Kritiek op uitstel gering Huurverhoging meest urgent Veldslag tussen negers en politie Een van de negen ontsnapt aan haar moordenaar Engeland stal de show Commentaren JAMIN Reaktie bedrijfsleven Begrip voor regering VERBETEN JACHT IN CHICAGO Drama in een zusterhuis Wilson besnoeit buitenlandse uitgaven alles Vlieland Vrijdag 15 juli 1966 47ste jaargang i f. DIEMEI HooMred.ef.vn Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 •fe Moet Kerk re volutie aan vaardenpa gina Kernmerk In zyn tweede reportage over Kongo beschrijft Link van Bruggen hoe het land wordt verscheurd door intriges en oude stamvcten. Zie pa- ■fe Duizendste „schip van de iveek" pa gina Radio TV •fe Weer „kruis tocht" tegen oorlog in Viet nam pagina 11 UTRECHT De mogelijkheid, die de regering overweegt, de be lastingverlaging, de huurverho ging en de invoering van twee nieuwe sociale verzekeringswet ten uit te stellen, is bij het be drijfsleven met gemengde gevoe lens ontvangen. Het uitstel van de belastingverlaging wordt vrij algemeen betreurd, zowel aan werkgevers- als werknemers kant, maar men heeft begrip voor deze maatregel, gelet op de pre caire toestand van de overheids financiën. Om het uitstel van de huurverhoging is de vakbeweging niet rouwig, maar de werkgevers en met name de aannemers vinden het jammer, dat de zo noodzake lijke gezondmaking van de huren in Ne derland opnieuw op de lange baan wordt geschoven. Men wees er hier op, dat gezondmaking van de huren het hele bouwbeleid in Nederland ten goede komt. De toch al over een groot aantal jaren uitgesmeerde noodzakelijke huur verhogingen worden nu nog verder naar de toekomst verschoven. De minste kri tiek was nog op een uitgestedde invoe ring van de sociale verzekeringswetten: Algemene Wet Zware Medische Risico's en de Wet Arbeidsongeschiktheid. De financieringswijze, die minister Veldkamp aan deze beide wetten verbon den heeft, ontmoet allerwege zoveel weerstand, dat niemand een snelle parle mentaire behandeling en een invoering van beide wetten per 1 januari a.s. ver wacht had. De voorgestelde financierings regeling werd algemeen ongelukkig ge noemd. hl het licht v»n de regeringwnaatr? len achten de werkgevers het thans bij zonder wenselijk, dat vakbeweging afziet van haar wens voor 1967 naast een direct uit te betalen loonsverhoging nog spaarloon te realiseren. Het uitstel Toestand Chicago kritiek CHICAGO De onrust Chicago duurt voort en neemt een zeer ernstig karakter aan. Tot vanmorgen vroeg woedde er een vuurgevecht tussen de 900 politiemannen, die probeer den de orde te handhaven en een 5.000 negers, die in opstand waren gekomen. Wat met het sluiten van enkele brandkranen was begonnen, ontaardde in DE BILT In de algemene luchtdruk- verdeling komt maar weinig verandering. Een groot hogedrukgebied handhaaft zich op de oceaan ten zuidwesten van Ierland, terwijl de luchtdruk laag is boven geheel Scandinavië. Tussen deze twee druk- systemen staan over een breed gebied overheersende noordwestelijke winden, welke koele lucht over het Noordzee gebied naar het zuidoosten voeren. Een zwakke storing beweegt in deze stroming mee van IJsland via de Britse eilanden in de richting van Frankrijk. Onder invloed hiervan nemen de winden in ons land tijdelijk verder af. Bij ver anderlijke bewolking blijft de kans op enkele buien bestaan. De koele lucht is ondertussen doorgedrongen tot aan het alpengebied, waar plaatselijk onweer voorkomt. Strnndicecr Een depressie bij IJsland stuurt i nanacht of morgenochtend nog weer regenfront je over ons land. Daarna wat stabieler met verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Matige wind tussen zuidwest er. west In de middag ongeveer 18 graden, zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: Een hoge drukgebied boven het zuidelijke deel van de Oceaan geeft later iets meer invloed met opklaringen, maar de luchtstroom blijft echter westelijk, waardoor nog iets te koud strandweer. complete veldslag. De verwoes tingen zijn aanzienlijk. Het was de derde avond en nacht, dat het rumoerig was in Chicago. Ge