heeft voor beide partyen heilloze ge volgen. als "toetje" na de p maaltijd ijs van niet duur weI heerlij'k Missie Tndira Gandhi mislukt MOSKOU Premier Indira Gandhi in India heeft gisteren haar bespre kingen met de Russische leiders in het Kremlin voortgezet, maar de hoop dat haar bezoek wellicht zou leiden tot een vredesconferentie over Vietnam schijnt te zijn vervlogen. Premier Kosygin maakte duidelijk dat Rusland de oproep van de Indiase premier tot bijeenroeping van een in ternationale conferentie om het vraagstuk op te lossen, niet steunt. Hij stelde het Initiatief op prijs, maar had te kennen gegeven dat Rusland niet zou kunnen handelen dan op een verzoek om vredesbesprekingen van de zijde van Hanoi. Mevrouw Gandhi zou bij eerdere besprekingen wel steun voor haar plan hebben ge kregen van president Nasser van Egypte en maarschalk Tito van Zuid- Slavië. Zij heeft gisteren op een banket nog een felle aanval gedaan op China, dat „geen vrede wil in Azië." De strijd in Vietnam gaat onvermin derd door. Gisteren hebben Ameri kaanse straalvliegtuigen een spoorweg verbinding in Noord-Vienam die naar China leidt, platgebombardeerd. Bij acties in de lucht werden drie Noordvietnamese Migs neergehaald. Ook werden oorlogopslagplaatsen nabij Hanoi vernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1