wapend met geladen karabijnen trok de politie door de straten. Zij werden bestookt door sluipschutters, die zich verscholen op de daken van de huizen. Een politieman werd geraakt. Ook wer den enkele sluipschutters uitgescha keld. Traangas Vooral in Lake Street en Wood Street was de toestand kritiek. Ge pantserde voertuigen trokken naar de bedreigde punten. Met behulp van traangas probeerde men de woedende menigte uit elkaar te jagen. Politiekapitein Francis Nolan kreeg bij de actie een schot in zijn nek. Hij moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Burgemeester Daley, die de toestand somber inziet, overweegt nu de hulp van de Nationale Garde in te roepen. Vele vechtersbazen zijn in de loop van de avond en de nacht gearresteerd. Maar het mocht niet baten. Ook protestantse en r.k. geestelijken, die op verzoek van negerleider ds. Mar tin Luther King de gemoederen tracht ten te kalmeren, slaagden er niet in. De menigte, voornamelijk jongelui, ging door met de terreur. Toen het vanmorgen licht werd bleek, dat geen winkelruit van een blanke heel was gebleven. Vele zaken waren leeg geplunderd. Twee doden Bij de onlusten is, naar later werd meegedeeld, een 14-jarig negermeisje om het leven gekomen. Zij werd, in een portiek staand, door een verdwaal de kogel in het hoofd getroffen. Wie het noodlottige schot loste is niet bekend. Acht politiemannen en minstens vijf negers hebben schotwonden opgelopen. Verder is een neger dodelijk ge troffen. Er vielen in totaal meer dan vijftig gewonden. De politie verrichtte 167 arrestaties. De 23-jarige Hagenaar W. G. te Nuyi is gisteren in de buurt van Helsinki bij een botsing om het leven gekomen. Bij een verkeersongeluk in Grenoble over leed gisteren de heer G. H. J. Dols uit Susteren (L.t. Zijn vrouw en twee doch tertjes van 6 en 9 jaar werden ernstig gewond. tie van de ondernemers. De kansen een spaarloon, indien al aanwezig, vond men thans nog aanzienlijk verminderd. Voor vervolg zie pag. 11 TYFUS TREFT 100 MENSEN MAINZ/WUPPERTAL De tyfus epidemie in de omgeving van Wupper- tal heeft reeds ruim honderd mensen getroffen. Naar het ministerie van binnen landse zaken van de deelstaat Rün- land-Palz gisteren meedeelde is 'net aantal zieken onder de burgerij tot 75 gestegen. De epidemie die begon in de omgeving van Altenkirchen heeft ook een militair opleidingskamp getroffen. Tien militairen zijn reeds besmet. In Wuppertal, waar vorige week 19 scholieren en hun leraar na een school reisje tyfus kregen, zijn tot dusver zes nieuwe gevallen van tyfus ontdekt. De besmettingshaard is nog niet bekend, maar men veronderstelt dat de ziekte in het gebied is geïmporteerd. Rusland heeft gisteren een nieuwe kunstmaan van de serie Kosmos gelan ceerd. Het is de Kosmos-123. Aan boord bevinden zich wetenschappelijke apparatuur en radio-instrumenten. Kapitein ter zee W. van Rossem is bij K.B. benoemd tot adjudant van de Konjngin in buitengewone dienst, OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN Voor tafel of vloer 10 15 20 korting INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Stadje na zestien jaar Al zestien jaar lang houwen de twee broers Van der Sman aan een miniatuurstad in Nootdorp. Alleen in de kerk van dit kunst werk zitten meer dan 12.500 steentjes, alle stuk voor stuk met de hand geperst en echt gemet- In de stromende regen begonnen gisteren vijf Utrechtse studenten hun tocht pe,r huifkar naar Mos kou. Met deze „Tussederusse" genoemde tocht wordt de viering van het elfde lustrum van het corps ingeluid. CHICAGO Veertig politie mannen zoeken zonder onderbre king naar de man die een gru welijke misdaad op zijn geweten heeft: de moord op acht meisjes van 21, 22 en 23 jaar, gisteren ge pleegd in een zusterhuis in Chica go. De negende in het huis ver borg zich een half uur lang onder een bed en liep eindelijk gillend naar een raam op de tweede ver dieping. Een buurman die het hoorde, waarschuwde een agent. Gisteravond is al een half dozijn mannen ondervraagd die beantwoord den aan de beschrijving die de enige overlevende, de 23-jarige Corazon Amurao, van een ongeveer 25-jarige blanke man heeft gegeven. Zij was totaal overspannen. De politie hoopte Een psychiater sprak van de groot ste lustmoord in de geschiedenis, ver moedelijk begaan door een psychopaat of schizofreen. De lijkschouwer zei: „Dit is de misdaad van de eeuw.' De moorden moeten gepleegd zijn tussen halfeen en drie uur 's nachts. Om halfeen kwam een lange man bij het zusterhuis in zuidoost Chicago geld aankloppen. Hij duwde het meisje dat de deur opendeed opzij trad binnen en trok een mes en een pistool. De eerste verpleegster schijnt on middellijk vermoord te zijn. Het lijk werd met steekwonden op de begane grond gevonden. Boven waren "■""■'te andere bewoonsters al naar bed. Corazon Amurao, de enige levende, vertelt: Zij sliep in haar kamer aan de voorzijde op de tweede verdieping met een van de andere meisjes, toen zij omstreks middernacht gewekt werd door het kloppen op de deur. Zij deed open en zag een man staan met een in de hand. Hij dreef haar en haar kamergenote naar een slaapkamer de achterzijde en bond hun handen op de rog. Gebonden Al spoedig had de man zes meisjes de kamer. De twee overigen werden vastgebonden toen zij terugkwamen met hun vriendin. Marianne Jordan. De nam de meisjes een voor een uit de slaap kamer mee. Er werd geen geschreeuw gehoord. Corazon wist onder een bed te kruipen terwijl de man niet in de kamer Zij lag daar een half uur lang er vrfjdde zich toen van haar banden. Zij kroop onder het bed vandaan en ont dekte het lijk van een van haar vrien dinnen. Daarna zag zij een lijk in de hal Martine Bijl won de Franse harten, maar... (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE Iedereen was het erover eens: de Engelse ploeg was beter dan de Nederlandse en daarom ook kon iedereen zich verenigen met de uitspraak van de jury, die Engeland aanwees als winnaar van het achtste songfestival. Nederland werd tweede, voor vele bezoekers van het Casino een tikkeltje een tegenvaller, want de dag tevoren was Nederland nog beschouwd als de ploeg met de beste kansen. Maar ook met die tweede plaats waren de Neder landers dik tevreden. Zij hadden hun uiterste best gedaan en het zeer kleine puntenverschil met hu. Engelse rivalen gaf hun de overtuiging, dat het, wat de uitslag betreft, een dubbeltje op zijn kant was geweest. Het publiek toonde zich over hun prestaties zeer enthousiast, en vooral Martine Bijl won de harten van de Frans sprekende bezoekers omdat zy een Frans chanson zo voortreffelijk zong. Maar acht, die Engelse ploeg! Zij stal de show, aan gevuurd door een grote schare landgenoten, die hun favorieten bij het begin van hun optreden al ir.et applaus en een fluitconcert begroetten. De Engelsen wonnen de prijs van 200.000 B. Frs., de Nederlanders kregen 100.000 B. frs., de Fransen, de Belgen, de Duitsers en de Italianen 50.000 B. frs. per ploeg. De Belg Jean Vallée werd uitgeroepen tot de boeiend ste persoonlijkheid van het songfestival en verdiende daarmee 20.000 B. frs. Martine Bijl kwam voor ae persprijs op de tweede plaats. Het einde van de sportieve wedstrijd in zangvoor dracht betekende voor ieder van de deelnemers een grote opluchting. De spanning van dagen was geweken. Straks, als zij in hun land zijn teruggekeerd, zullen zij zich gaan bezinnen op het negende songfestival. En wie zullen er dan voor Nederland naar Knokke gaan? Eén ding is zo goed als zeker: Lou van Rees, de leider van de Nederlandse ploeg zal er niet bij zijn. Hij heeft gezegd, dat hij „het niet meer doet", maar ja, het duurt nog lang voordat we weer naar Knokke reizen en in die tijd kan er veel gebeuren. Corazon is een Fillipijns meisje. De anderen waren blanken en een negerin. Zij bleken op verschillende wijzen om het leven gebracht te zijn. Geld geroofd? Het huis waar de slachtoffers woonden maakte deel uit van een complex waarin 25 verpleegsters waren ondergebracht. De huisbewaarster woonde blijkbaar in een van de andere gebouwen. De politie bevond dat in het huis wel veel was om gegooid maar dat niets op een handge meen wees. Er werd geen geld in het huis gevonden. Overal zijn vingerafdruk ken van de dader aangetroffen. STADSKANAAL Donderdagmid dag is een autobus in de omgeving van Stadskanaal geslipt en tegen de boom gebotst. Negen inzittenden waaronder dej chauffeur zijn ter observatie naar een| ziekenhuis in Groningen gevoerd. De bus iran voren totaal ingedeukt I Vakantie land de vakantie. De politie houdt zich gereed om, zoals dat heet, de verkeersstroom te begeleiden van al diegenen die hier de massa ontvluchten om wel licht elders weer een andere mas sa, mogelijk zelfs dezelfde, aan te treffen. Vakantiehouden. het is meer ge zegd, is een kunst. Haar als zoda nig te zien is zeker nodig in een zwaarbezette eeuw. waarin aan vakantie dan ook intense behoefte bestaat. Al diegenen ook uit onze le zerskring die nu genieten gaan wen sen wij een waarlijk geslaagde va kantie toe. Moge het hnn gelukken toch even aan de massa te ontko men, wat stilte te vinden en de eerbied te hèrvinden voor de schoonheid van de schepping. Wat dóórgaat is de krant. Dat is onvermijdelijk, omdat het dagblad nu eenmaal een spiegel van het le ven is en ook dat leven zelf voort gaat. Mocht niettemin haar aan wezigheid verdrieten, dan kan ze mogelijk nog dienst doen om zo als Carmiggelt eens heeft geschre ven de wespen te verdrijven. Die wensen we trouwens voor al onze lezers verre. Raadsel mens voor een ontstellend raadsel. En dan wordt het ons allen bang te moede. Zó, nu wij horen van die ontstel lende moordpartij die ginds, te Chi cago, door één enkele man is aan gericht. Wat behoort er een deernis te zijn met al die jonge slachtoffers wier leven op zo uitermate wrede wijze beëindigd werd. Deernis ook met de daders, een kennelijk geestelijk door-en-door zieke, in wiens eigen belang het eveneens is dat hij spoe dig kan worden gegrepen. Hopen we dat dit al geschied is wanneer deze krant onder de ogen der lezers komt. Bij een aangrijpende gebeurtenis als deze vraagt men zich onwille keurig ontsteld af: wat toch is de mens? Diezelfde mens die een hoge dunk heeft van zichzelf, die meent het wel alleen te kunnen, maar in wie zich ook een geest van verderf nestelen kan. Soms blijkt pijnlijk, hoe nodig het is voor de mens, af te zien van zichzelf en te komen tot een stand vastigheid die hij zichzelf nauwe lijks te bieden heeft en die dan ook elders moet worden gezocht. niet duur weheerlijk WILSON LONDEN Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis nieuwe economische maatregelen aangekondigd om het pond ster ling, dat vooral door de zeelieden staking onder druk heeft gestaan, weer gezond te maken. is een plan in voorbereiding om de regeringsuitgaven in het buitenland drastisch te besnoeien en in het binnen land kredietbeperkingen op te leggen. „Ik kan niet op de verklaring vooruit lopen, zo zei Wilson, „maar ze zal tijdig voor de aanvang van het zo merreces afgelegd worden". De regeringsuitgaven in het buiten land noemde de bewindsman buitenspo rig. Zij vormen een van de belang rijkste belemmeringen voor het herstel van het evenwicht in onze bui tenlandse betalingen, zo meent hij. Wilson zei in het Lagerhuis niet op welke wijze de regering haar uitgaven in het buitenland denkt in te krimpen, maar waarschijnlijk zullen de komen de maatregelen van toepassing zijn op militaire uitgaven overzee, vooral ten oosten van Suez. Akkoord Hoogovens en Hoeseh goedgekeurd LUXEMBURG De Hoge Autoriteit van de EGKS heeft het in april gesloten accoord tussen de Hoogovens en de Duitse NV Hütten Union en NV Hoeseh goedgekeurd. De Hoge Autoriteit heeft hierbij overwogen dat de nieuw gevorra- combinatie geen overheersende posi- op de staalmarkt van de EGKS zal innemen. De drie ondernemingen produ ceerden in 1964 8,3 miljoen ton staal. Dit komt neer op 9.9 pet. van de EGKS- productie. VOGELKOOIEN OPRUIMING Zeer grote kortingen op vele mooie vogelwoningen, a.s. Zaterdag OPENLUCHTSHOW met SPECIALE KOOPJES o.a. 9.77-ƒ9.99 extra groot 14.14 NIEUWE RIJN - HOEK HARTESTEEG Nieuwe Rijn 60 Tfn 20124 (01710)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1